web analytics
קטגוריות
תקשורת

העימות בין שמעון פרס ובנימין נתניהו

ניתוח של עימות הבחירות המפורסם בין שמעון פרס ובנימין נתניהו שבו ניצח בנימין נתניהו וגם כתוצאה הפך לראש ממשלת ישראל.

 

צילום: אבי אוחיון, לע"מ

פרס ונתניהו היום.צילם אבי אוחיון.

 

שמעון פרס היום נשיא המדינה ובנימין נתניהו היום ראש הממשלה ,הם כיום ידידים טובים ועובדים בהרמוניה.
.או לפחות כך זה נראה.
הם  בהחלט לא היו כאלה ב1996 כששניהם התמודדו על ראשות הממשלה בעקבות רצח ראש הממשלה דאז יצחק רבין.  פרס היה אז ראש הממשלה המכהן ושניהם השתתפו בעימות טלוויזיוני מפורסם במיוחד  בניגוד לכל הציפיות היטה את הכף לכיוונו של ראש האופוזיציה הצעיר  בנימין נתניהו.

ולהלן ניתוח קצר של קטעים מהעימות בינהם שבאמת שינה גורלות  שהוגש בקורס לתקשורת. .

עבור תרגיל זה ביצעתי תעתיק של החלק הראשון בעימות שהתחולל בבחירות 1996 בין ראש הממשלה המכהן שמעון פרס והמועמד לראשות הממשלה מטעם הליכוד בנימין נתניהו בהנחייתו של העיתונאי הבכיר דן מרגלית.

.העימות הזה היה ראשון מסוגו בכך שלראשונה התקיימו אז בישראל בחירות אישיות והעימות הנ"ל היה אולי המכריע ביותר בתולדות ישראל בכך שהיטה בבירור את הכף לטובת בנימין נתניהו שיצא ממנו טוב יותר תקשורתית מאשר שמעון פרס.
יש לציין שהקטע הזה היה יוצא דופן כשידור טלווזיוני שכן הוטלו עליו מראש כללים מגבילים ביותר שקבעו שכל מועמד יקבל זמן שידור שווה לחלוטין של דיבור וגם המנחה היה מוגבל ביותר ביכולתו לשאול ( אם כי יכול היה להמציא את השאלות ) .וזה אומר שבקטע השידור הזה אין למנחה את חופש הפעולה של השיחה ולגבי המשתתפים שיש לו בתוכניות רגילות בטלוויזיה. הוא אינו יכול לקטוע את אחד משני המרואיינים אם אלו מחליטים לסטות מהנושא שקבע ( כפי שאירע בידי נתניהו ) ועליו לתת להם את אשר הם רוצים לאמר במגבלות הזמן שנקבע מראש.
הכללים האלו לא תקפים בדרך כלל בשידורי טלוויזיה רגילים ( נניח "שידור חי " של דן שילון ) שבהם יש למנחה זכות מלאה לעצור ולקטוע מרואיין אם הוא חושב שזה סוטה מהנושא לחלוטין ולהעביר אותו לנושא הדיון שנקבע מראש.

בניתוח כאן בחרתי כמה קטעים שנראו לי מכריעים ודרמטיים במיוחד בחלק הראשון של העימות

 

אפשר למצוא בקטע שלוש דוגמאות שונות שבהן כל אחד מהמשתתפים בעימות משמש כמספר ומביא סיפור מסויים או קטע המשמש להערכת המתמודד מולו או מישהו אחר המאוזכר בדיון . .

שמעון פרס אומר : (בקול חדגוני )
מר בנימין נתניהו אירגן בשלושת השבועות האחרונים עלילה נוראה ( בהדגשה חזקה ) כאילו אני רוצה לחלק את ירושלים .הוא הביא נזק לישראל הוא הביא נזק לירושלים כאילו חלקים בעם רוצים לחלק אותה.. בשבילי אם אשכחך ירושלים תישכח ימיני (דגש חזק ) ליוותה אותי כל חיי ותלווה אותי עד יומי האחרון! .

הביטוי הספרותי-רטורי ( הנדיר למדי כיום) "עלילה נוראה " הוא אמצעי רטורי להדגשה של השמעת שקרים חמורים וגרוע מחמורים ש"אורגנו " בידי נתניהו כנגד פרס.ויש כאן ביטוי של הערכה ( שלילית כמובן ) מצידו של פרס לנתניהו.
פרס מאשים כאן את נתניהו ב"אירגון" ( ואפשר לראות במילה הזאת גם אסוציאציה לראש אירגון פשע ) מזימה חמורה כנגדו ובהפצת שקרים שמזיקים לו רק לו לפרס אישית כפרט אלא לישראל בכלל. ועל עלילה החמורה והבזויה הזאת פרס עונה בביטוי החזק ביותר האפשרי בפסוק מהתנ"ך "אם אשכחך ירושלים תשכח ימיני " שמבטא יותר מכל את הקשר ההדוק בין עם ישראל וירושלים. פרס מוסיף ומחזק את העוצמה של טיעונו כנגד נתניהו בסיום המשפט שבו הוא מציין שירושלים ליוותה אותו ותלווה אותו עד סוף חייו.
הקטע הזה אגב,  הוא היחיד בעימות שבו מזכיר פרס את נתניהו ובשאר דבריו הוא מקפיד שלא  להתייחס כלל לעצם קיומו,משל ,מתחת לכבודו להתייחס לאיש.

ב. מצלמה עוברת לנתניהו : אני מודה לך על השאלה אבל לפני שאשיב עליה אני מוכרח להתייחס לדברים שאמר מר פרס על ירושלים . :מר פרס ( פונה לכיוונו של פרס ,מפנה אצבע ומושיט אצבע כמו מחנך הפונה לתלמיד ) זה לא חשוב מה שאתה אומר פה הערב כי אתה מחלק בפועל את ירושלים.
( הטון הופך להיות של מאשים כאילו הוא עו"ד בבית משפט )
אתה מסרב לסגור את האוריינט האוז ,אתה מסרב לסלק את אנשיו של ג'יבריל רגו'ב מירושלים . אתה הסתרת ,יש לי את המכתב הזה פה , ( טון הקול משתנה מעט ) הסתרת את העובדה שהעברת מכתב ליאסר עראפת שבו התחייבת לשמור את מוסדות אש"ף בירושלים .ידידי בני בגין חשף את זה בכנסת ( טון הקול משתנה נשמע קר ומרוחק כמי שחשף עובדות בלתי ידועות ) .
עכשיו אתה אומר שאנחנו רצינו את ירושלים באוטונומיה.שמעתי אומר אותך את זה עכשיו . שמעתי שאתה אומר את זה ( בטון של מורה נוזפני ) .ירושלים היא חלק מהאוטונומיה . תושבי…הה התושבים הערבים של ירושלים ישתתפו בבחירות לאוטונומיה .
( וכאן הטון של הקול הוא לדעתי של זלזול גמור )
. ולכן אין חשיבות למה שאתה אומר כי אתה בפועל מחלק את ירושלים. אז מדוע שנאמין לך? (מדבר בטון של שאלה )כאן נתניהו יוצא לבצע הערכה שלילית ביותר של שמעון פרס ,והוא עושה זאת בצורה שונה מההערכה השלילית שביצע קודם פרס לגביו. פרס השתמש בביטוי "ארגן עלילה נוראה" מילים שאליהן לא צורפו כל הוכחות ברורות לטענתו של פרס שהסתכמה רק בהגנה על עצמו. .
נתניהו מגיב על כך בהערכה שלילית משלו אבל הוא עושה זאת כעורך דין בבית משפט שלרשותו עומדות מגוון הוכחות ,דרמטית זה גם הרבה יותר אפקטיבי במדיום הטלוויזיוני .
הוא מציג בדבריו שורה של פעולות שאותו פרס לא עושה כהוכחה לטענותיו כנגד פרס. אבל מעבר לכך יש לו הוכחה חותכת מוחשית לאי אמת מצידו של פרס , מכתב שנמצא ברשותו ברגע זה ( אם כי אינו מראה אותו לצופים אבל הוא יוצר רושם שיוכל להפיק אותו בכל רגע) ומביא הוכחה נוספת למכתב שעמיתו בני בגין חשף בכנסת . .
נתניהו גם פונה ישירות לפרס (שהקפיד שלא לפנות אליו כלל ) וזה מוסיף לעוצמה של הדרמה . "הוא אומר "אתה מסרב לסגור ..אתה הסתרת ..שמעתי אותך אומר "

המסקנה שאותה טורח נתניהו להעביר לצופים היא שאין חשיבות למה שפרס אומר כי אי אפשר להאמין לו לאור השקרים שבהם נתפס ועבורם יש לו הוכחות חותכות.
ג.קטע סיפורי נוסף מובהק ומפורש שבו משתמש פרס על מנת להעביר את המסר שלו הוא כאן :
פרס :אשר לאמירותיו של יאסר עראפאת הרשה לי לספר לך סיפור הייתי במסיבת עיתונאים עם עראפאת ואחד העיתונאים שאל . ( הוא מניף את ידיו ) " .מר ערפאת הנה מר פרס אתה מדבר על מדינה פלסטינאית על ירושלים כבירה ".
עראפאת הסתכל על העיתונאי הוא אמר : "מה אסור לי לחלום? (טון הקול סיפורי מצטט כמעט מחקה קול של אדם אחר ומניע את עיניו באופן יוצא דופן )
.ועל זה השיבותי "לחלום מספיק אחד, בשביל הסכם צריך שניים" (מדגיש בקולו מצטט).
פרס עונה כאן לשאלה קשה של מרגלית על יאסר עראפת ועד כמה ניתן להאמין לו ,בצורה של מעין "הערכה " שתהפוך את ערפאת לסימפטי יותר בעיני הצופים אם כי למעשה הוא לא באמת עונה על השאלה הישירה . הוא מנסה ליצור כאן הומניזציה של ערפאת לצופה הישראלי כמי שאינו רוצח מסוכן אלא אדם שחולם על עתיד אחר , בצורה שהוא כביכול מחקה אותו ועם זאת בתשובה הניצחת אבל המשעשעת שענה לו. ובכך הוא מבצע הומניזציה גם של דמותו שלו כשהוא מציג את עצמו לא רק כפוליטיקאי אלא גם כאדם בעל חוש הומור. שמעביר לצופים סיפור משעשע מלא באימרות עממיות יפות ומחיה על ידי כך דיון פוליטי יבש וגם יוצר לעצמו דימוי חביב יותר. .
לדעתי בכל המקרים האלו גם פרס וגם נתניהו התעלמו מהשאלות של מרגלית והעבירו מסרים שאותם תיכננו להעביר מלכתחילה ללא קשר לשאלות שאותן היו נשאלים בידי מרגלית .

הקשר בין התשובות הנ"ל והשאלות היה קלוש מאוד. והם היו עונים לדעתי תשובות דומות( או יותר נכון כוללות חומר זהה ) גם אם המנחה היה שואל אותם שאלות שונות .

אחד האלמנטים החשובים בשיח הטלוויזיוני ובשיח בכלל הוא של חילופי תורות כאשר מישהו מעביר במפורש או במובלע את תור השיחה לידי מישהו אחר.ומהתגובות לחילופי התורות האלו של הדובר החדש והדוברים שאחריו אפשר ללמוד רבות על אופי השיח . (Liddicoat, 2007))
בקטע הזה חילופי התורות הם ברורים ומוגדרים ביותר הרבה יותר אף מאשר בשידור רגיל. המנחה מרגלית פונה תחילה לפרס שואל אותו שאלה מקבל תשובה .ולאחר מכן פונה לנתניהו שואל שאלה ומקבל תשובה .וחוזר חלילה. לא יכולה להיות שום סטיה מהמצב הזה כפי שהוא מסביר ,וכתוצאה במקרה הזה יכולתו כמנחה "לבחור " ( וכך להפגין דומיננטיות ושליטה בשיחה ) היא מוגבלת ביותר .:
מרגלית : הכללים נקבעו על ידי שתי המפלגות . יש הגבלה ניכרת ב…על הזכות שלי להציג השאלות המשך
הרמז הוא שמרגלית אינו מרוצה במיוחד ממצב הדברים שבו אין לו שליטה רבה על הדיון אבל אלו הם פני הדברים ואין מה לעשות .
וכך לא יכולים במקרה הזה להיות כניסה של דברים של אדם אחד בדבריו של האחר או של המנחה בדברי המועמד כל זמן שזה לא עבר את הזמן המוקצב לו
לכאורה יש כאן צמדים שיחתיים ברורים ומוגדרים ביותר בין המראיין למרואיין .
אבל למעשה זאת אשליה בלבד. המנחה ושאלותיו הם רלבנטיים הרבה פחות מאשר בתוכנית רגילה .
פרס כמעט שאינו פונה כלל למרגלית .שאינו צד אמיתי בתשובתו. הוא פונה בעיקר ובמפורש לצופים בבית .
ההירארכיה שקיימת בדרך כלל בתוכניות ראיונות ,אינה קיימת באמת כאן
.המנחה בניגוד למקובל בעולם הטלוויזיה הוא רק בגדר סטטיסט ודמות משנה ,ותשומת ליבם של המרואיינים לא באמת מרוכזת בו. והמנחה מודע לכך היטב ואף רומז לכך בדברי הפתיחה שלו.
האינטראקציה כאן של פרס היא עם הצופה בבית בלבד ולא עם מרגלית
כך למעשה גם נתניהו אבל הוא טורח לפחות לאזכר את עצם קיומו של מרגלית כשהוא אומר " אני מודה לך על השאלה אבל לפני שאשיב עליה אני מוכרך להתייחס לדברים שאמר מר פרס על ירושלים " ועובר למשהו אחר לגמרי . אמנם המנחה כאן אינו רלבנטי מבחינת שניהם והם כמעט /שאינם מתיחסים אליו. . אבל לדעתי נתניהו זוכה כאן בנקודות בעצם העובדה שהוא מאזכר את עצם קיומו של המנחה כנציג מוחשי  ולא \ערטילאי של האזרח הקטן שאינו רק צופה חסר פרצוף בבית.
. אחת ההצלחות של המועמד נתניהו היא שהוא מגיב ישירות לדברים של פרס. כאשר הוא פונה אליו ישירות ועונה לו לדבריו על ירושלים כביכול מסתכל אליו ומגיב. אמנם נכון נתניהו בתשובות שהוא לכאורה עונה לפרס ובפניה האישית אליו למרות שיש לכאורה רצף עם התשובות הקודמות של פרס , לא מצפה באמת לקבל ממנו תשובה ותגובה כלשהי הוא פונה למעשה לצופה בבית בלבד.ויש כאן רק רטוריקה מתוכננת מראש. במקרה הזה אין שום אינטרקציה אמיתית בין המועמדים.
אבל זה אפקטיבי מבחינת הצופה בבית שנתניהו עושה עליו לכאורה רושם של אדם שמגיב על מה שנאמר סביבו ולא רק מגיב תגובות שתוכנתו זה מראש.

.וגם כתוצאה מכך נתניהו היה המנצח ללא ספק בעימות שכן עשה רושם חי ועירני יותר מפרס שנראה כמעט כמו מישהו שהיחצנים אמרו לו בדיוק מה לאמר ואיך להתנהג.וזאת הייתה הסיבה האמיתית של כשלונו. .עם זאת התחושה שלי היא שפרס לא העביר היטב את המסר ואף לא הצליח להעביר לצופים –מאזינים את התחושה שהוא אכן מזועזע ממה שנתניהו אירגן כנגדו . התחושה היא שפרס קפוא ועצור מידי בשפת הגוף שלו והוא מניע מעט מאוד את ידיו ואת גופו .

סיכום
האם עימות כזה יכול להיות אפקטיבי גם היום ?דהיינו להטות את הכף עבור מועמד מסויים ?
מסופקני מאחר שנראה לי שלא מספיק אנשים יתעניינו,ובוודאי ובודאי במקרה של פוליטיקאים
שהם כבר מוכרים היטב לקהל .
.אבל ייתכן שהוא יכול לעבוד במקרה של שני מועמדים שאינם מוכרים מספיק לקהל הרחב

נספח :תעתיק החלק הראשון של העימות בין שמעון פרס ובנימין נתניהו .
משתתפים דוברים :שמעון פרס בנימין נתניהו ,דן מרגלית .

1
מצלמה על דן מרגלית ומולו שמעון פרס ובנימין נתניהו .היא עוברת ל:
מצלמה על דן מרגלית לבדו נראה קר רגוע כמעט לא זז : ערב טוב ו ( הפסקה ) רגוע ואני מקווה שגם אינטליגנטי ( מודגש לצופים אשר בבית ולשני המועמדים לראשות הממשלה מר שמעון פרס ( מפנה עיניו לפרס )
ומר בנימין נתניהו .( מפנה עיניו למר נתניהו )
עימות .1996 ה… יוצא לדרך. (.) והוא יפתח בתעודות זעות עצמיות של שני המועמדים בכרטיסי ביקור שהם מבקשים להציג .
תשעים השניות הראשונות שלך מר פרס. ( דיבור מהיר יותר ) ,
2
( מצלמה על שמעון פרס מדבר ידיו משולבות כמעט לא זז רק פיו נע) :
ערב טוב.
היו לנו ארבעה שנים בלתי רגילות .ישראל צעדה קדימה .(.)
לגבי העתיד ההכרעה אינה בין ימין לבין שמאל .אלא לבין ללכת קדימה או לשוב אחורה .לבין תהליך ההתנחלויות שיביא להפסקת תהליך השלום – יחזיר את האינתיפאדה ,לבין תהליך השלום שיביא מציאות של שלום אמת במזרח התיכון..
( כאן הוא ממשיך בקול חדגוני )
מר בנימין נתניהו אירגן בשלושת השבועות האחרונים עלילה נוראה ( בהדגשה חזקה ) כאילו אני רוצה לחלק את ירושלים .הוא הביא נזק לישראל הוא הביא נזק לירושלים כאילו חלקים בעם רוצים לחלק אותה.. בשבילי אם אשכחך ירושלים תישכח ימיני (דגש חזק ) ליוותה אותי כל חיי ותלווה אותי עד יומי האחרון .
ירושלים תחת מדיניות השלום שלנו תישאר עיר מאוחדת בירת ישראל לנצח .( בהטעמה ובאיטיות ) ורק בירת ישראל (
הוא שם על כך דגש ).
( בדגש ).אנחנו איחדנו את ירושלים נישאר מאוחדים סביבה.
. כל ימי פעלתי לאחדות העם גם עכשיו בימי הכרעה כדי לשמור על אחדות העם נביא את ההכרעה המדינית למשאל העם
( ועם דגש ) .העם יקבע! . .
( ציפצוף)".
פרס יושב גופו קפוא ידיו משולבות .מופיע כותרת שמעון פרס ראש הממשלה ושר הביטחון.
ידיו המשולבות זזות כשהוא מדבר על עלילת הדם של נתניהו וקולו עולה בכמה אוקטבות.
ידיו זזות ועולות רק כשהוא מדבר על כך שירושלים תישאר מאוחדת תמיד . והוא נשמע כאילו הוא משמיע סיסמה או נאום שנקבע מראש.
כשהוא מדבר על כל ימיו אז הוא פותח את ידיו .
3 דן מרגלית : תודה רבה למר פרס על תשעים השניות האלה לבנימין נתניהו רק דקה וחצי בבקשה . הקול נשמע אחיד ) דן מרגלית מניע בראשון ופונה לכיוונו של נתניהו .קולו נשמע יציב ומדבר בטון רגיל ,אדיש .
4 מצלמה על בנימין נתניהו (כותרת "בנימין נתניהו מועמד לראש הממשלה )גם הוא לא זז בתחילה אבל בהמשך נע כמעט ללא הפסקה,אבל משדר רוגע ) : ערב טוב. אני שמח על ההזדמנות להציג בפניכם הערב את הדרך שלי להובלת המדינה . (פותח את ידיו ) בעוד שלושה ימים תצטרכו לבחור איזו משתי הדרכים עשויה להביא לישראל שלום אמיתי וביטחון אמיתי.( שוב מניע את ידיו )
הדרך של מר פרס מביאה לנו לא שלום ולא ביטחון היא מביאה לנו פחד —-( קול מודגש מניע את הידיים ) .הילדים שלנו פוחדים לעלות על אוטובוס . ( מניע את עצמו וכמי שמונה משהו ) רבים מכם שצופים בנו עכשיו קמים בבוקר ושואלים את עצמכם האם הפיגוע הבא יקרה היום.( מניף אצבע )
מר פרס( מפנה את פניו לצד כנראה אל פרס ומסתכל ישירות ) אתה הבאת את מצב הביטחון שלנו לשפל חסר תקדים. וזוהי תוצאה ישירה מהמדיניות האומללה שלך שהפקידה את המלחמה בטרור את הביטחון של הילדים שלנו ( נוגע בחזהו כמי שמראה על דבר יקר במיוחד לו ) בידיו של ערפאת ! ( מעלה את הקול ).
אני אלך במדינות אחרת .מדיניות שמסתמכת על שלושה עקרונות ברורים ( מרים את ידו ומאגרף אותה כמבהיר )
:ראשית אני אחזיר את האחריות לביטחון לידי צה"ל והשב"כ .
שנית ( משלב שוב את ידיו ) אני אציע לפלסטינאים הסדר הוגן של מנהל עצמי ( מושיט אצבע ) אבל לא מדינה פלסטינאית שתסכן את קיומנו.( מושיט יד ואחר כך משלב האצבעות )
שלישית… אני אנהל משא ומתן לשלום עם כל שכנינו בזהירות –באחריות- בסבלנות ( כאן טון הקול עולה ויורד כשהוא שם דגש על מילים אלו כשהוא מניע את הידיים ומשתמש באצבעותיו ( ) תוך שמירה על הביטחון על רמת הגולן ומעל לכל על ירושלים המאוחדת.( הוא משתמש באצבעותיו כמי שמונה דברים )
( מכאן ואילך הוא משתמש בידיו כמעט ללא הפסק ומניף את אצבעו במילים האחרונות )
זאת היא הדרך שלנו .אני מאמין שאפשר
לחיות פה בלי פחד .אני מאמין שאפשר להשיג שלום. ואני קורא לכם הערב הערב בעזרתכם, בעזרת השם!
( הקול יורד קצת אבל מדגיש את המילים ) נוביל את ישראל יחד למאה ה21 לביטחון ולשגשוג ולשלום אמיתי ( מודגש ) עם כל שכנינו. ( עם סיום המשפט נתניהו משלב את ידיו בשלווה ונראה כמי שסיים) (ציפצוף כמה שניות לאחר שנתניהו מסיים ).

נתניהו מניע כל הזמן את ידיו המשולבות .
נתניהו סיים את הנאום שלו בזמן כמה שניות לפני הציפצוף מה שמראה על חלוקת זמן נכונה יותר .
הוא משתמש הרבה בידיו באצבעותיו ומשלב אותם רק בהתחלה ובסוף ,קולו הוא מונוטוני הרבה פחות מזה של פרס .
5 מצלמה על דן מרגלית.
תודה רבה לך מר נתניהו .

6 דן מרגלית :רבותי את השאלות בעימות הזה חיברתי אני ורק אני ראיתי אותם.( מודגש )
הכללים נקבעו על ידי שתי המפלגות . יש הגבלה ניכרת ב…על הזכות שלי להציג השאלות המשך שאלות הבהרה ( באיטיות ) ,בחלק מהמקרים אין ממש התר כזה…….. חלוקת הזמן בין שני המועמדים שווה כמובן .
כל ההסדרים כפי שנאמר ב…תשדירים של הבחירות על דעת המפלגות בלבד
( עם דגש ) .
וכמובן ( מניף את ידיו ) זהו העימות הראשון שנערך בישראל כאשר יש בפעם הראשונה בחירה ישירה לראשות הממשלה ודבר זה יקבל משקל מה ( מודגש ) במהלך השאלות :
7 מצלמה על מרגלית :והשאלה הראשונה מופנה אליך מר פרס ( מפנה את פניו אל פרס מרים את ידו באגרוף קמוץ ) ואני רוצה להציג אותה כמעט כהמשך לדברים שאתה אמרת בפתיחה של דבריך( מניף תוך כדי אגרוף ) .יאסר עראפאת אומר שאם ירושלים לא תהי בירת פלסטין הוא ינהג בג'יהאד ( מניף את אגרופו ) .. לעומת זאת אתה אומר התחיבות הרינו נתחייב שירושלים תהיה בירת ישראל הריבונית ב…מצבה המאוחד ( מודגש ) .
ואני שואל אותך ( קול תקיף ומודגש ): … האם התחיבות הזאת עומדת גם למקרה ( קול מוארך נמודגש ) שהפלסטינאים יחדשו את האינתיפאדה ,גם למקרה ( קול מודגש וחזק מוארך מניף את אגרופו ולאחר מכן את אצבעו ) שתהיה כתוצאה ממדיניות זאת קרע עם ירדן עם מדינות צפון אפריקה והמפרץ עם מצרים והאם תעמוד בזה? ( קול חלש יותר כשהוא מעביר את התור לפרס ) /השאלות מועברות בתקיפות בהרמת אגרוף ועם אצבע מנפנפת
8 שמעון פרס עונה : המצלמה מופנית לפרס:
ירושלים איננה עומדת לפני חלוקה .ולגבי ירושלים לא תהיה שום פשרה. (הדגשה בקול ) .
אשר לאמירותיו של יאסר עראפאת הרשה לי לספר לך סיפור ( טון הקול משתנה נהפך למתון יותר הוא כמעט מחייך בבירור יש עכשיו שלב חדש בתשובה )
הייתי במסיבת עיתונאים עם עראפאת ואחד העיתונאים שאל . ( הוא מניף את ידיו ) ."מר עראפאת הנה מר פרס אתה מדבר על מדינה פלסטינאית על ירושלים כבירה ".
עראפאת הסתכל על העיתונאי הוא אמר : "מה אסור לי לחלום
?" (טון הקול סיפורי מצטט כמעט מחקה קול של אדם אחר ומניע את עיניו באופן יוצא דופן )
.ועל זה השיבותי: " לחלום מספיק אחד בשביל הסכם צריך שניים" .(מדגיש בקולו מצטט)
עובדה היא שהוצאנו את ירושלים מתחום האוטונומיה אני מרגיש בביטחון גמור ( מסית את עיניו ) שנשכיל לשמור על ירושלים המאוחדת כבירת ישראל . וגם נגיע לשלום אמת.( קול בטון נואם)

 • פרס נראה כאן מתוח פחות המשפט הראשון מושמע בהדגשה קרה .שאר המשפטים הם של סיפור שבו מחקה פרס את עראפאת ויש שינוי ברור מאוד באטון של קולו במהלך הסיפור שהוא מספר לפני שהוא חוזר לטון הרגיל והקר יותר במהלך סיום הקביעה.
  9 המצלמה עוברת לדן מרגלית : גם במקרה של חידוש האנטיפאדה מר פרס כאשר גורם חשוב התומך בך הן הסיעות הערביות ( מרים את ידו לאגרוף הקול מתחזק מעט ) שכבר ב…. מבצע ענבי זעם הוכיחו שיש בכוחן לצמצם את כושר התימרון ( פותח את ידו ) גם הצבאי וגם הפוליטי שלך . ( מרים את שני ידיו קול חזק ותקיף ) ….
  10 המצלמה עוברת לשמעון פרס :
  ( בטון שונה מקודם כמעט לעגני )
  תראה לפני שהתחלנו את אוסלו אמרו שלא תצליחו להוציא את ירושלים מהאוטונומיה .גם בקמפ דיויד בקושי הוציאו את ירושלים מהאוטונומיה .אנחנו הוצאנו את ירושלים מהאוטונומיה. אנחנו הוצאנו את ההתנחלויות מהאוטונומיה. (קול מודגש ארוך ) אני בטוח שהפשרה מחייבת גם את הפלסטינאים. הם יעשו את הפשרה לגבי ירושלים לא אנחנו. ( דגש ) ירושלים מעולם לא הייתה בירה ערבית או פלסטינאית .לעם היהודי מעולם לא הייתה בירה אלא ירושלים .(מודגש )
  תשמע… ( מרים את ידיו נשמע אישי יותר כמי שפונה לידיד ) אני אדם מנוסה ולא משתמש במלל אני משוכנע עמוק בליבי ( טון הקול משתנה מעט הופך רך יותר) שעכשיו נוצרה היזדמנות ליצור שלום כאשר שירושלים נשארת מאוחדת בירת ישראל .פרס נשמע קר ואדיש אבל במדגיש דברים רק בסוף הוא מנסה להישמע אישי יותר .
  11 מצלמה עוברת לדן מרגלית :תודה רבה לך מר פרס .
  12. מרגלית פונה לבנימין נתניהו : ו…השאלה עוברת למר אה.. ( יש הפסקה קצרה ) ..נתניהו .אתה מוכן להשקיע בהתנחלויות פחות מאחד נקודה שלושה מליארד שקלים.אבל זהו סכום ניכר .יחד עם זה אתה אומר שהמציאות מוכרת לך ואתה מקבל את הסכמי אוסלו. אתה אומר ( מניף אצבע ) שאתה מקבל את הסכמי אוסלו אבל אתה לא תיסוג עכשיו .וגם לא תיערך עכשיו בחברון . אתה אומר עם זאת למרות שלא תיערך מחדש כבר עכשיו בחברון בתנאים מסויימים תיהיה מוכן לפגוש את יאסר עראפת () שואל בנימה של שאלה לעגנית )
  תהיה מוכן לפגוש את יאסר עראפת אבל אתה מתחייב לסגור את אוריינט דבר שלא עשתה גם ממשלתן של יצחק שמיר( מרים יד שוב ושוב ) .
  אני שואל אותך בבליל הזה מה מדיניות ומה מקסם שווא של בחירות . .

  13 מצלמה עוברת לנתניהו : אני מודה לך על השאלה אבל לפני שאשיב עליה אני מוכרח להתייחס לדברים שאמר מר פרס על ירושלים .
  :מר פרס ( פונה לכיוונו של פרס ,מפנה אצבע ומושיט אצבע כמו מחנך הפונה לתלמיד ) זה לא חשוב מה שאתה אומר פה הערב כי אתה מחלק בפועל את ירושלים !
  ( הטון הופך להיות של מאשים כאילו הוא עו"ד בבית משפט )
  אתה מסרב לסגור את האוריינט האוז ,אתה מסרב לסלק את אנשיו של ג'יבריל רגו'ב מירושלים . אתה הסתרת ( הטון של הקול מהיר ותוקפני ) ,יש לי את המכתב הזה פה , ( טון הקול משתנה מעט ) הסתרת את העובדה שהעברת מכתב ליאסר עראפת שבו התחייבת לשמור את מוסדות אש"ף בירושלים .ידידי בני בגין חשף את זה בכנסת ( טון הקול משתנה נשמע קר ומרוחק כמי שחשף עובדות בלתי ידועות לשביעות רצון בית המשפט) .
  עכשיו אתה אומר שאנחנו רצינו את ירושלים באוטונומיה.שמעתי אומר אותך את זה עכשיו . שמעתי שאתה אומר את זה ( חוזר על המשפט שוב ושוב בטון של מורה נוזפני ) .ירושלים היא חלק מהאוטונומיה . תושבי…הה התושבים הערבים של ירושלים ישתתפו בבחירות לאוטונומיה .
  ( וכאן הטון של הקול הוא לדעתי של זלזול גמור )
  . ולכן אין חשיבות למה שאתה אומר כי אתה בפועל מחלק את ירושלים. אז מדוע שנאמין לך? ( מדבר בטון של שאלה )
  ועכשיו לשאלה שלך . ( פונה שוב למרגלית )
  ן( וכאן מתחיל חלק השני של התשובה בטון קול אחר יבש יותר "ממלכתי " יותר )
  אני עקבי לגמרי בחזון שלי למדינת ישראל וברצון שלי לראות אותה חיה בשלום עם כל שכניה . אני מחובר גם לחזון אבל גם למציאות זוהי חובתו של מדינאי ( מרים יד ) והמציאות היא מציאות מסויימת שמר פרס כפה עלינו.והכניס את הרשות הפלסטינאית ,ואני לא מתכוון לחזור לשם לא לאלה ולא לג'ניו. אני מתכוון להמשיך בדרך שתיארתי דרך של מנהל עצמי תוך השמירה על הביטחון ועל ירושלים המאוחדת בידינו . , ( משלב אצבעות )
  אתה שואל לגבי ערפאת :(עונה ) זו לא משאת נפשי לטייל איתו בארמונות באירופה כמו שעושה מר פרס הוא לא קיים את ההתחיבויות שלו עדיין.הוא לא ביטל את ההאמנה הפלסטינאית בניגוד למה שכבר מר פרס הבטיח . יקיים בבקשה.
  אבל….. השאלה היא לא מי יפגש עם עראפת
  ( מרים יד וגם קול שנעשה כמעט זועם ובהחלט תקיף ) אלא מי מובל על ידו !מי סומך על ידיו! זה ההבדל ביננו…
 • ( צליל ציפצוף והפסקה של דן מרגלית שקוטע את נתניהו שנשמע כמי שעדיין לא סיים ) ..

 

 

 

קרב עם מנצח ידוע מראש :תמר ליבס ושושנה בלום קולקה במחקר מדעי מפורט על אותו העימות

 

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

10 תגובות על “העימות בין שמעון פרס ובנימין נתניהו”

העימות היטה את הכף לטובת נתניהו? קשקוש. מה שהיטה את הכף היה גל הפיגועים הנורא שהתרחש חודשיים- שלושה לפני הבחירות. במצב כזה הימין היה מנצח גם אם בובה אלקטרונית הייתה עומדת בראש ליכוד. עימות כזה לה היה אפקטיבי היום כי האנשים לא מתעניינים? עדיף לתת את הדעת על הסיבה מדוע הם לא מתעניינים. הסיבה היא כמובן חוסר אמון מוחלט בשלום עם הערבים אחרי שנים של טרור. אם היו נמצאים מאה איש המאמינים בשלום המדינה הייתה מתפלגת סביב שאלת השלום והעימותים היו מעוררים עניין. אבל הודות למאמצים של שכנינו אין זה המצב.

חשוב בנצחונו של נתניהו ,לא רק אני אומר.אומרות את זה גם תמר ליבס ושושנה בלום שביצעו מחקר שלם על העימות והשפעותיו וראה קישור למעלה..
כך שבענין זה אני מסתמך עליהן.
אגב כשראיתי שהן כבר ביצעו מחקר שלם על העימות היססתי אם יש טעם לבצע את התרגיל אבל במילא התמקדתי רק בנקודות ספציפיות מאוד בחלק הראשון של העימות.
אני מסכים עימך שזה מזעזע לחשוב שעימות טלוויזיוני בלבד ואיך מועמד מופיע בטלווזייה יכול לקבוע גורלות של מדינות.
אבל עובדה זה קרה בעבר :קנדי כנראה ניצח את ניקסון בבחירות לנשיאות בארה"ב רק בגלל עימות טלוויזיוני שבו הופיע כיותר טוב ומשכנע .
אבל כאמור לדעתי זה כבר לא יעבוד יותר .הצופים כיום הם לכאורה לפחות מתוחכמים יותר ומודעים היטב לטריקים השונים של היחצנים בעימותים כאלו.
כאשר הצופה יותר מידי מתוחכם ותקשורתי ,והתחכום שלו מתקרב אם לא משתווה לזה של היחצן אין סיכוי שעימות כזה יכריע משהו
הפוליטיקאים כבר מודעים לכך.עובדה אין יותר עימותים כאלו שכבר נראים כבזבוז זמן מיותר עבור כל הצדדים.

עם כל הכבוד,אני לא מסכים. ראשית, קנדי ניצח את ניקסון כי היה צעיר וכריזמטי יותר. בארצות הברית רק הכריזמה משחקת כי מדובר במדינה שאין לה בעיות קיומיות, לעומת ישראל. בישראל מה שקובע את תוצאות הבחירות זה המצב הביטחוני והעימותים הטלוויזיוניים הם חסרי ערך. אמרו את זה לפנינו ובצדק: מחבל עם חגורת נפץ קובע את תוצאות הבחירות.

הוא היה צעיר יותר וכריזמטי יותר והכל.
אבל. .הוא העביר את זה רק דרך העימות .
וגם כך הניצחון שלו על ניקסון היה זעיר עד הדהים .
כאן כנראה היה שיויון בין המועמדים והעימות היה זה שהכריע את הכף.
כשיש שיויון בין מועמדים עימות יכול לכאורה להכריע את הכף.
אני לא בטוח בכלל שקנדי היה מנצח עם העימות בינו ובין ניקסון היה מתרחש רק ברדיו ששם אי אפשר היה לראות שניקסון הוא פחות פוטוגני.
זה גם לא יעבוד היום .מן הסתם עם יהיו היום שני מועמדים האחד לא פוטוגני במיוחד היחצנים שלו מן הסתם יודיעו לו שעליו לסרב לבצע עימות וסוף פסוק.
כולם כבר למדו והפנימו את העימותים האלו ,והם כבר לא אפקטיביים כתוצאה.

בלי לראות אף אחד מהעימותים, אני זוכרת את הלך הרוח לגביהם.
קנדי וניקסון – בתור ידע כללי זכור לי שניקסון הפסיד בגלל שהזיע, ואולי רעדו לו הידיים.
בעימות של פרס ונתניהו, אני זוכרת שכל המדינה דיברה על כך, והופתעה מהופעתו של נתניהו מול פרס.
כך שהדברים ידועים. אלי לא המציא אותם לצורך התרגיל.

נהנתי מאוד מהניתוח המדוייק של הפרטים הטכניים.
פוליטיקה יכולה להיות ממש אומנות, אם נשים לב לפרטים הקטנים.

נ.ב

עלתה בי תהיה בנוגע להפרשי הגדלים בין התמונה של פרס ונתניהו. צירןף מקרים או שיש פה איזה רמיזה של הכותב?

Deter potential crime – Prevention is the key to dealing with any traumatic
situations. If you have monitoring home security systems, the alarm company will get in touch with you and those on your address book
as well as provide a presence at your home within a
very good time frame. Burglars enter houses with an intention to take away all
the valuable things that they can lay their hands on, even if it means hurting those
who come in their way.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

three × 5 =