web analytics
קטגוריות
ספרות ילדים

טייס בין הכוכבים -חיי אילן רמון לילדים: על "הנער שחלם לעוף " מאת משה גרנות

סקירה על הביוגרפיה לילדים של משה גרנות על חייו של האסטרונאוט הישראלי הראשון אילן רמון ז"ל.

ציור מאת ד"ר לידיה קוזיניצקי של אילן רמון .נמצא בבית התנ"ך.

הודעה מיוחדת :זוהי הכתבה ה-1000 באתר זה .אבל היא עוסקת בנושא שרחוק מאוד מלהיות שמח.
ב1 בפברואר 2008 מלאו חמש שנים למותו של האסטרונאוט הישראלי הראשון אילן רמון בהתרסקות מעבורת החלל קולומביה ב-1 בפברואר 2003 .
היום חמש שנים לאחר מותו אילן רמון הוא הרבה יותר מעוד הרוג בעת מילוי תפקידו. הוא הפך לסמל כפי ששום ישראלי מאז רצח יצחק רבין לא הפך לפניו. נכתבו עליו ועל חייו ספרים רבים בעברית ובאנגלית לילדים ומבוגרים ,דמותו מופיעה ביצירות אמנות רבות ושונות ,מוסדות שונים נקראים על שמו.

אפשר בקיצור להשוות את הנצחתו היום רק לזאת של יצחק רבין ולפניו יוני נתניהו שנפל במבצע אנטבה, אבל לאף אחד חוץ מהם בעשורים האחרונים .למעשה אילן רמון הפך למעין קדוש מודרני חילוני כאיש שעף אל בין הכוכבים .אך לא חזר מהם.
ובתקופה זאת של "ליקוי מאורות " כשיש כל כך מעט אישים פוליטיים כלכליים או תרבותיים שאנו יכולים להתמוגג מאורם ,דומה שאילן רמון האיש שמת בין הכוכבים זוהר שבעתיים.

אילן רמון לילדים

 

בימים אלו יצא ספרו של משה גרנות הנער שחלם לעוף  שהוא ביוגרפיה לילדים ( ולא הראשונה מסוגה ) על חייו של האסטרונאוט הישראלי אילן רמון ז"ל .בספר מתאר  הסופר  משה גרנות ( שכבר פירסם ביוגרפיה לילדים על חייו של רפאל איתן ) את חייו של אילן רמון מנקודת מבטה של חברה ללימודים מעריצה שעוקבת אחריו ואחרי הקריירה שלו מרחוק .עד למותו וגם לאחריו כאשר הוא הופך לאיקון לאומי .
זהו ספר הביוגרפיה השלישי של משה גרנות אחרי ה"נדר" שעוסק בחייו של חותנו משה צ'רסקי שהוריו נרצחו בפרעות הראשון במאי 1921 וסיפר  על פעילותו של צ'רסקי כלוחם בארגוני ההגנה העצמית היהודית וכשומר אמיץ בתקופה שלפני קום המדינה.

". ספרו השני מסוג זה היה "הנער מתל עדשים " על חייו של רב אלוף רפאל איתן" רפול.ותוכלו לקרוא עליו רשימה בבלוג זה כאן .

  ראיון עם משה גרנות

למה בחרת באילן רמון כגיבור לספר ילדים ?

גרנות :האמת היא שהרעיון והיוזמה לא היו שלי. ההוצאה פנתה אלי בהצעה לכתוב את הספר ואני מיד נדלקתי . אבל בעיקרון אני כמעט לא יוזם בעצמי פרויקטים כאלו.בדרך כלל
ההוצאה פונה אלי ואני בדרך כלל מסכים.
על רמון אמנם כתבו כבר כמה ספרים אבל לא ספרות יפה ואני חושב שאני הראשון בכך.
ואני חושב שהסיבה לבחירתו בו כנושא לספר ילדים היא ברורה מאליה אין הרבה אנשים היום בעולם כולו שחוו חוויות מרתקות כמו אלו שאותם חווה אילן רמון במהלך חייו ,ההתקפה על הכור הגרעיני בעיראק ,והטיסה לחלל במעבורת "קולומביה ". וסיפורו בהחלט יכול לרתק ואני  בהחלט מקווה ,גם לתת השראה לילדים.
ביצעת תחקיר מפורט על חייו ?
גרנות .בהחלט .אני תמיד מבצע עבור כל פרויקט שאני עושה תחקיר מפורט .אז כך גם הפעם ראיינתי עשרים חברים וראיתי סרטים וקראתי כל ספר וכל דבר שנכתב עליו וכתבתי.
היו לך קשיים בכתיבת הספר ?

 גרנות :היו. כתבתי  את הספר בלא פחות בשלושה נוסחים.בנוסח הראשון שכתבתי עמדה במרכזו ילדה בת 12 כתבת נוער שמראיינת אנשים על רמון ולומדת מהם בהדרגה את סיפור חייו.העורך שלי לא היה לא היה מרוצה .ודרש שאכתוב את הספר שוב.
הנוסח השני היה כתוב כסיפור חייו בגוף שלישי וגם זה לא מצא חן בעיני העורך.ובאמת גם לדעתי בדיעבד הנוסח הזה היה חלש.
ואז ניסחתי את זה בצורת מחשבות של ילדה מהכיתה של רמון שכולן סיפרו שהיו מאוהבות בו וסיפרתי סיפור הדש נערה שהייתה מאוהבת בו מילדות ועוקבת אחרי חייו . ובשלב מסויים הכנסתי לעלילה הכנסתי את כתבת הנוער מהנוסח הראשון.
הדמות שמספרת את הסיפור היא מומצאת למרות שהדמויות המתוארות הן בדרך כלל אמיתיות.
לדעתי הנוסח הראשון והשלישי היו טובים  שניהם אבל כמובן הקהל יכול לשפוט רק את הנוסח השלישי.

הייתה עוד בעיה עם הנוסח הראשון שכל מיני אנשים התלוננו על פרטים בסיפור והוא יצא צמחוני מידי. בכל הנוסחים אילן רמון מתואר מושלם מידי כי כך היה במציאות אדם ללא פגם.וכדי לא לפגוע באנשים מחקתי שוב ושוב עוד ועוד פרטים. 

אנשים הקשו עליך בעניין "מה עליך לכתוב ואסור לך לכתוב על אילן רמון?
גרנות : צריך להודות שכן. זאת  בהחלט הייתה בעיה חמורה  עם הספר הזה.כשכתבתי את הספר על רפול "הנער מתל עדשים " זה היה יותר נוח כי אף אחד לא שיתף פעולה ורפול רק אמר חיובי או שלילי לשאלותי וכך גם אישתו שסירבה לענות .והייתי חופשי לכתוב עליו לחלוטין למיטב הבנתי ושיפוטי.
ולאחר שרפול נפטר היה הרבה חומר בעיתונות עליו וחומר עסיסי.
על אילן רמון לא הייתה לי שום בעיה של שיתוף פעולה אבל בגלל זה  הייתה בעיה של לא לפגוע באף אחד. התוצאה היא שכדמות בסיפור הוא לא באמת דמות דרמטית.

יש עוד דמויות שהיית רוצה לכתוב עליהם ביוגרפיות לנוער ?
גרנות : הייתי רוצה לכתוב על הפזמונאים נעמי שמר אהוד מנור וגם על ורחל סבוראי שהלכה עם מאיר הר ציון לפטרה שבירדן.
אתה פרסמת לאחרונה ספר ראיונות שקיימת עם סופרים שונים .וישנם סופרים שהיה מעניין אותך לכתוב על חייהם לנוער ?
בכלל לא. מרבית הסופרים היום חייהם משעממים באופן יוצא דופן.הם בדרך כלל יושבים בביתם או במשרד או באקדמיה וכותבים .ותו לא.
תראה את הספר שעמוס עוז כתב על חייו.כל כולו עוסק בחייו כילד וכנער משום שאין כלום מה לאמר על חייו בתקופה מאוחרת יותר.
כנ"ל על א.ב. יהושע ודוד גרוסמן.
אבל דווקא לנעמי שמר היו חיים מאוד מאוד תוססים שהופכים אותה לראויה לביוגרפיה לנוער עליה .פעם כבר רציתי לכתוב על נעמי שמר והיצעתי לה זאת .אבל היא לא כל כך רצתה.
( היום קשה להאמין שמישהו מהיוצרים שלנו יסרב להצעה לכתוב עליו ביוגרפיה לנוער בעודו חי …)
.
יש פוליטיקאים היום שאתה חושב שמן הראוי שיכתב עליהם ביוגרפיות לנוער ? או למבוגרים ?
גרנות ( לאחר הירהור ארוך ) דן מרידור הוא אדם שראוי שיכתבו עליו אבל אין לו חיים מעניינים במיוחד. הוא לא מתאים לביוגרפיה לנוער.
ואריאל שרון ?
גרנות : כן . אין ספק שאריק שרון בניגוד לכל השאר הוא אדם מעניין מאוד ועם סיפור חיים מרתק באמת אבל כבר כתבו עליו יותר מידי ואני חושש כל מה שאכתוב עליו יהיה כמעט בגדר העתקה.
אבל מן הסתם אם יציעו לי לכתוב עליו אני לא אגיד לא.

 
סיכומה של ביוגרפיה

 

פסק הדין:
אז איך הביוגרפיה של גרנות על רמון ?
בסדר.סבירה. נסבלת . אבל לא יותר מזה.היא קריאה במידה.  אבל לא מרתקת.ולא מעניינת באמת.
הספר של גרנות סובל מבעיה קשה שהוא עצמו מודע לה של הצגת רמון כדמות מושלמת

לדבריו כך היה רמון במציאות או לפחות כך הוצג בידי כל מי ששאל אותו .אם כי ניתן לתמוה עד כמה דייקו המרואיינים בעניין לאחר מותו ?ועוד בראיון לספר שידעו שהוא מיועד לילדים ?
הניחוש שלי שהמרואיינים  במכוון ניסו לצייר את רמון כדמות מושלמת ככל האפשר כאשר תיארו אותו בפני גרנות .. והתוצאה מרוב שלמות הוא אדם לא מעניין בסיפור. קשה לדעת עד כמה ילדים שיקראו את הסיפור ירותקו ממנו באמת . וככל הנראה לא במיוחד.
עוד בעיה חמורה בספר  הוא חוסר העניין של גרנות בטיסות בחלל ובעניין של רמון בנושא.גרנות מקדיש תשומת לב רבה יחסית להתקפה על הכור הגרעיני  שאותו בנה סדאם חוסיין בעיראק , התקפה  שבה השתתף רמון .והתיאור שלה הוא יותר מעניין מאשר הטיסה הטראגית של הקולומביה לחלל שבה קיפד רמון את חייו.מן הסתם נושא הטיסה בחלל עניין את גרנות פחות נאשר הפעולה נגד הכור הגרעיני שהוא פרק חזק וחי הרבה יותר מהחלק העוסק בטיסת הקולומביה.
אחת החולשות של הספר היא שאינו  אינו מסביר מדוע התעניין רמון בטיסות לחלל כפי שהתעניין ומילדותו. זה מוצג כעובדה חסרת הסבר.
מן הראוי היה לתאר באופן הדרגתי את התפתחות עניינו בחלל מאז ילדותו ועד להחלטתו הנחושה לטוס לחלל ויהי מה. אבל הספר אינו עוסק בכך כמעט כלל וזה פוגם בו חמורות.
יש כאן החמצה גדולה בהצגה לילדים את חקר החלל ואת אחד מגיבוריו שמתו למענו ולהסביר להם מדוע מת למען חקר החלל,ומדוע חקר החלל הוא דבר שהיה ראוי למות למענו.
לסיכום ניסיון ראוי וסביר. אבל לא יותר מזה.אילן רמון הטייס שמת בין הכוכבים היה ראוי לספר טוב יותר.

 .

שני צדדים של מדליית זהב לזכרו של אילן רמון.הןפצה ב-499  עותקים בלבגד.

נספח רשימת ספרים על אילן  רמון,:

אילן רמון

מכתבים מאילן רמון : פברואר 1999-דצמבר 2002

מפקדת חיל האוויר, 2003
מכתבים ששלח אילן רמון לביטאון חיל-האוויר . החיבור צורף לגליון 149 מתאריך פברואר 2003 של כתב העת ביטאון חיל האויר.

אבי בליזובסקי, ויפה שיר רז : ההתרסקות –הקולומביה – סיפורה של משימה 107  הסיפור המלא ,כינרת 2003

תמי ליימן-וילציג לקים הבטחה : מסעו של ספר תורה / ; עברית – מירה מאיר ; איורים – וולף בולבה בני ברק : ספרית פועלים, תשס"ד 2004

תקציר :של אילן רמון בחללית קולומביה הוא נשא בכליו ספר תורה זעיר שקיבל מידיו של מדען חלל, פרופ' יואכים יוסף ספר שהוברח למחנה הריכוז ברגן-בלזן בידי רב הולנדי, ניתן לנער… בטכס בר-מצווה חשאי במחנה… הנער ניצל… וסיפר לאילן רמון את סיפורו. רמון הבטיח שאם ישרוד הוא יספר את הספור.

שואה בחלל ?:ביקורת  על הספר של יעל דר

אם אסק שמים : קיום המצוות בחלל / מאת הרב לוי יצחק הלפרין, ראש המכון ; (עריכה מורחבת, בתוספת השלמות והערות: הרב אברהם משה הלפרין. ירושלים : מכון מדעי טכנולוגי להלכה, תשס"ג. לזכרו של אל"מ אילן רמון… שנספה באסון התרסקות מעבורת החלל 'קולומביה'… אשר בעקבות שאלתו ההלכתית נערך המחקר
כתבה על החוברת
..
דני שלום מעל האופק 50 שנות פעילות ישראלית בחלל ראשון-לציון : באויר – פרסומי תעופה, 2004
 להיות טייס חלל פרק מהספר

עוד פרק

Alan D. Abbey. Journey of hope : the story of Ilan Ramon, Israel's first astronaut

Jerusalem : Gefen, 2003.

Tanya Stone
Ilan Ramon : Israel's First Astronaut Millbrook Press, 2003

•Barbara Sofer.Ilan Ramon : israel's space hero Minneapolis : Lerner publications company, 2004

Devra Newberger SperegenIlan Ramon : Jewish star Philadelphia, Pa. : Jewish Publication Society, 2004.

Sylvia Rouss Reach for the stars : a little Torah's journey : (based on a true story illustrated by Rosalie Ofer ; in cooperation with Joachim H. Joseph. New York ; Jerusalem : Pitspopany, c2004. The story of the miniature Torah that was given by Joachim Joseph to Israeli astronaut, Ilan Ramon, and taken aboard the ill-fated Columbia Space Shuttle.

2003 Space Shuttle Columbia Tragedy: NASA Plan for Space Shuttle Return to Flight, Response to the Columbia Accident Investigation Board (CAIB) Report by the Gehman Board, September 2003
הדו"ח הרשמי של נאס"א על התרסקות המעבורת
Robert Godwin

Columbia Accident Investigation Report Collector's Guide Publishing, Inc.; Pap/Cdr edition (October 1, 2003

Michael D. Cole
The Columbia Space Shuttle Disaster: From First Liftoff to Tragic Final Flight Enslow Publishers; Revised edition (August 2003

Cabbage and William Harwood Michael
Comm Check…: The Final Flight of Shuttle Columbia
2004 Free Press,

: Philip Chien. Columbia – final voyage : the last flight of NASA's first space shuttle New York : Copernicus Books, 2006.
מאמר על הספר

מאיר כהן צעדים בחלל : חקר החלל מראשיתו ועד ימינו,מודן 2007

 

טליה גנאל הבית של האנושות סיפור לזכרו של אילן רמון  פרי הורד, 2005

תקציר הספר :הבית של האנושות" הוא סיפור חווייתי הנרקם בחלום. נני, הכבשה מהחלום, לוקחת את רון לפגוש אנשים במקומות שונים. הטיול מסתיים בטיסת חלל, שבה מסביר האסטרונאוט על המקום שבו ביקרו: "זהו כדור הארץ. ` ארץ` הוא הכוכב שבו גרים כל האנשים. כך רואים אותו מהחלל. כדור-הארץ הוא הבית של האנושות. " רון מבין שב"בית של האנושות" הוא פגש אנשים שנראים שונה ואורח-חייהם אחר, אך הם משפחה אחת גדולה ולה שפה משותפת, שפה מלב אל לב.

סרט תעודי
הראשון בחלל סיפורו של אל"מ אילן רמון, האסטרונאוט הישראלי הראשון ‬ [הקלטת וידאו] / בימוי- ניל וייסבורד ; הפקה- עזרא כליפא ירושלים : רשות השדור. הערוץ הראשון, תשס"ג 2003 סרט תיעודי של 70 דקות לזכר אילן רמון וששת האסטרונאוטים הנוספים של המעבורת קולומביה

אנחנו נגיע בזמן [הקלטת וידאו]/ תסריט ובימוי – נפתלי גליקסברג; מפיקים – אודי זמברג ומיכאל תפוח
ישראל: קשת  2007 .

סיפור האסטרונאוטים ומעבורת החלל קולומביה.

צפו בסרט כאן.

רבקה  ברנד   אסטרונאוטים /    [תל אביב] :   רמות – אוניברסיטת תל-אביב,   תשס"ח 2007.

אילן ואסף רמון מעלינו רק רקיע :   היומנים של אילן ואסף רמון /  ערכה רונה רמון , תל-אביב :   משכל,   2013.

.‬

  ספרים על הפצצת הכור הגרעיני בעיראק שבה נטל אילן רמון חלק.

., Amos Perlmuter   , Michael Handel and Uri Bar-Joseph.

Two minutes over Baghdad .
london : Corgi Books, 1982

• וייסמן,סטיב והרברט קרוסני הפצצה האיסלאמית תרגום דפנה לוי עם אחרית דבר מאת אהוד יערי ,אדם, 1982.
רליק שפיר, יומן הפצצת הכור, מתוך: מירב הלפרין ואהרון לפידות, חליפת לחץ, הוצאת משרד הביטחון, 1987.

,שלמה נקדימון תמוז בלהבות :הפצצת הכור העיראקי –סיפור המבצע עידנים, 1986. מהדורה מורחבת ומעודכנת ,1993.

שלמה נקדימון ועירית עמית פירצה בשמי בגדד ידיעות אחרונות , 1991
Ben –Porat,Yeshayau and Uri Dan OPERATION BABYLlON . Balland, Paris 1986

McKinnon, Dan. Bullseye One Reactor. The Story of Israel's Bold Surprise Air Attack That Destroyed Iraqi's Nuclear Bomb Facility (Shrewsbury, England: Airlife Publishing Ltd., 1987

• Herman Wouk  The Glory: Little, Brown & Company 1994 ,

התהילה

ווק, הרמן,  התהילה /   מאנגלית ברוך גפן   תל-אביב :   ידיעות אחרונות,   2008.
סיפורם של בני משפחה ישראלית משנות השישים ועד להפצצת הכור הגרעיני שבו הם מעורבים

הפצצת הכור הגרעיני בעיראק : קובץ מאמרים והרצאות / [משה פוקסמן-שעל, עורך (ירושלים) : (מרכז מורשת מנחם בגין), (2003) "קובץ מאמרים זה מוקדש לזכרו של אלוף משנה אילן רמון ז"ל, האסטרונאוט הישראלי הראשון אשר נספה בהתרסקות העבורת "קולומביה"… נמנה על שמונת טייסי חיל האויר שיצאו להפציץ את הכור העיראקי

 

.. רוג'ר קלייד  הפשיטה על הכור, הוצאת אריה ניר, 2005

הספר באמזון

•יפתח ספקטור רם וברור .הוצאת ידיעות 2007 . זיכרונות מפקדו של רמון בהתקפה על הכור בעיראק .

תמוז -הפצצת הכור בעיראק .סרט תיעודי על התקפת הכור בבימוי ניר טויב בהפקת ערוץ 1, 2007 .

צפו בסרט "תמוז " כאן.

. .ביקורת של אריאנה מלמד

עוד ביקורת

אתרים על אילן רמון

הרצל חקק על אילן רמון כגיבור ספרותי 

שושנה ויג על הספר

חמש שנים למותו של אילן רמון :גאים במורשתו

אילן רמון באתר הידען

אילן רמון בויקיפדיה
מבצע אופרה בויקיפדיה

 

אסון הקולומביה

אסון קולומביה בויקיפדיה

אתר לזכר אילן רמון
אילן רמון באתר נאסא

אלי אשד על :מגן דוד אל הכוכבים :העבר הווה והעתיד של תוכנית החלל הישראלית .

ציור של אבי כ"ץ

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

23 תגובות על “טייס בין הכוכבים -חיי אילן רמון לילדים: על "הנער שחלם לעוף " מאת משה גרנות”

אם אתה עצמך סבור שהביוגרפיה הזו היא אך "נסבלת" כהגדרתך, מדוע טרחת להקדיש לה טור ואף לראיין את מחברה משה גרנות?

הראיון הוא לא כל כך בגלל איכותו של הספר כמו בגלל זה שהוא קשור לז'אנר נידח ונדיר כיום ביוגרפיות לילדים . ועניין אותי לשמוע את דעתו של כותב ביוגרפיה כזאת בעניין.
ומנשום שבימים אלו זה יום השנה החמישי למותו של רמון ראיתי בראיון כזה משום תוספת עניין לכתבה עצמה .

חבל אלי שאתה נוהג באופן שלא עושה חשק לחזור לבלוג שלך. אם מתפתח דיון לא סותמים לאנשים את הפה בהורדת הפוסט והתגובות. זה לא עיתונאי, לא ראוי ומעמיד בספק בכלל את אמינותך. התגובות שיקפו הלך רוח שמושתק בגלל ש"לא נעים" לעשות את זה לנפשי, או ש"לא משתלם" מסיבות שונות ומשונות.
חבל, אבל ההפסד הוא שלך, מר אשד.

שונים שהוזכרו בה והירגישו את עצמם נפגעים כתוצאה ממנה .
אבקש לא לחזור לדון בזה עאן .אלא רק באסטרונאוט אילן רמון

1.2.2003 מאז השעון עצר מלכת כמו באותו יום
אחר…. מעבורת החלל קולומביה לא שבה. ערד ניר עמד ודיווח וחל עיכוב בנחיתה אולי אתה לא יודע אבל אני הקלטתי את כל ההמראות והנחיתות של מעבורות החלל של נאס"א מאז שהיה לי וידאו בבית. יש לי חלק גדול מהחומר שהבאת כאן. חשבת שלא?
פשוט חלק נעלם מתיעוד המעבורות שלי כי אחי הקליט על זה דברים אחרים.
סדרות שלמות על נאס"א.
אז פשוט הפסקתי להקליט והתחלתי להוריד מהרשת.
יש לי גם חלק מהספרים שאתה מראה כאן באתר.
כולל הספר ההתרסקות של אבי בליזובסקי וכל הקישורים לאתר הידען. זה אתר שאני מתה עליו.
וכן, אני יודעת שאילן רמון היה הטייס הצעיר ביותר שנשלח להפציץ את הכור הגרעיני בעיראק ועשה בכך טובה גדולה מאוד.
שכחת רק את ערכת הבולים המיוחדת של רשות הדואר… יש לי אותה.
היא ניצבת במקום של כבוד אצלי בדירה.
יש לי בכלל המון אתרים שקשורים לאילן ז"ל איש מיוחד במינו, צנוע ובעל אישיות מרתקת. אני זוכתר שפעם עשו עליו סרט לפני המראת הקולומביה ואז הוא אמר: למה לעשות סרט על אילן רמון? כל כך אופיייני לאדם צנוע כזה…
והשיר שהשמיעו שם במעבורת החלל קולומביה לא מפסיק להדהד באוזני:
התשמע קולי רחוקי שלי
התשמע קולי באשר הנך??

כתבה את זה המשוררת רחל….
השיר מצמרר כי יש בו צפיה ומשמעות הרת אסון
בעיקר בשורה האחרונה.

כחכות רחל, כחכות רחל לדודה….

אלי, אילן רמון נשאר עמי בזכון עד היום.
וכך כל החבר'ה מנאס"א.
יהיה זכרם ברוך.

רחל

סקירה מעניינת. בקריאה מרפרפת הבחנתי בשתי טעויות הקלדה, לכן אני מעיר (ייתכן שיש עעוד):
כתבת
שעוסק בחייו של שעסק בחייו כשל
כנראה התכוונת ל
שעוסק בחייו של
וכן כתבת
L 107
וכנראה התכוונת ל
STS 107

תפסיקו להתעסק בשגיאות כתיב. חשבתי שזה אתר לאנשים חכמים

תתרכזו בתוכן!

לגבי אילן רמון, כדברי גיל קופטש, בתוכנית "המופע של פיני הגדול", הוא פרש באמת בשיא

אולי לא תאמינו, אבל כשקראתי את הספר המרגש והנפלא הזה מתחילתו ועד סופו הייתי בטוחה שמדובר בחבריו האמיתיים שמספרים את הסיפור. היה ברור לי שכך הם זוכרים אותו, כך הם מתארים אותו והוא פשוט היה כזה..מושלם – מה לעשות? ואכן לאחר מותו כשהסרטים והתמונות הוצגו לעין כל, ראינו כולנו בעינינו שזה היה די נכון, נכון?

לרגע לא אמרתי "איזה מן ספר זה, מה פתאום מציגים אותו כל כך מושלם?", להפך זה נראה לי סיפור אמיתי ממש על ילד, נער, בחור מקסים שהיה לו חלום נדיר וקסום שהסתיים בדרך נדירה, גם היא, וטראגית.

סיימתי לקרוא את הספר ועמדו לי דמעות בעיניים. סיפור שנראה כאילו כתב אותו תסריטאי מהוליווד, כאילו נלקח מסרט. ספר נפלא שמעביר בכישרון רב את כל היופי והעצב שבסיפור הזה. חבל שסיפור הנפלא הזה היה סוף כל כך עצוב (טוב, לפחות בזה אי אפשר להאשים את הסופר).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

three × 3 =