web analytics
קטגוריות
ארכיאולוגיה

מה נמצא מתחת לפירמידות ?-חיים מזר

צופן הספינקס / קולין וילסון

הופיע באנדרומדה מספר 6 יוני 2009  כתב העת של העמותה הישראלית לחקר עב"מים וחיים חוץ-ארציים

  • .
    האם נמצאת  מתחת  לפירמידות ומתחת לספינקס ספריה הכוללת את אוצרות הידע של גזע פרה היסטורי עלום ?
    חיים מזר ידוע אולי יותר מכל כחוקר תופעות מסתוריות שונות כמו ה"עב"מים " תחום שבו הוא החוקר מספר אחד בישראל ללא מתחרים .
    והנה מאמר שלו שבו הוא סוקר את התעלומה הארכיאולוגית של הפירמידות והספינקס תעלומה שעדיין לא נפטרה לחלוטין כפי שמראה מאמר זה.

מה נמצא תחת הפירמידות

מאת חיים מזר

מבוא

אחת התעלומות הגדולות הקשורות למצרים היא אופן בניית הפירמידות. אין שום תיאור הנדסי מצרי מקורי מפורט איך הם נבנו ולשם מה. כל הסבר הוא לא יותר מאשר ניחוש,מוצלח ככל שיהיה. היסטוריונים יווניים ורומיים אשר ביקרו במקום התייחסו לפן ההיסטורי הגיאוגרפי של המדינה ולאוכלוסייתה. בתיאוריהם הם התייחסו,הגם שתיאורים אלה הם חלקיים ,גם למה שנמצא מתחת לפירמידות ולספינקס.הרושם המתקבל הוא שמדובר במפעל הנדסי לא פחות מורכב מזה של בניית הפירמידות עצמן. מדובר למעשה בעיר תת- קרקעית.

עדויות מהעת העתיקה

הרודוטוס .היסטוריון יווני קדופ.

הראשון שהתייחס לכך הוא הרודוטוס והוא מספר כי בנו "לבירינטוס והוא באמת נעלה מכל תיאור…היו בו שתים עשרה חצרות מסוככות ושעריהן מכוונים זה לעומת זה. שש מהן מפנות צפונה ושש דרומה אחת על יד השניה וחומה אחת מקיפה את כולן מחוץ. לשכות אלה יש בהן כפולות חלק מהן מתחת לאדמה וחלק למעלה מעליהן. שלושת אלפים במספר בכל חלק אלף וחמש מאות .את כל הלשכות שהן מעל האדמה ראיתי בעיני בעוברי בהן ,ומתאר אני את אשר ראיתי בעיני.את כל אלה אשר מתחת לאדמה יודע אני רק מפי השמועה. כי אלה מהמצרים הממונים עליהן לא רצו להראותן בשום אופן… באומרם כי בהן קברי המלכים אשר החלו לבנות את הלבירינטוס הזה ושל התנינים הקדושים…כל חצר מוקפת אולם עמודים. עשויים מאבנים לבנות מחוברות היטב. בפינה אשר שם בקצה הלבירינטוס עומדת פירמידה בת ארבעים קנה ובה חקוקות תמונות גדולות.הדרך אליה בנויה מתחת לאדמה"(הרודוטס 142-143 ).

לדיווחו של הרודוטוס יש מספר עדויות תומכות של היסטוריונים נוספים מהעת העתיקה (Bushby T. web )

קרנטור(Crantor) היסטוריון יווני אשר חי במאה ה-4 לפנה"ס מספר כי מתחת לאדמה ישנם מספר עמודים ועליהם חקוקות רשימות המספרות על מה שהתרחש בפרה היסטוריה. Iamblichus פילוסוף מהמאה ה-4 לספירה מספר על כניסה הנמצאת בספינקס המובילה לפירמידה הגדולה.כניסה זו המכוסה בימיו בחול ובאשפה נמצאת בין הרגליים הקדמיות של הספינקס,עשויה מברונזה והקפיץ הסודי שלה מופעל על ידי קוסמים( ה- Magi).המקום נשמר בזכות הכבוד שהציבור רוחש למקום ומעין חשש דתי. מבחינת השמירה יחס זה אל המקום אלה היה יותר אפקטיבי מהגנה צבאית. בבטן הספינקס נחצבו מעברים שהובילו לחלק התת-קרקעי של הפירמידה הגדולה. מעברים אלה חוצים זה את זה והם נחצבו בצורה כה מתוחכמת שאף אחד לא יכול למצוא בהם את דרכו ללא מדריך.

Iamblichus מספר על פפירוס מצרי עתיק (המוחזק כיום במסגד בקהיר).פפירוס זה היה חלק מסיפור שנכתב על ידי סופר לא מוכר בשנת 100 לפנה"ס ובו מסופר על קבוצת אנשים שנכנסה לאולמות תת-קרקעיים מתחת לגיזה כדי לבדוק את המקום .על פי הדיווח שלהם בהיכנסם פנימה המקום הואר באופן אוטומטי על ידי שפופרת דקה באורך 15.24 ס"מ שהיתה מוצבת באת הפינות בצורה אנכית. כאשר התקרבו אליה היא האירה בעוצמה חזקה יותר. העבדים שליוו את קבוצת החוקרים נבהלו עד כי ברחו לעבר פתח הכניסה. כאשר(מחבר המסמך) נגע בשפופרת היא כבתה. חברי הצוות עשו כל מאמץ על מנת שהשפופרת תאיר שוב,אך ללא הצלחה. באולמות אחרים חלק מהשפופרות עבדו ובחלק לא. חברי הצוות שברו את אחת השפופרות ונשפך ממנה כסף –נוזל צבוע אשר שקע במהירות על הרצפה ונעלם בין הסדקים.בחלוף השנים שאר השפופרות הועמו אט אט עד שהכוהנים הסירו אותם ואיפסנום בשקע ברצפה שנבנה במיוחד,בכיוון מזרח לרמת הספינקס.הם האמינו ששפופרות האור נוצרו על ידי האל האהוב עליהם Imhotep שיחזור יום אחד ויגרום לשפופרות להאיר שוב.

ההיסטוריון הרומי פליניוס הזקן ( 23-79 לספירה ) מציין שעמוק מתחת לספינקס נמצא קבר של שליט שנקרא Harmakhis ובו היה טמון בעבר אוצר גדול מאוד. היסטוריון רומי אחר אמיאנוס מרצליאנוס (Ammianus Marcellianus) בן המאה ה-4 לספירה מספר על כניסות תת-קרקעיות המובילות לתוך הפירמידה וכי על הקירות של מספר מעברים עמוק בתוך החלק החשוך נחקקו הוראות איך לשמור על מידע קדום כדי שלא ילך לאיבוד בשיטפון.

הדיווח של הרודוטוס הוא קצר והדבר היחידי שניתן להבין מדבריו הוא שמדובר במה שהוא גדול מאוד. עד כמה גדול קשה לדעת,מה עוד שעל פי עדותו שלו לא נתנו לו להיכנס פנימה. הנתונים המעניינים מעוררי הסקרנות באים מפי היסטוריונים מאוחרים יותר שידעו קצת יותר פרטים. סביר להניח שהשמירה בימיהם היתה רופפת יותר ובמרוצת הדורות נעלמה כליל. קרנטור ומרצליאנוס שניהם כאחד מציינים שחומר כתוב רב טבוע על הקירות.מה הסיבה לכך?כדי לנסות להבין זאת נתייחס לדבריו של מרצליאנוס כי הכתיבה על הקירות נועדה לשמור על מידע שלא ילך לאיבוד בשיטפון. איזה שיטפון? אפשרות שיש להביא בחשבון היא שיטפון מים גדול המכסה שטחים נרחבים וזה יכול לבוא משני מקורות. מקור אחד הוא הנילוס.הנילוס מקבל במפתיע מים בכמויות אדירות והוא עולה על גדותיו עד כדי הצפת שטחים נרחבים.אפשרות שניה היא עליית מי הים התיכון כתוצאה מעליית פני המים. האם מדובר במבול המקראי שעדויות עליו נמצאים במיתוסים רבים ברחבי תבל? אם אפשרות זו היא הנכונה הרי שמדובר בהיסטוריה לא מוכרת לנו מלפני 12,000 שנה. המשמעות המתבקשת היא כי היו מי שידעו שעומד להתרחש אסון טבע והחלו להיערך לו מבעוד מועד.

Iamblichus בתארו את קבוצת החוקרים שנכנסה לחלק מהמתקנים התת-קרקעיים מדווח על צורת הארה שלא היתה ידועה לא בימיו ולא במצרים העתיקה כפי שהיא מוכרת לנו.מדובר בטכניקת הארה מתוחכמת ביותר.תאורה המתחילה לעבוד רק שעה שהיא "מבחינה" בכניסת בני אדם למקומות בהם הם נמצאים ואיך היא מרגישה בהם?כנראה שהיא יכלה לזהות אותם באמצעות גלי קול או חום הנפלט מגופם. משעה שיוצאים ממקומות אלה האור כבה. ברור שמדובר במנגנון אוטומטי וחסכוני.אם אין אנשים באותם מקומות אין אור.באותו פפירוס המתייחס לאופן ההארה נמסר גם מה קרה לאחת השפופרות שנשברה. התיאור מתייחס לכסף אך מצורת ההתנהגות של המתכת מתקבל הרושם שמדובר בכספית. ואז מתבקשת השאלה מהו אותו מנגנון המאפשר לכספית להאיר? מדובר אם כן בטכנולוגיה גבוהה שחרגה מעבר לטכנול
וגיה הפרעונית המוכרת. ההפתעות באשר למה שנמצא במקום החלו להופיע משעה שהחלו להערך במקום מחקרים ארכיאולוגיים שיטתיים במאה ה-20. נתאר את מה שפורסם על פי סדר כרונולוגי.

עדויות מהמאה ה-20

בעקבות עבודות ב-1935 התגלו מעברים ואולמות מעבר למה שהיה ידוע עד אז, המחברים את השטח שמתחת לפירמידות ולספינקס. התברר מעל כל צל ספק כי קיימת מנהרה המחברת את הספינקס והפירמידה הגדולה וכי מנהרה נוספת מחברת את הספינקס למקדש עתיק מעל ומתחת לפני השטח. התגלה גם מעבר תת-קרקעי שהמצרים הקדמונים עשו בו שימוש לפני 5000 שנה והוא יורד עד לעומק של 40 מטר ומצדדיו אולמות וחדרים מרווחים.באמצע הדרך שבין הספינקס לפירמידה של חפרן נמצאים 4 מוטות אנכיים ושטח החתך של כל אחד מהם הוא 2.64 מ"ר המובילים למטה דרך המסלע של אבן הגיר המוצקה. מקום זה נקרא "הקבר של קמפבל". קומפלקס זה מסתיים באולם גדול שבמרכזו נמצא מוט אחר היורד עמוק יותר לחדר מרווח אשר בצידיו 7 חדרים.בחלק מהחדרים נמצאים סרקופגים חתומים בלוחות בזלת וגרניט וגובהם 6 מטר. באחד מאותם 7 חדרים נמצא מוט אנכי שלישי היורד לחדר נמוך יותר.עומקם הכולל של מוטות אלה הוא יותר מ-40 מטר. בזמן הגילוי חדר זה היה מוצף במים שכיסו חלקית סרקופג לבן ובודד. במהלך ניקוי החלק הדרומי של הדרך התת-קרקעית נמצא ראש של פסל ופניו רבות הבעה. במרכזו של אולם הנקרא "קפלת ההצעות" נמצאו 3 עמודים אנכיים ומקושטים המסודרים במתכונת של משולש.

במסמך עב כרס(10 כרכים) שפורסם ב-1944 על ידי רשות העתיקות של הממשלה בקהיר נמצא דיווח על מה שנמצא מתחת לפירמידות.עם הסרת החול מהמקום הארכיאולוגים היו המומים למראה עיניהם. התגלתה עיר מתוכננת להפליא ובה היכלות,קירות ועליהם ציורים בצבעי פסטל המתארים איכרים,סדנאות עבודה, אורוות וארמון. בעיר נמצאה מערכת הידראולית תת-קרקעית ומערכת ניקוז מושלמת מצויידת באביזרי נוחות מודרניים.העיר שוכנת בתוך מערכת מערות מתחת לרמה של גיזה ונמשכת מזרחה מתחת לקהיר. הכניסה הראשית אליה היא מהספינקס דרך מדרגות חצובות בסלע המובילות אל מתחת לנילוס. החוקרים ירדו למטה מצויידים בגנרטורים וברפסודות מתנפחות ונעו לאורך נהר תת-קרקעי שהוביל אותם לאגם ברוחב 1 ק"מ.לחופיו של אגם זה שוכנת עיר המוארת באופן קבוע על ידי כדורי בדולח המותקנים בקירות המערה ובתקרות. כניסה אחרת לעיר נמצאת במדרגות המובילות למרתף של כנסיה קופטית בעיר העתיקה של קהיר. משלחת המחקר חזרה עם ממצאים מוזרים ומעוררי שאלות. אחד מהם היה גביש מצולע רב פאתי(כמעט מעגלי) בגודל של בייסבול.בתוך הכדור נמצאים הירוגלפים שונים שניתן להופכם ,כמו שהופכים דפים של ספר,באמצעות כוח המחשבה.

מיפוי מכ"מ שנעשה במקום ב-1978 הראה שמדובר בקומפלקס גדול מאוד שגילו 15,000 שנה (White P. web) בכנס שנערך באוסטרליה הוקרן סרט מעבודתם של החוקרים ובו נראים נתיבי מים הידראוליים ,אולמות בסדרי גודל של קתדרלאות ובהם פסלים גדולים כדוגמת אלה הנמצאים בעמק הנילוס,נהרות תת-קרקעיים ואגמים ברוחב 1 ק"מ.כמו כן הוצגו בכנס ממצאים חריגים כדוגמת הכדור הגבישי שתואר קודם לכן. על פי שמועות עקשניות שנשמעו בקהיר במהלך המאה ה-20 ברדיוס של 45 ק"מ מהפירמידה הגדולה נמצאת עיר תת-קרקעית נוספת (Bushby T. web).

בין 1991-1993 הגיעו למקום מספר משלחות בראשותו של החוקר העצמאי והמומחה למצרים העתיקה ג'ון אנטוני ווסט לביצוע סקרים גיאולוגיים וסייסמיים.הגיאולוג הראשי במשלחת היה Robert Schoch פרופסור לגיאולוגיה מאוניברסיטת בוסטון והסייסמולוג הראשי היה Thomas Dobrki מהחברה היוסטונית McBride Ratclif and Associats.שניים מהמצאים הבולטים ביותר היו (Hancock G. web):

1. הארוזיה של הספינקס מראה שהוא נחצב בסוף תקופת הקרח האחרונה כאשר בחלק המזרחי של הסהרה ירדו גשמים כבדים כנראה לפני יותר מ-12,000 שנה.
2. הבדיקות הסייסמיות מורות על קיומן של מנהרות ומערות נוספות שעדיין לא נבדקו בשכבת הסלע מתחת לספינקס כולל אולם מלבני בעומק 8.25 מטר מתחת לרגליים הקדמיות של הספינקס.

ב-14.4.1996 ד"ר Zahi Hawass דיווח לעיתונות המצרית כי מתחת לספינקס ומסביב לפירמידות ישנן מנהרות שעדיין לא נחשפו.מחקרים גיאולוגיים הראו שהשילוב בין המסת הקרחונים עם עלייה תלולה ברמת המשקעים במרכז אפריקה לפני 12,000 שנה גרם לגאות חריגה של הנילוס עד כדי הצפת עמק הנילוס לאורכה ולרוחבה של מצרים.באותו זמן גובה פני המים בים התיכון החל לעלות גם כן כתוצאה מהמסת קרחונים בצפון .ההערכה היא שבמשך תקופה קצרה מים אלה הציפו את החלק הנמוך של הנילוס. הצפות אלה לפי הערכות הגיאולוגים היו אירוע ההצפה האחרון בהיסטוריה של מצרים.באופן עקבי עם ממצאים אלה נמצאה שכבת משקעים בעובי 4.6 מטר מסביב לבסיס הפירמידה הגדולה והיא מכילה הרבה צדפות ים ומאובנים של תחש ימי(יונק ימי) שבדיקת פחמן רדיואקטיבי מראה שגילם הוא 12,000 שנה ("Legends and Debris" web).

המחקרים של המאה ה-20 מאשרים את אשר נרמז בספריהם של היסטוריונים מהעת העתיקה.מדובר בקומפלקס אדיר מימדים.למעשה בעיר גדולה מאוד הנמצאת מתחת לקרקע המשתרעת על שטח של מספר קילומטרים מרובעים והיא כוללת נהרות ואגמים.הממצאים שהובאו משם מעידים על ידע טכנולוגי גבוה מאוד. המחקרים בסביבה מעידים לפחות על המצאות עיר תת-קרקעית נוספת. גם אם היו מערות תת-קרקעיות שהורחבו והותאמו למגורים מתבקשת השאלה מי בנה אותם? המחקרים הגיאולוגיים מחזקים את ההשערה שהועלתה קודם לכן כי פני שטח עברו הצפות קשות בעקבות סיום תקופת הקרח או איזה שהן הצפות מהירות ורחבות מימדים שהיו באותו זמן על כדור הארץ כולו(מזר ח. 1990 : 183-187 ).מכך מתבקשות מספר מסקנות והן: מי שבנו עיר או ערים אלה �
�ת-קרקעיות אלה היו בעלי ידע גיאולוגי והנדסי רב.יש צורך להכיר את מבנה הקרקע ולהתאים לכך כלים הנדסיים לביצוע החפירות ולחציבת המנהרות, לרבות בניית תמיכות למניעת התמוטטויות.יש לבנות מערכת כוח ומערכות לאספקת תאורה, תיאורים שעליהם נרמז בביקור שנערך במקום במאה ה-1 לפנה"ס.יש גם צורך באחזקה שוטפת במערכת איוורור ,במערכת לסילוק שפכים ובמערכת תקשורת פנימית. האגמים שעליהם מסופר האם הם פרי תכנון או שנוצלו מאגרים גדולים תת-קרקעיים ואם במים עסקינן מהי והיכן נמצאת המערכת להובלתם? ומה עם מזון? האם לעיר או לערים אלה היו מערכות לייצור מזון ואיך הוא הוחזק על מנת לשמור על טריותו? האם היתה במקום מערכת לשינוע מטענים ואולי גם כלי תחבורה כמובן קטנים מותאמים לרוחב המנהרות? ואם כן מה היה המינוע שלהם? באם כן, אלה חייבים היו להיות מנועים קטנים שעבדו על דלקים נקיים כדי למנוע זיהומים סביבתיים. דלקים מזהמים היו מחייבים מערכות איוורור רבות עוצמה.דלקים נקיים חוסכים בעלויות התקנה והחזקה של מתקנים אלה.

מה שברור הוא שלמקום היתה מערכת אטימה למנוע חדירת מים בשל ההצפות על הקרקע בין שמדובר בפתח הכניסה דרך הספינקס ובין שמדובר בחלחול מים מפני השטח. ושאלת השאלות היא להיכן נעלמו דיירי המקום .אם הם גרו במקום זה תקופה ממושכת מה עשו עם גופות הנפטרים?האם הוטמנו בסרקופגים או בבתי קבורה מקומיים?כדאי יהיה לחפש גופות או שרידי גופות על מנת לדעת ולו מה שהוא על מראם.

סיכום

קרוב לוודאי שמכלול הממצאים שנחשפו ואשר עוד ייחשפו ישפכו אור על ההיסטוריה העתיקה הרבה הרבה לפני שומר.בהתחשב בכך שישנן ידיעות רבות המרמזות על מקומות ישוב תת-קרקעיים בסדרי גודל גדולים ברחבי תבל. יתכן שמדובר בפרקים גדולים בהיסטוריה שעדיין לא מוכרים ויהיה צורך בכתיבת ספרי היסטוריה נוספים.לאינדיאנה ג'ונס מחכה עבודה רבה.

מקורות

הרודוטס-היסטוריה הוצאת ראובן מס.
וילסון, קולין צופן הספינקס : החוכמה האבודה של הקודם עולה ממצולות אטלנטיס עברית: יונתן פרידמן / אור-יהודה : מחברות לספרות, 2002
http://www.kinbooks.co.il/htmls/page_2385.aspx?c0=16503&bsp=13877


מזר ח.-"מה עוד מספרים מיתוסים ואפוסים" כל כוכבי אור 5-6/1990 עמ. 183-187

Bauval, Robert, 1948-Secret chamber : the quest for the hall of records / London : Arrow, 2000, c1999
Ian Lawton
(Author), Chris Ogilvie-Herald (Author

Giza: The Truth: The People, Politics, and History Behind the World's Most Famous Archaeological Site Invisible Cities Press Llc; illustrated edition edition (September 1, 2001

“Legends and records

Bushby T.-“The underground labyrinth Egypt lost history of pyramids
http://www.crawford2000.co.uk/lab.htm

Jimmy    Dunn

Secret Chambers of the Great Pyramid of Khufu

Hancock G.-“Information on the Great Pyramid and Sphinx” http://www.dreamspace.com/morgana/hancock.htm

White P.-“JJ Hutak’s stunning discoveries of ancient underground tunnels
http;//www.ascension2000.com/hurtak.htm

den Chambers On the Giza Plateau, Part I

by Alan
Patrick Geryl and the hall of records

 

ארמון הרשומות והמבוך

      Alan    Winston

The Search for Hidden Chambers On the Giza Plateau, Part  1  I

part 2

part 3

part 4

Hall of Records in wikipedia

 

מה  הארכיאולוגים חושבים שנמצא תחת הספינקס

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

8 תגובות על “מה נמצא מתחת לפירמידות ?-חיים מזר”

לקרוא למזר "חוקר" זה כמו שאקרא לכלבה שלי שאוהבת לחטט בקדחתנות בחריצים שבין כריות הספה, "מדענית".

למה גסות הרוח והכנסת כלבתך החביבה, אני מניח, לענין. רוב הדברים הנכתבים כאן אינם מתאימים לשום יחידת מידע שאני מכיר ומש,מש בה או למערכות מידע שאני חי ומתקיים לפיהן כך נדמה לי. אבל לא נגרם שום נזק בכלל מהאנשים הרעיונות וקוי המחשבה שהוצגו כאן. לא נראה לי בכלל שאלו מעשים ודברים מזיקים. המדע אומר שכל הידע הנו על תנאי עד שיבוא ידע אחר אז מה נגרע מהמדע אם עוסקים בתעלומות הפירמידות.

"משלחת המחקר חזרה עם ממצאים מוזרים ומעוררי שאלות. אחד מהם היה גביש מצולע רב פאתי(כמעט מעגלי) בגודל של בייסבול.בתוך הכדור נמצאים הירוגלפים שונים שניתן להופכם ,כמו שהופכים דפים של ספר,באמצעות כוח המחשבה. "
הרי זה קשקוש מוחלט ושקר גמור. חוקר הוא אדם שאמון על עובדות ודרכו ישרה. את מה שמתואר פה אפשר לתאר בכל מיני דרכים אבל זו נוכלות ותו לא. האיזור תחת הפירמידות מופה כמעט לחלוטין אגב וזו תהיה הפתעה גדולה אם ימצא שם משהו מעניין שעדיין לא נתגלה.

על ידי כדורי בדולח שאורם אינו כבה? זה בלתי אפשרי מבחינה פיזיקלית. פרפטום מובילה מלפני חמש עשרה אלף שנים? זה חומר שמיועד לאידיוטים ולא מערכת מידע אלטרנטיבית כמו שאתה מציג את זה.

מבחינה פיזיקלית, עפ"י מה שהמדע מכיר כיום, דבורה לא אמורה לעוף כי היא אינה מנפנפת בכנפיה מספיק פעמים בדקה, אבל עובדה שהיא כן מרחפת.
מזל שדבורים לא שמעו על הפיזיקה שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

1 + ten =