web analytics
קטגוריות
מוזיקה

טרויויזיון

לרגל אירוויזיון מוסקווה אנחנו גאים לפרסם מאמר ראשון מפרי עטה של לא אחרת מאשר זמרת שנות השבעים הידועה מרגלית הדרי שהתפרסמה בין השאר בקליפ הגולם ובקליפים מוכרים נוספים. והמאמר עוסק באירועי טריוויה שונים ומעניינים שאירעו באירוןיזיונים השונים. .
מרגלית תחזור לאתר גם ברשימות נוספות בעתיד

דברים שלא ידעתם (ואולי כן) על האירוויזיון

מאת מרגלית הדרי

זמרת העבר מרגלית הדרי

1.
כאשר נשלחו חברי להקת "כוורת" לאירוויזיון, הותר רק לששה מהם לעלות על הבמה, על פי חוקי התחרות.
על כן, יוני רכטר נשלח על תקן מנצח.

 

2
"אמור שלום" של שוקולד מנטה מסטיק נשמע כמו שיר אהבה בין גבר לאשה, אך למעשה נכתב כשיר אהבה לרעיון השלום בין  ישראל והערבים. וזאת  למרות שכל רעיון הסכמי שלום עם הערבים נראה בזמן שבו הושר באירוויזיון 1976 כהזוי לחלוטין ,וכל מה שהיה אז היה רק הסכם הפסקת אש בין ישראל ומצרים.

רק כמה שנים לאחר מכן כאשר ביקר הנשיא סאדאת בישראל  ב-1979. ,הפך השיר ההזוי מ-1976 לרלבנטי ואקטואלי.

3
השיר "הללויה"  מאירוויזיון 1979 נכתב במקור עבור "הכל עובר חביבי". "חביבי" הקליטו את השיר כסקיצה והחליטו ש"תודה אך לא תודה". ביג מיסטייק! השיר בוצע, כמובן, בפי "חלב ודבש" וזכה במקום הראשון…
למרבה הצער זכיית השיר סיבכה את המלחין קובי אשרת בסאגה משפטית סבוכה וארוכת שנים בה מעורבים גם גלי עטרי ושלמה צח, מפיק הלהקה. המשפט הסתיים  רק לפני כשנה וחצי.

4
את "הלילה" של הכל עובר חביבי, שייצג את ישראל ב-81 הלחין שוקי לוי, שהוא נושא לכתבה בפני עצמו. לוי, חברו הטוב של חיים סבן, הלחין במהלך שנות ה-80 את אותות פתיחה לסדרות אנימציה מוכרות ואהובות ("המפקח גאדג'ט", "לאקי לוק" ורבים אחרים) והפיק את הסדרה "קיד וידאו".
בהמשך הפיק את הסדרה המגה-מצליחה "פאוור רינג'רס",  ובמשך שנים רבות עעמל על מחזמר בנושא מצדה ולאחרונה הלחין מחזמר בנושא השואה (??) אשר עורר תגובות רבות ובעיקר מעורבות.
5
"עולה עולה", שירו של יזהר כהן, היה מיועד במקור לפסטיבל שירי הילדים, אך לבסוף מצא עצמו
בקדם .עובדת טריויה ידועה – אחד מזמרי הליווי של יזהר כהן ב"עולה עולה" היה הזמר אדם.

6.
בשנת 86 התרחש אסון צ'רנוביל, בדיוק בתקופה בה נסעו מוטי גלעדי ושרי צוריאל לאירוזוייון בנורבגיה,
דבר שעורר דאגה רבה לשלומם בארץ. זוכת הארוויזיון באותה שנה היתה ילדה בת 15 מבלגיה, אשר על פי השמועות הייתה בעצם בת 13.

7.
בשנת 87 ייצגו את ישראל נתן דטנר ואבי קושניר כ"צמד הבטלנים".
כיצד הכירו דטנר וקושניר? ובכן, על פי השמועות, הקשר ביניהם נוצר בנסיבות פחות נעימות – דטנר כעס כאשר שמע כי שחקן צעיר(קושניר) משתמש ללא רשות בדמותו של "החתול שמיל" בהצגות הילדים שלו. אולם, למרבה ההפתעה, התקרית הולידה את הידידות בין השניים. "צמד הבטלנים" לא היה רק שיתוף פעולה חד פעמי לצורך האירוויזיון – בהמשך הופקו מופע וסרט קולנוע בכיכובו של הצמד.
8.
בשנת 88 נסעה ירדנה ארזי, עם השיר "בן אדם", שלטענת רבים הזכיר מאד את "אדון עולם" של צמד רעים. הזוכה באותה שנה זכתה לקריירת המשך מפוארת – סלין דיון משויץ, אשר ניצחה בהפרש של נקודה אחת את בריטניה.
9
שנת 1989  היתה שנה ברוכת ילדים: גילי נתנאל בן ה-13, וילדה בת 12 ממדינה נוספת העלו שאלות האם יש להגביל את גיל המשתתפים. יחד עם גילי נסעה גם הזמרת גלית מיכאל בורג. שמועות סיפרו על כעסים בתוך ההפקה, על כך שגילי וגלית נראו יותר כמו ילד וזמרת ליווי מאשר צמד "מאוזן". שנתיים אח"כ גלית בורג הקימה את להקת "טרמפ" עימה הופיעה ה"טלרוק" בחולון, וגם התחרתה על תואר "נערת גלגל המזל" ב-95.

10.
בשנת 91 זוכים אורנה ומשה דץ במקום השלישי עם "כאן", אך למעשה מדובר במקום השני – כי קרולה משוודיה (שזכתה במקום הראשון) ואמינה מצרפת (מקום שני) זכו במספר זהה של נקודות. קרולה הופכת לחברה טובה של הדצים ומגיעה מדי פעם לביקור בישראל. שנה אח"כ זוכה "כאן" לגרסת כיסוי מפתיעה של פורטיס (במסגרת פרוייקט "שוב יוצא הזמר" של גל"צ בפורים 92)

11.
בשנת 93 – מיני שערוריה . שרה'לה שרון ולהקת "שירו" מופיעים באירוויזיון, ובסוף השיר נדחפת לפריים זמרת הליווי, כמו היתה חברה בלהקה. במהלך החודשים הקרובים מוציאה אותה זמרת אלבום סולו, בתיקווה שיזכרו אותה מלהקת "שירו".
עוד באותו אירווזיון – בריטניה שולחת את כוכבת האייטיז, סוניה, בת טיפוחם של "סטוק אייטקן ווטרמן". המנצחת היא ניהם קואנה האירית, אשר השתתפה לפני כן בפסקול "הקומיטמנטס".

12.
בשנת 95 זוכה באירווזיון "נוקטורנו", קטע אופראי המזכיר יצירות קלאסיות, ובכך יוצר סגנון חדש באירווזיון: מדינות רבות ינסו לחקות את "נוקטורנו" בשנים הבאות. אנחנו שלחנו את "אמן" של ליאורה.
מישהו כבר טען אז שהשיר דומה מדי לשיר אחר…. אבל בעצם, זה קורה כל הזמן: טענות של העתקה נשמעו גם כלפי "הללויה", "דיווה", "הדליקו נר", "להאמין" ועוד. . . כך שלעולם אין לדעת מתי מדובר בטענת אמת.
13
ולסיכום נזכיר שרק לאחרונה מצא בית המשפט שהזמר והמלחין צביקה פיק אשם בהעלמת הכנסת מאלון לוין האיש שעיבד מוזיקלית את "דיווה" הפזמון הזוכה באירויזיון 1998 ". צביקה פיק הודיע שהוא יערער,ונשאלת השאלה האם העניין יגרר כתוצאה עוד עשר שנים נוספות  וישבור לבסוף גם את השיא של זוכה האירוויזיון הקודם "הלולייה " באורך זמן של דיונים משפטיים ? .

וראו גם
מרגלית הדרי קליפ משנות השבעים

 

 

ועוד פזמוני אירוויזיון

'הבובה המזמרת "ירון ליבוביץ על השיר הזוכה באירוויזיון 1965

 

טרובדור משירי זמר נודד :אלי אשד על השיר הזוכה ( אחד מהם ..) באירויזיון 1969

שקיעתה של הפרימה בלרינה :חיים מזר על עוד פזמון ( שלא זכה ) מאירוויזיון 1969

 

עוד בימים הראשונים של ההיסטוריה :חיים מזר על הפזמון "נתתי לה חיי " של להקת כוורת מאירוויזיון 1974

 

ג'ינג'יס חאן ולהקתו :אלי אשד על פזמון בולט באירוויזיון 1979

סוקרטס כוכב עליון : אלי אשד על עוד פזמון שלא זכה ( אבל היה צריך לזכות ) באירווזיון 1979

 

שמשון אולי תתבגר חיים מזר על עוד פזמון מאירוויזיון 1981

הבלדה של ג'וני בלו :חיים מזר על הפזמון שייצג את גרמניה באירוויזיון 1981

 

אלוהים תהיה בן אדם : חיים מזר על השיר הישראלי באירוויזיון 1988 

 

טריויזיון :מרגלית הדרי (יסמין אבן ) מסכמת את האירוויזיונים

פורום אירוויזיון בתפוז

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

10 תגובות על “טרויויזיון”

"אמור שלום", מאירוויזיון 76' נכתב ובוצע לפני ביקור סאדאת ולפני שמישהו חשב שהשלום עם מצרים הוא עניין מציאותי.
לפעמים שלום הוא רק שלום, בלי אהלן או סהלן.

השיר נכתב כשיר תקווה לשלום
"כמעט 30 שנה אני לבד" – מדינת ישראל, שהיתה כמעט בת 30, היא ה"דוברת" בשיר
בוא ואמור שלום היא פניה למצרים
בכל מקרה, הכי קל ללכלך ולהגיד "שטות גמורה" ללא כל בסיס והוכחה.
מה לעשות, מדובר בעובדה

השבוע יועלה במוסקבה בירת האימפריה הקומוניסטית לשעבר אותו מבצר של התרבות הקפיטליסטית הרקובה , תחרות האירווזיון. ולרגל האירוע במסגרת פרוייקט של ניתוח מיטב שירי האירוויזיון להלן ניתוח של חוקר הפילוסופיה היהודית והמומחה לפזמונים ירון ליבוביץ של אחד משירי האירוויזיון הבולטים ביותר של שנות השישים, הזוכה באירוויזיון 1965 . הלא הוא "בובת שעווה בובת קש"של סרז' גינזבורג ובין השאר מראה לראשונה שיש דמיון מעניין בינו ובין שיר ידוע של המשוררת הישראלית דליה רביקוביץ'.

ונשאלת השאלה האם הושפע הפזמון האיורוויזיוני המפורסם מהשיר של רביקוביץ' שקדם לו בכמה שנים טובות ?
ראו
הבובה המזמרת
http://www.notes.co.il/eshed/56119.asp?p=0

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

4 × 4 =