web analytics
קטגוריות
ספרות פופולארית

תמונה ממלחמת האתרוגים

 
 
תמונה מדהימה נפלה לידי בשבוע שעבר.  
תמונה שאם היא צולמה מהאירוע שאני חושב שהיא צולמה בו כי אז יש לה גם משמעות היסטורית.
 והיא אחת התמונות החשובות שצולמו בתקופה זאת בארץ ישראל.
את התמונה הזאת מצאתי בספר בשם "גדולי הדורות :סקירה קצרה ותמציתית מחיי וחיבורי גדולי הדורות בעבר :כרך ב' שיצא לאור בשנת תשנ"ו בהוצאת "מנחת ישראל"  בירושלים.

זהו  קובץ של שלושה כרכים של ערכים על גדולי הרבנים בכל הדורות לפי סדר כרונולוגי .
בכרכים יש גם כל מיני צילומים נדירים שכנראה נשלחו בידי צאצאים ובני משפחה.
ואחד הצילומים האלו הוא אכן נדיר מאין כמוהו וחבל מאוד שהעורכים לא ציינו מאיפה קיבלו אותו.
התמונה היא של קבוצה שבמרכזה עומד אבי סבה של סבתי ,הרב שמואל מוני זילברמן ,מראשי העדה הפרושית בירושלים באמצע המאה ה-19. ואחד מסוחרי האתרוגים היהודיים הראשונים בארץ ישראל.
. לי לא היה ידוע עד כה שיש צילום כל שהוא של מוני זילברמן הנ"ל אם כי יש צילום של בנו משה זילברמן ושל נכדתו אסתר שהיא אימה של סבתי

גם סבי ואביה של סבתי שכתבו ערכים על מוני זילברמן הנ"ל באנציקלופדיה של חלוצי הישוב ובוניו של דוד תדהר לא ידעו על התמונה הזאת אחרת היו דואגים להכניס אותה לאנציקלופדיה.
וגם ידידם ההיסטוריון של ירושלים פנחס גרייבסקי שכתב מאמר שלם על מוני זילברמן לא ידע על התמונה הזאת ,מאחר שאם היה יודע עליה היה מכניס אותה לקובץ צילומים שפרסם שבהם הכניס צילום של בנו של מוני , משה .
אם רק מוני זילברמן ראש הקהילה הפרושית בירושלים היה מופיע בתמונה כי אז דייני.זהו בכל מקרה הצילום הקדום ביותר הידוע של מישהו ממשפחתי .( אם כי כמובן יש ציורים של בני משפחה שהם קדומים בהרבה ).
אבל בדיקה נוספת בתמונה מראה שהיא כנראה לא רק הצילום היחיד הידוע של שמואל מוני זילברמן אלא הרבה יותר מכך,וחשיבותה היא לא רק משפחתית אלא גם היסטורית. . .
האיש המזוקן שעומד בקצה מימין לרב שמואל מוני נראה כמו יואל משה סלומון , עיתונאי ועסקן , ממיסדי פתח תקווה. גיבור הבלדה המפורסמת של יורם טהר לב ואריק אינשטיין . 

האיש חסר הזקן שעומד בקצה משמאל למוני זילברמן  נראה כמו בנימין בייניש סלנט בנו של הרב הראשי של ירושלים שמואל סלנט גם הוא מסוחרי האתרוגים הראשונים של ארץ ישראל .
ואם השלושה האלו מופיעים בתמונה אחת על רקע פרדס כי אז האירוע שבו צולמו כל השלושה האלו יכול להיות רק אחד משניים.
אחד משני המסעות שאותם ערכה בשנת 1878 ( השנה של יסוד פתח תקווה כמה חודשים לאחר מכן ) ועדה מיוחדת שכללה את שמואל מוני זילברמן , את העיתונאי יואל משה סלומון ,את בינימין ביניש סלנט
את הרב שלמה שלמן לעוי חבר בית הדין הרבני האשכנזי ( סוחר אתרוגים גם הוא ) את מענדיל כהן ובשלב מסויים את סוחר האתרוגים יעקב ספיר שיצאו לבדוק את כל הפרדסים בארץ ישראל ,ביפו באום אל פחם בחיטין בטבריה בצפת ובמקומות אחרים כדי לבדוק האם האתרוגים בהם הם כשרים מבחינת ההלכה או לא.
בדיקה שהיו לה משמעויות עצומות מבחינה מסחרית. מאחר שבאותן שנים היה מאבק אדיר, מה שמכונה היום "מלחמת האתרוגים"  לגבי שאלה זאת בקרב סוחרי אתרוגים ורבנים..

וזה היה הסכסוך המסחרי הראשון הידוע בתולדות ה'קהילה היהודית בארץ ישראל .

.  ומסקנותיה של הועדה  אכן עוררה סערה איומה בקרב סוחרי האתרוגים בירושלים ובחו"ל. .
בעקבות המסע יואל משה סלומון כתב סדרת פיליטונים ידועה בשם "מסע בארץ הצבי" שבו תיאר את המסע שאותו ערכה החבורה בארץ. והם הוציאו גם דו"ח חוברת בשם "פרי עץ הדר".
ואם כפי שאני חושב התמונה היא צילום מאחד משני המסעות האלו ב-1878 ,הרי זהו אחד הצילומים הראשונים ( אם לא הראשון בכלל) שצולמו בארץ ישראל של אישים ידועים  בעת ביצוע פעולה היסטורית מוכרת .

ראו

מלחמת האתרוגים

המאבק למען אתרוגי ארץ ישראל .

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

5 תגובות על “תמונה ממלחמת האתרוגים”

לא נסחפתי .
במחשבה שנייה אולי כדאי להגדיר אותו כפי שהוגדר בתמונה של בנו כראש "עדת האשכנזים ".

לרגל חג הסוכות חג האתרוגים אין מתאים מלחזור ולהיזכר באבי סבה של סבתי הרב שמואל מוני זילברמן , ממנהיגי העדה הפרושית של ירושלים באמצע ובבסוף המאה ה-19 , מורה ראשון ובכיר בישיבה של הפרושים בירושלים ( כפי שהיו לאחר מכן בנו ונכדו ), עוזר ראשי של הרב האשכנזי הראשי של ירושלים שמואל סלנט, ומי שנחשב לכוח האמיתי מאחורי הקלעים בפוליטיקה העירונית של התקופה וגם ,מומחה שאין שני לו לאתרוגים כשרים וכאלו שאינם כשרים ,ומראשוני סוחרי האתרוגים האשכנזים בארץ ישראל ( אם לא הראשון בכלל )..
הוא נודע לדורות בספרים השונים שכתבו עליו בצידקתו בכישוריו כמלמד ובענוותנותו.יוצאת הדופן.
אולם היו מבני התקופה ובאופן ספציפי היה מי שלמד אצלו בישיבה שחשב עליו בצורה שונה מאוד וכתב עליו את אחד הסיפורים המשמיצים והמעליבים ביותר שהופיעו בעיתון ירושלמי במאה ה-19..
131 שנים אחרי זה זמן מתאים כמו כל זמן אחר להיזכר בפרשה שבה נטל הרב זילברמן חלק מרכזי ואף מכריע , פרשת "מלחמת האתרוגים " בין סוחרי האתרוגים האשכנזיים כולם מקורביו וידידיו של שמואל מוני ובין סוחרי האתרוגים הספרדיים מתחריהם הגדולים,מאבק שהביא למסע ברחבי ארץ ישראל שבו נטל חלק הרב מוני ביחד עם העורך הידוע ומייסד פתח תקווה יואל משה סלומון,מסע שהביא לסדרת כתבות ידועה על ארץ ישראל אך עורר סערה של האשמות חריפות בירושלים.
אלא שהמאבק "האמיתי " שניהלו כל אלה היה למען אתרוגי ארץ ישראל בשוק הבינלאומי כנגד אתרוגי האי קורפו ,מאבק שהוכרע לבסוף לצד סוחרי ארץ ישראל רק כתוצאה מפרשת רצח מזעזעת של ילדה באי קורפו ועלילת דם מזעזעת אף יותר שבאה מיד לאחריה,עלילה שהביאה למות נורא של עשרות ,ולהרס קהילת יהודי קורפו .

עלילה שעל פי המחקר המודרני הייתה תוצר של מזימה פוליטית רצחנית בדרגים הבכירים של האי קורפו.
ראו
מלחמת האתרוגים
http://www.notes.co.il/eshed/61082.asp

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

17 − 11 =