web analytics
קטגוריות
ספרות יפה

לימודי הספרות של עודד כרמלי

ראיון גדול עם המשורר עודד כרמלי במוסף הארץ עורר בי כמה הירהורים על מצב לימוד הספרות היום באוניברסיטאות.


כתבה מעניינת של לא פחות מארבעה עמודים מופיעה היום במוסף הארץ על המשורר עודד כרמלי .הכתבה של אחד ,דורון חלוץ, פורשת את עולמו הפנימי של כרמלי לפני הציבור הרחב ובין השאר אנו מגלים שהצניעות אינה אחד מצדדיו החזקים ומחשיב את עצמו כ"המשורר הכי חשוב מאז חזי לסקלי " ( למה חזי לסקלי ? הנ"ל אם כי התפרסם תקשורתית אפילו לא היה משורר חשוב במיוחד ). .
אולי אבל את זה לא כרמלי יקבע אלא אנשים אחרים .דעתו שלו בעניין אינה אובייקטיבית ועדיף היה אם היה  נמנע להצהיר על חשיבותו העצומה ומשאיר זאת לאחרים כמו גבריאל מוקד.
עם זאת היה קטע מיוחד בראיון איתו שעורר את ענייני
"לפני כחודש פרש כרמלי מלימודיו לתואר בשני בספרות באוניברסיטת תל אביב בטרם השלים זכאותו לתואר. הוא אומר
"לא פגשתי שם אנשים בגילי ועם תחומי עניין דומים ,אלא המון מורות שבאו לעשות תואר שני כדי לקבל עוד כסף ממשרד החינוך. החומר שלמלמדים שם לא מעניין אותי .אני לא מוכן לקחת ארבע שעות סמסטריאליות של מזרחיות בספרות .אין דבר כזה טקסט מזרחי ,רק טקסט טוב וטקסט רע .הם פוסט מודרניים שם ,באים מקליקה סגורה ,לא צריך לקרוא ספר אחד כדי לקבל תואר. יש קורס מבוא לספרות המאה העשרים ואין אף מילה אחת על סארטר.רק פוקו ,דלז וגואטרי ,ומגדר .זה חוג לסוציולוגיה של הספרות לא לספרות .
מה היית אתה מלמד?
כרמלי :הייתי מלמד על ז'אנרים על תחבולות ספרותיות ,שסטודנטים יבינו למה כשהם קוראים א"ב יהושע זה עובד עליהם . בעבר הייתה שאלת היפה ,מה יפה ? היא הוחלפה בשאלת האמנות ,מהי אמנות ,האם ספר מסויים הוא יצירת אמנות ? ואז הדיון הספרותי מוחלף בדיון מגדרי או מזרחי : סופרים כמה נשים או כמה מזרחים יש בספר ,או דנים מדוע ספר אחד הפך לקאנוני וספר אחר לא. אבל דיון ספרותי צריך להישאר ברמת הטקסט ,והתחבולות הספרותיות .
עכשיו שימו לב לתגובתו של העיתונאי שאינה שאלה כלל:
דורון ברוש : לך קל לדבר .אתה גבר ,לבן ,מעמד ביניים גבוה ,בקיצור ההגמון שהקודים של הקאנון נראים לכך כהדבר הכי מובן מאליו.
כרמלי : כל הדיון הזה מנסה לגזול מאיתנו היוצרים את האוטונומיה שלנו .כאילו מכיוון שאני בא מכפר סבא ,אז באיזשהו דטרמניזם ברור שהספר שלי יצא כך וכך .מוסד הקאנון פשט את הרגל כי אין היום מי שיכול להכתיב ולהמליך. מבקרי הספרות הם סטודנטים שמקבלים 200 שקל לרשימה ובאוניברסיטה ממילא לא מתעסקים בשירה עכשוית ".
בעניין הזה לפחות אני מוצא שכל מילה של כרמלי היא זהב טהור.
לעניות דעתי כל ההתעסקות שהוא מתאר במזרחיות ובמגדר שהיא תוצר של תרבות התלונה שהייתה פופולארית במערב בשנות ה-70 ה-80 וה90 כל מה שהיא יכולה לעשות זה רק להרחיק מהספרות כל מי שיש לו עניין אמיתי בה.

ברור אגב שבלימודים אלו  שכן מנסים ליצור קאנון חדש אבל כזה שערכים ספרותיים "טהורים " הם ממנו והלאה והשיקולים לבחירתו הם פוליטיים טהורים. בכך אין שום דבר שיכול לעורר את עניינו של חובב הספרות האמיתי.  

למי לעזאזל יש עניין לעסוק כל הזמן בתלונות  על קיפוח במקום ביצירות שיש להן ערך סגולי משל עצמן ללא קשר לאיזה שהוא נושא פוליטי עכשווי?  או שהיה עכשווי בעשורים הקודמים ?

 לחובבי ספרות אמיתיים בוודאי שלא וזאת עוד דרך להרחיק אותם מלימוד הספרות באוניברסיטה.

נשאלת השאלה:  איך בכלל נוצר המצב שאותו מתאר כרמלי שבו לימודי המגדר והמזרחיות למעשה השתלטו לחלוטין על לימודי הספרות ? וכפי שהוא מראה מעקרים אותם ?
התשובה היא אולי משום שאלו שהלכו ללמוד בעשורים הקודמים בספרות שהפך יותר ויותר למקצוע משני שהלך ואיבד את חשיבותו עסקו בעיקר בנושאים האלו שנראו יותר "אופנתיים " וכנראה משום שידעו שדרכם יוכלו להשיג יותר תשומת לב תקשורתית של קרנות שונות ,אקדמאית וכו'. וגם משום שהדברים האלו באמת היו בנפשם והעסיקו אותם.
אחרי כמה שנים ככל שמספר הנכנסים למחלקה בספרות באקדמיה מצטמצם והולך כל חוקרי וחוקרות המגדר והמזרחיות הם מה שנשאר בסגל .

 מאחר שיש מעט מאוד תלמידים חדשים מוכשרים שנכנסים והמוכשרים שכן מנסים כמו כרמלי מוברחים מיד גם בידי לימודי המגדר והמזרחיות האלו  לא נראה שהמצב הזה הולך להשתנות בעתיד הנראה לעין.
והתוצאה התדרדרות נוספת ונמשכת ברמה וביכולת המשיכה של המחלקות האלו.

ראו גם

ראיון עם עודד כרמלי

תפילת השכבה למחקר הספרות העברית

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

13 תגובות על “לימודי הספרות של עודד כרמלי”

כי מה היה מאז לסקלי? הולך ופוחת הדור, אלי. כרמלי משורר מעניין, וכל משורר מעניין בתקופה כזו הוא נתן אלתרמן ודורי מנור הוא ביאליק.

הרצון לחקור את היפה מתוך תפיסת אמת אידיאלית הוא בסך הכול רצון לשמר את הכוח. אין דבר כזה ספרות לא פוליטית, הכול הוא פוליטי.אינני יודע מהי "ספרות מזרחית" אבל אני יודע מהי ספרות קנונית. מטרת הקאנון הוא ליצור מרכז, הגמוניה שאליו כולם צריכים לשאוף. חשבתי שסיימנו עם השטות הזו אחרי מלחמת העולם השנייה. אם נחזור למחשבות מיושנות של חקירת תחבולות ספרותיות וחקר היופי הספרותי בלבד (למרות שיש למחקר כזה מקום) נחזור לעידן של ימי חושך שייתן מקום והצדקה לגזענות והדרת נשים וכנראה גם כל דבר אחר שאיננו שייך לתחום ההגמוניה הלבנה. על זה אמרה טוני מוריסון, אין מזל רע בעולם, יש רק אדם לבן.

בשנות השמונים והתשעים .
וגרמה להברחה של רוב הסטודנטים לספרות מהמחלקה.
אין יצירות שהן טובות או רעות בגלל צבע העור של גיבוריהם או מינם .יש רק יצירות טובות או רעות נקודה.

ולכן הציבור מחפש מלך מטומטם
יחי כרמלי
המלך שמאוהב בעצמו
כל כך עצוב שאלו פני הספרות העברית
פרצוף תחת כמו שאמר מי שאמר וצדק
ואולי תגידו לי
האם אתם באמת חושבים שהוא מוצלח או שאתם באמת מטומטמים?

למלך לבן.
עודד כרמלי התראין וחיווה דעה על הספרות העברית כיום, והוא נראה לי צודק.
לא עומדת על הפרק השאלה מי המלך ולמי יש פרצוף תחת.
גם השאלה אם הוא מוצלח או לא אינה עומדת על הפרק בראיון הזה.
אנא, צריך לדון אם טענותיו במאמר צודקות, אם לאו, וזה הכל.

איך נפלו גיבורים
אתה שהיית ועודך גיבור
מתקפל מול רהב של כרמלי
לפחות תן לנו עוד משהו ממך כמו מדקה 004
שם הרבת תרגום שראוי להילמד
ופה אל תטיך מוסר

אינני מתקפל מפני אדם כלשהו.
אתן עוד הרבה כמו ב"דקה" אך חיווי דעתי על מצבה של הספרות העברית אינו שונה בהרבה מזה של עודד כרמלי, אז למה אני צריך לשתוק?
אולם ההערה האחרונה תמוהה מכולן: למי ועל מה היטפתי מוסר?

גיורא היקר,
כמו בכל מקום היום הדיון סוטה מן העיקר
שהוא שירתו של כרמלי. הרי יצא ספר שירה ועליו הראיון, לא על אוני' ת"א. בוא אתה או אלי תכתבו ביקורת רצינית, כבדת-ראש, על הספר וכולנו נשכיל ממנה. וזו אינה ציניות, אלא מיאוס מכל העיסוק בתפל. מה אכפת לי מלימודי הספרות של עודד כרמלי?

תודה על שנים של יצירה
ונפלא התרגום שלך בדקה
אבל צרות האופקים שלך מדהימה אותי
כמו החנופה
לילדון כרמלי

הערתי נסבה רק על דבריו של עודד כרמלי בבלוג הזה.
בדבריו בבלוג לא אמר כרמלי ולו מלה אחת על ספר השירים שלו.
את הכתבה ב"הארץ" לא קראתי, שכן אינני נוהג לקרוא במוסף לספרות של בני ציפר.
כל מי שמכיר אותי יודע שמעולם לא התחנפתי לאיש. אין לי צורך בכך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

one × two =