web analytics
קטגוריות
מדע

סמי האונס :איום מסוג חדש על החברה ?-אייל דוד ליאני

 

כוס לזיהוי סם אונס Drinksavvy / צילום: יח

 

בשנים האחרונות אנחנו שומעים עוד ועוד סיפורים על נשים ששתו כוס איבדו את הכרתן והתעוררו במקום זר לאחר שאיבדו את זיכרונן לגבי השעות האחרונות והתברר להן שנאנסו .
מסתבר שמאחורי התופעה עומדים סמים מסוג חדש שקיבלו את השם "סמי האונס"

 

אייל  דוד ליאני הוא עורך דין  ומו"ל שבימים אלה עמל על השלמת ספר העוסק בנושא הסמים  ולהלן פירסום בכורה עולמי על מאמרו  בספר  על נושא "סמי האונס"שהוא הסיכום המפורט והאמין והמעודכן ביותר הקיים כרגע בנושא שנוי במחלוקת זה בעברית

נושא שעם הזמן דומה שהולך ותופס תאוצה עם כי יש רבים אינם מאמינים כלל בקיומו .

סמי אונס –איום מסוג חדש על החברה ?

מאת אייל ליאני, עו"ד. מחבר הספר "סמים" העומד לצאת בהוצאת "ביתן" השנה

הקדמה

ספרי "סמים" שעומד לצאת בקרוב מבוסס על מחקר שערכתי בפקולטה למשפטים ובמחלקה לכימיה באוניברסיטת תל-אביב. המחקר היה אקדמי גרידא. נשאלתי רבות, מן הסתם, כיצד יכול אני לכתוב על סמים וחומרים פסיכואקטיביים מבלי להתנסות בהם באופן אישי?
יש לציין שאני בעד ביטול הפליליות של השימוש בגראס ובחשיש. סבורני שיש להפכן לעבירות מנהליות גרידא בשלב הראשון. אחר כך יש להתירם כליל, וזאת לכשהצבור בישראל יתבגר ויוכל לעכל נורמות אירופיות מתקדמות אלו. לדעתי אין פסול בנטילת גראס וחשיש טבעיים שלא בפעילות אחראית (משימה צבאית, נהיגה, עבודה עם ילדים וכד'). הדבר שקול, בשינויים כאלו ואחרים, לצריכת אלכוהול. באופן אישי אינני בעד שימוש בסמים סינטטיים, אך איני סבור שמי שבוחר בכך באופן רצוני צריך להיחשב כעבריין.
התלבטתי רבות אם לכתוב את הפסקה הבאה. כיום אינני נושא בתפקיד ציבורי אולם אני תובע צבאי במילואים ומועמד לשיפוט צבאי במילואים.

אבל יש להודות :
לי עצמי היה נסיון אחד  בחו"ל בשנת 1994 של עישון גראס צתוך סקרנות  שלא היה מוצלח, לא חשתי כלל בסם.

כמו כן פעם אחת במסיבה בדירה תל אביבית בשנת 1995 אכלתי עוגיית בראוני. סהדי במרומים שלא ידעתי שהכילה גראס. זו הייתה חוויה מוצלחת מאוד. חשתי שהכל נע בסלואו מוושן, הנשים סביבי נראו לי מיניות מאוד וכל עפעוף עפעפיים שלהן, היה נדמה כאילו גרטה גרבו ירדה עם הקמיליות ונשקה לי. אציין שבשתי ההתנסויות הבתוליות הללו לא הייתי כלל במסגרת משטרתית או צבאית ולא הייתי מחוייב לנהוג באחריות (נהיגה וכד').

כיום לא אקח סמים בשל הסכנה של הרשעה בפלילים. אני סקרן מאוד לנסות יותר אך איני חושב שהסיכון מוצדק. בכתב העת הספרותי "עמדה" פורסם מכתם שלי בשם "אושר":
"תחושה טובה הנגרמת על ידי מעבר של נוירוטרנסמיטר בשם סרטונין בסינפסות המח."

חיי שלמים ואני מאושר בדרך כלל. אני מזדהה עם כאלו שצריכים "חיזוקים" אך ממליץ להתחיל בכך בגיל מבוגר, ללא לחץ חברתי ולא לגעת בסינטתיים. אם, חס וחלילה, אהפך חולה סופני אשתמש בכל מיני הסמים הקיימים! ואז אולי אכתוב את ספר "הסמים" המושלם…
לכם תוגש בקרוב מהדורה "מהוגנת" יותר.

 התנסויותי עם סמי האונס

מהם החומרים שזכו לכינוי העממי "סמי האונס "?
סמי אונס הינם חומרים משכרים ונרקוטיים המוחדרים לגוף של קורבן פוטנציאלי ללא הסכמתו ועלולים לגרום לאינוסו. הדרך הנפוצה הינה החדרה למשקאות אלכוהוליים בעיקר אצל נשים.
”סמי האונס” הנפוצים היום בשוק הם: היפנודורם, רוהיפינול, G.H.B וקטמין. אלה הם סמי הרדמה שבמינונים מסוימים גורמים גם לאובדן הזיכרון וכך הנאנסות אינן זוכרות מה ארע.
פטרייה מסוג סם אונס
הפטריה נפוצה בעיקר במזרח הרחוק. הפטריות הללו ('מאשרומס' בשמם בפי המטיילים) הינן למעשה פטריות רעל. סוג מסוים שלהן שטרם נחקר ומופה יכול לשמש כ"פטריית אונס".
אספר כאן חוויה אישית בענין.

בביקורי באי קופנגן בתאילנד בשנת 2001 נתקלתי בשימוש לרעה בפטרייה מסוג סם אונס. אני ושותפתי לטיול, עו"ד דנה בר-יקר (שאז רק סיימה לימודיה בפקולטה למשפטים באונ' ת"א) סעדנו יחד עם תרמילאית (באק-פאקר) מקסימה, רופאה צעירה ונאה מדרום-אפריקה בישנית ועדינת נפש. היא הזמינה פסטה והמלצר המקומי התייחס אליה בחביבות יתר. היא קיבלה את המנה לפני כולם והמלצר חייך אליה ברוחב לב ושאל אם זה ערב לחיכה. סיימנו לסעוד והלכנו לחוף הים. הייתה מסיבת פול-מון (ירח מלא) בחוף. רקדנו עם כולם ופתאום התיירת הרופאה החלה בריצת אמוק לכיוון הים כשהיא מתפשטת מבגדיה ומצחקקת. המלצר התאי ניגש אליה והחל להתנשק איתה. אני קלטתי זאת בזווית עיני והבנתי שאולי הוא שם לה משהו באוכל. אז לא שמעו עדיין על סם אונס. חילצתי את התיירת מהמקומי הלהוט. בבונגאלו שלה היא נחה ואחרי כמה שעות טובות של התנהגות מוזרה וחסרת גבולות חזרה לעצמה. כרופאה היא הבינה מיד שהייתה תחת השפעה של חומר פסיכואקטיבי. בבירור עם המקומיים סיפרו לנו, שישנה פטריה כזו הגורמת לחוסר עכבות מיניות. לצערי לא יכולתי לקחת דגימה מהחומר אך ברור לי, שמדובר בסוג טבעי של חומר הדומה ל"סם האונס" המערבי.

 

"סם האונס" בישראל והדיון בו בכנסת

הוועדה למאבק בנגע הסמים דנה ביום 30.10.06 בסוגית סם האונס המוחדר למשקאות אלכוהוליים של נשים . חברי הכנסת שמעו כי מנתוני הרשות למלחמה בסמים ובאלכוהול, יש בישראל עשרות מקרים של מעשי אונס של צעירות כתוצאה מהחדרת הסמים למשקאותיהן.
בישיבת הוועדה התברר, מדיווחיהם של נציגי המשטרה, משרד הבריאות ונציג הרוקחים וכן ממסמך שהוכן על-ידי המרכז למחקר ומידע בכנסת שאלה הם סמי הרדמה שבמינונים קטנים גורמים לאובדן זיכרון ובמינונים גבוהים, יכולים להביא למוות.

נצ”מ סוזי בן-ברוך, ראש מדור הנוער במשרד לביטחון פנים, העידה שהצעירות סובלות מחוסר זיכרון טוטאלי, וכך אין הן יכולות להוכיח שאכן נאנסו ועל-ידי מי. הן רק מעידות שהן התעוררו במקום לא מוכר להן.
עוד אמרה כי "כ-12 שעות לאחר החדרת הסם, לא ניתן לאתרו בדמן ולהוכיח שהסם הוחדר לגופן. במשטרה יש כרגע, 5 תיקי תביעה על אחזקת חומרי סם האונס ולא על החדרתן".

יו”ר הוועדה, ח”כ נסים זאב (שס) אמר כי "בעקבות החדרת סמי אונס למשקאות במקומות בילוי נאנסות צעירות מבלי יכולת להתגונן ולהתלונן במשטרה". זאב דורש ממשרד הבריאות, ליישם את המלצות דו”ח הוועדה לניפוק סמים מסוכנים וחומרים פסיכוטרפיים בקהילה.

הדוח ממליץ על הקמת מערכת ממוחשבת שתפקח על שלושת הגורמים: הרופאים, הרוקחים והמטופלים, על הקמת מנגנון כלל ארצי ממוחשב שיכלול את בתי המרקחת של קופות החולים, בתי המרקחת הפרטיים ובתי המרקחת הצבאיים ויתאפשר מעקב אחר תפוצתם של סמים מסוכנים. בנוסף, ממליצה הוועדה על מעקב ובקרה על הנתונים שירשמו במערכת הממוחשבת על רופאים, רוקחים ומטופלים והפעלת סנקציות משמעתיות ודיווח למשטרה במקרה של פעילות בניגוד לחוק.

סמי האונס :הדיון המדעי

סמי האונס הם לאמיתו של דבר   סמים שונים ששמותיהם המדעים הם כלדקלמן :
GHB ו- GBL
GHB – Gamma hydroxybutyrate
GBL ו- GHB הינם סמים נפרדים ושונים. נוטים משום מה לבלבל בינהם. GHB הוא המוכר והידוע יותר וזכה בתקשורת לשם "סם האונס". שם זה אינו מדוייק. GHB אינו בהכרח סם אונס. הוא משמש כסם לכל דבר לאוו דווקא לגירוי מיני. סם זה ידוע כמנטרל את המשתמש בצורה כזאת שניתן בקלות יחסית לכפות עליו יחסי מין.
חומר מרדים המדכא את מערכת העצבים המרכזית. ידוע בשמות נוספים כגון: “G” , נוזל X, נוזל האקסטזי ופנטזיה.
ברפואה משמש כחומר מרדים לאנשים עם בעיות שינה. משמש גם ליולדות מאחר ומגביר התכווצויות, מוריד כאב ומרחיב את צוואר הרחם וכן לטיפול גמילה לאלכוהוליזם.
שימוש לרעה בחומר: משמש לצורך דיכוי תיאבון (דיאטה מסוכנת), ם היף לסטרואידים אנאבוליים (לבניית שרירים).
צורה: בנוזל או בטבליות. משמש פעמים רבות כתוסף לאקסטזי. השימוש הוא בשאיפה (ולא בשתיה).
השפעה: כאמור, GHB הינו סם המכונה בעגה הלא מקצועית גם כ"סם האונס". השפעתו נחשבת כחזקה יותר מאקסטזי אפילו. (משמש כתוספת לאקסטזי פעמים רבות). ידוע כמגביר את החשק המיני. ההשפעה יכולה להתבטא בשלווה וברוגע אולם ישנן תופעות לוואי: שינה מרובה, בחילה, ובמקרים קיצוניים: מוות.
ישנן תופעות לואי של בחילות, גלגולי עיניים, צמא, רעידות בגוף, אבוד זכרון ואף שיבוש הורמון ההשתנה, התקפי לב ועלפון.
באמריקה נולד הכינוי "סם האונס". כאמור מדובר בנוזל שקוף, שמנוני ומלוח, המשמש לפי השמועה לקירור מזגנים, אבל משפיע כמו אקסטזי. בישראל הוא הלהיט התורן של שוק הסמים האלטרנטיביים, אחד המסוכנים בהם – וחוקי למהדרין. ויש עוד כאלה, בסופר, בגינה ובמרחק לחיצת עכבר.

חיפוש "סם אונס" באינטרנט

חיפוש פשוט באינטרנט מניב מבחר אתרים (מארה"ב) המספקים מתכונים מפורטים לרקיחת הנוזל, לצד מכירת החומרים וערכות הכנה. מעבר לכך נדרש ציוד זול וזמין של כלי מדידה, מד חום ומשקפי מגן. "הGHB- מדמה חומר טבעי הנמצא בגוף בשם גאבה", מסביר ד"ר לרנר. "זה חומר כימי ממכר שעשוי לגרום למוות. הוא חומר מדכא כמו אלכוהול. לפני שהוא גורם לרוגע המשתמש עובר שלב בו המעצורים שלו משתחררים והוא נהיה אופורי ותקשורתי. בשלב מאוחר יותר זה מתאפיין בטשטוש, דיבור לא ברור והליכה לא יציבה. אחרי זה מגיעה שינה עמוקה ולפעמים פתאומית. חלק מהמטופלים מספרים שהם פשוט נופלים על רחבת הריקודים ואי אפשר להעיר אותם. הם גם לא מגיבים לכאב".

הפסיקה בנושא סמי האונס

 

עו"ד ששי גז ניהל לאחרונה תיק מעניין. מרשו היה חיים פנחס, איש חיי הלילה הידוע. פנחס הוא בעל כמה מועדונים בינהם "המרפאה", "נייט" (בו ארע רצח) ועוד. פנחס נעצר בחדרו במלון שרתון בת"א ונתפס עם 13 בקבוקונים בהם חומר שקוף נוזלי הנחשד כסם מסוג GHB המכונה, כאמור, בעגת הרחוב גם כ"סם האונס". כשבוע לאחר מעצרו של מרשו נשלח החומר לשם זיהויו במעבדה לצורך בירור טיבו. מבירור תוצאות בדיקת המעבדה עלה כי אין המדובר בסם GHB כי אם בחומר אחר, השונה בתכלית מן הסם האמור, בשם GBL. עו"ד ששי גז ניסה לשכנע את ביהמ"ש, שאין דין "סם האונס" כדין הסם שנתפס אצל מרשו GBL.

GBL משמש כחומר גלם בסיסי ממנו מופקים חומרים רבים אחרים, השונים בתכלית השוני מאותו חומר גלם, וכל זאת כפי שיפורט להלן, וחומר זה אינו מנוי כלל בפקודת הסמים המסוכנים. GBL הינו חומר נפוץ, אשר משמש בחיי היומיום ובתעשיות השונות כדבר שבשגרה. GBL משמש בתעשיית ההדברה וקוטלי המזיקים, בתעשיית הצבע, מתאם רמת חומציות בעת צביעתם של חומרים דוגמת צמר וסיבים פולימריים. כמו כן משמש GBL כמתווך בייצור של ויטמינים ורקיחת תרופות.
יתרה מזאת, שימושו של ה-GBL נודע אף בהרכבתם של חומרי ניקוי שונים, בעיקר בהסרת כתובות גרפיטי ודיו, משמש לאיכול פני שטח מתכתיים ופלסטיים. החומר מצוי בלקה לציפורניים ובחומרי ציפוי שונים המבוססים על תרכובות אורגניות וכימיות.
כאמור, התייחסות לGBL כסם מסוכן אינה מעוגנת בחוק.

האם יש לפחוד מסם האונס ?

אז מה דעתי  האישית לגבי סם האונס ?
נראה  לי שיש פניקה מוגזמת סביב סם האונס והוא מעט OVERATED. הבהלה סביבו יצאה מכלל פרופורציה  והוא אינו כה נפוץ כמו שזה נדמה.

דומה שהוא נפוץ דווקא יותר באיזורי הפריפריה כמו לוד מאשר איפה שהיה צפוי שיהיה בתל אביב המתוחכמת והדורסנית .
אבל בנות לתשומת ליבכן :בפעם הבאה שאתן נמצאות בפאב מלא עשן ומשוחחות עם מישהו נחמד יותר או פחות היזהרנה כשאתן מסבות מבטכן מן המשקה שלכן, אולי אותו מישהו מכניס לכן משהו למשקה .
ואז כבר לא תחושו דבר למשך שעות רבות לאחר מכן .

 

ראו עוד על סם האונס

סם האונס בוקיפדיה 

כל האמת על סם האונס 

 

סמים המשמשים אנסים

ערכת בדיקות אישית לגילוי סם האונס

 

 

 

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

27 תגובות על “סמי האונס :איום מסוג חדש על החברה ?-אייל דוד ליאני”

אבל האם באמת היה צורך אמיתי להפוך לנעלב מקצועי בשם מר נפשי עד כדי תביעה בבית המשפט?

אשמח לתשובה…

פאק
זה רציני?

כי כבר בהתחלה זה נראה כמו בדיחה
שתי התנסויות עם סמים?
"במסיבה תל אביבית אכלתי בראוני"?

ועל זה נאמר מפי הגשש:
"כל דוכן לתחתונים – בוטיק התחת"

וזה מפסיק להיות מגוחך ומתחיל להיות מקומם כשהבחור מביע דעתו על לגליזציה של "סמים קלים".

"אחר כך יש להתירם כליל, וזאת לכשהצבור בישראל יתבגר ויוכל לעכל נורמות אירופיות מתקדמות אלו"
הבעיה היא שישראל היא לא אירופה
ויש משהו נורא מתנשא בלומר "כשישראל תתבגר". תתבגר ממה בדיוק? מהמלחמות שלה? זו התנסחות שמעידה על קלות-דעת בלתי נסבלת על שני נושאים – סמים מצד אחד והתנהלותה של ישראל כמדינה מצד שני.

" לדעתי אין פסול בנטילת גראס וחשיש טבעיים שלא בפעילות אחראית (משימה צבאית, נהיגה, עבודה עם ילדים וכד)"

מי קבע מהי פעילות אחראית?
ואם המשימה הצבאית סוחבת אחריה פגיעות נפשיות, זה לא הופך בעצם כל פעולה שהיא במשך החיים ל"אחראית"?

ובלי קשר,
למה אתה מתעקש לא לעשות לעצמך הגהה?
או לפחות לתת למישהו קצת יותר סבלני לעשות הגהה?

ועוד משהו – למה הכל אצלך חייב להיות בגדר "חשיפת עולמית חד פעמית בלעדית וראשונית"?

"כיום לא אקח סמים בשל הסכנה של הרשעה בפלילים. אני סקרן מאוד לנסות יותר אך איני חושב שהסיכון מוצדק"

כן. בטח.

אה, כן –
ואיפה לכל הרוחות מוצאים היום
"פאב מלא עשן"?

הבחור לא יודע על מה הוא מדבר, כאמור.

כאשר מישהו יטריח את עצמו לשלם לי עבור החומר שאני מעלה בבלוג זה ויהיה לי כסף לשלם למגיה ולעורך אז אשתמש במגיהים ובעורכים שלמרבית הצער אינם ידועים כמי שאוהבים לעבוד חינם אין כסף עבור בלוגרים .
אני מקווה שזה עונה על שאלתך
.

מה אתם רוצים מאלי אשד?????? סליחה??????
דווקא כתבה כזאת חשובה ביותר ובאמת אין כזאת
גם לא באתרים הגדולים.
הבן אדם עושה עבודה טובה, מביא מידע, מה רע לך כל כך עם זה נופלת מגרייס?
למה מי את???????????

מה את נטפלת לעניינים שוליים?
שגיאות כתיב?

יש לאשד בעיה לפעמים בספרות פופולארית
לא עם כתבה כזאת.

ואתן בנות, השמרנה פן יזליף לכן הכותב שיקוי תרעלה לכוס המשקה בפונדק, שהרי מדובר בארי ים ותיק ומנוסה שידע פעמיים טעמו של אזוב הקנביס.

תפסיקו לבוא בטענות לבלוגר הכי חרוץ שיש בכל רחבי האינטרנט השוממים. תניחו לו . תגידו תודה
תודה רבה.

זהו.

ראוי לציין שעקרונית רוב השימוש בחומר מסוג ג'י אייץ' בי הוא מה שנקרא:
recreational use
כלומר למטרות הנאה. התחושה הנגרמת למשתמש היא מעין שילוב בין אם די אם איי (החומר הפעיל באקסטזי) לבין שכרות אלכוהולית. הסם הזה מעולם לא הפך למאוד אופנתי,אך לפרקים אפשר למצוא אותו במסיבות ומועדונים.

שמוכן לעבוד עבורי חינם כעורך וכמגיה הוא מוזמן ליצור עימי קשר .
עד שימצא צדיק כזה הכתבות כאן באתר יאלצו להמשיך לסבול מבעיות הגהה ועריכה שהם פשוט תוצאה גם של חוסר זמן כרוני .

ר.
שגיאות כתיב הן לא עניין שולי.
סקירה או שתיים נוספות יכולות להביא לעריכה/הגהה גם מבלי לשלם למישהו.

זה נדמה לי כמינימום של עשייה מתבקשת גם לפני הגשת טקסט להגהה או עריכה.

אלי, חוסר בזמן זה תירוץ לא מקצועי בעליל.
מה גם שלא מדובר בהכרזה על פריצת המלחמה הבאה מחר בבוקר.

טקסטים כאלה תמיד יכולים לסבול דיחוי לטובת הגשה שנותנת כבוד לטקסט עצמו.

as OLE HADASH from Argentina i must say that the article is good
i read hebrew with dictionary
in Buenos Aires it is a plague "rape drugs"
girls of israel be careful i brought some bottles of GHB and i hunt u in pubs as Armadilio, Gimnasia, Herzlia

Hoze

על שגיאות כתיב ועוד בצורה כל כך תוקפנית. אפשר להציע אבל לא לדרוש והכי טוב לכתוב לו ישירות לאימייל ולא להעלות את זה פה. זו קטנוניות גדולה בעיניי. אפשר תמיד לערוך הגהות אינסופיות אבל זה דורש הרבה זמן ומאמץ שלא לכולם יש.

צמצמי את הטקסט שלך למינימום. כמה מקום את תופשת? אוהבת לבלוט? יודעת איך לסדר שורות ככה
שאפשר לקרוא? סדרי רווחים, צמצמי, אבל
באתר שלך!!!!!!!

גיל, אני מניחה שאתה צודק
למרות שבאופן יחסי אני עדיין חושבת שהגבתי במתינות.

יש משהו דוחה -בעיניי- בהתפארות בתגליות תוכניות מבלי לשמור על האותיות שמרכיבות את התוכן.

אבל מסכימה שאולי היה מיותר כך או כך, כי לא כולם משוגעים לתקינות טקסטואלית כמוני.

אז סליחה אלי אם פגעתי.

ר.
כן.
אני אוהבת
לבלוט

ההיטפלויות האלה מזכירות לי את הילדים הלא כל כך חכמים בבית הספר שכל כוחם הוא בהצקות, אלי שים ז, בין אם זו שגיאת כתיב או לא

תודה על הדיון הער בנושא
לגבי המגיב הראשון עידן, למרות שאין זה קשור לנושא הסמים אומר:
אינני נעלב מקצועי
בשם יחזקאל נפשי
כיועמ"ש של ארגון צבורי נחרדתי ללשון של חברי יהודה ויזן המכתיר את הצבר נפשי כגנב מבגדד.
בכל מקרה המכתב המשפטי לא הגיע לביהמ"ש ומטרתו הייתה לעורר דדוקא מחאה ודיון ציבורי
וזאת הושג

"מאמרו בספר על נושא "סמי האונס"שהוא הסיכום המפורט והאמין והמעודכן ביותר הקיים כרגע בנושא שנוי זבמחלוקת זה בעברית"

מותר לשאול מדוע הנושא שנוי במחלוקת בעיניך?

ובענייני הגהה, מעניין שדווקא את האות המסויימת הזאת בחרת לשים בין שנוי לבין מחלוקת. האם זה סוג של מסר לקוראים?

לא ברור איך אלי אשד סובל בכלל תגובות נפל אצלו בבלוג. להעריץ אותו!

איזו סבלנות, חריצות, כתבות מרתקות, המון תוכן
המון עניין.

כל הכבוד!

העיקר, שזה מוסיף מידע ועניין. הטפל נתון לקטנוניות כמו המגיבה הקטנונית גרייס הזו. גרייס פירושו חן, לא כן? ולא כשמה היא. כתבה מאלפת אלי. לא דנו בך אישית, אלא באתר ובעניין שהוא גורם. ורב בכך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

5 + five =