web analytics
קטגוריות
היסטוריה

גן העדן המורעל : חמישים שנות פידל קסטרו והמהפכה הקובנית בספרות העברית

סקירה על האי קובה מאז מהפכת קסטרו בספרות הפופולארית והמתורגמת לעברית.

"הסטלג במפרץ החזירים "( 1963) היצירה העברית המקורית הראשונה על קובה ועל המהפכה הקובנית.

 על העטיפה נמצאים דמויותיהם של פידל קסטרו מנהיג קובה במשך 49 שנים ושל אחיו ראול מנהיג קובה בשנת 2009 שגם מופיע כדמות בעלילה.

חמישים  שנה מלאו למהפכה הקובנית. זאת שבעקבותיה עלה פידל קסטרו ביחד עם אחיו ראול קסטרו והארגנטיני צ'ה גווארה ואחרים לשלטון בקובה ב-1 בינואר 1959 .
ובעקבות מהפכה זאת הפך  האי המנומנם  לשעבר למיני מעצמה ששולחת את כוחותיה לפינות שונות בעולם למרכז של ריגול ומבצעים בינלאומיים ועם מקום גדל והולך בספרות הפופולארית העולמית וגם העברית שהחלה להתייחס לקובה תחת מנהיגה מאריך הימים פידל קסטרו כ"גן עדן מורעל".
ולרגל 50 שנות המהפכה הקובנית שאכן שינו את פניה של אמריקה ללא הכר להלן הפתיחה של פרוייקט מיוחד באתר זה על קובה בשיתוף פעולה עם המומחה הגדול בספרות העברית על קובה,הסופר והעיתונאי ירון אביטוב.

חמישים  שנה מלאו למהפכה הקובנית. זאת שבעקבותיה עלה פידל קסטרו ביחד אם אחיו ראול קסטרו והארגנטיני צ'ה גווארה ואחרים לשלטון בקובה ב-1 בינואר 1959 .
בעקבות מהפכה זאת הפכה מדינת האי הקטנה מעוד ארץ לטינית מנומנמת שנשלטה בידי שליחי המאפיה האמריקנית שהקימו שם קאזינו בכל פינה כשלוחה של לאס וגאס ורודנים זעירים ומרושעים מסוגו של בטיסטה לארץ אחרת לגמרי.

המהפכה הקובנית ופיחל קסטרו בציורי במגזינים "לגברים " בארה"ב.

קסטרו התגבר בקלות על פלישה במימון אמריקני של גולים קובניים למפרץ החזירים בקובה .והראה לכל שהוא מישהו שיש לקחת אותו ברצינות ולא עוד איזה דיקטטור של "מדינת בננות" כפי שכינו ועדיין מכנים האמריקנים בזילזול את מדינות אמריקה הלטינית. קובה הפכה כעת  לנציגה של ברית המועצות ליד חופי ארה"ב ונטלה חלק מרכזי במשבר הטילים שדירדר את העולם אל פי פחת גרעיני בימי הנשיא קנדי

 

מדינה מסוכנת אכן אבל . גם לקחו אותה לראשונה ברצינות …
קסטרו הפך את קובה לכוח עולמי חזק'משפיע מעורר יראה וגם השראה ובשלב מסויים אף שלח צבא לאפריקה לסייע למשטרים הקומוניסטיים שם באתיופיה ובאנגולה צבא שהתגלה ביעיל למדי.

ארה"ב הכריזה על אמברגו על קובה שנמשך כבר מחצית המאה.ללא הצלחה מיוחדת עד כה.

כל ניסיונותיה של ארה"ב , של הסי אי אי, של המהגרים הקובנים במיאמי ,  ויש האומרים גם המאפיה האמריקנית לחסל את קסטרו במגוון אדיר של שיטות ובהם סיגרים קובניים מתפוצצים, וסוכנת כפולה שהפכה להיות אהובתו של קסטרו  הסתיימו בכישלון מוחץ.

 פידל קסטרו שמחזיק בשיא העולמי ( הרבה מעבר לגנגסטרים הישראלים מגבעת שמואל  האחים אלפרון ) של מספר ההתנקשויות בחייו שנכשלו ,המשיך לשלוט בקובה כמעט חמישים שנה יותר מכל שליט אחר אי פעם בהיסטוריה בת 1500 השנים  של העמים דוברי הספרדית. השג שאינו יכול אלא לעורר הערצה.
הוא שרד תשעה נשיאים אמריקניים  רובם היום בין המתים וגם את כל מנהיגי המאפיה מסוגם של לאקי לוצ'אנו ומאיר לנסקי שהיו דיווחים שהם נשבעו לחסלו.
כל אלו קבורים היום שבע אמות באדמה מזה שנים רבות בעוד שפידל חי וקיים והמשיך לכהן כמנהיג קובה.
 וכמובן ישנם תיאוריות קונספירציה שונות הטוענות שהוא מהעומד מאחורי רצח הנשיא קנדי כנקמה על נסיונות ההתנקשות בחייו של הנשיא הנ"ל ובכך נקם את נקמתו.
צ'ה גווארה עמיתו  הארגנטינאי של קסטרו במהפכה הפך לאיקון וכך גם קסטרו עצמו שבסופו של דבר פרש מהשילטון מרצונו החופשי ב-19 בפברואר 2008 לאחר 49 שנות שלטון והעביר אותו ליורשו המתוכנן מזה קרוב ל50 שנה אחיו ראול.
בעיני הקרירה של קסטרו הסתיימה בניצחון.

פידל קסטרו שנראה בתחילה כעוד דיקטטור לטיני שבא על מנת להיעלם במהרה מהשלטון והזכרון התגלה כמשהו שונה לחלוטין. הוא אמנם עלה לשלטון כנראה בתמיכה אמריקנית אבל כמעט מיד פנה כנגד תומכיו הפך את קובה לנמר קטן ,ואם זה היה לטובתה או לרעתה של קובה על כך יש ויכוח גדול  שמן הסתם לא יוכרע לעולם.
מה שברור הוא שקסטרו התגלה לא כעוד רודן תאב כוח  וכסף  מהסוג המקובל עד אז באמריקה הלטינית ,אלא כרודן שהוא חובב ומעריץ רעיונות ויש לו הרבה מאוד מה לאמר במיגוון של נושאים ,ונאומיו הם הארוכים ביותר של כל שליט שהוא מלאים וגדושים בהתיחסויות הסטוריות ואינפורמטיביות ,ויש הרואים בו את גדול הנואמים במחצית השנייה של המאה העשרים.

 ואפילו הוא חובב ספרות ושירה ,חובב ענק בין השאר של יצירות הסופר האמריקני ארנסט המינגווי .

וידוע המקרה שבו שלח למשורר הישראלי נתן זך קופסה של סיגרים קובניים.

 

בקובה יזכרו אותו תמיד כמי ששינה את המדינה ללא הכר , הוא ללא ספק המנהיג המרכז אמריקני והלטינו-אמריקני הגדול ביותר של כל הזמנים. איש שממשיך להוות מקור השראה לשליטים אחרים ביבשת כמו מנהיגי ונצואלה ובוליביה ואחרים.

ראול קסטרו בספרות העברית

 מנהיג קובה בעת כתיבת שורות אלו ראול קסטרו הוא אחד משלושת המנהיגים העכשויים היחידים שעדיין פעילים בשנת 2009 והוזכרו בספרים בשנות השישים.

ראול מופיע בתפקיד אורח בספר "הסטלג במפרץ החזירים " משנת 1963 של "מיק באדן "( אלי קידר).

השניים האחרים הם מלכת בריטניה אליזבט השנייה והנשיא של  מדינת ישראל שמעון פרס.

ולשם התיעוד ההיסטורי כך מוצג מנהיג קובה בשנת 2009 בספר ישראלי משנת 1963

 

 

.  עמודים מתוך הספר "הסטלג במפרץ החזירים ".

את השינויים הדרמטיים שאותם יצר קסטרו בתדמיתה העולמית של קובה אפשר לראות בספרות העולמית על קובה..

פידל קסטרו ואנשיו כפי שתוארו במגזין אמריקני משנות השישים.

לפני עלייתו של קסטרו לשלטון קובה תוארה ביצירות כמו "האיש שלנו בהאוואנה " של גרהם גרין כמו האב טיפוס של הארץ הלטינית המנומנמת ששום דבר חשוב לא יכול לקרוא בה ואנשיה עסוקים רק בסקס ובפיאסטות ובריקודי סלסה מהבקרים ועד הלילות.
זה לא כך במותחנים המרובים מאוד שנכתבו על קובה לאחר עליית קסטרו שבהם מוצגים הקובנים של קסטרו כאנשים יעילים ומסוכנים אם גם אכזריים מאוד המהווים סכנה אמיתית לבטחונה של מעצמת העל השוכנת ליד חופיהם ארה"ב . איש לא היה מעלה על דעתו לחשוב דבר כזה לפני עלייתו של קסטרו לשלטון.קסטרו ללא ספק הביא למהפכה גם בתדמית של הקובנים בעולם.

מעניין לבדוק את הדרך בה מוצגת קובה בשלוש יצירות מרכזיות על קובה של סופרים עבריים אם כי שניים מהם היו"ספרות קלה "ספרי שוליים שהופיעו תחת שמות בדויים למחבריהם והוצגו כמתורגמים.וספרים שהופיעו בעשורים שונים של תקופת שלטונו של קסטרו אבל כמדומה שכולם מציגים אותו בדרך אחת .

אלו הם "סטלג מפרץ החזירים " של "מיק באדן " ( אלי קידר)( / תל אביב : חרמש, 1963) הרומן העברי המקורי הראשון על קובה שכולל תיאור ניסיון אמריקני כושל להפיל את קסטרו זמן קצר לפני מבצע מפרץ החזירים ובריחת הגיבורים מבית כלא קובני אכזרי וסדיסטי אך גם שורץ קובניות יפהפיות וסדיסטיות. כאמור ראול קסטרו אחיו של פידל דאז ושליט קובה דהיום  מופיע שם בהופעת אורח יחידה במינה בספרות העברית.

עוד ספר מסוג זה הוא :.המרגל שערק פעמיים "מאת ברט ויטפורד (הסופר הישראלי עמוס אריכא ) (. הוצאת רמדור 1971) שבו הסוכן הקוריאני מסוקס האצבעות פטריק קים מגיע למחנה אכזרי של אסירים פוליטיים בקובה "מחנה "צ'ה גווארה" במסווה של עריק מהסי אי איי בעקבות מנהיג משטר קובני לשעבר וידיד טוב של קסטרו שהסתכסך עם קסטרו בגלל התנגדותו לקשרים ההדוקים עם הסובייטים.ספר שהיציג היטב את התדמית של קובה בשנות השבעים כגן עדן מורעל שהפך לגיהנום.

יותר משלושים שנה לאחר מכן התיאור הזה של קובה נשאר כפי שהיה בספר יומה " של ירון אביטוב " (:הוצאת גלורי, . 2004) שמתאר את סיפור מאסרו האמיתי של המחבר המומחה הגדול בספרות העברית לקובה שפירסם עליה סיפורים ומאמרים רבים והיה מעריץ גדול של קובה והקובנים וכמדומה גם של קסטרו עד שמצא את עצמו ביום מר אחד במקבילה האמיתית של "סטלג מפרץ החזירים",  בית סוהר קובני שורץ עכברים ואסירים וסוהרים אלימים כאשר רוחו של הסוהר הראשי , פידל ,נמצאת תמיד ברקע. .
בשלושתם מוצג מחנה השבויים ( "מחנה השבויים צ'ה גווארה " במקרה של הספר של "ויטפורד ") או בית הסוהר הקובני כמטפורה לארץ כולה כבית סוהר אכזרי אחד גדול שבו  פידל קסטרו ואחיו ראול הם הסוהרים הראשיים ובשלוש מילים שמסכמות את הכל כ"גן עדן מורעל ".

. וכמדומה שספרים אלו מראים היטב כיצד נראתה קובה בידי רבים וטובים בישראל ובמערב כולו.

אני גאה להודיע שמר  ירון אביטוב כתב שני סיפורים חדשים על קובה ועל 'קסטרו במיוחד עבור אתר זה.

"ימיו האחרונים של פידל קסטרו "

פידל קסטרו והסופר המינגווי

ולרגל חמישים שנות המהפכה הקובנית להלן לראשונה במדיום כלשהו רשימה מלאה ועדכנית לינואר 2009 של כל מה שהתפרסם על קובה ומשל קובה בשפה העברית .
תודה לירון אביטוב שעזר בהכנת הרשימה ותרם לה הערות שלו ולעמוס אריכא שתרם כמה הערות מעניינות .
האם ישתנה המצב בקובה בשנים הבאות ? האם תהפוך קובה למדינה דמוקרטית? ואולי תחזור להיות גן עדן רדום עבור עבריינים נישלטת בידי רודנים מושחתים כפי שהייתה לפני קסטרו ? ואיך תוצג בספרות העתידית?
יש לחכות ולראות.

ספרים כלליים על קובה

ג'מס,פריסטוק אמריקה הלטינית בהווה ובעבר / עברית ברוך קרופניק תל אביב : שרברק, 1954


לאו הוברמן פול מ. סוויזי קובה : אנאטומיה של מהפכה / עברית: שמואל גילאי סדרת דעת זמננו (מרחביה7) : ספרית פועלים, (1960).


פנחס לפיד קובה : להבה בלב אמריקה / תל-אביב : קרני, תשכ"ג 1963.


ברטרנד רסל נצחון ולא בנשק / : עמיקם, תשכ"ד 1964.

, רז'י דברה מהפכה במהפכה? : מאבק מזוין ומאבק מדיני באמריקה הלאטינית / מצרפתית – י. מגל תל-אביב : הקיבוץ הארצי, תשכ"ח 1968


אלי אבל,. טילים בקובה : מאבק קנדי-חרוצ'וב, אוקטובר 1962 / תרגם שלמה גונן , תל-אביב: מערכות1968

רוברט פרנסיס, קנדי איך נמנע העימות : משבר קובה 1962 / תורגם מאנגלית בידי מירי אליאב תל אביב ספריית אופקים : עם עובד, תש"ל 1970.
ניקיטה סרגייביץ חרושצ'וב, , חרושצ'וב מעלה זכרונות / מבוא, דברי פרשנות והערות מאת אדוארד קרנקשאו; ערך והתקין לדפוס סטרוב טאלבוט; תרגם מאנגלית אביעזר גולן [תל-אביב] : עדי, מהדורת ידיעות אחרונות 1971
מביא את הצד של המנהיג הסובייטי  חרושצ'וב לפרשת משבר הטילים בקובה.

‬ הנק מסיק מאיר לנסקי / עברית אריה חשביה תל-אביב : ספרי שין, (שוקן), (1972על הגנגסטר היהודי בקובה של בטיסטה.


, ג'ון ג'  ‬ סטסינג'ראומות באפלה : סין, רוסיה ואמריקה / תורגם מאנגלית ביד מ. שני תל אביב : עם עובד, תשל"ג 1973
ג'יל מרטינה, חמש דרכים בקומוניזם : הדרך הרוסית, היוגוסלבית, הסינית, הצ'כית והקובנית / תל-אביב : עם עובד, תשל"ג 1973
, זאב לקויר גרילה / עברית אריה חשביה תל אביב : מערכות, 1979
רפאל ברק, ,  קובה באפריקה / עבודת גמר לתואר מוסמך בחוג למדע המדינה ירושלים : [הוצאת המחבר], 1986
עודד ערן מדיניות החוץ של ברית המועצות : מלנין עד גורבצו'ב / רמת אביב : האוניברסיטה הפתוחה, תשנ"ב
‬.
פול ג'ונסון, "נסיון ההתאבדות של אמריקה " בתוך היסטוריה של הזמן המודרני : מ 1917 עד שנות 1990 / עברית מרדכי ברקאי תל אביב : דביר, תשנ"ה 1995 סקירה ביקורתית בעלת רקע ימני על תולדות משטרו של קסטרו.


אליזבת ניוהאוז ) ( כותבת ) הרוי, דוד אלן( צלם ) קובה-תצלומים : נשיונל ג'אוגרפיק / מאנגלית – ערגה הלר אור יהודה : הד ארצי, תשס"א 2001.

ספר בפורמט אלבומי המכיל שלל תמונות צבעוניות המתעדות את קובה בת ימינו המלוות במאמרים קצרים.

קראו עליו כאן:
תמונת מצב של אווירה, בלי סקס וכמעט בלי מוסיקה: ביקורת מאת בועז כהן

 

‬העוני מצטלם יפה "ביקורת של ירון אביטוב ידיעות אחרונות המוסף לשבת28.9.2001 ע' 28.
אמריקה הלטינית: על עיצובה של תודעה חברתית. מאת צבי מדין

, צבי מדין אמריקה הלטינית : על עיצובה של התודעה החברתית תל-אביב : מפעלים אוניברסיטאיים להוצאה לאור, תשסא

 

אילן רחום תת-יבשת בטלטלה : אמריקה הלטינית 1900-2000 / ירושלים : כרמל, תשס"ג 2003.

‬ספרים על קסטרו

, אלחו קרפנטיר לטובת המדינה / מספרדית: ישעיהו אוסטרידן תל-אביב : זמורה, ביתן, תשמ"ט, 1989.

רומן על רודן המבוסס על קסטרו.

אביב כהן מהפכה ומנהיג בכותרות : קובה, פידל קסטרו והעיתונות האמריקנית אוניברסיטת תל-אביב, הפקולטה למדעי הרוח, ביה"ס להיסטוריה / [תל-אביב] : [חמו"ל], 2003

אדוארדו מנה שנותי, קובה / מצרפתית – עדינה קפלן. [אור יהודה] : כנרת, זמורה-ביתן, דביר, תשס"ו 2006. רומן אוטוביוגרפי על רקע הארועים שפקדו את קובה בין 1930 ל- 1968 ‬

החלום ושברו :ירון אביטוב על "שנותי קובה "

משלב בין האוטוביוגרפיה האישית של מאנה, מחזאי, קולנוען וסופר קובני שהיה מקורב בצעירותו לקסטרו ויצא לגלות, לבין מוראות שלטונו של פידל. הספר מסביר כיצד הפך המנהיג הקובני הנערץ לעריץ מגלומן המשתמש בכולם לצרכיו.

 

רינלדו ארנס לפני שירד הלילה : אוטוביוגרפיה / תרגם מספרדית והוסיף הערות ואחרית דבר: רמי סערי ירושלים : כרמל, תשס"ח 2008.

"החלום ושברו : ירון אביטוב על "לפני שירד הלילה "

זכרונות אהבה מהוואנה : אבנר שפירא על "לפני שירד הלילה"

דן לחמן על "לפני שירד הלילה "


פידל, קסטרו ואיגנסיו רמונט פידל : אוטוביוגרפיה / מספרדית – יורם מלצר ; עורך הספר ומחבר המבואות – יובל אל תל אביב : משכל, 2007

קטע מהספר

 

פידל קסטרו    צ'ה גווארה בזיכרונותיו של פידל קסטרו /    תל-אביב :   רסלינג,   [תש"ע] 2010.

‬‬ ספרים על צ'ה גוארה

 

המהפכן המפורסם צ"ה גווארה הפך לאיקון הרבה יותר מפידל עצמו ובמידה רבה בהשראת פידל  עצמו. גווארה אמנם היה ארגנטינאי ולא קובני ,אבל תולדות חייו ופירסומו היום קשורים קשר בל ינתק לקובה.

ארנסטו גורה, יומנו של צ'ה גוו'ארה : רשימות סודיות של מהפכן. / עברית מ. בן-מנשה תל-אביב : מוקד, 1968

, ארנסטו, גווארה דרום אמריקה באופנוע : המסע הגדול הראשון שלי תרגום מספרדית, הערות ואחרית דבר: אורי פרויס / תל-אביב : חרגול, תשס"ב 2002.

, אפרים דוידיצ'ה גווארה – סיפורו של מהפכן / [תל-אביב] : רסלינג, תשס"ד 2004
ספר קריא ומעניין, אך אינו מקיף את מלוא סיפורו של צ'ה ואינו מתייחס מספיק לצדדיו השנויים במחלוקת.

 

פידל קסטרו    צ'ה גווארה בזיכרונותיו של פידל קסטרו /    תל-אביב :   רסלינג,   [תש"ע] 2010.

קראו  על ספר זה כאן : צ'ה גוארה :הבשורה על פי פידל קסטרו

 

 

, אנה, מננדס  לאהוב את צ'ה / ; מאנגלית: רחל אהרונ בני-ברק : ספרית פועלים, תשס"ו 2006.

כאשר צ'ה גווארה מוצא את עצמו בתוך רומן רומנטי: ורד לי על לאהוב את צ'ה 

צ'ה לי מהווריד יובל אביבי על לאהוב את צ'ה

בת לגולים קובניים במיאמי מנסה להתחקות אחר אמה שנותרה בקובה. מתוך קטעי כתבים ותמונות שמגיעים אליה בדואר, מנסה הבת להרכיב את תמונת חייה של אמה ואת סיפור אהבתה למהפכן ארנסטו צ’ה גברה  

, תמר  טאובר-פאוזנר   טרנספורמציה ארוכת טווח של סמל כמשקפת את תהליך הגלובליזציה: ארנסטו צ'ה גווארה… /   דיסרטציה (מ.א.) – אוניברסיטת בר אילן, תשס"ח מחלקה למדעי המדינה  רמת-גן :   [חש"מ],   תשס"ח (2007)

יהודי קובה

 

מרגלית בז'רנו,  יהדות קובה, 1898-1939 : התגבשות קהילתית ומגמות השתרשות בלחץ התמורות ביהדות העולם ובחברה הקובנית / חיבור לשם קבלת התואר דוקטור לפילוסופיה, מוגש לסינט האוניברסיטה העברית ירושלים : [חמו"ל], תשנ"ג, 1992

מרגלית בז'ראנו ( עורכת ) יהדות אמריקה הלטינית : קובץ מאמרים לכבוד חיים אבני / ירושלים : אמיל"ט – אגודת מחקר יהדות לטינו-אמריקה, תשס"א

דוד, ‬ איזבוצקי, 1פליטי שואה מאנטוורפן בהאוונה קובה : 1947-1940 / [מושב חמ"ד] : ד. איזבוצקי, [תשס"ד?].

ספרות על קובה

א.  קובה לפני המהפכה

ג'וליה אלורז, המוזה והבת / מאנגלית – בועז וייס בן שמן : מודן, 2006.

רומן היסטורי ביוגרפי על קובה במאה ה-19.

"המוזה מהרפובליקה הדומינקנית " מאמר של ירון אביטוב על הספר .

ארנסט המינגווי .הזקן והים ..
הספר הקלאסי הגדול ביותר של כל הזמנים על קובה, שבאופן אולי טיפוסי נכתבי בידי אמריקני שעבורו זכה המינגווי בפרס נובל. סיפורו של דייג קובני היוצא לדוג את הדג הגדול ביותר בו נתקל בימי חייו.

תרגום ראשון "אהוד רבין "( עלפי גרסה אחת המדובר באח של יצחק רבין על פי גרסה שנייה המדובר בשם בדוי של יצחק שנהר ) עם עטיפה ואיורים של אביגדור אריכא ,ספריה לעם הוצאת עם עובד, 1954 26 מהדורות עד 1988.
תרגום שני : אברהם יבין איורים אביגדור אריכא . תל-אביב : עם עובד, 1994
תרגום שלישי . אלון אלטרס סביון : פן הוצאה לאור וידיעות אחרונות, תשס"ה 2005
.

ספרי עיון על "הזקן והים"

אברהם בנימין  יפה    המינגוואי והזקן והים /    תל אביב :   ג' גפני,   תשכ"ו.

סטנלי קופרמן הזקן והים מאת ארנסט המינגוויי: (מורה דרך ביקורתי המסייע להבנה מלאה של היצירה/ עברית יוסף כרוסט הערות והנחיות ללמוד ולקריאה תל-אביב : אור-עם, תשל"ה
1975
, בלהה רובינשטין הזקן והים : מדריך לבחינות הבגרות / תל-אביב : מכון ישראלי להשכלה, תשל"ו 1976

יונתן גורל    הזקן והים מאת א. המינגוי :   תדריך לתלמידי בתי-הספר ולניבחנים הניגשים לבחינות בגרות    תל-אביב :   מהות,   תשל"ט 1979

ארנסט,המינגווי איים בזרם : רומן

תרגום ראשון : תרגם אהרון אמיר תל-אביב : עם עובד, תשל"ב 1972

תרגום שני: יואב כ"ץ הוצאת פ"ן ,2006

רומן שבמרכזו תומס הדסון, אמן והרפתקן, על רקע של הוואנה בימי מלחמת העולם ה-2 [

ארנסט המינגוויי;יש ואין " מאנגלית: יואב כ"ץ; [עריכה לשונית: דליה טסלר]. — תל-אביב : פן, ספרי חמד וידיעות אחרונות, 2008

.
סיפורו של הארי מורגן הנאלץ להבריח סחורות ובני אדם בין קובה לארה"ב. הרפתקאותיו מתפתלות בין עולמם של בעלי יאכטות עשירים לבין בקתות עוני לחופי פלורידה בשנות השפל הכלכלי הגדול, חוסה ראול ברנרדו הנשים החכמות של הוואנה / עברית ענבל שגיב אור-יהודה : כנרת, תשס"ה, 2004

 

העלילה המתרחשת ב-1938 בקובה פגועת השפל הכלכלי הגדול. רגיטה, צעירה יפהפייה וחושנית, נישאת ללורנסו אהובה, והשניים מוצאים את בית חלומותיהם בדירה חמימה בהוואנה. אך עד מהרה חלומם מתנפץ: הוריו האמידים של לורנסו יורדים מנכסיהם. הם זקוקים נואשות לסיוע כספי וכופים על הזוג הצעיר לעבור לגור איתם במעונם הגדול והמתפורר.

פדורה, ליאונרדו    אדיוס, המינגוויי. /   מספרדית: טל ניצן   תל-אביב :   ספרי עליית הגג, ידיעות אחרונות וספרי חמד,   2009.

מריו  קונדה, בלש משטרתי בהוואנה, נענה לבקשת המשטרה לחקור שרידי שלד שנתגלו בביתו של המינגווי.

קטע מהספר

שלום חבר :דוד רוזנטל על הספר 

 אורית הראל על הספר

 ביקורת של בלוגר

ספרות על קובה לאחר מהפכת קסטרו

אלחו קרפנטיר, מלחמת הזמן / מספרדית: ישעיהו אוסטרידן תל-אביב : זמורה, ביתן, תשמ"ז,1987

‬מרגריטה אנגל, אותיות בשמים / מאנגלית: ורדה ירושלמי, אור יהודה : הד ארצי, ספרית מעריב, תשנ"ז, 1997רומן על קובה.

סנל פאס, תותים ושוקולד : (הזאב, היער והאדם החדש) / תרגם מספרדית והוסיף דברי הקדמה והערות – איתי רון ; אחרית דבר – ירון אביטוב (נכתב בטעות אחיטוב) ירושלים : כרמל, תשס"ד

2004. נובלה המתרחשת בקובה הקומוניסטית וגבוריה  סטודנט קומוניסט וצעיר הומוסקסואל נוצרי המתנגד למשטרו של קסטרו
כמה עולה חירות ?: אריאנה מלמד על הספר

זה סיגר קובני או שאתה סתם שמח לראות אותי ?הגר ינאי על תותים ושוקולד, אנה מננדס בקובה הייתי רועה גרמני / מאנגלית – יעל ענבר [בני ברק] : ספרית פועלים2004/. , תשס"ה

 

זה סיגר קובני או שאתה סתם שמח לראות אותי ?" הגר ינאי על "בקובה הייתי רועה גרמני"  

. ספורים קצרים הקשורים זה בזה ומתרחשים בהוואנה ובמיאמי. חבורת גולים ב"הוואנה הקטנה" נזכרים בגעגועים בקובה והרבה פחות מכך בקסטרו .

פדרו חואן גוטריס, הטרילוגיה המלוכלכת של הבאנה / תרגם משה רון תל-אביב : עם עובד , תשס"ה 2005

דן לחמן על הספר
כל הבכוד אחי !: ירון אביטוב על הטרילוגיה המלוכלכת של הוואנה

. דיוקן של עוני והתפוררות הסולידריות החברתית כתוצאה ממנו, על רקע היצריות האפרו-קריבית; תיעוד המאבק על שפיות דעת וצלם אנוש בהוואנה של שנות ה-90 .‬הרומן ממחיש את הפער העצום שקיים בקובה בין הדימוי הרומנטי למציאות הדקדנטית בשטח, ונכתב בסגנון מיוחד המשלב בין הנרי מילר לצ'רלס בוקובסקי.


דניאל צ'בארה אדיוס מוצ'אצ'וס מאנגלית: שרון בן-דוד — תל-אביב : א. ניר, תשס"ה, 2005.

אין לי ראש למילים ארוכות :סמדר שילוני על אדיוס מוצ'צ'וס

-אליסיה,צעירה קובנית המתפרנסת מזנות, צדה את לקוחותיה, תיירים עשירים, על אופניה. כך היא פגשה את ויקטור, שודד בנקים, שישב מספר שנים בכלא המכסיקני ‬. תעלוליה של זונה קובנית, הרוכבת על אופניים ועל תייירים


. דאינר צ'יוויאנו, אי האהבה לאין קץ, מספרדית: רינת שניידובר כינרת זמורה-ביתן, 2009

תקציר: ססיליה, צעירה קובנית גולה המתגוררת במיאמי, מוצאת מפלט מפני בדידותה בבר לטיני, שבו היא פוגשת בקשישה מסתורית. למן המפגש הראשון חוזרת ססיליה אל הבר מדי לילה כדי להאזין לסיפוריה של הקשישה, סיפורים בני יותר ממאה שנה שניניהם פזורים ברחבי העולם: התאבדות בסין, הגוררת תגובת שרשרת אצל משפחתה של המנוחה; קללה הרודפת שושלת נשים בספרד, וצעירה הנחטפת ממולדתה האפריקנית ונלקחת לארץ זרה. קורותיהן של הדמויות הללו שזורות בספר זה החל בתקופת הכיבוש הספרדי בקובה ועד ימינו אנו. ססיליה, צעירה הקשורה בעבותות אל עיר הולדתה, נחושה לפתור תעלומה שהיא נחשפת לה, הכרוכה באהבות גורליות וסוחפות מן העבר.אי האהבה לאין-קץ זכה בפרס מדליית הזהב ב"פלורידה בוק אוורדס 2007" לספר הטוב ביותר שנכתב בספרדית בשנת 2006. הוא תורגם ליותר מעשרים שפות ובכך הפך לרומן הקובני המתורגם ביותר בכל הזמנים.

‬מותחנים

, פיר מאל מסתרי האוואנא, או, מלכת הזהב : ספור נחמד ונעים מלבב ומאד נעלה / העתיק משפה הפולאנית מרדכי בערנשטיין , ווארשא : [חמו"ל], תרס"ג 1903 בשני כרכים
גרהם גרין האיש שלנו בהאוואנה

תרגום ראשון : תל-אביב : עידית, 1961 ; תשכא תרגום שרה רזי ( אולי שם בדוי של אהרון אמיר?)
מהדורה שנייה סדרת מועדון הרומן המובחר עמיחי,1963 [תשכ"ג].
תרגום שני של אהרון אמיר תחת שמו הוצאת ספריית מעריב ,1985.

יובב "( עמוס קינן ?) סדרת "מאורעות טרזן " כרך ב'

חוברת מספר 7. טרזן ושודדי המטוסים.

טרזן מוצא עצמו מעורב במאבק בין משטר קסטרו ואנשי בטיסטה בקובה. מונע חטיפת מטוסים בידי אנשי 2 הקבוצות ולכן מועמד לדין ונידון לתליה בידי משטר קסטרו. הוא נתלה אך בזכות כוחו הרב שורד ובורח לארה"ב, שם הוא מואשם כאיש קבוצת טרור ונידון למוות בכיסא חשמל . הוא מחושמל 3 פעמים אך מצליח לשרוד בכל פעם בשיטה אחרת, ויוצא לחופשי.הוצאת הקרנף ,1959?

מיק באדן ( שם בדוי של אלי קידר ) סטלג מפרץ החזירים / תל אביב : חרמש, 1963.הרומן העברי המקורי הראשון על קובה.תיאור ניסיון אמריקני כושל להפיל את קסטרו זמן קצר לפני מבצע מפרץ החזירים ובריחת הגיבורים מבית כלא קובני אכזרי. ראול קסטרו אחיו של פידל מופיע בהופעת אורח.
‬ברט ויטפורד ( שם בדוי של גלעד מורג במקרה הזה ) פטריק קים חוברת 15. שליחות בהוואנה.יצא לאור גם כאחד משלושה סיפורים בספר כיס בעל אותו השם.

ברט ויטפורד ( שם בדוי של עמוס אריכא במקרה הזה ) המרגל שערק פעמיים. ע. דולג. 1971. ב. 1982. פטריק קים מגיע למחנה אסירים פוליטיים בקובה בעקבות מנהיג משטר קובני לשעבר במסווה של עריק מהסי אי איי .

 

ליאון יוריס טופאז / עברית אריה חשביה תל אביב : מזרחי, 1968

 

סיפור של מחבר "אקסודוס "  על מזימה רוסית קובנית. הוסרט לסרט של אלפרד היצ'קוק ב-1969.

רוברט מוס, ארנו דה-בורגרב – מונימבו / עברית מיכאל אביב תל אביב : זמורה, ביתן – מוציאים לאור, תשמ"ז 1987.

מותחן על ניסיון קובני להרוס את ארה"ב מבפנים.

‬ סטפן קונץ קובה / עברית איתה ישראלי תל-אביב : שלגי, 2000. מותחן על רקע מאבק הירושה בקובה לרגל מותו המתקרב של קסטרו.(!)

 

מרטין קרוז . סמית, מפרץ הוואנה / מאנגלית: עדי גינצבורג-הירש תל אביב : מודן, [תש"ס] 2000

מפקח משטרה רוסי מגיע להוואנה כדי להימלט מחייו כחוקר במוסקבה המושחתת לרוע מזלו, ביום שבו הוא מגיע ממוסקבה מתגלה גופתו של חברו הטוב כשהיא צפה על גבי אבוב במפרץ הוואנה.והוא מוצא עצמו מעורב בחקירה באינטריגות פוליטיות, שחיתות ממשל מקומי.

אריק בנדק חביב :משמר המפרץ הגירסה הקשה : ביקורת על מפרץ האוונה

ספרים מקוריים על קובה

מיק בדן ( שם בדוי של אלי קידר ) סטלג מפרץ החזירים / תל אביב : חרמש, 1963.הרומן העברי המקורי הראשון על קובה.תיאור ניסיון אמריקני כושל להפיל את קסטרו זמן קצר לפני מבצע מפרץ החזירים ובריחת הגיבורים מבית כלא קובני אכזרי. ראול קסטרו אחיו של פידל מופיע בהופעת אורח.


"וינסנט בראון "( שם בדוי למחבר ישראלי כנראה העיתונאי שלמה פרנקל ) מבצע מפרץ החזירים / עברית –" מושא[!] רוסיני" תל אביב : רמדור, 1970

הספר הרביעי והאחרון בסדרת "מבצע סודי –לא לביצוע " שבה חבורת לוחמים בני לאומים שונים ובראשם איש מחתרת מארץ ישראל מבצעים משימות שונות במלחמת העולם ולאחריה בשנות החמישים והשישים. בספר זה הם יוצאים בשליחות הנשיא קנדי בזמן משבר הטילים בקובה לחסל בסיסי טילים בברית המועצות עצמה בתקווה למנוע על ידי כך התלקחות גרעינית בקובה.
ברט ויטפורד .( גלעד מורג) "מוות במצולות " חוברת מספר 2 בסדרת חוברות פטריק קים.
פטריק קים יוצא בעקבות סוכן קובני שמטביע ספינות בבסיס אמריקני מול הואנה.

‬ברט ויטפורד ( שם בדוי של גלעד מורג במקרה הזה ) שליחות מהוואנה

סדרת פטריק קים חוברת 15. הוצאת רמדור (1965?)

.יצא לאור גם כאחד משלושה סיפורים בספר כיס בעל אותו השם. קים יוצא נגד חוליות קובאניות שחודרות לפלורידה כדי לפוצץ מחסני נשק שלמתנגדי משטר בקובה.

ברט ויטפורד ( שם בדוי של עמוס אריכא במקרה הזה ) המרגל שערק פעמיים. ע. דולג. 1971. מהדורה שנייה . 1982. קים מגיע למחנה אכזרי של אסירים פוליטיים בקובה "מחנה "צ'ה גווארה" במסווה של עריק מהסי אי איי בעקבות מנהיג משטר קובני לשעבר וידיד טוב של קסטרו שהסתכסך עם קסטרו בגלל התנגדותו לקשרים ההדוקים עם הסובייטים.
הוא מבריח את המנהיג לארה"ב וזה מתפלל ליום שבו קובה תחזור להיות דמוקרטית. התפילה לא התגשמה עדיין 37 שנים מאוחר יותר.

עמוס אריכא מחבר "המרגל שערק פעמיים " נזכר : משלהי שנות החמישים הפכה קובה תחת רודנותו של קסטרו לנקודת חיכוך במלחמה הקרה שבין מזרח למערב. נקודה שהציתה אצלי את הדמיון הן מבחינת ההיסטוריה של הארכיפלג היפהפה הזה, דרך הכיבוש הספרדי מאז גילויו בידי קולומבוס ועד להשתלטות המאפיה האמריקנית עליו בראשות מאיר לנסקי תוך ניצול שחיתותו המופלגת של הרודן בטיסטה. דומני שענין מיוחד בקובה שלקראת המהפכה של קסטרו עוררה בי הכרות עם ניו-יורקית שעבדה עבור קסטרו כנציגתו וחשבה שהיא מביאה בכך את הישועה לעולם. גם הדמויות המיוחדות המאפיינות את האי גירו את הדמיון. אבל מעבר לכל אלה נמצאה ברקע יצירתו הנדירה של ארנסט המינגוויי "הזקן והים" שאינה מרפה ממני גם כיום, כמעט ששים שנה לאחר שקראתי אותה בנעורי. גם ההכרות עם פרשת חייו תרמה רבות למיקוד התעניינותי בקובה. ומבחינה מקצועית, הרי כל האמור לעיל רק מבהיר שמאז ומעולם היה אי תוסס זה רקע צבעוני ומרגש למותחנים כמו "המרגל שערק פעמיים".

איל מגד חסד נעורייך / תל-אביב : ידיעות אחרונות, 1999

מתאר זר המגיע לביקור בקובה ומסתבך  ברומן עם זונה מקומית המעמידה פני מאוהבת בו

"עינת פישביין " "לידה באוגוסט " בתוך געגועים לשינויים :16 סיפורי מסע ישראליים /בעריכת – משה גלעד סדרת עולמות .עם עובד , 2005.סיפור על טיילת ישראלית בקובה של קסטרו ע' 9-16.

נחושתן אוקון חיוך של דולפין ידיעות אחרונות 2009

 רומן בלשי ישראלי . קצין משטרה ישראלי חוקר תעלומה בקובה.

פרק ראשון

שירה קובנית

 

סון : שירים אפרו-אמריקניים / עברית מספרדית וצרפתית – שמעון שרב ; ציורים – משה גיל ; כתב – אלימה תל אביב : עקד, 1959
ניקולאס גיליון שירים / תרגם מספרדית: משה ברזילי; ציירה – רות שלוס — תל אביב : האיגוד לקשרי ידידות ישראל קובה, 1962. כולל דברי מבוא מאת המתרגם /
עוד שירים של גיליין תורגמו לעברית ע"י תנחום ברמן בכתב-עת ירושלמי (תרגומים אלה ושם כתב-העת אינם ידועים לי – ע"י שמעון שרב (בקובץ "סון", בהוצאת "עקד") וע"י חיה קדמון (במוסף הספרותי של "קול העם").

‬ מאמר על ניקולס גיליין


‬מדריכי טיולים לקובה

ירון, אביטוב 'קפיטן' אבי הזאב, מדריך קובה ;[עורך – שלומי חסקי ; צילומים – 'קפיטן' אבי הזאב)/ הוד השרון : אסטרולוג, 2001.
המדריך הראשון שראה אור בעברית על קובה, וייחודו בכך שהוא משלב בין מסלולי טיול, ספר מסע ומחקר אנתרופולוגי ותרבותי .

קונר גורי, קובה / [תרגום: אינגה מיכאלי, מתן חרמוני ; עריכה: מיא עשת ; מפות: דני שפירו נתניה : שטיינהרט-קציר, תשס"ה 2005/ "מסדרת מדריכי LONELY PLANET‬

אמיר שיחור קובה מסלולי טיול, רקע היסטורי, אתרים, מוזיאונים, מפות ותרשימים, מידע כללי] /:שיחור מדריך למטיילים / תחקיר: אלן פלג; מפות: חני איל; צילומים: אמיר שיחור] רמת השבים : מיכאל שיחור, 2006

קובה - מדריך למטייל 2007
צביקי זידא קובה : מדריך למטייל : [אורח חיים, מסלולי טיול, הסטוריה, אתרים, מוזיאונים, מפות, מידע כללי] / חולון : א. לוי, 2006.

כולל רקע כללי על המדינה, אתרים, עצות ומידע פרטני

‬ עורך אחראי – עוזי משלי ; עורכי כתבות ומדורים – סיגל לוי וליבי בגנו]. קובה / ת"א [=תל אביב] : דיסקברי ישראל, 2007

הוואנה סנטיאגו דה קובה וטרינידד - TIME OUT 207)

יוטבת זלצמן ( עורכת ) . הוואנה : סנטיאגו דה קובה וטרינידד / תל-אביב : טיים אאוט מגזין, 2008

מטרופוליס הוואנה   מגזין תרבויות עולם /    תל אביב :   קבוצת ארץ וטבע,   2009.
‬ . כולל את מאמרו של אלי אשד "גן העדן המורעל סקירה של ספרות על קובה בשפה העברית.

סקירה של ירון אביטוב על המדריך

ערווה אחת גדולה: בעקבות יציאתו לאור של מדריך "מטרופוליס הוואנה" עם מגזין מצורף הופיע בבלוג של ירון אביטוב באתר "בננות".

ירון אביטוב על קובה

 

ירון אביטוב הוא הסופר הפורה ביותר בעברית על נושא קובה והקובנים. עד היום הוא פירסם למעלה מ-60  יצירות ספרותיות, מאמרים ורשימות מסע,וביקורות ספרותיות , שקשורים בקובה שהתפרסמו ב"מסע אחר", "מסע עולמי", "ידיעות אחרונות", "מעריב", "גלובס", "הארץ", "העיר", "כל הזמן", "אנשים" וכלי תקשורת נוספים. הואחי במשך שנים בקובה עד שאיתרע מזלו ומצא את עצמו בבית סוהר הקובני שאותו תיאר בספרו "יומה" . אם ניקח את היבול הספרותי והיבול העיתונאי אביטוב הוא ללא ספק היוצר המרכזי והבולט ביותר בעברית על קובה. ומשום כך אנו מקדישים כאן מדור מיוחד ליצירותיו בנושא.

ירון, אביטוב 'קפיטן' אבי הזאב, מדריך קובה ;[עורך – שלומי חסקי ; צילומים – 'קפיטן' אבי הזאב)/ הוד השרון : אסטרולוג, 2001.
זהו המדריך הראשון בעברית על קובה.ראה  גם מדור מדריכי קובה
הלילה של סנטיאגו - סיפורי אהבה קובניים / ירון אביטוב
ירון אביטוב הלילה של סנטיאגו : קובץ סיפורים : [סיפורי אהבה קובניים], עורך רן יגיל, הוד השרון : אסטרולוג, 2001.
קובץ סיפורים המתרחשים בקובה, כתובים בתערובת של ריאליזם ופנטסיה ועוסקים בחיי היומיום והאהבה הקובניים ובציד אחר התיירים. "תמימות היא שם המשחק בקובה… הזרים סבורים בטעות שהקובנים תמימים, והקובנים סבורים בטעות שהזרים תמימים, ונשאלת רק השאלה מי יתפכח ראשון וכמה זמן זה יימשך" (מתוך הקובץ)
כולל את הסיפורים "קונגה "‬הנהר הלבן

ירון אביטוב יומה / עורכת יעל ישראל, בנימינה : גלורי, . 2004.
קובה :איך זה עובד באמת –פרק מיומה

"גלידה"פרק מ"יומה " מבט לארץ רחוקה :דריה מעוז על יומה

רומן אוטוביוגרפי של המחבר המתעד חמש שנות שהות בקובה, שמתחילות בסיפור אהבה ונגמרות מאחורי הסורגים. קובה האמיתית: אורות וצללים, חיי העוני והדחק, השמחה והעצב, רדיפות השלטון ופידל קסטרו.
האורות של מיאמי
‬ירון אביטוב "האורות של מיאמי " כרמל/עמדה 2005. עורכים: רן יגיל ועמוס אדלהייט
נובלה וחמישה סיפורים המתרחשים באי נטול שם המזכיר את קובה ועוסקים בשאלות של חירות והישרדות

כולל את "אבנים "סיפורים של ירון אביטוב על קובה שראו בספרים נוספים, במוספי ספרות ובכתבי עת:


"בלסרוס", התפרסם באנתולוגיה  אלה החיים שרציתי לחיות, סיפורי מסע ישראליים/ בעריכת משה גלעד סדרת עולמות, עם עובד 2003. קובנים הנמלטים מקובה ברפסודה נתקלים בלב ים בחבורת ישראלים העושה את דרכה ביאכטה לחופי קובה.

"צחוקו של הקוהונה", התפרסם במאזניים 76 ( חוברת 6) ע' 9-13 2002 . סיפור העוסק במאבק בין שני זמרים קובנים."אולי היום", סיפור שהתפרסם ב-29.4.2005 במוסף ספרות לחג של ידיעות אחרונות.ע' 29.
"אי בזרם", סיפור מסע בעקבות המינגוויי והזקן והים. התפרסם במסע עולמי, דצמבר 2005"לשוט אל הציפורים", גלובס מוסף G , 17.4.2008
ישראלי שט בסירה בנחל בקובה עם קשיש מופלא שמקמץ בדברים, אבל אומר הכול

מאמרים של ירון אביטוב על קובה:
קובה :הרוחות של העבר השדים של ההווה מסע אחר מספר 92. ע' 24-38 , 1999.פיאסטה מסביב לשעון "רואים עולם 50 ע' 48-52. 1999.
על קרנבלים בקובה .
"המדינה מצנזרת הסופרים שותים :ספרות בקובה " ידיעות אחרונות המוסף לשבת תרבות ספרות אמנות 21.4.2000 ע' 28.סלסה תנועת שחרור לאומית .מסע אחר 104. ע' 60-72. 2000. על הריקוד הסלסה בקרנבלים של העיר סנטיאגו קובה.מעגל הקיר הקובני : :טקסי דת הסנטריה " הופיע ב"מסע אחר 112" ע' 42-52, 2001.

סנטיאגו :ליבי במזרח :מטיילים –מסע אחר מספר 43 ע' 28-30 2001 . על העיר סנטיאגו דה קובה.

אם לקסטרו היו גלגלים :מכוניות עתיקות בקובה מסע אחר מספר 156 ע' 86-94, 2004

"הזקן והים –קובה של המינגוי " מסע עולמי מספר 28 ע' 84-90 , 2004
מסע לאתרים החשובים בחייו של הסופר ארנסט המינגוי בקובה כולל ראיון עם הדייג ששימש כמודל לגיבור "הזקן והים " שעליו זכה המינגוי בפרס נובל.

הופיע בגירסה מורחבת בשם "דייג הסיפורים -המינגווי 'פידל קסטרו והזקן והים " באתר "היקום של אלי אשד"

העיר הראשונה "מסע עולמי 48 ע' 30-40 2005 3-4.08.רשימות מסע רבות שהתפרסמו ב"מסע אחר", "מסע עולמי", "ידיעות אחרונות", "מעריב", "גלובס", "הארץ", "העיר", "כל הזמן", "אנשים" וכלי תקשורת נוספיםירון אביטוב על פידל קסטרו:
"המספריים של צ'יו" וסיפורים אחרים, מתוך "הלילה של סנטיאגו", אסטרולוג, 2001
פרקים מהרומן האוטוביוגרפי "יומה", גלורי, 2004"אבנים" וסיפורים אחרים מתוך "האורות של מיאמי", כרמל/עמדה, 2005אולי היום", סיפור שהתפרסם ב2003 או ב2004 במוסף ספרות לחג של ידיעות אחרונות
"אי בזרם", סיפור מסע בעקבות המינגוויי והזקן והים. התפרסם במסע עולמי, דצמבר 2005"צ'ה לשלום", גלובס מוסף G , 6.3.2008, "הסתלקותו של קסטרו מהשלטון היא קריאה אחרונה למי שרוצה לראות מדינה מיוחדת, רגע לפני שינוי גדול". רשימת מסע.
ציפורים
ב17.4- אפריל 2008 במוסף סוף שבוע G של עיתון גלובס"

"לשוט אל הציפורים", גלובס מוסף G , 17.4.2008
ישראלי שט בסירה בנחל בקובה עם קשיש מופלא שמקמץ בדברים, אבל אומר הכול

ירון אביטוב על פידל קסטרו:
"המספריים של צ'יו" וסיפורים אחרים, מתוך "הלילה של סנטיאגו", אסטרולוג, 2001
פרקים מהרומן האוטוביוגרפי "יומה", גלורי, 2004
"אבנים" וסיפורים אחרים מתוך "האורות של מיאמי", כרמל/עמדה, 2005הופיע גם במטען גיליון 9 ע' 37-38 2005.
"צ'ה לשלום", גלובס מוסף G , 6.3.2008, "הסתלקותו של קסטרו מהשלטון היא קריאה אחרונה למי שרוצה לראות מדינה מיוחדת, רגע לפני שינוי גדול". רשימת מסע
""ימיו האחרונים של פידל קסטרו " אתר "היקום של אלי אשד " 23.1.2009

"קומנדטה חורחה בוש",אתר "היקום של של אלי אשד".1בפברואר 2009 .
היסטוריה חלופית שבה ג'ורג' בוש הבן מתמנה למנהיג קובה.

ראו גם

קובה בויקיפדיה

זמן קובה :מסע אחר על קובה

מיכל פלג על קובה

 

גילי חסקין על קובה אחרי קסטרו

 
זמן קובה : מאמרים שונים על קובה\

 

קובה האי שמנצח את הזמן:

 

פידל קסטרו בויקיפדיה

 

חלום ושברו :ירון אביטוב על חמישים שנה למהפכה הקובנית

רשימות על עוד ארצות:

 

קוריאה לנצח

קמבודיה אהובתי

 

בן גוריון של סינגפור

 

הרצח המוזר באלבניה

 

 

אתיופיה משלמה המלך ועד מילס זינאוי

 

האסיר מסיירה ליאון

 

כך רואים פידל וראול קסטרו את מאבקם בן חמישים השנה במעצמה האמריקנית.

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

22 תגובות על “גן העדן המורעל : חמישים שנות פידל קסטרו והמהפכה הקובנית בספרות העברית”

תודה על המאמר המעניין. תמיד נחמד להכיר עוד משהו על קובה. מדינה מדהימה.
רק תיקון קטן, שני האנשים בציור על עטיפת הספר הם לא האחים פידל וראול. האיש הממושקף עם הסיגר הוא פידל קסטרו:
http://shinymedia.headshift.com/images/photos/uncategorized/fidel_castro.jpg
ומי שעומד מאחוריו, עם הכובע הרחב, הוא קמילו סיינפואגוס, שהיה גם הוא ממנהיגי המהפיכה, ותמונתו מוצגת בכל פינת רחוב בקובה.

קראתי בעניין רב את הפרויקט שלך. עשית עבודת איסוף מרשימה מאוד, כולל עטיפות ספרים. קראתי את האתר בהנאה רבה ותודה לך גם על מה שכתבת עלי ובאשר לכתיבתי על קובה.
באשר לחשיבותו של פידל קסטרו ברצוני להעיר כדלקמן: הוא היה שמח לקרוא מה שכתבת… החשיבות שלו לא כה גדולה, והוא הרבה יותר שנוי במחלוקת מכפי שהוא מוצג. כתבת גם שהוא לא היה ממש תאב כוח וכסף. המציאות מלמדת אחרת. 49 שנים בשלטון בלי לאפשר לאף אחד להחליפו זה לא תאב כוח? והכסף הרב של הרוסים שהוא בזבז ואגר לעצמו עד שהפך לאחד מעשירי עולם? באשר לניסיונות החיסול שלו: צריך לזכור שההסכם עם הרוסים בסיום משבר הטילים הוא זה שהציל את חייו של קסטרו ומנע מהאמריקנים לפלוש באמת לאי ולחסל אותו. הרי הפלישה במפרץ החזירים היתה פלישת נפל כי בוצעה על ידי הגולים. הן אמנם אומנו על ידי הסי.איי.איי אבל האמריקנים רצו לרחוץ מניקיון כפיהם ולא פלשו בעצמם. אילו האמריקנים רצו הם היו גומרים את הסיפור בעצמם, אבל הם נתנו לגולים להיכנע וקנדי לא רצה להתערב כשהוא ראה שהמבצע נכשל. האמריקנים גם העדיפו להתנקש בפידל באמצעות צד ב' וג' ולא ישירות. פידל יצר הילה סביב ההתנקשויות בו, הילה שהיה בה מן האמת, אבל חלק מהן היו נסיונות דמה. אבל לא נרחיב בדיון הזה וכמובן שזכותך לחשוב אחרת ממני. אגב, בעיני הדרום אמריקנים המנהיג הגדול ביותר של דרום אמריקה היה ונשאר סימון בוליוואר, שהוגו צ'אבס מנסה להציג את עצמו כממשיכו, ובוודאי שלא פידל קסטרו, כך שבכל מקרה דמותו בהחלט חשובה אבל פחות מכפי שנדמה. אלי, הייתי ממליץ לך בכל לב לקרוא את ספריהם של אדוארדו מאנה ושל רינלדו ארנס ואז תשנה את דעתך על קסטרו. קשה לתמוך ברודן שרודף ככה את אזרחיו ומתעלל בסופרים. אני, כסופר, לא יכול לקבל מצב כזה של פגיעה בחופש הביטוי והתעללות. אם תקרא את ספרי "יומה" תוכל לראות בצורה בהירה את האורות והצללים של קובה ושל קסטרו. קובה האי אחת המדינות המיוחדות בעולם. היא היתה כזו לפני קסטרו ותישאר כזו גם אחריו. קסטרו לא המציא את קובה. כדאי לקרוא את בזכות העצלות של הפילוסוף הקובני לפארג (הוצאת נהר, אחרית דבר: ראובן מירן) שראה אור במאה ה-19 ולהיווכח שהקובנים היו עם מאוד מיוחד הרבה לפני קסטרו.

השמועות אומרות פידל קסטרו מתקרב לקיצו .
והשמועות הן כנראה חזקות כל כך עד שהיום פידל נאלץ לפרסם רשימה באינטרנט שבה הוא מדווח כי צפה בטקס ההשבעה של להנשיא האמריקני אובמה ,אך אינו מצפה לראות את סיום תקופת נשיאותו כנשיא האמריקני ה-11 שפידל ראה אותו הולך .
ובנתיים ירון אביטוב כתב בהזמנתי סיפור על על פידל קסטרו סיפור שמתפרסם באתר זה בהופעת בכורה עולמית ,סיפור שמתרחש בדקות אלו ממש.
ימיו האחרונים של פידל קסטרו
http://www.notes.co.il/eshed/52136.asp
.

חמישים שנה מלאו למהפכה הקובנית .ולרגל האירוע כתב בהזמנתי הסופר המומחה לענייני קובה ירון אביטוב סיפור של היסטוריה חלופית המדמיין מה היה קורה אילו ג'ורג' בוש הבן היה מתמנה לאחר עזיבתו את נשיאות ארה"ב למנהיג קובה.
האתר גאה לפרסם את הסיפור הזה בפירסום בכורה עולמי .
ראו "קומנדנטה חורחה בוש "
http://www.notes.co.il/eshed/52500.asp

בקובה כמדומני, יש יותר פסלים של המינגוויי מאשר של קולומבוס".

(" ירון אביטוב )
"הזקן והים " של ארנסט המינגוי הוא הרומן המפורסם ביותר שנכתב על קובה מאז ומעולם סביר להניח שאם מישהו בעולם בשישים השנים האחרונות שמע על קובה מספר דווקא הרי מירב הסיכויים הם שיהיה זה מ"הזקן והים ". שגיבורו הוא הקובני המפורסם ביותר בעולם הספרות אם כי יוצרו הוא לצערם של הקובנים ינקי מארה"ב דווקא. .
זהו סיפורו של דייג קובני זקן היוצא לדוג את הדג הגדול ביותר בו נתקל בימי חייו.
הספר זכה לפרס נובל הוסרט והוא כיום אחת מיצירותיו המפורסמות ביותר של המינגוי שחי כמה וכמה שנים בקובה.
בישראל הספר נלמד בבתי הספר ותורגם כמה פעמים לעברית.
בקובה עצמה הספר ומחברו הם אנשים נערצים וכנראה גם על השליט לשעבר של קובה פידל קסטרו .
עובדה במשרדו הפרטי טרח קסטרו לתלות על הקיר לצד דיוקן מצויר של אחד מסגניו בימי המהפכה ומכתב בחתימת ידו של המהפכן האגדי מהמאה ה-19 בוליבר, גם תצלום עם הקדשה של המינגווי מציג לראווה דג חרב ענקי.,

ההקדשה הייתה "לדוקטור פידל קסטרו שתתפוס אחד כזה בקוחימר .בידידות ארנסט המינגווי ". תצלום ניתן לקסטרו מהמינגווי בעת תחרות דיג ב1960 שבה זכה קסטרו בפרס שאותו היגיש לו המינגווי עצמו .
קסטרו עצמו טען תמיד שקיבל השראה מהמינגווי ומספריו.
הוא סיפר שתמיד אהב את ספריו של המינגווי וקרא כמה מהם יותר מפעם אחת.ובראשם את "למי צלצלו הפעמונים" ו"הזקן הים "

הוא טען בראיונות שלספרו המפורסם של המינגווי "למי צלצלו הפעמונים " על מלחמת האזרחים בספרד בשנות השלושים הייתה השפעה מכרעת עליו הוא קרא את הרומן לפחות שלוש פעמים ובראש ובראשונה את הקטעים שתיארו את מלחמת הגרילה בספרד ומאבקם של לוחמי גרילה בשטח שנמצא כביכול בשליטת האוייב. הוא טען שהספר שבו הכל מתואר בצורה ריאליסטית משכנעת ומדוייקת כל כך איפשר לו ולחבריו המורדים לדמיין כיצד אפשר להתמודד עם מצב כזה במציאות.
קסטרו סיפר " לקחנו עימנו אל הגבעות את "אל מי צילצלו הפעמונים " ולמדנו ממנו על מלחמת הגרילה וגם כשהיכרנו כבר את חיי הגרילה במציאות בגלל הפעילות השוטפת שלנו חזרנו שוב ושוב לספרו של המינגווי כדי לבדוק בו דברים וכדי לקבל ממנו השראה".
את המינגווי עצמו קסטרו פגש רק פעמיים קסטרו סיפר שהפגישות שלהם היו קצרות והוא היה שמח אילו הזדמן לו להכיר אותו טוב יותר.
המינגווי מצידו שרשם לעצמו לאחר סילוקו של רודן קובה בטיסטה"הלך לו הבן זונה " רחש אהדה לקסטרו והביע כלפיו את הערצתו בהזדמנויות שונות. הוא אמר על מהמהפכה של קסטרו שזוהי "מהפכה טובה וישרה "וחשב שהיא הדבר הטוב ביותר שאירע לקובה מאז ומעולם.
הוא אף אמר שהוא מקווה שהקובנים לא יראו בו ינקי אלא קובני כמוהם ונישק את דגל קובה כשאמר זאת. אבל בסופו של דבר נאלץ המינגווי לעזוב את קובה לאחר שהבין שהמשך נוכחותו שם פוגעת באינטרסים של ארה"ב..
בכל מקרה המינגווי נשאר דמות נערצת בקובה בכלל ועל קסטרו בפרט.
או לפחות כך זה נראה.
המומחה הגדול בעולם הספרות הישראלי לענייני קובה ירון אביטוב כתב מאמר מקיף ומרתק על המינגווי בקובה של היום שבו הוא מציג נקודת מבט שונה על המינגווי קסטרו וקובה.ומטיל ספק בכל האמור למעלה.
לדעתו כל זה אינו אלא מיתוס שנוצר בקפידה בידי פידל קסטרו.
האומנם?
הקורא ישפוט .

ראו
"דייג הסיפורים "המינגווי פידל קסטרו ו"הזקן והים "
http://www.notes.co.il/eshed/53985.asp

מגזין הטיולים והארצות השונות ברחבי הגלובוס "מטרופוליס" הוציא לאחרונה גליון מיוחד המוקדש לקובה ולהוואנה.
http://www.eretz.com/metropolis/MEtHavana.shtml
שם ניתן למצוא גם מאמר שלי על קובה בספרות העברית .
ומאמר של ירון אביטוב.
אביטוב פרסם מאמר סקירה בבלוג שלו על גליון מיוחד זה :
ערווה אחת גדולה :בעקבות יציאתו לאור של מגזין "מטרופוליס הוואנה"
http://blogs.bananot.co.il/showPost.php?blogID=95&itemID=11825#post11825

שכנתה של קובה באי היספניולה ,הרפובליקה של האיטי סבלה בימים אלו מרעידת אדמה גדולה שמאיימת להביא לחורבן תרבותה.
האיטי וגם שכנתה באי היספניולה הרפובליקה הדומיניקנית מעולם לא עוררו עניין כה רב בישראל כמו שעוררה קובה ,וקיימים עליהם מעט מאוד ספרים בעברית .
אבל מה שיש הוא מעניין בפני עצמו .
רשימה מקיפה על האיטי ומקומה בתרבות הישראלית ראו:
האיטי הרפובליקה המכושפת
· http://www.notes.co.il/eshed/64850.asp

בישראל אנחנו יודעים מעט מאוד על הרפובליקה הדומיניקנית שמעט מאוד פורסם עליה בספרות
העברית .
היצירה המקורית היחידה אי פעם שפורסמה עליה בעברית היא למיטב ידיעתי סיפור בדיוני שמחברו האנונימי ( עמוס קינן ?) מתאר כיצד איש הג'ונגל טרזן מביא בעת ביקור ברפובליקה הדומיניקאנית להפלתו של הרודן הדומינקני מאריך השנים טרוחיו,סיפור שמן הסתם נכתב זמן קצר ביותר לאחר ההתנקשות שהביאה לסופם שלושים שנות עריצות רודנית של אותו טרוחיו. .
פרט לכך קיימים בעברית רק ארבעה ספרי ספרות יפה על הרפובליקה הדומיניקנית.
וככל הנראה הבולט שבכולם הוא המוזה ואימה .רומן ביוגרפי על חיי המשוררת גדולה של הרפובליקה הדומי נקנית וביתה .
ולהלן רשימה קצרה על הספר של המומחה לענייני אמריקה המרכזית והדרומית בספרות העברית ירון אביטוב.
המוזה מהרפובליקה הדומינקאנית
http://www.notes.co.il/eshed/65537.asp

",ׂ יובב" ( עמוס קינן ? זה לא ברור אולי )
הביא את טרזן גם לקובה שם מצא את עצמו נאבק הן בכוחותיו של הרודן בטיסטה והן בכוחותיו של פידל קסטרו בזמן שזה עוד נאבק להשגת השלטון בסוף שנות החמישים.
הסיפור שהופיע בסדרת "מאורעות טרזן " כרך ב'
חוברת מספר 7. טרזן ושודדי המטוסים של הוצאת "הקרנף" ( דפוס מל"ן) תיאר כיצד
טרזן מוצא עצמו מעורב במאבק בין משטר קסטרו ואנשי בטיסטה בקובה. מונע חטיפת מטוסים בידי אנשי 2 הקבוצות ולכן מועמד לדין ונידון לתליה בידי משטר קסטרו. הוא נתלה אך בזכות כוחו הרב שורד ובורח לארה"ב, שם הוא מואשם כאיש קבוצת טרור ונידון למוות בכיסא חשמל . הוא מחושמל 3 פעמים אך מצליח לשרוד בכל פעם בשיטה אחרת, ויוצא לבסוף כמובן חופשי.
ככל הנראה הסיפור הזה הוא הפעם הראשונה שמישהו כתב בעברית סיפור על המאבקים בקובה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

6 + four =