web analytics
קטגוריות
ספרות פופולארית

תוכנית החיסכון במים של דודו טופז

 

 

זיכרון : הספר המפחיד ביותר שקראתי בילדותי הרחוקה היה ספר שהופיע בראשית שנות השישים בהוצאת ספרי כיס בשם "מצפן". הספר נקרא "החורף האחרון" מאת סופר בריטי מאת צ'רלס אריק מיין, ועסק במאבק ההישרדות של תושבי העולם בעתיד שבו אין יותר גשמים כתוצאה מההשפעות הבלתי צפויות של פיצוץ רעיני כל שהוא. כמדומני נותרה לבסוף רק קבוצה קטנה של מליונרים פוליטיקאים ומדענים במחבוא תת קרקעי.
הספר הנ"ל יצא במהדורה חדשה בעברית בהוצאת "היפריון " (המוציאה לאור של מגזין המדע הבדיוני "פנטסיה 2000") בגירסה חדשה ושונה של המחבר והפעם תחת שם חזק הרבה יותר "צמא".
העלילה בכל אופן נשארה כשהייתה רק אולי קצת מפחידה יותר אם זה בכלל אפשרי: על המאבק הנואש של האוכלוסייה בעולם שבו המים הם מצרך שהולך ונעלם. ואחת המחשבות שהיו לי כשקראתי בספר הייתה :אם הם רק היו מוצאים דרך למחזר את המים ,אילו ….

הספר הטוב ביותר שעוסק בהתמודדות עם מחסור במים הוא כמובן "חולית" של פרנק הרברט. גיבורי הספר כידוע מזכירים ומבוססים לא במעט על הערבים והטוארגים של ימינו והאסטרטגיות שמוצעות שם לשמירת מים הן לכל הפחות תמריץ למחשבה עבור הקוראים כיצד יש לפעול במקרה של משבר מים אמיתי כאשר ההתפלה עוד לא עובדת..
בכל אופן שני הספרים האלה נשארו עימי עד עצם היום הזה כשנים מהספרים המבעיתים ביותר שקראתי אי פעם ,ומדי פעם יש לי חלומות זוועה שבהם אני נאלץ לחיות את העלילה בעולם שאין בו מים.

.ולמרבית הצער המחסור הזה הולך ומתגשם כיום ורוב האוכלוסייה אף אינה מודעת לכך. והסיוט עושה רושם כהולך ומתגשם . אבל זוהי בעיה שאפשר להתמודד עימה אם רק ינסו באמת.
בנושא חיוני זה האתר שמח לארח את האמן והבדרן הידוע דודו טופז המוכר ממופעי הבידור שלו בטלוויזיה.
מה שידוע הרבה פחות הוא שטופז גם עוסק בכתיבה של ספרים ומחזות ועוסק גם בהמצאות
וכעת הוא עוסק בבעיה החמורה ביותר העומדת על סדר היום הלאומי שלנו בעיית המחסור ההולך וגובר במים.

דודו טופז מציע פתרון שעל פניו נראה פשוט מאוד ויישומי מאוד,

ואני קורא לרשויות המתאימות להאזין לדבריו: ולישם אותם  לפני שכולנו נתחיל לחיות בגרסה של כוכב הלכת המדברי אראקיס:

 

איך לחסוך במים

מאת דודו טופז .

 

כולנו מתקלחים . יש כאלה שעושים זאת פעם ביום ויש כאלה שעושים זאת פעמיים –שלוש ואפילו יותר .

שיהיו בריאים כולם .אבל בנתיים מרוב ניקיון הם מבזבזים לנו מים חיים.
כולנו מכירים את הרגע שבו אנחנו עומדים מחוץ למקלחת פותחים את זרם המים , ומחכים בסבלנות שיגיעו המים החמים.
חשבתם כמה זמן זה אורך ?
בדקתי. זה אורך כארבעים שניות.
. עשיתי ניסיון – שמתי מתחת למקלחת דלי שמכיל עשרים ליטרים הוא התמלא פעמיים עד שהיגיעו המים החמים.
אתם קולטים ?
40 ליטר מים נקיים וטהורים ירדו לביוב לפני שהתחלתי לעשות מקלחת .
תכפילו ב40 ליטרים בשישה מליון תושבי המדינה ותגיעו למספר האסטרונומי של מאתיים וארבעים מליון ליטר מים ביום.
240 מיליון ליטר מים מבוזבזים. 240 מיליון ליטר הם מאתים ארבעים אלף קוב.
ישנה דרך פשוטה וזולה לחסוך את המים הללו. :
על קרקעית המקלחת יוצב מיכל שקוף שתופס את כל שטח המקלחת ( בערך 70 ס"מ מרובעים)
ובגובה של כ20 ס"מ.
בראש אותו מיכל יהיה פתח שניתן יהיה לסגור אותו באמצעות פקק פשוט.
לפני שאת/ה נכנס למקלחת את/ה פותח/ת את הפקק נותן למים לזרום אל תוך המיכל , היגיעו המים החמים –את/ה סוגר/ת את הפקק עולה על המיכל ( שעשוי מחומר פלסטי קשיח ) , מתקלח/ת עם מי הסבון והשמפו , המים עם הסבון והשמפו זורמים לצידי אותו המיכל אל הביוב הנמצא מתחת למיכל . בתום המקלחת חסכת 40 ליטר מים טהורים ונקיים .שיכולים לשמש לצרכים שונים בבית כגון השקיית צמחים ,שטיפת מרצפות ,בישול ,וכדומה .
יתרה מזאת –מכיוון שברוב הבתים נמצאים השירותים בחדר של המקלחת ניתן לחבר צינור ממיכל שבמקלחת אל המיכל ההדחה שבשירותים ( שמכיל תשעה ליטרים של מים ).
בבית ממוצע מורידים את המים בשירותים בין עשר עד עשרים פעמים ביום !
מדובר בכמות אדירה של תשעים עד 180 ליטרים של מים ביום המבוזבזים רק כדי להדיח את צרכינו לביוב .
הרי ניתן להשתמש במים של המקלחת כדי למלא את מיכל ההדחה ולחסוך כמויות אדירות של מים.
אני פונה בזאת אל אנשי מועצת המים בישראל שטרחו והכינו עשרות סרטוני הסברה עם פניהם הנסדקות של סלבריטאים שונים ובוודאי הוציאו על כך מאות עשרות אם לא מאות אלפי שקלים . תתקשרו אלי דרך האתר הזה ואראה לכם איך אפשר לפתור את הבעיה בצורה פשוטה יותר ויעילה יותר וזולה יותר שתחסוך הרבה מים לתושבי מדינת ישראל ולעולם כולו.

 

עד כאן דודו טופז . דעתי היא שיש להקשיב להצעתו ובכלל מן הראוי היה אם כלי התקשורת היו משתמשים במישהו כמוהו על מנת לחזק את המודעות הצבורית לבעית המחסור במים ואיך ניתן להתמודד עימו. בעידן המודרני של הידוענים יש כנראה צורך בידוען מהמדרגה הגבוהה ביותר כדי להבהיר לציבור עד כמה בעיית ההיתמודדות במחסור במים ועם השינויים האקלימיים והאקולוגיים  היא באמת מסוכנת וכיצד יש לחסוך במים.

ערוץ 2 האם שומע ?

ראו גם

דודו טופז ואני 

מדודו טופז ועד משה רבנו

מדוד המלך ועד דודו טיפז

דודו טופז בויקיפדיה

האתר לזכרו של של דודו טופז

התחממות כדור הארץ והשלכותיה על מדינת ישראל חלק א'

חלק ב'

חלק ג'

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

18 תגובות על “תוכנית החיסכון במים של דודו טופז”

בתור אחת ששמה גיגית כבר שנה בערך אני יכולה לציין שבסה"כ זורמים 5 ליטר עד להגעת המים החמים. כנראה שונה ממקום למקום. בכל מקרה, אין צורך להעביר לניאגרה. אני מדיחה עם זה את השירותים ישירות לאסלה.

כמות המים על כדור הארץ היא קבועה מיום הווצרו. במקומות מסוימים נוצר מחסור במים מתוקים. מחסור זה ניתן לפתרון קל על ידי שימוש בהתפלה. ההתפלה אינה יקרה כפי שחושבים. ישנן מספר טכנולוגיות התפלה. זה עניין של החלטה של הרשויות אם להשקיע באמצעי התפלה ובפיתוח טכנולוגיית ההתפלה כך שתהיה אפילו זולה יותר. יש כל מיני סיבות למה מהלכים אימים על הציבור בעניין המים במקום לעבור להתפלת מים. יש פה כל מיני אינטרסים שלא תאמין.

דודו טופז פתח פרופיל מאוד חביב בקפה דה מרקר. הוא התווסף לרשימת החברים שלי בקפה דה מרקר. ואז לפני כמה ימים הפרופיל שלו ירד מהקפה דה מרקר. למה? הסיבה מאוד פשוטה. הנה זה מוסבר בפרופיל שלו במלים שלו:
זאת פעם ראשונה שאני מנסה לתקשר באינטרנט.
עדיין לא מיומן בהקלדה.סליחה מראש.

כלומר דודו טופז הוא אמן ובדרן מצויין אבל לא מיומן באינטרנט ולכן כנראה שנתקל בקשיים והוא הוריד את הפרופיל. אולי תעזור לו קצת עם רשתות חברתיות ואז הפרופיל שלו יעלה שוב בקפה דה מרקר?…

באינטרנט .
אם כך הוא זה לא מפתיע ,הוא כמו אנשים רבים מקדיש את מיטב מאמציו ויכולותיו בתחום אחד ספציפי שבו הוא מצטיין תחום הבמה והטלווזייה ,ואני מניח שזה משאיר לו מעט מאוד זמן ואנרגיה לתחומים אחרים ,גם בגלל הידיעה אולי שבהם הוא מצטיין פחות וזה משאיר לו עוד פחות חשק ואנרגיה לעסוק בהם ברצינות.
אנחנו שומעים כל הזמן על אנשים שמחליפים קריירה באמצע החיים.
אבל אנחנו שומעים מעט מאוד על אנשים שהצטיינו בצורה מדהימה בקריירה מסויימת ושהחליפו אותה ,עבורם זה יהיה קשה יותר מאדם רגיל.
אבל זה בהחלט לא בלתי אפשרי .

כמה הוא עולה? ואם המקלחת שלי לא סטנדרטית?
אגב, אני משתמש מזה שנים רבות בדלי למים הקרים -עד שיגיעו החמים – כמות קטנה של ליטרים בודדים. בהם אנ י משקה עציצים. זה לא בזבוז לגדל עציצים?

ששאלת יש לברר עם דודו טופז.
אם אתה מעוניין שלח לי אי מייל ואני אעביר אליו והוא יענה לך .

בתוכניות הטלויזיה שלו. במיוחד בימים בהם כל המדינה היתה צופה בו בקביעות.

היה יכול להיות מעניין אם הוא היה מציע פרס למי שהיה מוצא דרך פשוטה וזולה ליישם את השיטה שלו ו/או לממציאים של שיטות נוספות ויעילות לחיסכון במים.

ובכל מקרה, המדינה חייבת לתגמל ולעודד המצאות ופיתוחים בתחום הזה, כולל שיטות התפלה זולות ויעילות יותר. דיבורים יש בשפע, אבל לא נראה שמקבלי ההחלטות מודעים, איכפתיים, או עושים הרבה כדי לקדם את העניין.

מ ים בשיטת הטופז התחלנו לההתרחץ 3 פעמים ביום ולרחוץ את הכלים -ידנית, במקלחת פעמיים כל צלחת.
חוצמזה הסתכסכנו עם.. הס מלהזכיר… אספנו המון בקבוקיפ. אנו ממלאים אותם מים ומוכרים לשכנים לפי משקל כדי שיוכלו להשקות את הדשא שלהם.
על מנת לעמוד בביקוש כנראה שנאלץ להתקלח 4 עד 5 פעמים ביום.
וחסכת והיית אך שמח.

אני מציעה לדודו לפנות עם הרעיון שלו לאחת מהעמותות שעוסקות בנושא של מים ואיכות הסביבה כמו "אדם טבע ודין" או כמו "מגמה ירוקה" כמו כן הוא יכול לפנות לדליק וולניץ שעוסק רבות בנושא וזאת על מנת לבדוק את מידת ישימות הרעיון שלו ודרכים להפצתו במידה ואכן ניתן ליישם זאת
יש גם לקחת בחשבון שלא כל מה שבעלי הממון יכולים ליישם יכולות השכבות העניות ליישם להן יש בקושי איך לגמור את החודש עם קיבה שמגרדת את התחתית אז כך שגם על זה צריך לתת את הדעת

בזמנים שדודו היה כוכב מצליח לא היינו נתונים למשבר מים כפי שאנחנו נתונים בו כעת, ועל כן אני משערת שדודו לא נתן דעתו ועל כן לא נתן במה למצוקת המים ,נכון שתמיד היו מצוקות מים פעם יותר ופעם פחות אולם בשנה האחרונה זה אכן הגיע למשבר שלא ידענו כמותו

זה נשמע אכזרי אבל קצב הריבוי האנושי והמאבק שאינו בוחל בדבר להארכת חיים, יביאו כליה על העולם בכ"ז כדור הארץ ומשאביו מוגבלים.
רעיונותיו הנשגבים של דודו טופז הם טיפה בים.

התקיים הרבה מאוד שנים לפני הופעת המין האנושי וימשיך להתקיים עד התפוצצותו גם אחרי שהאדם האחרון יתם לגווע.
התרבות וכל הישגי המין האנושי יעלמו כלא היו.
הבל הבלים הכל הבל.

רוב מוחלט של צריכת המים המתוקים בישראל נעשה על ידי החקלאות שזוכה להקצבות ענק במחיר מסובסד עד כדי גיחוך. לצרכן הפרטי השפעה זניחה על משק המים. כיון שלאיגודים החקלאיים השפעה אדירה על הפוליטיקאים, הם מנסים לגלגל את האחריות עלינו. מבחינתם של האיגודים החקלאים אם ישקיעו בהתפלת מים ידרשו מהם לשלם יותר על המיים שכרגע הם צורכים כמעט בחינם לכן הם בולמים את היוזמות הללו. נכון להיום, העלות של התפלת מטר מעוקב של מים (אלף ליטר) היא בערך שלושה שקלים. זה מחיר שאני מוכן לשלם (האמת שאני כבר משלם הרבה יותר על מים שהמדינה לא השקיעה בהם שקל). המדינה בוזזת את משאבי הטבע ולא נותנת לשוק החופשי לפתח כמו שצריך את התפלת המים שהמשק צריך. בשנת בצורת שר אחד מתכנן מפעלי התפלה, שנה אחרי זה יורד גשם והשר הבא מבטל אותם. לא יעזור, אי אפשר לקיים חקלאות ותעשיה בלי מים (שזה רוב הצריכה), וגם אני לא רוצה לחיות בלי מקלחת. בעוד חמישים שנה יהיו פה הרבה יותר אנשים, אי אפשר לפתור את כל הבעיות שלנו עם חסכון, הנסיון לחסוך רק מעודד את המדינה ללכת במסלול המטופש הזה. אם כל אחד יצרוך כמה שהוא צריך בלי קשר לפרסומות בטלווזיה (מומלץ בחום לזרוק מהבית, ד"א) השרים יבינו שאין ברירה ואולי יפתחו את השוק לתחרות חופשית. להפך, מעבר למצב בו רוב המים מיוצרים מהתפלה, תקל על הפסקת השאיבה ממקורות טבעיים ותתרום לסביבה. פשוט צריך להעביר חוק שמקורות מחוייבת לקנות מים מזה שמציע במחיר הזול ביותר ולהוריד לה בכל שנה את מכסות השאיבה ב10%. עד אז אני אשתמש בכמה מים שאני צריך, לא יותר ולא פחות. אם מישהו חושב שהסביבה לא יכולה לעמוד בזה (ואני מסכים), הוא מוזמן לכתוב לח"כ החביב עליו שיפתח את שוק ההתפלה לתחרות חופשית.
זכרו,אנו משלמים על כל קוב מים (לא מותפלים) יותר מפי שניים מעלות ההתפלה!! נתון שני: כמות האנרגיה הנדרשת לצורך הובלת מים מהכינרת לנגב גבוהה הרבה יותר מהאנרגיה הנדרשת להתפלת אותה כמות בשיטת האוסמוזה ההפוכה האוכלוסיה בישראל והשטחים גדלה בקצב מהיר. צריכת המים גדלה בהתאם. אם לא יגדל היצע המים נראה בעתיד מלחמות על מים. הקטנת השימוש במים תביא להקטנת השטח הירוק בישראל בצורה דרסטית עם כל ההשפעות הסביבתיות הנובעות מכך. ברור שיש צורך גם בפעולות נוספות כגון הפסקת סבסוד החקלאות והעלאת מחירי המים לכל היישומים

אתה טועה. דודו טופז בהחלט השתמש בתוכניתו כדי לקדם את הנושא. באחת מתוכניותיו הוא הביא לאולפן מקלחת ניידת והדגים שיטה דומה של חיסכון במים כפי שמתואר בכתבה (אם כי עד כמה שזכור לי, בתוכנית ניתן קרדיט למישהו אחר על הרעיון- דבר שלא מופיע בכתבה).

הוא אפילו קידם את התוכנית כספיישל בו הבטיח "לעשות משהו שאף פעם לא עשו בשידור חי!
" (מקלחת).

החדשות הן מצמררות דודו טופז הודה שעמד מאחורי תקיפות אלימות של אנשי תקשורת כמו אבי ניר ושירה מרגלית ותיכנן תקיפות נוספות.
ובזמן שתיכנן וביצע את הפעולותה אלו הוא פנה אלי כדי שאכתוב ספר על חייו
ולהלן סיפור הפגישה שלי עם דודו טופז לפני מספר שבועות שבמהלכה ביקש ממני לכתוב ספר על חייו ולהיות איש סודו האינטימי ביותר.
ראו
דודו טופז ואני
http://www.notes.co.il/eshed/57094.asp

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

2 × one =