web analytics
קטגוריות
קומיקס

גבירתי ראש הממשלה : גולדה מאיר בציוריו של זאב

 

 

מוזיאון הקריקטורה והקומיקס  מציג תערוכה חדשה לכבוד יום האישה ראש הממשלה גולדה מאיר בקריקטורות של זאב פרקש.

לרגל התערוכה יתקיים מחר יום שישי 6.3.2008 ,במוזיאון בשדרות ויצמן 61 ,חולון ,רב שיח בין בנותיו של זאב שיספרו על עבודתו של אביהן ועם אוצר התערוכה הקריקטוריסט ניסים חזקיהו .

והנה רשימה של ניסים חזקיהו על התערוכה

מהמטבח באהבה גולדה מאיר עפ"י זאב

 

 

מאת ניסים חזקיהו ( נוסקו )

 

בואו נודה מיד. קלסתרון פניה של ראש הממשלה הרביעי של ישראל היה בבחינת מתת אלוה עבור כל קריקטוריסט פוליטי. לא בכל יום מתפרצת דמות מפתח כזאת לחיי האומה, עם חוטם כה ייצוגי ופיגורה צבעונית למדי בנוף הפוליטיקאים המקומי. העובדה, שמדובר באשה הראשונה
�ישראל
שכבשה את לשכת רוה"מ) והאשה השלישית

בעולם שהעפילה לתפקיד הרם) הפכה את גולדה מאיר עד מהרה לאייקון בולט וייחודי.

 

זאב, מגדולי אמני הקריקטורה הפוליטית שלנו ופורטרטיסט בחסד עליון, זיהה עד מהרה את נתוניה המייטבים של הגברת ולא בזבז זמן יקר . בחמשת שנות כהונתה של גולדה היא זכתה לטיפול יסודי, מעמיק ועשיר פרי מכחולו השנון. ניכר בעבודותיו, שנעשו בחדווה, נוכח תווי פניה המשוועים לטיפול קריקטוריסטי.

מעבר לשרשרת הכינויים שזוהו עם אישיותה, כמו "המטבח של גולדה", "סל הקניות של גולדה",

ה"אמא הלאומית", "נעלי גולדה" וכו' – יצר זאב גלריה עשירה במיוחד של דימויים ואמירות סביב דמותה, שהחליפה פרצופים, תלבושות והעמדות אין ספור. פעם היא מנצחת על תזמורת, פעם שוברת קרח, פעם היא מיס דוליטל מ"גברתי הנאווה" ופעם סוסה שועטת.

המטבח הפוליטי של גולדה היווה השראה תמידית ליצירתו והיא זכתה לשלל קריקטורות בחברת סירים, מערוכים וקומקומי תה. אבל לצד אלה, הירבה זאב לשחק גם באחד המרכיבים הקומיםbהמוכרים מהתיאטרוןהחלפת הזהות המינית.  שהרי דובר על גולדה כעל "הגבר של הממשלה" וממש כשם ששחקנים גברים ממלאים תפקידי נשים במחזה, כך הציג זאב לא פעם, את הגירסה המאצ'ואיסטית של גולדה, טריק שתמיד מוסיף נופך סאטירי לאמירה.

השמועה אומרת שהגברת מאיר מאוד לא התלהבה ממלאכתו של זאב. היא אמנם שלחה אליו פעם

מכתב תודה מנומס אבל הקפידה לשמור מרחק)בניגוד לסימפטיה שהפגינו כלפיו רבין ופרס, למשל ( זאב אכן הצליף תדיר בגברת הזקנה, אבל הקפיד לעשות זאת ב'ריספקט' ראוי ובהערכה לא מבוטלת. 

אפשר להבחין בכך היטב בציור "כולם היו בני", שצוייר עם היוודע מותה בדצמבר 1978.  הציור תלוי עד היום במוזיאון גולדה בקיבוץ רביבים.

היום, בעידן הפוסט פמניסטי, כשיש לנו כבר נשיאת בית משפט עליון, יושבתראש כנסת ושרת חוץ, האפקט התקדימי קהה במקצת, אבל עדיין, העובדה שאישה נושאת בתפקיד כלכך דומיננטי כמו "ראש ממשלה" – מעוררת תאבון וחדוות יצירה בכל  מטבחי הקריקטוריסטים. כשמתבוננים בתערוכה זו, רואים עד כמה הפליא זאב ביצירת גורמה.

הקהל מוזמן לרב שיח

 
 
 

אתר המוזיאון

כתבה על התערוכה

מיכל קונפורטי על התערוכה

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

2 תגובות על “גבירתי ראש הממשלה : גולדה מאיר בציוריו של זאב”

זאב הצליח בקווים המיוחדים לו לשרטט את פרצופה הצעיר , המחוייך והמלא תקווה של מדינה
הקווים שלו מלאי חיים ומחוסרי קמטים ממש כמו פניה של המדינה דיאז. היום כבר לא מצוייר קומיקס כזה, וההומור שלו כבר לא מצחיק, לא מחוייך, אם כבר, סונט ודורס, כשהוא מופיע, איפה שהוא מופיע.אם בכלל. גם ההומור השתנה
איפה ההומור ?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

2 + thirteen =