web analytics
קטגוריות
אמנות יפה

מדי הספרן החדשים

הסטודנטית חפצי אלון נתקלה פה ושם במאמרים שלי שבהם אני מבכה את תדמיתו  הנמוכה של מקצוע  הספרן

ובסקירה שלי על עתיד מקצוע הספרנות בספרות המדע הבדיוני .

המאמרים העלו בה רעיון מקורי :  לעצב מדים מיוחדים לספרנים  שידגישו את מעמדם החשוב ושישפרו את תדמיתם

והנה ציור  של מדי הספרן כפי שעיצבה אותם חפצי :

 
 

 

 

מדים לספרנים ?!

 מאת חפצי אלון

במסגרת תרגיל סטודיו בעיצוב אופנה התבקשנו לעצב מדים. אני בחרתי לעצב מדים לספרנים.

אם אתם ספרנים ומתבוננים בתמונת הקולאז'  אתם רואים שהספרן לובש משהו שנראה במיוחד מהצד שובל של חצאית או שמלה, ואז תאמרו, נו באמת, שוב מעצבי האופנה הללו מעצבים בגדים מוזרים שאף אחד לא יכול ללבוש. נראה לך באמת שספרנים ילכו עם מדים כאלה כעניין של יום ביומו?

ובכלל למה מדים? ולמה לספרנים?

אז לפני הכל חשוב לי לומר שאני מתייחסת לתרגיל הזה ברצינות ולא ברצינות. ברצינות – תיכף תבינו למה, ולא ברצינות – כי אני לא מתחייבת מחר להלביש ספרנים במדים, ומותר לי ללכת על כנפי הדמיון.

לפני שאסביר את הבחירה שלי, תזכרו מה עלה לכם בראש ששמעתם "מדים" "ספרנים", כל מלה לחוד,והצירוף של שתי המלים.

באופן אישי, מלבד הקישור למדי צבא, נזכרתי בחיבור בעד ונגד תלבושת אחידה בבית הספר(יצא לכם לכתוב?) ולענייננו, על הבעד והנגד בהקשר למדי עובדים.

אז כאן נעשה אתנחתא קלה ותנסו לחשוב גם אתם על יתרונות וחסרונות של מדים בכלל, לא ספציפית לספרנים…

מכיוון שאני שייכת לסוג האנשים שיותר קשה להם עם שגרה, ומחפשים ביטוי אישי, בין השאר, דרך הבגדים, יהיה לי קשה מאד להסתגל למדים, במיוחד כאלה שאני לא אוהבת, שהוכתבו לי ללא התייעצות אתי ועם עובדים אחרים, מצד שני ברור לי שלשימוש במדים יש יתרונות רבים, לא רק למעסיק ולמקבל השירות,  אלא גם למועסק עצמו, שבמקרה הטוב, המדים יעניקו לו תחושת שייכות וכבוד.

מנקודת מבט של לקוחה חשבתי על איש שירות שאוכל לזהות אותו, לגשת אליו ולבקש ממנו עזרה.

באחד הימים הראשונים של הסמסטר, ישבנו בספריה, א ני וחברה ללימודים ושוחחנו על ההתלבטויות שלנו בבחירת מדים למי…התחלנו לגלגל כל מיני מקצועות… אני לא זוכרת  מי אמר ספרנים, ואז.. תסלחו לי…שתינו צחקנו.

כנראה שמהשלב הזה התחלתי להיתפש לרעיון, אתם בטח חושבים שהנה מצאתי קבוצה שסובלת מבעיה תדמיתית ובודאי מעניין ומאתגר כפליים לעצב לה מדים, זה נכון, אבל יש כאן יותר מזה, יש כאן עניין ותוכן שנוצר מחיבור של ניגודים: ספרים לעומת בגדים: רוחני ופנימי לעומת חומרי וחיצוני, ודבר נוסף: הביטוי "אופנה", במיוחד אופנה עכשווית, מתקשר יותר לבגדים מאשר לספרים, שמסמלים את העבר.

בעולם הקניינות והקניונים שלנו הבגדים מנצחים בגדול ביחס לספרים.   תארו לכם שמעצב חנות בגדים יציע לבעל החנות להציג ספרים בחנות כאלמנט עיצובי או כחלק מפינת קריאה בחנות בגדים, ומצד שני חנות ספרים שתמכור גם בגדים, בשביל מה בכלל? (קראתי שיש ניצנים לתופעת הכנסת ספרים בחנויות לעיצוב הבית, אם ראיתם שילוב של בגדים וספרים בחנויות ספרו לי).

ועוד תמונה ניגודית וסטריאוטיפית:  מצד אחד ניצב לו החתיך הקול הספורטיבי, ומצד שני החנון הממושקף בד"כ עם ספר ביד. ולמרות שאנחנו יודעים שיש כל מיני אנשים בעולם, שיש חתיכים חכמים, ומלומדים טיפשים, ומכוערים יפים, ולהיפך, עדיין החתיך ינסה להראות שהוא גם חכם, והחנון אולי ינסה להראות שהוא גם יפה (נושא ידוע ומוכר בסרטים).

במקרה  האחרון נתקלתי (אני בטח לא מחדשת) כשחיפשתי חומר על ספרנים באינטרנט, בין השאר יותר מתמונה אחת של הספרנית הסקסית. אז מה כאילו מצאנו פתרון?

לאו דווקא. מכיוון שהבגד הוא אמצעי להכרת האדם, דווקא חשוב לי להראות שלספרנים יש תוכן פנימי עשיר.  לכריכה של ספר יש תפקיד כפול: להגן כל הספר ולמשוך את הקורא לקרוא ולהתקרב לתוכן של הספר, זה בודאי יותר  משמעותי כשמדובר בבגדים.

בנוסף לתמונות הספרניות הסקסיות מצאתי עוד כמה וכמה דימויים: אשת עכביש יושבת ליד הדלפק ושלוחת זרועות. הספרנית, הממושקפת כמובן, שמבקשת שקט בספריה, הספרן נוסח דמבלדור מהארי פוטר, עם זקן ושיער לבן ארוך ומצח גבוה שממנו נפתח ספר ,ועוד…

כשחשבתי לבחור לעצב מדים לספרנים שאלתי אנשים סביבי מה הם חושבים על ספרנים ומה הם חושבים על ספריות.

לגבי השאלה הראשונה – על פי רוב הספרנים מצטיירים כפקידים אפורים שכל תפקידם הוא להחליף ספרים ולסמן זאת במחשב, כמו הרוקחים שרוכשים השכלה נרחבת וידע רפואי ובסופו של דבר מוציאים תרופה מהמגירה ורושמים מרשם. בעיני הנשאלים הללו נראה כאילו חוק ההתיישנות והאבק של הספרים חל על הספרנים,.

לגבי הספריות – חלק מהנשאלים רואים בהן מקום מדכא במיוחד: מסדרונות ארוכים במבוך אינסופי כביכול, שפת קודים לא מובנת (שיטת דיואי) על הספרים ובראש כל טור ושורה. תאורה חלשה במחסן גדול שבו יש מדפים מדפים של ספרים, מסודרים מונוטונית וכמעט חדגונית באופן שמזכיר בהקצנה בית קברות, עם גושים וחלקות. סטודנטית אחת הודתה שהשהות בספריה גורמת לה למועקה ממש.

נוסיף לזה את השאלה שבטח כבר דנו בה רבות, ואולי אפילו נשברו עליה כמה קולמוסים ומקלדות: בשביל מה בכלל צריך ספרנים וספריות בעידן האינטרנט והמציאות המודרנית.

יכול להיות שיש קשר בין הדברים האחרונים שכתבתי לכך שהמרצה שלי בקורס אמרה לי  בהתחלה לרדת מהעניין?….

…ומצד שני! –  לא כולם חשבו שלילי (ובכללם גם אני) היו כאלה שנזכרו בשעות קריאה נעימות בספריה, בריח ובמראה של הספרים, בספרן/ית  שהמליצו על ספרים.  גיליתי שיש ספרנים מדריכים בספריות ויש ספרנים שמסתובבים בצוות איתור ספרים. קראתי על ספרנים שעשו הסבה מקצועית לספרנות ונהנים מעבודתם, ובכלל ספרנים הם לא סתם ספרנים אלא נקראים מידענים אחרי שלמדו מידענות באוניברסיטה. האמת, אין לי שום מידע ומושג מה לומדים שם.

אז אם סופר המדע הבדיוני אסימוב חשב שהספרנים הם מנהיגי העתיד והם אלה שיעשו לנו סדר בבלאגן ובים של המידע,למה לא ללכת על זה, גם אם זה באמת פנטזיה מוחלטת .

כך יצא שתודות לידע שאספתי בעיקר מאתר "היקום ע"פ אלי אשד" (מומלץ) שיש לו ידע רחב בנושאים שונים וערך מחקר שלם על דימוי הספרנים בספרות ובקולנוע, ובגלל ולמרות כל מה שכתבתי עד עתה, התחלתי לשקול ברצינות ובחשש כבד לעצב מדים לספרנים, לא למוכרים בחנויות ספרים שיש להם דימוי נעים יותר, לא לספרניות צבעוניות וחייכניות בספרית ילדים, אלא לספרנים כאילו ממש ספרנים…

אז איך אמורים להיראות מדים לספרנים?….תנסו לדמיין…

ביחס לחלל הספרייה וגם כאלמנט דינמי אולי כדאי ללכת בבגדים  על קווים מעגליים שישברו את הקווים הישרים, המאוזנים והמאונכים הקיימים בספריה, ראו תכנון היכל הספר בירושלים, משכן המגילות הגנוזות, שכידוע, איננו ספריה, וכן ספריות מפורסמות שיושבות בתוך מבנה עגול.

עכשיו נעשה תרגיל בנניח: נניח שאתה ספרן  (אפשר לעשות את התרגיל גם לספרנית) שלא כל הזמן יושב מאחורי דלפק , אתה אדם משכיל ורחב אופקים, אתה גם רגיש, תקשורתי, נעים הליכות, עוזר לכל נדרש וסבלן, שיודע להתאים עצמו לאדם שלפניו ולכוון אותו למידע הרצוי. לא רק מתרפק על העבר אלא גם חי את ההווה והעתיד, ונניח ששיפור המראה החיצוני שלך ישפר את הדימוי העצמי שלך בעיני אחרים (…אחרי שקיבלת העלאה במשכורת), איך תבחר להתלבש?

לפי זה אפשר ללכת על כמה וכמה אופציות:

  1. אתה בכלל לא מסכים לאסטרטגיה של שיפור המראה החיצוני. בכלל לא חשוב איך תתלבש, העיקר זה הפנימיות ומי שישוחח אתך יתרשם מאישיותך.
  2. כדי לשדר תקשורתיות ורלוונטיות אתה צריך מראה קול: ללכת לחנות מותגית ידועה לצעירים, קנה לך ג'ינס משופשפים ועדכניים והוסף לזה חולצת טריקו מחמיאה עם הדפס .
  3. ללכת לכיוון עתידני: אתה רוצה להראות שאתה לא מיושן, לך תלבש בגדי יוניסקס בסגנון סרטי המדע הבדיוני. שילוב של שחור ומתכת באלמנטים שונים יעבוד טוב, מומלץ לקבל השראה מהעיצובים העתידניים של פייר קארדן משנות ה-70.
  4. בהמשך לסעיף 2: חשוב לך להראות שאתה טיפוס דינמי ופעלתן, לך תתבונן בתמונות מזרם הפוטוריזם באמנות שצמח מתוך הקוביזם, זה יכול לתת לך כמה רעיונות מוזרים.
  5. ללבוש בגדים חכמים שמעידים על חוכמתך, זה יכול להיות בגדים שיש משהו חכם ומושך בעיצוב שלהם וזה דבר שקשה להסביר, ויש גם מושג שנקרא "בגדים חכמים" – אלו בגדים שמשלבים טכנולוגיות חדשניות: ויסות חום וזיעה בבגד, תאורה בבגדים…
  6. סתם ללבוש חליפה טובה ולהיראות, במקרה הטוב,  כמו הספרן ב"באפי וציידת הערפדים".
  7. דווקא להדגיש בבגדים את היופי והמכובדות שבמסורת עתיקה: כריכות ספרים מעור עם תחריטים, היופי של הכתב והאיורים, טכניקה עתיקה של "תפירת" וכריכת ספרים.
  8. אני בתור ספרן מייצג חלון לפנטזיה, לעולם של אור המחשבה והדמיון לכן אבחר ללבוש…

 

אז באיזה אופציה אתם בוחרים?

 

…ובמה אני בחרתי?…         

…על כך אולי אכתוב בהמשך

 

חפצי מחפשת כעת ספרן  במידה 44 שיתנדב ללבוש את דגם הבגדים שלה ושיוכל לבוא לויצו ב-29 לחודש , ללבוש ולהדגים את המדים בפרזנטציה שלה לפני המורים שלה .

יש ספרן כלשהו שמתנדב ?

אפשר ליצור עימה קשר דרכי .

ראו עוד

ספריות העתיד

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

9 תגובות על “מדי הספרן החדשים”

כלומר זכר.
אני לא יודע אם זאת בדיחה, אבל המדים לא יצילו את המעמד של הספרניות.

בקשר לדוגמנות בגדים אענה לך ברצינות: אצלנו מדגמנות בחורות במידה 38 לבגדי נשים ובמידה 44 לבגדי גברים (ואילו אני במידה 44 לבגדי נשים..). בגלל שיש מחסור בדוגמנים גברים נעזרים אצלנו בכיתה בסטודנט הגבר היחיד שלומד אצלנו בקבוצה ובכלל חשבתי שזה יהיה יותר נכון להדגים את הבגדים על ספרן או ספרנית ממש

למה אני רוצה? כי דברים כאלה נותנים טעם לחיים. יש לי תחושה שאם אלי וחפצי זרקו לי את הכפפה אז אני מרים!! אני רק צריך להתחיל בדיאטה קלה (:

אומנם לא הרבה ואני אחד מהם,
הרעיון נשמע לי נחמד,
אשמח להשתתף,
רק איך יוצרים קשר עם המעצבת?

ספרים כרוכי עןר עם תחריטים עם איורים וקליגרפיה או טיפוגורפיה איכותית.עם ספרים תפורים, ביד, ספרים איכותיים שכאלה….
אני מבטיח להרשם לספריה זו בלי להסתכל בכלל איך-אם בכלל- הספרן\ית לבוש\ה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

fourteen + eight =