web analytics
קטגוריות
ספרות פופולארית

מההווה לעבר ובחזרה להווה :קוין הנועז בימי הנרי השמיני

סיפורה של סדרת קומיקס נדירה היום על ימי המלך הנרי השמיני.

ימי המלך הנרי השמיני חזרו לאחרונה לאופנה בסדרת ספרים עליו ועל ששת נשותיו ועל ביתו אליזבת של מחבר רבי המכר פיליפה גרגורי, בסרט שנעשה על פי אחד מהספרים האלו "בת בולין האחרת " בכיכובה של שחקנית חצי ישראלית נטלי פורטמן .
ובסדרת טלוויזיה "הטיודורים " שאמנם אינה מגיעה לרמתה של הסדרה משנות השבעים "ששת נשותיו של הנרי השמיני" אבל היא סקסית להפליא .


אז זה הזמן להיזכר גם בסדרת קומיקס היסטורית שהתרחשה בימי הנרי השמיני אחת המעטות והבודדות שזכו אי פעם להצלחה מאריכת ימים בז'אנר זה.סדרת "קוין הנועז ".


סדרת הרפתקאות היסטוריות שהופיעו בהמשכים בעיתונים האמריקניים היו מעטות מאוד ,:הנסיך וליאנט " של הרולד פוסטר שמתארת אביר בימי המלך ארתור היא הדוגמה הידועה ומאריכת הימים ביותר  (  למעלה מ-70 שנה ועדיין ממשיכה !) של הז'אנר.

"קוין הנועז " והיא אחת הדוגמאות הבודדות האחרות.
. .
סדרה זאת החלה ב11 באוקטובר 1950 יוצרה והצייר שלה היה קרייג קולינס שהיה ידוע קודם לכן כמאייר במגזינים וככזה שהיה בעל עניין עמוק בהיסטוריה . בשנות השלושים הוא צייר סדרת רצועות קומיקס על 100 שנות ההיסטוריה של מדינת מישיגאן שיצאה לאור בשם:

Do You Know : Michigan's centennial 1835-37 to 1935-37 / by
Willis Atwell and Kreigh Collins. . —
וגם בשם
ם Do You Know : an illustrated history of Michigan, in
questions and answers, in pictures, in text / story by

Willis Atwell ; drawings by Kreigh Collins..

מאוחר יותר ב-1948 קולינס אייר סיפור קומיקס על יוחנו המטביל וישו בגליל מבוסס על האבנגליונים .
אלא שהוא התפרסם באמת עם סדרת "קוין הנועז " שלו והסדרה הזאת התקיימה במשך קרוב ל20 שנה הישג לא קטן עבור סדרה כזאת . לא שקוין לא החל   את דרכו בסדרה משלו אלא "השתלט " על סידרה בת זמננו.

מיטצי מקקוי

קוין הנועז הוא יוצא דופן  בכך שדמותו התפתחה  בסדרת הרפתקאות בת ימינו בשם "מיטצי מקקוי " גם היא של קרייג קולינס שהחלה בנובמבר 7 1948.
מיטצי מקקוי הנ"ל הייתה יורשת בלונדינית יפה ועשירה שהייתה עצמאית באופן מוחלט ובעלת שאיפה אדירה להרפתקאות אבל ללא טיפה אחת של חוכמה בראשה היפה . היא התגלתה שלא במפתיע כבעלת נטייה בלתי נשלטת להיכנס לצרות ונזקקה תמיד לגבר שיוציא אותם ממנה .משהו מעין פריס הילטון של שנות ה-40 אם כי ללא אותה האובססיה להיראות כל הזמן בכל כלי תקשורת אפשרי .
בסיפור הראשון עליה היא גילתה שהגבר שלו היא עומדת להינשא מעוניין רק בכספה היא נמלטה מהטקס הנישואין במטוסה הפרטי על מנת להיות לבד והמטוס התרסק ביערות צפון קנדה. .וטים גרהם עיתונאי יפה תואר מהעיתון המקומי בעירה יצא לחפשה בערבות הקנדיות שם התרסק המטוס.והיציל אותה לבסוף.
כמובן לקוראים היה ברור שהוא ורק הוא ראוי לזכות בידה של מיטצי אם כי זה לא היה כל כך ברור לדמויות עצמם. .
מיטצי מצידה אחרי שניצלה בידי האדם היחיד הראוי לה הסתבכה עם עוד שורה של נוכלים ורמאים כולל גנב אמנות בשם "סוינדל " כולם נמשכו אליה בידי יפיה וכספה והיא מעולם לא למדה לקח . מכולם היה טים והעורך הזקן שלו בעיתון המקומי "קלאריון " ביחד עם כלב צייד אירי של העורך צריכים להציל אותה במשך השנתיים הבאות פעם אחרי פעם…

קולינס ידע לצייר נשים יפות והוא התמחה גם בציורי ספינות תחום שכנראה עניין אותו לא פחות ואולי יותר.
אלא שיותר ויותר התברר שהוא מאבד עניין בהרפתקאותיה החדגוניות של היורשת העשירה והיפה ובמקום זה העדיף לעסוק בתקופות היסטוריות שונות.
וכך בקיץ של 1949 כאשר במסגרת סיפרו שבו הופיע הכלב הצייד האירי עצר קולינס את העלילה והקדיש כמה דפים להיסטוריה של סוג הכלבים האלו … ובעונת חג המולד הוא הקדיש סיפור שלם על לידת ישו שהתאימה לחג אבל לא לקו העלילה של מיצי . קולינס מסתבר פשוט ניסה את כוחו ביצירת סיפורים היסטוריים מסוגים שונים .
מיצי החזיקה מעמד שנתיים לפני שסולקה מעל רצועות הקומיקס שלה עצמה ועוד בידי גבר.לקולינס נמאס מהגיבורה החד מימדית והמשעממת שלו והוא חיפש משהו מעניין יותר לצייר.

זה היה ב24 בספטמבר 1950 כאשר העורך הזקן החל לספר לעובד שלו גרהם סיפור על אבי אבות אבותיה של מיטצי שהחל באירלנד בשנת 1497 .
הסיפור עסק באישה יפה ועקשנית וברועה נועז ומקסים"שחצן כברון " בכלב צייד אירי כמובן וגם בשודדי ים ברבריים.
הרועה השחצן ניקרא "קוין הנועז" בגלל יכולותיו במלחמה ואהבה ולפתע פתאום בתוך זמן קצר ומן הסתם להפתעתם הגדולה של הקוראים שבוודאי לא ציפו לדבר כזה ב-1 באוקטובר 1950 כל הסיפור והסדרה נשאו את שמו מיטצי הצאצאית של קוין וכל עמיתיה נעלמו מהסיפור.
קוין הנועז


כאשר הקוראים פגשו את קוין לראשונה הוא היה שום דבר יותר מרועה באירלנד של סוף המאה החמש עשרה
בעמוד הראשון שבו פגשו אותו הקוראים הוא נלחם בחרבו ובאגרופיו בפירטים ברבריים מסלמים שתקפו את חופי אירלנד בחיפוש אחרי זהב ועבדים .

אלא שבתוך השנים הבאות הוא עלה בסולם החברתי והפך למשרתו ולאחר מכן לידידו של המלך הנרי השמיני ושירת אותו כסוכן חשאי וכפותר בעיות בינלאומיות , מעין ג'יימס בונד של ראשית המאה ה-16. עבור הנרי ביצע קוין ביחד עם עוזרו ספרדי גדול וחזק בשם פדרו משימות חשובות וסודיות ומסוכנות מאוד שלקחו אותו לכל יבשת אירופה וגם לעולם החדש ליבשת אמריקה .

קולינס שהיה מאייר מוכשר יצר סדרה הרפתקנית מקסימה באיוריה ובעלת כישרון עצום בתיאור אפקטים דרמטיים .

Kevin the Bold, by Kreigh Collins

כל הנבלים היו לבושים היטב .כל הנשים היפות היו מושכות וסקסיות כנדרש,הנסיכות תמיד אכולות בוז לגיבור נחות המעמד ותמיד ללמדו לבסוף את טעותן קוין לא היסס לחזר אחרי נסיכות צרפתיות יפהפיות ונשים הודיות בזמנו הפנוי המצומצם.שאותו ניצל להרפתקאות בקרב בנות המין היפה.

רוב ההומור בסדרה סופק בידי העוזר הספרדי שלו פדרו ואישתו היפה מריה ובידי עוזר צעיר אחר ברט שהיה מעורב בהרפתקאות שנועדו לקהל הצעיר יותר של הקוראים . . . .
ומאחר שלקולינס היה עניין עמוק בספינות ובשייט הרבה מהרפתקאותיו הנועזות התרחשו בים .

חוברת על עלילות קוין הנועז שפורסמה באוסטרליה ב-1953.0 בארה"ב ארץ המקור הוא מעולם לא זכה לחוברת כזאת ..)
ב-1964 החל לכתוב את הסדרה סופר מדע בדיוני בשם רוס וינטרבוטאם.והוא כנראה לא התעניין במיוחד בימי הנרי השמיני. הוא העביר את סיפורי הסדרה גם לזמנים אחרים .


סדרת קוין הייתה פלאש באק מימי מיטצי מקקוי אבל וינטרבאוטם לא היסס ליצור פלאש באק בתוך הפלאש באק ב1965 כאשר הסיפור החל לפתע לספר את עלילותיהם מהעבר של רובין הוד ואנשיו סיפור שאותו שומע קוין במין פלאש בק ענק בתוך פלאש באק ענק שהרי יש לזכור שכל סיפורי קוין הם סיפור אחד גדול המסופר בידי עורך במאה העשרים לעיתנאי שלו…. …

.הסדרה שרדה עד 1969 . ומכיוון שבמציאות ההיסטורית הנרי השמיני מלך במשך 38 שנים לא הייתה מניעה שגם הרפתקאותיו של קוין הנועז ימשכו עוד שנים רבות ומעבר לימי הנרי אל ימי המלך אדוארד והמלכות מרי ואליזבת ,ילדיו של הנרי.

 


אבל זה לא קרה.
בסופו של דבר סדרת "קוין הנועז " חזרה קדימה אל ההווה בנובמבר 11 1968 אחרי 19 שנות קיום תקופה ארוכה בהחלט אם כי לא בקנה המידה של סדרות הקומיקס המצליחות באמת שלרוב שורדות לאורך עשרות שנים . .
היא שינתה את שמה לסדרה על ימאים מודרניים בהרפתקאות ימיות מסביב לעולם בשם UP UNCHOR . סדרה זאת לא הייתה מאריכת ימים והסתיימה ב27 בפברואר 1972.
.קולינס עצמו נפטר ב-1974.

קוין היה חיקוי ברור של הנסיך ואליאנט של הרולד פוסטר ומעולם לא הצליח כמוהו אבל עדיין כמעט 20 שנה זה זמן ארוך למדי זמן ארוך יותר ממלכותם של רוב המלכים למשל.

ראו עוד
קרייג קולינס

פרטים על קולינס

קוין בטונטופיה

איך יצר קולינס את קוין הנועז

בלוגר על קוין הנועז 

שש נשותיו של הנרי השמיני

הנסיך האמיץ ואליאנט

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

3 תגובות על “מההווה לעבר ובחזרה להווה :קוין הנועז בימי הנרי השמיני”

ברצוני להתייחס אל הסדרה עם תרגום ישראלי ששודרה בארץ לפני שנה לערכתי ואל הסרט ששודר לפני שנתיים.. לפי דעתי נטלי פורטמן שיחקה פשוט מעולה! בתפקידה היא העבירה את כל הרגשות שהיה צריך להעביר, את הסקסיות והתשוקה של שניהם שבאוויר! את הסדרה אני אהבתי פחות, לא אהבתי בכלל את המשחק של שחקנית- אישה השנייה של הנרי השמני..

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

11 − 2 =