web analytics
קטגוריות
תיאטרון ודרמה

מחזמר פוליטי


מחזמר פוליטי האם ייתכן דבר כזה?
לכאורה זהו דבר בלתי אפשרי מחזמרים הרי עוסקים באהבה וברומנטיקה נכון ?
לא במקרה של המחזמר שעולה בימים אלו על הבמות
זהו מחזמר אמריקני בשם 1776והוא עוסק בנושא בהחלט לא שגרתי המאבק לעצמאות בארה"ב והדיונים על הכרזת העצמאות שלהם ומי יכלל בה כשווה זכויות…ומי לא.
בישראל שבה הדיונים על חוקה כמו זאת שבארה"ב מעולם לא תמו וכנראה לא יגמרו לעולם כתוצאה מהתנגדות דתית נחרצת יש במחזמר הזה ענייו מיוחד לראות איך אבות הרפובליקה האמריקנית הצליחו לעשות את זה וגם במה הם נכשלו.המחזמר עוסק במאבק על ניסוח מגילת העצמאות האמריקנית בין מנהיגי המהפכה האמריקנית ג'ון אדמס ( לעתיד הנשיא השני של ארה"ב ) ובנימין פרנקלין ובין תומכי העבדות מהדרום במאבק העל זמני בין ראליזם וחזון מוסרי בפוליטיקה,


אז ב- 1776 נלחם ג'ון אדמס על הכרזת העצמאות של ארצות-הברית.הוא ובנג'מין פרנקלין אילצו את תומס ג'פרסון לכתוב הצהרה על עצמאות שכוללת איסור על עבדות ורואה בה פשע מוסרי וביקשו ממנו להעביר אותה בקונגרס, למרות התנגדותם של נציגי המושבות הדרומיות, שהחזיקו בעבדים שחורים כנכסים. השאלה הקריטית הייתה האם מותר לוותר על עקרון אחד – גם בעל ערך מוסרי נעלה (ביטול העבדות) – במטרה לשמור על עיקרון גדול ולהשיג עצמאות לכל התושבים.אולם בנג'מין פרנקלין ריסן את ידידו אדמס כדי שלא ירגיז יתר על המידה את תושבי המושבות הדרומיות שהחזיקו בעבדים.
המאמצים הסתיימו בכישלון שהביא לעוד עשרות שנים של עבדות של שחורים בארה"ב שבוטלה רק לאחר מלחמת האזרחים בארה"ב . ובמידה מסויימת ניתן לאמר שהיגיעו להצלחה מלאה רק עם בחירתו של אובמה לנשיאות ארה"ב.
נושא כזה בהחלט לא נראה מבטיח למחזמר .אולם…
ב1969 עלה על הבמות של ברוודי בארה"ב המחזמר שאותו כתב פיטר סטון מרעיון של מורה להיסטוריה ומלחין לשעות הפנאי ( !) בשם שרמן אדוארדס המחזמר הוצג 11217 פעמים זכה בפרסי טוני למחזמר באותה השנה: למחזמר הטוב ביותר, השחקן הטוב ביותר במחזמר ולבימוי הטוב ביותר של מחזמר.ומאז הוסרט ונחשב לאחד המחזמרים הפופולאריים ביותר שם אי פעם מאז ממשיך המחזמר לעלות ברחבי ארצות הברית בתיאטראות רבים

וכעת המחזמר מוצג בישראל בכיכובו של "הרבי המזמר " מלונג איילנד ישראל לוטניק רב וחזן מוסמך

בהחלט שווה לראות   להיהנות ולחשוב על הנושא על זמני שלו על המאבק בין ערכים חזון וממון שהוא בהחלט רלבנטי מאוד גם בישראל.
ונשאלת רק השאלה :האם ייתכן שבישראל מישהו יכתוב מחזמר מצליח על הויכוחים סביב מגילת העצמאות של דוד בן גוריון ? או שזוהי פנטזיה מוחלטת ?

 


1776 באתר הבמה

המחזמר בויקיפדיה 

האתר של המחזמר

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

2 תגובות על “מחזמר פוליטי”

ראליזם וחזון מוסרי"- נשמע כצירוף מילים מנותק מההקשר הפוליטי, בעוד שהדבר כרוך "במאבק העל זמני", כדברי הטקסט.
הגאווה שניתן לחוש בה כנשקפת מהתמונות המדהימות, היא החזון וכל החזון, יותר מזה לא נדרש לאדם פרטי כדי לפעול מתוך פטריוטיות… ואילו בתקופות שלא נראים כך אנשי הממשל, וודאי שהמוסריות חסרה במקום ובזמן הזה.
כוונתי, שטעות לחשוב על החזון המוסרי כעומד בסתירה עם המציאות הראלית בפוליטיקה. המוסר הוא הישג אישי והפוליטיקה היא המאפשרת היחידה של התקשורת הלא אלימה בין אנשי מוסר בדרגות הבנה שונות.

זו התיזה הפסיכולוגית, ייתכן שהחברה מדכאה את היכולת האישית של מוביליה, אבל לחפש חזון לא יועיל, כל עוד האישים הנכבדים אינם מתאימים למאבק אישי, כדי להתגונן מפני לחץ ההמונים. המגמה ההורסת אותנו מקורה בפסיכולוגיה אחרת – של מעין "בורות" נצחית המאפיינת קבוצות.

אולם, מחזמר נראה כסוג של עידוד יצירתי, אך למי הוא נועד? נראה, שאין צורך לעודד את מי שכבר התאמן לחולל עוול, ומי שפטוח ביושרו לא זקוק לתמיכה והסברים, לכן חבל לדון באמצעות פזמונים בנושא פוליטי.
כך לרוב, השירה הטובה שורדת את שיפוטי הטעם ללא הקשר לתוכנה החברתי המקומי האקטואלי…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

2 × 2 =