web analytics
קטגוריות
מדע בדיוני

והייתם כאלוהים :אמונות ב"מסע בין כוכבים"

בסדרת הטלביזיה "מסע בין כוכבים" לגילגוליה השונים הופיעו ישויות כמו אלוהיות מרובות לאורך השנים.אבל מיהי הישות האלוהית האמיתית ובעל הפוטנציאל האדיר ביותר בסדרה זאת?

הופיע באתר NRG

לרגל היציאה למסכים של הסרט החדש בסדרת "מסע בין כוכבים " להלן סקירה על היחס לדתות לאמונות עכשוויות ועתידניות  לאלים ולישויות עליונות באופן כללי ב"מסע בין כוכבים" ובמוחם של יוצריה .

 

"מסע בין כוכבים " היא המדריך הטוב ביותר הקיים למציאות התרבותית והדתית החדשה.

(רוברט אנטון וילסון )

בימים אלה עולה על המסכים לשמחת המעריצים סרט  קולנוע חדש  ה-11 במספר בסדרת המדע הבדיונית הקלאסית "מסע בין כוכבים" .   מאז שהוקרנה לראשונה בספטמבר 1966. סדרה מפורסמת זאת עסקה במסעותיהם במאה ה-23 של אנשי צוות ספינת הכוכבים אנטרפרייז בפיקודו של קפטין קירק ברחבי הגלקסיה בחיפושים אחרי תרבויות חדשות ועולמות לא ידועים במקומות ש"בהם לא דרכה רגל אדם ". ו

מאז יצירתה עברו הסדרה תכניה ויחסה לנושאים שונים שעל הפרק גלגולים שונים ומוזרים בסדרות ההמשך השונות שלה "מסע בין כוכבים : הדור הבא" "מסע בין כוכבים :חלל עמוק 9" "מסע בין כוכבים וויג'ר שהתרחשו בתקופה מאוחרת יותר במאה ה-24 " ו"אנטרפרייז" שמתרחשת בתקופה מוקדמת יותר במאה ה-22 כמו גם בסרטי הקולנוע שנעשו על פיה ( בימים אלו עובדים על הסרט ה-11 בסדרה שהוא "מקדימון " העוסק בימיו הראשונים של קפטין קירק בחלל ) ובמגוון אדיר של ספרים וחוברות קומיקס. .ואחד הגלגולים המעניינים ביותר שאותם עברה הסדרה לדורותיה השונים שבהם היה היחס לנושא הדת והאמונה והאלוהות/יות . לכאורה "מסע בין כוכבים " נמנעה במודע מלעסוק בנושאים דתיים כדי לא להרגיז אף אחד בציבור האמריקני הידוע בדתיותו העמוקה , ותסריטאים וסופרים של ספרים וקומיקסים קיבלו הוראות חמורות להתרחק מנושאים אלו עד כמה שרק אפשר. עד כמה שידוע לנו היהדות והנצרות והאיסלאם והבודהיזם וההינדוהיזם ייתכן ששוב אינן קיימות במאות ה-22 ה-23 וה-24 מאחר שהן אינן מוזכרות באף פרק. אולי לתאר אותם בעתיד של הפדרציה יכול להיות עניין ומסוכן למדי בהווה של המאה העשרים וראשית המאה ה-21. . אבל מתחת לפני השטח הסדרה עסקה הרבה מאוד בנושאים של אמונה .

הגלגול הראשון.

ספינת החלל "אנטרפרייז " תוקפת מקדש יווני בנשק אנרגיה ,מסר ברור על דעתם של יוצרי הסדרה לגבי מה שאותו מקדש סימל. .

 

בגלגול הראשון של "מסע בין כוכבים " משנות השישים הייתה זאת סדרה רציונליסטית שגיבוריה טסו מכוכב לכוכב ולא הסתירו את הזלזול המתנשא שלהם לדתות השונות של אנשי כוכבים שונים בידעם היטב שהדתות האלו כולן טועות ומטעות ,בהשוואה לדת המדע של הפדרציה .מעבר לכך הם לא החזיקו בשום אמונה פרט לניצחון הבלתי נמנע של המדע והקדמה בכל רחבי הגלקסיה . וכך האפיזודות המוקדמות של מסע בין כוכבים היו מלאות באידיאולוגיה של הערצת המדע ,הבלתי נמנעות של הקדמה ,וניצחונם הסופי והמוחלט של ההיגיון וההשכלה . הדת תוארה בפרקים אלו כאחד מהחטאים של העבר הרחוק של המין האנושי ביחד עם המלחמה העוני והדעות הקדומות של המין האנושי גדל עליו ועבר אותו לדברים טובים יותר. אמונות דתיות נמצאו כעת רק בין הגזעים הפרימיטיביים שאותם ביקרה ספינת החלל אנטרפרייז בכל פרק .ביקום של מסע בין כוכבים רק האדם יצר את החוקים והאדם גם שבר את החוקים (שלו עצמו ). עם זאת ב"מסע בין כוכבים " הופיעו כמה וכמה גזעים שאפשר לכנותם כבעלי "כוחות אלוהיים ". בסטאר טראק יש כמה סוגים של גזעים . יש את ה"רגילים" כמו בני האדם הקלינגונים הרומולאנים והוולקנים שהם בערך באותה רמה של התפתחות ( אם כי הוולקנים הם בערך קצת יותר ). יש את אלה שהם קצת יותר מכך ברמה של עוצמה אך לא הרבה יותר כמו המייסדים משני הצורה של הדומיניון, שהובסו לבסוף בידי גזעי הפדרציה ובעלי בריתם בסדרת "מסע בין כוכבים :חלל עמוק 9 " . . יש את אלה שהם בדרגה גבוהה בהרבה של עוצמה כמו הבורג ויריביהם מין 4872 מיקום האחר דמויי ה"נוסע השמיני " מסדרת סרטי האימה המפורסמת שהופיעו ב"וויגי'ר " שבכוחם להשמיד את הפדרציה ושכניה , אך בסופו של דבר זה לא בלתי אפשרי להתגבר גם עליהם. עם טכנולוגיה פחות או יותר "רגילה ". האל אפולו,  אל טיפוסי  במצב טיפוסי של מגלומאניה בסדרת "מסע בין כוכבים".

ישנם יצורים שהיציגו את עצמם כאלים בפני בני האדם הפרימיטיביים כמו האל היווני אפולו שהתגלה כחייזר בעל טכנולוגיה עליונה ותו לא.הניתנת  להבסה בידי טכנולוגיה עתידנית. ולבסוף יש את אלה שהם הרבה הרבה יותר מכך שהם בגדר ישויות עליונות ושאינן ניתנות כלל להשוואה עם הגזעים של הפדרציה וניתן לקרוא להם אם נירצה באמת "ישויות אלוהיות ". . בסדרה המקורית בשנות השישים פגשו אנשי צוות האנטרפריז כמעט בכל פרק שלישי בגזע שניתן לכנותו עליון ובמונחים של "מסע בין כוכבים " הכוונה לגזעים שהם למעשה בגדר אינטילגנציות של אנרגיה טהורה . היו עוד גזע אחד או שניים כאלה וגם ב"דור הבא"ובסדרות שבאו לאחריה. אולם בסדרות החדשות יותר אנחנו כבר מתמקדים בעיקר בשניים או שלושה גזעים "קבועים " של ישויות עליונות שעימם נמצאת הפדרציה ואנשי צוות האנטרפרייז בקשר כמעט רצוף. ובהם נדון בהמשך.

האלוהים האמיתיים של מסע בין כוכבים

פרקי הסדרה המקורית של שנות השישים הושפעו מאוד מהפילוסופיה הומניסטית של היוצר אתאיסט מוצהר,לפחות לכאורה , בשם ג'ין רודנדברי  שזכה בחוגי החובבים של הסדרה בכינוי "הציפור הגדולה של הגלקסיה " רמז להיותו "הבורא " של הסדרה ושל היקום שלה. אבל רודנדברי גם נודע (ובחוגים מסויימים לשימצה ) ביחסו המזלזל והעוין לדת מכל סוג שהוא . בראיון למגזין "ההומניסט " ב1991 כינה רודנדברי את הדתות כ"שטויות ובעיקר אמונות תפלות וכישופיות ".

ליחס זה הייתה השפעה עצומה לדרך בה היציגה הסדרה את נושא הדת . הוא שב וחזר וסיפר כל חייו את הסיפור כיצד מטוס שהטיס כטייס בשנות החמישים נחת נחיתת אונס במדבר בסוריה וחייו וחיי הנוסעים שהטיס היו בסכנה עצומה .למרות זאת ,חזר וסיפר רודרנדברי , בכל הזמן שהוא והנוסעים טעו במדבר לא התפלל לעזרה מאלוהים כי ידע שאין מה להתפלל למשהו שאינו קיים ,וכי האדם יכול לסמוך רק על עצמו.והוא צדק בסופו של דבר הם מצאו עזרה וניצלו ודיעותיו קיבלו אישור .

דהיינו בשלב זה רודנדברי היה אתאיסט. אבל נראה שלאורך השנים חל שינוי בדיעותיו.לפחות לכאורה . למרות העוינות עצומה לדתות המאורגנות שחש רודנדברי בשלבים מאוחרים של חייו בהחלט האמין בקיומו של סוג כלשהו של אלוהים .או בכל אופן ישות עליונה כל שהיא שהוא כינה "הכל " כוח החיים של היקום שאותו זיהה עם האלוהות . למעשה זהו סוג של אמונה פנתיאיסטית .

הוא טען שאם כי הוא דוחה את הדת בוודאי בסוג היהודי נוצרי שלה הוא מקבל את רעיון האלוהיות . בסדרת ראיונות שניהל עם הנזירה לשעבר יוון פרן קבע רודנדברי שהוא רואה באלוהות מקור השראה למין האנושי לצאת מעצמו ומגבולותיו הצרים בחיפוש אל הבלתי נודע וליצור יצירות מופת למעשה זהו החלק היצירתי באנושות . . האנושות קבע רודנדברי זקוקה לאל על מנת להיות האנושות . אבל …. "אולי זאת הישות האלוהית שבתוכנו שאותה אנו מכנים האלוהים " אמר רודנדברי . דהיינו האלוהים האמיתי הוא אם נרצה, בני האדם עצמם

 

. יש בכך הרבה מן המאפיינים של חשיבת הניו איג' של היום ובעיקר זאת שהייתה נפוצה בקליפורניה שהשפיעה על רודנדברי וגם הושפעה ממנו ומסדרת "מסע בין כוכבים " מאוד. למעשה רודנדברי התעניין מאוד בנושא וברעיון של האלוהות וביטא את עניינו זה בצורות שונות לאורך ימי הסדרה .  וכך אין זה מפתיע שגם פרקי  הסדרה המקורית של "מסע בין כוכבים " שאותה הפיק רודנדברי  מלאים  וגדושים  ביצורים עליונים בעלי כוחות כמו אלוהיים ,אם כי אלו מתגלים תמיד כפגומים בצורה כלשהי ,לא פחות ואולי אף יותר מבני האדם של האנטרפרייז. ישויות כאלו ניתן למצוא גם בכמה מהספרים שהתבססו על הסדרה כמו "מסע לעולם מטורף" של סטיבן גולדין  לדעתי הרומן הטוב ביותר של "מסע בין כוכבים שתורגם לעברית  שבו נתקל צוות הספינה בגמד כל יכול בן הגזע האורגני  המסוגל לברוא כל מה שברצונו .אך זה מסתבר לא מספיק . הגמד בעל הכוחות הכמו אלוהיים  מתברר לבסוף ,  זקוק לקהל מבקרים אוביקטיביים  שיעריך ( או ישלול ) את מאמציו ויצירותיו השונות כדי שלאלו תהיינה משמעות אמיתית עבורו. וזה  אגב לעניות דעתי מסר שיש לו משמעות גם עבור יוצרים באופן כללי לא רק כאלו שהם בעלי כוחות אלוהיים.

 

קובץ:Star trek 1.jpg

The God Thing

את הרעיון הזה ביטא רודנדברי בצורתו השלמה ביותר בתסריט שכתב ושלא הופק למה שאמור היה להיות סרט קולנוע הראשון המבוסס על "מסע בין כוכבים מ-1975. תסריט זה עסק במפגש של ספינת האנטרפרייז בישות שמציגה את עצמה כאלוהים של התנ"ך שחוזרת על מנת לגאול לטענתה את המין האנושי , שמופיעה בצורות שונות ולבסוף בתור ישו כפי שהתגלתה לכאורה בדורות קודמים , ומתגלה לבסוף כסוג של שטן שגורש ממימד אחר. הסיפור נדחה בידי חברת פאראמונט שחששה בין השאר שהוא מעורר מחלוקת מידי ועלול לפגוע בצופים דתיים .גם בגלל כמה הערות מזלזלות שבוטאו בו כלפי הדרך שבה תוארה האלוהות בידי האנושות בידי הוולקני מר ספוק שהעיר שהאלוהים כפי שהוא מצטייר בתנ"ך הדורש שמהאנשים יעבדו אותו הצורות ספציפיות מאוד הוא ישות אינפנטילית וילדותית למדי.

העטיפה הקדמית והאחורית של ספר שלא פורסם מעולם.

התסריט מעורר המחלוקת היה אמור לצאת בגירסה של ספר  The God Thing  פרי עטו של רודנדברי ושותפים שונים לכתיבה אך זה ,מסיבות שונות , לא יצא לאור עד היום .  אם זאת כמה אלמנטים מהתסריט המקורי נשמרו בסרט הראשון שנעשה לבסוף "מסע בין כוכבים הסרט" מ-1979 ( ושרודנדברי עיבד אותו גם לספר שתורגם לעברית ) שבו פוגשת האנטרפרייז ספינה כמו אלוהית שמסתבר שמוצאה מספינת החלל "וויג'ר " מכדור הארץ של המאה ה-עשרים שכעת חוזרת לכדור הארץ לאחר שעברה שינויים טכנולוגיים מדהימים בידי גזע על טכנולוגי כלשהו על מנת להיפגש ולהתאחד עם "הבורא" שהם למעשה לא אחרים מאשר יוצריה , בני האדם מכדור הארץ .רמז ברור מאוד לגבי דיעותיו של רודנדברי בשאלה מיהו האלוהים האמיתי …..

 

מעניין שסיפור דומה למדי הוצג לבסוף גם בסרט החמישי של מסע בין כוכבים"הגבול הסופי " שביים וכתב ויליאם שאטנר שבו פוגשת האנטרפרייז איש דת וולקני כריזמטי שהוא לא אחר מאשר אחיו החורג של מר ספוק הרציונאלי והיפוכו המוחלט העובד ישות עליונה שמכריזה על עצמה כאלוהים ( משהו בדומה לאלוהים התנכי ) אך שמתגלית כמרושעת במושגינו ויש להשמידה. מעניין שבשלב זה רודנדברי שתמך כל כך ברעיון החיפוש אחרי האלוהים בעבר התנגד כעת לנושא זה כרעיון לסרט. למרות ( ואולי בגלל?) שהיה דומה מאוד לתסריטו המקורי שלא הוסרט מעולם . אבל בשלב זה רודנדברי כבר התנגד לכל התייחסות ברורה לנושא הדת והאלוהות ב"מסע בין כוכבים " בניגוד מוחלט לעמדותיו שלו בעבר.

הסרט הנ"ל,אגב היה כישלון נחרץ כפי שחזה רודנדברי שיהיה ונחשב עד היום לאחד הגרועים שבכל סרטי הסדרה.

מותו של רודנדברי ב1991 הביא לשינויים דרמטיים בגישה האנטי דתית לפחות לכאורה שיצר בסדרות השונות של מסע בין כוכבים שאותם יצרו אנשים חדשים כמו ריק ברמן ורון מור. לפתע פתאום האחיזה חנק של הרציונליזם נשברה ובמקומה התגלה עניין חדש ברוחניות של גזעים שונים. בגילגולים החדשים של מסע בין כוכבים כבר היו התייחסויות מרובות יותר וחיוביות לאמונות שונות, כולל אמונות אינדיאניות, ולרעיונות שונים של ניו אייג' ששוב לא הוצגו כשגויות מעיקרן אלא כמבטאות תפיסות שיש בהן אמת פנימית משלהן לא פחות מזו של "דת המדע".

לראשונה הוצגה התייחסות סימפטית לאמונות המיסטיות של עמים שונים של כדור הארץ, האינדיאנים ,שאחד מהם צ'קוטאי הקצין הראשון בסדרה וויג'ר נשאר נאמן לאמונותיו השמאניות הרוחניות בפרקים השונים . צ'קוטאי העדיף לסמוך על מדריכי הרוחות שלו יותר מאשר על ההיגיון והמדע של הפדרציה . אפילו הוולקנים אנשי ההיגיון המושלמים שייצגו את המדע בסדרה היתגלו הן בסרטי הקולנוע כמו "החיפוש אחרי ספוק"  והן בסדרות כמו " "אנטרפרייז " כיצורים רוחניים מאוד בעצמם עם מגוון מבלבל של אמונות רוחניות על טבע הנשמה שלא היה ניתן להעלותן על הדעת בסדרה המקורית של שנות השישים . בגילגולים החדשים של מסע בין  כוכבים אמנם  נמנעו  מלציין במפורש איזוהי האמונה האמיתית (הרמז היה שכולן אמיתיות בדרכן שלהן ) אבל המסר היה כעת ברור :רוחניות גם כזאת שנראית כמנוגדת למדע, זה דווקא דבר טוב וחיובי .

דתות חייזריות ב"מסע בין כוכבים"

ישות לכאורה אלוהית בסרט הקולנוע "מסע בין כוכבים :הגבול האחרון" 

בשנות השמונים והתשעים יחס זה לדת עבר שינויים גדולים בראש ובראשונה בגלל התסריטאי והמפיק רון מור ( לעתיד היוצר והמפיק של  הגרסה החדשה של "גלקטיקה" ) . " שיצר עבורה כמה דתות "חיזריות ".זה היה בגדר העזה גדולה מאוד מאחר שעיסוק רציני בדת מכל סוג היה עד אז בגדר דבר שלא יראה ב"מסע בין כוכבים". בסדרות החדשות יותר של מסע בין כוכבים " היקום של הפדרציה של מסע בין כוכבים מתואר כשורץ ושופע דתות בדתות שלכל אחת מהן יש אמינות משלה .( הדתות היחידות שחסרות עד כה הן כאמור הדתות המונותיאיסטיות מכדור הארץ של היהדות והנצרות והאיסלאם ….)

מור יצר דת מורכבת מאוד עבור הקלינגונים גזע לוחמני בסדרת "מסע בין כוכבים :הדור הבא" שהייתה דת כמו ויקינגית באופייה עם עולם הבא המיועד ללוחמים ובסדרה נרמז שיש לה אמיתות אובייקטיבית . מור העצים את העיסוק בדת לדרגות שלא נודעו עד אז בסדרה "מסע בין כוכבים :חלל עמוק 9 " שעסקה בדת של כוכב הלכת באג'ור, דת המתבססת על מאבק בין יצורי אנרגיה טובים ורעים בני אותו גזע דת שהסיפור מאחוריה התגלה ככל שהסדרה התפתחה כאמיתי מאוד. הנביאים הם לכאורה גזע חייזרי לחלוטין בעל מושגי זמן שונים מאלה שלנו . אך בהמשך מתברר שהוא מחולק למעשה לשני סוגים : הנביאים והפה ריט שהמניעים שלהם שלהם דומים מאוד לאלה של מלאכים ושדים במיתולוגיה שלנו 5. מטרת הנביאים היא לשמר את הקיים ומטרת הפה ריט ( כפי שמתגלה בפרק האחרון בסדרה "חלל עמוק 9 ") היא לגרום ליקום להישרף לנצח . כלומר יש כאן מוסריות ורשע שהם במונחים המוכרים לנו של שימור הקיים ושל הרס לשמו . העלילה המרכזית של סדרת "מסע בין כוכבים "חלל עמוק 9" הייתה סיפור מתמשך שבמרכזו עמד הגילוי של מפקד תחנת חלל שהאמונה של אנשי כוכב חיזרי שאותו סובבת תחנת החלל שהוא "המשיח" שבא להושיעם היא נכונה. בפרק המסיים של הסדרה הוא מקבל על עצמו את האמונה הזו ומת בשמה….. תפיסה סיפורית כזאת הייתה כמובן בלתי אפשרית בטלביזיה האמריקנית 30 שנה קודם.

ישות כמו אלוהית במסע בין כוכבים

עוד גזע שהופיע בסדרה שהוא לכאורה לפחות בעל משמעויות תיאולוגיות הוא הגזע של קיו  אורח קבוע בפרקי סדרות מסע בין כוכבים השונות. זהו גזע שיכול לעשות הכל. ובניו אולי יותר מכל בני גזע אחר שבהם ניתקלנו בסדרה זאת לגילגוליה השונים הם קרובים למושג "כל יכולים " ו"אלוהיים ".). קיו הוא הישות העליונה היחידה שמופיעה באופן קבוע בפרקי הסדרה ונמצאת בקשר קבוע פחות או יותר עם צוות האנטרפרייז כמו גם עם "חלל עמוק 9 " ועם ספינת החלל "וויג'ר ".

קיו עצמו מופיע בתחילה כמי שמזלזל במין האנושי ובז לו ומתעב אותו ועורך לו משפט על "פשעיו " בפרק הפיילוט של "מסע בין כוכבים הדור הבא". אך בהמשך בפרקים נוספים אנו מגלים שלאמיתו של דבר הוא מוקסם מהגזע האנושי ומגלה יותר ויותר שיש לו מה ללמוד ממנו . אנשי האנטרפרייז עצמם ובראשם פיקארד מתייחסים לקיו עצמו כמטרד כמעט בזילזול שכן מתברר להם פעם אחרי פעם שללא כוחותיו הוא אינו שווה הרבה,בדומה לדרך שבה הוצג "האלוהים " בתסריט המקורי שלא הופק של רודנדברי כישות שאם כי היא מציגה את עצמה כאלוהית הרי היא קרובה הרבה יותר לשטן

. אך קיו האלוהי הולך ומתפתח לאורך הסדרות השונות של "מסע בין כוכבים " עד שלבסוף בפרקים המתקדמים יותר של "וויאג'ר "הוא יוצא למאבק בבני גזעו שלו המשועממים והעייפים אחרי קיום נצחי שבו עשו הכל. ובפרק האחרון שהוא מופיע בו בוויג'ר הוא מביא את בנו כדי שילמד משהו מבני האדם בהיפוך מוחלט של הופעתו הראשונה.

וזה אולי אחד המסרים המרכזיים של הסדרה: בני האדם יכולים בסופו של דבר להיהפך לאלוהים,יש להם בהחלט את הפוטנציאל ,אבל מצד שני גם להיות אלוהים זה לא כזה תענוג גדול מרגע שהתנסית בכל . בסופו של דבר גם לאלוהים או לכל הפחות ליצורים דמויי האלוהים כמו הקיו יש הרבה מה ללמוד מבני האדם שהם האלוהים האמיתיים שאין בלבדם על פי תפיסתו של ג'ין רודנדברי.

 

ראו גם

דת במסע בין כוכבים 

היסטוריה של   The God-Thing

  מסע בין כוכבים הסדרה ששינתה את פני העולם

מוסר של ישויות עליונות במסע בין כוכבים

מהארון ואל החלל החיצון

מציאות וירטואלית במסע בין כוכבים

מסע בין כוכבים ואני

האלים של גלקטיקה

עטיפת ספר ביוגרפי על ג'ין רודנדברי שבו מסופר על יצירת Star Trek: The God Thing

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

5 תגובות על “והייתם כאלוהים :אמונות ב"מסע בין כוכבים"”

וראיתי פרק בו הם פוגשים בדמות/איש בעלת כוחות אלוהיים. אני חושב שהוא סיפר להם שהוא התרגז על מישהו מגזע ה"הוסטוק" ומרוב כעס הוא השמיד בטעות את כל ההוסטוקים. היו לו יסוריי מצפון על כך שהוא השמיד בטעות גזע/כוכב שלם.

(או משהו כזה…)

גם אני זוכר את הפרק הזה, יוני.
העונש שאותה יישות אלוהית גזרה על עצמה היא בידוד מוחלט בדומה לרעיון שללא מבקר אין משמעות לבריאה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

four − four =