web analytics
קטגוריות
מיסטיקה ותופעות מוזרות

אסטרולוגיה ופוליטיקה

 

 

שנת 2009 נפתחת ובמשך כל שנה  מזה כ20 30 שנה לפחות היה מקובל שכלי התקשורת השונים מלאים בתחזיות לגבי השנה הבאה של קוראים בכף היד וכל מיני אמצעי חיזוי אחרים.
אז לרגל השנה החדשה הנה כתבה על ההשפעה של האסטרולוגיה והחיזוי על הפוליטיקה והמדיניות לאורך הדורות  ונדון בשאלה האם הפוליטיקאי הישראלי אהוד ברק נחזה בנבואה המפורסמת ביותר של החוזה המפורסם ביותר נוסטרדאמוס.

. וגם נביא  ראיון עם האסטרולוג הישראלי המפורסם הרצל ליפשיץ שכולל חיזוי של הצפוי לנו בחודשים הקרובים וגם דיון על כמה דברים שליפשיץ לא חזה משום מה.

 

כחובב מדע בדיוני אחת הסדרות האהובות עלי ביותר היא הסדרה הקלאסית של איזק אסימוב "המוסד" סדרה שעוסקת במדע הפסיכוהיסטוריה שנוצר בידי המדען הדגול הארי סלדון . זהו מדע חיזויי שיכול לחזות את התמוטטותה של הקיסרות השולטת בגלקסיה ואת תקופת האנרכיה שתבוא לאחרי מכן ב"ימי ביניים " גלקטיים וגם לתכנן ולנהל בסודיות תהליכים היסטוריים למרחק אלפי שנים לעתיד ומראה כיצד אפשר להקים אימפריה גלקטית שנייה ונצחית (?) .
זוהי סדרת מדע בדיוני אבל יש תחום חיזוי שטוען מזה אלפי שנים שהוא יכול לעשות את כל הדברים שאסימוב ייחס לפסיכו-היסטוריה בדיוק . תחום האסטרולוגיה , ומליוני אנשים לאורך הדורות ניצלו את שירותיהם של האסטרולוגים וכיוונו את חייהם על פי דבריהם .
ובין אנשים אלו ככל הנראה גם לא מעט מנהיגים ופוליטיקאים,ואין כל ספק שלאורך הדורות לתחזיות האסטרולוגים אכן הייתה השפעה מסוימת ואולי אף גדולה על מהלך ההיסטוריה אולי לא פחות מזאת שייחס אסימוב לפסיכו היסטוריה הבידיונית שלו .

האסטרולוגיה מתחילה בבבל

 

האסטרולוגיה היא כנראה ה"מדע" הקדום ביותר .היא קיימת מימי בבל העתיקה ומאז ועד היום
אם כי המדענים רואים באסטרולוגים עוד פסודו מדע האסטרולוגים עצמם רואים את עצמם כמדע כמעט מדוייק ובזים לכל שאר מקצועות חיזוי העתיד

.הכוהנים הבבלים היו עולים כל לילה על גגות הזיגורטים המגדלים הענקיים שלהם ולומדים את כוכבי השמיים בעיניים חשופות ללא טלסקופים ועדיין אספו מידע רב על כוכבי הלכת וכוכבי השבת השונים. ..
ובמקביל מן הסתם אספו מידע עצום על האירועים האנושיים שהתחוללו תחת הכוכבים שלמדו בשמיים ועל פי זה היגיעו למסקנות שונות על קשרים סמויים בין השניים . הם ראו לשמש ולירח יש השפעות על החקלאות ועל הגלים ו ועל הטבע והיגיעו למסקנה שהם ושאר כוכבי הלכת יש להם השפעה מקבילה על גורל האדם
וממידע זה יצרו את האסטרולוגיה חיזוי העתיד על פי ההנחה שכוכבי השמיים קובעים את גורל האדם .

מגדל בבל .ציור.

. בבבל העתיקה מיקצוע האסטרולוג וחוזה העתידות היה מקצוע חשוב ביותר והמנהיגים הפוליטיים והמלכים השתמשו בכל הזמן בשירותיו.  ולא רק על מנת להחליט כיצד לפעול בזירה הפוליטית והצבאית

.ממסמכים שנמצאו בחפירות בערי מסופוטמיה מסתבר שהחוזים בכוכבים לא פעם לא היססו להודיע למלכים שעל מנת לקבל "אותות נכונים וחיוביים " לגבי העתיד על המלכים לפעול בצורה מסוימת במדיניותם שאותה פירטו עבורם האסטרולוגים .
וכך במכתב משל חוזה מהעיר מארי במאה ה18 לפני הספירה כתב החוזה למלך "ובנושא אחר האותות לגבי המצב הביטחוני במחוז איקסאדו אפאסו אינם טובים ומראים על מצב בטחוני קשה שעומד להתחולל שם ..וכפי שמלכי יודע יש התעלמות מצרכיהם של כוחות הביטחון שם . ומשום כך האותות לגבי מצב אזור זה אינם חיוביים ".
החוזה מבהיר כאן למלכו מה עליו לעשות על מנת שתחזיות העתיד אכן יהיו חיוביות..וכך להפעיל את הכוכבים למטרותיהם .

File:Milkau Oberer Teil der Stele mit dem Text von Hammurapis Gesetzescode 369-2.jpg
מכתבים ששרדו בידינו מימי מלך בבל המפורסם חמורבי מראים שיריבו של חמורבי זימרי לים מלך מהעיר מארי הורה לחוזה העתידות שפעל בשירותו ארין סין להתערב בקהל קוראי העתידות והאסטרולוגים של חמורבי ולהשיג מהם מידע על פעולותיו המתוכננות של חמורבי .
כפי שנראה בהמשך פעולה דומה בוצעה אלפי שנים מאוחר יותר במלחמת העולם השנייה .
מהאסטרולוגים ציפו שכל תגלית חשובה שלהם לגבי העתיד ולגבי גורלם של מלכים ואישים חשובים תדווח מיד למלכות ללא שהיות ואסטרולוג שלא ציית לכך היה עשוי להיענש בחומרה אם לא ציית לכלל אלמנטרי זה. .
בקצרה נבואות שהגשימו את עצמן וכאלו כנראה היו רבות עד היום . הנביאים אם כך לא היו מדווחים על אירועים אלה לרוב היו להם אג'נדות משלהם בהשמעת נבואותיהם האסטרולוגיות .
היהדות התייחסה בחשדנות רבה למקצוע האסטרולוגיה ואולי אפשר לפרש את סיפור מגדל בבל שנהרס בידי ה' לאחר שבוניו ניסו להגיע דרכו אל השמיים כמשל נגד הטענותיהם של כוהני בבל שהם יכולים לחזות בדייקנות מוחלטת את העתיד לבוא ולהשפיע על ידי כך על העתיד לבוא .

אסטרולוגים וקיסרים

.
מהבבלים עבר ה"מקצוע" למצרים העתיקה ליון ולרומא .וברומא הייתה לאסטרולוגיה השפעה עצומה .
ברומא האסטרולוגים גורשו מהעיר שש פעמים רק במשך המאה הראשונה לספירה ,.וזאת בגלל החשש של הקיסרים על המידע שאסטרולוגים עלולים לתת עליהם ליריבים וקושרים שונים .
.בכל אופן האסטרולוגיה עצמה לא נאסרה. ולכל קיסר היה את אסטרולוג החצר שלו . וביו הקיסרים היו דמויות ידועות כמו טיבריוס הקיסר השני ודומיטיאנוס אחיו של שורף בית המקדש טיטוס שנודעו באובססיה שלהם לאסטרולוגיה ובחיפוש מידע על יריבים באמצעים אסטרולוגיים ועל טבעיים שונים על מנת להביא לחיסולם .
יותר מכל חששו הקיסרים שאסטרולוגים יחזו את תאריך מותם.

הקיסר הראשון אוגוסטוס אסר נבואות על מותו של מישהו ( לא רק קיסר ..) הצו הזה משנת 11 לספרה חודש לפחות 20 פעם במשך מאה השנים הבאות והועלה תמיד במסגרת האשמות מטעם השלטון כנגד אנשים שזממו את מות הקיסר.הטענה שקושרים חיפשו מידע אל מות הקיסר באמצעי אסטרולוגיה הייתה האשמה סטנדרטית במשפטי בגידה ברומא.
נראה שלקיסרים הרומאיים הייתה סיבה טובה לחשוש מאסטרולוגים. .וזאת מאחר שקיסר שתאריך מותו היה ידוע בידי האסטרולוגים היה בגדר קיסר מת מרגע זה ואילך. ולכן חיזוי מות קיסר הייתה הבגידה הגדולה ביותר מבחינת הקיסר.
מצד שני מעמד החשוב של האסטרולוגיה ברומא היגיע לשיא בימי הקיסר ספטימיוס סורוס שהכריז על פולחן השמש והאסטרולוגיה הפכה למעשה לדת המדינה .
אבל בימי הקיסר דיוקטליאנוס האסטרולוגיה נאסרה לגמרי כמסוכנת לשלטון ,ולאחר מכן עם הופעת הנצרות האסטרולוגיה נאסרה כעבודת אלילים והמקצוע נעלם למשך כמה מאות שנים,עד שצץ שוב בתקופת הרנסאנס .ואז שיגשג יותר מאי פעם .

האסטרולוג בימי הרנסאנס


בימי הביניים וברנסאנס באנגליה למשל לנסות לחזות את עתידם של מלכים היה פשע שדינו היה מוות אלא אם כן היה זה חוזה שפעל בשירות המלך .למלכים היה חשוב שמאוד שאף אחד בלתי מוסמך לא ניסה לחזות את עתידן והיה להם סיבות טובות מאוד לחששם זה. שהרי קושרים יכולים היו להשתמש ב"מידע " כזה לגבי עתידם של מלכים על מנת לעורר נגדם מרידות ומהומות.
אבל בתקופת הרנסאנס היה מקובל שלכל מלך יהיה את האסטרולוג שלו שעל פי תחזיותיו יחתכו ענייני הממלכה.
אסטרולוג ידוע מתקופה זאת היה המכשף והאסטרולוג של המלכה אליזבט ג'ון די שבו השתמשה על מנת לחזות את עתיד הממלכה במראת הכשפים שלו ,והוא אגב כך חזה שעל אנגליה להקים צי גדול אם ברצונה להיהפך לקיסרות גדולה ובכך צדק.


באותו הזמן האסטרונומים המדעיים הראשונים כמו טיכו בראה וקפלר התפרנסו כולם מאסטרולוגיה וכתיבת הורוסקופים לקיסר רודולף השני בפראג ואסטרונומיה הייתה עבורם רק תחביב משני שלא תרם דבר לפרנסתם. אלא שתגליותיהם המדעיות השונות הביאו לערעור מדעי גובר והולך על תקפות האסרולוגיה והנחותיה הבסיסיות . לציבור הרחב בכל אופן זה לא היה איכפת כלל . זה המשיך לנהור במספרים גדלים והולכים אל האסטרולוגים .
המצביא המפורסם של מלחמת שלושים השנה ולנשטיין לא ביצע שום צעד ללא אישורו של האסטרולוג שלו ,אם כי בכל בחינה אחת היה אדם סקפטי ואף אתאיסט גמור . .

.
האסטרולוגים חטפו מכה איומה ממחבר מסעות גוליבר יונתן סויפט שהחליט לשים ללעג את האסטרולוג הידוע של תקופתו ופירסם חוברת שבה חזה את מותו של האיש בתאריך מסויים .ולאחר מכן פירסם חוברת נוספת בה סיפר בהתרגשות על מותו של ה נ"ל לא בתאריך המדוייק אלא בתאריך קרוב אבל בדיוק כפי שנקבע בתחזית האסטרולוגית .
כל הבהרותיו של האסטרולוג שהוא חי וקיים ושלום לו לא עזרו הציבור השתכנע שהוא נפטר כפי שטען סויפט ולבסוף נאלץ האסטרולוג לפרסם מודעה על כך שהוא חי וקיים אבל רבים לא האמינו לו .ובלעג הכללי האסטרולוגיה איבדה הרבה מאמינותה ושקעה אל השוליים עד שקמה לתחייה שוב בראשית המאה העשרים .

אבל בנתיים לתחזיות אסטרולוגיות על העומד לקרות היו השפעות על אירועים פוליטיים .

דוגמה ידועה היא נבואותיו של החוזה ממצא יהודינוסטרדמוס שלנבואותיו לאורך הדורות הייתה השפעה גדולה על פוליטיקאים ומדינאים שונים.
נבואותיו השונות נחשבו לאורך הדורות ועד היום הוכחה לתקפות של היכולת לחזות עתידות אם כי
האמת היא שלא ידוע על שום נבואה לעתיד של נוסטדמוס שמישהו פירש אותה נכונה לפני שהתרחשה . .

אבל לעומת זאת היו ניסיונות שונים להשתמש בנבואותיו לצרכים פוליטיים .
ב1649 מתנגדים פוליטיים של הקרדינל מזארין האיש מאחורי הקלעים בצרפת שחשבו שיש לו השפעה גדולה מידי בחצר המלכות פירסמו מהדורה של נבואות נוסטרדמוס שאותה תיארכו לשנת 1568 והיכניסו לתוכה שתי נבואות שהיו בבירור מכוונות כנגד מזרין שבו הזהיר נוסטרדמוס את העם הצרפתי מפגיעתו הרעה של זה.
לא נראה של"נבואות " אלו הביאו נזק כל שהוא למזרין שרק משך בכתפיו והמשיך בפעילותו כרגיל .
המהפכנים במהפכה הצרפתית זיהו את עצמם בנבואות נוסטרדמוס
תשומת ליבו של נפוליאון הופנתה גם היא לנבואות בעקבות אישתו ג'וזפין אבל כנראה שהמהדורה שבה השתמש היתה זיוף מזמנו.
ישנן טענות שנפוליאון שהיה מודע לנבואות שכביכול נבאו את בואו הקפיד להשתמש בתסרוקת מיוחדת קצרה יותר מהיה מקובל לשליט באותה תקופה מעין "ראש מגולח " ואף לבש גלימה קצרה מפורסמת שהוזכרה במיוחד בידי נוסטרדמוס רק בגלל שזאת הוזכרה בנבואות הנ"ל של נוסטרדמוס .
דהיינו הייתה כאן נבואה שהיגשימה את עצמה .

האם אהוד ברק הוא "מלך אימה מהמזרח "?

אהוד ברק.האם הוא נחזה בידי נוסטרדאמוס ?

 

האם נבואותיו של נוסטרדמוס אכן התממשו במציאות?
מאות אלפי אנשים ובוודאות וכנראה ומליוני אנשים מאמינים שכן .נציין שרק שאיש מפרשניו המרובים של נוסטרדמוס  לא הביא נבואה  שלו  והסביר לאיזה אירוע כוונתה לפני שהאירוע  התרחש.

רק לאחר שהתרחשו אירועים אלו ואחרים  נמצאו נבואות של נוסטרדמוס שתאמו אותם כך שספק אם היה יכול להיות להם השפעה כל שהיא על האירועים למעשה הנבואות . התחזיות מעולם לא היו אפקטיביות שכן מעולם איש לא הבין למה כוונתן  לפני שהתרחשו האירועים שאותם תיארו כביכול . .
הנבואה המפורסמת ביותר של נוסטרדמוס זאת שבה לראשונה נתן תאריך מדוייק שאליו אפשר היה להתכונן מראש היא זאת שבה דיבר על:
ב 1999 ושבעה חודשים/ מלך של אימה
יבוא מהשמים/ להחזיר לחיים את מלך אנגולם הגדול/ ויעלה את
מארס למלוכה קודם ואחרי כן"..

בכל העולם דיווחו אז על כמעט פאניקה וציפיה לאסונות מחוגים שונים ככל שהתקשורת הפיצה את הידיעה על נבואה זאת של נוסטרדמוס .
אבל דווקא באותו חודש של אותה שנה היחידה שנחזתה באופן ספציפי בידי הנביא מהמאה ה16 הדבר היחיד בעל החשיבות שאירע למיטב ידיעתי באותו חודש יולי 1999 ,היה שראש ממשלת ישראל אהוד ברק היציג את הממשלה החדשה שלו לפני כנסת ישראל .
האם לכך התכוון נוסטרדמוס כאירוע מונומנטלי משנה גורלות ? האם כוונתו הייתה שאהוד ברק הוא "מלך של אימה מהמזרח " ?
מומחי אסטרולוגיה רבים שוברים את ראשם בעניין זה ללא תוצאות .

אסטרולוגים ונאצים


והשפעה זאת של נבוואות נוסטרדמוס היגיעה לשיאה דווקא במאה העשרים הרציונלית לכאורה בימים שלאחר מלחמת העולם הראשונה בימי מלחמת העולם השנייה.


העניין במיסטיקה ובאסטרולוגיה היגיע אז בחוגים הבכירים ביותר בגרמניה בשיא חסר כל תקדים ו נאצים בכירים ונים ובהם מקורבים להיטלר כמו גבלס השתמשו בנבואות האסטרולוגיות כדי לחזק את ההשפעה הנאצית .והיטלר הוצג כמי שמוזכר בנבואות נוסטרדמוס תחת השם "היסטר ". .
נבואה ספציפית של נוסטרדאמוס זכתה לעניין רב במיוחד בגרמניה הנאצית :

חיות מוכות טירוף ברעב ,חוצות נהרות
החלק הגדול יותר של השדה יהיה כנגד ההיסטר
הדגול ייגרר בכלוב ברזל
כשהילד הגרמני יראה את הריין
( הסודות של נוסטרדאמוס מאת דיויד אובסון בתרגום טובה שטרנפלד)
הנאצים היו משוכנעים שבמילה "היסטר" הכוונה להיטלר וניסו להפיק רווח מנבואה זאת שמשרד התעמולה שלהם השתמש בה ללא קץ .

פרשן של הנבואה קצין דואר גרמני בשם קלוג האמין שהנבואה מדברת על כך שבריטניה תשקע מגדולתה לאחר 1939 כתוצאה מהגנתה על פולין .
יש החושבים שקביעת התאריך של הפלישה לפולין בידי הנאצים הייתה תוצאת אמונתם של אנשי האליטה הנאצית בדיוק של נבואה זאת כפי שתורגמה לגרמנית בידי קלוג

.ואם כך היה כי אז נבואה ספציפית זאת היא גורם שיר של המלחמה המזעזעת ביותר בהיסטוריה האנושית .

יש דעות סותרות עד כמה היטלר עצמו האמין בעל טבעי. נראה שדווקא הוא היה מבחינה זאת לפחות אדם רציונאלי למדי. קשה לדעת עד כמה היטלר עצמו האמין באמונות מיסטיות ויש על כך דעות סותרות , נראה שהוא לא האמין במיוחד .
אבל ברור שעוזריו הימלר ראש האס אס והאחראי לפיתרון הסופי של בעיית היהודים שהאמין באמונות מיסטיות ופסודו מדעיות שונות ומגוונות ורודולף הס האמינו אמונה אובססיבית בעל הטבעי התעניינו מאוד בנוסטרדמוס. שר התעמולה של היטלר גבלס היה כנראה סקפטי לגבי האסטרולוגיה בכלל אבל בהחלט האמין בכוחה כחומר תעמולה . תשומת ליבו של גבלס הופנתה לנבואות בעקבות אישתו שהראתה לו נבואות שלפיהן "הסטר" ( היטלר ) יצא מנצח והמלחמה לא תפגע בדרום מזרח צרפת
הימלר שהאמין אמונה שלמה באסטרולוגים דווקא הוא הוציא נגדם חוק שאסר את פעילותם פשוט משום שחשש שעלולים לחשוב שתחזיות אסטרולוגיות נכונות לגבי כל הגזעים ולא רק לגבי גזעים מסוימים . אבל רודולף הס מאמין אובססיבי גם הוא באסטרולוגיה נאבק בחוק בטענה שיש אמת באסטרולוגיה .
ונראה שהס ביצע את הטיסה המיסתורית שלו לבריטניה בניסיון להביא לשלום עימה בעצת אסטרולוגים שטענו שיוכל להביא לשלום עם בריטניה. .
והיו כמה וכמה אסטרולוגים שהייתה להם השפעה גדולה על מנהיגי הנאצים .

חוזים ברייך השלישי

אחד מהם היה  אריק ג'אן הנוסן "נביא הרייך השלישי " שיש הטוענים שהוא לימד את היטלר כל מה שידע על הפסיכולוגיה של ההמונים . הנוסן אגב היה ממוצא יהודי בנו של שחקן יהודי אם כי הסתיר זאת כל חייו . והא הופיע כטלפט קורא מחשבות וכקוסם נודד ב1931 פגש את היטלר והצטרף למפלגה הנאצית (!)ופירסם תחזיות אסטרולוגיות בעיתונים נאציים . הוא עשה סיאנסים שבהם הישמיע נבואות שונות .באחת מנבואות אלו חזה את שריפת הריכסטג בניין הפרלמנט הגרמני . יום לאחר מכן הריכסטג אכן נשרף .עד היום אין זה ברור אם ביוזמת הנאצים או ביזמה האישית של המצית שנמלכד ונשפט והוצא להורג כסוכן קומוניסטי . ואולי מישהו מן הנאצים ( גרינג ?) החליט ליזום זאת לאחר ששמע את הנוסן מדבר על כך כנבואה שמגשימה עאת עצמה ?
כך או כך גופתו הנקובה בכדורים של הנוסן נמצאה כמה שבועות לאחר מכן .כנראה נרצח בידי הנאצים .
אסטרולוג נוסף כזה היה קרל ארנסט קרפט . והוא על פי הטענה חזה במכתב ששלח ב2 בנובמבר 1939 לאחד מיועציו של הימלר התנקשות בחיי היטלר בין השביעי לעשירי בנובמבר תוך שימוש בחומרי נפץ התנקשות שאכן התרחשה ב8 בנובמבר 1939 היטלר נאם אז במינכן אבל בניגוד למנהגו סיים את הנואם במהירות בלתי רגילה .זמן קצר לאחר מכן הוטל רימון על המקום והוא נחרב כולו היו כ50 נפגעים מהם פצועים קשה. היטלר שעזב מוקדם לא נפגע כלל ואף לא נכח במקום בעת הפיצוץ שכמובן נועד להתנקש בחייו ותוכנן בידי אדם בשם ג'ורג' אסלר .הלה נאסר מיד ומצא את מותו במחנה ריכוז .
מאז הועלתה השאלה האם היטלר עזב את המקום במקרה וכתוצאה ניצל כתוצאה ממזל בל יאמן כמו גם במקרים אחרים של התנקשות בחייו ? או שמה ידע מראש על ניסיון ההתנקשות הצפוי בחייו ולכן עזב מוקדם
קרפט בכל אופן עבר חקירה בידי הגסטפו בניסיון להבין כיצד הישיג את הידע המוקדם שלו אך אלו שוכנעו שאכן הישיג זאת באמצעים אסטרולוגיים "רגילים ". ואכן היה יכול לחזות את העתיד בדייקנות באמצעות אסטרולוגיה .
כתוצאה החלו להעסיקו כאסטרולוג עבור האס אס עבור משרד התעמולה של גבלס ואפילו עבור משרד החוץ של ריבנטרופ. הוא פירסם פרשנויות של נבואות נוסטרדמוס כתומכות בנאצים ובניצחונם והכין
הורוסקופים של אויבי בריטניה ובראשם צ'רצ'יל
נבואות נוסטרדמוס פרו נאציות שהכין קראפט הועברו בידי גבלס כחומר תעמולה לצרפת ולמקומות אחרים כדי להראות לכל את חוסר הטעם להיאבק בגרמניה שניצחונה נובא בידי הנביא מהמוצא היהודי במאה ה16 . .הם תורגמו למגוון של שפות ושנשלחו לשפע של ארצות אפילו עד איראן הרחוקה
קרפט עצמן חזה נצחונות לגרמניה עד שנת 1943אם כי ציין שלאחר מכן המצב יהפך ללא חיובי עבור הצבא הגרמני. הנאצים היבטיחו לקראפט שעד אז המלחמה תסתיים .
כמובן שהמלחמה  לא הסתיימה עד אז.

לבסוף הוא נעצר כאדם מסוכן ואם כי השתמשו בו לעוד תחזיות אסטרולוגיות הוא אמצא את מותו בדרך למחנה בוכנואלד ב1945 .
הבריטים מצידם מרגע שהבינו עד כמה חשובה האסטרולוגיה לנאצים הקימו משרד מיוחד שמתפקידו היה לחזות כיצד ישפיעו האסטרולוגיים הנאציים על מהלכי הרייך השלישי …
הביון הבריטי כנראה האמין שהיטלר עצמו נעזר בידי לא פחות מחמישה אסטרולוגים וכל צעד שלו נקבע בידי אסטרולוג הקים מחלקה שתפקידה היה פשוט לחזות את התחזיות של האסטרולוגים של היטלר ומקורביו ודרכם לתכנן את מהלכי המלחמה.
"למה שרק להיטלר יהיה מונופולין על האסטרולוגים " שאל צ'רצ'יל
הם פירסמו מודעה "דרוש אסטרולוג לשירות משרד המלחמה " והקימו מחלקה שבראשותה עמד אסטרולוג גרמני ממוצא יהודי לואיס דה וול. הנ"ל היגיע לאנגליה ב1935 לאחר שנמלט מגרמניה
דה וול העביר למעיליו ניתוחים אסטרולוגיים על מהלך המלחמה.

עד  כמה הם השפיעו על מקבלי ההחלטות קשה לדעת . כנראה מעט מאוד.
נראה שהוא הופעל ל בידי הבריטים לא כל כך בגלל כישוריו האסטרולוגיים כשלעצמם  מאשר כמי שישמש כתועמלן נגד לתחזיות אסטרולוגיות שונות שהופצו בידי התעמולה של גבלס בעולם וחזו כמובן את נצחונו בבלתי נמנע של היטלר .הללו פורסמו במדינות ניטרליות שונות למשל במגזינים אסטרולוגיים ומיסטיים בארה"ב . .
הוצאו כספים רבים על תעמולה אנטי גרמנית שתשתמש בנבואות מסויימות של נוסטרדמוס שהראו שגרמניה הנאצית עומדת להפסיד . אלו פורסמו בספר בגרמנית בשם "נוסטרדאמוס מנבא את מהלך המלחמה " . את הנבואות האלו זרקו טייסים של בעלות הברית בצרפת ובבלגיה .
רוב הנבואות שם שיוחסו לנוסטרדאמוס היו מומצאות של דה וול על המפלה הצפויה לנאצים ולהיטלר שכונה שם "היסטר " לאורך כל הדרך . ועליו חזו שם
שישה גברים יפתיעו אותו בלילה
ערום וללא מגן שריונו הוא יוכרע במיטתו.
לעיתים הנבואות הופיעו כמודפסות במגזינים אותנטיים של אסטרולוגיה מגרמניה שכמובן זויפו בבריטניה עם הנבואות האנטי נאציות משולבות בתוך העמודים הרגילים והקורא הגרמני הממוצע היה מתקשה להבחין בכך ( אם כי מן הסתם היה תמה איך הצנזורה נתנה לחוברות כאלו להתפרסם ?)
לפירסומי תעמולה כאלו היה חלק נוסף בפגיעה מורל של האזרחים והלוחמים הגרמניים . וכך נמצאו שם תחזיות שדיווחו על ימים קשים לצוללות ותחזיות אחרות שחזו שיום יבוא והימלר יבגוד בהיטלר .

דבר שאכן אירע בסוף המלחמה כאשר הימלר החליט לנטוש את היטלר ולהגיע להסכם מטעם עצמו עם בעלות הברית .
מה שאכן קרה שהיה שהימלר שאכן היתיעץ כל הזמן עם מיסטיקנים ואסטרולוגים .עוזרו וולטר שלנברג ששאף לסיים את המלחמה דרש מהאסטרולוג של הימלר רולף שיצור להימלר הורוסקופ שייתן להימלר את האומץ ולשכנע אותו שהגורל והכוכבים גוזרים עליו להיות הפיהרר ולהציל את הגרמנים על ידי כך שיבגוד בהיטלר ..
אחר כך תיכנן שלנברג לחסל את הימלר .
בסופו של דבר התוכנית לא יצאה לפועל אבל היה בה היגיון מסויים.
בימים אלו של תבוסות וחורבן לגרמניה האנשים הפסיקו להאמין בדברי תעמולה אבל עדיין המשיכו להאמין בתחזיות אסטרולוגיות ואלו היו כלי התעמולה האחרון של גבלס שנשאר יעיל והוא פירסם עוד תחזיות אסטרולוגיות שהראו שאחרי הכל גרמניה עומדת לנצח.

אסטרולוגים ופוליטיקאים מודרניים

תורי - זכרונותיה של ננסי ריגן / ויליאם נובק

האמונה בכוחם של האסטרולוגים  בקרב פוליטיקאים  לא מעלמה מאז מלחמת העולם השנייה  נהפוך הוא.כ

ידוע ננסי רייגן אישתו של הנשיא האמריקני רונלד רייגן האמינה מאוד בכוחם של אסטרווגים והדבר גרם לשערוריה זוטה כאשר התברר שאסטרולוגית מכוונת את מהלכי הבית הלבן .
ריגן התמנה למושל קליפורניה בשעה מוזרה 6 דקות אחרי חצות ולדעת האסטרולוגים אפשר להסביר זאת רק בייעוץ אסטרולוג שהוא או יותר נכון אישתו קיבלו . מנהל צוות הבית הלבן דונלד רייגן חשף בספר שריגן היה תלוי בידידה אסטרולוגית של אישתו נוב היל לגבי תיזמון של כל צעד ציבורי שלו ,
האיש החזק בעולם היה לעיתים אסיר ממש בבית הלבן מחשש לצעד בזמן לא נכון מבחינת הכוכבים .
ננסי רייגן הסבירה את העניין בספר זכרונותיה :תורי.לטענתה היא חרדה כל כך לחייו של בעלה לאחר ניסיון ההתנקשות בחייו וידיעתה שכל נשיא שנבחר או נבחר מחדש בשנה עגולה שמסתיימת באפס כל 20 שנה מת בעת בתקופת כהונתו ,והשימוש באסטרולוגית שיעצה לה מתי יהיה זה נכון מבחינת הנשיא לצאת מהבית הלבן הרגיע אותה. עם זאת היא טענה שכל ההמלצות של האסטרולוגית מעולם לא היה קשר למדיניות או לפוליטיקה רק ללוחות זמנים "ימים טובים או רעים בכל הנוגע למסעותיו מחוץ לעיר.
.
אבל ריגן לא היה יחיד גם ברז'ינייב המנהיג הקומוניסטי של ברית המועצות שלא היה אמור להאמין בדברים כאלו הקפיד להתייעץ באסטרולוג בנקודות במכריעות במלחמה הקרה . וכך עשו גם מנהיגי צרפת כמו פרנסואה מיטראן .שנודע בעניין הרב שלו במיסטיקה מסוגים שונים .
ראש ממשלת בריטניה מרגרט תאצ'ר נזהרה שלעולם לא לגלות את תאריך לידתה המדייק והיו שטענו שהיא עושה זאת לא מסיבות נשיות ידועות אלא מסיבות פרקטיות כדי לא לחשוף יותר מידי מידע עבור אסטרולוגים שיוכלו להעביר מידע מסוכן עליה ליריבים פוליטיים. .
ונראה שגם היום פוליטיקאים שונים מושפעים מאוד בידי החוזים והאסטרולוגים שלהם . ידוע למשל שהמשטר הצבאי הרודני בבורמה מאמין באסטרולוגיה באמונה שלמה . ידוע שהסיבה להעברת הבירה של בורמה מרנגון הבירה הקדומה אל עיר עמוק בלב הגונג הייתה בגלל הזהרה של אסטרולוג למנהיגי בורמה שאם לא יעשו זאת יסבלו מקטסטרופה נוראית . והמעבר התבצע בתאריך ספציפי מאוד שאותו קבע האסטרולוג בשישי בנובמבר 2005 בשעה 6.37 בבוקר .ובדקה זאת בדיוק החל המעבר לעיר כפי שקבע האסטרולוג .
גם זמן הכרזת העצמאות של בורמה נקבע רק לאחר התייעצות עם האסטרולוגים
ויש האומרים שגם ההחלטה לשנות את שמה של בורמה למיאנמר הייתה תוצאה של קביעת חוזי העתידות שהשם החדש יביא "מזל " ( כפי שהמקובלים בארץ מבטילים שיקרה לאנשים שונים שפונים אליהם ).
אבל האסטרולוגיה בבורמה ההיא גם מקצוע מסוכן אסטרולוג שבטיפשותו חוזה לחונטה שם תחזיות שליליות צפוי למאסר ואף למוות .
והאסטרולוגיה היא איתנו עד היום וכנראה פופולארית ונפוצה יותר מאי פעם .לפחות רבע מכל האמריקנים לפי סקרי דעת קהל מאמינים באסטרולוגיה .שליש מהם חושבים שהאסטרולוגיה של גלגל המזלות היא מדעית .אחוז התלמידים המאמינים באסטרולוגיה עלה מ40 ן59 אחוז בין השנים 1974 ו1984. ובארה"ב יש פי עשרה אסטרולוגים מאסטרונומים ובצרפת יותר אסטרולוגים מאשר כמרים קתוליים . שני שליש מהעיתונים בארה"ב נושאים טורי הורוסקופ ויש לפחות עשרת אלפים אסטרולוגים במישרה מלאה ועוד כ175 אלף אסטרולוגים במשרה חלקית בארה"ב .

אבל כנראה זהו רק קצה הקרחון . שהרי העולם שלנו הופך להיות פחות ופחות רציונאלי ויותר ויותר נוטה לקבל אמונות כמו האסטרולוגיה והמאמר יעסוק בכמה וכמה מקרים כאלו
כמדומה שהאסטרולוגיה כיום הפכה לכל כך מכובדת שהיא גם  נהפכת לפופולארית  פחות מאמצעי חיזוי עתידות אחרים. אנשים יודעים עליה והיא הפכה ל"מינסטרימית " בתרבות שלנו וגם היא תמיד  שם אבל הם מחפשים דברים אקזוטיים יותר .וכתוצאה האסטרולוגייה שוקעת באופן מסויים לעומת אמצעי חיזוי רדיקליים ואקזוטיים יותר כמו פנייה לרבנים וקוראים בקפה ואמצעי חיזוי אחרים.

עובדה :בראשית 2009 שום עיתון חשוב לא העלה על דעתו לבקש מאסטרולוגים ידועים תחזיות לגבי השנה בניגוד לשנים קודמות.

אסטרולוגיה בישראל

בישראל כמובן מאליו כמו בשאר מדינות המערב האסטרולוגיה זוכה להצלחה רבה .ואחד האסטרולוגים הידועים ביותר הוא הרצל ליפשיץ שידוע כיועץ וחזאי גם לפוליטיקאים . הוא כתב ספר שלם בשם "לא יאומן כי יסופר " שבו הוא מספר כיצד חזה ועזר לפוליטיקאים ולסלבריטאים אחרים של ישראל ליפשיץ כמו אסטרולוגים אחרים הפך מאז לדמות ידועה בכלי התקשורת הישראליים הנועצים בו באופן קבוע וגם בחוגים הנוצצים ביותר של ישראל .ולאחרונה פורסם גם ספרו השני . כיצד השפיעו הכוכבים על הצלחותיו וכשלונותיו של היטלר. ". עכשיו מתורגם לאנגלית .
לרגל כתבה זאת ראיינתי את הרצל ליפשיץ על הצפוי לנו וניסיתי להעריך עד כמה אפשר לסמוך על תחזיותיו.
שיחה עם הרצל ליפשיץ

 

יש היום עלייה בשימוש באסטרולוגיה אצל האוכלוסייה הכללית ?
 ליפשיץ : בהשוואה לתקופה שבה התחלתי 1972 יש מאז עליה של ששים אחוז מינימום לפחות .ואני יכול לאמר לך שיש גם עלייה גדולה בשימוש ביעוץ האסטרולוגי אצל פוליטיקאים ובכירים .

אתה יכול לתת דוגמאות להצלחות חיזוי שלך ?
ליפשיץ : וודאי רבות . למשל :יעצתי לאריק שרון והוא הודה על כך בפומבי שהרצל ליפשיץ הזהיר אותו לצאת מבירות עד 20 באוגוסט 1982 . שרון רצה לדעת למה ליפשיץ אמר רק אמר לו מצב הכוכבים בספטמבר הוא מסוכן וגרוע ולכן עדיף לצאת קודם הוא החליט לעזוב .ומה שקרה בספטמבר היה טבח סברא שתילה שהרס את הקריירה שלו למשך שנים.


א.א. זה דבר שלא קרה אבל האם היה שינוי מדיניות כתוצאה מתחזיות שלך ?
ליפשיץ אני עצרתי את מבצע דין וחשבון כשקראתי את העיתון על המבצע בדקתי את המפה האסטרולוגית וראיתי שהמפה של ישראל בתאריך מסויים רעה מאוד והתקשרתי לרבין ואמרתי לו לא לפתוח בשום מבצע צבאי לפני התאריך הזה שאמרתי לו והוא פתח יום אחרי זה במצע דיון וחשבון שלא היה בו פצוע אחד .
אני הזהרתי את רבין מפני הרצח ואפשר לשאול את  היועץ שלו איתן הבר שיאשר את זה.
ב1981 פנה אלי בכיר מהמודיעין וביקש פרטים על עתיד סוריה מצרים עיראק וירדן ביקשתי את תאריכי הלידה של הארצות הללו ובסוף התברר לי שהוא רצה לדעת מה מצב עיראק שבה הופצץ
כמה חודשים לאחר מכן הכור האטומי כי היה צריך לדעת את התאריך האסטרולוגי של המדינה.  

חוץ מזה חזיתי ביוני של 2008 שאולמרט יכהן עד מרץ 2009 .וזה מה שהולך לקרות.

האם חזית את המלחמה בעזה ?
חזיתי שהולכת להיות מלחמה.
ומה יהיו תוצאותיה ?
 ליפשיץ : הולכת להיות מכה לפלסטינאים וההסדר יהיה לטובת ישראל כבר בשבועות הקרובים. העזתים עומדים להיות שקטים למשך השנה הקרובה הם לא יתקיפו את שדרות.
מר ליפשיץ האם חזית את השפל הכללי של 2008 ? זה שאנו חווים אותו עכשיו ?
ליפשיץ:  כן. ראיתי אותו.אבל זה נכון שלא פירסמתי עליו דבר כנראה שלא ראיתי בזה צורך. אבל תדע שראיתי מראש את המשבר הכלכלי של 1987 וכתבתי עליו חודשים לפני זה במדור בכתב העת"וועדים".
ולמה על זה לא אמרת שום דבר ?בכל זאת משבר ענק שלא היה כמוהו מאז 1929 תסכים איתי שהודעה מוקדמת עליו מאדם אמין כמוך הייתה מעניינת מאוד את הציבור ואת קובעי המדיניות .
ליפשיץ :תראה אני מפרסם תחזיות על דברים ששואלים אותי ואף אחד לא שאל אותי לגבי משבר כלכלי.
הרי יש לך אתר היית יכול לפרסם בו את התחזית החשובה הזאת שלך,גם בלי שישאלו אותך על זה .
ליפשיץ :כן זה נכון.כנראה לא חשבתי על זה.
דהיינו הרצל ליפשיץ לא חזה כלל את המשבר הכלכלי החמור.

ואם כבר האם חזית את מעשה הטרור הדרמטי ב-11 בספטמבר 2001 שתוצאותיו הביאו לשינויים דרמטיים במדיניות העולמית?
ליפשיץ : לא חזיתי את המשבר של 11 בספטמבר כי אני לא במיוחד מחפש איומים למעשי טרור אני לא מחפש מעשי טרור. תבין לא שאלו אותי על משהו כזה אז לא ראיתי את זה.

לא ניתן אלא לתמוה כיצד שום אסטרולוג ידוע ( כולל הרצל ליפשיץ ) לא חזה אירוע חשוב כל כך כמו התקפת האל קאעידה ב11 בספטמבר בניו יורק ? רבים מהם כמובן טענו בדיעבד שהם חזו זאת  אבל טענות אלו מעוררות רק גיחוך.

אני מכיר דמות ידועה מאוד בחוגי הניו איג' של ישראל אישה שיצאה לארה"ב ולפני כן בדקה בכל אמצעי חיזוי הידוע לאדם שהיא תגיע לארה"ב בשלום ושלא יקרה שם שום דבר מיוחד וטרחה להודיע על כך למקורבים. והיא אכן היגיעה בשלום ביום ה11 בספטמבר 2001  ונלכדה במשך שעות ארוכות מאוד בנמל התעופה של ניו יורק.

כמה זמן ימשך המשבר הכלכלי ?
ליפשיץ :אני חוזה שהמשבר הכלכלי יתחיל להיות בשליטה ממרץ אפריל 2009 אז יתחיל תהליך התחדשות בכלכלה העולמית במיוחד בישראל ובארה"ב . לא יהיה שפל כלכלי חדש. ואני חוזה שהמצב הכלכלי בארץ יהיה אחרי זה יותר טוב ממה שהיה ב2008. .
מי ינצח בבחירות?
נתניהו ינצח ויעשה קואליציה עם ברק שיקבל 18-20 מנדאטים .קדימה יקבלו כמו או פחות מהעבודה .
מר ליפשיץ הזמר אריאל זילבר רץ כעת לכנסת. האם הוא יכנס לכנסת ?
 ליפשיץ : לאחר בדיקת מפת הלידה של אריאל זילבר אני לא רואה שעומדת להיות לו תמיכה חזקה מספיק בציבור על מנת שיכנס לכנסת .זילבר הוא זמר לא פוליטיקאי.  

אז לדעתך אסטרולוג כמוך צריך להיות יועץ קבוע של ראשי המדינה ?
ליפשיץ בהחלט. ולו רק כדי לדעת את כוונותיהם ותוכניותיהם של מנהיגיp ערביים שמשתמשים באסטרולוגים כפי שעשה צ'רצ'יל במלחמת העולם השנייה .

אז האם האסטרולוגיה היא אפקטיבית ?
אין ספק שהיא אפקטיבית לגבי אנשים רבים שמניחים שגורלותיהם נכתבים בכוכבים ומאמינים שתחזיות שונות שמושמעות לגביהם אכן מתממשות . .
אבל האם היא אפקטיבית לגבי גורלות אומות ?
כלל לא. וזאת מאחר שמה שאסטרולוג יכול לחזות לטובת אומתו גם אסטרולוג מהאומה היריבה יכול לחזות באותה המידה.   עם אכן המדובר במדע .כפי שטוענים האסטרולוגים ואם שתי האומות ינסו לנצל תחזיות אלו לטובתן במלחמה ברור שאחת מהן תיכשל ואולי שתיהן ..
מבחינת המדע המודרני המדובר בהבלים ,מה עוד שהיום ברור שהרבה מההנחות שעליהם התבססו הכוהנים הבבליים הקדומים כשיצרו את האסטרולוגיה ,מספר כוכבי הלכת במערכת השמש למשל היו שגויות .

כדאי לחזור בעניין הזה שוב אל המדע הבדיוני ואל סדרת "המוסד".

סופר המדע הבדיוני דונלד קינגסבורי חיבר בשנת 2001 מעין ספר סיום לסדרת המוסד של אסימוב בשם "משבר פסיכו היסטורי " שמתרחש אלפי שנים לאחר הקמת "האימפריה השנייה" הנצחית שאותה חזו הפסיכו היסטוריונים בסדרה של אסימוב.,בידי אנשי האירגון החשאי המוסד האחר.
אבל קנגסבורי מראה שאימפריה שנייה זאת אינה יכולה להיות נצחית מאחר שלאורך הזמן עוד ועוד עולמות לומדים את כוחה של הפסיכו היסטוריה ואיך לנצל אותה לטובתם כפי שעשו תלמידיו של הרי סלדון אלפי שנים קודם לכן . וברגע שיותר מידי אנשים יודעים פסיכו היסטוריה היא אינה יכולה להיות אפקטיבית.,שהרי אז כל אחד יוכל להשתמש בתחזיותיה כנגד האחרים והתחזיות השונות יבטלו אחת את השנייה.
וזה חייב להיות נכון גם לגבי אסטרולוגיה אם יש בה איזה שהוא אמת . .

א.א. מר ליפשיץ גם למנהיגי האויב יש מן הסתם אסטרולוגים שחוזים לבוסים שלהם כנגד הבוסים שלך ,האם התחזיות שלכם לא יבטלו האחת את השנייה ?
ליפשיץ אני אצדק כי אני טוב יותר מהם.
אני לא כל כך בטוח בזה……

נשאלת השאלה עד כמה האסטרולוגים אמינים יותר  מאנשי המודיעין שעליהם נאלצים הפוליטיקאים להסתמך . .הרצל ליפשיץ כמדומה יכול לחזות אירועים שהם פחות או יותר צפוים בדרך זאת או אתרת. אבל אינו מסוגל לחזות אירועים שבאים בגדר הפתעה כמעט מוחלטת כמו שפל כלכלי חדש או התקפת טרור ענקית

אז הוא אינו שונה בהרבה מאנשי מודיעין שמבצעים הערכות על סמך המידע הקיים בשטח אבל לעולם אינם מסוגלים לנבא דברים שהם בגדר "הבילתי צפוי ".

דעתי שלי על האסטרולוגים פחות טובה מזאת של הרצל ליפשיץ. לאחר ששתי אסטרולוגיות בנפרד זו מזו הבטיחו לי חגיגית בתקופות שונות האחת לפני 11 שנים והשנייה לפני 8 שנים, שבמהלך שנת 2005 אפגוש בבת זוגי הנצחית. העובדה שהן הבטיחו לי דבר זהה הייתה בהחלט מרשימה.

אבל שנת 2005 עברה מזמן ואני עדיין מחכה לפגוש את בחירת-לבי..

ראו גם :
הנשיא וננסי ריגן והאסטרולגים 

צופן פטרוס רומנוס 

אלי אשד על נבואת 2015 של נוסטרדאמוס 

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

4 תגובות על “אסטרולוגיה ופוליטיקה”

זה טוב לאסטרולוגים כמו קפה קטן למנחשות בקפה וכדור בדולח לצועניה המצויה.

קראתי בעיון את הכבה
אני בארץ מ 47 עברתי את כול המילחמות.
אמר מי שאמר תנו ליהודום מדינה הם יכלו
אחד את השני.לא עבור מדינה כזות נילחמתי.
אני ניצול שואה כילד בארופה חלמתי שבישראל
כולפ יוהבו זה את זה…..נו. אוליי בעוד 50 שנה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

8 − two =