web analytics
קטגוריות
שירה

ציפור נפשה של מיכל סנונית- סקירה על הספר "שירת הלב" מאת ירון ליבוביץ'

 

 

מיכל סנונית

מיכל סנונית היא סופרת ילדים ומשוררת  שפירסמה עד כה 34 ספרים, ביניהם ספרי שירה וספרי ילדים.

אולם היא התפרסמה יותר מכל הודות לספרה לילדים "ציפור הנפש " אחד מספרי השירה המצליחים בשנים האחרונות שתורגם עד כה ל16שפות (!) השג שמעט מאוד ספרי ילדים עבריים זכו לו . .

בין השאר 'צפור הנפש' זכה בפרס בינלאומי לספרות ילדים -1993 בז´נבה,  ונבחר לשנת 2006 כספר השנה במקסיקו, בבחירת הנשיא ומשרד החינוך שם , והפרס הוא הדפסת הספר ב-100.000 עותקים,
וכעת ירון ליבובץ' סוקר את ספר השירה החדש שלה  "שירת הלב " שבימים אלו משמש גם כבסיס לסדרה של פזמונים מולחנים של הזמרת יסמין אבן.

ציפור נפשה  של מיכל סנונית :
ביקורת על ספרה של מיכל סנונית "שירת הלב"

מאת ירון ליבוביץ'

אחד הפזמונים מתוך תקליטו הקלאסי של מתי כספי "צד א' צד ב'" נקרא כמה שירים אפשר להמציא בכלל". ברשותכם אני אזכיר כאן את מילותיו: "כל השירים של היום נכתבו כבר לפני/ הרבה שנים/ מה שחשבנו הספיקו פשוט לחשוב/ גם אחרים/ אל נהיה עד כדי כך תמימים ונחשוב/ שיש יוצאים מן הכלל/ כמה שירים כבר אפשר להמציא בכלל/.

 

הפזמון הזה הוא אחד השירים הפחות ידועים של מתי כספי. אי אפשר להתעלם מהאירוניה הטמונה במילים של פזמון יפה זה. הפזמון שהוא מן הסתם חדש ומקורי מדבר על מציאות שבה אין יותר שירים מקוריים כי כל הנושאים כבר מוצו.

 

מילים אלה עלו בדעתי כשעיינתי בספר השירים החדש  של מיכל סנונית שירת הלב. בספר זה, ליתר דיוק בחלקו הגדול של הספר חיברה סנונית מחזור בן עשרים ושמונה שירים העוסקים סביב נושא אחד – הלב.

כל השירים נקראים לב וממוספרים בסדר עולה, ז"א לב 1, לב 2 וכו'. לאמתו של דבר מדובר בפרויקט שאפתני של המשוררת שמנסה באמצעות מחזור שירים זה לעבור על פני חייו של אדם מזמן תרום לידתו ועד מותו. בכך מיכל סנונית עוסקת באופן חדש  בנושא שבו עסקו אחרים לפניה וקרוב לוודאי גם יעסקו בו לעתיד.

בספר הזה יש גם מספר שירים שלא שייכים לאותו מחזור, מהם שירים מעניינים למדי העוסקים בנושאים תנכיים, אולם הם ראויים להתייחסות נפרדת
חיי אדם לא תמיד הם מעניינים. . יש בהם עליות ומורדות.

ואפשר לומר שגם מחזור שירים זה רחוק מאוד מלהיות אחיד ברמתו.

יש שירים שהרשימו אותי מאד.  . אבל היו גם שירים שמה לעשות לא נגעו בי.

שיר שלא היה מגע בי הוא "לב 7" ובשמו המשני נקרא גם "שיח לבבות" להלן חלק ממנו: "לב נסיך עובד אדמה (אבי)/ לב אור הסהר/ לב כוכב האפל/ לב שירת היער/ … הריתמוס של השיר מזכיר לי רשימה של פריטים שהקשר ביניהם הוא אסוציאטיבי. הרעיון הזה הוא רעיון ראוי להערכה אך כאן, לטעמי הוא לא עובד. גם השירים "לב 11 "("בסוף הלילה, כשהאדמה נבקעת/ ועולים מתוכה המוני לבבות אל בקר חדש,/ אני יודעת שעוד יש לנו סכוי/ להברא מחדש/ …" ו"אפשר להזכיר בהקשר זה גם את לב 17", שדי דומה בסגנונו ל"לב 7",.

שירים לא מרשימים בעיני ובנאליים. אפשר היה לוותר עליהם בספר.

לעומת שירים אלה, יש במחזור הזה שירים טובים. השירים שמצאו חן בעיני ביותר היו השירים "לב 1", "לב 2" ו"לב 3". השירים האלה עוסקים ברגעים של תרום לידה ולידה.

בשיר "לב 1" למשל הריתמוס הוא רגוע והמשפטים ארוכים. הדימויים הם דימויים של ים ושקט אין סופי. "נגון הלב/ פורט אותנו לדגים במים./ שטים מתחת לבטנה של אמא/ … /ברֹגע הכחל של רחם העולם ."

ב"לב 2" האווירה הרגועה מועצמת ושורה לכל אורך השיר, שכולו משפט אחד ארוך.

"שטה במים הכחלים עטופה בנעימות לבנה/ דפק לבה מבשר לה משהו חדש מתרחש/ משהו שאין היא יודעת עדין את פשרו/ והיא שטה בתוך הכחל שהופך לירֹיקה/".

 עם זאת בשיר הזה יש סימן מבשר על שינוי, הכוונה כנראה ללידה, שיהיה ניכר בשיר "לב 3". בשיר זה הריתמוס משתנה ומדמה פעימות מואצות של לב. המשפטים קצרים יותר. "פעימות הלב דוחפות אותה החוצה./

אהבתי את האזכור לאגדה שנמצאת במסכת נידה דף ל עמוד ב' על המלאך שסותר על פיו של התינוק כדי שישכח את כל מה שהוא יודע. בשיר זה נרמז. "… קול קורא ברוכה הבאה/ מכה על פיה/ להשכיח את מה שהיה./"
מחזור זה על הלב הוא גם מסע שמיכל סנונית לוקחת אותנו לאורך חייו של אדם. זה לא המסע היחידי שמיכל סנונית לקחה את קוראיה.

 

בספר הילדים הידוע שלה "ציפור הנפש" היא לקחה אותנו לתוך נפשו של אדם.

 

בספר מעניין אך פחות ידוע שלה שירה נוסעת העירה המסע העירה מתרחש כולו על גבי ציור שהגיבורה, הילדה, מציירת. מסע, כמו כל מסע, הוא רצף של הנאות אך גם של רגעים משעממים, וגם בספר זה המסע שבמחזור שירי הלב הוא רצף של רגעים, חלקם יפים וחלקם פשוטים ומוצלחים פחות.

פסק הדין :

ספר מאוד לא אחיד ברמתו יש בו קטעים שראויים לקריאה לצד כאלו שראויים הרבה פחות . .

 

ראו גם

 

שירת הלב
שירת הלב באתר עברית

שירים "משירת הלב "

 

האתר של מיכל סנונית

 

מיכל סנונית בויקיפדיה 
מיכל סנונית באתר מכון התרגומים מעברית

מיכל סנונית בלקסיקון הספרות העברית

 

נוריתהה על"שירת הלב "

 

ציפור הנפש בויקיפדיה

 

מירב יודלביץ' על ציפור הנפש

מדף הספרים של מיכל סנונית

 

דף הפייסבוק של ירון לייבוביץ' 

 

 

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

2 תגובות על “ציפור נפשה של מיכל סנונית- סקירה על הספר "שירת הלב" מאת ירון ליבוביץ'”

מופע מיוחד המוקדש ליצירתה של מיכל סנונית יתקיים במועדון לבונטין 7 בתל אביב במסגרת סידרת "שירה פלוס" בהנחיית פרופ' נסים קלדרון. ניהול מוסיקלי, הלחנה וביצוע: יסמין אבן.
במופע תתקיים השמעת בכורה של לחנים חדשים לשבעה משיריה של מיכל סנונית בהלחנה וביצוע של יסמין אבן בליווי נגנים. זמרים אורחים: נתן סלור וסימה לוי דוכין.
בין השירים המולחנים בידי יסמין אבן
:פרפר מלנכולי,
קיץ חם
נקודה שחורה בלב
על מדרגות הלב,
כוכבים באוגוסט.
אמא היתה אומרת
לך תבין את הלב,
וגם
כשנגעת בי,
(שאינו מ"שירת הלב"(
מיכל סנונית תקרא משיריה, תספר על יצירתה ועל ספרה החדש "שירת הלב". פרופ' נסים קלדרון ינחה ויראיין את מיכל סנונית.

מועדון לבונטין 7 תל-אביב,
מחיר כרטיס: 40 ש"ח

רכישת כרטיסים 5605084-03
12/12/2008 ו' 16:00

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

12 − five =