web analytics
קטגוריות
שירה

חלומו של אריאל זילבר: ניתוח של הפזמון "חולם"-חיים מזר

חיים מזר מנתח את הפזמון של אריאל זילבר "חולם".

 

בימים אלו הודיע הזמר אריאל זילבר על כך שהוא רץ לכנסת במיסגרת מפלגת הימין הקיצונית" ארץ ישראל שלנו"  של שלום דב וולפה וברוך מרזל שהוא כבר הודיע על תמיכתו בה עוד בבחירות הקודמות.
אז זילבר חיבר, הלחין ושר  שיר בחירות מיוחד למפלגת חזית יהודית לאומית של ברוך מרזל.

בבחירות האלה הוא ישודרג.  הזמר ישובץ באחד מארבעת המקומות הראשונים ברשימת המפלגה לכנסת. אם יזכה יהיה זילבר הזמר המקצועי הראשון שנכנס לכנסת ( אם כי היו כבר זמרים לפניו בכנסת , עקיבא נוף וגם פנינה רוזנבלום ). אבל בהחלט ייתכן שהוא גם לא יהיה האחרון . האם כפי שאנו רואים עיתונאים הרצים בפוליטיקה נראה בעתיד גם זמרים כמו נניח שלמה ארצי ? או אביב גפן ?או בדרנים כמו דודו טופז?
לרגל ההודעה המפתיעה חוזר חיים מזר שכבר עסק בעבר בכמה משיריו של הזמר אל אריאל זילבר אל שיר נוסף שלו.מהעבר הרחוק הלא פוליטי .

 

 

 

חולם

מילים: אריאל זילבר 

לחן: אריאל זילבר

 

עוד מעט קאט ונגמר
הקיץ עבר
זכרונות בני חלוף
אהבות על החוף

אך הפעם
לא אשכח מן הסתם
עוד נשארה התחושה
ותקוות לתקופה חדשה

חולם
חי ונושם
חלום אין לו שם
הלב עוד הולם
כמו פעם

אוהב
לא מתעצב
הגבול הוא הלב
ראשו מתערבב
בשמיים

קשת פרוסה בענן
ידעתי לאן
נסתתמות טענותי
שאלו ידידי:

המצאת?
כן עניתי, ודאי!
פעם אותה התחושה
ותקוות לתקופה חדשה

חולם
חי ונושם
חלום אין לו שם
הלב עוד הולם
כמו פעם

אוהב
לא מתעצב
הגבול הוא הלב
ראשו מתערבב
בשמיים

חולם
חי ונושם
חלום אין לו שם
הלב עוד הולם
כמו פעם

אוהב
לא מתעצב
גדול הוא הלב
ראשו מתערבב
בשמיים

אוהב
לא מתעצב
הגבול הוא הלב
ראשו מתערבב
בשמיים

תחושת חסך שבאה על סיפוקה

מאת חיים מזר

 

שיר זה מתאר תחושה של אי שקט שמחברו מתנסה בה.הוא מרגיש כי דבר מה מציק לו. הוא נמצא בתחושת חסך לא ברורה המתבהרת בהמשך .כאשר תובנה זו מתחוורת לו הוא נמצא על סיפה של התעלות נפשית. בשיר זה 11 בתים וחלק מהם חוזרים על עצמם. המבנה הוא של 1,2,3,4,5,6,3,4,3,4,4. מבחינת התוכן לשיר שני חלקים .חלק ראשון בתים אחד עד שישי,חלק שני בתים שביעי עד אחד עשר. הבתים בחלק השני מופיעים לסירוגין בית שלישי,בית רביעי,בית שלישי,בית רביעי,בית רביעי.

חלק ראשון:

חלק זה פותח בתיאור זכרונות מהעבר.התיאור מתייחס לקיץ כאשר עונת שנה זו היא מטאפורה לתקופת העלומים. תקופה שהיו בה הרבה אהבות ועם ההתבגרות, אלה עוברות למחוזות הזיכרון, של מה שהיה. השימוש במילה "קאט" מציג אותן כאפיזודה מתוך סרט.היתה תקופה והיא נגמרה. יחד עם זאת המחבר מרגיש שחסר לו דבר מה שהוא עדיין לא יכול להגדירו.עם סיום תקופה בחיים נפתחת תקופה חדשה,תקוות חדשות ועימן חלום חדש.כשם שבתקופת הנעורים הלב הלם בעוצמה עם כל אהבה חדשה,כך גם הפעם.בעקבות החלום מתעוררת אהבה מסוג חדש שהלב נוטל בה חלק משמעותי ביותר. "לב שראשו מתערבב בשמים". השכל מתמזג עם האהבה."קשת פרוסה בענן" הנותנת מענה לשאלות שהתעוררו ובאו עתה על סיפוקן.בבתים חמישי ושישי שומעים מעין רב-שיח בין המחבר לבין חבריו.הבית החמישי מסתיים בשאלה הגולשת לבית השישי ובבית זה באה התשובה. חבריו של המחבר הבינו שהוא נמצא בחיפוש תשובות לשאלות ולחיבוטי נפש שניקרו בליבו.לאור השינוי שחל בו חבריו שאלו אותו "המצאת?" תשובתו היא החלטית .הוא מרגיש כי השאלות אותן שאל הגיעו לפתרונן ועימן "תקוות לתקופה חדשה". תקוות המופיעות לראשונה בבית השני .החלומות שהתממשו הם במישור הרוחני.

חלק שני:

החזרות לסירוגין על בתים שלישי ורביעי, בית המתאר חלום ובית המתאר אהבה שבאה על סיפוקה יכולים להעיד על המתח בו היה שרוי המחבר עד שהגיע לתשובות אותן חיפש.רמז נוסף לכך אפשר למצוא בהבדל שבין הבית העשירי לבית האחד עשר.ההבדל ביניהם הוא במילה אחת .בבית העשירי נאמר "גדול הוא הלב" ובבית האחד עשר נאמר "הגבול הוא הלב".זו הפעם היחידה שהמילה גדול מופיעה בשיר והיא יכולה להעיד לאיזה מימדים הגיעה הכמיהה של הלב לאהבה חדשה. המילה "גבול", בבית האחרון יכולה להעיד על הגבולות שלו. הלב אמנם יכול להגיע לשמיים אבל לא מעבר לכך. כאילו הוא רוצה לשמור על איזה שהן פרופורציות. לא ללכת מעבר ליכולות הטבעיות שלו.

 

ראו גם

חולם : הקליפ

האתר של אריאל זילבר

אריאל זילבר בויקיפדיה

חיים מזר על הטרגדיה של בטי בם

חיים מזר על היאוש של אריאל זילבר

חיים מזר על האמונה של אריאל זילבר

 

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

9 תגובות על “חלומו של אריאל זילבר: ניתוח של הפזמון "חולם"-חיים מזר”

מוסיקאי מהמוכשרים שהיו אי-פעם בארץ. חבל שזיקנתו מביישת את נעוריו.

תודה על הניתוח המעניין, אפשר להוסיף שהלחן נוסטלגי משהו כמו נבסגנון שירי שנות החמישים, ולפי כך, תואם את המילים כמו כפפה ליד.

איש אמיץ ומוכשר, שוצא נגד כל הוויית השקר והכזב של הסמול הישראלי, שהוא היה שותף לו במשך שנות דור. איש אמיץ שדבק באמת על אף כיעורה ומתרחק מתרבות השקר על אף תחפושותיה היפות.

אין משהו על המלחמה ? או על הסילווסטר ?
אריאל זילבר – תינוק שנשבה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

fifteen − twelve =