web analytics
קטגוריות
שירה

הנגן של עולם המתים : יואב עזרא בנקאי כמשורר

Image result for ‫יואב עזרא‬‎

 

 

יואב עזרא הוא דמות ותיקה וידועה בחוגי המשוררים בתל אביב ולחלוטין לא ידוע מעבר להם . הוא עוסק במיקצוע הלא משוררי של ניהול סניף בנק ונחשב בחוגי המבינים המצומצמים מאוד ( בערך עשר או חמש עשרה איש ) כמשורר רדיקלי ביותר .
ולאחרונה יצא לאור בהוצאת פלונית של שלמה קראוס קובץ  מחזור שירה שלו.
והנה ביקורת של עורך "כתם " לשעבר  עודד כרמלי על הקובץ "הנגן של עולם המתים ". :

המנגן מעולם המתים : על יואב עזרא

 

מאת עודד כרמלי

עכשיו בדממה שאחרי הרעש המתוקשר של חבורה ספרותית המכה בחבורה ספרותית, ניתן כבר לומר בגלוי: שירה חדשה נכתבת בישראל. אין זה פוּטשׁ טבעי של דור חדש בדור ותיק או הולדתם של מספר כתבי-עת. כאן המאורע חגיגי יותר, שורשי הרבה יותר: שירה חדשה נולדה, שירה מובדלת. ניתן לזהותה ממרחק קילומטרים על רקע שממת משוררי דור השמונים והתשעים, "דור המדבר" של השירה העברית.
במרחק מאות קילומטרים האחד מהשני, ראה אור קונטרס משירתו של יואב עזרא בהוצאת 'פלונית' וכן, אי-שם במטולה, נערך פסטיבל המשוררים שציין בחג השבועות האחרון עשור שנים לפעילותו. אירוע השירה ה"צעירה" בפסטיבל, "מפגש קריאה עם כותבים צעירים מביה"ס מנשר", הוגש בו תחת הכותרת – כך במקור, כך בתוכנייה הרשמית וכך במודעות לעיתונות – "זה נעים להרגיש שאתם קיימים?".

צאת ספרו של עזרא, "הנֶגן של עולם המתים", הוא מועד מדויק וסיבה תקיפה להפניית שאלה נבזית זו חזרה לליאת קפלן, המנהלת האמנותית של הפסטיבל: האם קפלן קיימת כמשוררת? אגי משעול ורוני סומק, משוררי הפשט, הצפינו בשבועות למטולה, לחגוג עם קפלן יום-הולדת לפסטיבל ולאפשרות השירית הרדודה שהציעו השלושה בשני העשורים האחרונים. על רקע שורות הברק של עזרא, שורות כמו ":ובחדר האורחים הכסא משתגע מצחוק מתחת לשולחן" (עמ' 11),

ברור מתמיד כי קפלן מתקיימת אך ורק על חסדם של תקציבים ממשלתיים. שכן השאלה חדלה מלהיות שאלה של מנגנוני-כוח גרידא, של הוצאת 'פלונית' העצמאית בעריכת שלמה קראוס אל מול הסיאוב המשרד-חינוכי של מטולה. עכשיו, בדממה שאחרי הרעש, ניתן כבר להגדיר שירה חדשה זאת כשירת הדרש, המקיימת טקס השבעה בלתי-מפוענח ומצרפת את קוראיה, בעל-כורחם, לכַּת. זוהי שירה הרחוקה שמיים וארץ מהפרוזה האישית, המתמסרת והמתחנפת, שהורגלנו בה. "הו שירה גדולה", כותב עזרא ברשעותו, "יותר משאת יפה את צרימה בעולם המתים" (עמ' 29).
יואב עזרא אינו "כותב צעיר מביה"ס מנשר". הוא בן-דורם של קפלן, משעול וסומק. שלא כמותם, פרסומיו עד עתה היו מעטים והדהדו הד קלוש. משום-כך נכון לפתוח דיון במאפייני השירה החדשה ביואב עזרא, משורר השוליים שנדחק במשך עשרות שנים לקרן פינה. בשיר "מבט לעברי" (עמ' 27) בא עזרא חשבון עם השנים ההן: "משורר גדול אתה איננו / אבל אני ישנו / במקום בו הלכת בין האורנים לבד בשדרה / לבד ברוח מול שמיים נהדרי תופת לבד / בִּשביל עצי האורן".נראה שאמנם עזרא לבדו הבחין בשמי התופת הנהדרים. המשוררים "הגדולים" הסתכלו מטה משם, אל סוליות נעליהם, אל האספלט.
בעת האחרונה זוכה יואב עזרא לעדנה. אם בשנת 94' פורסם שירו "טכסט" בכרך מס' 61 של כתב העת 'עכשיו', אזי דווקא השנה, במוסף יום העצמאות של עיתון 'הארץ', הודפס מחדש השיר המטריד הזה, שעושה מטעמים ילדיים מאותם חומרי השירה הארציים של קפלן, משעול וסומק – המפה, הלחם, השולחן. אך בעולמו של עזרא, שהוא מבחינות רבות העולם הבא, חפצים אלה מתעתעים פי כמה מעבשות כיור המטבח של בני כיתתו: "יום לא ידוע מדקלם את מניפסט המוות שלו / מול שמיים אדירים לאור עשבים מסנוור / היונה אכזרית והציפור אכזרית והדג אימתני / והרוח סתמית והשמיים כלום והשולחן מפלצתי / והמפה פסיכית / והלחם מטומטם והכיסא מעיק".
לעומת השאלה העיוורת של קפלן למשוררים הצעירים, הקיום בשיריו של עזרא אינו נמדד כנעים או בלתי נעים. פעם הכיסא משתגע מצחוק מתחת לשולחן ופעם הכיסא מעיק, אך הוא אינו נותר כיסא, כך או כך הוא הופך שירי, מקבל חיות ומרץ, ניתק מהפרוזאיות הפדגוגית של הדור הקודם וחובר לשירה העברית החדשה – שירה, כמאמר מאיר ויזלטיר, המשחררת את סוסיה. "הנגן של עולם המתים" מעיד עדות כפולה: לא פחות משהוא מעיד על יצירתו המופלאה של יואב עזרא, הוא מעיד על אי-הצורך ליסוע לפסטיבל מטולה.

ראו עוד :

 

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

33 תגובות על “הנגן של עולם המתים : יואב עזרא בנקאי כמשורר”

הי עודד
כמי שמעט יותר קרוב אליך מאשר לקפלן, וכמי שפרסם בבלוג שלו את הביקורת של שלמה קראוס על קפלן ועל פסטיבל מטולה, כמי שמפעם לפעם נכנס למלחמות עם עשבים שוטים של חבורת הליקון בשדרות ראשיות ואף חוטף קצת, וכמי שמוחרם יחד עם כתב העת שלו מפסטיבל מטולה מאז שליאת קפלן הפכה לעורכת שלו, אני חושב שההערה שלך על ליאת קפלן היתה נבזית, מבחינת המיקום שלה. מה הקשר בין יואב עזרא לליאת קפלן?

אם אתה מאתר בעיות פואטיות, פוליטיות או מוניטריות אצל קפלן, כתוב עליהן בטקסט על קפלן או על פסטיבל מטולה, אפילו דברים חמורים יותר, כפי שכתבה יפה, באחריות ובהגינות המסאית והמשוררת יערה שחורי ב"מטעם 1".
אמנם בשיר המצוטט "טכסט" יש התייחסות שלילית ללחם, אבל זו לא עיקר שירתו של יואב עזרא בספרו האחרון, והשיר כלל לא פורסם בספר האחרון. אפילו השיר היפה שנבחר לעטר כויז'ואל את המאמר שלך, שיר שהודפס על גבי תיקי הקנווס הבז'יים של "בסטרבות", שיר שבו הוא מתענג על נערה יפת-חיוך השותה קפה בשמש, מראה שניגוח "שירת הפנאי" ולוחמה ב"שירת הבית והכיור עם הקרמיקה" אינו הנושא של עזרא.

לטעמי זהו עוול גם כלפי עזרא, שלו אני בטוח שאתה מעוניין להחמיא (וכמובן כלפי קפלן), להשתמש בספרו, שאפשר לומר עליו הרבה דברים, כמערוך לחבטה לא עניינית ולא ג'נטלמנית בקודקודה של ליאת קפלן. חבוט בשירתה של ליאת קפלן, אבל במחבט היתושים של ליאת קפלן. תאר לך שאכתוב ביקורת על אפולינר (למשל) ואציין שבגלל כשרונו של אפולינר, מר עודד כרמלי הוא משורר בינוני חובב מין עם חרקים (למשל).

אתה מוזמן לבקרה, אך עשה זאת במאמר שעוסק בה. היה הגון, גם אם אתה מאשים אותה באלף האשמות, וגם אם הביקורת שלך על הפסטיבל במטולה ועל הכותרת הקשורה לתלמידי הכתיבה מוצדקת לטעמי. אני חושב שהביקורת שלך, שאינה הגונה (על אף שיש בה כמה תובנות יפות), יוצרת אפקט הפוך: הנה אני מתגייס להגנת ליאת קפלן.

למשל בשורה שכתבת
"
על רקע שורות הברק של עזרא, שורות כמו "ובחדר האורחים הכסא משתגע מצחוק מתחת לשולחן" (עמ' 11), ברור מתמיד כי קפלן מתקיימת אך ורק על חסדם של תקציבים ממשלתיים.
"
מה הקשר בין שורת-ברק זו של עזרא לבין תקציביה של קפלן?
ואגב, אני לא חושב שזו בעייה ששירה תתקיים על תקציבים ממשלתיים, אבל זה נושא אחר.

בהערכה
צ'יקי

למה מי אתה שאתה תגיד מה ליאת קפלן או לא ליאת קפלן, ולמה מי אתה שתגדיר שאתה משורר? או תגן או לא תגן פה ושם על אנשים, ובעיקר תמעך תבעט ותנשח כאילו הכל מגיע לך מה ?

אפשר לחשוב שאתה משהו מיוחד יא דיקי , פה גדול של גורה , לרשימות הגעת, לעשות פה רעש וצלצוליםף, ילדים בני 20 מאמינים לך ולג'ורה שלך, ולא אף אחד שעבר את הגיל ואת היידע שאין לך .

עשה טובה דיקי, צא מהוורידים של כולנו
די!

לאורנר, כתבתי בנימוס. למעשה המאמר שלי עוסק בכללי נימוס וכבוד. ואגב,
ידע כותבים בי' אחת, תנשך מסיימים בך'
וגורה בג עם גרש
אחרי עשה טובה צריך לבוא פסיק. בעברית לא נהוג לכתוב "הכול מגיע לך מה?".
אינני טהרן: לא הייתי מעיר לך אלמלא היית כותב נגד צעירים מתחת לגיל 20. אני סבור שיש להעריך אנשים לא על פי גיל, אלא על סמך יכולות אחרות. מהטקסט שלך אני לא חושב שאתה יכול לבקר את הצעירים בישראל על חוסר ידע (או יידע).

1.אני רואה קשר הדוק בין שירתו של יואב עזרא לבין תקצוב הממסד שמייצגת ליאת קפלן. זהו ממסד שבמשך שני עשורים דוחה כל מי שמציע אלטרנטיבה, ולכן הייתי מכנה את יואב עזרא "משורר אלטרנטיבי" ולא "משורר שוליים", בדיוק כפי שליאת קפלן אינה, חלילה, "משוררת קנון" אלא "משוררת מיינסטרים". מי שמכנה את ספרו "הנגן של עולם המתים" וכותב "הו שירה גדולה / יותר משאת יפה את צרימה בעולם המתים" לא יכול להמנע מפירוש בהקשר זה, בעולם של שירה ארספואטית.

2. אני מסכים לגמרי עם כרמלי בניתוח שלו וגם בטענה הלכאורה לא נימוסית כלפי קפלן. הוא לא טען (בפוסט זה) שקפלן אינה משוררת או שאין בה טיפת כישרון, וזהו נושא לשיחה אחרת. הוא טען רק ש"קפלן מתקיימת אך ורק על חסדם של תקציבים ממשלתיים", כאשר הפירוש המתקבל על הדעת הוא קפלן במהותה ובהוויתה הפסטיבלית. לו הייתה קפלן משוררת צעירה ומבטיחה, מעניין איך הייתה מתייחסת אליה קפלן האמיתית.

3. הפוסט הלא-בלתי-מבריק הזה מעלה את שאלת הלגיטימציה והדה-לגיטימציה בין חבורות השירה.
אין ספק שמצד אחד ניצב הממסד, שמתגלם בקפלן, בהדרת השירה הצעירה מן הפסטיבל, ובשאלה המתנשאת "זה נעים להרגיש שאתם קיימים?"
למעשה, הנחת-הקדם של המשפט היא: לא הייתם קיימים, אני עשיתי אתכם לקיימים, ועכשיו תאמרו איך אתם מרגישים. כלומר הממסד ממנה עצמו לבורא ולממנה משוררים. את יואב עזרא לא בראו לחיות כמשורר מיינסטרים, ולכן הוא משורר בעולם המתים.

4. לא רק לעזרא נעשתה דה-לגיטימציה. את ויזן תקפו על רקע אישי ("קוטל את כולם ואז רוצה בחברתם"), על המאמר הזה הגיב "האיש שבא לקרא" כאילו מה שכרמלי אומר הוא בדיחה. שלא לדבר על פסאוודו-ביקורות כמו אלו של אילן ברקוביץ', שהוא אולי טרף קל, אבל מבקרים לא מעטים אחרים בעיתונות לא טובים ממנו בהרבה. מה שכרמלי עשה הוא להשיב לקפלן באותו מטבע, ובואו נאמר את האמת, אחרי 20 שנות דיכוי של התנגדות מנומסת בחום הזה, זאת לא הפתעה שמתחילים לזרוק אבנים.

5. הדה-לגיטיציה היא תגובה טבעית לפחד של הממסד, המשקשק מן המחשבה, שהנה הוא מתגלה בערוותו. עם הזמן מתגלים בקעים וואריאנטים בהתנהגות זו, והפתרון הקל מבחינתם הוא מציאת "עלי-תאנה". אין לי ספק שהשיר של כרמלי על הכיכר והעצרת עולה על אלו של ההליקוניסטים ששלחו שירים לתחרות בת"א, ואין לי ספק ששירי הצמצום של צ'יקי זכאים להשמע מעל במות לא רק כגימיק שגלעד מאירי מכנה מעל כל במה "שירי טמטום". ועדיין, הדיכוטומיה בין הלוחמים בדיכוי לבין משתפי-הפעולה לא תעלם ביום.

השלמה מבריקה.
אולי, אחריה יותר מובן יעודו של המשורר שמנסה לשבור קירות בעולם המתים:

היונה אכזרית והציפור אכזרית והדג אימתני / והרוח סתמית והשמיים כלום…

לא כתבת שום מאמר, על שום נושא בשום תחום שראוי לפרסום והיה אי פעם ראוי לפרסום .
אתה לא מעריך אף אדם זולת מה ומי שאתה והצרה היא שאתה עוד לא מבין מי אתה ומה אתה מייצג,
כשתבין את זה יהיה מאוחר מדיי לשנות.

פה זה טוקבקים ולא מאמרים, די לאגו הזה שלך שכל תגובה צריכה להיות בה' הידיעה, אתה עורך ומעבר לזה – גורנישט קטן מאוד, לא משורר ולא גרביים, רד מהגב של המשוררים אתה מבפנים בז להם
רד מהוורידים של כולנו!
וגם –
בכל תחום ובכל נושא שקשור בתרבות ויפה שעה אחת קודם.

כמה זעם
העיקר שיש פסטיבל מטר על מטר
בואו בואו
תראו כמה סלביטאיות ושירה חוככות ידיים בהנאה
איזה חג לעסקנות השירה
צעירה צעירה
אבל לא בעסקנות
העיקר שיש דוקטור בחבורה
הוא ייתן כבוד

פסטיבל מטר על מטר ?
למה לא סנטימטר על סנטימטר?

אולי פסטיבל "הכל בדולר"?

עסקני השירה בחרו שם הולם:
יענו מתאגדים שם ביחד ואז מוכרים הכל בדולר .

מצטער שאני גר רחוק מהביצה וכמו רבים אחרים, אינני מעודכן בנעשה. שמעתי (קצת) על צ'יקי (ראש 1?), אבל לא חשבתי שהוא מעורר כך כך הרבה אנטגוניזם או שהוא מזיק לסביבה (לפחות לא מאז האירוויזיון…)

אבל, קראתי את התגובות הזועמות שלך בהן אתה מדבר בשם "כולנו" ובשם "כל המשוררים" ורציתי לשאול האם תוכל להסביר מה קרה בדיוק וגם להפנות אותי אל יצירותיך ומאמריך על מנת שאוכל ללמוד ולהתרשם.

תודה.

לא להאמין שמשורר כזה כל השנים היה מתחת לאף של כולנו תודה אלי אשד על אומץ הלב לפרסם את המאמר בכל זאת

ליוני אחרי שתעביר פרטיך המלאים עם המייל שלך
ותכתוב בשמך המלא, אפנה אליך.
לא קודם לכן.

אתה דורש מה שאתה לא מקיים, אז תקיים ואז תדרוש הבהרות, קפיש?

אני אוהב את הבלוג של אלי אשד אבל לא מבין למה את חושבת שצריך אומץ לב כדי לפרסם את המאמר.

האם את חושבת שהוא נמצא בסכנת חיים עכשיו או מאויים על ידי משפחת אלפרון בגלל ש'בכל זאת' העיז לפרסם את המאמר?

בכל מקרה, אני חייב לציין שאיני מבין על מה ההיסטריה. קראתי את השירים שפורסמו פה ולא הבנתי על מה הרעש. או קיי, יאמר לזכותו שהוא בהחלט כתב כמה משפטים חביבים וגם עשה את זה קצר ולעניין. אני גם מכבד אמנים שיודעים לפרנס את עצמם בחכמה ומבלי לבכות כל היום על רוע מצבם. אבל, אי אפשר להגיד שנדהמתי בעקבות הקריאה – בואי נגיד שיש אי אילו אמנים אשר עשו דברים קצת יותר מעניינים בהיסטוריה האנושית…

אבל מי אני שאתווכח עם ה'מבינים המצומצמים' ו'יודעי הדבר'. אם כבר מדברים על סכנת חיים – מקווה שאני לא הסתבכתי עכשיו עם המאפיה של הברנז'ה.

אבל מעולם לא הייתי מעוניין לפרסם את כתובת האימייל שלי ברחבי האינטרנט ובשום אופן לא דרשתי ממך לעשות זאת. אין אצלי עניין של דורש ולא מקיים, אלא להיפך, אתה הוא זה שהתיימר לדבר בשם כל האומנים והמשוררים אבל מסרב להוכיח זאת. אני, כקורא מזדמן מהפריפריה, לא זיהיתי את שמך ולא הכרתי את פועלך הספרותי ולכן ביקשתי לינק כלשהוא ליצירותיך ע"מ שאוכל להתרשם. אם אתה יוצר ומשורר ידוע, מדוע שלא תרצה לחשוף את אומנותך ברשת? ושוב, לא העזתי לדרוש את כתובת האימייל הפרטית שלך. בסך הכל קראתי את תגובותיך הזועמות, וכיוון שלא הכרתי את הרקע ואת ההקשר, ביקשתי מידע נוסף ועשיתי זאת בנימוס. אם אינך רוצה להסביר ולתת קונטקסט – זו זכותך. העולם בהחלט ימשיך להתקיים גם בלי זה. קפישי?

צ'יקי – אני מבין את טענתך, אבל היא מבוססת אך ורק על גישה אישית שלך (אותה אתה מציג כגישה הראויה) – גישה שלטעמי מעידה על חולי מסויים.
.
אין שום סיבה שמאמר ביקורת על משורר יעסוק אך ורק בתחומי יצירתו שלו עצמו. להפך, הרי לפי המשנה שלך, השירה צריכה לפרוץ את גבולות הטקסט – שירה צריכה להיות פוליטית לא?

כרמלי בחר להתייחס למיקומו של יואב עזרא בשדה הספרותי ולשם כך ראוי ויש צורך להתייחס גם לדמויות אחרות בשדה זה.

הפרדה שכזו, המתייחסת אל כל משורר כמונדה מבודדת ומתעלם לחלוטין מהקשרו החברתי והסביבה בה הוא פעל מתאימה לתפיסה של דור המדבר, אותו אנו עוזבים סוף סוף.

יוני, כשתמשיך להתחזות לצ'יקי מבלי להגיד מי אתה תצליח לבלבל בעיקר את עצמך בזהות העצמית הלקויה קח את עצמך לברור נפשי מעמיק, זה כדאי.

הביקורת שהושמעה על צ'יקי דיקי לגיטימית מאוד, גם אם בעיניו היא לא , רק לו מותר לתקוע לפגוע ?

אה?

באמת שאינני צ'יקי ואינני מגן עליו בכלל כי אני לא ממש מכיר אותו ואת מעשיו. כל מה שראיתי זה את התגובה שלו שנוסחה ברצינות ובהיגיון מסוים (בהחלט ייתכן ששגוי) ואת התגובה שלך שהיתה מלאה בשנאה ובכעס ללא הסברים. כיוון ש(בניגוד לצ'יקי) לא ידעתי עליך שום דבר ולא היה עליך שום קישור באינטרנט, פניתי אליך בנימוס וביקשתי מעט רקע לויכוח ולכעס הגדול. אין לי מושג למה הפכת אותי למתחזה ולמה אני צריך ברור נפשי מעמיק בגלל זה. כנראה אתה בטוח שמישהו פה מנסה לעבוד עליך, אבל אתה טועה. מה לעשות שקיימים כמה קוראים מזדמנים אשר חיים מחוץ לביצה התל-אביבית ואינם מכירים את צ'יקי, אותך ואת הויכוחים מלאי האגו שלכם. כנראה שעשיתי טעות שדרכתי בביצה הזאת.

גם אני איני יודע מי הבחור הזה. הוא לא נשמע לי גם כמשורר. כי למשוררים, גם צעירים מאוד, יש בוודאי עברית טובה יותר ודרך התנסחות תקנית יותר.
לא ברור מאיפה השנאה שלו אלי ועל סמך מה, אבל תמיד טוב להרגיש שאתה גורם לאנשים להרגיש משהו.
אני מציע לא להיבהל ממנו, יוני, אלא להנות מכך שהאינטרנט הוא כמו הרחוב ויש בו אנשים צעקניים ונעימים. אין מה לפחד מזה.
על כל פנים, אשמח אם נושא הדיון יחזור ליואב עזרא וספרו, ולטענותיו של עודד כרמלי. יש לי בלוג ומומלץ להשמיץ אותי שם ולא לטנף בלוגים אחרים

של עודד כרמלי נקלט,
ולאן להמשיך?
מה הלאה?
האם השירה מחוייבת לפוליטיקה או להבעת תסכולי החברה? היא הרי, מענגת בכל מקרה, אבל אולי מגיע לה ליצור עונג משלה?
פעם מרצה לספרות לימד אותנו שלדוד אבידן היה שיר אחד בלבד, שבו הוא הצליח להקדיש עצמו כולו לאהבה, זהו שיר פרידה מאשתו –
"החמצה",
בסגנונו העוצמתי, האם לא היה מספיק לכתוב אחד כזה כדי להפוך לדוד אבידן?

כלומר, השאלה היא- איך לסווג היום משוררים שלא כותבים שירה מרדנית מובהקת, איך נמצא להם הגנה ממארגני פסטיבלים רדודים?
גם הם קמים בדור הזה שמתעורר, לטענת כרמלי, ועדיין, אין מקום לליריקה בארץ?
רק משום שהיא לא מסוגלת לצאת בדומה לשירה פוליטית, כנגד הדיכאון הזה של ייחוס ריק וצעקנות זולה-קלה לשיווק?
או שאולי-

"…מלחמה היא דו-שיח /ולדו-שיח שני צדדים/ וכשיש צד אחד בלבד אין מלחמה/ רק תחבורה…"
(דוד אבידן, מתוך "הגולם בפרג")

נראה לי, כי השירה הפוליטית היא רק אמצעי לחימה- מרד ביניים, שלאחריו תבוא התרבות של השיח.
להבדיל, ההחמצה מפי אבידן מומלצת לעולם שלאחריו, ועוד שורה, שתיים על המעבר :

"…חייל רוסי צעיר ירא בעצמו בפתח האקדמיה למדעים…
בעולמשכולוטוב הוא יתקל אולי בנערה האמריקנית שהציתה את עצמה השנה בלוס-אנג'לס…"
(שם)

וגם תודה ליואב עזרא שלא מתייאש מלדבר על הנטל הפוליטי הזה.

יואב עזרא הוא באמת דוגמא חזקה לאיכות השולית של החברה בארץ לעומת הממסד אל תשכחו פסטיבל מטולה תוקצב ביותר מי 550000 שקל

צ'יקי, אתה הכי לא משורר שיש, אתה מתחזה למשורר יותר מזה אתה שונא משוררים, אתה איש מגלומן צר ושונא אתה לא אמן,אולי עם קורס הכשרה ארוך וטוב תהיה גם עורך זוטר.
בגדול – אתה שום דבר מכל אלה. וזה חשוב מאוד שהציבור יקרא ויידע.

לא ברו רלי על מה יצא קצפך על צ'יקי
האם אפשר לנחש הסיבה לזעמך הוא שאי פעם בעבר הוא דחה שיר שלך לכתב העת שלו ? .
על צ'יקי אפשר להגיד הרבה דברים אבל אי אפשר לקחת ממנו
את זה שהוא אחד האנשים החלו להרים את השירה הצעירה בסוף שנות התשעים מהשפל המוחלט שהייתה בו למיני רנסאנס הזעיר ( לפחות בבראנז'ה התל אביבית ) שהיא נמצאת בו כיום של דיונים וויכוחים שיריים והופעתם של משוררים חדשים ומעניינים .
נכון אפשר לטעון שזה הכל בועה זעירה .אבל שירה היא תמיד בועה זעירה .

לא דחה, לא כלום. לא פניתי, לא קשור…עזוב אשד. קשה לך לראות את האמת. עוד יגיע הרגע.. ותראה גם אתה..

צודק כרמלי באומרו דור המדבר כשם שדור המדבר קבל את הצוואה מדור הצדיקים להוביל את עצמותיהם לארץ הבחירה כך אני ממש רואה בעיני את דור שנות השמונים התשעים דור המדבר מקבל את הצוואה מדור המדינה הובילו את עצמותינו לאש הגיהנום של הדור הנוכחי או כדברי עזרא עצמו באש הגיהנום

גם בטוקבקים על צ'יקי וגם על המאמר עצמו. צודק זה שלפני לגבי וצודק כותב המאמר לגבי דור המדבר בשירה
אבל למה בנקאי? זה לא גנאי ואף-אחד לא התייחס לזה!

לא כולם שותים קפה כל היום

אלי יש לומר עשר או חמש עשרה ולחלופין עשרה או חמשה עשר דרך אגב החיוך של יואב עזרא הורס אותי הבנקאי הזה כמו רוצה לומר הכסף של קופת המדינה אצלי בכיס

אילן ברקוביץ' מבקר השירה של "הארץ " פירסם רשימה מעניינת על משוררי הוצאה פלונית ובהם יואב עזרא כאן
"משורר גדול אתה איננו אבל אני ישנו
http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1029220.html
אגב מענינת תשומת הלב שהוא מקפיד לתת במדורו ל"נסיך הקטן " למרות שבתגובותיו כאן הוא מקפיד לתקוף את המקום ואת יוצריו שוב ושוב .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

14 − seven =