web analytics
קטגוריות
קומיקס

נמרוד רשף , עוזי הלוחם במתנקשים , מטטרון עליון והרובה של אנטון צ'כוב

סקירהעל חייו ויצירתו של הקומיקסאי נמרוד רשף ועל גיבור סדרת הקומיקס שלו עוזי כעת כשהסדרה היגיעה לסיומה.

 

ביקורת על ארבעת חוברות סדרת הקומיקס "עוזי –אגדה אורבנית " כתב וצייר נמרוד רשף ביחד עם עדי ופולי רשף. 2005-2009 . ארבעה חוברות של 142 עמודים סך הכל.

 

 

הקומיקסאי והאמן נמרוד רשף סיים לאחר חמש שנים לפרסם את הסדרה שלו בהמשכים "עוזי " -אגדה אורבנית " עלילות "גיבור" ישראלי  בעל כוחות על  ..את הסדרה יצר יחד עם אביו פולי ועם אישתו עדי.

וזהו ארוע חשוב בעולם הקומיקס הישראלי

מידי שנה בשנה פירסם  רשף בנאמנות ( ) חוברת אחת בעלילה המתמשכת ( להוציא שנת 2008 שבה שכח היוצר לפרסם  חוברת משום מה).

. במשך חמש השנים האחרונות "עוזי "היה אחד הפרויקטים מעוררי הסקרנות  והמרשימים ביותר בעולם הקטן והיצרי של קומיקס הישראלי. כל חוברת בסדרה הופיעה עם שתי עטיפות שונות (!) .כל חוברת של "עוזי " בלטה  מבחינת יכולת הציור שהופגנה בה כמו גוליבר בארץ הגמדים   בין חוברות הקומיקס המקוריות השונות בכל יריד קומיקס בסינמטק בתל אביב ששם הקפיד רשף להציג אותה בהופעת בכורה מדי שנה.

 

ועכשיו לאחר שהסתיימה אפשר להעריך את "עוזי-אגדה אורבנית י " כיחידה אחת. ולא כחוברת שהיא רק חלק ( לא ברור ") מהסיפור הגדול המתמשך.ונשאלת השאלה :האם הצליח נמרוד רשף לעמוד במשימה הגדולה שהציב  לעצמו וליצור גיבור על מרשים לסדרת פעולה ומתח מעולה ?

 

נמרוד רשף עם עוזי מתנקש על.

הקומיקסאי והאמן נמרוד רשף סיים  לאחר ארבע שנים לפרסם את הסדרה שלו בהמשכים  "עוזי " -אגדה אורבנית  " עלילות "גיבור" בעל כוחות על ישראלי ..את הסדרה יצר יחד עם  אביו פולי ועם אישתו עדי.

וזהו ארוע חשוב  בעולם הקומיקס הישראלי

 מידי שנה בשנה  פירסם  רשף בנאמנות ( להוציא שנת 2008 שבה שכח היוצר לפרסם  חוברת משום מה)  חוברת אחת בעלילה המתמשכת . במשך חמש השנים האחרונות "עוזי "היה אחד הפרויקטים מעוררי הסקרנות  והמרשימים ביותר בעולם הקטן והיצרי של קומיקס הישראלי. כל חוברת בסדרה הופיעה עם שתי עטיפות שונות (!) .כל חוברת של "עוזי " בלטה  מבחינת יכולת הציור שהופגנה בה כמו גוליבר בארץ הגמדים   בין חוברות הקומיקס המקוריות השונות בכל יריד קומיקס בסינמטק בתל אביב ששם הקפיד רשף להציג אותה בהופעת בכורה מדי שנה.

  ועכשיו לאחר שהסתיימה אפשר להעריך אותה כיחידה אחת. ולא כחוברת שהיא רק חלק ( לא ברור ") מהסיפור הגדול המתמשך.ונשאלת השאלה ה:האם הצליח נמרוד רשף לעמוד במשימה הגדולה שהציב  לעצמו וליצור גיבור על מרשים לסדרת פעולה ומתח מרטיטה?

 סאגה ישראלית –קבלית "אקשן " ציוני יהודי גאה במיטב המסורת של ה"פאנישר " מצד אחד ורבי נחמן מברסלב מאידך  ,או משהו בסגנון הזה שחובבי מדונה והחוט האדום יאהבו במיוחד.

פרסומת ל"עוזי :"

עם יש רובה בסצנה הראשונה של הסיפור אז חובה על הסופר לירות בו בסצנה האחרונה . .

אנטון צ'כוב

uzi5-nimrod-reshef

 הקומיקסאי והאמן נמרוד רשף סיים  לאחר ארבע שנים לפרסם את הסדרה שלו בהמשכים  "עוזי " -אגדה אורבנית  " עלילות "גיבור" בעל כוחות על ישראלי . את הסדרה יצר יחד עם  אביו פולי ועם אישתו עדי.

וזהו ארוע חשוב  בעולם הקומיקס הישראלי.

 מידי שנה בשנה  פירסם  רשף בנאמנות ( להוציא שנת 2008 שבה שכח היוצר לפרסם  חוברת משום מה)  חוברת אחת בעלילה המתמשכת . במשך חמש השנים האחרונות "עוזי "היה אחד הפרויקטים מעוררי הסקרנות  והמרשימים ביותר בעולם הקטן והיצרי של קומיקס הישראלי. כל חוברת בסדרה הופיעה עם שתי עטיפות שונות (!) .כל חוברת של "עוזי " בלטה  מבחינת יכולת הציור שהופגנה בה כמו גוליבר בארץ הגמדים   בין חוברות הקומיקס המקוריות השונות בכל יריד קומיקס בסינמטק בתל אביב ששם הקפיד רשף להציג אותה בהופעת בכורה מדי שנה.

   ועכשיו לאחר שהסתיימה אפשר להעריך אותה כיחידה אחת. ולא כחוברת שהיא רק חלק ( לא ברור ") מהסיפור הגדול המתמשך. כתבתי אז : " אמנם הסיפור עדיין לא כל כך מובן , לא ברור עדיין מי נגד מי וכיצד כל האלמנטים השונים והמשונים האלו ישתלבו  בסיפור אחד ,ונצטרך לחכות לגיליונות הבאים".

ובכן אפשר לאמר שכעת הרבה יותר ברור.

עוזי גיבור הסדרה היה גיבור הקומיקס הישראלי הבודד  שאף זכה ל"פסל " משלו בגן הפסלים המקיף את מוזיאון הקריקטורה והקומיקס בחולון ושם ישנם דמויות שונות הלקוחות מקריקטורות ישראליות. ויש להניח שעוזי זכה בכבוד הזה מאחר שנראה כנציג אותנטי מושלם של הגיבור הקומיקס הישראלי.

אמנם היו שטענו וטוענים שעוזי מבטא אתה דמות הישראלי הסטראוטיפית ביותר האפשרית : הטיפוס בעל זיפי זקן המשמיע אמרות קרש מטופשות בזמן שהוא יורה לכל הכיוונים .

אבל עובדה היא שבתור סטריאוטיפ הוא יחיד במינו ,אין שום גיבור קומיקס עברי אחר מסוג זה.  .גם הסביבה שבה פועל "עוזי " שהיא לכאורה מוכרת היטב לקוראים וכוללת למשל קרבות ברחוב אבן גבירול היא תל אביב קצת שונה . זוהי " תל אביב של אקדחים, בחורות, אופנועים ותורת הנסתר "

כאשר פרסמתי רשימה על החוברת הראשונה התלוננתי מדוע רשף מעדיף ללכת הדרך הארוכה של פרסום שנתי או דו שנתי של כל גליון בסיפור המתמשך והבעתי ספקות אם יסיים אותו אי  פעם.

אני שמח לדווח שבניגוד לספקותי  רשף עמד במשימה שהטיל וסיים את הסיפור שהוא כעת רומן גרפי של ממש. והוא רומז שבעתיד יתפרסם כרומן גרפי של לא פחות מ-142 עמודים של סיפור אחד המתמשך כנראה לאורך 24 שעות כמו בסדרה בשם זה . .

אני דבק בעמדתי שלמרות שרשף , אכן סיים את הסיפור היה עליו לפרסם אותו את כולו בפעם אחת.  עובדה שהיא שבכל פעם שרשף פירסם חוברת חדשה היה עלי לקרוא שוב את הסיפור כולו כדי להיזכר מה קרה על מנת להבין את הגיליון הנוכחי וכך קרה עם הגליון הרביעי.וזה דורש מחויבות לאורך זמן  שנראה לי שרוב הקוראים שוב אינם מסוגלים לה…

.

היוצר

נמרוד רשף הוא יוצא דופן בין אמני הקומיקס בארץ וגם בעולם כולו. במשך כמה שנים הוא לא היה  "עוד " אמן קומיקס , הוא גם היה  כוכב בידור של ערוץ הילדים

לערוץ הילדים הוא  היגיע דרך הקומיקס , לדברי  מכרו משכבר הימים ( דרך האספנות המשותפת של קומיקס ) אורי פינק,  היה זה הוא שהיציע לערוץ הילדים   להכניס את ידידו  אמן הקומיקס   רשף לשורותיו  והשאר זה היסטוריה .  עוד תרומה של פינק לתרבות הפופולארית בארץ.

. כאשר היה  רשף בשיא פרסומו כאליל נוער  בערוץ הילדים הוא הופיע כשחקן בסדרת הטלוויזיה "זבנג" על פי סדרת קומיקס של  פינק   בתור עידו זמר הרוק ובכך הוא אולי אמן הקומיקס היחיד שגם גילם באופן קבוע  דמות בסדרת טלוויזיה שמבוססת על סדרת קומיקס חוץ מזה הוא הופיע בסדרות נוספות כמו "קשר משפחתי " צה"ל 1 " ו"ולוויתן בחוף תל אביב " וסרטי טלוויזיה שונים ..

.

אם זאת יש לציין שרשף מקפיד תמיד לציין שקומיקס הוא היה ונשאר אהבתו הראשונה לפני המשחק ולפני מוסיקת הראפ. הוא היה אספן וצייר של קומיקס מילדותו וממשיך בכך עד היום בנוסף לכל עיסוקיו המרובים האחרים  ותרומתו לקומיקס העברי כיום היא מכובדת למדי.

נמרוד רשף בבוורלי הילס

 

רשף  החל את הקריירה  כצייר קומיקס מקצועי בציור וכתיבה   עבור השבועון  "מעריב לנוער" של   סדרת קומיקס  יוצאת דופן שהתבססה על  הדמויות של סדרת הטלוויזיה האמריקנית  "בוורלי הילס 54051" שהיציגה באור קומי למדי את הדמויות של ברנדון , ברנדה חבריהם הוריהם ומכריהם כמעין גירסה אמריקנית ל"זבנג" מאותו המגזין ומאת הידיד פינק. רשף אף טרח להכניס את עצמו לאיד הסיפורים וסידר לעצמו פגישה עם הכוכבות .

מעריב לנוער הכריז במאמר המערכת  " בגליון זה תצא לראשונה בישראל ואולי גם בעולם  סדרת קומיקס מקורי שבה מככבים גיבורי הסדרה… את הקומיקס החדש מצייר נמרוד רשף ,ועלילותיהם של גיבורי הסדרה יהיו חלק בלתי נפרד מהשטח שיוקדש לכוכבי הסדרה הפופולארית " .

גיבוריו  של רשף בסדרה זאת היו ההפך המוחלט מגיבורי הסדרה הטלוויזיונית המוסרניים והמתלבטים. הם הוצגו כגונבי בחינות  חרמנים , מציצים בהנאה לחדר הבנות כשאלה מתפשטות ,קלי הוצגה כרודפת כסף מטורפת. באחד הסיפורים   הם חפרו אחרי אוצרות בחדר המנהל וכך הביאו להתמוטטות בית הספר (!) ברנדון היפנט את חבריו והשאיר אותם מהופנטים ללא מחשבות על התוצאות .ובסיפור המעניין ביותר הופיע רשף עצמו (בתסרוקת של צמה של טרום התסרוקת האפרו שבה הוא משתמש מאז  ) שבה דילן עצמו יוצא מהסיפור כדי לדרוש מרשף שיביא לניצחון במשחק כדורסל לקבוצה שבה השתתף. התמורה :הוא סידר לרשף מזיל הריר פגישה עם קלי הבלונדינית.

מכאן ואילך צורף לכל סיפור גם פורטרט של רשף (אפילו לפינק עוד לא היה פורטט כזה בסיפוריו..)

 הסדרה פורסמה בחוברות 16-44 ב1993. החל מה-17 בינואר ועד ה30 ביולי 1993

.גיליון 44 שבו הופיע הסיפור האחרון היה במקרה או לא במקרה  גיליון  שסימן נקודת מפנה . זה היה המגזין   האחרון שאותו ערך העורך הוותיק  אמנון בירב .משה יהלום עורך המשנה כתב את מאמר המערכת שבו תיאר את הצלחתו של המגזין שאין נער במדינה שלא קורא אותו ,ושגבר על כל מתחריו .בחוברות הבאות התרחב "זבנג" של פינק ל3 עמודים .

 הסדרה עד כמה שידוע לי זהו העיבוד היחיד לקומיקס של סדרה זאת .ואני שואל את עצמי אם  עיבוד זה נעשה בידיעתם של מפיקי הסדרה בארה"ב.

מאז התדרדר  גם אותו  "מעריב לנוער" לאחד המגזינים המאוסים  ביותר של המדינה עם כל הפרסומות והתכנים מעריצי הסלבריטאים שבו.  עם זאת רשף פירסם שם עוד סידרת קומיקס קצרת ימים בשם "איבי והצפוניים " על עוד נער "אופנתי  " וחברתו שונאת הקריאה . הסדרה למרבית השמחה לא העריכה ימים.

האיש שלא היה טרזן. 

נמרוד רשף הופיע בכמות גדולה של מופעים אבל המעניין בינהם היה בעיני מופע שבו לא הופיע לבסוף [

מחזמר על טרזן איש היער.

ב-1999 הודיעה המפיקה מרים עציוני על כוונתה להעלות על הבמה מחזמר על טרזן שיכתב בידי סמר שיר ( איך!!! זה כבר הוריד את הציפיות בצורה דרסטית לגבי המחזמר ) . בין החובבים והחובבות שלטרזן החל מיד ויכוח קדחתני בנושא האם רשף ראוי לשאת את הסכין ואזור החלציים של איש הקופים .חובבת אחת טענה שרשף בהחלט מתאים בגלל פניו הקשוחות והמכוערות בעיניה מה שמתאים לדרך שבה תיאר בוראוז את טרזן במקור . חובבת אחרת קבעה שרשף יצטרף להיפטר מכל התסרוקות שלו כדי שיתחיל להיראות כמו טרזן .

אני ציינתי שלתסרוקות הראסטה שלו  שמוצאה בתרבות הרגאי של ג'מאיקה יש שורשים אפריקניים מסוימים ולכן אין מניעה שטרזן יסתובב  עם הרסטה על הבמה זה אפילו יוסיף לו חן מסויים.

בסופו של דבר המחזמר המתוכנן בוטל ושכן חברת וולט דיסני הודיעה שהיא עצמה מתכננת להעלות מחזמר על הנושא בעצמה בישראל רעיון שנגנז גם הוא ,וחבל. מאז עלה על הבמה מחזמר אחר בכיכובם של יעל בר זוהר ויהודה לוי . אך עדיין נשארת השאלה המציקה איך היה נמרוד רשף מופיע בתור טרזן ,אני מנחש הרבה יותר טוב מיהודה לוי . .

 

אדי בלאגן 

 

הסדרה הידועה באמת של רשף  היא "אדי בלאגן " שאת סיפוריה כינס   רשף   בספר בשם זה  ( הוצאת קוראים 2005).

הסדרה  החלה לרוץ  במגזין הילדים של "עיתון ערוץ 6"  עוד מהגיליון הראשון שלו  ב- 1997  ורצה  שם למשך זמן רב מאוד  הם היגיעו לגליון 51  הסדרה היחידה ששרדה מראשיתו של המגזין . .   זו הייתה גם הסדרה המצליחה   ביותר של המגזין מראשיתו   כפי שהראו סקרים שונים של הקוראים שפורסמו במגזין, מעל ומעבר גם למתחרים עקשניים כמו "הוגו " של קורן שדמי ומתחרים איכותיים כמו  "יובב בן יואב בן חלב" של רוביצ'ק . הסיפורים הופיעו תמיד  ב"עיתון ערוץ הילדים "  כאשר לצידם  מעין תמונת מוגדלת של עמוד אחד של אדי במצב מגוחך/מייצג כלשהוא.

 עד כמה יש ליחס הצלחה זאת רק לקומיקס עצמו ועד כמה לפופולאריות של רשף ככוכב ילדים זאת שאלה גדולה מאוד , שלא כאן המקום לדון בה.

אדי בלאגן הוא ילד בן 12  שמוצץ  כל הזמן  קיסם בפיו כדי להיראות "קול" בדומה לגיבור הקומיקס הצרפתי "לאקי לוק". . רשף מכחיש בתוקף  את הטענות שאדי בלגן אמור לייצג אותו עצמו בילדותו ומוכן  לכל היותר להודות  שאדי בלגן מייצג  גרסה אידיאלית שלו עצמו בילדותו.   הוא מתאר את אדי  כילד " שהישראליות לא מעניינת אותו רק התרבות האמריקנית " וככזה הוא אכן מייצג חלק גדול בנוער כיום.

 הסיפורים  מתארים את עלילותיו של אדי  חבריו חברותיו ,הילד השמן ילדה שסנובית שבה אדי מאוהב   והילדה ההרפתקנית שמאוהבת בו ועושה צרות צרורות לכל מי שאדי מעז לגלות בה עניין  ויש את המורה המכשפה אבל הסקסית והמנהל המטופש .

אחת הנקודות המעניינות בסיפורים אלה לילדים בגילאי היסודי היא המיניות הלא מוסתרת של הדמויות , המורות ( לא המורים ) והתלמידים . מהסיפורים  ברוך לחלוטין שאדי בן ה-12 רוחש תשוקה מינית למורתו ( שמופיעה לפחות פעם אחת בסיטואציה מינית עם בן זוגה ) ופיו נוזל ריר בכל פעם שמופיעה  מורה סקסית מחליפה. לזעמה הרב של חברתו.

רשף שתמיד שמח למלא את בקשות הילדים הקפיד להציג  בחוברת 4 של המגזין  פוסטר  בגודל מלא של מורתו  הסקסית של אדי ותיאור מפורט של גופה כולל אגן הירחיים. רק השדיים לא תוארו משום מה….

 אדי בלאגן כיכב לצד רשף  ביומן לתלמיד שהופיע ב-1998 ושגם בו כמובן הושם דגש רב על הפעילות המינית של תלמידי בית הספר .מלבד "זבנג " זוהי סדרת הקומיקס היחידה ש"זכתה " לככב ב"יומן לתלמיד" אך בברור כאן זאת אינדיקציה של הפופולאריות של רשף עצמו ולא דווקא של "אדי בלגן ".עד כמה אדי בלגן הוא פופולארי באמת ללא הערך מוסף של הפופולאריות של רשף כמגיש  בערוץ הילדים את זה אפשר לראות רק עכשיו שרשף שוב אינו כוכב  ילדים.  קריאה בכרך מראה  שסך הכל אדי בלגן נשאר   מה שהוא תמיד היה קומיקס בינוני  ומטה עם דמויות סטריאוטיפיות להחריד וללא הומור מצחיק באמת שיכסה על הפגמים. . כל מה שרשף עשה שם אורי פינק כעבר עשה והרבה יותר טוב  מכל בחינה ב"זבנג " . רשף על פי סיפורים אלה הוא התלמיד חסר המקוריות של פינק .ההבדל הגדול בעינהם מסתכם בזה שאם פינק נראה  לרוב ככותב מנקודת המבט של הדחויים וה"חנונים" למינהם הרי גיבוריו של רשף הם בעיקר המקובליטם והמקובלות של הכיתה.

הכרך השני בעלילות  אדי הוא "אדי בלאגן "הרפתקה במצרים " ( קוראים 2010 )   "עוסק בהרפתקאותיו של אדי  במסע בזמן למצרים הפרעונית. ,ואולי יהיו כרכים נוספים.

מיצי קיצי מיאו

. ב-2007 הוא פירסם  אלבום קומיקס נוסף לילדים "מיצי קיצי מיאו " שאותו כתב עם אביו פולי שותף קבוע בפרוייקטים שלו.

 זהו סיפורו של אלכס, חתול שמוצא עבודה במסעדה בכפר החתולים "מיצי קיצי "  העומד בפני סכנה גדולה  בשל בניית כביש מהיר שיעבור דרך הכפר והיער הסמוך וויהרוס את החיים השלווים בכפר שבו דבר לא משתנה. .
אלכס וחבריו מתגייסים להצלת הכפר ולהיאבק  בבירוקרטיה היבשה ואגב כך אלכס מנסה  לכבוש את ליבה של החתולה הכי יפה בכפר.

ב-2008 הוא חזר אל עולם הילדים בספרו "ממי-חרוזים מצחיקים " על ילדה סקרנית שכל הזמן שואלת שאלות.

במקור הוא יצר את הדמות עבור פינה שבועית  בתוכנית הטלוויזיה  של הערוץ הראשון זאפ ל-1. שם רצה ממי במשך שנתיים   ודרכה  להתייחס רשף  לכותרות בחדשות דרך ציורים צבעוניים ומצחיקים וטקסטים מחורזים.  

 הפרוייקטים  האלו מראים שנמרוד רשף  הוא אחד הקומיקסאים הבודדים מאוד אצלנו כמו אורי פינק וארז צדוק שאינם רואים כל פחיתות כבוד ביצירה לילדים. ועושים זאת בהצלחה יחסית. .

כל מה שתואר עד כה שונה עד כמה שאפשר מנושא הדיון כאן "עוזי " אבל זוהי הוכחה ברורה לכך שרשף הוא יוצר רב גוני המסוגל לעסוק בז'אנרים שונים לגילאים שונים. .

ועכשיו לאחר שתיארנו את היוצר היגיע הזמן לנתח את היצירה עצמה "עוזי ". .

היצירה

אולי כדאי שאציין בהזדמנות זאת את מה שמדריך אותי בביקורות קומיקס .

בניגוד לרוב המוחלט של המבקרים ושל הקוראים איני מתעניין במיוחד באמנות ( ויש להודות איני מתיימר להיות מומחה גדול בסגנונות אמנותיים אם כי אני יודע היטב את מה אני אוהב ומה לא ) ומתמקד לחלוטין רק בסיפור שמבחינתי האמנות כל כולה באה רק לשרת אותו.
גילוי נאות : זאת כמעט דעת יחיד בין חובבי קומיקס שמעדיפים תמיד את האמנות הויזואלית על הסיפור. .
אכן יש להבדיל כאן בין האמנות ובין הסיפור.
לגבי האמנות יש לי רק שבחים לרשף שיצר את סיפור הקומיקס ההרפתקני הטוב ביותר בעברית מאז שנות השבעים . עוזי" הוא יצירת הקומיקס הטובה ביותר של רשף עד כה.עולה בכמה דרגות על סיפורי "אדי בלגן " שלו על עלילות תיכוניסט תעלולן וחבריו , ומראה שהוא מסוגל להצליח כצייר במגוון של סגנונות .
. "כאמן צייר של סיפורי הרפתקאות פעולה נמרוד רשף הוא ללא שום ספק אמן הקומיקס הטוב ביותר בישראל כיום..
הטוב ביותר מאז גיורא רוטמן שפעל בשנות השבעים וראשית שנות השמונים כאמן סיפורי ההרפתקאות של "הארץ שלנו ".
אפשר לראות ברשף ממשיכו ויורשו הכמעט רשמי של וטמן מבחינות רבות בתיאור של גיבורי הפעולה הישראליים כל כך ואויביהם המרושעים ובשמירה על הריאליזם היחסי של העלילה ובאמנות הפרטנית בסצינות הפעולה האלימות.
אלא שצרה צרורה שההתחרות בתחום הזה בקומיקס הישראלי הייתה עד כה מועטה מאוד כך שאין לאמר שהתואר הזה אומר הרבה. ..

הסיפור

והסיפור עצמו ? :
זהו סיפור פעולה סביר. ואף מבטיח רבות.
יש בו אלמנטים טובים ויש פחות , .
יש בו התייחסויות לגבי גיבורים ישראליים כמו רובה העוזי שמידע עליו ניתן בראשית החוברת הראשונה ואריאל שרון שהוא מסתבר מגילוי נאות בסזף גליון 2 מקור השראה לדמות הגיבור החייל השנוי במחלוקת ששובר את החוקים עבור מטרות שנראות חשובות יותר בעיניו.

הגיבור הוא בעברו חייל שהסתבך עם מפקדו שמחפש את עצמו באזרחות כשלצידו חברו הטוב, כלי הנשק העונה לשם "עוזי". היום הוא מעין סוכן חשאי פרטי מתוסכל בעל כוחות על מסוגל לעוף. ובעל נטייה להשמיע בדיחות קרש בנוסח הבלש של הסרט האפל , במיוחד כאשר הוא נלחם עם נשים יפהפיות וקטלניות (וזה קורה כל הזמן ) . הוא מיודד עם מקובל בשם אלישע ( בן אבויה ? הסיפור רומז על כך שהמדובר בתנא הקדמון בשם זה שהפך להיות כופר המוזכר שוב ושוב בסיפורי המדרש כסמל לכפירה בה' אם כי זה נשאר לא ברור ) ועם מיסטיקן בעל כוחות כישופיים כנראה בשם שמעון מאגוס.

 הוא נלחם בקבוצת מתנקשים רוסיים ומנסה להגן על חייו של מליונר ממוצא רוסי עשיר המזכיר את גיידמק ועל בתו היפיפיה והסקסית אך הקטלנית .

.כסיפור על גיבור על זהו סיפור למטה מבינוני מאחר שכוחות העל של גיבור העל הם בגדר מיותרים לחלוטין והם רק הורסים את המתח של הסיפור. איך קרב מתמשך של גיבור שיכול לעוף ביפהפייה כפי שקורה יותר מפעם אחת לאורך הסיפור יכול לעניין אותנו? הסימפטיה של הקורא נמצאת לחלוטין בצד של היפהפייה הקטלנית "הרעה" שבה הוא נלחם מאחר שהיא בבירור הצד החלש. .
.על מנת להגן על אוליגרך רוסי לא צריך גיבור בעל כוחות על שמסוגל לעוף. מספיק לוחם מיומן. .ההנחה שלי הייתה לאורך שלושה גיליונות שכל זה הוא רק עלילת משנה שנועדה לפנות את הדרך לעלילה האמיתית המרתקת שרשף רמז עליה שוב ושוב.

ומהי העלילה המיסטית שבסיפור  ? מסתבר שעוזי קשור או זהה בצורה בלתי ברורה עדיין לקורא ותישאר כזאת גם לאחר הגיליון המסיים של הסדרה לישות המלאכית "מטטרון " שהוא במסורות קדומות חנוך מאבות האנושות שהפך למלאך עליון שני בלבד בכוחו לאל .

מסתבר שהאל הכנעני הקדום "רשף " אל הרעם מאיים לחזור על העולם ולהרוס אותו או להשתלט עליו או לא ברור מה . .נמרוד שותל פה ושם פרטים ורמזים שונים שמראים על מחקר מעמיק שביצע כמיסטיקה יהודית כהכנה לסדרה .חבל מאוד  שהמחקר הזה הלך לשום מקום.
.כן כן חברים היה אל כנעני קדום בשם כזה והבדיחה כאן היא לא כפולה היא אפילו משולשת או מרובעת אבל צריך להיות נמרוד רשף ואלי אשד כדי להבין אותה לעומקה ומכיוון שבדומה שלקומיקסים של אלן מור וניל גיימן אף אחד חוץ מאיתנו ( ומן הסתם שאר יוצרי הסיפור ) לא יבין אותה אז אסביר אותה ואת השלכותיה כאן . .
רשף הוא אכן שמו של אל כנעני קדמון כפי שצויין נכונה בחוברת .
"רשף" הוא גם השם העברי שניתן לאל "תור " מסדרת מארוול קומיקס בזמן שפורסם בעברית בשנות השישים במגזין קומיקס בשם "בוקי " כנראה משום שהשם נשמע טווטוני מידי לאוזניו הרגישות של העורך אשר דיקשטיין.
רשף הוא גם השם של אחד אוריאל רשף יוצר סדרת הקומיקס "הגולם " ביקום חלופי שנוצר בידי כותב שורות אלו ובידי אורי פינק.
רשף הוא גם שמו של אוייב של הגולם בסדרה זאת ,אל כנעני קדמון שנוצר בידי הקומיקסאים הלא מתוגמלים של סדרת הגולם כרמיזה לעגנית לגבי הבוס שהפך לאחד האוייבים של הדמות שאותה יצר.
רשף כפי שמן הסתם גם הקוראים הרגילים שמו לב הוא גם שם המשפחה של נמרוד יוצרו של עוזי וזה יוצר כל מיני פיתולי עלילה אפשריים מעניינים ואף מדהימים בהשלכותיהם .
( וכמדומני שרשף בגרמנית זה "פינק " ).
עכשיו הכל ברור ?
חוששני שלא .
ולמען האמת גם לי לא.

נמרוד רשף יצר פיתולי עלילה מעניינים בחוברות אבל משום מה התעלם מהם לחלוטין בחוברת האחרונה המסיימת שאמורה לסגור בצורה משכנעת את כל הקצוות שרשף יצר לאורך הסדרה.

, אלה  שכל כולה בזבוז זמנו של הקורא , עוסקת  אך ורק בהצלתו של טייקון הרוסי מפעולת התנקשות בחייו שמסתבר שאורגנה בידי בתו.
מסר רוחני או מיסטי קבלי לעולם אין כאן ,רק כמה קרבות ירי,  תמונה יוצאת מהכלל של עוזי דוהר באופנוע אל הרעים וכמה גופות.
זה הכל ?
כל עלילת המשנה  המסקרנת נשכחת כאילו לא הייתה קיימת מעולם. .

האל הכנעני רשף, מורו של עוזי אלישע שמתברר שהוא כנראה  אינו אלא התנא הקדמון שהתפקר אלישע בן אבויה,   מורו של אלישע שמעון מאגוס , ואפילו מטטרון עצמו . כולם נשכחים בסיפור פעולה שגרתי שבשגרתיים שבמהלכו ( ספויילר ספויילר !) בת האוליגרך חוטפת התקפי אשמה ויורה בעצמה ( !).
גם הפרוייקט המדעי שבו תומך האוליגרך "חץ הזמן " אחדש האלמנטים מעוררי הסקרנות בחוברת הראשונה . נעלם ואיננו בלי שנבין אפילו על מה המדובר ואיך זה מתקשר לסיפור ולשובו המתוכנן של האל רשף.טורחים רק להודיע לנו בסיום שהפרויקט בוטל בלי להבהיר על מה ולמה .
הקורא המתוסכל שמגרד בפדחתו ושאול את עצמו :מה ?
בשביל זה חיכינו בסבלנות ואף במתח חמש שנים במהלך הפרסום של סיפור גיבור העל המתמשך העברי הראשון ?
אולי לנמרוד רשף עצמו נמאס במשך חמש השנים הללו והוא החליט לגמור את הסיפור בצורה פשוטה וסופית ולשכוח את כל הרמזים המעניינים ששתל בעלילה במשך שלוש שנים ,אבל זוהי בגידה בהתחייבותו לקוראים. .
מן הראוי היה שנמרוד יכיר את האמרה של אנטון צ'כוב :עם רובה מופיע במערכה הראשונה של סיפור חובה עליו לירות במערכה הרביעית.
אין ספור רובים והאקדחים יורים בלי סוף ולכל כיוון אפשרי בגיליון האחרון ,חוץ מלכיון הנכון .
. במקרה הזה הרובה של צ'כוב מסתבר נזרק לפח האשפה אי שם בסטודיו של ( נמרוד ) רשף .
מקורבים של רשף מדווחים שהוא החליט שחוברת 4 של "עוזי " היא גם האחרונה בהחלט.יכול להיות שהם טועים.
יכול להיות שנמרוד רשף עוד יפתיע את כולם והוא  מכין לנו עוד עלילה לעוד ארבעה או שמונה שנים נוספות שבמהלכן יצא מידי שנה חוברת שתסביר משהו מהפיתולים שהוא מכין לנו. אבל לצערי זה בכלל לא מקובל עלי.
הקורא המודרני שוב אין לו את הסבלנות הנדרשת לחכות שמונה שנים כדי שסיפור מתמשך מסובך ומפותל כל שהוא יגיע למיצויו.
אם הוא יכול היה להוציא חוברת אחת לשלושה או ארבע חודשים ,זה היה עניין אחר. אבל לחכות ארבע או שמונה שנים כדי שסיפור יתקדם לאיפה שהוא זה בגדר התעללות סדיסטית בקוראים .

.

שמעון מאגוס . רב מאג ב"עוזי".
פסק הדין :
סיפור מבטיח שנתקע איפה שהוא לאחר חמש שנים ולא הגשים את ההבטחה .
והגרוע מכל נראה שהיוצר בעצמו חמש שנים ארוכות שכח כמו קוראיו את מה שהתרחש בגיליונות הקודמים . בכל אופן הוא נמנע להתייחס אליהם.הפרוייקט הוא מתסכל במיוחד בגלל ההבטחה שיש בו לסיפור מעניין ומדהים באמת הבטחה שלא הוגשמה.
אם נמרוד רשף  היה משלים אותו כמו שצריך כי אז הייתי בוחר בו כאחד מסיפורי הקומיקס הישראליים הטובים של השנים האחרונות . אולי המרשים שבכולם. אבל זה לא קרה..
וכתוצאה
הוא חטא את החטא הישראלי הקדמון : אחרי פתיחה מסקרנת הוא לא הצליח לסיים כהלכה.
נמרוד רשף עם עוזי צילם שחף הבר.
ראו גם:

המתנקש הקבלי:ביקורת על גליון 1 של "עוזי "

מחוה ל"זבנג" של אורי פינק מאת נמרוד רשף .

נמרוד רשף בפייסבוק 

ראיון גדול עם נמרוד רשף 

עופר ברנשטיין על קווים ביצירתו של נמרוד רשף.

נמרוד רשף בויקיפדיה

הבלוג של נמרוד רשף 

נמרוד רשף באנציקלופדית קומיקס באנגלית 

·          

·                  נמרוד רשף, במסד הנתונים הקולנועיים IMDb (באנגלית)

·             

 

רשף את רשף:נמרוד רשף ופולי רשף

סדרת הטלווזייה "זבנג " בהשתתפות נמרוד רשף

מיצי קיצי מיאו :קומיקס לילדים מאת נמרוד רשף

 

דידי חנוך על אדי בלגן 

ממי חרוזים מצויירים מאת נמרוד רשף

 

עוד ביקורות על יצירות  קומיקס ישראליות וקומיקס גיבורי על

קומיקס היסטורי

קומיקס ספרותי

קומיקס למבוגרים

הכיוון מזרח הקומיקס

קומיקס לילדים
קומיקס לא רק למבוגרים :על הקומיקס של ארז צדוק

גיורא רוטמן צייר קומיקס פעולה מעידן הקומיקס הקודם

הגולם

ישראל וישראלים בקומיקס של שנות ה-2000

עוזי 3 - נמרוד רשף by comicsreporter.

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

8 תגובות על “נמרוד רשף , עוזי הלוחם במתנקשים , מטטרון עליון והרובה של אנטון צ'כוב”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

3 × 1 =