web analytics
קטגוריות
תקשורת

מופע הבכיה הגדול של אבי ביטר

צילום: אבי כהן

הזמר אבי ביטר.צילם אבי כהן

יש מקום להניח שהופעה המפורסמת ביותר של הזמר אבי ביטר אי פעם בטלוויזיה הייתה בראיון עם המנחה דודו טופז שבמהלכו גולל פרשה שכמו יצאה מהסרטים סוחטי הדמעות שבהם כיכב. וכמו באותם הסרטים סוחטי הדמעות ובמהלכו אכן התפרץ בבכי סוחף כמו אותם דמויות .

הסוף היה טוב ,ביטר הצליח להחזיר לעצמו ( לכאורה לפחות ) את מעמדו הציבורי ככוכב טלוויזיה פופולארי אם גם לא מוערך כלל.
מה שאי אפשר לאמר על המראיין שלו באותה התוכנית ,דודו טופז שמצא את עצמו מאז בפרשה שכמו יצאה מסרט בפני עצמה .

להלן תרגיל שהוגש לקורס במחלקה לתקשורת באוניברסיטה שמנתח את אותו מופע מפורסם מכל של אבי ביטר.

עבור תרגיל זה ביצעתי תעתיק של ראיון שאותו ביצע הבדרן והמנחה דודו טופז בתכונית טלוויזיה שאותה הנחה עם הזמר אבי ביטר וזאת בעקבות פרשה שבה היה מעורב ביטר שבה הואשם בהשתתפות בגניבה של חפצים של משתתפים בתוכנית טלוויזיה  של מיכל זוארץ ( של הערוץ הראשון ) שבה נטל חלק.
רוב הראיון הוא בעיקרו מונולוג   של אבי ביטר ,מתוחכם מאוד  לדעתי ,אם כי על פניו הוא נראה  פשוט ופשטני ,,עם השתתפות מינימלית ביותר של טופז שנותן רוב הזמן לביטר להיות במרכז. ואבי ביטר משתמש בזכות על מנת להציג את עצמו ואת משפחתו כקורבנות אומללים של כוחות הרשע של התקשורת.

סיפורים והמצאות(אבי ביטר חי בסרט)
1.

סיפורים של אבי ביטר

אפשר למצוא בקטע שלוש דוגמאות שונות שבהן אבי ביטר משמש כמספר ומביא סיפור מסויים והסיפורים הם מסוגים שונים ומועברים בצורות שונות ומגוונות
1סיפור אחד הוא כיצד מצא את עצמו מעורב בפרשה:
ביטר : הכל מתחיל בזה ש.( מעווה את פניו ) .הייתי חשוד באיזו פרשה שלא הייתה קשורה אלי בכלל ( מניף יד ). .אמרו שזייפתי דולרים , שגנבתי ויזות .ש… עשו ממני איזה אל קאפונה גדול ( מניף יד ) . בן 40 אני לא היה לי יום אחד תיק במשטרה .( מניף אצבע ) דברים שאין להם שחר.
לינץ' תקשורתי! .בלב המדינה עושים לי מין לינץ' פה .
ביטר נותן בחלק מהקטע כביכול דיווח אוביקטיבי של מה שקרה ואגב כך נותן הערכה שבה הוא מביע את זילזולו ב"הם " העיתונאים שהפיצו עליו ידיעות שונות "…ביטר  מעביר כאן  היטב את ההערכה שכנגדו בוצעה רדיפה תקשורתית "לינץ' תקשורתי " כפי שהוא מתאר זאת . .היציגו אותו כעבריין גדול "אל –קאפונה גדול) בזמן שמעולם לא ניפתח נגדו תיק , הוא מעביר תחושה של זילזול עמוק בעיתונאים כמי שהגזימו לגביו מעל ומעבר ולשם כך מפריח את שמו של הגנגסטר המפורסם משיקאגו אל קאפונה. .
והוא מעביר  לקהל  את המסר שהעיתונאים שכתבו נגדו שיקרו במזיד.

סיפור שני
2. ( המצלמה חוזרת לביטר )
…והילדה שלי שתגיד לי :"אבא אני לא הולכת לבית הספר כי אומרים לי שאתה גנב" . אמרתי לה "אבא לא גנב .אני לא גנבתי מאף אחד" . ( מרים אצבע ) אם גנבתי אני צריך להיות בבית הסוהר. המשטרה שלחה לי מכתב שהתיק נסגר" .( מרים ידיים תוך כדי )

סיפור שני שביטר מספר הוא הסיפור של בתו ( שנמצאת בקהל והמצלמה עוברת אליה  ואל פניה כשהוא מזכיר אותה ) שלה אמרו בבית הספר שאביה גנב מצטט הוא מצטט את תשובתו לה. המצלמה או יותר נכון העריכה ( סביר להניח שהקטע לא שודר בשידור חי ) משתפת פעולה עם ביטר ומראה את תמונותיהם של ילדיו הנמצאים בקהל בזמן שהוא מדבר על ילדיו על מנת להכמיר עוד יותר את רגשותיהם של הצופים .
ביטר מנצל היטב את המצלמה כאשר הוא בשלב מסויים דורש מאותם העיתונאים ש"רדפו אותו " שיסתכלו בילדיו הנמצאים בקהל ,משל הם האשמים במצבם.
ביטר משתמש כאן באמצעים שונים על מנת לעורר אמפטיה לא רק לו אלא גם לילדיו כפי שאפשר לראות מהמשפט " וולא איכפת לי שאני עובר .איכפת לי שהילדים המסכנים שלי (מתחיל לבכות ) יושבים פה בקהל ואני רוצה שיסתכלו עליהם אותם עיתונאים".
זוג המילים "אותם עיתונאים " מהווה כאן סוג של הערכה שלילית ביותר כלפיהם.הם נדרשים להסתכל בילדים שבהם כביכול פגעו.

סיפור שלישי
3. ביטר : רוני שרעבי יושב שם .ונתן ואסר שהיגיע עימנו לבית המשפט ( רואים אישה וילד .המצלמה חוזרת לביטר דפיקה )
.עשרים ושש פקודות מעצר נגדי!!! והרשם אומר :" אתה עשיר אתה אבי ביטר יש לך מועדון לילה" .(רואים אישה בקהל פניה דומעות ) ( תמונה חוזרת לביטר)
אני אומר לו :"אין לי מה לאכול" .אומר לי "אתה צריך לשלם שמונה אלף פקודת מאסר אם לא אתן לך שתים עשרה".( הוא מניף ידיים תוך כדי ) .
" גמרו אותי ! את הטלוויזיה האחרונה לקחו לי לילדים מהבית . ( רואים פנים של אישה ) אמרתי לו :אני מתחנן קח אותי תכניס .אל תיגע להם ב– ( רואים פני אישה בקהל ) .יש להם סיוטים כל דפיקה בבוקר בדלת . "אבא א אנחנו מפחדים זה שוטר" מה זה הדבר הזה איפה אנו חיים.( תמונה עוברת לדודו טופז. וחוזרת לביטר )(

הסיפור השלישי שאותו מספר ביטר הוא כיצד רשם בית המשפט דורש ממנו לשלם הרבה כסף וכיצד הוא מסביר לו שאין לו מה לאכול .למרות שהרשם לא מאמין לו.הוא מציג את עצמו כמי שמגן על ילדיו הנמצאים תחת איום מתמיד החוששים ומבוהלים . המטרה היא לעורר אמפטיה כלפי ילדיו ולהציג את עצמו כמי שמגן על ילדיו בגופו ממש מפני הרשם המפלצתי  שמאיים עליהם. . .
.

2 אמצעים ספרותיים רטוריים שבהם משתמש ביטר במונולוג ,הם מרובים ומגוונים . הוא מצד אחד מנסה לעורר זילזול ולפגוע באמינותם של העיתונאים ואף לעורר כלפיהם שנאה כמי שעשו נגדו לינץ' תקשורתי וכמי שפגעו במזיד בילדים של ביטר. :
אמרו שזייפתי דולרים , שגנבתי ויזות .ש… עשו ממני איזה אל קאפונה גדול ( מניף יד ) . בן 40 אני לא היה לי יום אחד תיק במשטרה .( מניף אצבע ) דברים שאין להם שחר.
לינץ' תקשורתי .בלב המדינה עושים לי מין לינץ' פה
.( מרים יד ).
הוא מנסה לעורר את זעמו של הקהל כנגדם :
ביטר : אבל העיתונות קבעה שאבי ביטר זייפן דולרים וצילמו אותי בין ליד ערימות גדולות של דולרים ( מניף ידיים) . . ומאז אני עובר הימים הכי שחורים שבעולם . וולא איכפת לי שאני עובר .איכפת לי שהילדים המסכנים שלי (מתחיל לבכות ) יושבים פה בקהל ואני רוצה ש יסתכלו עליהם אותם עיתונאים .
מאידך ביטר מקפיד לכוון את המתקפה שלו רק כנגד אנשי "התשקורת " להציג את עצמו כמי שעומד לצידה של המשטרה :
המשטרה עשתה את החקירות שלה את העבודה שלה כמו שצריך .
אבל העיתונות קבעה שאבי ביטר זייפן דולרים

מבחינת של ביטר רק התקשורת היא "האשמה ".
אמצעי נוסף הוא פונה ישירות באופן אישי אל המנחה טופז כנציג הקהל והצופים ,בשמו הפרטי ומנסה לעורר ישירות את רחמיו לגבי מצבו האישי :
ביטר : והיום ( התמונה עוברת לילדה שמכסה על פניה בקהל ) ( התמונה חוזרת לביטר )
כשלא מזמינים אותי כבר שנה וחצי לא להופעות ולא לצילומים בטלוויזיה . כולם חושבים שאבי ביטר עבריין .( בוכה. מצלמה עוברת לפני ילד בקהל וחוזרת לביטר ) אני שנתיים כמעט סגור בבית ,דודו .ניסיתי גם להתאבד.
( מרים יד )
נמאס לי כבר. אני לא יכול!! .
אני לא עשיתי כלום. לא חשוב שאני עוד חמש עשרה יום אני נזרק לרחוב.

חילופי תורות

בקטע הראיון שלפנינו אבי ביטר מספר את סיפורו ומציג את גרסתו ,הסובייקטיבית מאוד לפרשה במגוון של אמצעים שונים שעליהם נעמוד מיד . למעשה המדובר כאן בכמעט מונולוג מתמשך וחילופי התורות הם מועטים למדי כאשר דודו טופז המנחה מתערב רק לעיתים רחוקות בשאלות מנחות בלבד על מנת להבהיר יותר את מה שקרה. במקרה הזה הבמה היא כמעט כולה של ביטר ואת טופז אף לא רואים להוציא תמונה לכמה שניות בסוף הראיון. ועצם העובדה שלא מראים אותו מראה עד כמה הוא משני בקטע הזה שהוא כל כולו "הצגת יחיד" של ביטר.עבור טופז שהקפיד תמיד להיות השליט היחיד והדמות המרכזית  בכל מה שנטל בו חלק הייתה זאת מן הסתם חוויה נדירה למדי . .
ביטר קוטע :הייתי בתוכנית של מיכל זוארץ כן .
טופז ממשיך : בא איתך חבר או בחור שהציג את עצמו חבר שלך .
ביטר :הוא הציג את עצמו כאמרגן שלי. לי מעולם לא היה אמרגן .
טופז :אתה היית על הבמה

(  ביטר מתפרץ ואומר "נכון )
טופז והוא גנב כל מיני דברים בזמן שאתה היית על הבמה , מכיסים של אמנים .
ביטר מתפרץ :בדיוק ובגלל שהוא אמר שהוא
בקטע הזה יותר מאחרי יש חילופי תורות. טופז הוביל את השיחה מספר את סיפור הפרשה ומבהיר את האירועים וביטר כאן משמש רק על תקן של "מאשר " או מבהיר נקודות ספציפיות .כאן הוא אינו מוביל את השיחה בניגוד לשאר הראיון . כאן יש צמדי שיחה והעברה של השיחה .אבל אלו קטעים נדירים. רוב הזמן אבי ביטר שולט לחלוטין במה שקורה .הוא מעביר את השיחה כרצונו ,מעביר את המסרים שהוא מעוניין בהם כיצד התקשורת ובתי המשפט רודפים לא רק אותו אלא גם את ילדיו. ועלולים להביא לחורבנם.
כאן ההובלה היא לחלוטין של ביטר וטופז אינו מתערב כלל כנראה מאחר שהוא רואה שביטר עושה עבודה טובה ודרמטית מספיק עבור הקהל ואין סיבה שיתערב .

 להוציא קטעים קצרים ,הוא נותן לביטר חופש כמעט מלא בהגנת רגשותיו ,בבכיו , ( הוא אינו מנסה כמעט לקטוע את ביטר ) ורק מתערב לסייע כאשר הוא מבקש להבהיר נקודות מסויימות שביטר לא הבהיר אותן מספיק .
וככל הנראה הסיבה לכך היא שהוא מבין שביטר עם סיפורו הרגשני והמרגש ועם התפרצויות הבכי שלו נותן "שואו " מרגש מספיק והתערבות מוגזמת שלו רק תפריע מבחינת הקהל.

אבי ביטר .צילם חיים זיו
5. התעתיק והניתוח הפרטני תרמו להבנתי את ההתייחסויות השונות של אבי ביטר ונסיונותיו לבצע מניפולציות ברגשות הציבור הרחב ואגב כך לתקוף את נציגי התקשורת שמוצגים כאשמים האמיתיים באסון שלו ושל משפחתו. ..האמצעים  השונים שבהם ניסה להציג את עצמו בצורה החיובית ביותר עבור הציבור הרחב ואת הדרך שבה המנחה דודו טופז והמצלמה () דהיינו העריכה " של הקטע ) סייעו בידו תוך הפניית המצלמה אל פרצופים של ילדים ברגעים אסטרטגיים במיוחד. .

סוף דבר (בנתיים )

סיומה של הפרשה ידוע ומדהים במיוחד בצורה שבה התהפך גורלם של שני הגיבורים של השידור הדרמטי  הזה :

אבי ביטר חזר מאז למעמדו ככובב הודות לתוכנית ריאליטי שנויה במחלוקת במיוחד שבמהלכה השמיע דברי גזענות  שונים .

דודו טופז לעומתו הואשם במעשי פשע ובריונות שונים והוא מחכה למשפטו  ובשלב מסויים ניסה להתאבד.

אבי ביטר הודיע שינסה לסייע לטופז ככל יכולתו כתמורה על סיועו של טופז אז בימי אותה פרשה אומללה

.אך בסופו של דבר לא היה צורך בכך. דודו טופז ניסה להתאבד פעם שנייה והפעם הצליח.

.

נספח :

תעתיק הראיון בין דודו טופז ואבי ביטר
לקוח מהאתר
http://www.youtube.com/watch?v=3RoNjVewbjQ

1 אבי ביטר: הכל מתחיל בזה ש.( מעווה את פניו ) .הייתי חשוד באיזו פרשה שלא הייתה קשורה אלי בכלל ( מניף יד ). .אמרו שזייפתי דולרים , שגנבתי ויזות .ש… עשו ממני איזה אל קאפונה גדול ( מניף יד ) . בן 40 אני לא היה לי יום אחד תיק במשטרה .( מניף אצבע ) דברים שאין להם שחר.
לינץ' תקשורתי .בלב המדינה עושים לי מין לינץ' פה
.( מרים יד )(
( ממשיך כמספר סיפור)
. לוקחים אותי לאבו כביר . שמים אותי בח-דר סגור . אני לא יודע מי נגד מי . שני נרקומנים לידי חולי איידס מקיע לידי
( מזיז את ראשו כמו בגועל ) אני לא יודע איפה אני נמצא. .

בשלב הזה ביטר מדבר כאילו ב אדישות כמעט באירוניה על מה שחווה.ותיקשורתית אני מוצא זאת כאפקטיבי .
2
דודו טופז ( שרק קולו נשמע הוא לא בתמונה  דבר המדגיש את מרכזיותו של ביטר ) : אתה היית בתוכנית של מיכל זוארץ
3 ביטר קוטע :הייתי בתוכנית של מיכל זוארץ כן . .
4 טופז ממשיך : בא איתך חבר או בחור שהציג את עצמו חבר שלך .
5 ביטר :הוא הציג את עצמו כאמרגן שלי. לי מעולם לא היה אמרגן .
6 טופז :אתה היית על הבמה ) ביטר מתפרץ ואומר "נכון" )
והוא גנב כל מיני דברים בזמן שאתה היית על הבמה , מכיסים של אמנים .
7 ביטר מתפרץ :בדיוק ובגלל שהוא אמר שהוא …
8 טופז :איפה הוא היום האיש הזה.
9 ביטר :הוא בבית הסוהר קיבל עונש לא קל ו-ו…אני הייתי בסך הכל חשוד
.המשטרה עשתה את החקירות שלה את העבודה שלה כמו שצריך .
אבל העיתונות קבעה שאבי ביטר זייפן דולרים וצילמו אותי בין ליד ערימות גדולות של דולרים ( מניף ידיים) . . ומאז אני עובר הימים הכי שחורים שבעולם . וולא איכפת לי שאני עובר .איכפת לי שהי…לדים המסכנים שלי
(מתחיל לבכות ) יושבים פה בקהל ואני רוצה שיסתכלו עליהם אותם עיתונאים ! .
( התמונה עוברת לילדים בקהל ?)

( המצלמה חוזרת לביטר )
והילדה שלי שתגיד לי :"אבא אני לא הולכת לבית הספר כי אומרים לי שאתה גנב" . אמרתי לה "אבא לא גנב .אני לא גנבתי מאף אחד . ( מרים אצבע ) אם גנבתי אני צריך להיות בבית הסוהר. המשטרה שלחה לי מכתב שהתיק נסגר" .( מרים ידיים תוך כדי )
והיום…. ( התמונה עוברת לילדה שמכסה על פניה בקהל ) ( התמונה חוזרת לביטר )
כשלא מזמינים אותי כבר שנה וחצי לא להופעות ולא לצילומים בטלוויזיה . כולם חושבים שאבי ביטר עבריין .( בוכה. מצלמה עוברת לפני ילד בקהל וחוזרת לביטר ) אני שנתיים כמעט סגור בבית ,דודו .ניסיתי גם להתאבד!
( מרים יד )
נמאס לי כבר. אני לא יכול.
אני לא עשיתי כלום. לא חשוב שאני עוד חמש עשרה יום אני נזרק לרחוב. (מניף אצבע ) לוקחים לי את הבית.אין לי אוטו. עורך הדין שלי יושב פה
. () מצביע לעבר הקהל) .

. אבי ביטר בוכה תוך כדי הנאום . .
10 דודו טופז : איפה הוא ?
11 ביטר : רוני שרעבי יושב שם.ונתן ואסר שהיגיע עימנו לבית המשפט ( רואים אישה וילד .המצלמה חוזרת לביטר דפיקה )
.עשרים ושש פקודות מעצר נגדי!!! והרשם אומר :אתה עשיר אתה אבי ביטר יש לך מועדון לילה" .(רואים אישה בקהל פניה דומעות ) ( תמונה חוזרת לביטר)
אני אומר לו :"אין לי מה לאכול" .אומר לי "אתה צריך לשלם שמונה אלף פקודת.מאסר אם לא אתן לך שתים עשרה".( הוא מניף ידיים תוך כדי ) .
גמרו אותי ! את הטלוויזיה האחרונה לקחו לי לילדים מהבית . ( רואים פנים של אישה ) אמרתי לו :אני מתחנן קח אותי תכניס .אל תיגע להם ב– ( רואים פני אישה בקהל ) .יש להם סיוטים כל דפיקה בבוקר בדלת . "אבא א אנחנו מפחדים זה שוטר" מה זה הדבר הזה איפה אנו חיים.( תמונה עוברת לדודו טופז. וחוזרת לביטר )(
זה כבר עבר כל גבול. ( התמונה נקטעת ).

ביבליוגרפיה

Liddicoat, Anthony ( 2007) An introduction to conversation analysis / London, UK : Continuum,
Schegloff, Emanuel A ( 2007) Sequence organization in interaction : a primer in conversation analysis I / Cambridge, UK : Cambridge University Press, c2007.

אבי ביטר והסכנה הכוזרית

דודו טופז ואני

ועוד ניתוחי קטעים טלווזיוניים

העימות בין שמעון פרס ובנימין נתניהו

השידור האחרון של גדי סוקניק
אבי ביטר בוכה אצל דודו טופז בשידור

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

4 תגובות על “מופע הבכיה הגדול של אבי ביטר”

לא אבי ביטר… אלי אשד הוא בושה! מה קשה לך להשלים עם זה שבשנת 2010 עוד יש אפליה ולנצח תהיה. כל מי שמתיימר לחשוב שהוא נקי מסטיגמות ודיעות קדומות הרי לפניו שגזענות טמונה בתוכנו ותמיד נמצא את ביטוייה, אבי ביטר חש בגזענות ומביע אותה בדרכו שלו. באיזו זכות אתה שולל ומביע עליו ביקורות שליליות מכל הכיוונים (גם בקשר לאירוע הבכייה שלו בשידור של דודו טופז). אז מה אם הוא מזרחי כפי שהוא אומר. באיזו זכות אותה מדרג אותו כסלבריטי רדוד, הידעת שבקרב קהילת המזרחים וערביי ישראל הוא אהוד (יותר ממך זה בטוח)?

לחלוטין את הפרטים .כמובן שלא אמרתי שזה דבר רע שהוא מיזרחי וכו' וכו' .
זה הכל המצאה שלך מהדמיון הפורה שלך
. הכל התוצר של הגזענות שלך שאתה מבטא כאן.
אני מפנה אותך לדיון כאן כדי שאולי תלמד משהו על דבריו הגזעניים של אבי ביטר
אבי ביטר והסכנה הכוזרית
http://www.notes.co.il/eshed/46512.asp

כל אחד חושב את עצמו מי הוא ומה הוא! כולל אתה מר אלי השד (לא הייתה פה טעות כתיב)
בטח אתה חושב שיוכלו אותך תולעים מזהב בקבר שאתה מרשה לעצמך להיות שופט!
ליצן החצר!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

16 − 4 =