web analytics
קטגוריות
ספרות פופולארית

קומיקס לא רק למבוגרים : סיפורי הקומיקס של ארז צדוק

 

הקומיקס נחשב בעיני רבים ( מבוגרים בדרך כלל ) כז'אנר שמיועד רק לילדים .האמת היא שהוא כבר מזה שנים לא כזה, הרוב המוחלט של היוצרים בו בחו"ל ובישראל מפרסמים סיפורים המיועדים לבני גילם ( גילאי 20-30-40 ) ולילדים קשה מאוד למצוא בו חומר המתאים לגילם . ארז צדוק הוא יוצר קומיקס צעיר שמנסה להשלים את הפער המתעצם.

ארז צדוק הוא קומיקסאי צעיר ומוכשר שפירסם את הקומיקסים "זולה" ואת "מקס ", בהוצאת פריקומיקס. החוברת מיועדת לילדים וגם לקהל בוגר יותר, אך צעיר בנפשו ( כמו מרבית חובבי הקומיקס עלי אדמות אני מניח )
ולהלן סקירה על החוברות שפירסם עד כה.
הזהרה : המבקר בהיותו מבוגר אינו בהכרך קהל היעד של חוברות אלו ולכן לא בהכרך מבין אותן כמו קהל היעד הטבעי שלהן.

זולה הוצאת פריקוטמיקס ,2007 30 עמודים
מקס הוצאת פריקומיקס ,2008 30 עמודים
כתב וצייר ארז צדוק

 

זולה


"זולה " הוא סיפור פשע ומתח הומוריסטי המזכיר קצת את סירטי אינדיאנה ג'ונס וגם סרטים אחרים ) , זולה התפרסם במקור כמדור בהמשכים בירחון "זבנג". כך שהחוברת היא בעצם אוגדן שמרכז את כל הפרקים.
זהו סיפור על עולם של בעלי חיים אנושיים שיוצאים לחלץ אוצר משן דרקון
. בראש המשלחת עומד פרוייד ברוז אומלל שעורר את זעמו של קטמון החתול בוס של כנופיית פשע כשהעז לשדוד אותו ונשלח לביצוע המשימה המסוכנת שבסופה יחוסל. ביחד עם שתי "חתולות צמרת " נקבות חייתיות סקסיות
אבל אליה וקוץ בה יש מתחרה משעלי השועל מנהל מוזיאון שמזכיר את אינדיאנה ג'ונס הארכיאולוג
במסע משתתפים גם שני פושעים מגניבים אריה ונמר שמזכירים יותר מכל דבר אחר את הרוצחים השכירים מהסרט של קוין טרנטינו "ספרות זולה "
בדרך הם נתקלים בשלד חי שמפתיע גם אותם ושאר מרעים בישים לפני שהם משיגים את ביצת הזהב במיטב מסורת אינדיאנה ג'ונס וגוברים על הרעים.

החוברת הזאת היא יוצאת דופן בכך שהיא מיועדת במופגן לקהל הצעיר יותר של ילדים בני אני מניח 10-12 .קהל שאכן יש מעט מאוד קומיקסים שמיועדים לו ספציפית להוציא כמובן את המקום שבו הופיע בהמשכים במקור "מגזין זבנג" של אורי פינק שמיועד לקהל הזה.
הסיפור הוא קולאז' של השפעות מיצירות קולנועיות שונות והקומיקס אם כי הוא מיועד לילדים יש בו רמזים מופגנים לאלימות וסקס , אבל לא חשוב. גם ילדים קטנים היום מודעים היטב לקיומם של כאין אלה .

מקס

החוברת החדשה יותר של צדוק "מקס " מיועדת גם היא לקהל הזה.
חוברת זאת נוצרה במקור ב-2003 כחוברת "מגירה " שניתנה חינם לכל מי שביקש.
לאחר כמה שנים צדוק חזר אליה וכתב וצייר אותה מחדש שוב כחוברת מקצועית נמכרת בחנויות.

תקציר העלילה :מקס, ילד שובב  ו"מגניב" לגילו, נאלץ להתמודד עם מעבר דירה לנתניה בעקבות קידום משמעותי של אביו בעבודה, מהר מאוד העיר נאלצת להתמודד איתו. מקס מחליט לעשות כל שביכולתו כדי לגרום להוריו להתחרט על כך, ומתחיל לעשות בלאגנים בבית הספר החדש אבל בלי לשים לב הוא מתאהב קשות בשירי, מלכת השכבה, שמסבכת אותו עם הבריון השכונתי ועוד צרות רבות אחרות.
זהו  אם כך סיפורו של תלמיד התיכון המגניב מקס שפוגש בחורה יפהפייה בבית הספר והוא כמובן נדלק עליה ,אך מוצא לתדהמתו שבריון הכיתה "בוקי האיום " האימתני מעוניין בה גם הוא.ואם כי אין לו אומץ לגשת אליה בעצמו הוא דואג להפוך את חייו של כל מי שיש לו אומץ לכך לבלתי נסבלים באמצעות סדרה של מהלומות יבשות.
איך יתגבר מקס על בוקי האיום ? עד שיתגבר עליו הוא נאלץ להימלט מכריש אימתני אגב גלישה בים בקטע לא רלבנטי לסיפור העלילה ולבסוף מכין תוכנית להבסתו בעורמה של הבריון אך זאת מסתיימת בלא כלום
(ספויילר ספויילרס פויילר !!!!)
הוריו של מקס עוזבים את השכונה מאחר שראו שכל כך קשה לו שם והוא יאלץ לעזוב את בית הספר ואת הילדים ששם. סיום מתוחכם אך גם מאכזב שבו כל מה שתוכנן ובוצע למעשה הסתיים בלא כלום .הסיום הזה אין לי ספק יאכזב גם את הקוראים הצעירים שיישארו מאוכזבים כמו מקס ,הם ציפו לראות את מקס המתוחכם מערים על הבריון ובמקום זה הם מקבלים סיום שבו הכל נפסק לרגל מעברו של מקס מהשכונה.
עבור מבוגרים הייתי מקבל סיום כזה כחלק מהחיים , אילו הייתי קורא ילד הייתי זורק את החוברת בזעם לפח.
קומיקסים לילדים
פרט לשני יוצאי הדופן האלו יש מעט מאוד קומיקסים בשוק שמיועדים לקהל הצעיר יותר שהרי רוב הקומיקסאים מעדיפים לכתוב ולצייר עבור קבוצת הגיל שלהם ( בני העשרים –שלושים –ארבעים בדרך כלל ) והיצירות שלהם ללא קשר לאיכויותיהם הן כמעט תמיד בהחלט לא מתאימות לילדים .
וזהו שינוי דרמטי אפשר לאמר מדהים לעומת המצב שהיה קיים לפני עשרות שנים הן בחו"ל והן בישראל כאשר קומיקס נחשב כמיועד אך ורק לילדים ואפשר היה למצוא אותו אך ורק בעיתוני הילדים . כאשר כבר הופיעו סיפורי קומיקס בשבועונים שנועדו במופגן למבוגרים כמו "רותי " של דוש בשבועון "העולם הזה" הם בדרך כלל היו קצרי ימים ולא השאירו חותם רב .ואחת הסיבות שיוצרים
"חשובים" נמנעו מלעסוק בקומיקס הייתה מאחר שזה נחשב "מיועד לילדים ".
וכיום כאשר סופרים כמו אתגר קרת ואחרים כותבים קומיקס הן עושים זאת במטרה ברורה להראות לכל שזהו "לא רק מדיום לילדים אלא גם מבוגרים יכולים להיהנות ממנו".
הם כבר לא צריכים להוכיח שום דבר לאף אחד ,אני מעריך ש-90 אחוז מכלל הקומיקסים היום מיועדים בלעדית לקהל הזה.
אז היום המצב התהפך. קומיקס היום הוא ברובו "מדיום לצעירים ולמבוגרים ". .ויש מעט מאוד יצירות שמיועדות לקהל הילדים ושאין בהם אלימות וסקס מוגזם.
ארז צדוק מנסה למלא את החסרון הזה .
עד כמה הוא הצליח ?

אני כמבוגר נהניתי מסיפוריו במידה סבירה מאחר שהיו בהם כל מיני קריצות עין של התרבות הפופולארית שאני כמבוגר היכרתי ונהניתי מהם.

נראה לי שילדים יהנו עוד יותר מהעלילה המפותלת והמתפתלת המלאה בשינויים דרמטיים ומהירים ובהומור אם כי יש מקום לשיפור ביצירת הסיפור הראשון שלא באמת ריתק אותי ו"מקס " שהתחיל כהבטחה מסקרנת לסיפור על חיי בית ספר הסתיים באכזבה גדולה בניסיון נואש להצחיק ניסיון שנכשל.
יש לקוות שהוא יצליח יותר בפעם הבאה. .
יש לקוות שיהיו יותר סיפורים מסוג זה שיייעודו לקהל הצעיר יותר שיש מחסור גדול ביצירות קומיקס טובות המיועדות לו מהסוג שפעם היו בארה"ב מאת יוצרים כמו קרל ברקס שכתב סיפורי קומיקס על דונאלד דאק שנחשבים היום כיצירות מופת. אבל האמת היא שכיום גם בארה"ב יש מחסור ביצירות קומיקס טובות באמת לילדים,ככל שקומיקס ההופך שם לז'אנר ל"מבוגרים בלבד". יש לקוות שמצב כזה לא יקרה גם בישראל .ו"זולה " ו"מקס " הוא דוגמה טובה של מה אפשר לעשות בתחום זה

אבל אנחנו מחכים ליצירות טובות עוד יותר מהניסיונות הראשונים ההססניים של צדוק בתחום הזה שיראו שיש מקום גם לקומיקס לילדים. .

ראו גם

ארז צדוק בויקיפדיה

ארז צדוק בפייסבוק

הבלוג של ארז צדוק 

 

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

תגובה אחת על “קומיקס לא רק למבוגרים : סיפורי הקומיקס של ארז צדוק”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

one × 5 =