web analytics
קטגוריות
ספרות ילדים

קופיקו כוכב עליון

 קופיקו האורח

חמישים וכמה שנים מלאו למותג המצליח ביותר בעולם ספרות הילדים  הישראלי  לקופיקו הכוכב  בלתי מעורער של שכונת עין גנים ופתח תקווה בכלל.ובימים אלו מתוכננת עונה חדשה של סדרת הטלוויזיה על קופיקו ,ובפתח תקווה משרטטים "פארק נושא " שבמרכזו יעמוד הקוף המפורסם שהפך לאיקון הבלתי מעורער של פתח תקווה

ומאחר שבאוקטובר 2008 מלאו  50 שנה בדיוק לפרסום הספר הראשון בסדרת "קופיקו " "קופיקו האורח " להלן כתבה מקיפה על הקוף על הסופרת תמר בורנשטיין לזר שיצרה את הסדרה מאריכת הימים ביותר הקיימת כיום שנכתבת בידי סופר יחיד,ועל התופעה כולה .

 

גילוי נאות :אני קרוב משפחה של משפחת בורנשטיין –לזר ולכן גם קרוב רחוק של קופיקו.

האייקון

 

האם יש מישהו בין הקוראים הצעירים או המבוגרים או גם הזקנים של אתר זה שלא שמע את השם "קופיקו"?

אם כך קשה להאמין שזה מישהו שגר במדינת ישראל בחמישים השנים האחרונות.
בימים אלו מלאו חמישים שנה להוצאת "קופיקו האורח " ב-1958 הספר הראשון בסדרה על הקוף המפורסם ביותר בשפה העברית "קופיקו " גיבורה הנצחי של תמר בורנשטיין לזר.
סדרת קופיקו היא כיום  בגדר "איקון תרבותי" שקשה מאוד למצוא מישהו שגדל בארץ ( וגם מבני הציבור הדתי ) שאינו מודע לו היטב ,ניתן להשוות לאיקון של "הקוף חבוש כובע הטמבל " כמאפיין ישראלי מיוחד במינו שמזוהה מידית בכל פינה בישראל אולי רק את גיבורי סדרת חסמבה את דנידין הרואה ואינו נראה ואת גיבוריו של אפרים קישון . הוא אחת הדמויות הישראליות הבודדות מאוד שאפשר להשוות עם איקונים ידועים לכל בחו"ל כמו מיקי מאוס ,סופרמן ,וטרזן .
ספרי סדרת קופיקו הפכו במשך 50 שנות קיום הסדרה לאחד המאפיינים העיקריים של "הישראליות ".העשרות הרבות של ספרי הסדרה תיעדו בדרכם המיוחדת את השינויים העצומים שחלו בחברה הישראלית ובמשפחה הישראלית במשך העשורים והם ישמשו כחומר לא אכזב לחוקרי החברה הישראלית לעתיד לבוא שכן כל הדמויות שמתוארות שם להוציא הקוף עצמו הן אמיתיות.


והשנה הקרובה שנת 2009  אמורה להיות  שנת קופיקו:  הקוף הישראלי השעיר והשובב יוכיח לכולם מאיפה הגענו ולאן אנחנו הולכים
חברת "יס " הודיעה על כוונתה לפתח עליו סדרת טלוויזיה של 25 פרקים שתיוצר בידי רון אייזק התסריטאי חנן פלד והבמאי רון בינימינוב ,הצוות שיצר כבר לפני כמה שנים סדרה קודמת על עלילות הקוף מעין גנים. הסדרה צפויה לעלות לשידור במהלך 2009.
בעיר פתח תקווה מתוכנן מיזם חדש ומדהים : פארק נושא לכבודו של קופיקו שיכלול אף מוזיאון (!)
ובמקביל תמר בורנשטיין לזר שממשיכה להוציא לאור גם בימים אלו ספרי קופיקו וצ'יפופו חדשים ( זאת הסדרה הפעילה הוותיקה ביותר הקיימת שנכתבת בידי מחבר אחד
ובני המשפחה ובראשם  הבת נוגה ברק מתכננים שלל מוצרים סביב הקוף המדבר שהפך לדמות ספרותית העברית המצליחה ביותר מבחינה השפעתה על שוק המוצרים כולל כמובן אתר אינטרנט חדש.
. עם סדרת טלוויזיה חדשה בלוויין ופארק נושא מיוחד (בפתח תקווה!) לקוף טוב הלב, העתיד הוא השמיים.

אבל כדי להבין  היטב את ההווה של קופיקו ואת עתידו  יש להיזכר תחילה בעבר.

השכונה

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 בית פסילוב הבית שמול ביתו של קופיקו בשכונת עין גנים פתח תקווה.

עין גנים היא שכונה שלווה  ורגילה לחלוטין בפתח תקווה , לכאורה עוד ישוב של רבי קומות.פעם בשנות העשרים והשלושים של המאה הקודמת היא הייתה דבר שונה מאוד. "עין גנים" הייתה מעין ניסוי סוציאליסטי אוטופי,היא הייתה מושב הפועלים הראשון שכל מי שהתגורר בה התחייב לעבד את אדמותיו במו ידיו ולא לשכור לשם כך פועלים ערביים. המתיישבים חויבו להעסיק במידת הצורך אך ורק פועלים יהודיים לפי העיקרון של עבודה עברית. נקבע כי כל חבר יהיה בעליה של חלקה אחת בלבד, כדי למנוע פערים כלכליים, וכי השפה השלטת במושב תהיה עברית.
הישוב ששמו הלך לפניו עד למרחוק הפך למעין מרכז רוחני אידיאולוגי של תנועת העבודה הצעירה.
רעיון מושב העובדים התפתח והתגבש בעין גנים, ובשנת 1920 התכנס במושב 'הארגון להקמת מושבי עובדים בארץ ישראל'. עד מהרה הייתה עין גנים למיתוס ומקור השראה ליישוב העברי המתפתח.
בעין גנים הוקמו מוסדות מרכזיים של ההתיישבות העובדת. בשנת 1911 הוקמה הסתדרות העובדים החקלאיים '.
ההסתדרות הכללית של העובדים נהגתה ונוסדה בעין גנים ושם עמד בית ההסתדרות הראשון.

רעיון קופת חולים בארץ ישראל, נהגה והוגשם בעין גנים ,הישיבה הראשונה  בנושא הייתה  בעין גנים וכל אחד מהחברים המייסדים התחייב לקבל חולה אחד שיתאשפז אצלו בבית .
. במקום התגוררו ופעלו בכירי האידיאולוגים ואנשי הרוח של תנועת העבודה: אהרון דוד גורדון, ברל כצנלסון, הסופרים יוסף חיים ברנר, יעקב רבינוביץ, דוד שמעוני, ש"י עגנון ועוד
ראשי הממשלה לעתיד דוד בן גוריון ולוי אשכול היו פועלים בעין גנים, שמואל דיין אביו של משה דיין חי שם ורבים ואחרים.
בנוסף לכך היא הייתה מקום הולדתו של מחבר ספרי חסמבה יגאל מוסינזון שאמנם עבר משם בצעירותו והתיישב לבסוף בתל אביב.

זה היה פעם לפני עשרות שנים. היום היא כאמור עוד שכונה רגילה לפחות לכאורה בפתח תקווה.
אבל היום עין גנים ידועה לאלפים רבים במדינת ישראל לא דווקא בגלל היותה בעברה ניסוי אוטופי יוצא דופן שניסה להגשים ערכים סוציאליסטיים אלא בגלל היותה מושב לסוג מיתוס שונה עד כמה שאפשר מהמיתוס המייסד של המושבה ובזכות דייר שונה מאוד מכל אלה שהוזכרו שעד לשנים האחרונות לפחות לא היה ידוע באופן מיוחד לפחות לכאורה , בתרומתו לערכים פוליטיים ואוטופיים כלשהם.
דייר זה אף אינו אנושי, הוא קוף מדבר שהיגיע מאפריקה ואולי מכוכב אחר. שמו הוא קופיקו .
דייר נוסף שהתגורר בעין גנים לזמן קצר נקרא צ'יפופו אך הוא עזב את השכונה הפתח תיקואית כדי לנדוד ברחבי העולם .
קופיקו וצ'יפופו הם כמובן דמויות דמיוניות אך הסביבה שבהם הם חיים בסיפורים והאנשים שמופיעים בסיפורים יחד איתם הם כולם דמויות אמיתיות של תושבי עין גנים . שני הקופים הם תוצר דמיונה של הסופרת תמר בורנשטין-לזר שחיה כל חייה בעין גנים .

אימו של קופיקו

צייר אריה מוסקוביץ' ( מ.אריה )

אמו של קופיקו, תמר בורנשטיין–לזר, נולדה בפתח תקווה במושבה עין-גנים בשנת 1929, דור שלישי למשפחת חלוצים, ממייסדי המושבה. היא בוגרת המדרשה למורים בגבעת שלושה. בזמן מלחמת השחרור שירתה באחת הלהקות הצבאיות הראשונות, והופיעה בשירה ובמשחק לפני יחידות צבא שונות ברחבי הארץ.
לאחר שחרורה החלה ללמד בבית הספר "גורדון " בפתח תקווה. שם שימשה כמחנכת ומורה לדרמה יוצרת במשך תקופה של כ-50 שנה בעלת שיטות חדשניות ולא מקובלות לחינוך הילדים ובמידה רבה יש לראות בעבודתה הספרותית מאז כחלק אינטגראלי ומשלים של עבודתה כמורה וכמחנכת שבו היא משתמשת בשיטות דומות על מנת למשוך את עניינם של הילדים. .

 אלי אשד בביתו של קופיקו ברחוב עין גנים מספר 8 .פתח תקווה.

תמר:  תדע לך שבבית הספר קיבלתי בלתי מספיק בספרות  ממורה שלא הבין כלום . אז הראתי כתב יד שלי לסופר בשם א. אורינובסקי והוא קרא וברקע היו שני חברים שלי אחד מהם היה סלור ( לעתיד בעלה של תרצה אתר ואביו של הזמר נתן סלור ) שהיו בטוחים שיזרוק אותי לכל הרוחות . אבל הוא קרא והתרשם לטובה  והוא שלח אותי להוצאת יזרעאל . החברים האלו באו איתי בטוחים שיזרקו אוי שם לכל הרוחות אבל הם קראו גם כן והתרשמו והזמינו מימני מיד ספר . ושם סיפר לי אחד העובדים בהוצאה את יודעת שהסבא שלך היה לוחם בפוגרומים וכי חיסל את אחד ממנהיגי הפוגרומים ובגלל זה נאלץ לברוח לארץ ישראל . את זה לא ידעתי עד אז . .. 

 תמר  החלה לפרסם בשנת 1951   סיפורי ילדים בעיתוני ילדים וביניהם "דבר לילדים". " ו"הצופה לילדים " (עיתון לילדים דתיים ) ובמדור היומי לילדים בעתון "הבקר", "הבקר לילד ולנוער" . סיפוריה התקבלו בהנאה על ידי צבור הקוראים. העורכים ביקשו עוד ועוד .ותמר כתבה וכתבה.

הסיפור הראשון של תמר בורנשטיין פורסם ב"דבר לילדים " כרך כ"א ב-1951. הסיפור היה "הילדה מהמעברה והכוכב ממרום " שפורסם ב-14.2.1951 . על כוכב שמביא עז וחלב כדי לרפא ילדה חולה במעברה.

הסיפור השני היה "למה שחורות כנפי העורב " מה-2.5.1951  שבו הופיעה לראשונה הילדה אורנה ביחד עם סבא בנימין.

לעתיד אורנה תיהיה אחת הדמויות  הקבועות בסיפורי קופיקו.

 

תמר עם ערימה מספריה.

בשנות החמישים החלה לעבוד גם ברדיו, שם קראה סיפורים פרי עטה, וכן כתבה תסכיתים לילדים, תחום חדש יחסית באותה תקופה. תמר בורנשטיין-לזר התבלטה בו לאחר תקופת מה, כאחת התסכיתאיות הפוריות והפופולאריות ביותר לקהל הצעיר אבל לא היה בסיפוריה  דבר שעורר שימת לב מיוחדת.

 עד שהחלה לחשוב על קוף מדבר.

בראשית היה הקוף

 

לאבא של נגה יש חבר מלח ושמו אבי. כמעט כל ימות השנה מסתובב הוא על פני הימים, וכשהוא בא לבקר אין חבר טוב ממנו; תמיד מלאה המזודה שלו מתנות: סלים מיפן, בבות מסין, סודר מאנגליה, אוטו מצרפת.
גם לשיר הוא יודע. שירים מכל הארצות שר המלח לנגה, ונגה אוהבת אותו מאוד.
פעם אחת חזרה נגה מהגן, פתחה את הדלת – והנה באמצע החדר נצב המלח אבי. אצה נגה לקראתו בזרועות פתוחות, פזלה לעבר האמתחת המלאה וגדושה ושאלה:
– מה הבאת לי?
חייך אבי ואמר:
-קוף.
(קופיקו האורח, 1958).

ב-1954  תמר  שלחה לשבועון "דבר לילדים "  את סיפור קופיקו הראשון " הקוף שהתחפש " שהופיע בדבר לילדים . כרך כד חוברת 28 ב-  17.3.1954


הסיפור סיפר על ילדה בשם אפרת ( כשם קרובת משפחה של תמר ) ועל הקוף שלה קופיקו שאותו הביא לה דודה מאפריקה.היה זה סיפור לפורים שבמהלכו מתחפש הקוף השובב ( שבשלב זה לא ידע לדבר ) לאישה וזכה בפרס התחפושת המוצלחת ביותר. לבסוף הוא מזוהה כקוף של אפרת והכל פורצים בצחוק.

קופיקו ב"הקוף שהתחפש" דבר לילדים .ציירה פרידל שטרן.

מעניין שכבר בסיפור ראשון זה על קופיקו מתבלטת תכונה שתהיה דומיננטית מכאן ואילך בסיפורים האלה , נטייתו המוזרה של הקוף להתחפש בבגדי נשים דווקא ובכך הקדים את בעשרות שנים תופעות מודרניות כמו להקת "בנות פסיה".
בעיני  סגן העורך של "דבר לילדים " אוריאל אופק הסיפור מצא חן והוא עודד את תמר (שחשבה שסיפור זה יהיה יחיד על הדמות והתכוונה להתרכז בנושאים אחרים ) שתשלח למגזין סיפורים נוספים על הקוף השובב "העיקר שיהיו בעלי תוכן עליז ושמח ".לעתיד הוא יתחרט מרות על עידוד זה.
תמר אכן שלחה סיפורים נוספים על הקוף ל"דבר לילדים" אם כי לעיתים רחוקות . סיפור נוסף שהופיע ב-1954 היה גם קופיקו מביא ביכורים. דבר לילדים. כרך כ"ד חוברת 39. 1954 ובו הגיבורה היא שוב אפרת.. היה זה הסיפור הראשון שבו קופיקו מדבר .
סיפורים נוספים על קופיקו שהופיעו בדבר לילדים היו עדלידא של צעצועים . שהופיע ב דבר לילדים כרך כה. חוברת 23.( פנטסיה שבה הצעצועים קמים לתחיה. זה היה הסיפור הראשון שבו הופיעו לצד קופיקו הדמויות של נוגה, ביתה של תמר , ויורם אחינה , שיהפכו מעתה ואילך לדמויות קבועות בסדרה.סיפורים נוספים היו :
מי ימצא את האפיקומן. שהופיע ב"דבר לילדים " כרך כה. חוברת 28.
. משלוח המנות של קופיקו. שהופיע בדבר לילדים דבר לילדים כרך כז חוברת 27. שבו נוגה היא עדיין תינוקת. אורנה אחינית נוספת של תמר הופיעה כאן בפעם הראשונה בסיפורי קופיקו .
ולבסוף קופיקו אם החתולים שהופיע בכרך כרך כז. חוברת 52 של דבר לילדים היה זה .עוד סיפור שבו קופיקו מתחפש לאישה. והפעם היה זה הסיפור הראשון שלא היה קשור בדרך זאת או אחרת לחג כלשהוא כמו כל סיפורי קופיקו האחרים.
סיפור זה שהופיע ב-1957 היה אחרון על קופיקו שהופיע בדבר לילדים ונראה היה שזה קיצה של הסדרה הקצרה על קופיקו, סדרה של שישה סיפורים .שאותם איירה הקריקטוריסטית הידועה ( והיחידה באותם ימים ) פרידל שטרן .
קופיקו, שבסיפורים הראשונים עדיין נראה כקוף רגיל לכל דבר, לבש עם הזמן בגדים של בני אדם והחל מתנהג כמו ילד.
בשלב זה תמר רכשה לעצמה שם מסויים כסופרת ילדים וזכתה בפרס יציב לספרות ילדים ל-1955 מטעם מערכת "דבר לילדים " בהמלצת אוריאל אופק.נראה היה שהדרך סלולה בפניה להיהפך לעוד אחת מסופרות הילדים האיכותיות אם גם לא יוצאות דופן של הספרות העברית.

אז קרה לתמר נס מהשמיים ( או אסון , תלוי איך מסתכלים על זה ) ששינה את כל הקריירה שלה ואת פני ספרות הילדים בישראל .
הנס היה שמוציא לאור בשם א. זלקוביץ עשק אותה. הלה נתקל באחד מסיפורי קופיקו ב"דבר לילדים". זה מצא חן בעיניו ומבלי לטרוח לבקש רשות מהסופרת ( שלא לדבר על תשלום תגמולים ) פירסם את הסיפור באחד מקבצי הסיפורים שפירסם לילדים. תמר נתקלה בקובץ במקרה והופתעה מאוד לגלות שסיפור שלה מופיע שם ללא ידיעתה. אילו דבר כזה היה מתרחש היום אין כל ספק שהייתה מתפתחת כאן תביעה של מליונים שהייתה מעשירה הרבה עורכי דין. אבל אז בשנות החמישים העניינים היו פחות מסובכים. תמר היגיעה להסכם עם זלקוביץ לפרסם ספר שלם על עלילות קופיקו שיכלול את רוב סיפורי קופיקו לילדים ביחד עם סיפורים חדשים שגם הם רובם ככולם הוקדשו לחג מסויים.
ב-1958 יצא לבסוף לאור הספר הראשון בסדרה, "קופיקו האורח". ומאז הקוף לא הפסיק.

בן כמה בדיוק קופיקו?

 

 ציורי קופיקו מאת מ.אריה.

אמנם, ספר קופיקו הראשון "קופיקו האורח " הופיע ב1958 ולפי זה הסדרה היא בת 50 שנים אבל קופיקו הוא כבר בן יותר מחמישים, הרבה יותר, שכן  סיפור קופיקו הראשון "הקוף שהתחפש " הופיע כאמור ב"דבר לילדים " ב1954 ולפי זה קופיקו הוא בן 54.
לכאורה זאת ההתחלה האמיתית של קופיקו.

על פי האגדה שאותה נוהגת תמר לספר ברוב הראיונות שלה על יצירתו של קופיקו היא נהגה לספר לביתה הקטנה נוגה סיפורים לפני השינה שלרוב התבססו על אגדות ידועות כמו של האחים גרים , אך מצאה שאגדות אלה גורמים לילדה סיוטים . לכן שינתה את הנושא והחלה לספר לנוגה סיפורים על צעצוע קוף מונע בקפיץ שהיה בבית שאותו הביא האב שלמה לזר , צעצוע שאותו כינתה נוגה "קופיקו ". היא החליטה גם לכתוב סיפור על דמות זאת ולשלוח אותו לכתב העת שפירסם אותה בקביעות ל"דבר לילדים "

נוגה : אני זוכרת היטב את הצעצוע הזה אבל הוא נזרק כבר לפני הרבה שנים. נדמה לי שהכלבים אכלו אותו.
סיפור חביב אבל לא מדוייק כלל.
לאמיתו של דבר נראה שתמר  חשבה על הדמות עוד לפני כן מאחר שנוגה רק נולדה ב1954 כשסיפורים על קופיקו כבר הופיעו ב"דבר לילדים".
.

 

הציור הראשון של קופיקו מאת בינה גבירץ בחוברת"הקוף שהתחפש " 1952.

אבל ככל הנראה הקוף מבוגר גם יותר מכך.

 נראה שהסיפור הראשון על קופיקו פורסם עוד ב-1952 או מוקדם מכך.

חפירה בארכיונים של תמר גילתה חוברת שבני המשפחה בעצמם שכחו מעצם קיומה בשם" הקוף שהתחפש " שכוללת את הסיפור הנ"ל לבדו מאויר בידי בינה גבירץ והיא אינה מתוארכת כלל.

 זוהי חלק מסדרת חוברות "כלניות ". חלק מהחוברות זהות לסיפורי ספר "גבעת הכלניות "שיצאה לאור ב-‏1952 ספרה הראשון של תמר .ונראה שהן יצאו בו זמנית . ואם כך כי אז הפרסום הזה קודם בשנתיים לפרסום ב"דבר לילדים ". ולפי זה קופיקו הוא בן 56
תמר זוכרת שהחוברות האלו מבוססות על סיפורים שהשמיעה ברדיו . ואם כך ייתכן שקופיקו זקן אף יותר מכך ומקורו האמיתי הוא בסיפור שהושמע ברדיו קודם לזה שבדפוס.

קופיפון מקור השראה  לקופיקו ?

 

בכרך 6 של השבועון לילדים דתיים "הצופה לילדים" משנת תשי"ב הופיע החל מחוברת 8  מה-28.11. 1951 לצד הגיבורים הקבועים של השבועון דן ההרפתקן , יזהר המפוזר ועוץ החרוץ גיבור חדש ומפתיע..

בכל חוברת הופיע כעת ציור בודד על תעלוליו של "קופיפון החריפון " קוף עליז ושובב שחבש מה שנראה כמו כיפה (!) והשתמש בחיות ג'ונגל שונות לביצוע משימות ותעלולים שונים שנוצר בידי  האמן אביגדור לואיזדה . הסדרה הסתיימה בחוברת 24 של הכרך ב-19.3.1952.
תמהני האם כאן היה מקור ההשראה של סדרת "קופיקו"?

ייתכן שתמר  הייתה מודעת לסדרה זאת שכן הירבתה לפרסם ב"הצופה לילדים". האם מכאן קיבלה תמר את הרעיון לסדרת סיפורים על קוף תעלולן ? אבל עם ההבדל הבסיסי כאלו שלא יתחוללו בג'ונגל האפריקני אלא בבית בעין גנים ?
בכל אופן יש סיכוי טוב שקופיקו הוא מוקדם אפילו קצת יותר מאחר שכאמור החוברת הראשונה על עלילותיו הופיעה גם היא ב-1952 ממש במקביל. ולא מן הנמנע  גם שמקור ההשראה היה הפוך …

אביו של קופיקו

את הדמות של קופיקו בספרים  צייר  אריה מוסקוביץ' הצייר הקבוע של דנידין וספרי חסמבה אך יותר מכל היה מחויב לאורך השנים לסדרת "קופיקו" של תמר בורנשטיין לזר על עלילות קוף מדבר בשכונת עין גנים בפתח תקווה.

מ.אריה  אמנם לא היה המאייר הראשון של קופיקו . כאמור קדמו לו שתי נשים בינה גבירץ שאיירה את החוברת "הקוף שהתחפש " ופרידל שטרן שאיירה את הופעותיו של קופיקו ב"דבר לילדים " וגבר אחד אביגדור לואיזדה  שכנראה אייר את המהדורה הראשונה של "קופיקו האורח " .אבל הוא הפך להיות מזוהה כל כך עם דמותו הויזואלית של קופיקו עד שניתן לראות בו כ"אביו " של קופיקו צייר את קופיקו כצבר חובש כובע טמבל.והפך את הקוף מאפריקה להתגלמות האולטימטיבית של הילד הצבר כפי שהוא צריך להיות שובב ,עז פנים ושקוע בתעלולים בלי סוף.

מוסקוביץ היה במשך שנים רבות המאייר של הקוף כמו גם של שאר הסדרות של בורנשטיין לזר על צ'יפופו עוד קוף הנודד ברחבי העולם ואחרות , עד ששוב אפילו הוא כבר לא יכל לעמוד בעומס העצום שהטילה עליו הסופרת הפורייה ופרש…
מוסקוביץ : אפשר להגיד שאני האבא של קופיקו והסיפור הזה ממש דיבר לליבי .
מאוד אהבתי את הקוף שהיגיע לישראל מאפריקה כשהוא אוכל בננות והפך לילד ישראלי לכל דבר עם כובע טמבל . אמנם לא הייתי הצייר הראשון שלו . לפני בא צייר אחר בשם לואיזדה שאייר את הספר הראשון של קופיקו אבל הספר לא זכה להצלחה . ואז בא אלי המו"ל ונתן לי את הספר לאיור מחדש והפעם זה הלך בטירוף.

(  הערה : למרות מאמצים רבים מעולם לא הצלחתי לאתר את המהדורה הנ"ל של "קופיקו האורח" עם ציורי אביגדור לואיזדה, והיא חייבת להיות נדירה מאוד .
או שמוסקוביץ' שוגה בזכירתו את הפרשה ואחרי הכל הוא זה שצייר גם את המהדורה הראשונה של "קופיקו האורח ". .אולי זוכר מוסקוביץ'  את העובדה שלוזידא צייר את סיפורי "קופיפון"?  העניין עוד דורש חקירה נוספת.  ) .

 
א.א. : איך ציירת את קופיקו ?
מוסקוביץ' : הייתי יושב מול הראי שם עליו תמונות של קוף ועושה העוויות כמו של קוף . השכנים חשבו שהשתגעתי אבל רציתי להיות אותנטי עד כמה שאפשר . ומזה ציירתי את קופיקו כמו ילד עם הבעות של סקרנות ושובבות כמו של קוף וזה קשה מאוד להכניס את הכל ההעוויות האלה בפנים של קוף אבל אני חושב שהצלחתי .
שמע ילדים היו מטורפים על הקוף הזה. אני הייתי נוהג להופיע עם תמר בורנשטין לזר לפני כיתות ולצייר לפני הילדים ציורים במהירות הבזק של קופיקו .
אני זוכר פעם שבה אני ותמר   באנו לבית חולים ופגשנו שם ילד שלא דיבר כלל עד שהראינו לו ציור של קופיקו ואז פתאום הילד החל לדבר בפעם הראשונה מזה מי יודע כמה זמן וביקש עוד ציורים של הקוף.

בני משפחתו של קופיקו.

 

הדמויות הקבועות בסיפורי קופיקו הם בתה של תמר נוגה, יורם ואורנה (שמהסיפורים אפשר לחשוב שהם אחיה של נוגה אם כי למעשה היו בני דודתה מונה  ) שלומקה  האב הוא שלמה לזר בעלה של תמר, סבתה (אימה של תמר) הדודה מונה (אחותה אימם של יורם ואורנה) ואמא, שהיא תמר עצמה שמשום מה הופיעה בסיפורים לעיתים נדירות יותר משאר הדמויות.

ב1963- הופיע הספר קופיקו והתאומות; מסופר בו על התאומות המצטרפות למשפחה, אודליה וזהרה. ואכן, לצד הטקסט הופיע ציור של קופיקו בעודו מחזיק תאומות בידיו. במשפחת בורנשטין-לזר אכן נולדו תאומות, והציור שעל העטיפה הוא עיבוד של תצלום אמיתי שלהן; המאייר מ' אריה רק החליף בציור את דמות האם תמר בדמותו של קופיקו.

מאז עקבה הסדרה אחר תהליך התבגרותם של הילדים יורם, אורנה, נוגה, אודליה וזהרה. יורם הצטרף לצבא הקבע, מה שפתח בפני קופיקו אפשרויות פעולה חדשות בצבא, במילואים ובלהקה צבאית, והוסיף לסדרה עוד שלושה ספרים בהתאם לזירת הפעולה של קופיקו.

כדמויות הופיעו גם ידידים אמיתיים של הילדים וגם שאר בני משפחה קרובים ורחוקים מרחבי הארץ (גילוי נאות חוזר – גם כותב שורות אלו הוא קרוב משפחה של משפחת בורנשטיין–לזר ועלפי השמועה מוזכר בספרי קופיקו).

שניים מהילדים, יניב וצביקה, נפלו במלחמת יום הכיפורים, והספרים משנות השישים מנציחים את זכרם כילדים.
תמר : "יניב שמופיע הרבה בספרים הראשונים כחבר הטוב של יורם היה ילד מוכשר שגר בקצה הרחוב כאן. במלחמת יום הכיפורים הוא היה טייס ונהרג במלחמה. גם בגלל זה אני לא מסוגלת יותר לקרוא את הספרים הראשונים. אני גם לא מסוגלת להשתמש ביותר בשמות של הילדים האלו כדמויות."
הילדים הקטנים הפכו בעצמם לאבות ולאמהות. את מקום הילדים הוותיקים, יורם, אורנה ונוגה, תופסים כיום בסיפורים ילדיהם, עמית, עוז ואלעד, ואיתם בעלי חיים חדשים המצטרפים למשפחת בורנשטין-לזר: וכל אלה לצדו של קופיקו, שאינו מתבגר לעולם.

קופיקו -משחק הקופסה.צייר מ.אריה.

לצידם, מופיעות עוד דמויות של תושבי עין גנים, שלרוב הופיעו תחת שמם האמיתי, עם יוצאת מהכלל אחת – שושנה השמנה, אויבתו הקבועה של קופיקו והקורבן של תעלולים רבים שלו. גם זאת היתה (ועודנה) דמות אמיתית מאוד, והיא מבוססת על שתי שכנות לא חביבות על בני משפחת בורנשטיין לזר שאיתרע מזלן והפכו למושא צחוקם של אלפי קוראים. מסוכן להסתבך עם תמר בורנשטיין–לזר.
בשלב מסוים אחת השכנות הנרגזות אף חשבה לתבוע את השכנה המסוכנת, אך חזרה בה.

לכלבים של המשפחה  יש תפקיד חשוב בסיפורי "קופיקו " בבית משפחת לזר גדלו עשרות כלבים לאורך השנים וכולם מילאו תפקיד בסיפורי קופיקו. כולל הכלב הענק הנוכחי המפחיד למראה אך שנתן את שמו לאחד הספרים החדשים יותר "צ'רלי הכלב הדינוזאורי ".

הוצאות שונות

 קופיקו בתחרות כדורגל

קופיקו בתחרות כדורגל . הדמות של קופיקו מבוססת כאן על דמותו של הכדורגלן האמיתי מרדכי שפיגלר. צייר מ.אריה.

ספרי קופיקו הראשונים יצאו לאור ברציפות עד ל-1967 בהוצאת זלקוביץ עם חמישה עשר ספרים ואולי הייתה נמשכת מעבר לכך   בנתיים הם  נמכרו כמו לחמניות חמות זכו להתקפות נזעמות בעיתונות ,זכו לכמה וכמה חיקויים ובראשם סדרת "תוכידס " של "עידו סתר"  שגם הוא תיאר בעל חיים חובב תעלולים שגר עם משפחה אנושית  וגם אותו אייר מ.אריה הבלתי נלאה.

 ידוע למשל  שכשגולדה מאיר ביקרה באתיופיה כשרת חוץ שאלה אתה ילדים היהודים שם מה הדבר שהם רוצים במיוחד שישלח להם מהארץ ענו לה "ספרי קופיקו ".

 גם בצה"ל קראו אז את קופיקו . עובדה : בצה"ל כינו את מכנסי החיילים החבות במיוחד "מכנסי קופיקו " על שם מכנסיים רחבות במיוחד " שהוא לובש בספר "קופיקו במילואים " שבו שלומקה הולך למילואים ואז קופיקו נכנס לתוך מכנסי המילואים שלו ומשום שהיו גדולים עליו גלגל אותם בבית חדור שביעות רצון עצמית.אכן הצלחה מסחררת מעין כמוה .ולמעשה הרבה יותר משידעה המחברת עצמה .יום אחד נודעה לתמר הבשורה המרעישה : זלקוביץ שמעולם לא נודע ביושרו העלים הכנסות ממס הכנסה וגם ( אם כי זה היה פחות חשוב בעיני החוק ) מסופרים כמוה. שהוא מוכר הרבה יותר ספרים ממה דווח להם. הוא התאבד.

אז חלה הפסקה של כמה שנים בהוצאת ספרי הסדרה ,שחזרה שוב בהוצאה אחרת בשנות השבעים ומאז לא נפסקה. וכמדומה שהצלחתה רק גודלת במשך השנים.

בין השאר תמר פירסמה את סידרת חוברות "קופיקו העליז" בהוצאת מור שבהם תיארה לראשונה בפירוט את עלילות קופיקו בספינה שהביאה אותו מאפריקה לישראל עם הדוד אברהם.

היא הוציאה אנציקלופדיה שלמה בכמה כרכים של קופיקו וספרי "קופיקו אולי תדע " שבו היא מסבירה נושאים שונים לקוף הסקרן .על עלילותיו של הקוף אפילו פורסמו סיפורי קומיקס קצרים במקומון פתח תקואי . המאיירים הקבועים  לאחר מ.אריה כללו יוצרים כמו אשר דיקשטיין והציירת סולופ.

קופיקו מי יודע :סדרת קומיקס על קופיקו שהופיעה במקומון בפתח תקווה.

 

קופיקו על תקליט.מקריא את הסיפורים השחקן שלמה בר שביט.

בסופו של דבר קנה בעלה של תמר, שלומקה את הוצאת זלקוביץ ומעתה ואילך כל הזכויות על קופיקו וצ'יפופו הם בידי תמר . תופעה נדירה בעולם הספרות הפופולארית שבו סופרים לרוב לא רואים את מלוא הרווחים מפרי עטם.עלילותיו של קופיקו החלו להופיע בהוצאות שונות ,ובהן מ.מבורך ,יסוד , גרפאור דפטל וכיום דני ספרים כמו גם אחרות איזוטריות יותר. אך לשם שינוי הזכויות על הדמות הפופולארית הם בידי יוצריה .

הד"ר אליהו בלנק וקופיקו

 

הד"ר אליהו בלנק מודל  ומקור השראה לבעלי הזכויות על "קופיקו "

שלמה לזר ( הלא הוא שלומקה  )נזכר בעניין בקרובו  בד"ר אליהו בלנק סבו של כותב שורות אלו ששימש לו כמודל בעניין הטיפול  בהוצאות הספרים ושמירה עקשנית על הזכויות: :
 שלומקה : אני זוכר שהייתי פוגש  את הד"ר בלנק  פעמים רבות בצעירותי והערצתי אותו,הייתי נוסע במיוחד מחיפה כדי לבקר אותו בתל אביב.

הוא היה עובר מבית לבית ומפיץ את הספרונים שכתב עם תקצירים  עממיים  של מקצועות לימודים שונים בעצמו , וזה היה רעיון מבריק  שצריך היה להצליח.  ולפעמים הייתי מצטרף אליו  במסעות המכירות . הוא היה אדם אצילי כמו מהאצולה הונגרית הישנה . אבל הוא פשוט לא היה איש מכירות וכמו מרבית הסופרים מעולם לא ראה מזה הרבה כסף.זה היה עצוב מאוד. 
מהמקרה הזה  למדתי הרבה על מה עלול להיות גורלם של סופרים שיש להם רעיון טוב ביד אבל אין להם שום חוש מסחרי כדי לדעת איך צריך לנצל אותו ואיך  להתמודד  עם המול"ים.

אני רוצה לאמר לך שמאז ימיו של אליהו בלנק שום דבר לא השתנה וכיום  חלקם הגדול של המול"ים נשארו ברובם אותם רמאים שסופר לא יכול לסמוך על שום דבר שהם מוסרים לו. אין דבר כזה בשום ארץ אחרת.  

המקבילים של קופיקו

קופיקו פוגש את מקבילו הפולני טיטוס בציור מאת האמן הפולני הידוע  קריסטוף אוסטרובסקי

הציור נוצר במסגרת הכנת  תערוכת "פולישרא – ספר הקומיקס הפולני-ישראלי".במוזיאון הקריקטורה והקומיקס בחולון .

בסדרת קופיקו יצרה תמר מעין סיפורי פנטסיה, שבהם דמות דמיונית של קוף מדבר מופיעה בסביבה האמיתית: אותה סביבה שהיא ובני משפחתה ושכניה (כולם למעשה גיבורי הסדרה לצד הקוף) גרים בה.
לקופיקו יש כמה וכמה מקבילים בספרות העולם .
הדבר הקרוב ביותר לכך בספרות הילדים העולמית הוא סיפורי 'פו הדוב' מאת א"א מילן; גיבוריהם הם בנו של מילן, כריסטופר רובין, וצעצועיו, המשמשים כבסיס מציאותי לדמויות בעלי החיים שבסיפורים; אך אפילו מילן לא הרחיק לכת עד כדי כך בשילוב עולם הפנטסיה עם עולם המציאות.

בארה"ב קיים מאז שנות ה-40 ג'ורג' הסקרן קוף דמוי קופיקו גיבור סדרה נמשכת עד עצם הזה.

בצירוף מקרים מפליא ממש הופיעו בארצות אחרות בפולין ובאנגליה ממש באותו הזמן עם קופיקו  סדרות דומות עם נושאים שונים שהפכו גם הן לנצחיות .

 
בפולין הופיעה סדרת קומיקס על הקוף המדבר  טיטוס המקבילה הפולנית של קופיקו הופיע לראשונה בעיתון ב22 באקטובר 1957 . טיטוס הוא שימפנזה דמוי קופיקו-צ'יפופו הנודד בעולם ועובר הרפתקאות .
זהו אחד הקומיקסים הראשונים בגוש הסובייטי , זוהי סדרה שזכתה לעשרות כרכים וממשיכה עד עצם היום הזה.

 
ובאנגליה הופיעה סדרת הדוב פדינגטון של מיכאל בונד על עלילות דוב המתגורר מפרו המתגורר  בבית משפחה אנגלית ממוצעת וגורם מהומות שעלילותיו החלו לצאת גם הם ב-1958 במקבילה מדוייקת לקופיקו האורח .
אך איש מיוצרים אלו לא העז לשלב להרחיק לכתב בשילוב שבין עולם הפנטסיה ועולם המציאות שאותו ביצעה תמר. תמר כ שילבה (והמשיכה לשלב בעתיד ) את הדמויות של בני משפחתה גם בסיפורים שלא היו קשורים לסדרת קופיקו כמו בסיפורי החגים שלה ,

פסיכולוגיה של קוף כאנרכיסט

 

בחמישים השנים מאז יצא הספר הראשון של קופיקו, הוא הפך להרבה יותר מעוד דמות ספרותית לילדים. למרות ההתקפות וההשמצות בלתי פוסקות של סופרים ומחנכים הוא הפך לאחד האייקונים הבודדים הקיימים בספרות הילדים העברית ולדמות המצליחה ומאריכת הימים ביותר בספרות הילדים הישראלית.
יש הטוענים שמספר העותקים שנמכרו מכלל הספרים עד היום זהה למספר תושבי מדינת ישראל. נוגה ברק, בתה של המחברת, משוויצה: "אין לי נתונים מדויקים של מכירות, אני מעריכה כי עד היום נמכרו לפחות חמישה מיליון ספרים של 'קופיקו'. אני יוצאת מתוך נקודת הנחה שמרנית, כי נמכרו בממוצע, ועדיין נמכרים, כ-100,000 ספרים בשנה."
לדברי דני פחימה, בעל הוצאת "דני ספרים", המספרים צנועים מעט יותר. אם כל אחד מספרי "קופיקו" מכר עד היום כ-4,000 עותקים, זאת אומרת שמכולם יחד נמכרו כ-600 אלף עותקים, שהם רק 10 אחוז מתושבי ישראל.בכל אופן בני משפחת בורנשטיין לזר שיש להם ניסיון ארוך שנים ומאוד לא חיובי עם הערכות של הוצאות ספרים לגבי מכירות ספריהם מבהירים שהם מעריכים שהמספרים האמיתיים גדולים הרבה יותר מנתונים אלו .

 מה שברור מעבר לכל ספק הוא שקופיקו היא הסדרה הפעילה הוותיקה ביותר הקיימת שנכתבת בידי מחבר אחד.  לתמר בורנשטיין לזר יש טענה רצינית להיכנס בעניין לספר השיאים של גינס.
מה בדיוק גרם להצלחה מאריכת השנים של קופיקו ?
אולי בגלל שהוא דמות אנרכיסטית חסרת מעצורים שהילדים יכולים להזדהות עימה ללא חשש.
אצל קופיקו המטרה מקדשת את האמצעים. כאשר הוא מחליט לעולל דבר-מה, יעשה לשם כך הכול; הוא יבצע כל תרגיל וכל תחבולה ולא משנה על חשבון מי: הוא ישקר ללא בושה; הוא ילמד את החתול לגנוב עוגות אצל השכנה, שושנה השמנה; הוא יזרוק מהמרפסת קליפות בוטנים על ראשו הקירח של השכן; הוא יחולל מהומה במטבח שבסופה יישפך פודינג על פרצופה של העוזרת; הוא יכניס עכברים וצפרדעים לצנצנת הריבה (!); יקפוץ על ראשה של השכנה; ילך על הקירות; ייתלה על המנורות; יעליב, יקלל ויגנוב, וכמובן, יתחפש לאישה, התעלול החביב עליו ביותר – וכל אלה בלמעלה ממאה ספרים. אך בסופו של דבר הכול נסלח ונשכח עד לתעלול הבא, שהרי קופיקו הוא קוף בדמות ילד…

.

קופיקו .ציורים מאת מ.אריה

קופיקו רוקד דיסקו.

עד היום יצאו לאור כ-160 ספרים וחוברות על קופיקו, שבהם הוא מחקה כמעט כל מקצוע אנושי אפשרי. הוא נמצא בקיבוץ, בצבא ובמילואים, ובאופן נדיר ביותר יוצא את גבולות עין גנים לתל-אביב. הוא משמש כפסנתרן, כקוסם, כשוטר תנועה, ככוכב של הצגה, כמורה למלאכה, כאופה, כטבח, כצנחן, כמתופף, כגננת, כעוזרת, ככובסת, כחיילת, כאחות, כמורה לזמרה, כמלכת יופי (!),  כרקדן דיסקו ,כרופא שיניים כחייזר ועוד כהנה וכהנה.

הסופרת מתגאה בקרבה שבין הסדרה לבין אירועים אמיתיים בחייה (ובחיי משפחתה). כל ספר משקף לדבריה אירוע שקרה במשפחתה או בעין גנים. כך למשל, משנפתח במקום מכון ג'ודו, הופיע כמובן ספר על הנושא, קופיקו בג'ודו (1984), שבו מסופר כיצד קופיקו חודר למכון, בעזרת תחביבו הישן נושן, התחפשות בבגדי נשים.

יש לי רעיון – מלמל לעצמו – אתחפש לשרתית, כמו מזל השרתית של בית-הספר. אלבש את מכנסי הסטרץ' השחֹרות של עמיתי, את החצאית הפרחונית של זהבה, אקשֹר לראשי מטפחת צבעונית ואנעד עגילים.
(קופיקו בג'ודו, 1984)

 קופיקו רופא שנים / תמר בורנשטין

לאחר שהסופרת הופיעה בגלי צה"ל, היא מיהרה לכתוב את קופיקו בגלי צה"ל; לאחר שהתראיינה על-ידי עיתונאית מרגיזה במיוחד, כתבה תמר ספר בשם קופיקו והעיתונאית, וכן הלאה.

באחד מספרי קופיקו הבולטים ביותר קופיקו החייזר (1998) התבססה תמר על אירוע תקשורתי ידוע, שעסק בחייזרים, בעקבות טענתה של מגדת עתידות שחייזרים עומדים לנחות באותו לילה. אירוע זה הפך להיות אחד הנצפים ביותר בתולדות הטלוויזיה בישראל, והונחה על-ידי הבדרן הידוע  דודו טופז.

קופיקו והשדרן "דידי פזפז " בספר "קופיקו החייזר" .ציירה סולופ.

בספר זה יצרה תמר גרסה משלה לאותו אירוע, שבה שכנתו של קופיקו הופכת לציידת "חייזרים" ומופיעה באותה תוכנית ידועה לשימצה. קופיקו פוגש את כוכב הטלוויזיה השחצן "דידי פזפז", שמאמין כי קופיקו הוא חייזר. קופיקו, שהוא מתחן ידוע, לא פחות מאותו דידי פזפז מותח את כולם להאמין שיש חייזרים, עד שמסתבר שה"חייזרים" הם, בסך הכל, כלבה עם אנטנות והקוף המדבר מאפריקה. בכל מקרה איש לא מתייחס לעובדה שקופיקו הוא אכן חייזר מכוכב הקופים ואינו צריך למתוח אף אחד בעניין הזה האמת היא שבגרסתו הטלוויזיונית יותר מכל מזכיר קופיקו את גיבור סדרת הטלוויזיה האמריקנית משנות השמונים, 'אַלְף', חייזר שעיר המשתכן בבית של משפחה אמריקנית ומבצע שם תעלולים שאינם בדיוק 'תקינים פוליטית'. אם סדרה זו הייתה נוצרת מלכתחילה בישראל ולא בארצות הברית הרחוקה, כי אז לבורנשטין-לזר היתה סיבה טובה לתבוע לדין את מפיקיה על חיקוי.
סדרת הטלוויזיה החדשה על קופיקו אמורה  אגב לכלול עיבוד של הספר "קופיקו " החייזר ".

 צ'יפופו הקוף כבלש

 

– אבל הוא נראה באמת כמו קוף אמתי – אמר יוסי.
– מפני שאני קוף אמתי…
– אבל אף קוף לא יודע לדבר כמוך – אמרה רותי – אתה פשוט בלופר מארץ הבלופרים.
– אני לא בלופר מארץ הבלופרים, אני קוף מכוכב הקופים.
– מאין אתה? – קראו שני הילדים בבת אחת.
– לא שמעתם על "כוכב הקופים"?
– מה, באמת יש כוכב כזה? – שאלו הילדים – ראינו פעם סרט על קופים שהגיעו משם… הם באמת דברו והתנהגו כבני-אדם, אבל זה… היה ספור בדיוני.
-ציפופו : " הסרט היה בדיוני, אבל אני אמיתי" .
(צ'יפופו ושודדי התעלה במצרים, 1990).

ב-1960 יצרה תמר עוד דמות מפורסמת.  את צ'יפופו בן דודו של קופיקו הקוף הבלש הנוסע ברחבי העולם . צ'יפופו שבמקור בא מדינת ימפפוזה באפריקה ולאחרונה התגלה שכמו קופיקו בא מכוכב הקופים אי שם במרחבי הגלקסיה.
תמר: יצרתי אותו עבור התלמידים שלי שילמדו על ארצות העולם כי הם לא ידעו עליהם כמעט כלום . ותבדוק הכל שם נכון ומדוייק מאוד ומבוסס על טיולים ועל עובדות באנציקלופדיות .

צ'יפופו הוא ( כפי שהתברר בדיאבד) בן דודו של קופיקו וקוף מדבר. הוא היה קוף שהיגיע מהקרקס גם הוא לשכונת עין גנים בפתח תקווה אך משום מה לא פגש שם את בן דודו קופיקו . הוא כן פגש שם שני ילדים בשם רותי ויוסי שאיתם עזב את הארץ למצרים ומשם לארצות שונות ברחבי העולם .

 

 צ'יפופו היה דמות רצינית יותר מקופיקו, הוא לא רק ביצע תעלולים, הוא עשה זאת למטרה טובה : כדי לעזור לילדים שבהם פגש בכל ארץ ושתמיד היו נתונים בצרה כלשהיא , במיוחד לאחר שעזב את רותי ויוסי באחת הארצות ויותר לא פגש אותם . . בנתיים הוא תיפקד על תקן של קוף בלש פותר תעלומות ונלחם בכוחות הרשע והפשע. אם נרצה בסדרה זאת יש מסר סמוי על האחווה בין הילדים בני העמים השונים והתרבויות השונות והצבעים השונים שצ'יפופו עוזר לכל אחד מהם ללא הבדל גזע דת ומין.

תמר יצרה את הסדרה במיוחד כדי שתוכל להעביר מידע גיאוגרפי והיסטורי לילדים בצורה מעניינת ומהנה אך אם רק בכך הייתה מסתכמת הסדרה ספק אם הייתה מאריכה ימים . במידה רבה היה בה את אותו הומור אנרכיסטי של קופיקו ואותו הלעג לנציגי החוק הסדר המלווה ברדיפה אחרי צדק אמיתי כפי שמבין אותו צ'יפופו
כך, למשל, צ'יפופו מתחפש למצחצח נעליים ומורח את הגרביים במשחה, שופך על ראשו של מישהו דלי מלא בצבע, וכן הלאה. אך בעוד שקופיקו נטפל תמיד ל'סתם' שכנים ודמויות שונות מעין גנים, קורבנותיו של צ'יפופו הם נציגי הרשע – פושעים, גנבים ושאר טיפוסים אפלים, ועל כן מעשיו נסלחים לו.

 

. ספרי צ'יפופו שמשו כמקור השראה לתרמילאים ישראליים רבים לאורך השנים.
א. א. אריה מוסקוביץ' האם יש הבדלים בין הדמויות של קופיקו הקוף מעין גנים וצ'יפופו הקוף הנודד ברחבי העולם ?
מוסקוביץ : יש הבדלים גדולים : קופיקו הוא כמו ילד קטן וסקרן ולבוש כמו ילד עם כובע טמבל. . צ'יפופו הוא גדול יותר ולבוש כמו בלש. הוא פחות שובב מקופיקו ורוצה יותר לדעת דברים ועוסק במשימות מסוכנות שקופיקו לעולם לא יתעסק בהם בבית שלו בפתח תקווה . הספרים עליו מיועדים לילדים בוגרים יותר וסקרנים יותר .
לא ברור עד כמה ילדי דור האינטרנט זקוקים היום לספרי צ'יפופו כמקורות מידע לגבי העולם אבל ספרי צ'יפופו ממשיכים לצאת גם היום כמעט חמישים שנה לאחר צאת הספר הראשון .ובספרים האחרונים עד כה שבהם מגיע צ'יפופו לשוודיה היפגישה אותו תמר עם דמות מסדרה ידועה פחות שלה ,לקסי הבלש.
נשאלת השאלה מתי יחזור צ'יפופו לישראל כדי להפגיש אותו עם בן דודו  קופיקו?
לא ידוע אך ידוע שבבית בורנשטיין לזר התקבל בימים אלו מיכתב ממישהו שטוען שהוא צ'יפופו ושלח מכתב לכתובת הבית בעין גנים 7 לבן דודו קופיקו ומודיע בו שהוא עסוק בחקירת תעלומה נוספת.מכתב ששעשע מאוד את בני המשפחה.

 

עטיפת משחק קופסה על עלילות צ'יפופו . צייר מ.אריה.

במרוצת הזמנים צ'יפופו השתנה במעט . ברוח הזמנים הפכה אותו תמר לחייזר מכוכב הקופים שספינתו התרסקה על כדור הארץ ובכך הסבירה את יכולתו לדבר ואתהאינטליגנציה הגבוהה שלו. .
. הוא ממשיך בהרפתקאותיו בארצות אקזוטיות שונות ובהעברת מידע גיאוגרפי והיסטורי לקורא. עד היום הופיעו קרוב כשלושים וחמישה ספרי צ'יפופו .

עוד ועוד סדרות

 

במשך תקופה ארוכה תמר חיברה ספרים רבים נוספים פרט לאלו של קופיקו וצ'יפופו .

 

בין ספריה האחרים של תמר אפשר להזכיר סיפור המבוסס על היסטוריה של העלייה היהודית לארץ-ישראל,"הבריחה מן הארמון" ( 1963) שבו מספרת תמר את סיפור נדודיהם של נער ונערה הנמלטת מהרמונו של השליט מתימן לארץ ישראל, שהוא אחד מסיפורי הילדים היחידים בשפה העברית על העלייה מתימן. בספר מתארת תמר בהבנה ובאהדה את סיפור עלייתם של בני העדה התימנית.

 

אפשר להזכיר גם את "ישראלה " יומנה של ילדה מזמן מלחמת ששת הימים .

 

 

עטיפות "צ'רלי לץ".

תמר חיברה סדרות רבות נוספות על דמויות אחרות כמו עלילות "צ'רלי לץ " סדרה של ארבעה ספרים שיצאה לאור בהוצאת מאור ב-1965 על עלילות נער אמריקני בישוב ישראלי שגם הוא אאוטסיידר שכמו קופיקו המבצע שמות בחיי המשפחה המהוגנת שבקירבה הוא מתנחל .

 

היא חיברה גם את סדרת "צמד חמד " על זוג ילדים תאומים שובבים ( שעלילותיהם הופיעו שלא כמקובל במקור כסיפור קומיקס בהמשכים במגזין "הארץ שלנו " שאותו אייר א. דריאן לפני שתמר החליטה להפוך את הקומיקס לסדרת ספרי פרוזה )

 

היא פירסמה את סדרת "החברה מהכיתה שלנו" " על עלילות ילדי בית הספר שבו נתנה תמונה ריאליסטית ומדוייקת מהנעשה בבית הספר שבו לימדה.

. היא חברה שתי סדרות שונות שהתבססו על חגי ישראל מהותם, סיפורים עליהם, חידות ומשחקים, מלאכת יד (לצורך קישוט הסוכה, למשל). סדרה זו הייתה לחומר עזר למורות, מורים וגננות, ולתלמידים היא שמשה סדרת קריאה והכנה עצמית של עבודות להגשה בבית הספר.

 

היא גם חיברה סדרות הרפתקאה ועלילה . סדרה של שני ספרים על עלילות סולימן ודני משנת 1968 שבו עסקה בנושא הלא מקובל של יחסי יהודים וערבים נער ישראלי ונער ערבי שמשתפים פעולה כנגד זדים ערבים. בספרים אלו באופן מאוד לא מקובל באותה התקופה שמה דגש על הצורך ביחסי שכנות טובה ואחווה בין שני העמים המסוכסכים .
היא חיברה כמה סדרות הרפתקה  שדרכן העבירה לקוראים הצעירים בצורה מרתקת וקלה אינפורמציה על חידושים והתפתחויות במדע

צייר אשר דיקשטיין.

 

היא פירסמה על עלילות קונדסי הילד שברח מקרקס הופך לבלש חובב ובשלושת ספרי הסדרה עליו נאבק בפושעים שונים ברחבי העולם ובספר השלישי והאחרון אף נאבק באירגון חשאי מסתורי שיש לו כנראה שאיפות השתלטות עולמיות . .

 סדרה מקבילה לזאת סדרת לקסי הבלש חוקר , סדרה של שבעה ספרים ( ספר שמיני שנכתב אבד במשרדי ההוצאה לאור ) על ילד בלש שחוקר בכל ספר תעלומות שונות שקשורות להתפתחויות המדעיות החדישות ביותר.

 היא פירסמה סדרה  של חמישה ספרים בשם "מג'יק הקוסם מהמחשב"  שבו היא מעבירה מידע לילדים על עולם המחשב והאינטרנט, במסגרת סיפורים מבדחים על ילד קוסם שמוצאו ברשת  האינטרנט. שבו מועברים מסרים חינוכיים כגון: שמירת הסביבה, חשיבותה של חריצות, סיפורים מימי ראשית ההתיישבות בארץ-ישראל, אהבת האדם ועוד, כשהיא מעבירה מסרים אלה באמצעות סיפור שמקורו בטכנולוגיות הידועות היטב לילדים בני זמננו – האינטרנט.
ספרי סדרות אלו העבירו מידע מדעי וכללי רב לילדים תוך כדי סיפור ההרפתקאות תמר טוענת שידוע לה על כמה מדענים שעניינם במדע נוצר לראשונה מקריאת ספריה .

סדרת "מג'יק " אגב כמו סדרה אחרת של תמר "ספייסי " מקושרת כיום לעלילות של קופיקו וצ'יפופו, המוזכרים כולם זה בסדרה של זה, והרושם הוא שהם כולם חיים באותו יקום דמיוני המשותף של תמר בורנשטיין לזר שמרכזו הוא בעין גנים בפתח תקווה . .

אך אף לא אחת מסדרות אלה זכתה אפילו לאחוז קטן מההצלחה של הסדרות מאריכות הימים על שני הקופים "קופיקו וצ'יפופו .

תמר כותבת למבוגרים

ובמקביל לכתיבת ספרי קופיקו תמר בורנשטיין לזר הנחושה בדעתה לא להיחשב רק כיוצרת קופיקו וקוף אלמותי נוסף צ'יפופו הנודד בעולם פירסמה לאחרונה מחדש ספר למבוגרים הנוגע למשבר הנפט שבו אנו נמצאים .""אהובתו של שרהנפט " מעין מותחן רומנטי מהסוג שהיה פופולארי לפני שלושים שנה ( מהסוג שבו יש לכל היותר רמזים על  אפשרות של יחסים מיניים ותו לא ) סיפורה של עיתונאית צעירה ויפה בהווה שבו מחירי הנפט קופצים מעבר לכל שליטה עד 89 דולאר לחבית ! וכתוצאה ממשלת ארה"ב מכריזה על איסור למכור נפט במשך ימים מסויימים בשבוע . בעיתונאית מתאהב שר הנפט החדש של כווית שהוא חצי ערבי וחצי מערבי. העיתונאית נוסעת עימו לכווית נמנעת בדקדקנות מלקיים עימו כל יחסים לא ראויים וחושפת מזימה של העלעת מחירי הנפט בכווית לפני שהיא חוזרת לארה"ב ומשאירה את שר הנפט הכוויתי לאנחות ..
הספר הוא עיבוד של ספר שאותו פירסמה בורנשטיין לזר בשנות השבעים בשם "אהובתי העיתונאית " תחת השם הבדוי ב.ל.אנז ( ראשי תיבות של בורנשטין לזר אודליה נוגה וזוהרה ) בעת משבר הנפט הראשון\אז תחת שם בדוי

"הספר היה הצלחה אז" טוענת בורנשטיין לזר "אבל לא עיניין אותי לכתוב נוספים". אבל עכשיו כשמשבר הנפט שוב התחדש תמר חזרה אל הספר בורנשטיין לזר. .ראיתי מה הולך סביב עם משבר הנפט חזיתי את עליית מחיר הנפט והמאבק על הנפט והחלטתי לכתוב על זה . החלטתי להוציא אותו שוב כשהוא שונה ועדכני .

כאשר קוראים את הספר היום כמה חודשים לאחר יציאתו לאור כאשר מחירי הנפט כבר עברו את המאה דולאר לחבית קשה להגיד שהספר מגלה דמיון עשיר במיוחד.
קריאה בספר מראה גם  שספרות המבוגרים יכולה להסתדר היטב גם ללא תמר בורנשטיין לזר.
.

קוף העתיד

קופיקו של ראשית המאה ה-21 הוא דמות חינוכית ומתונה  ו"חלבית " יותר משהיה בעבר. על גב ספרי 'קופיקו' מדגישים כיום את תרומתו החינוכית ליחסי שלום ורעות בין ילדים, דבר שבוודאי היה גורם לקוף השוב המקורי  מימים עברו לשפשף את עיניו בתדהמה.

אחת הסיבות להצלחת קופיקו, היא שהקוף הלך עם הזרם. לאורך השנים שילבה תמר בספרי "קופיקו" כל מה שהיה פופולרי באותו זמן. בשנות השישים, כאשר הקיבוצים היו הצעקה האחרונה, היא שלחה את קופיקו לטיול בקיבוץ.

 בשנות התשעים, כאשר קם ערוץ הילדים, שלחה אליו את קופיקו והפגישה בספרים האחרונים שילבה את קופיקו בתחרויות "כוכב נולד". נראה שכעת כל שנשאר לקופיקו הוא להשתתף בתוכנית ריאליטי בסגנון "האח הגדול".
וכמו הקיבוצים שהופרטו ועל אדמתם נבנו קניונים, כך גם קופיקו הפך לתעשייה.

 

   לאורך השנים נעשו על קופיקו הצגות רבות ( עד היום כ-15 הצגות שונות לפחות )  רובם  מאת תמר בורנשטיין לזר  ומהם מאת השחקן שלמה בר שביט שתיארו בין השאר את מסעו של קופיקו מאפריקה לישראל . הרפתקאותיו הושמעו ברדיו  בידי  בר שביט ובידי תמר בורנשטיין לזר עצמה  ובתקליטים בידי תמר ובני משפחתה שגילמו את עצמם.

מלבד הצגות ואלבומים, קופיקו הוא ככל הנראה דמות מספרות הילדים העברית שהופיעה על הכמות הגדולה ביותר  של מוצרי צריכה. רשימת מוצרי הצריכה שדמותו של קופיקו מופיעה עליהם היא ארוכה מאוד. דמותו הופיעה בצעצועים במשחקים על ממתקים על בגדים, על גרביים על אריזות מיצים, , על מוצרי ציוד משרדי על מעדני חלב  של שטראוס  , צעצועים של קודקוד  באריזות מוצרי מזון שונים כמו וופלים ,  ממתקים של אסם  , מיצים של טמפו , פיצות (!)  של אינטרנשיונל פוד ,   על תיקים , על  ילקוטים ומימיות של מודן  ,בגדי ילדים  של לודז'יה רוטקס  , מצעי מיטה  של כיתן ,מוצרי נייר וציוד משרדי של אלבר .במשחק  סי די רום של חברת מחשבת. וזוהי רק רשימה חלקית .

כרגע מתוכננים גם שישה ספרונים לקטנים עם תקליטור מצורף, בו תמר מספרת את הסיפור, וגם משחקי קופסה חדשים של קופיקו, די–וי–די חדש וכמובן גם הצגה חדשה על קופיקו.
נוגה ברק, בתה של תמר: "אני במגעים עם זכיינים שונים שפנו לגבי מוצרים רבים, מדובר על מזון, תיקים, מוצרי חזרה לבית הספר בובות ועוד."
– אולי זה לא מתאים למסחר בצורה כזאת דמות כמו קופיקו, שאמורה להיות חינוכית?
"לא. מה רע בזה שקופיקו מצויר בעוד מקום? הילדים רוצים את קופיקו ואנחנו נותנים להם את מה שהם רוצים. תבין, קופיקו זה לא סתם מוצר שמשתמשים בו וזורקים. קופיקו זאת תופעה תרבותית."

 

המהדורה ההונגרית של קופיקו

סיפוריו של קופיקו  גם תורגמו להונגרית.והתקווה היא שיום יבוא וגם ילדיםבארצות אחרות יגלו עניין בעלילות הקוף הישראלי כל כך .

ב-1993 הגיע קופיקו למה שיכול להיחשב כשיא הצלחתו, עד כה הוא הפך לגיבור של סדרת טלוויזיה בת 15 פרקים שבה  הופיעה בדמותו בובה ענקית לצד שחקנים אנושיים בסיפורים שעובדו בידי חנן פלד מסיפוריה המקוריים של תמר ושעובדו מצידה מחדש לספרים.
בעקבות הסדרה קופיקו הפך להיות כל כך מפורסם שהוא הופיע ב"ארץ נהדרת ". רון לוינטל הפיק בתוכניתו השבועית בגלי צה"ל "פינת קופיקו", שבה הוקראו ברצינות תהומית קטעים מספרי קופיקו הלא מעטים העוסקים בחיי הצבא.

קופיקו בפוליטיקה

 

כיאה לבן השכונה שיצרה את הפוליטיקה ההיסתדרותית ,עין גנים ,גם קופיקו שלח אתי ידו בפוליטיקה. בספר קופיקו: מפלגת הילדים (2001), שנכתב לרגל בחירות קודמות.
בספר זה קופיקו מחליט להצטרף לבחירות ולרוץ בראש מפלגה משלו. כשהוא מתייחס לכך שלכל קבוצה ושבר קבוצה בחברה הישראלית יש לה כיום מפלגה שמייצגת רק אתהאינטרסים המצומצמים שלה, קופיקו מחליט לייצג את הקבוצה הגדולה שיחידה שנשארה ללא נציגים בכנסת – הילדים. הוא רוצה להגיע לכנסת ואף לממשלה בתור "שר הצחוק", שיביא לשיפור דרמטי במצבם של ילדי ישראל. בספר קופיקו – מפלגת הילדים הוא אפילו רץ לכנסת כראש מפלגה ומועמד לתפקיד שר הצחוק והחינוך.
במסגרת מסע הבחירות שלו, שבמרכזו עומדת הסיסמה המנצחת "ישראל מחכה לקופיקו", קופיקו מציע חוקים חינוכיים למדי אם גם לא מקוריים במיוחד כמו "מחשב לכל ילד" וגם חוקים שיש להודות שיש בהם היגיון רב, אם כי משום מה איש לא חשב עליהם לפני קופיקו, כמו חוק "הצחוק טוב לבריאות", שקובע שכל חברי הכנסת והשרים, במקום לצרוח אחד על השני ובמקום לצעוק ולהיכנס זה לדברי זה, יהיו חייבים לצחוק "ואז צ'יק צ'ק כל הרוגז יעלם ובמקומו יגיעו החיוך, הצחוק ובדיחות הדעת". הלוואי שהאנחנו היינו אופטימיים כמו קופיקו…
קופיקו בסיפור זה ובספריה החדשים בכלל הוא פחות אנרכיסטי ו"שובב" מבעבר. בורנשטיין-לזר משתמשת בו כדי להעביר מסרים "חינוכיים" לילדים הקוראים, דבר שלא ניתן היה להעלות אותו על הדעת בספרים המוקדמים של הסדרה…

 תמר בורנשטין לזר אולי לא חשבה על כך, אבל דומה שאחד המקומות שמתאימים במיוחד לקוף השובב ממדינת חונטוזה שבאפריקה לשהות בהם בישראל (לפחות בצורתו המקורית האנרכיסטית) היא כנסת ישראל. נראה ששם, בין כל החכ"ים הצועקים, המקללים, המשקרים, הנעדרים ללא הרף מהישיבות, המעלים לעצמם ללא הרף את המשכורות ואת הכיבודים בזמן שהכלכלה סביבם מתמוטטת ושכעת מתברר שכמה מהם קשורים לעולם התחתון, שההשפעה השלילית שלהם על היחס של החברה לדמוקרטיה היא מעבר לכל ספק, נראה שבכנסת קופיקו, התגלמות התעלולנות והתחמנות מהג'ונגל, היה מרגיש את עצמו בדיוק בבית.לאור הגילויים האחרונים על השחיתויות בפוליטיקה הישראלית נראה שיש גם צורך דחוף לשלוח את הבלש הדגול צ'יפופו לישראל בספר חדש.

דודו גבע פוגש את קופיקו

תשומת לב מבורכת הרבה פחות מבחינת משפחת בורנשטיין–לזר הייתה זאת שאותה נתן לקופיקו הקומיקסאי דודו גבע.
לגבע הייתה אובססיה ארוכת שנים עם קופיקו (כמו גם לדמויות אחרות של תרבות פופולארית ישראלית כמו חסמבה דנידין ופטריק קים ) והוא שילב אותו בכמה וכמה מיצירותיו.
הוא פירסם סיפור בשם "צ'יפופו באברסט " בסדרת אהלן ואסאלאן שלו .
בסיפור "אהלן ואסאלאן במערב הפרוע צמד הבלשים מירושלים מציגים את סרטם"קופיקו בניו יורק " בכיכובם של מרלון ברנדו וקינג קונג וכבדרך אגב מוזכר שם שבנו של קופיקו ירד מהארץ…
בפעם אחרת היציג גבע את קופיקו כמטופל בקליניקה –און ,דבר שעורר את זעמה של המשפחה. .
לשיא טיפולו הביזארי והקונטרוברסאלי בקופיקו היגיע גבע בסיפור מאויר בשם "קופיקו באושוויץ" שהופיע לראשונה בעיתון "הארץ ב-2004) ( אך נכתב שנים קודם לכן ) שבו הצבר האנרכיסטי האולטימטיבי השונה כל כך מהיהודי הגלותי זה שכל אישיותו עולצת ורוחו תוססת אקטיבית ורבת יתושיה ונעדרת כל פחד מוצא את עצמו במחנה השמדה ומפעיל את "שיגועיו " על השומר הנאצי ומתעלל בה פשוטו כמשמעו,שופך על ראשו מים,גורם לו להחליק על שמן,מחשמל את אצבעותיו,נועץ עט בישבנו קורע את מכנסיו ,ולבסוף גורם לו לאבד את שפיותו לזנק אל התנור ולהתאבד בחג הפורים . בסאטירה שחורה ואכזרית במיוחד. הסיפור, שבזמנו היה נחשב כטאבו, הפך עם מותו של גבע ללגיטימי, ואף הוקרא בבית ביאליק.
העיתונאית שהרה בלאו דיווחה שהסיפור "קופיקו באושוויץ" הפך לנושא דיון סוער במרכז ללימודי השואה בחיפה בין תלמידים שנחלקו לשתי קבוצות בעניינו :אלו שראו בו פגיעה בזכרון השואה ואלה שראו בו דוגמה ומופת לדרך שבה יהודים צריכים לנהוג בתקופת השואה והישוו במפורש בין"הלוזריות " כלשונם של קורבנות השואה ובין התושיה הישראלית החצופה שאותה מפגין בסיפור קופיקו כנגד הנאצים .
"אם ליהודים אז הייתה רק כעשירית מהאומץ והחוצפה של הקוף הזה " אמר אחד התלמידים" אולי זה היה נגמר אחרת". .
נוגה: "אני חושבת שזאת היתה פגיעה בזכרם של קורבנות השואה, בכך שהוא הציג את מחנה ההשמדה כמקום מצחיק. זה היה סיפור מטופש וחבל שנכתב. באופן כללי תדע שאנחנו פשוט מופצצים כל הזמן באנשים שמשתמשים בשם של קופיקו למטרותיהם בלי לדעת שזהו שם שכל הזכויות עליו שמורות, ואנחנו צריכים לשלוח להם מכתבים של עורכי דין ולהבהיר להם את הדברים."

קוף בבית, אור בבית

הבית של תמר ובעלה שלמה לזר הוא מעין מקדש לקופיקו. הקירות מלאים וגדושים בפוסטרים ובכרזות של ההצגות ובעטיפות ספרים מוגדלות של מ.אריה ושאר ציירי הסדרה, על מדפים מונחים שפע המוצרים הנושאים את דמותו של קופיקו – משחקי הקופסה, הקלטות, כיסויי המיטה, הגרביים, השוקולדים וכל השאר. הבית שוכן בתוך חצר ענקית שכוללת בריכת שחייה ובוסתן עם עצי פרי. מעונו של קופיקו הוא אטרקציית התיירות היחידה של שכונת עין גנים ואחת היחידות של פתח תקווה בכלל.
לפחות פעם בשבוע מגיעים לשם סיורים מאורגנים של כיתות תלמידים מכל רחבי הארץ הבאים כדי לנעוץ עיניים בביתו של קופיקו.  תמר, מורה ותיקה לדרמה יוצרת בעברה, יושבת ומספרת להם על קופיקו ותרומתו לתרבות העברית ועל שכונת עין גנים ועברה המפואר לפני שהפכה לעוד שכונה אפרורית של פתח תקווה. הילדים דורשים תמיד להיפגש עם קופיקו עצמו (צ'יפופו, זאת יודעים הכול, נמצא בחו"ל, ואי אפשר להיפגש עימו), אך נאלצים להסתפק בבובת קוף ענקית היושבת על ספה באחד החדרים בבית.

צילומים אחדים התלויים על הקירות בבית מעידים על ניסיון בני המשפחה להחזיק בבית קוף אמיתי, שימפנזה, שבין היתר מצולם כשהוא מעיין בספרי קופיקו, אבל הניסיון לא עלה יפה.
בורנשטיין-לזר: "לפני כמה שנים הביא לי מלח אחד, חובב ספרי קופיקו מילדותו, קוף אמיתי מדרום אפריקה, כמתנה תודה על הספרים שגרמו לו הנאה בילדותו. הקוף שהה כאן כמה חודשים, אבל לא יכולנו להסתדר איתו – הוא עשה בלגן בכל הבית, זרק אגוזים על כל מי שנכנס לחצר, קטף בננות מהעץ וגם הציק לכלבים. לבסוף, כשהמלח שב לחופשה, יצרתי עימו קשר וביקשתי ממנו שיחזיר את הקוף למקום שממנו הוא בא. המלח קצת התאכזב, אבל הסברנו לו את המצב והוא השיב את הקוף למקום מוצאו באפריקה".
אפשר לומר שהקוף האמיתי התנהג בדיוק כמו קופיקו, אבל בניגוד לדמות הפיקטיבית, הוא נענש על מעשיו.

 

תמר עם פסלים בגן ביתה

בין העצים  מסביב לבית הגדול מוצבים  עשרות פסלים של מקימי שכונת עין גנים שפיסלה תמר, צבועים בזהב נוצץ.

תמר נזכרת: "סבא שלי ברח מאוקראינה אבל אף פעם לא ידעתי למה, עד שמישהו בהוצאת יזרעאל אמר לי פעם 'את ידעת שהסבא שלך נלחם בפורעים והרג כמה מהם ולכן נמלט?'".
"המטרה של הפסלים היא לשחזר דמויות אופייניות של אותם חלוצים ראשונים. אני מפסלת אותם לפי תמונות ישנות של המשפחה, לבושים בבגדים של אז. יש למשל דמות של שומר בעין גנים בראשית המאה, יש דמות של בחורה לוחמת בהגנה. וביניהם שילבתי גם דמויות קדומות יותר, מהתנ"ך, כמו רבקה ולאה."
האוסף הענק של הפסלים המקיף את הבית ונמצאים גם בתוכו הוא מדהים ורק אלוהים יודע מתי היא מוצאת את הזמן לפסל את כולם בין כתיבה של מאות ספרי קופיקו והאחרים.
אבל יש גם כמה דמויות שחסרונם בין העשרות הרבות של הפסלים זועק ממש.

– יש גם פסלים של קופיקו וצ'יפופו והדמויות האחרות מספרייך?
תמר: "לא, קופיקו וצ'יפופו הם לא דמויות אמיתיות, ואני מפסלת רק דמויות של אנשים שבאמת חיו. יש את הדמויות של הילדים שבספרי 'ספייסי' את קופיקו וצ'יפופו וספייסי לא תראה פה גם בעתיד."

במידה רבה סדרת קופיקו היא מקבילה לגן הפסלים בכך שהיא מנציחה את "עין גנים " של "ההווה " הווה שמשך כבר זה כמה דורות . סביר להניח שחוקרי תולדות עין גנים של העתיד ישתמשו בספריה של תמר בורנשטיין לזר כמקור מידע חשוב ביותר בנושא .

הקוף ומערכת החינוך

בסיפוריו הראשונים, בשנות השישים והשבעים, קופיקו היה דמות אנרכיסטית מושלמת, מי שמעז לעשות את כל מה שילדים רגילים אינם מעזים לעשות. הוא היה צובע ילדים בשנתם בצבע שחור, מציק לדוור, זורק אגוזי קוקוס על אנשים, מתחפש שוב ושוב לאישה זקנה ועוד.
כמורה, סיפורי קופיקו אף סיבכו את תמר בצרות עם הממסד הבית ספרי שלה – הצגתו של מנהל בית הספר סלחוביץ כדמות נלעגת קבועה בסדרה עוררה את זעמו של המנהל האמיתי, ואחרי שימוע בהסתדרות המורים "התפוטרה" תמר מבית הספר.
היא עברה תחילה לבית ספר אחר, אך לבסוף נטשה את קריירת ההוראה והתרכזה בכתיבת ספרים.


"מנהל בית הספר שבו לימדתי היה טמבל כזה, שמתנגד לכל דבר. הדמות של סלחוביץ באמת היתה מבוססת עליו וכתבתי פעם אחת שהוא נורא הזיע לפני ביקור ראש העיר. הוא, במקום לקבל באהבה ובהבנה את הפרסום שהבאתי לו, הלך והגיש עלי תלונה בפני יו"ר הסתדרות המורים. כשהגעתי לשם, פגשתי עיתונאי והוא עשה על זה כתבה עם התמונה של המנהל. בגלל המנהל הזה הייתי צריכה לעבור ללמד בבית ספר אחר."
– אבל את ממשיכה לכתוב על סלחוביץ'.
"בוודאי .יש איזו סיבה שאפסיק?"
– האם לדעתך קופיקו הוא דמות חינוכית?
"בהחלט. תדע שהרבה מסיפורי 'קופיקו' שאבתי מבעיות שנוצרו בכיתה כשלימדתי .למשל היתה בעיה של ילדים מוחרמים בכיתה אז כתבתי סיפור על ילדים שמחרימים חבר וקופיקו בא לעזרת הילד המוחרם. סיפרתי את הסיפור בכיתה והילדה המחרימה התביישה והתנצלה ולמחרת כולם היו חברים."
תמר: ממשיכה   " אבל תדע כל מה שמסופר בסיפורים הוא אמת. הכול מבוסס על ההווי האמיתי של חיי הילדים בשכונה בבית הספר ועל כל מה שחייתי באמצעות ילדי נכדי וילדי אחותי. בתור דוגמה אחת מני רבות כשהתאומות שלי הלכו פעם למשמר האזרחי וכשחזרו סיפרו לי שהכלב שלנו שתה למפקד את התה עשיתי מזה סיפור 'קופיקו במשמר האזרחי'
אחד מסיפוריה של בורנשטיין-לזר מראה שהקוף הוכיח את עצמו גם ברגעים קשים במיוחד: "פעם אחת קראו לי להופיע בפני ילדים בעלי הפרעות נפשיות בבתי חולים. סיפרתי שם סיפור על קופיקו, שבו הוא מחפש לבייביסיטר ושומר על ילד מופרע במיוחד. פתאום קם ילד ומבקש להיות קופיקו. הוא ביקש זאת בקול, ולא ראיתי בכך משהו מיוחד. פתאום שמעתי בכי נרגש של ההורים שלו. הסתבר שהילד הזה לא דיבר שלוש שנים, ובעקבות הסיפור נדלק לו משהו. עד היום לא ברור בדיוק מה, אבל קופיקו הדליק אותו."

הקוף והזבל

לאורך השנים קמו לקופיקו גם מתנגדים רבים מבין חוגי המבקרים והמחנכים .
העיתונאי והסופר שבתי טבת פירסם מאמר ארסי במיוחד ב"הארץ", בו האשים את בורנשטיין-לזר בכך שהספרים שלה הופכים את הילדים לצרכנים סבילים. הוא התלונן על כך שבעשרות הספרים אין הילדים עושים דבר והכול נעשה בידיו של הקוף. הוא השווה את הילדים בספרים לזעיר בורגנים שאין בעולמם דבר זולת הזלילה והקולנוע ושאר הנאות פסיביות – "רק קופיקו הוא היוזם", כך טען, ש"עושה את כל התעלולים כולם, החל מצביעת ילדים בלילה וכלה בקשירת שרוולי הפיג'מות".
המבקר וחוקר ספרות הילדים אוריאל אופק קרא לספרי קופיקו "מזון רוחני קלוקל המוגש לצעירי הקוראים" והיה מרבה מצטט משפט מספר מסדרת "צ'רלי לץ" של תמר: "היכן שנמצא הזבל שם אני!", כדי להבהיר את דעתו על ספרי קופיקו בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים.
יריבותו של אופק פגעה בבורנשטיין–לזר במיוחד, שכן הוא היה זה שקיבל את סיפורי קופיקו הראשונים ל"דבר לילדים" והיה אחראי לכך שקיבלה את "פרס יציב" משבועון זה.
– מבקרים כמו אוריאל אופק האשימו אותך שאת כותבת בשפה נמוכה ומשחיתה את אוצר הילדים של התלמידים?
"תאמין לי שאני יודעת עברית ספרותית טוב מאוד, אבל החלטתי שאני כותבת בשפה שילדים יבינו. אני חושבת שאוריאל אופק קינא בי שספרי מצליחים יותר משלו. פעם שנינו הרצינו בפני כיתה, וכשהמורה שאלה מי קרא את 'קופיקו' הורמו עשרות ידייים .כאשר היא שאלה מי קרא את ספרי אוריאל אופק היתה שתיקה מביכה ולבסוף הורם זוג ידיים אחד. אני חושבת שמזה החל הכול."
לזכותו של קופיקו ושל תמר עומדים המצאת מילים שונות בשפה העברית כמו "טרללה "פקציפלוך ,צ'פצ'ולה " וקופיקו עצמו שהפך לשם הד'נרי לקופים בישראל .

מאז השתנו מעט פני הדברים, וספריה של תמר זוכים בעיקר לשבחים על כך שהם עוזרים בעידוד הקריאה. החוקרת דינה פייטלסון  כלת פרס ישראל לחינוך , אף פירסמה מחקר על פיו כיתות של תלמידים טעוני טיפוח הלומדים באמצעות ספרי "קופיקו" משיגות תוצאות טובות יותר בהבנת הנקרא מילדים שלא קראו ספרי "קופיקו". המחקר גם קבע כי ספרי "קופיקו" תורמים לאוצר המילים של הילדים יותר מספרי מקראות רגילים של משרד החינוך.
התברר שתלמידי כיתה א' בשכונת מצוקה שלהם ניתנו ספרי קופיקו ואותם קראו בהנאה הרבה יותר מהמצופה התקדמו כתוצאה בקריאה הרבה יותר מאשר ילדים מקבוצות אחרות שקיבלו מקראות של משרד החינוך לקריאה. הם עלו עליהם ביכולת הטכנית של הקריאה בשטף בהבנת הנקרא ,בעושר השפה שלהם ובכושר הביטוי שבעל פה . וזאת הודות לשפה הלא מליצית הפשוטה והמובנת והעלילה המרתקת והקולחת של הסיפורים .ומעבר לכך הילדים הפכו הודות לספרי קופיקו לקוראים אקטיביים שניסו להשיג ספרים אחרים בסדרה ,ציירו ציורי קופיקו משלהם ושלחו מכתבים נלהבים לסופרת על הסדרה החביבה עליהם .
בנוסף, הנתונים העדכניים ביותר מהספריות הציבוריות מראים שנכון לשנת 2008 כי אם הילדים של היום כבר קוראים משהו, זה בעיקר את "הארי פוטר" ואת "קופיקו".
ספרי קופיקו הם עדיין בין הספרים המושאלים שם ביותר בידי הילדים כפי שהיו מזה 50 שנה . וזוהי תופעה מדהימה במיוחד בהתחשב באורך הזמן הקצר של מרבית התופעות של "תרבות הילד " שקיימות היום ( למשל הדרדסים או "הפאוואר רנג'רס ) שלרוב אינם מאריכים ימים יותר משנתיים שלוש .ונשכחים. ,אך אורך זמן קצר זה אינו נכון לגבי סדרת "קופיקו "שלא איבדה מאומה מהפופולאריות שלה מאז שנות החמישים . הילדים של היום שההורים המורים וכל המחקרים מדברים בדאגה גוברת והולכת על חוסר נכונותם לקרוא בגלל כלי התקשורת המתחרים של הטלוויזיה והמחשב ממשיכים לקרוא בשקיקה את ספרי קופיקו כמו הוריהם לפניהם דבר שאי אפשר לאמר על ספריהם של סופרים ותיקים אחרים . איך שהוא תמר בורנשטיין לזר משמשת כגשר בין הגילים.
כל האינדיקציות מראות גם שקוראי הסדרה הם ילדים בני כל השכבות וכל העדות .סדרת קופיקו היא כמעט יחידה במינה בכך שהצליחה לפרוץ את ההבדלים התרבותיים והעדתיים שקיימים בין קבוצות האוכלוסיה השונות בישראל . מחקרים שונים מראים שהקוף המדבר חובש כובע הטמבל מדבר בצורה שווה לילד הדתי ,לילד ממוצא הרוסי ולילד האתיופי שכולם נהנים מהרפתקאותיו וצוחקים מתעלוליו במידה שווה. ספק אם ניתן למצוא יצירת ספרות ישראלית אחרת שהיא מאחדת בצורה כזאת בין כל השבטים שמרכיבים את האומה הישראלית .

ספייסי שבא מהחלל

בנוסף, אחרי שנים של ביקורת מצד הממסד, הפכה בורנשטיין–לזר בשנים האחרונות ממורה שנויה במחלוקת ליקירת הממסד: היא התבקשה על ידי עוזי נרקיס ויצחק נבון לכתוב סדרה ממלכתית שתתאר אירועים אמיתיים שהביאו לקום המדינה. הסדרה, , נקראה בשם "ספייסי", ובה מוחזרים שני ילדים לימי קום המדינה בידי חייזר בשם זה.על מנת ללמוד על האירועים הביאו לקום המדינה  ובמהלך  המסעות בזמן הילדים לומדים על  פעילויותיהם של דמויות שונות כמו יעקב נמרודי ואחרים.
זאת ככל הנראה הסדרה שעליה גאה תמר יותר מכל . והיום היא מוצאת במהדורה חדשה בידי הוצאת" דני " עם עטיפות חדשות .


תמר: מכל הפרויקטים שעשיתי זה החביב עלי ביותר משום שהכל בו אמת . פנו אלי עוזי נרקיס ונשיא המדינה דאז יצחק נבון וביקשו ממני לכתוב סדרת ספרים לילדים על תקופת קום ה המדינה כתבתי תיחקרתי ראיינתי אנשים כמו יעקב נמרודי וכתבתי את הספרים כמו שאני יודעת בתור סיפורים מרתקים לילדים. החלטתי לקחת מישהו ששייך לשנות האלפיים חייזר ולהטיל עליו ללמד את הילדים א ההיסטוריה של העם .שלא היה סיפור דמיוני כמו של חסמבה. רציתי לכתוב רק את האמת לאמיתה כפי שהייתה וכל מה שכוב בספרים האלה הוא נכון .ראיינתי את כל האנשים כולם דמויות אמיתיות
אבל ספייסי הסתיים לאחר מספר ספרים ותמר ממשיכה עם פרוייקט החיים האמיתי שלה קופיקו בתוספת גיחות מידי פעם לעולם הרחב עם צ'יפופו. .
.
האם יש איזה שהוא קשר בין ספייסי ובין קופיקו וצ'יפופו שגם הם חייזרים מכוכב הקופים ?
בביתם של שלומקה ותמר יש תמונה גדולה המציגה את השלושה ביחד ,ומרמזים שונים הנשתלים בספרי הסדרה מסתבר ששני הקופים היגיעו לכדור הארץ בספינת החלל של ספייסי שהוא הוא האחראי לנוכחותם כאן .האם יש סיכוי שאי פעם יופיע ספר שיפגיש בין השלושה ואולי ייקח אותם לגיחה לכוכב הקופים ? .תמר אינה מתחייבת אבל תמיד אפשר לקוות .
:

כוכב הקופים 

במקביל לסדרת הטלוויזיה החדשה על אודות הקוף המפורסם, מתוכננת בימים אלה הקמת מיזם חדש ומדהים על קופיקו, שייקח אותו להיכן ששום דמות ספרותית ישראלית עוד לא הגיעה – פארק–נושא שיעסוק כולו בדמותו של קופיקו, עם מקום גם לבן הדוד צ'יפופו.
ואיזה מקום מתאים לכך יותר מאשר העיר פתח תקווה? הרי קופיקו הוא תושב העיר פתח תקווה, והוא מלווה אותה ואת שכונת עין גנים כבר יותר מחמישים שנה.
יוזמת הפרוייקט, שירה רז, היא ציירת, פסלת ויושבת ראש עמותת אמני פתח תקווה.
רז: "אהבתי מאוד את קופיקו כילדה, ועכשיו הנכדים שלי קוראים את קופיקו ואוהבים אותו גם הם. אתה מכיר תופעה אחרת כזאת ששלושה דורות מוקסמים מדמות אחת? כשהסתכלתי על קופיקו של היום לעומת אז, ראיתי שיש הרבה שינויים בדמות שלו, אבל זה עדיין אותו קוף מפתח תקווה. הקוף שבגללו כולם שמעו על פתח תקווה. פתאום עלה לי רעיון – הרי קופיקו הוא נכס של פתח תקווה! ואז, לפני כמה חודשים, ביקרתי באיטליה בעיירה בשם קולודי, שמעת עליה?"
– לא.
"לא הרבה שמעו עליה, אבל היא עיירת הולדתו של קרלו קולודי מחבר 'פינוקיו'. הם הקימו פארק נושא שמוקדש כולו לפינוקיו, ויש שם בכל מקום אטרקציה שמנציחה פרק אחר בספר על פינוקיו. התוצאה היא שהעיירה קולודי, שאף אחד לא שמע עליה עד לפני כמה שנים, היא היום על מפת התיירות העולמית. אחרי שביקרתי במקום הזה והתרשמתי מאוד מהפארק, אמרתי שאנחנו חייבים משהו דומה עבור פתח תקווה שלנו. הרי לפתח תקווה יש דמות מקבילה לזאת של פינוקיו – את קופיקו. ומכאן ואילך קצרה היתה הדרך לרעיון 'פארק קופיקו', שינציח את האייקון הזה של העיר פתח תקווה ויביא את שמה לכל קצוות תבל."
– ומה אתם מתכננים בפארק?
"אנחנו מעוניינים בפארק שישלב את כל סוגי האמנויות, כדי לתת למבקרים ילדים וגם מבוגרים שגדלו על קופיקו חוויות אינטראקטיביות. אנחנו נזמין אמנים מסוגים שונים שיהפכו פרקים שונים מסיפורי קופיקו למציאות. פארק שישלב בתוכו פנטזיה עם הרפתקאות."
– היוצרים יהיו רק מפתח תקווה?
"לא רק, מכל הארץ. אבל הדגש של הפארק כמובן יהיה על קופיקו ועל העיר פתח תקווה כמרכז של תרבות, אמנות ופנטזיה ישראלית. הפארק יהיה גן ירוק עם המון צמחייה, יהיה בו מרכז למידה עם סדנאות כתיבה ושירה ואמנות לילדים, ומוזיאון קטן על קופיקו שיתאר את התפתחותו במשך יותר מחמישים שנה. יהיה מבוך שבו יפגשו את כל הסצנות מהספר. נחגוג בפארק יום הולדת לקופיקו פעם בשנה ויהיו אירועים מתחלפים כל הזמן. יהיה אמפיתאטרון למספרי סיפורים. זה יהיה פרק שיהיה שייך לא רק לילדים אלא גם למבוגרים שגדלו על קופיקו. קופיקו גם מבטא שינויים טכנולוגיים בלתי פוסקים, הוא מתקדם עם הזמן, אז הפארק יבטא את העבר של שנות החמישים והשישים, את ההווה שלו וגם את העתיד, שהוא לא רק של קופיקו אלא של פתח תקווה כולה, שאותה קופיקו מייצג ומשקף. קופיקו משתלב בכל ההיסטוריה של פתח תקווה בעבר ובעתיד."
– עיריית פתח תקווה תומכת במיזם?
"אני יכולה לומר לך שהרעיון הבסיסי הועלה בפניהם לפני חודשיים. פנינו לעירייה והמנכ"ל התלהב מאוד ומייד מצא מקום מתאים בפתח תקווה. ראש העיר התלהב גם הוא – ילדיו קוראים את קופיקו, וכבר הוקצב לפארק סכום ראשוני."
– מתי הפארק הזה אמור לקום?
"יש כבר מי שמשרטטת את התוכניות לפארק. אנחנו בשלב של תכנון ראשוני של עלויות ותיקצוב, המנכ"ל מדבר על שנה וחצי שנתיים עד שזה יקום."

עתידו של קוף

 

 

ציור מאת מ.אריה .הדמות כאן של קופיקו מבוססת ישירות על צילום של הכדורגן הידוע מוטלה שפיגלר.

קופיקו היום שונה מאוד מהקוף חובש כובע הטמבל שאותו צייר מ.אריה. נוגה ברק שופכת אור על התופעה:

"החלטנו ליצור דמות חדשה של קופיקו שתגדיר את הדמות כפי שהיא כיום ושכל הזכויות עליה יהיו רק שלנו – כל מי שאי פעם ירצה לצייר ולהציג את הקוף מכאן ואילך יהיה חייב להתבסס רק עליה. הסתובבנו בקרב ציירים שונים, הגדרנו להם את פרופיל הדמות, בחנו ציורים רבים ובסוף נבחרה הדמות כפי שהיא היום. היא צוירה על ידי סטודיו 'אנימה', שנסגר מאז. הדמות היום רשומה בכל העולם בכל הסיווגים וכוללת את המאפיינים המיוחדים הבאים לידי ביטוי בציור


– בן כמה, בעצם, קופיקו?
"החלטנו, אחרי מחקרים, שקופיקו שייך לקבוצת הגיל של בני ה-7-10 ולא ה-8-13, כפי שהיה פעם."
– ומה הולך להיות בעתידו של קופיקו? האם הוא עומד למצוא איזו קופיקה ולהוליד קופיקואים קטנים?
"קופיקו יישאר ילד לנצח, אז לצערי הוא לעולם לא יפגוש קופיקה"

ומה יקרה כאשר תמר עצמה טפו טפו תהיה במצב שלא תוכל לכתוב ספרי קופיקו נוספים מתי שהוא בעתיד ? האם תפסיק אז הסדרה הישראלית המצליחה מכל או שכמו שקורה במקרים דומים בחו"ל ימצאו בידי בעלי הזכויות סופרים נוספים שימשיכו את הרפתקאותיו של קופיקו .אחרי הכל מדובר בדמות כמעט נצחית .
קופיקו אכן השתנה היטב עם הזמנים הקוף התמים לכאורה והתעלולן של שנות החמישים והשישים שגר בחצי סביבה חצי כפרית הוא כיום דמות בורגנית חינוכית מושלמת ועומד במרכז של תעשייה מסחרית שלמה .
בקצרה הדמות האנטי חינוכית והאנטי ממסדית מכל הפכה בשנתה ה50 וכמה לדמות החינוכית והייצוגית ביותר של עיר המושבה פתח תקווה.
האם יש כאן איזה שהוא משל גם על מה שקורה במדינת ישראל בכללה?
בכל מקרה למרות שעין גנים השכונה שפעם הייתה איקון תרבותי של תנועת העבודה יכולה להתגאות שמעמדה זה נשמר איך שהוא עדיין בידי הדמות הספרותית שנוצרה בידי אחת מבנותיה .
שכונת עין גנים הודות לקופיקו היא עדיין איקון של  פתח תקווה  ושל מדינת ישראל. 
ה

הגולם מאת אורי פינק ואלי אשד פוגש את צ'ימפו דמות המבוססדת על קופיקו ועל צ'יפופו.

אלי אשד ובובת קופיקו בביתו של קופיקו.

נספח :

רשימת ספרי תמר בורנשטיין לזר מאת אלי אשד, ( מעודכן ל2010)

 

 ספרים בודדים

הסיפור הראשון של תמר בורנשטיין פורסם ב"דבר לילדים " כרך כ"א ב-1951. הסיפור היה "הילדה מהמעברה והכוכב ממרום " שפורסם ב-14.2.1951 . על כוכב שמביא עז ולחלבה כדי לרפא ילדה חולה במעברה.

הסיפור השני היה "למה שחורות כנפי העורב " מה-2.5.1951  שהבו הופיעה לראשונה הילדה אורנה ביחד עם סבא בנימין .

 1. גבעת הכלניות . ציירה בינה גבירץ . 1952. הוצאת יזרעאל .

2. לילי הרועה. ציירה בינה גבירץ . 1956. יזרעאל .

3. אגדת החצב . ציירה בינה גבירץ . 1958. הוצאת יזרעאל .

4. כתר ורוד: סיפורים לילדים. ציירה בינה גבירץ. 1959. הוצאת יזרעאל.

5. סיפורי האהובים  : מבחר אגדות לילדים. צייר מ. אריה.1960.  הוצאת א. זלקוביץ.

6. אלה בנייך מולדת. 1960. הוצאת ניב. ( יש גם גרסה של מחזה )

7. למדינת הילדים המאושרים . 1960. יבנה.הומחז והוצג בבתי ספר.

8. סיפורים לילדי. צייר מ. אריה. 1961. הוצאת זלקוביץ.

9. גן השעשועים. 1961.

10. ידידות בקרקס. איירה זיוא שישא.  1962.יבנה.

11. הבריחה מן הארמון. 1963. הוצאת יבנה.

12. סיפורי חג. 1965. זלקוביץ.

13. עלילות יואש. צייר מ. אריה . 1967. הוצאת יניב. קיים גם כתקליט .

.14.  ישראלה : קורותיה של ילדה במלחמת ששת הימים. צייר מ. אריה.1968. הוצאת טברסקי.הושמע גם כסדרה ברדיו.

15. גילי וגילה: סיפורה של טיפה . 1973. עופר. כולל סיפורים , חידות בדיחות ומשחקים.

16. גילי וגילה-כמה טוב בשלולית .   עופר. איירה תרצה תנאי .

17. סיפורים לשעות הפנאי. 1975. עפר.

18. אהובתי העיתונאית . מאת ב. ל. אנו (שם בדוי ) 1976. ספרית עופר. רומן  רומנטי למבוגרים.

יצרא לאור שוב כ:

אהובתו של שר הנפט דני 2007. גירסה שונה של "אהובתי העיתונאית ".

19. זהירות בדרכים : חברה כדאי להיזהר. 1992. גרפאור –דפטל.כולל סיפור על קופיקו.יצא לאור ביחד עם חוברת לעבודה עצמית.

20. המצעד שלא ישכח

21. הצייר הקטן  ועוד סיפורים ניב. תשכ"ו .

22. הכנר הקטן ונסיך הצללים. אירוים צבי קלינגר. ניב.

23. שר החיטה ושר הטבעות .

ספרי סדרת  קופיקו. 1954-

סיפורי קופיקו הראשונים

א. הקוף שהתחפש. דבר לילדים . כרך כד חוברת 28 17.3.1954. הופיע גם כחוברת בסדרת הסיפורים "כלניות " עם איורים של בינה גבירץ . .

קופיקו מתחפש בפורים . הגיבורה היא אפרת שדודה הביא לה את קופיקו.

ב. גם קופיקו מביא ביכורים. דבר לילדים. כרך כ"ד חוברת 39. 1954.הגיבורה היא שוב אפרת.. הסיפור הראשון שקופיקו מדבר.

ג עדלידא של צעצועים .  דבר לילדים כרך כה. חוברת 23. סיפור ראשון על יורם  ונוגה. פנטסיה שבה הצעצועים קמים לתחיה.

ד. מי ימצא את האפיקומן. כרך כה. חוברת 28.

ה. משלוח המנות של קופיקו. דבר לילדים כרך כז חוברת 27. נוגה היא כאן תינוקת. אורנה מופיעה בפעם הראשונה.

ו. קופיקו אם החתולים. כרך כז. חוברת 52

ספרי קופיקו.

1.קופיקו האורח . צייר מ. אריה . 1958 הוצאת א. זלקוביץ . ( יצא גם בהוצאת גרפאור דפטל ב-1989 וב-1994 ).

2.קופיקו יוצא לטיול. מ. אריה. 1959. זלקוביץ.

3.קופיקו בקיבוץ . מ. אריה. 1960. הוצאת זלקוביץ .( ספר באותו השם יצא בגרפאור דפטל , ).

4.קופיקו בתחרות כדורגל . מ. אריה. 1960. זלקוביץ .

5.קופיקו בתל אביב . מ. אריה . 1961. זלקוביץ. ( ספר באותו השם יצא גם בגרפאור דפטל   ).

6.קופיקו הגננת , צייר מ. אריה  תשכ"א? .זלקוביץ ( יצא גם בהוצאת גרפאור דפטל , ).

7.קופיקו הצייר . מ. אריה. 1962. זלקוביץ.

8.קופיקו הקוסם. אריה. 1962. זלקוביץ.

9.קופיקו שוטר תנועה. מ. אריה. 1962. זלקוביץ.

10. קופיקו הפסנתרן.

11. קופיקו הצלם.

12.קופיקו בצבא. מ. אריה. 1963. הוצאת א. זלקוביץ .

13.קופיקו והתאומות . תשכ"ג, מ.אריה. זלקוביץ .

14. קופיקו הצנחן, אריה. 1964. זלקוביץ

15.קופיקו העוזרת . מ.אריה. תשכ"ד . זלקוביץ

16. קופיקו המתופף  .צייר אשר  דיקשטין. 1971. מבורך.

17.קופיקו ביום הולדת . צייר אשר דיקשטיין , תשל"א, מ מבורך

 ( ספר באותו השם יצא בגרפאור דפטל ב-1993 . ).

18.קופיקו בצעדה. אשר דיקשטיין . 1971. מ. מבורך .

19.קופיקו המורה. צייר ניניו . 1973. הוצאת יריד.

20.קופיקו המנצח .צייר ניניו, 1973. יריד.

21.קופיקו במילואים.  מ. אריה1974.יסזד

22. קופיקו המלח .צייר מ. אריה, 1974. יסוד

         23.  קופיקו במושב. יסוד.

24. קופיקו המפקד. . 1974. יסוד.

25. קופיקו הספורטאי , 1974. יסוד.

26. קופיקו בבית הספר . צייר מ. אריה . 1975. יסוד.

27.קופיקו בלהקה צבאית . צייר מ. אריה .1975 . יסוד.

28.קופיקו בטלויזיה ,צייר מ. אריה , תשל"ה, יסוד.

29 קופיקו ושוכני העצים . לא יצא לאור בגלל אובדן כתב היד.

30.קופיקו במצעד צה"ל . 1975. יסוד.

סדרת "קופיקו העליז " על הרפתקאות קופיקו באוניה שהביאה אותו לישראל. מור. 1976.  :

        (31)  1. קופיקו העליז.

2 (32)  תעלולים באוניה.

3. (33 קופיקו השובב.

4.( 34) ההפתעה המצחיקה.

5.(35) קופיקו שוחה במקלחת.

6.  (36) הראי המכושף .

7. (37)  מי בסיר?

8.(38) קופיקו הרקדנית.

39. קופיקו המטפלת . מ. אריה. 1979. יסוד.

40 גור הכלבים הדני 1977 . ניניו. הוצאת  יסוד .

41.קופיקו המדען . מ.אריה. 1980. יסוד

42. קופיקו והמחשב. 1985. יסוד.

43. קופיקו אולי תדע את שמות בעלי החיים ? . צייר מ. אריה 1987

44. קופיקו אולי תדע איפה צומחים? . 1987.

45. קופיקו אולי תדע איפה גרים . 1988

בסדרת "קופיקו אולי תדע"  ניתנו לדפוס  עוד 5 ספרים בנושאים:  כלי נגינה, אוכל, מחזור המים, ספורט, וסוגי בדים. שלא יצאו לאור  עדיין).

. קופיקו אולי תדע איך קוראים לקולות . 1988

קופיקו בהוצאת רביבים תש"ן :צייר מ. אריה.

 1. 47(קופיקו והג'ירפה

2. 48  קופיקו ורב החובל

3  49) קופיקו בא לשכונה.

4. (50) קופיקו הדחליל

. 5.(51  קופיקו צייד הפרפרים

6.(52)  קופיקו כוכב ההצגה.

7.  (53) קופיקו המורה למלאכה

8.  (54 קופיקו הגנן

9.(55)  קופיקו האחות

10.( 56)  קופיקו המורה לזמרה

11. (57)  קופיקו מלכת היופי

12.  (58) קופיקו רופא השיניים.(יצא במהורה צמחודשת  ב-   2005וחולק למשטרה )

13.  59) קופיקו במשמר האזרחי

14.  (60  קופיקו המציל

15.(61) .קופיקו האופה.

    16.(62) . קופיקו הטבח.

17   63) קופיקו החייל

18.(64 קופיקו יוצא למחנה.

19.( 65 קופיקו המכונאי

20 66 ) קופיקו רקדן הדיסקו.

67 הלו  לילי.  1992. . גרפאור דפטל .

68. .קופיקו בכדורסל , 1992.  גרפאור דפטל

69. קופיקו בכדורעף . 1992. גרפאור דפטל

70. קופיקו במחניים . גרפאור דפטל . 1992 ( קיים עם שתי עטיפות )

71. קופיקו בעקבות הבלשים .1993. גרפאור דפטל .

 1. 72.  קופיקו משגע בלשים ,  1993. גרפאור דפטל
 2. 73.  קופיקו בחגיגה , 1994 , גרפאור דפטל .

74 קופיקו בג'ודו ,גרפאור –דפטל , תשנ"ד

75. קופיקו –עוגה למסיבה. 1994 גרפאור דפטל.

76. קופיקו בערוץ הילדים . 1994.  גרפאור דפטל

77.. קופיקו הבלש . 1994. גרפאור דפטל

78 קופיקו הסיד , 1994. גרפאור דפטל

79. עוגה למסיבה . 1994. גרפאור דפטל

80.קופיקו בכדורגל , 1994.  גרפאור דפטל

81. קופיקו המדיח . 1994.  גרפאור דפטל .

82.קופיקו חיילת המילואים , 1994, גרפאור דפטל .

83. קופיקו-המדים של אבא. 1994. גרפאור דפטל

84.קופיקו המנחשת בקלפים . 1995. גרפאור דפטל.

85. גן הכלבלבים של קופיקו. 1995. גרפאור דפטל.

86.. קופיקו –מי בעגלת הבובה? . 1995. גרפאור דפטל.

87. קופיקו בכדור הפורח. גרפאור דפטל . 1996.

88.קופיקו במסיבת פורים ? 1996. גרפאור דפטל.

89-94. האנציקלופדיה העליזה של קופיקו . שישה כרכים. עם נפתלי ארבל .(  הוצאת גרפאור דפטל.  ( מקביל לקומיקסים של "קופיקו אולי תדע " מהעיתונות )

95.קופיקו האורח . הוצאת קלסיקלטת .1998 לפי סדרת הטלוויזיה.

96. מעשה בשואב אבק. הוצאת קלסיקלטת.1998 לפי סדרת הטלוויזיה

97… איזו הקלטה. הוצאת קלסיקלטת .1998. לפי סדרת הטלוויזיה.

98.. חולים חולים. הוצאת קלסיקלטת.1998. לפי סדרת הטלוויזיה

99. החופש נגמר. הוצאת קלסיקלטת. 1998. לפי סדרת הטלוויזיה

100. הכלב חולה. הוצאת קלסיקלטת. 1998. לפי סדרת הטלוויזיה.

101. קופיקו החייזר. 1998. דני ספרים . הומחז בידי תמר ונעשה מימנו גם תסריט לטלוויזיה בידי חנן פלד.

102. קופיקו והמצלמה הנסתרת .1998. דני ספרים

103. קופיקו איזה בלגן ! . 1999 . דני ספרים

104.. קופיקו מלכת האיטריות . 1999. דני

105 קופיקו-. השוטרת המצחיקה . סולופ. 1999. דני

106. קופיקו בגלי צה"ל . 1999. דני ספרים .

107. קופיקו והכלב החולה . 1999. דני ספרים

108. חולים חולים. . 1999. דני ספרים .

109. קופיקו בג'ונגל . 2000. דני .  מבוסס על ההצגה בשם זה על חיי קופיקו בגונגל .

110. .קופיקו ושמיציק הליצן . סולופ. 2000. דני ספרים

111..קופיקו כוכב  הרדיו.סולופ. דני ספרים 2000.

112. קופיקו ברדיו חונטוזה. 2000. דני ספרים

113. קופיקו בתחרות הביציקופטר. ציירה סולופ. 2000 דני ספרים

114. החופש נגמר . ציירה סולטנה כיורובסקי. . דני ספרים

115.קופיקו -שעורים מצחיקים . 2000. דני ספרים .

116. קופיקו המורה. 2000. דני

117.לילי טרילי. 2000.

118. קופיקו-מפלגת הילדים. 2001. דני ספרים

       119. קופיקו מלכת האיטריות

120..קופיקו –פרס ראשון.

121.קופיקו וקוקורז'ה הזמר מחונטוזה.2001. דני ספרים

122.קופיקו- הנוסעת סמויה. 2001.  דני ספרים.

123.קופיקו חוקר טבע. 2001. דני ספרים

124.קופיקו בספארי . דני ספרים 2001.

125. איזה צחוק במוזיאון .דני ספרים. 2001.

126. קופיקו כתב ספורט  . דני ספרים . 2001.

127. קופיקו העיתונאי החונטוזאי . דני . 2001.

128. חונטוזינה ( על העטיפה : חונטוזה) המכשפה.דני 2001.

129. צ'יקיטה הכלבה העיתונאית . דני , 2001.

130. אלופי התיקנים הלוחשים . דני , 2001.

131. קופיקו –ימי החופש העליזים . 2001. דני

132.לאן נעלמה החצוצרה. דני. 2002.

133. קופיקו החצוצרן . דני . 2002.

134.אלוף הקפיצה בחבל. 2003

133. קופיקו והעכבר הבדרן. 2003

134.שעור בדיחות. 2003

135.פטנטים מצחיקים.2003

136.צ'רלי הכלב הדינוזאורי .2003

137.פסטיבל שירי קופיקו . 2003

138.ספריקה הספרית הבדרנית  .2003.

139.איזו הפתעה מדליקה  . 2003.

140. קופיקו היועצת החינוכית המצחיקה. 2003.

 1. סלסלת הממתקים  המצחיקים . 2004
 2. קופיקו מלך הפטנטים. 2004 .
 3. התוכי הבדרן  2004
 4.  תעלולי ארנבצ'יק השובב . ‏2004
 5. ספורט  זה בידור. 2004
 6. שוער  הנבחרת הכי מצחיק . 2004
 7. נבחרת הכלבים הספורטאים. 2004
 8. קופיקו במשמר האזרחי . 2004
 9. איזה סרט מצחיק . 2005.

.

 1. קופיקו העכבר הבדרן .
 2.    קופיקו כוכב זמר נולד לכלבים מצחיקים 2006.
 1. קופיקו כוכב זמר נולד :התחרות המצחיקה .2006.
 1. . איזה כיף בערסלים.2007  דני ספרים  (
  1. קופיקו מלך התעלולים (2008 דני ספרים
  2. הבוקר הכי מצחיק ( אמור לצאת )
  3. מלך מספרי הסיפורים  ( אמור לצאת )
  4. . קופיקו בקניון .2009. שימש כבסיס למופע ותערוכה בקניונים שונים בארץ.

סדרת צ'יפופו הראשונה . צייר מ. אריה . הוצאת מ. זלקוביץ.1960-

1. הרפתקאות צ'יפופו במצרים : סיפורי מסע עליזים . 1960.

2. הרפתקאות צ'יפופו בקונגו. 1961.

צ'יפופו באלסקה

3. הרפתקאות צ'יפופו באלסקה. 1961.

4. . הרפתקאות צ'יפופו בצרפת. 1961.

5. הרפתקאות צ'יפופו באנגליה . 1962.

6. הרפתקאות צ'יפופו בטיבט. 1962.

7. הרפתקאות צ'יפופו בהודו . 1963.

8. הרפתקאות צ'יפופו ביפן. 1963.

9. הרפתקאות צ'יפופו באוסטרליה . 1964.

10. הרפתקאות צ'יפופו בספרד. 1965.

11. הרפתקאות צ'יפופו במקסיקו . 1965.

12. הרפתקאות צ'יפופו בברזיל. 1965.

13. הרפתקאות צ'יפופו בסין. 1966.

14. הרפתקאות צ'יפופו בצילון. 1966.

15. הרפתקאות צ'יפופו בהולנד . 1967.

16. צ'יפופו נוסע להוואי . 1979. הוצאת יסוד.

17. צ'יפופו בהוואי. 1979. הוצאת יסוד.

18. הרפתקאות צ'יפופו בפורטוגל . 1988. הוצאת יבנה.

19. הרפתקאות צ'יפופו בטקסס. 1988. יבנה.

סדרת צ'יפופו השניה.

צ'יפופו הוא כאן חייזר מכוכב הקופים.

 1. ושודדי התעלה במצרים .1990. גרפאור דפטל

2. ביערות הגשם של אפריקה. 1990. גרפאור דפטל

3.בערבות הקרח של אלסקה.1990  . גרפאור דפטל

4. צ'יפופו בהרי טיבט . 1990. גרפאור דפטל

5. צ'יפופו והאבנים היקרות בברזיל . 1990. גרפאור דפטל

6. צ'יפופו בעקבות חוטפים בארגנטינה. 1990. גרפאור דפטל .

7. צ'יפופו בשווייץ . 1995. גרפאור דפטל

8. צ'יפופו בדרום אפריקה. . 1995. גרפאור דפטל

9. צ'יפופו באיטליה. גרפאור דפטל, 1995.

10. צ'יפופו בצרפת. 1995. גרפאור דפטל.

11. צ'יפופו בצרפת : תעלומה בפריז . 1999. דני ספרים

12. הרפתקאות צ'יפופו ביוון : תעלומה בספינת הטיולים. 1999. דני ספרים.

צ'יפופו - תעלומה באקרופוליס / תמר בורנשטין-לזר

13. הרפתקאות צ'יפופו ביוון: תעלומה באקרופוליס. 1999. דני ספרים.

14. צ'יפופו הרפתקה בפרו : מיהו ראש הנשר . 2001. דני ספרים.

   15. צ'יפופו  הרפתקה בפרו :תעלומת האוצרות של מלכי האינקה. 2001. דני ספרים.

16.  צ'יפופו בדנמרק בעיקבות הנסיך הצפרדע: . צ'יפופו פוגש את הילד הבלש לקסי . 2004. דני ספרים

17. צ'יפופו בתורכיה בעקבות המזודה הפרחונית  . 2004. דני ספרים. צ'יפופו ממשיך בהרפתקאות עם לקסי .

18. ציפופו בקנדה:פגישה חשאית. 2005.

19. ציפופו בקנדה.: בעקבות מאלף הסוסים. 2005

20 צ'יפופו בשוודיה:השחקן המצחיק  .

21. צ'יפופו בשוודיה מי יקבל פרס נובל . 2006.

22. ציפופו באיראן . 2010.

סדרת נרקיסים . הוצאת יזרעאל . ציירה בינה גבירץ .

 1. 1.    כתר ורוד
 2. 2.    סלי
 3. 3.    הביקורים של רותי
 4. 4.    ישראל ובן הקרקס
 5. 5.    מלכת האביב השבויה
 6. 6.    הסוכה הבוכה
 7. 7.    המתנה הקוצנית
 8. 8.    שיחת החנוכיות
 9. 9.    קישוטים לרגע
 10. 10.                       סבתא של היער
 11. 11.                       השקדיה והאקליפטוס
 12. 12.                       כובעי הצבע ,דגל תפוח ונר.

 

סדרת סיפורי רקפות .הוצאת יזרעאל . ציירה בינה גבירץ .

 1. 1.    אגדת החצב ( לא  זהה עם כותר אחר בשם זה שהוא קובץ סיפורים )
 2. 2.    הברכה הגיבורה =פגישה עם מלכת היער (חסר)
 3. 3.    מעשה בעפרונות
 4. 4.    המטאטא הישן
 5. 5.    נגה והספרים (חסר)
 6. 6.    יורם והאילה (חסר)
 7. 7.    ציפי וצבי בונים סוכה /ביכורי נגה (חסר)
 8. 8.    האורגת הקטנה
 9. 9.    הקיפוד
 10. 10.                       החתלתולים והבובות –חגיגת פורים בחצר (חסר)

סדרת סיפורים –כלניות .הוצאת יזרעאל . ציירה בינה גבירץ .

1. גבעת הכלניות ( לבדוק עם זהה עם הכותר בשם זה באיורה של בינה גבירץ) (חסר)

 1. רמי נהפך לפרח (חסר)
 2. אגדת האביב
 3. אודי האמיץ
 4. צבי והילדה מהמעברה
 5. הילד העוור והציפור
 6. השנה החדשה (חסר)
 7. כלניות –הרועה הקטן
 8. החוחית נהפכה ליפהפיה –החליל הנפלא

10. לילי הרועה (חסר)

11. מלכת הדבורים והצבעוני

12. דליה למדה סדר (חסר)

13. הסביבון שגבה ליבו

14. שלושה דרורים (חסר)

15. הקוף שהתחפש ( הספר הראשון על קופיקו )

16. מלכת הערבה

17. האסופית (חסר)

18. לנרקיס כתר הזהב (חסר)

19. העורב השחור –התפוז הרברבן

20. . יורם ושר האילנות .

סדרת סיפורי תמר. צייר מ. אריה. הוצאת א. זלקוביץ.

1. האם הקטנה. 1962.

2. הדרור והאכר. 1962.

    3. הילדה והכוכב. 1962.

4. הדגל . 1964.

5. טלי וטליה. 1977.

סדרת צ'רלי לץ . צייר מ. אריה. הוצאת מאור.

 1. צ'רלי לץ מגיע. 1965.
 2. צ'רלי לץ בכרכרה. 1965.
 3. צ'רלי לץ בתיבת נח. 1965.
 4. צ'רלי לץ בתחרות מריצות. 1965.
 5. עלילות סולימן ודני מעבר לגבול. 1968.
 6. עלילות סולימן ודני במחנה הקומנדו המצרי.1968.
 עלילות סולימן ודני . הוצאת ספרי צבר

סדרת קונדסי הבלש . צייר אשר דיקשטין . הוצאת מ. מבורך ( יצא גם בהוצאת אלונה)

 1. קונדסי הבלש בקירקס. 1969
 2. קונדסי הבלש במרוקו . 1969
 3. קונדסי הבלש במסתרי הצוללות האבודות . 1969

סדרת חג שמח . אייר אשר דיקשטיין . הוצאת מ.מבורך.

      ראש השנה ויום הכיפורים . 1969.

  סוכות ושמחת תורה (חסר) . 1969.

חנוכה. 1969.

      פסח (חסר) . 1969.

     לג בעומר. 1969.

   יום העצמאות . 1969.

שבועות ומתן תורה  . 1970?

טו בשבט. איירה עליזה רוזן. 1971.

    פורים. 1971.

  יום האם . 1971.

שבת.

יום הולדת

(סדרת חג שמח יצאה גם בהוצאת אלונה, אייר שלומי גולד )

חוברות עבודה –חגי ישראל

 1. ט"ו בשבט
 2. פסח
 3. סוכות ושמחת תורה
 4. חנוכה
 5. יום העצמאות
 6. שבועות ומתן תורה.

חוברות עבודה קטנות

 1. ראש השנה ויום הכיפורים
 2. חנוכה
 3. ט"ו בשבט
 4. שבת.

סדרת שי לחג יצאה בהוצאת מור ב-1977 עם איורים של שי מרגליות . 10 כרכים.

 1. סוכות
 2. ראש השנה
 3. ט"ו בשבט
 4. פסח
 5. ל"ג בעומר
 6. שבת
 7. יום העצמאות
 8. שבועות
 9. פורים

10. חנוכה

סדרת חגי ישראל יצאה בהוצאת גרפאור דפטל אייר יונתן גרשטיין.

 1. ל"ג בעומר
 2. ט"ו בשבט
 3. חנוכה
 4. שבועות
 5. שבת . 1989.
 6. פורים
 7. ראש השנה ויום הכיפורים
 8. סוכות ושמחת תורה
 9. יום העצמאות

10. .פסח.

סדרת צמד חמד . הוצאת עופר

1. שובבי השכונה. 1971.

2. התאומים העליזים. 1971.

.     3. החללית המצחיקה. 1971.הופיע במקור כסיפור קומיקס בהמשכים ב"הארץ שלנו " ב-1967 עם איורים של א.  דריאן.

       4. הכלב הרקדן . 1973.

       5. החמור הבלונדיני.1977?

    סדרת החברה מהכיתה שלנו . הוצאת עופר

1. אבא שלי חברמן . 1971.

21. מלחמת השזיפים. 1971.

22. השבלול שבשרוול.1974. .

23. שי לחייל . 1975.

5. במחנה העליז. 1975.

סדרת לקסי הבלש חוקר . בהוצאת יסוד . צייר מ. אריה

 1. מסתרי החווה הנטושה.1972.
 2. בעקבות המזוודה האפורה. 1972
 3. מסתרי ספינת השעשועים 1973.
 4. מסתרי מכרות הכסף בבוליוויה.1973..
 5. התעלומה בבסיס החלליות בקנדי.1975.
 6. מסתרי הוילה העתיקה באנגולה. 1978.
 7. מסתרי בית האלילים המאורי בניו זילנד . 1978.
 8. תעלומת איי הנסיכים בתורכיה , היה אמור לצאת אך כתב היד נאבד  ולא יצא לאור מעולם .

סדרת ספייסי ומסתרי המדינה שבדרך . עם נפתלי ארבל . ציירה הדס בר יוסף . הוצאת גרפאור דפטל.

1. ספיסי נוחת מהחלל.1989.

 1. הפריצה הגדולה. 1989.
 2. הברחת המכונות. 1989.
 3. סודות מכון איילון ( בפנים : לאן נעלם מכון איילון ") . 1989
 4. המטרה דמשק. 1989
 5. רגול בסמטאות ירושלים. 1989.
 6. הצניחה הגורלית . 1991.
 7. מבצע פרשית דרכים . 1991.
 8. בעקבות תיק המטרה. 1991.
 9. 10.  מסתרי החצר הישנה . 1991.

11. תחנת השידור אינה עונה. 1992.

12. שלושים ושתיים  ימי לה ספציה. 1993.

סדרת ספיסי הושמעה בערוץ 7 ברדיו.

סדרת מג'יק הקוסם מהמחשב . הוצאת דני 2001.

אמורים לצאת חמישה ספרים.

 1. הראי המכושף
 2. מיהו אדי ?
 3. כוכבת ההצגה
 4. חבורת שומרי הפרחים .

סך הכל כ-330 ספרים .

קומיקסים על קופיקו כללו את

 1. תעלולי קופיקו .כתבה תמר צייר מ. אריה .הופיע במקומון "רחוב ראשי " ב-1983.

רצועות קומיקס מחורזות על הרפתקאות קופיקו .

 1. קופיקו אולי תדע . כתבה תמר צייר לא ידוע. הופיע במקומון פתח תקוואי ב-1990 –1991 .

קופיקו נשאל כאן בכל רצועה שאלה של ידע כללי מציע פתרון דמיוני לחלוטין ומקבל  את התשובה האמיתית . מקביל אך לא זהה לחומר שב"האנציקלופדיה העליזה של קופיקו ".

כן הופיע סיפור קומיקס על "צמד חמד" בשם "החללית המצחיקה" ב-4 המשכים שאויירו בידי א. דריאן ב"הארץ שלנו " ב-1967.

           מחזות כללו

 1. קופיקו . מאת תמר בורנשטין לזר. תיאטרון תליל.על בואו של קופיקו מאפריקה לפתח תקווה עם המלח הדוד אברהם .עם פופיק ארנון ועליזה עזיקרי לחילופין בתפקיד קופיקו.
 2. קופיקו האורח .
 3. קופיקו האורח . גירסה שניה ושונה.
 4.  קופיקו ולילי העוזרת.
 5. קופיקו והקוסם. עיבד שלמה בר שביט. 1968.ביים רפי שחר. תיאטרון לילך.
 6.   קופיקו בצבא. עיבד שלמה בר שביט.
 7. קופיקו במחנה.
 8.  קופיקו העליז.תיאטרון לילך. 1978. על מסעו של קופיקו מאפריקה לישראל ולעין גנים עם כמה מלחים תושבי פתח תקוה.
 9. קופיקו העליז . גירסה שניה ושונה.

10. קופיקו בג'ונגל .

11. קופיקו בג'ונגל . גירסה שניה ושונה.

12. קופיקו בג'ונגל . גירסה שלישית ושונה.

13. קופיקו וטרלו יוצאים לדרך .

14. קופיקו בקרקס . עם הקרקס הרוסי . 2002 .

15. קופיקו החייזר . הומחז על ידי תמר על פי הספר . עדיין לא הוצג. קיים גם כתסריט של חנן פלד.

16.הרפתקאות צ'יפופו . עיבד שלמה בר שביט. במחזה זה מבקר צ'יפופו במצרים ובמולדתו אפריקה ולבסוף יוצא לאלסקה.

17.צ'יפופו במצרים

18.צ'יפופו במצרים . גירסה שניה ושונה.

19. צ'יפופו ביפן.

20. צ'יפופו באלסקה .

 21. צ'יפופו.

היה סרט קולנוע  על קופיקו של בועז דוידזון .

היו  15 פרקים לסדרת טלוויזיה.שיצאו לאור בסדרה של 4 קלטות ושל 7 קלטות. ושאותם כתב חנן פלד.

הקלטות היו:

 1. קופיקו האורח
 2. עוגה למסיבה.
 3. שואב האבק

קלטות תוכניות בערוץ 7:

1.       ספורי תמר- כך אמרה הגננת

2.         ספורי תמר – ליום ירושלים – כיבוש ירושלים

3.         ספורי תמר – החרוב שהציל את יואב

4.         ספורי תמר – מסתרי הלילה

5.         ספורי תמר – הנס שארע בליל סדר

6.         ספורי תמר  – גדי והאושפזין

7.         ספורי תמר – אגדת ט"ו בשבט

8.         ספורי תמר – אגדת מלכת השנה שעברה ספורי תמר – הילדה והכוכב

9ה         ספורי תמר – מי חיבל בתערוכה

 1. ישראלה – כיבוש ירושלים (ליום ירושלים)
 2. אגדת הרקפות
 3. החבילה החשודה
 4. המרגל /גן השעשועים
 5. ספורו של כוכב
 6. שמוליק של המעפילים
 7. זה היה השבוע
 8. מיחזור המים
 9. הטיפה עצובה
 10. מהפכת המיחזור החלה
 11. ציידי הצפרדעים
 12. פרדס, ספורו של גמל
 13. ספורו של חצב
 14. השניים שסולקו מהחברה
 15. ספורי תמר – גמר חתימה טובה
 16. הערה ביומן
 17. מבצע אמא מחייכת
 18. הידד יוצאים למחנה
 19. מי יבוא ליום הולדת
 20. פינת הסיפור – שי לחג
 21. אגדת הקרקס
 22. כמה קל להיות מורה
 23. הם לא הסתכלו לעברו
 24. היונה מרמת הגולן
 25. שי לחייל
 26. הפעמון שלנו לא צלצל – יום הולדת לציפורה.

קלטות סיפורי חגים ערוץ 7:

 1. חגי ישראל – כרטיס ברכה
 2. חידונים – יום כפור, סוכות, שמחת תורה
 3. שמחת תורה
 4. יום האם
 5. גיבורי ביתר – ל"ג בעומר
 6. מעשה בסוכה
 7. יורם והאושפזין (סוכות)
 8. הדגל, יום כפור, סוכות
 9. ספורי תמר – איזו מן חנוכיה
 10. מסתרי הלילה (חוד אלול)
 11. פסח – יום העצמאות
 12. יום המשפחה (יום האם)
 13. ט"ו בשבט – יואל והחרוב
 14. פסח

קלטות ספייסי ערוץ 7:

 

 1. המזוודה המסתורית
 2. הפריצה
 3. המטרה דמשק
 4. תיק המטרה
 5. ספייסי
 6. הצניחה הגורלית
 7. הברחת המכונות
 8. תחנת שידור אינה עונה
 9. 33 ימי לספציה

קופיקו קלטות

 

 1. קופיקו אולי תדע – איפה הצמחים
 2. קופיקו בג'ונגל
 3. קופיקו שירי ההצגה – ג'ונגל, כפה אדומה ועוד.
 4. קופיקו המורה
 5. קופיקו המנצחת
 6. זנב לחדשות עם קופיקו
 7. קופיקו השען
 8. קופיקו לפורים
 9. קופיקו העוזרת
 10. קופיקו שוטר תנועה
 11. קופיקו לחנוכה
 12. קופיקו בגשם
 13. קופיקו והדחליל
 14. קופיקו תחרות צעצועם
 15. קופיקו – למה צחקו הילדות
 16. קופיקו – הצגת תאטרון יובל
 17. קופיקו אולי תדע – איפה גרים?
 18. קופיקו בעדלידע
 19. תמר בורנשטיין מארחת את מיכאל שיר עורך עתון אצבעוני

'ציפופו – קלטות

 1. צ'יפופו והאבנים היקרות בברזיל
 2. השיר צ'יפופו
 3. צ'יפופו באפריקה
 4. צ'יפופו בפורטוגל
 5. צ'יפופו בטכסס.

שלמה בר שביט הקריא סיפורי קופיקו ברדיו.

תמר הקריאה שעות רבות של סיפורי קופיקו ברדיו.

היו גם כמה תקליטים.

ספרים שלא יצאו לאור כללו את

תעלומת איי הנסיכים בתורכיה בסדרת לקסי  , היה אמור לצאת אך כתב היד נאבד  ולא יצא לאור מעולם

סדרת שי לבית ולכתה (10 ספרים של נושאים הנלמדים בית ספר) כמו:

בית ספרי

שלהי הקיץ + חוברת לעבודה עצמית

ועוד 8 ספרים שלא ידוע אם יצאו

קישורים רלבנטיים:

האתר הרשמי של קופיקו 

תמר בורנשטיין לזר בויקיפדיה

ישראל מחכה לקופיקו

קופיקו :סדרת הטלוויזיה הראשונה

תחרות הביציקופטר וקופיקו

 סיור בביתו של קופיקו 

קופיקו בויקיפדיה

מ.אריה המאייר של קופיקו

קופיקו יוצא מהארכיון 

תמר נגד קלטות קופיקו

 המו"ל דני פחימה על קופיקו

ישיבה בכנסת לזכרה של מר בורשנטיין-לזר

תמר בורנשטיין לזר ,קופיקו צ'יפופו וספייסי ואני 

קופיקו תמר ואלי אשד

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

26 תגובות על “קופיקו כוכב עליון”

כתבה מרתקת ומקיפה
המשפט של גילוי נאות בתחילתה – גדול
כבוד הוא להיות קרוב רחוק של קופיקו
בהצלחה ותודה על הכל

קופיקו החדש נראה תעשייתי – כמו קמע של אולימפיאדה או מונדיאל שעוצב ע"י גרפיקאי בחברת פרסום. אי אפשר להשוות בכלל את הגרפיקה החלבית הזאת לאיורים המצחיקים, הנהדרים ומלאי החן של אריה מוסקוביץ'

אבל זה מה שקורה כשנגה הקטנה והחמודה מהספרים הופכת לאשה חמדנית. מרוב חמדנות הם רצחו את המותג. חבל – בטווח הארוך זאת טעות. אמנם הסיפורים ימשיכו להיות מצויינים ומצחיקים גם בלי אריה, אבל אני מקווה מאוד שבפארק לפחות או במוזיאון יתלו כמה מהאיורים המקוריים של אריה, אשר הפכו לחלק מהתרבות הישראלית (משום מה, לא נראה לי שהם יסכימו…)

אגב, אם כבר קופים בתרבות הישראלית הפופולארית – חשוב לציין גם את קופיפו אשר ליווה את מרקו ואת ילדי ישראל במשך שנים רבות.

ולסיום, אלי – באיזה מספרי קופיקו אתה מוזכר?

לדמות של קופיקו החדש היא אפשרות של יצירת הקופי רייט עבור משפחת בורנשטיין -לזר גם לגבי הדמות הויזואלית לא רק הדמות הספרותית .
למ.אריה יש כמובן קופי רייט על הציורים שלו של קופיקו .
נכון הוא שהדמות החדשה היא הרבה פחות ייחודית מזאת של מ.אריה ויותר "גלובאלית". אבל יכול להיות שהיא גם מדברת הרבה יותר אל הקהל הצעיר שלה מאשר הקוף של מ.אריה שכבר נראה מיושן במקצת.
ואני מניח שהם בכוונה בחרו בדמות שאינה נראית ישראלית ספציפית כמו הקוף חובש כובע הטמבל של מ.אריה שיכול לדבר רק אל ישראלים ,אלא דמות כזאת שתוכל לדבר גם לבני עמים אחרים ,למשל אלו שבהונגריה.
לי נראה שבמוזיאון אם יקום דווקא יוצגו ציורים ומוצרים מכל שלבי קיומו של קופיקו כולל אלו של אריה .

זה כמו להגיד שמיקי מאוס ודונלד דק של וולט דיסני מיושנים ולכן צריך מייד להחליף אותם.

תאר לך שבחברת דיסני היו מודיעים שהחליטו להחליף את הדמויות האהובות שהמציא וולט דיסני בדמויות חדשות תוצרת הסטודיו לגרפיקה – וכל זה בגלל רצונם של בעלי החברה להרוויח עוד יותר מזכויות יוצרים על הדמויות החדשות… מעניין איך בעולם היו מגיבים על זה, ומעניין עם ילדי העולם היו מתלהבים ומשתגעים על מיקי החדש אשר תוכנן כביכול על ידי אנשי שיווק ממולחים (אלק) כדי להתאים במיוחד ל"קהל היעד"…

לי נראה, שהגברת נוגה רצתה להראות שגם לה יש "כישרון" כלשהו ויכולת להביא כסף למשפחה. ואכן, היא (אולי) הצליחה. עכשיו זכויות היוצרים על האיור שייכות לה. הכל טוב ויפה בטווח הקצר ועכשיו היא יכולה למכור את הדמות לכמה זכיינים ולראות איזשהו רווח מיידי, אבל בטווח הארוך, העדרותם של האיורים האהובים של מ. אריה תוביל לירידה במכירות.

אמנם רק העתיד ישפוט, אבל אני כבר רואה את הילדים במשפחתי מתלהבים הרבה יותר מהאיורים הישנים של מ. אריה מאשר מהדמות החדשה. בסופו של דבר, הציורים והתמונות האהובות הן סיבה נוספת מדוע אותם ילדים ממליצים על הספרים לחבריהם וגם הופכים למבוגרים הקונים את הספרים לילדיהם. ולכן, למרות שמשפחת לזר רואה יותר כסף עכשיו (וגם בזה אני לא בטוח) – היא לא תצא נשכרת מכך בדורות הבאים.

במקום הזה קופיקו אכן עוד לא היה במהדורה המרכזית של חדשות ערוץ 2 ביום שבת
http://www.mako.co.il/news-channel2/Weekend-Newscast/Article-d6a9514bbb6b121004.htm
.
גם אני מופיע שם לכמה שניות מתוך שיחה של חצי שעה שקוצצה ללא רחם עבור הדברים החשובים באמת .
בסיום מדברים על כך שאולי יהיה על ספר "קופיקו בחדשות ערוץ 2".
אכן העלילה היא מובנת מעליה :
קופיקו מתגנב לאולפן ערוץ 2 מוצא את עצמו ליד יונית לוי ומגיש חדשות למען ילדי העולם.
והשאלה היא האם מישהו היה מבחין בהבדל בין קופיקו הקריין ובין שאר השדרנים ?
מה אתם חושבים ילדים ?

כתבה על קופיקו מאת תמר רותם הופיעה היום בעיתון "הארץ " כאן
http://www.mouse.co.il/CM.articles_item,1024,209,37513,.aspx
ושם גם אני מרואיין

ומצוטט כך :
חוקר התרבות הפופולרית אלי אשד, מחבר הספר "מזבנג ועד טרזן", אומר שהעותקים של ספרי "קופיקו" "נמכרו בטירוף" בשנות ה-60-80. בעיניו, סוד המשיכה של קופיקו הוא היותו "ההתגלמות הקיצונית של דמות הצבר". בסדרות הראשונות הוא אף חובש כובע טמבל. "הצבר מסוגל לגנוב תרנגולות ולעשות מעשי קונדס, אבל בסך הכל יש לו לב טוב", אומר אשד. בניגוד לניתוח זה, נראה ש"קופיקו" התרחק מהדימוי השתקן הסגור והקוצני של הצבר: הוא פטפטן חסר תקנה.

אשד מציין שבשנות ה-60 ילדים לא הופיעו בספרות כמו ב"קופיקו", "אלימים כאלה. הם הרי היו מיועדים להיות לוחמים למען העם". מבחינה זאת, לדבריו, בורנשטין-לזר אף הרחיקה לכת בסדרתה "תוכידס", שספריה היו "כמו טלנובלות פרועות".

יתרה מזאת, מלות הסלנג שבורנשטין-לזר המציאה או השתמשה, כמו טרללה או ראש קלווסה, היו חידוש, מכיוון שלא הופיעו בספרים אחרים. בכל מקרה, העלילות, אומר אשד, התמתנו בשנות ה-80: "קופיקו עבר תיקון ונהפך לדמות חינוכית. היום הוא אזרח הרבה יותר טוב ואפילו רץ לכנסת בראש מפלגה של ילדים".

תיקון טעות מזעזעת ממש .
כמובן שלא אמרתי ש"תוכידס " הוא סדרה נוספת של תמר בורנשטיין לזר ,זוהי סדרת חיקוי שכתב "עידו סתר "
מה שכתוב שם על אוריאל אופק ו"על שנאתו " לקופיקו " הוא מעניין אם כי אני לא הייתי מנסח זאת בצורה קיצונית כל כך. .

פוסט מרתק!
קופיקו תפש מקום חשוב בילדותי בראשון-לציון / נס-ציונה, הכל כך דומות לפתח-תקווה לפחות בראשית התהוותן.
לא ידעתי שתמר בורנשטיין – לזר המשיכה וממשיכה את הסדרה. (אמנם אני ספרנית, אבל לא בסביבת ילדים).

צר לי להודיע על פטירתו של שלמה לזר בעלה של הסופרת תמר בורנשטיין לזר ,הלא הוא "שלומקה " אב המשפחה בסיפרי קופיקו מזה קרוב לשישים שנה.
שלמה לזר שהיה איש עסקים ידוע ומוכר הוא קרוב משפחה שלי וצאצא של משפחת בלנק.
הלוויתו התקיימה היום והמשפחה יושבת עליו שבעה בביתה של אודליה באחוזת המשפחה ברחוב עין גנים בפתח תקוה.
יהי זכרו ברוך.

[…] קופיקו כוכב עליון מאת מספר 666, בתאריך אפריל 21, 2005 בשעה 1:34 pm, בקטגוריה ספרות פופולארית. תגים:ביציקופטק, טכנוטראש, ניב דורבן, קופיקו, תמר בורנשטיין לזר. 5 תגובות פרסם תגובה או השאר עקבות: טראקבק. « שמות בדויים של סופרים "יודפת" כנגד שלומית » אהבתיBe the first to like this post. […]

חלק ניכר מילדותי עברה עליי בשכונת עין-גנים, בביתם של הורי חבריי: מצד אחד, משפ' רייסקין ומן הצד השני משפ' עמרני. לעבור כמעט כול יום על סף ביתה של הסופרת תמר בורנשטיין, הייתה חוויה נהדרת: להציץ לעברם של הפסלים שנראו בעיניי כמו חיים הם, ובכלל, לדעת שזהו המקום הגיאוגרפי של מקום לידתו של קופיקו בכבודו ובעצמו. לימים הכרתי גם את אודליה וזהרה.
כמובן שבתור תולעת-ספרים, בלעתי את ספרי הסדרה כולם. תודה על הכתבה הנפלאה הזאת!

"רבקה התופרת" – מי יודע באיזה ספר מספרי קופיקו מוזכרת רבקה התופרת?
רבקה ילידת פ"ת, היא דודתי, אחות אימי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

10 − seven =