web analytics
קטגוריות
קומיקס

פרשי הג'ונגל ,אומברטו אקו והשלהבת המסתורית של המלכה לואנה

לרגל צאתו לאור של ספר של אומברטו אקו שבין שאר דברים עוסק בסדרות קומיקס אמריקניות של שנות השלושים,הנה סקירה על סדרה אמריקנית שמוזכרת שם בשם "פרשי הג'ונגל " שהופיעה גם בעברית.

בחודש אוגוסט 2008 מלאו שמונים שנה ל"פרשי הגו'נגל"  סדרה שרצה מאוגוסט 1928 עד אוגוסט 1996 תקופה מכובדת של 68 שנים.  סדרה נשכחת כיום אך שזכתה לאחרונה לכבוד גדול. היא עומדת במרכז ספרו החדש ביותר של הסופר והחוקר האיטלקי המפורסם אומברטו אקו "השלהבת המיסתורית של המלכה לואנה".  שם המבוסס על סיפור מסדרה נשכחת זאת ופיתרון התעלומה העומדת במרכז   הספר קשור לעלילותיהם של גיבורי הסדרה טים וספאד  אי אז לפני עשרות רבות של שנים.

.לאחרונה הופיע ספר חדש  ומעניין מאוד של הסופר האיטלקי המפורסם אומברטו אקו ( מחבר יצירות קלאסיות כמו "שם הורד " המטוטלת של פוקו " על חיפוש אחרי אגודות חשאיות שונות "ובאדולינו "סיפור יצירת המיתוס על "הכוהן יוחנן "ועוד ועוד ) בשם "השלהבת המסתורית של המלכה לואנה "


במרכזו עומדת תעלומה הקשורה לסדרות קומיקס ישנות ובראשן סדרת קומיקס אחת בשם "מזלו של טים טיילר "לכאורה סדרה נידחת במיוחד המוכרת בישראל  רק לכמה יודעי ח"ן  שקראו כרכי "דבר לילדים "בשנות השישים והשבעים..

זהו סיפורו של סוחר ספרים עתיקים שביום אחד איבד את זכרונו כתוצאה משבץ. האיש מחליט לחזור לעיירת ילדותו , על מנת להיווכח האם הוא יכול לגלות מחדש את זיכרונותיו האבודים. הוא מקדיש כעת את חייו  לחיפושים בערימות של בעיתונים ישנים, בתקליטים, בספרים, בכתבי עת ובחוברות קומיקס ישנות שהיו פופולאריות באיטליה בילדותו בשנות השלושים זמנו של מוסוליני בניסיון נואש לשחזר את זכרונותיו כילד.

 לצד סדרות איטלקיות המוכרות רק לאיטלקים הוא מדפדף בגירסאות האיטלקיות של סדרות קומיקס ידועות מארה"ב בשנות השלושים  שהיו פופולאריות מאוד באיטליה הפשיסטית. 

 סדרות  כמו  ילדי קזמאנייר ,פליקס החתול ,  מיקי מאוז  ( שמכונה באיטלקית "טופולינו ") ודונלד דאק של וולט דיסני , איש החלל פלאש גורדון ( לוחם היוצא להיאבק בדיקטטור נושא רלבנטי מאוד בשנו השלושים ) "הפאנטום " ( איש לבן שחי  אנטי אימפריאליסטי באחווה עם הפראים של הג'ונגל וסייע להם להיאבק בלבנים הקןלוניסטים המרושעים וזה בזמן שאיטליה כבשה את אתיופיה  ) ,הקוסם מנדריק ( "גיבור בורגני יותר ") " סוכן חשאי איקס 9 ( עוד גיבור בורגני המגן על משלמי המיסים ")  השוטר הלוחם בפשע "דיק טרייסי ( שהאמנות המודרנית שלו הזכירה לגיבור  את מה שהנאצים כינו "אמנות דגנראטית " והזכירה לגיבור לעתיד את פיקאסו ) ואת "טרי והפיראטים " שבגירסה האיטלקית שני גיבוריה האמריקניים הפכו לאיטלקים טובים" ג'אני מרטיני ואחיו מינו " . אם כי הם יצאו לאיזורים במזרח הרחוק  שבהם לא היו לאיטליה הפשיסטית שום קולוניות.

הרומן של אקו מלא וגדוש בתמונות צבעוניות מסדרות אלו ורבות אחרות הידועות רק לאיטלקים שמן הסתם אין כמוהן לעורר נוסטלגיה בכל מי שגדל באיטליה בזמן הנכון ,שנות השלושים של המאה הקודמת ,ימי מוסוליני.  


.ויום אחד הוא מגיע לאלבום של סדרה אמריקנית נשכחת בשם "מזלו של טים טיילר" האלבום שעל שמו "השלהבת המסתורית של המלכה לואנה " נקרא הרומן כולו.
ומה המיוחד באלבום זה שעוסק בגילוי של מלכה לבנה מסתורית בממלכה אבודה אפריקה בידי צמד גיבורי הסדרה "פרשי הג'ונגל " טים וספאד ?

איך שהוא הוא מחזיר לגיבור את הזיכרון של אהבתו הראשונה .אם כי את הסיפור עצמו הוא מוצא עלוב ומטופש  אבל תמיד יש את התחושה שאם ימשיך  ויקרא בו מספיק כי אז יגיע אולי לאיזו תגלית גדולה שלמרבית הצער אינה מגיעה לעולם .


ותחושה זאת של תגלית גדולה שעומדת רק מעבר לפתח אבל אינה מגיעה לעולם זאת תחושה שגם אני חש כשאני מדפדף בסיפורי סדרה זאת שתורגמו לעברית בשנות השישים והשבעים בכרכי "דבר לילדים " תחת השם "פרשי הג'ונגל "ושבימים אלו בדיוק מלאו לה שמונים שנה בדיוק.
ולרגל האירוע החגיגי להלן היסטוריה של הסדרה הזאת ובהזדמנות זאת גם נעסוק בסדרה מפורסמת הרבה יותר שנוצרה בידי אחיו של היוצר ושהיא ההפך הגמור והמוחלט ממנה.

פרשי הג'ונגל ההיסטוריה


הסיפורים על הרפתקאותיהם של טים טיילר וידידו ספאד החלו ב13 אוגוסט 1928 היוצר היה ליימן ינג שחתם על הסדרה ככותב וכצייר עד מותו ב1984 . הוא סיפר שהסדרה היא ניסיון שמתבסס על חלומות ילדותו לברוח למקומות רחוקים ומסתוריים.

ליימן יאנג שהיה אמן מוגבל ביותר מעולם לא צייר אחרי השנים הראשונות הוא רק חתם את שמו וקיבל כסף. ככל הנראה עסק יותר בכתיבת הסיפורים….
אבל למעשה ברוב ימי הסדרה ציירו אותה אמנים אחרים צעירים ומוכשרים יותר מיאנג בינהם אלכס רימונד לעתיד יוצרו של איש החלל פלאש גורדון שצייר אותה בין 1931 ו-1933 למעשה במסגרתה פיתח את הכישורים שאיפשרו לו ולפתח סדרות הרפתקאות קלאסיות למה שהפך יותר מאוחר פלאש גורדון איש החלל בכוכב הלכת האקזוטי מונגו וג'ונגל ג'ים על עלילות הרפתקן לבן בג'ונגל .

עוד אמן שעבד על סדרה זאת בצעירותו היה בורן הוגארט לעתיד האמן המפורסם של טרזן איש הג'ונגל . ונראה שגם הוא פיתח את כישוריו לתיאור סצינות ג'ונגל מיסתוריות בסידרה זאת.
ינג אולי לא היה אמן מוכשר אבל בשנים הראשונות לפחות הוא ידע לזהות טרנדים.


כאשר קומיקםים על ילדים יתומים היו באופנה הוא ייצר אותם .כאשר סיפורים על מטוסים הפכו לאופנתיים אחרי טיסתו של צ'רלס לינדברג ו לאירופה הוא הפך את יצירתו לסדרה על מטוסים כאשר סיפורי טרזן הפכו לאופנתיים הוא שינה את הסדרה שלו לסדרת ג'ונגל ואז כשהיגיעו ימי מלחמת העולם השנייה הסדרה הפכה לסדרה מלחמתית הסדרה שלו החליפה פנים כזיקית ומשום כך כנראה החזיקה מעמד שנים רבות גם כאשר סדרות טובות יותר קרסו ונעלמו .

העלילה


כאשר הסדרה החלה הגיבור שעל שמו היא נקראה טים טיילר היה ילד יתום בן 14 נועז שהוצא מבית היתומים שבו שהה עד כה שמנסה למצוא את מקומו בעולם בסיגנון אנני היתומה. שטים החל כחיקוי שלה .
טים פגש ביתום מבוגר מעט יותר בשם ספאד סלבינס והשניים הפכו לידידים קרובים כמעט אחים ויצאו לסדרת הרפתקאות שהמשיכה במשך עשרות רבות של שנים.


( ומן הסתם היום היו מתעוררות תמיהות לגבי זהותם המינית לאור מערכת היחסים ארוכת השנים שלהם בלי צל צילה של נקבה באופק,תמיהות כאלו היו בלתי אפשריות בשנות השלושים ) .


בשנות השלושים טים הבלונדיני וספד שחור השיער היו בשיאם. הם עבדו בנמל תעופה עבור חברת תעופה מקומית שבעליה הטייס רוי פליט הפך לדמות אב עבורם וממנו למדו לטוס בעצמם . הם ויצאו להרפתקאות מסביב לעולם בארצות אקזוטיות מאלסקה ועד הודו מסין ועד ערב ומצאו בכל ארץ הרפתקאות ותככים שמהם יצאו תמיד בשלום כנציגי ארה"ב . . ב1932 היגיעו לאפריקה שם רוי מצא את האישה עימה התחתן נסיכה לבנה בעיר אבודה בג'ונגל חזר לאמריקה ונטש את הסדרה.


צמד הנערים ההרפתקנים שלא הייתה להם כוונה להתחתן עם אף אחת נשארו ביבשת השחורה שנים אחדות ומצאו שם את הפנתר השחור פנג שהפך לידידים ומגינם.


אפריקה שלהם הייתה אפריקה של סרטי טרזן של ג'ונגלים חיות פראיות ציידים לבנים מרושעים פראים אלות לבנות יפות ורופאי אליל מרושעים.


אחרי שנתיים של פעילות אינטנסיבית בגו'נגל ובערים אבודות שונות השניים הצטרפו ב-1934 ל"משמר השנהב" יחידה משטרתית בפיקודו של הקפטין פול קלארק שהפך לדמות אב נוספת עבור הנערים, הייתה זאת יחידה שפיקחה על חלק גדול מאפריקה על החוק והסדר ולבשו מדים מגניבים עבור התקופה.


משמר השנהב ייצג במידה רבה את האתוס הקולוניאלי של התקופה.

במקור הוא נוצר בידי מתיישבים לבנים על מנת לפקח על סחר השנהב. אבל במהרה לקח על עצמו לשמור על השקט החוק והסדר בחלק שלו של יבשת אפריקה אם כי זה מעולם לא היה ברור באיזה חלק המדובר.ההרפתקאות שלהם התנהלו על מרחבים עצומים מאיזורי מדבר שחונים לג'ונגלים ועד פסגות הרים ממולאות בשלג


במסגרת עבודתם במשמר השנהב השניים נאבקו בציידים מרושעים נלחמו בשודדים ונהרות והיצילו חוקרים בסכנה .אויבם הקשוח ביותר היה ספיידר מנהיג שודדים שהיה קושר את קורבנותיו ברשת של עצי ג'ונגל ומשאיר אותם למות.

הם השקיטו כמה מרידות של ילידים שחורים ואפילו עזרו לנסיכה אירופית שגורשה מממלכתה להשיג מחדש את השלטון.

חוץ מזה הם מצאו גם זמן לגלות תרבויות אבודות בגו'נגל במסורת טרזן איש היער כולן תרבויות לבנות כמובן ( אף אחד מעולם לא גילה תרבות אבודה של אנשים שחורים בג'ונגל כפי שניתן אולי היה לצפות ) ובינהם את העיר האבודה של אחת הנסיכה לואנה אישה בת אלמוות בסיפור שהשאיר את חותמו לנצח על נער איטלקי צעיר בשם אומברטו אקו .


באופן כללי הסדרה למרות היותה מאריכת ימים הייתה תמיד מצליחה יותר באירופה מאשר בארה"ב הודות לדמיון העשיר של הסיפורים בתקופות השיא שלה בשנות השלושים.מהקומיקס עשו סדרה בהמשכים לקולנוע בכיכובו של פרנקי תומאס וגם סדרת חוברות שבהם טים וספד הם קאובויים במערב.

בנתיים בקומיקס טים וספאד החלו להתבגר קצת וכבר לא נראו כנערים אלא כגברים צעירים.
ב1940 כשהיו חששות למלחמת עולם הם חזרו לארה"ב אחרי שנעדרו ממנה כמעט 10 שנים והצטרפו למשמר החוף שם פיקד עליהם לא אחר מאשר עמיתם הוותיק רוי פליט וכעת חילקו את זמנם בין הרפתקאות בים והרפתקאות על היבשה נגד מבריחים מחבלים ומרגלים נאצים ויפנים הללו טרחו לקחת לעצמם תמיד שמות אקזוטיים כמו קפטין פנטום התמנון או הדרקון הלבן.


לרוב הצמד נעזר או הופרע על ידי סוכנת יפה שחורת שיער בשם טריקסי קין.
ב1944 הם הועברו לקומנדו הצי שעבורו ביצעו שורה של משימות מסוכנות באוקינוס השקט נגד היפנים כמו נחיתה מאחורי קוויי האוייב יצירת קשרים עם לוחמי גרילה יפנים או השמדת תחנות יפניות . בסוף המלחמה מצאה אותם בבית חולים מתאוששים מפציעות כתוצאה ממשימתם האחרונה.

בסוף מלחמת העולם השנייה הם ניסו קריירות שונות של הרפתקאות מסביב לעולם
הם הפכו לחוקרים מסביב לעולם עבור חברת ביטוח בראשות ידידים הוותיק רוי פליו .במסגרת זאת פתרו כמה תעלומות שכללו גופה נעלמת בביצות לוזיאנה ,גניבת חפצים ממוזיאון שלקחה אותם כל הדרך לאלסקה ופיתרון של תקלות בהצגה על הברודווי .
אלא שהקומיקס איבד בנתיים הרבה מהמשיכה שהייתה בו לאקזוטי שתמיד עמד במרכז הצלחתו ובניסיון להחזיר זאת יאנג שלח את גיבוריו ב1947 בחזרה לאפריקה ושם נישארו שוב כחברים במשמר הפעם משמר הג'ונגל ,והרפתקאותיהם היו מקבילות לאלו של שנות השלושים .אפילו פנג הפנתר חזר ב1952 אם כי פנתרים לא אמורים לחיות זמן כה רב.
הסיפורים עסקו בכישוף שחור ערי זהב ואפילו חיות מדברות.

הצייר האמיתי היה נט אדסון אמן מוכשר למדי שפעל על הסדרה מ1935 ועד 1946 ואחריו תום מאסי הפך אז לאמן הקבוע תחת ליימן יאנג וסיפוריו הם אלה שתורגמו לעברית והוא אף הורשה לחתום את שמו דבר בלתי מקובל לגבי האמנים הקודמים . גירסת היום ראשון החזיקה מעמד עד 1972 .

בסיפורים אלו טים וספאד שייכים למשמר פרשי הג'ונגל תחת פיקודו של הקפטין דובס ופועלים מהעיירה נדובה אי שם באפריקה ומהעיר הגדולה הסמוכה אליה פורט אקרה ,שמהן הם יוצאים למסעות מחקר ולכידת פושעים שונים בג'ונגל.


עד שבשלב מסויים קיבלו השניים הצעה ממדען לעזוב את הפרשים ולהצטרף לאירגונו שביצע מחקרים שונים ברחבי העולם. הצעה שאותה קיבלו.

קומיקס על טים טיילר מ-1973.

כשליימן ינג נפטר ב1984 תפס את מקומו בנו בוב.אבל הוא לא הצליח בכתיבה כמו אביו אולי משום שהסדרה כבר לא דיברה כל כך אל הדור הצעיר .היא המשיכה להתקיים עד אוגוסט 1996 בעיתון אחד בטקסס ולבסוף בוטלה אחרי 68 שנות קיום.

הסיפור האחרון על טים וספאד אף לא הסתיים ,הוא נקטע בתיאור כיצד הם צוללים למים.ו\\

מה קרה להם לאחר מכן? האם הם שרדו את אותה הצלילה?  אנו  אולי  לא נדע לעולם.

אחרי הכל מי היום בארה"ב מתעניין במה שקורה ביבשת אפריקה ששוב אינה נראית כמקום אקזוטי מרתק שופע בהרפתקאות קסומות ומלכות לבנות יפהפיות שמחכות לאמריקני הראשון שיבוא כדי להינשא לו , אלא רק כמקום מסוכן גדוש בעוני מנוול ומחלות איידס וכנופיות חוטפים בכל פינה ?

איך סדרה זאת  המשיכה להתקיים זמן רב כל כך של בינוניות כשאחרות וטובות יותר נעלמו מזה שנים נעלה מבינתי להסביר. אבל עובדה. ככל הניראה היו שתי סיבות לאריכות ימים זאת :1. "טים טיילר וספאד עוד המשיכו להיות פופולאריים באירופה כפי שמעולם לא היו בארה"ב ולכן היה עוד טעם להמשיך לפרסם אותם בארה"ב .וסיבה שנייה :הסינדיקאט לא רצה  להרגיז בביטול הסדרה את אחיו של ליימן יאנג צ'יק יאנג שהיה הקומיקסאי החשוב ביותר שלו,ויוצר סדרת הקומיקס הפופולארית ביותר שלו "בלונדי".

בלונדי


ללימן יאנג היה אח צעיר שאם כי נכנס אחריו לתחום הקומיקס ובהשראתו היה מצליח יותר מוכשר יותר ומפורסם יותר בשם צ'יק יאנג שיצר סדרה מפורסמת ומצליחה עוד יותר בשם "בלונדי " ב-1930 ואם ניתן לדבר על ההפך המוחלט בנושאים מ"המזל של טים טיילר " הרי זוהי הסדרה.
"פרשי הג'ונגל" היא סדרת הרפתקאות שגיבוריהם חסרי הבית נודדים ברחבי העולם ופוגשים אנשים מוזרים וגזעים מוזרים ותרבויות חדשות ופושעים מסוכנים בכל שבוע.
בלונדי היא סידרה משפחתית שגיבוריה כמעט לעולם אינם יוצאים את המטבח הביתי.ולעולם אינם מתרחקים מהבית , המשרד ובית הספר של הילדים.
"בלונדי " עסק בצעירה יפה שמצליחה ללכוד ברשתה את בנה של משפחת עשירים ולהתחתן עימו כנגד רצון אביו . הסדרה עוסקת בהרפתקאות הקומיות של בעלה של בלונדי דגווד שעליו היא צריכה לפקח כדי שלא יעשה בעיות ובילדיהם.
בקצרה הסדרה מתארת את חייה של המשפחה האמריקנית הממוצעת ושום דבר מיוחד לעולם לא קורה בה.
כנראה בגלל זה הסדרה הפכה לאהובת ליבם של מליוני אמריקנים שבלונדי מתארת בדייקנות רבה את חייהם שלהם.בלונדי הפך לקומיקס הנפוץ ביותר בעולם . ועל פיו נעשו כמעט 30 סרטים סדרת טלוויזיה ואין ספור מוצרים.

ובזמן ש"מזלו של טים טיילר " גוועה ומתה בשיכחה כמעט מוחלטת בשנות התשעים כסדרה שלא ידעה להתאים את עצמה לרוח הזמנים הסדרה ה"אחות " בלונדי של האח צ'ק יאנג ממשיכה בהצלחה גם היום בשנת 2008 עם בנו של צ'יק דין ועם אחיו של אלכס ג'ים ריימונד ולאחריו עם סטן דרק שידע לחקות את סגנונו ועם אחרים. וצפוי שתמשיך עוד שנים , אולי רבות.
חיי משפחה מסתבר הם כיום פופולאריים אצל האמריקנים הרבה יותר מאשר מסעות בארצות אקזוטיות ביבשת אפריקה.
אני עצמי אגב קראתי כמה מהסיפורים של בלונדי באנגלית ובתרגום העברי היחיד שלהם לעברית במסגרת מגזין בשם "נמרוד " בשנות החמישים .אך מעולם לא מצאתי בהם שמץ של עניין.
אבל בברור הטעם שלי שונה מזה של מליוני אמריקנים.

פרשי הג'ונגל ב"דבר לילדים"

 

הסיפור הראשון בסידרה זאת הופיע בעברית ב"עולם הפלא " ב1956- תחת השם "מזלו של טים טיילר ".

אולם הסיפורים שאני זוכר ממנה התפרסמו כולם ב"דבר לילדים " שם הופיעה הסדרה תחת השם הכולל "פרשי הג’ונגל “ ב”דבר לילדים”. ששם הייתה משום מה חיבה רבה לסדרה הבינונית ומטה הזאת.עובדה הם פירסמו אותה ברציפות במשך 14 שנה (!) דורות שלמים של ילדים עבריים גדלו על עלילותיהם של טים וספד ב"דבר לילדים ". .

בין 1963 ו-‏1976 "דבר לילדים " פרסם לא פחות מ-‏24 סיפורים שונים בסדרה ( ואחד מהם פעמיים . ושני סיפורים שונים עם אותו השם ….) , רובם ירודים למדי ובהם הצמד הנתון לפיקודו של הקפטין דובס המשופם נאבק מבסיסיו בעיירה נדובה ובעיר פורט אקרה בפושעים זעירים ונוכלים מסוגים שונים ומשונים .מידי פעם הם נשלחו בידי חוקר למסעות מחקר מעניינים קצת יותר ולא במקרה לבסוף החליטו לקבל את הצעת החוקר לנטוש את פרשי הג'ונגל ולהצטרף לארגונו להרפתקאות חובקות עולם.

 אבל היו שניים שלושה קצת יותר מעניינים כמו "פרשי המדבר מסתעריםשפורסם בצבעים  סיפור שאם נרצה יש בו רלבנטיות למצב המזרח תיכוני כיום ,  שבו הפרשים צריכים לתווך בין שני שבטי בדואים לגבי אבן כשפים פרהיסטורית שנעלמה ששני השבטים מאמינים שהיא מביאה להם מזל טוב אולם המציאות בשטח היא שהיא מביאה עליהם רק מלחמה והרס. ( מזכיר את המצב בהר הבית היום …) פרשי הג'ונגל פותרים את הבעיה פיתרון דיפלומטי כאשר הם מגלים עוד אבן קדומה עם סימנים פרהיסטוריים מקבילים וכעת לכל שבט יש אבן מזל משלו וישבו איש על גפנו בנוה המדבר שלו .

אנשי "דבר לילדים " ככל הנראה היכירו היטב באיכותו המיוחדת של הסיפור הזה . זה היה הסיפור היחיד שאותו פירסמו אי פעם בשבועון שלהם "פעמיים " בהבדל של כמה שנים ,בפעם הראשונה בצבעים ובפעם השנייה בשחור לבן .


עוד סיפור זכור והארוך מכולם ''הפרשים וציפורני העייט" שבו הם מגלים בג'ונגל עיר אבודה שתושביה מסוגלים לעופף באוויר עם כנפיים מלאכותיות.וזה היה הסיפור הלפני האחרון שפורסם בעברית על עלילות הצמד . בהחלט יציאה מכובדת עבור צמד גיבורים של סדרה.

 

למרבית הצער פרט לאלו הסיפורים שפורסמו ב"דבר לילדים" ככל הנראה לא היו מיטבה של הסדרה שפורסמו כבר בשנות השלושים של המאה ואותם ציירו אלכס ריימונד ובורן הוגארט הצעירים המוכשרים ( ואלו הם הסיפורים שאותם קרא אז אומברטו אקו הצעיר באיטליה ואותם לא שכח לעולם ).
לדעתי עדיף היה עם "דבר לילדים" היה מפרסם במקום הכמות הגדולה של הסיפורים האלה יותר סיפורי "פלאש גורדון" המרתקים הרבה  יותר שמהם פירסם חמישה והפסיק כדי להתמקד לחלוטין ב"פרשי הג'ונגל" לצער קוראים כמוני ( אולי בגלל שהיו זולים הרבה יותר ?)
ובכל זאת במיטבה בסיפורים כמו "פרשי המדבר מסתערים " ובסיפורי המחקר  של הפרשים ביבשת אפריקה  סדרת "פרשי הג'ונגל " סייעה רבות לסדרת טרזן לעורר את העניין שלי ביבשת אפריקה עניין שנשאר עד היום.
ואין גבול לנוסטלגיה כאשר אני מדפדף שוב בסיפור הלמעלה מסביר "פרשי המדבר מסתערים " שיש בו רלבנטיות פוליטית גם היום  ושבתיאור המאבק שבו בין שני שבטים בדואים על "אבן קודש " שמביאה מזל נראה לי  כמבוגר כאלגוריה( לא מכוונת אולי אבל בדיעבד ברורה )  על הסכסוך הישראלי ערבי.. .

 נספח: רשימת  סיפורי " פרשי הג'ונגל " ב"דבר לילדים "

1. “זינגו ופרשי הג’ונגל”. כרך לג’ , 1963. חוברות 38-43. ב6- חלקים. בצבעים.
טים וספד נתקלים בקוף שימפנזה עליז שברח מבעליו ומתעקש להתלוות אליהם.
2. “צ’יפ ופרשי הג’ונגל” . כרך לד’ , 1964. חוברות 2-12 ב11- חלקים. בצבעים.
טים וספאד מסייעים לאיש שמגלה ברשותו אוצר שאותו הטמין אצלו שכנו אדם שמייצר פוחלצי חיות וכעת חוזר כדי לקחת את האוצר.
3. "התאומים ופרשי הג'ונגל ". כרך לד' חוברות 28-34 ב7- חלקים.בצבעים.
טים וספאד נאבקים בשני פושעים שהם תאומים זהים.

4. "פרשי המדבר מסתערים ". כרך לה' 1965. חוברות 9-30 ב22- חלקים. בצבעים.
סיפור זה הופיע שוב ב"דבר לילדים " הפעם תחת השם "עלילות הפרשים:תקרית במדבר " בכרך מח חוברות 17-38 ב22- חלקים. הפעם הסיפור היה בשחור לבן.
הטוב בסיפורי הסדרה  טים וספאד מנסים להשיג שלום בין שני שבטי בדואים שנאבקים על אבן פרהיסטורית שהם מאמינים שהיא מביאה מזל טוב.

הסיפור הופיע ברשת במגזין "יקום תרבות " ב-2014"


5. "החותם החמישי ופרשי הג'ונגל " כרך לו ,1965-66 חוברות 5-17 ב13- חלקים.
טים וספאד מסייעים לארכיאולוג בחיפושיו אחרי עיר קדומה ובמאבק בשודד עתיקות העוקב אחריו.

מכאן ואילך הסיפורים היו כולם בשחור לבן.
6. "המגדלור ופרשי הג'ונגל". כרך לו חוברות 30-43 ב14- חלקים.
טים וספאד נאבקים בכנופיה שהשתלטה על מגדלור ומנסה להוביל ספינות לאובדנן .

7. "פרשי הג'ונגל ותעלומת נגה " כרך לז' 1966-67 חוברות 1-16. ב16- חלקים.
הצמד עוזר לבחור שאיבד מטען יקר בנהר לשלות אותו בעזרת מגנט ענק .
8. "הפרשים בכוכב המשוטט". כרך לז' חוברות 19-36. ב18- חלקים.
הפרשים נאבקים בכנופיית שודדים ובמנהיגה חובב הנגינה בכינור שבמהלך הסיפור מאבד את זכרונו ומתפרנס מכאן ואילך ככנר ישר דרך.
9. "הפרשים ושודד הדגים". כרך לח' 1967-68 חוברות 1-12 ב12- חלקים.
הפרשים חוקרים תעלומת גניבת דגים יקרים מחוות דגים פרשה שבה חשודים שלושה אנשים . אבל רק אחד מהם יכול להיות אשם.
10. "הפרשים בארץ זעם ". כרך לח חוברות 24-33 ב9- חלקים.
בעיירה נדובה מתחוללת רעידת אדמה חזקה. הפרשים יוצאים לברר את גורלו של הגיאולוג שחזה רעידת אדמה זאת ומגלים מערה עם שרידי תרבות שאותה חשף כתוצאה מרעידת האדמה ואליה ירד .ואז מתחוללת רעידת אדמה שנייה שסוגרת את המערה.
11. "הפרשים בעקבות המשלחת" כרך לח' חוברות 36-46. ב11- חלקים. הפרשים יוצאים לחקור תעלומה מדעית: מה עלה בגורלה של משלחת מחקר מלפני מאה שנה שנעלמה אך השאירה לוחות שמציינים את דרך התקדמותה.
12. "הפרשים ותעלומת הלוע" כרך לט' , 1968-69. חוברות 12-20 ב9- חלקים.
הפרשים יוצאים לסייע לבעל מכרה שעובדיו נוטשים אותו ובדרך נתקלים באבני מטאורים המכילים חומרים יקרים שאותם יוכל בעל המכרה לנצל.
13. "הפרשים ותעלומת "רב טלף". כרך לט' חוברות 35-46. ב11- חלקים.
הפרשים יוצאים לאמת את קיומו של פיל ענק בגודל חמש מטרים המכונה "רב טלף" ולהעביר אותו לשמורה שם יוכל לחיות בשקט.
14. "פרשי הג'ונגל והמטען האבוד". כרך מ, 1969-70. חוברות 15-22 ב8- חלקים.
הפרשים יוצאים בעקבות טייס מיסתורי ומגלים את מטענו האבוד שאינו אלא תמונות יקרות גנובות.
15. "הפרשים וקוסם מזג האוויר" כרך מ'. חוברות 27-36. ב10- חלקים..
הפרשים מגלים שחזאי מזג אויר שהקים חחנת חיזוי באיזור מסוכן משתף פעולה עם כנופיית מבריחים ומעביר לה מידע בקודים.
16. "פרשי הג'ונגל והסלע" . כרך מא' 1970-71. חוברות 14-25 ב12- חלקים.
הפרשים מסייעים לחוקר להגיע לסלע "הכתובות " סלע שעליו חרותות כתובות קדומות רבות. שם הם מגלים כתובת על שיירה שהושמדה בידי סופה אך מגלים שאוצרה של השיירה קבור מתחת לסלע . עכשיו נשאר רק להילחם בכנופית הפושעים שמנסה לאתר גם היא את האוצר ..אחד הסיפורים היותר סבירים.

17. פרשי הג'ונגל והקלע . כרך מב' תשל"א חוברות 1-11 בעשרה חלקים .
פרשי הג'ונגל מלווים תייר מוזר וכלבו האהוב שיש להם נטייה להיכנס לצרות צרורות עם בעלי חיים קטלניים שונים ולפגוע בחיות מוגנות שונות.
18 "עצי הננס בעמק בורו " .כרך מב. 1971-72. חוברות 22-30. ב9- חלקים.
לבקשתו של חוקר הפרשים יוצאים לעמק מרוחק כדי ללקט שם עצים מיניאטוריים .אך נתקלים שם בנחיל נמלים רצחני וגם באוכל נמלים שמציל אותם. אחד הסיפורים היותר סבירים.
19. "מגיני מבצר קנדר". כרך מב'. חוברות 43-51.ב9- חלקים.
לבקשת חוקר הפרשים יוצאים למבצר נטוש ומסתורי כדי לחקור את מוצאו .הם מגלים שם חוקר ושימפנזה שלו שהקדימו אותם. בחפירות במקום מגלים מטמון של רובים קדומים ושהמקום היה בעבר תחנת מסחר בשנהב.
20. "פרשי הג'ונגל והבלדר המסתורי " . כרך מג' 1972-73. חוברות 18-28. ב11- חלקים.
הפרשים יוצאים ללוות בלדר שמקפיד להישאר קשור תמיד לתיק שנושא משהו יקר ערך. התיק נגנב בידי נוכל שמאמין שיש שם יהלומים יקרים .הוא אינו יודע שבפנים יש חומרים רדיואקטיביים שעלולים להמיתו ברגע שיפתח את התיק. כעת על הפרשים לאתר אותו לפני שיפתח את התיק ולהציל את חייו.
21."פרשי הג'ונגל והסלע" . כרך מד'. 1973-74. חוברות 13-21. ב7- חלקים.( סיפור בשם זה כבר פורסם בעבר אך אלו שני סיפורים שונים ) . שני הרפתקנים חופרים במכרה תת מימי ומוצאים שם אבנים יקרות.אך אחד מהם גונב את החלק של השני ומנסה למכרו .הפרשים מאתרים את השניים מפרידים בינם ומשכנעים אותם לחזור לעבוד ביחד בשיתוף פעולה. ( כנראה הסיפור הגרוע ביותר בסדרה )

.
22. "הפרשים והדלקה הגדולה ". כרך מד' חוברות 32-40 ב9- חלקים.
ידידם החוקר של הפרשים מציע להם לעבוד אצלו במחקרים ברחבי העולם והם נוטים להסכים. בנתיים הם מחפשים ילד שרודף אחרי איילה ומצילים אותו מדליקת יער נוראית.
23. "הפרשים וצפורני העייט" . כרך מו'. 1975-76. חוברות 1-26. ב26- חלקים.
הפרשים נתקלים בשבט אבוד שעף בדאונים.אחד הסיפורים המעולים ביותר.בסדרה.

הופיע באתר "יקום תרבות" ברשת .
24. "פרשי הג'ונגל ובובת השטן". כרך מו'.חוברות 42-53ים.ב-12 חלקים.
( 25) "עלילות הפרשים:תקרית במדבר " בכרך מח חוברות 17-38 ב22- חלקים.הדפסה חוזרת של סיפור הפרשים "פרשי המדבר מסתערים "
ומכיוון שמיטב סיפורי הפרשים פורסמו בשנים האחרונות שלהם ניתן לאמר שהם יצאו את "דבר לילדים " בשיאם.ר השל

פרשי הג'ונגל בויקיפדיה

טים וספאד בטונפדיה

טים וספאד בעולם

חלק ב'

קומיקס לא ידוע על טים וספאד

היוצר ליימן יאנג

הצייר תום מאסי

הסיפור האחרון על טים וספאד 

בלונדי סדרה "אחות"  של "פרשי הג'ונגל " 

השלהבת המסתורית של המלכה לואנה מאת אובמרטו אקו

הפרק הראשון של השלהבת המסתורית 

אומברטו אקו על "השלהבת המסתורית של המלכה לואנה "

זכרונותיו של מי ששכח הכל : פרופסור יוסף דן על "השלהבת המסתורית של המלכה לואנה "

בלוגר על השלהבת המסתורית 

עוד סדרות קומיקס המוזכרות בספרו של אומברטו אקו :

אנני היתומה

ילדי קזמאנייר

פלאש גורדון

בריק בראדפורד הנוסע בזמן 

הקוסם מנדריק

הפאנטום

דיק טרייסי

סוכן חשאי איקס 9

טרי והפיראטים וגברת הדרקון :עוד קומיקס על צעירים הרפתקניים הנודדים ברחבי העולם האקזוטי

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

2 תגובות על “פרשי הג'ונגל ,אומברטו אקו והשלהבת המסתורית של המלכה לואנה”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

1 × one =