web analytics
קטגוריות
תקשורת

מותו של דוד גלעדי

ביום שבו נפטר זקן עיתונאי ישראל דוד גלעדי היצגתי עבודה באוניברסיטה על נכדו יאיר לפיד. וכאן תיאור הקשר ביני ובין סבי אליהו בלנק ובין דוד גלעדי.

דוד גלעדי .צילמה ליהיא לפיד

זקן העיתונאים במדינה ,דוד גלעדי ,אביה של הסופרת שולמית לפיד וסבו של העיתונאי ואיש התקשורת יאיר לפיד הלך אתמול לעולמו והוא בן 100
.
במקרה אנוכי אחד האנשים האחרונים ( אם לא האחרון בכלל ) שראיין אותו בימי חייו .
בצירוף מקרים מדהים אתמול ביום פטירתו ( ואולי גם בשעת פטירתו ?) של דוד גלעדי היגשתי למתרגלת בקורס לתקשורת באוניברסיטה העברית עבודה שעוסקת בין השאר באותו דוד גלעדי.ותוך כדי כתיבתה הרביתי להרהר בו ובכתיבתו.ובשינויים המדהימים שאותם עבר עולם התקשורת במשך מאה שנות חייו

כך שכאשר שמעתי על מותו כמה שעות בלבד לאחר הגשת עבודה עליו ,הייתה זאת בגדר הפתעה מזעזעת.
דוד גלעדי הוכנס לעולם התקשורת לפני כשמונים שנה לערך כפי שהוא סיפר לי בידי סבי הד"ר אליהו בלנק שעודד אותו  כנער לכתוב עבור המגזין הציוני שפירסם בעיר סיגט במחוז טרנסילבניה. דוד גלעדי היסס תחילה, הוא לא היה בטוח שהוא ראוי,ואז הכבוד למקצוע העיתונאי היה גדול לעין ערוך מכפי שהוא היום .אולם הלחץ שהופעל עליו בידי בלנק שהיה משוכנע בכישוריו נשא לבסוף פרי והוא החל לכתוב..ולא הפסיק. ומאז הכתיבה העיתונאית הפכה להיות חייו. לימים הד"ר בלנק אף סידר לגלעדי סרטיפקאט שבעזרתו עלה לארץ ישראל בשנת 1934.אליהו בלנק סייע למשפחתו של גלעדי לאחר שהיגיע לארץ ישראל לימד אותם עברית ואף סידר לגלעדי עבודה בעיתונות ההונגרית ולאחר מכן העברית  של ארץ ישראל.
( לימים כתב גלעדי  מאמר הספד לזכרו של בלנק בשם "היה היה איש גיבור " שבו סיפר את סיפור הקשר שבינם).
.הוא צפה בימי חייו בעיתון שבו כתב בישראל "מעריב" שהוא היה אחד מעמודי התווך שלו הופך להיות העיתון הגדול והמצליח ביותר של ישראל .
הוא צפה באותו עיתון "מעריב " מתדרדר ממעמדו המרכזי במשך עשרות שנים כשאת מקומו תופס "ידיעות אחרונות " שבו נאבקו דוד גלעדי ועמיתיו בהצלחה במשך עשרות רבות של שנים עד שלפתע פתאום אותו עיתון מיושן מהעבר החל לעקוף אותם ולבסוף תפס את מקומו של מעריב כעיתון המצליח והמשפיע ביותר של ישראל .
הוא צפה בעשרות השנים האחרונות של חייו כיצד כלי תקשורת אחרים תופסים יותר ויותר את מקומה של העיתונות המודפסת שהייתה חייו ,הרדיו ואחריה הטלוויזיה ובסופו של דבר גם האינטרנט אם כי משיחתי עימו לא היה ברור לי אם גלש אי פעם.אבל הוא בהחלט ידע על קיומו והיה מודע היטב להשפעותיו שאותן לא קיבל בברכה. הוא אמר לי שהוא רואה בעיתונות "עולם הולך ונעלם ".
אבל בסיום שיחתנו הוא אמר לי "עיתונאים יהיו תמיד ולא משנה באיזה כלי תקשורת ולא משנה כיצד יקראו להם , אם העיתונאים ייעלמו גם החברה  תפסיק להתקיים "..
יהי זכרו ברוך .

 

ראו גם

דוד גלעדי בויקיפדיה

עוד על דוד גלעדי

 

"היה היה איש גיבור :כולל ראיון אחרון עם דוד גלעדי

דמות אגדית -דוד גלעדי על ד"ר אליהו בלנק 

הידיד הטוב מהשכונה:על נכדו של דוד גלעדי יאיר לפיד

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

14 תגובות על “מותו של דוד גלעדי”

לפני מספר שבועות, הטור של יאיר לפיד דסר על סבו המשכיל שקבל יחס מזלזל ממשיכיו בעתון. הטור היה נוגע ללב ולפיד לא זהה את האיש בשם, אבל נראה לי שהוא התייחס לדוד גלעדי ז"ל, פשוט הפרטים מתאימים. קצת עצוב איך מתייחסים למייסדים. זה לא אומר שאין בעיה עם חלק ממעמד המייסדים, אבל זה ממש לא הענין כאן.

גלעדי .
למה הוא נמנע מלהזכיר אותו בשמו זהו נושא בפני עצמו שיש לו משמעות תקשורתית שדנתי בו בפירוט באותה העבודה לאוניברסיטה.

היה עיתונאי מעולה ואדם נפלא. פעם נתגלגלה השיחה בינינו ליחסו לבני משפחתו. על חתנו טומי לפיד ז"ל אמר כי הוא "איש מרתק, איש משפחה ואב למופת. לא תמיד אני מסכים עם השקפותיו, גם שולה (בתו של גלעדי) לא תמיד מסכימה עמו אך זה לא מפריע ליחסים".

כבוד האדם וכבוד המת לנגד עינינו והכל בחזקת הרבה הצלחה בעולם הבא מאיתנו אלה שעדיין איכשהו עדיין נותרו בעולם הזה ולא בעולם בהצלחה ההוא מכל הלב מקול העם הרבה אושר ונחת

כל מי שמכיר או מכירה את גיורא לשם הוא רם מעלה. מאז שגיורא דיבר איתי בקפה תמר, הביטחון העצמי שלי עלה. אני יודעת שגיורא דיבר איתי רק בזכות השירים היפים שלי.

לגיורית.
הרהרתי והחלטתי להשיב לך בגסות רוח קרת-מזג ובלא חמלה, בתמורה על גסותך:
היכרתי את דוד גלעדי לפני כ-50 שנה, ןגם את בתו וחתנו.
מכיוון שכתבתי שנים בקביעות ב"מעריב" היכרתי אותו גם כעורך.
אני מתרועע רק עם אנשים שאני מכבד ואני בז לנמושות.
אלמונים שמסתתרים בפחדם מאחורי שמות מופרכים נמנים עם הנמושות.

[…] _ דוד גלעדי חבר וביוגרף, ממייסדי העיתון "מעריב"  וגם זקן העיתונאים במדינת ישראל  (ואביה של הסופרת שולמית לפיד וסבו של העיתונאי והשדרן  והפוליטיקאי יאיר לפיד ) זוכר היטב את הד"ר אליהו בלנק : : הוא היה הדמות המרכזית , האינטלקטואל המרכזי בחיי התרבות בעיר סיגט –מארמרוש. הוא ערך כל מיני עיתונים  שם בעברית ביידיש ובהונגרית   וגם כתב מאמרים בכתב עת יהודי שהופיע בבודפשט בהונגרית בעריכת יוסף פטאי בשם "העבר והעתיד " . לא היינו חברים קרובים ממש כי הוא היה מבוגר ממני בהרבה . הוא היה סוג של מדריך רוחני  עבורי ובמידה רבה הוא היה האיש שהכניס אותי והדריך אותי בתחום העיתונות . הייתי מעריץ שלו, גם בגלל המאמרים שלו על היסטוריה יהודית על תולדות מרמורש והאזור שם בקרפטים וגם בגלל האומץ לב שלו והעמידה שלו בראש זקוף במשך שנים כנגד עיר שלמה עוינת לדיעותיו ". […]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

19 − sixteen =