web analytics
קטגוריות
תרבות

מכון הכושר ואני

ככול שחולפות השנים אני מוצא יותר ויותר צורך לבלות במכון כושר. כדי לשמר את בריאותי. והנה סקירה על אחד ממכוני הכושר שלי.

מכון הכושר "גוף ראשון " בארלוזורוב 62 בתל אביב שבו אני משתדל לשהות לפחות פעמיים-שלוש  בשבוע בניסיון נואש לשמור על בריאותי..

 

 

ככול שחולפות השנים ואני מוצא שאני מבלה יותר ויותר זסן ליד המחשב כך גם גדל הצורך שלי להקדיש כמות זמן מתרחבת לבילוי במכון הכושר שלי בניסיון נואש לתקן את הנזק הבריאותי והגופני שנגרם כתוצאה. אלא שחלקים גדולים  מידי מהאוכלוסייה בחברה מערבית כולה  לא עושים זאת גם הם והתוצאה  היא ריבוי רק גדל והולך של אנשים שמנים חולים ומכוערים .

מתעמלים במכון  הכושר "גוף ראשון " בתל אביב.

לפני כמה שבועות נמסרה לי בשורה קשה: אהרון ערשי, מנהל מכון הכושר הוותיק ביותר במדינה "מכון הכוח" במשך יותר משישים שנה, הלך לעולמו.

אהרון ערשי היה תימני זקן ואדיר כוח בגיל השמונים ומעלה שנראה בעשרים או שלושים  שנה צעיר יותר בעל ידע אולטימטיבי בכל מה שקשור בפעילות גופנית וטיפול בבעיות גב.

נהגתי להתעמל במכון הכושר שלו ברחוב ארלוזורוב במשך שנים ושוחחתי אגב כך עם אהרון שהיה מספר לי על תולדות המכון, ומראה לי תמונות של הסלבריטאים השונים כמו מני פאר ורבים אחרים שפקדו את מכונו ( אפילו ארנולד שוורצנגר !) .אולם לאורך השנים שבהם התאמנתי במקום המכון הישן והמיושן מאוד למראה הלך והתרוקן מאנשים עד שזה נעשה מביך להתאמן באולם ריק לגמרי. אני אוהב שיש אנשים סביבי כאשר אני מתעמל. ולבסוף וגם אני עברתי ממנו למכון כושר אחר – "גוף ראשון" שבו אני נמצא עד היום .

עבורי הספורט בהוא בגדר הכרח אם כי כמי שיושב יותר מידי שעות ליד המחשב אני תמיד מרגיש שאני לא מתעמל מספיק.

לדרגה של רפי צור הספורטאי הישראלי האולטימטיבי אני אולי לא אגיע אבל לפחות אני יכול להתאמץ קצת או הרבה בכיוון.
וכך שנראה שהיום גם יש צורך  בחברה המערבית כולה אולי יותר מאי פעם במקום שנקרא מכון הכושר.

ידידים שחוזרים מארה"ב מדווחים לי שרוב האנשים שם שמסתובבים ברחובות הם אנשים שמנים למראה ושונים לחלוטין מהכוכבים הנוצצים שאנו רואים במסכי הטלוויזיה ובסרטים מהוליווד.

 

וזה באופן פרדוקסלי דווקא בתקופה שבה אנשים מודעים יותר מאי פעם לחשיבות של הגוף ושל הפעילות הגופנית.
נתונים: על פי נתוני ארגון מועדון הבריאות והכושר העולמי ענף זה נכון לשנת 2005, הפך לתעשיית ענק המגלגלת כ12 מילירד דולר בשנה בארה"ב בלבד. שם נמצא ענף הכושר המפותח בעולם למרות ואולי בגלל ששם כמדומה נמצאות גם כמויות ענק של גברים ונשים שמנים בצורה קיצונית כתוצאה המרביצה מתמשכת ליד הטלוויזיה והמחשב ואכילה של מזון מהיר.
ארה"ב מאופיינת בריבוי רשתות של מכוני כושר, המונות מליוני מנויים ורבים מהם מנוהלים בידי מנהלים שאין להם קשר מיוחד לענף הספורט ומבחינתם המכון הוא עסק לכל דבר. מעריכים שעד שנת 2010 צפוי הענף למנות 100 מיליון לקוחות בכל רחבי העולם.
אם בשנות השישים כאשר מכוני הכושר החלו להתפתח הם היו נחלת גברים בעיקר הרי דומה שכיום הנם נחלתם השווה של בני שני המינים במיוחד מאחר שהחברה המודרנית שלנו והסרטים מהוליווד וסדרות
הטלוויזיה עם גיבורות הפעולה הסקסיות והאלימות שלהם מעודדת את האישה להיות שרירית וספורטיבית לא פחות מהגבר.


רק בשנות התשעים החלו מכוני הכושר בישראל  להתפתח למה שאנו מכירים היום וכיום יש המעריכים את מספר מכוני הכושר בישראל בכ-1200 מתקנים :מועדונים ללא כוונות רווח בבתי ספר במתנ"סים ובמגורי יוקרה עד למרכזי ספורט ומועדונים גדולים ומפוארים המשרתים אלפי לקוחות ויש המעריכים את מספר המתאמנים בהם ב650 אלף.
מכוני הכושר המודרניים נבדלים מחדרי הכושר הישנים כמו זה של מכון הכוח בגודלם במגוון השירותים שהם מציעים ובעיקר בתחום השירות והמקצועיות .
אחד מחדרי הכושר המאובזרים והרציניים ביותר מן השורה הראשונה, בכל איזור תל-אביב הוא מכון הכושר "בגוף ראשון" בו אני מתאמן. הנה ראיון שערכתי עם בעלי המקום רונן ואייל.

למה זה חשוב להגיע למכון כושר ?האם יש היום יותר מודעות בקהל הרחב לגבי מכוני הכושר מאשר לפני 10 שנים ?

רונן מבעלי מכון הכושר "גוף ראשון".

רונן:למכוני כושר יש חשיבות עצומה. לאוכלוסיה יש יותר מידי ילדים שמנים שחיים בצורה לא בריאה ויותר קשה להכניס את אותם לאורח בריא. לדעתי צריך להכניס את המודעות לכך. צריך ללמד אותם ספורט כמו שמלמדים אותו להבריש שיניים בבוקר ובערב. כמשהו שלא רשות אלא חובה.
מבחינתנו זה סוג של שליחות.לא מדובר רק בבריאות גופנית אלא גם בבריאות נפשית. אנשים שמתמידים בחדרי כושר הם אנשים שמצליחים בחיים באופן כללי כי האימונים דורשים כוח רצון. הדרוש לכל דבר בחיים. מחקרים הראו שעובדים המבצעים פעילות גופנית קבועה הם בעלי תפוקה טובה יותר ויכולת קבלת החלטות טובה יותר הם נוטים פחות להיעדר מהעבודה גם בגלל עצם המשמעת שהאימונים קבועים מכניסים בהם, ובמידה רבה הם שבעי רצון יותר מחבריהם חסרי הפעילות. וביננו אתה גם לא באמת זקוק למחקרים כדי לראות זאת. אין צורך לאמר שפעילות גופנית גם נותנת הרגשה טובה יותר בחיי היום יום . אנשים בפעילים נהנים בדרך כלל מתחושת בריאות טובה יותר ,מערנות וכושר ריכוז גבוהים יותר, מרמת עייפות פחותה ומהערכה עצמית גבוהה .והם נוטים גם להיות רגועים ושלווים יותר מאשר במצב של העדר פעילות ואימונים .

איך אתם מאפיינים  את היחס בין המינים במכון שלך ? יש כמקובל יותר גברים ?

אייל שני מנהל ב"גוף ראשון ": תתפלא. זה בדיוק ההפך. בגוף ראשון תמיד היו יותר נשים. המכון התחיל כמקום לנשים בלבד. לדעתי , בכלל יש כנראה יותר נשים שמתאמנות במכון הכושר מאשר גברים כי יש להן יותר עניין ביופי ובאופן מיוחד כאן בתל אביב שיש כל כך הרבה רווקות שחשוב להן מאוד איך הן נראות.

 

עוד אוכלוסיה שהיא בולטת מאוד במכוני כושר ומן הסתם גם ב"גוף ראשון " היא אוכלוסיית ההומואים.

אייל : זאת עובדה . במכוני הכושר יש הרבה יותר מתאמנים הומואים מסטרייטים, משום שהם מודעים ומחשיבים את היופי החיצוני שלהם יותר מאשר הגברים הסטרייטים.
תשמע אם אתה עובר במועדוני ההומואים אתה תראה בדרך כלל טיפוסים שריריים מוצקים בנויים היטב בעוד שאצל הסטרייטים תמצא אחוזים גדולים יותר של אנשים שלא נראים מי יודע מה מבחינה חיצונית וגופנית.  ההומואים מודעים מאוד לחשיבות של מכוני הכושר. כתוצאה הם נראים יותר טוב מהסטרייטים.

גם סלבריטאים מתאמנים הרבה אצלכם במכון ?

אייל :וודאי הרי סלבריטאים לפחות שחקנים וזמרים וכיוצא באלה מודעים יותר למראה החיצוני שלהם מאשר האדם הרגיל והוא למעשה כלי עבודה מבחינתם .אז וודאי שהם חייבים להיות בחדרי כושר.
אצלנו תמצא את נועה תשבי כשהיא בארץ,השרה לשעבר יולי תמיר , רן דנקנר הסופר אתגר קרת ,ניצן הורביץ, גיא מרוז, דניאל סלומון ועוד ועוד.אצלנו תמצא גם שחקנים וגם סופרים ועיתונאים.

 

איך הייתם מאפיינים את הגילאים אצלכם ?

אייל : יש כאן מגוון גילאים, אבל פחות בני נוער, משום שאין חוגים נפרדים לבני נוער.

חשבתם לפנות לילדים?

רונן : חשבנו, ניסינו, וזה לא הצליח. הגענו למסקנה שמכון כושר כפי שאנו מפעילים אותו כיום לא מתאימים לילדים כי מה שהם צריכים זאת אווירה של מוזיקה ובמבה ולא דווקא של מכון כושר.

 

יש לכם מדיניות של אירועים במכון מעבר למה שקשור להתעמלות ולספורט?

רונן :כן. ישנה מדיניות כזאת. אנו בהחלט רוצים ליצור אינטראקציה בין האנשים שמשתייכים למכון מעבר לאמירת "שלום" שלום" אחד לשני. חשוב לנו שתהיה להם תחושת שייכות חזקה למועדון מעין בית שני ומוקד של בילוי שיהנה מנאמנותם.
חשוב לנו שהאנשים יתמידו לבוא ואנו יוצרים להם גירויים כדי שלאנשים יהיה כיף מעבר לאימונים הבה נודה על האמת ,עבור חלק לא קטן מהאנשים אימוני הכושר הם לא דבר כזה כיף.
ואנו יוצרים את זה באמצעות מסאז'ים וטיולים או בבית הקפה במכון, חטיפים וטלוויזיה שבה אפשר לצפות תוך כדי אימונים .

אייל מנהל המכון ואישתו אירנה   ,מדריכת כושר.

 

אכן אני יכול להעיד שהמקום היחיד כמעט שבו אני צופה בטלוויזיה באופן קבוע לאחר שאיבדתי כמעט כל עניין במדיום בשנים האחרונות זה במכון הכושר.בעת הריצה על ההליכון או ישיבה על אופני הכושר..רק שם אני עוד מתעדכן במה שקורה עם הסדרות הבודדות שנשארו חביבות עלי.


***
אייל : עשינו גם טיולים. הטיולים היו מאוד מהנים והם בהחלט עוד חלק של הפעילות הגופנית שאנחנו מספקים ללקוחות זאת פעילות שנמשכת גם השנה. אנחנו עושים מסיבות במשך השנה,וגם הרצאות שקשורות לנושאי תזונה, חן, וספורט .למשל הרצאות על תזונה נכונה ,ומיתוסים בהתעמלות ובספורט.
ידוע לכם על מיקרים של אנשים שיצרו קשרים זוגיים במכון ?

רונן : האדם שעומד לפניך אייל התחתן עם אישתו שפגש אותה במכון. ויש כמה וכמה מקרים אחרים. ידוע לנו שהיו הרבה מקרים של סקס מזדמן.

אבל אנחנו מעדיפים לא להיכנס לפרטים כדי לשמור על הפרטיות של המעורבים. אבל בהחלט היו וכנראה גם בכלל לא מעט.

 

 

אילו דברים מייחדים את "גוף ראשון" לעומת מכוני כושר אחרים ?

אייל :הנטייה כיום במכון הכושר הישראלי הממוצע היא להיות חלק מרשת של מכונים. המכון עצמו מנוהל בדרך כלל בידי מנהל שאין לו בהכרח עניין מיוחד בספורט ובהתעמלות. עבורו זה עוד ג'וב, והוא יסתלק משם ברגע שימצא משהו אחר. בכל אותן רשתות ענק תמצא מועדונים של אלפי אנשים, והיחס שם הוא בהתאם ,יש שם אדישות וניכור בין ההנהלה והמתעמלים כי למי באמת איכפת כשיש לך אלפי אנשים שנכנסים ויוצאים?
אצלנו זה שונה, ואולי גם ייחודי. בשנים האחרונות אנחנו מנהלים את המקום, כי זה מה שאנחנו אוהבים לעשות וכאן למעשה מרכז החיים שלנו. תמצא אותנו כאן כמעט כל הזמן. עבורינו הספורט הוא החיים.
כבר מזמן הגענו להחלטה שאנחנו לא מתרחבים לרשת, אם כי היו הצעות כאלה, אלא מעדיפים להתמקד במקום עצמו ולשפר אותו. לדעתי אנחנו נותנים למתעמלים יחס אינטימי אישי וחם יותר מכל מה שהם יכולים לקבל מרשתות המנוכרות אבל אנחנו נותנים את כל אותם שירותים שהם נותנים וצורה יותר אישית. בוא אני אספר לך משהו: רון פרשט, הקוסם, מתעמל אצלנו ושסיפר לנו שקיבל מהום ספייס מכתב שיש לו מנוי חינם. הוא אמר להם "לא, תודה, אני מעדיף את 'גוף ראשון'".וזה מראה שיחס אישי מההנהלה הוא גורם ישיר להתמדה אצל המתעמלים.

האם ניתן לדבר על אופנות חדשות בתחום הזה ?

רונן : ודאי שיש. גם הספורט משתנה כל הזמן,או יותר נכון לומר כל הזמן מתווספים דברים חדשים.כזכור לך בשנות השמונים האירובי היה הדבר החם ביותר וכולם דיברו רק עליו. מאז האירובי נשאר,אבל הוא כבר לא כל כך לוהט.
היום החידוש האחרון הוא מאמנים אישיים למתעמל שעובדים איתו באופן קבוע מדריכים אותו ולוחצים עליו לשפר את עצמו דבר שאולי לא יוכל לעשות ביוזמתו שלו . דבר שלא היה קיים עד השנים האחרונות.
לנו ב"גוף ראשון " יש חדר אימונים מיוחד רק למאמנים אישיים. ברמה שעולה על כל מקום אחר .

עוד נושא חדש שמקבל תשומת לב גוברת והולכת זה נושא התזונה והקשר שלה לכושר גופני . פעם לא היה את העניין של מודעות לתזונה לפני ואחרי אימון להוציא אצל מקצוענים . היום זה אחד הדברים שאנחנו מעבירים בייעוץ מיוחד.
כן אנחנו שמים דגש בשנים האחרונות למודעות בצורך בשיתוף הפעולה בין מאמנים מתחומים ספציפיים שונים.

איזה חוג או קורס הוא המבוקש ביותר?

אייל : מבחינת מספרי הנרשמים הפילאטיס הוא המבוקש ביותר בשנתיים שלוש האחרונים כמו שהיה פעם האירובי, אבל זה יותר עבודה על עיצוב הגוף ועל הנשימה . לפני זה היה הקיקבוקס המבוקש ביותר.

מעניין שהיום יש ירידה בעניין באירובי, ואל תשאל אותי למה. הרי הוא לא איבד מאומה מערכו כמגדיל כושר גופני. אולי זה עניין של אופנה.

יש חוגים חדשים שאתם מכניסים ?
רונן :אנחנו כל הזמן מנסים לחשוב על דברים חדשים ולהכניס אותם כבלוני ניסוי ולראות יתפסו .לפעמים הם זוכים להצלחה ולפעמים לא .  היו דברים שניסינו ולא המשכנו  כמו חוגי סלסה עם מדריך קובני לפלמנקו או אמנות הקרב הברזיליאנית קפוארה. לפעמים אנחנו מבינים את הסיבות ולפעמים לא
לאחרונה היכנסנו סוג אימון חדש שהוא חידוש שלנו. אימון מחזורי שמתקיים בקבוצות קטנות ובו מתבצע אימון מסוגים שונים במשך 30 דקות במגוון תחנות . נראה אם זה יתפוס אצל הקהל..אם לא נחשוב על משהו אחר.אנחנו לא רואים שום סיבה מדוע יש לקפוא על השמרים.


המאמנת לימור

בין השאר יש ב"גוף ראשון" מאמנת קשוחה יוצאת דופן, אשת תקשורת במקצועה, שהפכה למאמנת ספורט כחלק משינוי בחיים ובקריירה. לימור דהן הייתה בעברה אשת תקשורת, שדרנית בגלגל"ץ, סמנכ"ל רדיו תל אביב ועד היום מרצה בחוגים בתקשורת במיכללות וכותבת קבועה בכתבי העת של הקהילה הלסבית.בעת כתיבת שורות אלו היא החלה לתת הרצאות בגוף ראשון בנושאי ספורט.

מה פתאום הפכת את אשת תקשורת מצליחה למאמנת כושר מכל הדברים ?

לימור דהן ,מפיקה ,מרצה ומאמנת כושר.

לימור : בהתחלה לא הייתי ספורטיבית בכלל ,הייתי אישה כבדה עם בעיות בריאות.
עד שיום נורא אחד הייתה לי פגישה טראומטית אצל הרופא. הגעתי לבדיקות כלליות, והוא אמר לי בפירוש שאם אני ממשיכה לחיות בדרך שבה חייתי לא אאריך ימים. זה הכה בי כמו ברק. בעיקר התעצבתי כיוון שחשבתי שאני לא מסוגלת לשנות שום דבר. לא להפסיק לאכול, לא להפסיק לעשן ובטח שלא לעשות שום דבר שקשור בפעילות גופנית. אחרי ההלם הראשוני התחלתי לבדוק את עצמי.
התחלתי להבין שאין מחר, אין זמן לחכות יותר שנס יתרחש עם הגוף שלך והבריאות שלך אלא צריך לקחת אחריות כאן ועכשיו וזה מחזיק אותי עד היום
הפחתתי מעט בסיגריות שהייתי צורכת בכמויות , והתחלתי ללכת מדי יום ברגל לעבודה. פתאום גיליתי שזה עושה לי טוב, והתעקשתי ללכת לכל מקום ברגל. אחר כך ההליכה הזו הפכה לריצה של כמה דקות, ובהדרגה הפכתי את זה למשהו שגרתי. כך מצאתי את עצמי מתעמקת יותר ויותר בפעילות גופנית, נהנית ממנה ולומדת הרבה על הגוף שלי, שלא מזמן היה משהו שלא ממש עניין אותי".
הבנתי עכשיו שהגוף שלי זה המקום הראשון שאני גרה בו.והחלטתי שזה חשוב יותר מכל התעסקות אינטלקטואלית . הבנתי שיש חיים אחרים מחוץ לעולם התקשורת ועשיתי הסבה מקצועית דבר שלא הייתי חולמת עליו כמה שנים קודם .והפכתי מטיפה לאורח חיים ספורטיבי שהוא בעיני אורח חיים שפוי והפכתי למאמנת כתהליך תראפויטי מאחר שאני באה מרקע הפוך של אשת תקשורת שלא מקפידה בכלל ודווקא למישהי כמוני הכניסה לעולם הספורט כופה מסגרת מסויימת שעוזרת לי לשמור על עצמי כי באתי ממקום מאוד לא בריא .
והיום כשאני עובדת אני גם עושה משהו שאני אוהבת וגם מרוויחה מזה בריאותית. חצי שנה אני עובדת כמאמנת לאחר שסיימתי את הלימודים כמאמנת. אני רוצה להראות לכולם שלא צריך להיות גנטית אצנית כדי שנראה בסדר ונרגיש בסדר ונהיה בריאים . היום אני מרגישה שמעולם לא הייתי בריאה יותר ואני בת 40.

 

המתעמלת

 

הזדמנות זאת ראיינתי גם את אחת המתאמנות.קרן שפירא מתאמנת בגוף ראשון לומדת לתואר שני בתרפיה ואמנות ומנהלת של ניידת ברחבות של עמותת על"ם לנוער בסיכון

כמה זמן את מתעמלת בגוף ראשון?

קרן: אני כאן שבעה חדשים.
ומה השתנה בחייך בתקופה הזאת ?

קרן : לפני שנה שקלתי 95 קילו היום אני שוקלת 62 קילו .ירדתי בשלושים ק"ג בתוך שנה.

זה שינה את חייך?

קרן : ועוד איך שזה שינה את חיי. זה שינה את ה דימוי העצמי הגופני שלי נותן לי כוחות גופניים נפשיים ולהכיר אני יכולה ליותר להכיר אנשים חדשים עכשיו.

איך זה קרה? יום אחד קמת בבוקר והחלטת להרזות ?

קרן : לא בדיוק .לא היה לי את הכוח הנפשי ללכת רחוק כל כך בעצמי. תבין לרדת במשקל זה קשה, זה אולי בין המשימות הקשות ביותר לביצוע, היא מצריכה כל כך הרבה משאבים, כאלו שקשה לך להאמין שיש לך וכאלו שבכלל שכחת שהיו לך פעם לפני שהקילוגרמים שלטו בך.הייתי צריכה עזרה.
לכאורה היום יש הרבה שיטות לרדת במשקל, מליון טכניקות, אינספור משפטי מנטרה, מאמנים, ספרים, קלטות, מדריכים פשוט הכל מהכל, ובכל זאת,לך תדע מה יעשה לך טוב, לך תחליט מה יהיה הכי מהיר, מה יהיה הכי קל, מה יהיה הכי בשבילך.

האמת היא, שאין לי ניסיון בתחום וגם לא ממש הבנה, אבל מה שכן יש לי זה יכולת לזהות משהו טוב כשאני רואה אותו- וזיהיתי אותו כשראיתי את החברה הטובה שלי, הולכת וקטנה- נפטרת מקילוגרמים עודפים, מצרה היקפים לבלי היכר, ואם בכך לא די, בתהליך הדיאטה הזה ראיתי אותה גם הולכת וגדלה (במובן המטאפורי)- מתעצמת, מתחזקת, ומתמלאת באופטימיות, הבנה ואמפטיה.
אז פניתי כמוה למאמן אישי מהמכון ושמו ברוך והוא בשיטת הקסם שלו שהיא מצד אחד הרבה החדרת מוטיבציה וכל הזמן לדחוף את הרף כלפי מעלה ומצד שני לעמוד על הראש ולנדנד כמו אומנת ודורש ומקפיד שהמתאמנים יראו מחוייבות. אחרת כנראה זה לא ילך הוא החדיר בי את ההבנה שזה 20 אחוז השקעה שלו ושמונים אחוז השקעה שלי . היום אני מרגישה כאדם חדש אני מרגישה ככושר אני רוצה לעסוק היום בכושר. הוא נתן לי טיפים חשובים על תזונה .אני מרגישה שאני אוכל להמשיך גם בלעדיו. אבל אני בהחלט מתכוונת להמשיך עם מאמנים אחרים. בכל מקרה אני לא מוכנה בשום אופן לחזור להיות מה שהייתי עם כל הקילוגרמים העודפים.

לסיכום, רונן, האם אתה רואה היום יותר מודעות אצל אנשים לגבי הכושר הגופני מאשר לפני 10 שנים נניח?

רונן : .אני לא רואה הרעה דרסטית  אבל אני גם בהחלט  לא רואה שיפור .
מה שאני כן רואה הוא הרבה יותר ילדים שמנים ופחות ספורטיביים ברחובות ואנשים בעלי כושר ירוד שמתגייסים לצה"ל.
אז לדעתי הנחיצות במכוני הכושר גדלה בהשוואה ללפני עשרים שנה כשהקמנו את "גוף ראשון".מה שאנו עושים כאן במכון הכושר זה
להציל חיי אנשים לא פחות.

עד כאן אנשי "גוף ראשון". לכל אדם ואדם מומלץ להתעמל בביתו או במכון כושר. ומכון "גוף ראשון" הוא אחד הטובים ביותר.

אני מפחד לחשוב מה היה קורה היום איתי עם לא הייתי מתחיל להתעמל במכון כושר באופן קבוע לפני שנים.
וההמלצה היא לכל אחד ואחד מכם לבוא ולהתעמל.

 

ראו גם

האתר של גוף ראשון

דף הפייסבוק 

 

חוק מכוני כושר

לימור דהן ועוד מדריכי כושר

רפי צור סיפורו של ספורטאי ישראלי 

 

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

6 תגובות על “מכון הכושר ואני”

"והתוצאה היא ריבוי רק גדל והולך של אנשים שמנים חולים ומכוערים."

כיעור או מחלות נובעים משומן? נו באמת, ואיזו שנאת אדם. אחרי מה שנכתב עליך בעקבות סדנת הטנטרה אפשר היה לצפות לקצת יותר רגישות.

מרביצה מוגזמת ליד מסך הטלווזייה או ליד מסך המחשב ואכילה של מזונות מלאי שומן במקום ביצוע של פעילות גופנית .
זאת לא דעה זאת עובדה.

אינה רק על מכון כושר ספציפי אלא על מכוני כושר באופן כללי והצורך בהם עם דוגמה המוכרת לי מחיי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

2 − 1 =