web analytics
קטגוריות
היסטוריה

העבדים של יהודי אתיופיה

 
 

 

  תמונת שער של מגזין "7 ימים" משנת 2002 שחשף  לראשונה את סיפורם של הבריה העבדים של יהודי אתיופיה .
 זה הסוד הכאוב של עליית יהודי אתיופיה .
במטוסים האחרונים של מבצע שלמה, הועלו ארצה אלפים מעבדיהם של משפחות "ביתא ישראל ".
באתיופיה קראו להם בריה ( עבדים ). הם היו בני שבטים מגבול סודאן שהופרדו ממשפחותיהם ,גויירו וחיו כיהודים ,אבל תפקידם היה לשרת ,וההפרדה בינם לבין משפחותיהם "המאמצות "נשמרה במשך דורות .
גם היום בישראל ,הגזענות הפנימית נמשכת .חיילים ממוצא אתיופי סירבו לקבל את מרותו של מפקד מבני הברייה ,ואפילו המשפחות הנאורות ביותר מסתייגות בתוקף מנישואין מעורבים .

 

 

 

 במסגרת אתר האגודה הישראלית לידידות עם יהודי אתיופיה  יש לי שני מדורים קבועים .אחד מהם הוא סיפור קומיקס בהמשכים על המלכה יהודית מהמאה התשיעית לספירה .
השני הוא מדור בשם "הכה את המומחה " שבו אני עונה לשאלות של קוראים ומתעניינים על תולדות יהודי אתיופיה ותרבותם. התשובות לשאלות אלו יועלו גם כאן
: .

והנה שאלה נוספת שהוצגה למדור : .
ארז שואל : מהו שבט העבדים שעלה יחד עם יהודי אתיופיה , מה המגבלות ההלכתיות והדתיות שחלים על יוצאי השבט . נא הפנה אותי למקורות ולספרות.
תשובה:

ארז היקר :הנושא ששאלת עליו הוא הנושא השנוי ביותר במחלוקת והסודי ביותר הקשור ליהודי אתיופיה . רק בשנים האחרונות דלפו לתקשורת פרטים על נושא זה בכתבה גדולה של עמיתתי העיתונאית נטשה מוזגוביה ..ועד עצם היום הזה קשה למצוא מידע בנושא ספציפי זה .
אז הנה לראשונה במקום כלשהו ברשת הישראלית  ,הפרטים המלאים על ה"בריה"  העבדים של יהודי אתיופיה :
יהודי אתיופיה אנשי "ביתא ישראל " נהגו להחזיק בבתיהם עבדים כפי שהיה מקובל גם אצל שכניהם הלא יהודים וכנראה בהשפעתם .

עבדים אלו נרכשו ככל הנראה בתקופות קדומות בשוק עבדים ועברו גיור והם וצאצאיהם עבדו בבתים ובשדות עבור המשפחות היהודיות שקנו אותם.
עבדים אלו קיבלו את הכינוי "בריה" ( עבדים ) בעוד שהביתא ישראל כינו את עצמם "צ'אוה " ( בעלי העבדים ) על מנת להבדיל בינם .

מיהם הבריה ?

הבריה נחשבו כבניו של חם בנו של נוח שנגזר עליו להיות עבד לאחיו מאחר שחשף את ערוותו של נוח בעת שזה שכב שיכור לאחר המבול.
הם שחורים בעלי שער מקורזל ושיניים לבנות והם כהים בעורם יותר מהביתא ישראל.
הם עצמם אינם זוכרים את מוצאם בניגוד מוחלט לאנשי הביתא ישראל שכל אחד מהם אמור לדעת את מוצאו שבע דורות אחורה.
שבט הבריה (או "נאדה ") הוא שבט "כושייתי"  שעורו שחור בהרבה מזה של אנשי ה"ביתא ישראל " שהם בני קבוצה אתנית שונה ששוכן באיזור בדרום סודן ליד נהר עטברה.  ובאתיופיה ובדרום מערב אריתריאה באיזור שקרוב לגבולות שבין שתי המדינות האלה.. כיום מונים בני שבט זה כ-30 אלף איש. רובם גרים בכפרים קטנים ומתפרנסים בעיקר מחקלאות . רובם אולצו להתאסלם בסוף המאה ה19 השבט שייך לקבוצת העמים הסודאניים שנמכרו לעבדות על ידי עמים אחרים ובידי סוחרי עבדים מוסלמים לנוצרים למוסלמים וגם ליהודים..שם השבט הפך ככל הנראה לכינוי לעבדים באופן כללי בשפה האתיופית מאחר שכה רבים ממנו נמכרו לעבדות .
כאמור "הבריה " עברו טקסים שונים שמטרתם הייתה להפכם ליהודים אלו כללו מילה ומתן שם חדש לגברים לרוב אחד משמות מיוחדים לבריה בלבד שציינו בדרך זאת או אחרת את עבדותם..באתיופיה קיבלו הבריה של הביתא ישראל " את השם "בריה פלאשה" על מנת להבדיל בינם ובין הבריה של הנוצרים שהיו בעלי מעמד דומה ומקביל של עבדים אבל בעלי דת נוצרית .
.( אפשר להשוות זאת אגב לשבטי בדוים בארץ שבמשך דורות חיו עימם קבוצות של עבדים שהובאו מאיזורים באפריקה ומצב העבדים אצלם הקביל ומקביל לזה של הבריה באתיופיה וחלק מהם אף נושא את המילה "עבד " כשם משפחה ) .

חוקי הבריה

לבריה היה אסור כעת לשאת לאישה מישהי שלא הייתה מהעבדים של הביתה ישראל דהיינו הבריה האחרים .וזה אמר שאסור היה עליהם להינשא ל"בריה " של הנוצרים ,או של המוסלמים . .
אך מבחינת הקהילה של" הביתא ישראל "מהותם האתנית לא השתנתה והם לא נחשבו ליהודים מלאים "אמיתיים " ובמהותם הפנימית נשארו "בריה " ו"עורם לא השתנה .
לגבי המגבלות הלכתיות והדתיות שחלו על הבריה: המגבלה הבסיסית הייתה שנאסר עליהם להינשא לביתא ישראל ה"צ'ואה" ( וכאמור גם לבריה של בני דתות אחרות ) . . וגם ילדיהם של הבריה נחשבו כעבדים במשפחה שהחזיקה אותם.
,וכך היו אדונים רבים מ"הביתא ישראל" שהחזיקו שפחות בארה בתיהם לצרכים מיניים בלבד. וידועים גם מקרים הפוכים של גבירות שהחזיקו עבדי בריה בבתיהן  לצרכים מיניים .
היה מקובל שאדונם של הבריה יביא מהם צאצאים אם כי אלו לא נחשבו בשום אופן כיורשים שווי זכויות היו כללים נוקשים ביותר ששימרו את ההבחנה בינם ובין הביתא ישראל :
אחוז קטן של דם "בריה" בדמו של אדם היה הופך אותו אוטומאטית ל" בריה מלא " ורק לאחר כמה דורות או דורות רבים יכול היה "הכתם " להתנקות מספיק כדי שאדם ממוצא "בריה " יוכל לשאת מישהי מהביתא ישראל וגם זה רק מהמעמדות הנמוכים יותר.
היו גם כללים ברורים מאוד באשר לכניסתם לבתי כנסת שאליהם הייתה להם רק כניסה מוגבלת ורק לאיזורים מוגדרים במיוחד עבורם. הכללים בעניין זה בכל אופן השתנו מאיזור לאזור באתיופיה . וכך היו איזורים שהקפידו במיוחד ובהם לא הייתה לבריה כל כניסה לבתי הכנסת והם יכלו להתפלל בחצרותיהם  בלבד.  אבל זה לא היה מקובל ברוב המקומות .
כן היו כללים בעניינם בענייני שחיטה לאנשים מהביתא ישראל אסור היה לאכול חיה שנשחטה בידי בריה גם אם זה בוצע לפי כל הכללים החמורים ביותר של כשרות .מצד שני לבריה היה מותר לאכול חיה שנשחטה בידי מישהו מ"צ'אוה ".

היו כללים נוקשים גם לגבי קבורת הבריה ,אם כי אלו שוב השתנו מאיזור לאיזור . היו מקומות שבהם הבריה יכול היה להיקבר רק מחוץ לבית הקברות היהודי והיו מקומות ששם יכול היה בריה להיקבר בבית  הקברות היהודי ביחד עם הצ'אוה ללא כל הפליה במוות .

העבדים במדינת ישראל

חלק מהם עלו לישראל ממש במטוסים האחרונים מאתיופיה וזאת מבלי שהרשויות יבצעו כל הבחנה בינם ובין הביתא ישראל ( ומן הסתם רוב הישראלים שטיפלו בביתא ישראל אף לא היו מודעים כלל לעניין מאחר שהביתא ישראל " שמרו עליו בסוד ) .
בתוך קהילת הביתא ישראל בכל אופן הגבולות בין הקבוצות נשמרו בקפדנות גם בארץ . היו משפחות שציפו מהבריה שלהם מאתיופיה ימשיכו לחיות איתם ולשרת אותם גם בישראל ואכן היו כמה בודדים מבין אלפי הבריה שעלו לארץ בעיקר המבוגרים יותר שנשארו להתגורר בבתי אדוניהם לשעבר גם אלו  שקיבלו את עצמאותם בתעודת הזהות כחולה.
נישואין בינהם ובין הצ'אוה נאסרו גם בארץ .וידועים מקרים שבהם חיילים מהביתא ישראל סירבו לקבל פקודות מחיילים בכירים יותר ממוצא הבריה .
כל פרשיית הברה שנשמרה בסוד בקרב בני העדה האתיופית והייתה ידועה רק לחוקרים בודדים כמו חוקרת הפולקלור הגר סלומון,האנתרופולוגית שלווה וייל ומלכה שבתאי נחשפה לבסוף ב בכתבה גדולה ב7 ימים של 1.11.2002 של נטשה מוזגוביה ודני אדינו אבבה בשם "האתיופים קוראים להם שחורים " . פירסום הכתבה גרם לסערה גדולה בקהילה אתיופית .ובין השאר הושמעו טענות שונות שמן הראוי היה להמשיך לשמור את הפרשה בסוד על מנת שהקהילה האתיופית לא תיפגע.
אך אין לשמור בסוד על דברים מאוסים מסוג זה וחשיפה של מוגלה רק יכולה לתרום להבראה של גוף בריא שסובל ממנה .
בישראל שבה החברה הישראלית אינה מפלה בין אתיופי ואתיופי גבולות אלו נפרצים יותר ויותר ויש לקוות שכבר בעתיד הלא רחוק יפרצו לחלוטין ושוב לא תהיה הבחנה בין הביתא ישראל והבריה. והם כולם יחשבו רק לדבר אחד ויחיד ליהודים-ישראלים .מה שהיה מקובל וטבעי באתיופיה אינו דבר ומקובל ואינו טבעי בחברה שלנו שדוחה ובצדק מכל וכל את כל רעיון העבדות והאפשרות שאדם ישאר עבד בגלל מוצאו .

 

.ראו גם

הגר סלומון "גלגוליה של תודעה גזעית מאתיופיה לארץ המובטחת "

חומר נוסף בנושא  הבריה  ההיסטוריון של יהודי אתיופיה סטיבן קפלן עסק  בנושא זה במאמר
STEVEN KAPLAN CAN THE ETHIOPIAN CHANGE HIS SKIN? THE BETA ISRAEL (ETHIOPIAN JEWS) AND RACIAL DISCOURSE
African Affairs 98:535-550 (1999ובספרה  האנגלי של הגר סלומון
אנשי הצבוע The Hyena People: Ethiopian Jews in Christian Ethiopia      
University of California Press;  1999     המבוסס על עבודת התזה שלה

  ביתא ישראל ושכניהם הנוצרים באתיופיה : ניתוח תפיסות מרכזיות ברמות שונות של גילום תרבותי,19
 
 

ועוד כמה מאמרים של הגר סלומון

Slavery among the Beta Israel in Ethiopia: Religious Dimensions of Inter-group Perceptions." Slavery and Abolition 15(1):72-88.
"Reflections of Ethiopian Cultural Patterns on the 'Beta Israel' Absorption in Israel: The 'Barya' Case." In "Between Africa and Zion": Proceedings of the First Conference on Ethiopian Jewry, ed. Steven Kaplan, Tudor Parfitt, and Emanuela Trevisan  1995 Semi, 126-32. Jerusalem: Ben-Zvi.

Between Conscious and Subconscious: Depth-to-Depth Communication in the Ethnographic Space

ETHOS  Volume 30 Issue 3 Page 249-272, September 2002

Blackness in Transition: Decoding Racial Constructs through Stories of Ethiopian Jews
Journal of Folklore Resaerch Vol 40 issue :1   2003

 

)

 

נטשה מוזגוביה ודני אדינו אבבה  דנו בנושא במאמרם העיתונאי "האתיופים קוראים להם שחורים " ידיעות אחרונות -7 ימים 01.11.2002

 

אך מאז לא התפרסם רבות על הנושא בעיתונות .
ראו גם :

 

 

 

י/

Image result for Hyena People (Paperback) ~ Hagar Salamon (Author) Cover Art

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

109 תגובות על “העבדים של יהודי אתיופיה”

עשינו טובה לבריות שלקחנו אותם בתור עבדים אנחנו צאצאים של שלמה המלך ועליהם נגזר לשרת אותנו זה העונש שהם קיבלו בגלל חם בנו של נח. בסופו של דבר יצא לפלשה בריה טוב הם הוטמאו עמוק איתנו הפלאשים הטהורים זרע דוד וזכו להגיע איתנו מאפריקה העניה המתאסלמת והחלשה לארץ הקדושה שה' הבטיח לאבותינו דרך אגב אנחנו בני ישראל האמיתיים וכפי שהבטיח לנו ה' הגענו לארץ בנויה כבר ולא היינו צריכים לבנות אותו ומשיח בן דוד יהיה אתיופי כולכם תראו ותוככו על השקרים של הרבנים שמנסים להסית את המלכות מאיתנו בני דוד

אתה פשוט חסר מנת שכל… החשיבה שלך מוטעת מלידה, אף אחד לא צריך לשרת אותך או את " היהודים " ומזה משיח בן דוד אתיופי? אתה גם מהאתיופים הטיפשים שמושפעים מהדת….מתי תבינו שכולנו אותו , במקום להיות מאוחדים ולהילחם בגזענות במדינה הזו , אתם יוצרים מלחמה בתוך העדה …..תתעוררו קודם כל תסתכלו על אנשים כבני אדם ולא כעבדים או יהודי או נוצרי או מוסלמי….

2017 היא שנה של התבוללות האתיופים עם אריתראים נוכחתי לדעת ממחקר בשטח בחמארות בפת תא וכו שיש בנות אתיופיות נשואות כבר לאריתראים למזלנו בתורת ישראל מנגנון ששומר על היהודים וכל מי שלא יהודי נפלט בדרכי שמיים……בישראל יש מוסלמים נוצרים והרבה אתיופים נוהרים להתפלל ברחוב אתיופיה בירושלים שם יש כנסיה אתיופית…..בקיצור נמרץ כבר נאמר "בירמיהו י"ג כ"ג, נאמר על התנהגותו הרעה של העם שאין סיכוי שתשתנה: "היהפוך כושי עורו ונמר חברבורותיו?" גם כאן שחורים שאינם בעלי ספרי יוחסין הם בבחינת גויי לכל דבר ועניין גם אם יעשה צבא וילמד משפטים וידבר עברית רהוטה ויוולד בישראל הוא אינו שונה ממוסלמי ונוצרי
רק ספרי יוחסין זולם הם גויים המצווים במצוות בני נוח בלבד

מהסיפור העגום הזה הוא שכולנו תוצר של חברות שמסביבנו .
הביתא ישראל התפתחו באתיופיה בקרב תרבויות שלא ראו כל רע בעבדות אז גם הם קיבלו את העבדות כדבר מובן מאליו .
אפ חישאלו אותי מה הדבר הגדול ( והכמעט יחיד ) שאותו הביאה תרבות המערב לתרבויות אחרות לצד כל הניצול והדיכוי הכלכלי הקפיטליסטי קולוניאליסטי וכו' אז זהו הרעיון על הצורך בביטול העבדות וזהו אינו דבר שכל כך מובן מאליו .

ולמרות שלא קראתי על כך את הכתבה של נטשה מוזגוביה ב"7 ימים" שמעתי על העניין במהלך שירותי הצבאי. כמו כן ישנה חלוקה נוספת בקרב יהודי אתיופיה, בין טיגרים לאמהרים כשבהיררכיה הפנימית הטיגרים נחשבים ל"נחותים" יותר מאיזושהי סיבה עלומה.

בצבא התוודעתי לעוד תופעה: חלוקה היררכית בין עובדי הרס"ר. עובדי הרס"ר שעבדו בתוך הבניין התייחסו בזלזול ובאדוניות אל עובדי הרס"ר שעבדו בחצר.

ב"אור התכלת העזה" של עמוס עוז הוא מספר כי בקריאה של א.ד. גורדון עולה התהיה מדוע הוא יצר את דת העבודה, והתשובה לכך היא שכל מהפכה שמשנה את הסדר החברתי בעצם יוצרת חלוקה מחודשת של מדכאים ומדוכאים והשאיפה של א.ד. גורדון הייתה שברגע שהעבודה לא תתיפס כמשהו מדכא אזי אולי יווצר שוויון אמיתי.

הסיבה של הדירוג הפנימי שאתה מתאר היא ככל
הנראה שכך היה באתיופיה :האמהרים היו העם השולט והטיגרים היו קבוצה נשלטת אז הביתא ישראל חיקו בכך את מה שהיה סביבם .
היום אגב הטיגרים הם אלו ששולטים באתיופיה אז מן הסתם המדרג השתנה …לפחות עד שהאמהרים יחזירו את היוצרות וחוזר חלילה .
כמובן גם אצל היהודים האשכנזים יש מדרג כזה עם מי כדאי להתחתן עם הליטאים בדרגה העליונה והרומנים כמדומני בתחתית .

ופעם היהודים הספרדים החשיבו את עצמם כעליונים ואת היהודים האשכנזים ואת ליטאים יותר מכל כחלאת אדם .
היום החרדים האשכנזים נוקמים ומתנהגים בגזענות לספרדים אבל הם חכמים מספיק כדי להכניס את המיטב מהם לבתי האולפנה שלהם .
אצלהם לפחות הדירוג הזה לא כולל עבדות .

אני מכיר כמה יקים הטוענים תמיד שהם "עליונים" על שאר האשכנזים. תמיד שמתי לב שיוצאי ברלין, וינה ושות' מרגישים עצמם יותר תרבותיים מיהודי מזרח אירופה. חשבתי שאצל האשכנזים יש מעין "הסכמה שבשתיקה" בנושא זה.

שהיקים אכן נחשבו לעליונים תרבותית עד תקופת מלחמת העולם השנייה.
מאז המעמד שלהם כעליונים כמעט חוסל בעיני יהודים אחרים וזה גם שיקף את הריסוק המוחלט שחל במעמדם של הגרמנים כאומה תרבותית עליונה ( היום הם נחשבים לאומה תרבותית ממדרגה שלישית או רביעית לכל היותר
היום היקים נחשבים לעוד קבוצה יהודית בעלת עבר מפואר אבל בלי הווה כזה.
נראה לי שכיום בדירוג התרבותי אצל החרדים לפחות הליטאים עומדים בראש , ואלה שנחשבים לקרובי משפחתו של הגאון מוילנה הם העילית שבעילית הליטאית .

בהקשרה של תרבות חילונית בכלל ובאקדמיה בפרט נתפסו כעידית שבחבורה עד לפני כעשור או שניים.

ביקים שחיו בגרמניה לפני מלחמת העולם .
הדור שצמח מאז בגרמניה או היקים הצעירים יותר כאן בארץ אינם נחשבים למשהו .
ושוב זה משקף גם את הירידה בעוצמתה ובמעמדה התרבותי של גרמניה עצמה .
דווקא היהודים הליטאים היגיעו למעמדם לחלוטין בזכות עצמם ולא בגלל העוצמה התרבותית הסגולית של המדינה שבה חיו .

האם אתה טוען דברים אלו בגלל שיש לך שורשים ליטאים?…

יתכן שהליטאים באמת נחשבים מאוד אצל הדתיים והחרדים, אבל בחברה החילונית – מי בכלל שמע עליהם?

היכן שאני גדלתי לפחות (חיפה) – מוצאו של האשכנזי נחשב יותר ככל שהתרחק ממזרח אירופה. כלומר, גרמני נחשב לאליטה. אם מוצאך מאנגליה למשל (דורות רבים ככל האפשר) – אתה נחשב מערב אירופאי אמיתי. מצרך נדיר במיוחד אצל האשכנזים…

ליטאים? "הם בכלל חבורה של דוסים, לא???" 🙂

במיוחד בחברה החרדית .
שם הכבוד הגדול מכל הוא להיות קשור למשפחה ליטאית מיוחסת .

לא אמרתי כלום על החברה החילונית .
נכון ששורשי הם ליטאיים .אבל גם גם טרנסילבניים .וסך הכל מזרחיים .דהיינו מזרח אירופיים .
אני מניח שהחברה החילונית היום מעריכה יותר מכל את מי ששורשיו הם מארה"ב וקרובים לשם ככל האפשר .
וכפי שציינתי היהודים הגרמנים נחשבו "פעם " לאליטה " אבל לא עוד .
כבר מזה שנים רבות .

משהו מאוד מעניין בדיון הזה
אנשים מדברים על גזענות מהצד
לא מתוך פגיעות ורגש מתפרץ
דיון אקדמי שפוי
אולי תדביקו בזה את שאר העולם ויבוא שלום עלינו?

תסתכלו אפילו בארץ , למדתי בפינימיה והתיגרים השתלבו יפה וגם ידעו לעמוד על שלהם , והאמהרים תמיד קיטרו
עד כמה שהבנתי מיודע דבר גם התיגרים וגם האמהרים הם גזעניים כלפי עמים אחרים באתיופיה ולשניהם מעמד זהה באתיופיה שלטו רק תיגרים ואמהרים השבטים האחרים לא שלטו כיום שולטים התיגרים

נחמד לגלות שכתבות שלי מביאות לבסוף לתגובות ולתוצאות בעולם האמיתי .
להלן סיפורה של בחורה אתיופית ששמעה במקרה את המילה "בריה " בביתה ( ההורים התוכחו עם ללחכת לחתונה של מישהו כזה ) היא לא הבינה במה המדובר וחיפוש באינטרנט הביא אותה לכתבה זאת .
ומה שקרה כתוצאה מסופר כאן
אתיופים צבועים ( ולא בשחור …)
http://www.yopi.co.il/news.php?N_ID=2217

וכל מה שיש לי לעשות הוא רק לחזק את ידיה של הכותבת הסקרנית האמיצה

אפ חישאלו אותי מה הדבר הגדול ( והכמעט יחיד ) שאותו הביאה תרבות המערב לתרבויות אחרות לצד כל הניצול והדיכוי הכלכלי הקפיטליסטי קולוניאליסטי וכו' אז זהו הרעיון על הצורך בביטול העבדות וזהו אינו דבר שכל כך מובן מאליו ."

מה היה בארה"ב אם לא עבדות הכי אכזרית שיש?
עד המאה ה19 ברוסיה הייתה עבדות פיאודלית חוקית לחלוטין.
וכו'

ביטול העבדות לא בא בגלל "מוסריות מערבית", אלא בגלל המהפכה התעשייתית.
לא היה כבר צורך בעבדים.

עבדות אכזרית .וכתוצאה התקיימה מלחמה אכזרית בין חצי אחד של האומה האמריקנית עם החצי השני על מנת לבטל אותה.
לא ידוע לי שבאיזה שהוא מקום אחר אי פעם התחוללה מלחמה שאחת ממטרותיה המוצהרות היו ביטול העבדות .

אחת הסיבות למלחמת האזרחים בארה"ב באמת הייתה העבדות.

אך לא בגלל מוסריות, או אידיאלים נעלים.
גם בצפון הכושים היו תושבים סוג ז'

לצפון לא היה צורך בעבדים בגלל התעשייה המפותחת.

בעוד שהדרום היה מושתת על חקלאות שדורשת ידיים
עובדות.
גם היום ב

ועוד צביעות שרבים שוכחים!

גם אחרי מלחמת האזרחים, האמריקאים המשיכו ברצח העם של האינדיאנים, בגניבת אדמותיהם, רכושם, והחופש שלהם.

אז לבוא ולומר…שלמערב יש ערכים גבוהים כאלה או אחרים, או שהמערב הביא ביטל את העבדות זה לא נכון .

כל המוסריות של המערב, וזכויות אדם שאנו רואים היום.
לא באו יש מאין, אלא לאחר זוועות מטורפות שהמערב היה אחראי עליהם ב200 השנה האחרונות, כולל רציחתם של מאות מיליונים.

לא מחשבים את עצמם בתור שחורים העליונות החבשית גרמה לכך שבמירוץ לאפריקה שגם אתיופיה השתתפה בה וגרמה למוות של 5 מילון אפרקאים בגלל שלא היו חבשים.
העמיים החבשים הם אלו אשר ממוצא שמי ולא אפרקאי.

כום זה נכון שהטיגרים שולטים באתיופיה במסווה של מלס זנאווי טיגרי אך כל משרות הממשלה כולל השפה הם אמהרים.

האמהרים באתיופיה הם כ-30 מיליון והטיגרים 6 מיליון.

יש כאן תגובות כל כך לא מבוססות. מאוד מצער לראות שחלק מהתגובות נכתבות על סמך התגובות הכאילו אקדמיות והמלומדות של אלי אשד
אדון אשד מגבב שטויות, הוא מספר בדיות על אנשים ונופים שמעולם לא ראה. הוא כנראה עסוק מדי בלהאמין לדברים כתובים, או דברים שנאמרו על ידי אחרים.

איזה אתר ואיש הזוי.
עלק בלש תרבות

כן כי הזבל שאתה רושם בו כמו מטורף ממש מבוסס. מצאת לך על מי להתנשא.

אגב, העבדות בארה"ב לא הסתיימה בגלל מוסריות. דביל (גם אחרי שהיא בוטלה השחורים היו חסרי זכויות בסיסיות בצפון ובדרום). אברהם לינקולין אמר במפורש ששחורים לדעתו נחותים גנטית והוא מאמין בעליונות לבנה. היא הסתיימה מסיבות כלכליות שכן מדינות הדרום שגשגו בעקבות העבדות ורצו עצמאות, לא איחוד. אבל אל תתן לעובדות ואובייקטיביות לעצור בידך.

נ.ב – למה שלא תעשה מחקר לגבי התרומה המשמעותית של יהודי אירופה לסחר העבדים האפריקאי? אה שיט, זה לא תורם לאג'נדה שלך.

דרור היקר ( אם זה אכן שמך )
כמה כללים שאתה צריך לזכור ולשנן אם אתה רוצה להגיב כאן :
ניבולי פה הם אסורים באתר זה .
והם גם מציגים אותך כאדיוט שאינו מסוגל לשמור על לשונו אז אני ממליץ שתנקה את לשונך בכל פעם שאתה מגיב כאןואו בכל מקום אחר.
אתה לא רוצה שיחשבו שאתה אידיוט אלא מגיב רציני נכון ?
אז קח לתשומת ליבך ותחשוב חמישים מיליון פעם לפני שאתה רושם כאן .
וכעת לעצם העניין .
איפה אמר לינקולן שלדעתו ששחורים לדעתו נחותים גנטית והוא מאמין בעליונות לבנה. ?

ומתי בדיוק אמר את זה?
הבא הפנייה מזדוייקת בבקשה .
לתשומת ליבך לינקולן ראה בעבדות חטא שעליו ישלמו תושבי ארה"ב ביוקר בגלל זעם האל .
ולנ.ב.
:אני מניח שאכן היו סוחרי עבדים יהודים כמו שהיו פושעים יהודים וסוחרי זונות יהודים ..
אז מה ?
האם אתה יכול להסביר לי מה הרלבנטיות של זה לנושא רשימה זאת ולעובדה שארה"ב ואנגליה הן המדינותה יחידות בהיסטוריה שנלחמו באופן אקטיבי בעבדות?
אלא אם כן כמובן דרור היקר אתה יכול להצביע על איזו מדינה לא מערבית שאי פעם נלחמה בעבדות .
האם אתה יכול להצביע על מדינה או תרבות כזאת דרור היקר?
אם כן נקוב בשמה .
אבל בלי ניבולי פה דרור היקר.

כמדומני שנתקלתי בקישקושים שלך גם במקומות אחרים בכל פעם לא היית מסוגל להבהיר את עצמך .
במקום לבלבל את המוח על כך שהכל כאן לא מבוסס עדיף שתתחיל להבהיר מה לא מבוסס ,ונבדוק אם אכן כך הוא.
אז עם מה בדיוק הבעיה שלך חבר יקר אם יש בכלל כזאת ?
עם הטענות שהיו ליהודי אתיופיה עבדים ?
או עם הטענה שמלחמת העזרחים הייתה היחידה ששבה לחמו כדי לשחרר אנשים מעבדות ?
הבמה לרשותך חבר יקר

אי אז בשנות החמישים השישים והשבעים היה קיים ז'אנר שלם של ספרים וגם סרטים שמטרתם הייתה להראות עד כמה ילדי העולם הם דומים זה לזה עם כל זה שהם שונים ומשונים זה לזה .ז'אנר שכיום בעידן שבו כאשר התקשורת כבר עוסקת בילדים במקומות אקזוטיים היא מתמקדת בעיקר בילדים חיילים ובילדות זונות מסוממות , נראה כמשהו תמים מעידן אחר.
ועל ספרי ז'אנר זה כמו "גנט הילדה מאתיופיה" שהוא אחד הספרים הראשונים בעברית אם לא הראשון שעסק בחי היום יום של הילדים באתיופיה ראו : "
ראו :
"עם גנט הילדה מאתיופיה
http://www.notes.co.il/eshed/54784.asp

הרי כל יהודי אתיופיה צאצאים בעצמםם לשחורים מה ההבדל בוא נגיד שרוב רובם הוא שחור ויש כאלה צאצאים לתימנים ולמצרים אזבולשיט יבני זונות חוץ מזה הפלשמורה הם הלבנים.

בול אחי נכון אתה צודק אבל בקשר לפלשמורה לא בטוח שהם רק הלבנים
הרי האמהרים והטיגרים ממוצא תימני ערבי כנעני(עברי) וארמי כלומר בבלים מעירק של היום וכולל מצרים ועוד כמה עמים שהתערבבו ויצרו את ממלכת אקסום ולאחר מכן שושלת שלמה ואחרי זה את תקופת אמהרים כמובן סמיין גונדר……..

אתם רואים את הנער המסכן זה נכון שהוא לא חבשי אבל רוב בתי ישראל בעצמם צאצאים שלו בעבר הרחוק ושל שבטי אגאו המקוריים של אתיופיה ועוד כמה מהגרים מהמזרח שהצטרפו לשבט דן שנשאר

מעניין מאוד לברר האם הרבנים ובראשם הרב עובדיה יוסף שטענו כי הפלשים אינם צריכים בכלל גיור בהתמך על פסק הרדב"ז ידען על כך? ספק גדול מאוד. מה אדוני חושב על זה? אני באמת חילוני לחלוטין , אסביר את עצמי בהמשך למה התכוונתי בשאלה זו, אם השיחה תימשך.

כל התיאוריה של שבט דן הוא הבל הבלים שקר כזב, התיאויה המטומטמת ביותר שראיתי מימי חיי. כהני העדה אומרים שמוצא העדה משבט יהודה שיהודים היגרו ממצרים לאחר חורבן בית ראשון שום שבט דן או חרטה אחרת שהרבניים המציאו.

המוצא שלי הוא ערב רב של אפשר להגיד תימנים מצרים ארמים ואתיופים מקומים בדוק . לכן אני חבשי

כולכם בני זונות עלובים שלא יודעים אחד אחד על העבר שלו אז לכו תדחפו אצבע ואוליי תיתעוררו כי אתם מדברים הבל הבלים ובגלל חארות כמותכם החברה לא מקבלת את השונה.

גיבוב של שטיות….
יהדות אתיופיה ביתא ישראל אינה שייכת לא לקבוצה האמהרית ולא לטיגרית אנו נקראים ביתא ישראל קבוצה שבעבר הייתה בעלת ממלכה רחבה ששלטה על רוב אזורי חבש.
נכון שישנם עולים יהודים מחבל טיגראי כשם שיש עולים מגונדר וארומו וולקיט אבל אנחנו באים כמקשאה אחת ביתא ישראל עם תרבות מפוארת ואם בתרבות עסקיינן חוקר תרבות יקר בדוק את מקורותיך לעומך באם לול אני ממלי. שלא הלול תשוב באופן בהול
!!!!!!!

לא הבנתי כלום ממה שאתה טוען .
יש כאמור עולי אתיופיה שבאו מהאיזור האמהרי ויש שבאו מהאיזור הטיגרי ובכל מקרה הם מושפעים גם מהתרבות שבולטת באיזור שממנו הם באים

יהדות חבל טייגרי שבמקרה אימא שלי משם תמיד היו יהודים וכך גם יהדות חבל גונדר….
בארץ זה לא משנה כבר טיגרי אמהרי זה העבר במילא שהיינו יהודים שם לא התקרבנו לקהילות המקומיות אז למה בכלל לשייך עלינו את החלוקה התרבותית הזו..מקומנו בארץ..נכון שזו ארץ זבת חלב ודבש לפמים אבל לפחות זה המקום שלנו ולא מדינת אתיופיה …
לכן החלוקה צריכה להתבטל כולנו אחד באים כמקשאה אחת גדולה יהדות אתיופיה חבל טייגרי וולקאייט והמהרה .
בשביל הפארנגים/צעדו כולנו אתיופים…..וככה רואים אותנו ועלינו להיות מאוחדים.

בנוגע לבריה אכן זו תופעה שלא הייתי עד לקיומה עד קריאת הכתבה בעיתון ואני חושב שזו תופעה תרבותית שחלפה מן העולם המתוקן ו שלא תהיה קיימת בדור הצעיר נקודה.

ביתא ישראל לנצח שרדנו 2000 שנה אחי נשרוד עכשיו נחייה באושר עוד 2000.

ביי לכולם.

הפסקה האחרונה ממש דפוקה! מי אתה שיקבע אם בארץ לא נבדיל בינהם. חל איסור מוחלט להינשא לברייה ובצדק ושכך ימשך לנצח. אנחנו העם הנבחר ביתא ישראל!

אני בתור חבשי יליד הארץ נכספתי לעניין הבריה לא מזמן ובדקתי את העניין אמרתי לאמא שלי בצחוק שהכרתי מישהי שהיא בריה ואני מתחנןן להביא אותה לבית היא כול כך היתעצבנה חח בחיים לא ראיתי אותה ככה מסקנה בכול עדה יש הבדלים וגזענות

אז יש או אין "בריה " עבדים של יהודי אתיופיה ?
מסתבר שקמו עכשיו קבוצה של סטודנטים אתיופיים שמנסים להכחיש זאת וטוענים שזאת הכל המצאה של החוקרים.
למרבית הצער הטיעונים שהם מעלים הם מתחת לכל ביקורת.ולרוב מתבססים על זה שכל אותם חוקרים ומתנדבים שעובדים עם האתיופים אינם אלא גזענים ומיהם שיעזו לכתוב על הקהילה האתיופית מבחוץ?
ראו את הדיון הזה בפורום האגודה ליהודי אתיופיה :
http://www.iaej.co.il/newsite/forums_viewMessage.asp?forumID=2&msgID=2295
וראו כאן
http://www.iaej.co.il/newsite/forums_viewMessage.asp?forumID=2&msgID=2305
הטענות כאן בבירור מנסות לשנות את המציאות שידועה הן לחוקרים ולנחקרים והן לסטודנטים הם טוענים שאין מציאות של אפליה גזעית בתוך הקהילה האתיופית עצמה מאחר שהחוקרים שבאים מבחוץ באים מעמדה א פריורי של גזענות.
מצערת העובדה שהסטודנטים שיודעים היטב על תופעת הבריה במקום לנסות להאבק איתה פשוט מנסים להכחיש אותה ( שימו לב שבאחד הדיונים הכחשה כזאת באה מיד אחרי דיווח של מישהו שמספר לפי תומו על ה"בריה" של משפחתו שהוא מכיר ) ולהטיל את האשמה על החוקרים משל הם הגזענים האמיתיים .

דבר שהוא כמובן הרבה יותר קל ובטוח מבחינת החברה הסובבת אותם.

יש מקום להניח שתופעה זאת רק תלך ותתעצם אצל הסטודנטים האתיופיים כחיקוי לתופעה הקיימת אצל המכונים "הזהות המזרחית ".
יש גם סבירות שלפחות כמה מאותם סטודנטים אכן יגיעו לעמדות הנהגה בקהילה כפי שקורה בדרך כלל מאחר שהם נותנים אצטלה אקדמאית ו"מכובדות " לדעות הקדומות שכבר קיימות בקהילה.

את הנזקים שהדבר יביא לחברה ממוצא אתיופית בכלל בישראל אין לשער שהרי "הבריה " חיים וקיימים והיחס כלפיהם נשאר בעינו וההכחשה של עצם קיומם אינה מבטלת אותו,בבוא היום והוא יבוא זה יתפרץ אצלהם בצורות שכרגע אנחנו רק יכולים לנחש אותן.

מסתבר כעת שגם אצל האתיופים הסובלים מגזענות יש גזענות משלהן שמתחילה להתפרץ
כפי שאפשר לראות מהדיון המעניין הזה
כאן
http://youngethiopianstudents.wordpress.com/2011/03/15/%D7%90%D7%99%D7%9F-%D7%92%D7%9D-%D7%90%D7%AA%D7%99%D7%95%D7%A4%D7%99%D7%95%D7%AA-%D7%92%D7%99%D7%91%D7%95%D7%A8%D7%95%D7%AA/
שימו לב למתדיין המכנה את עצמו YES ואת האובססיה הגזענית שלו עם "האשכנזים" ,יש מקום להניח שעם יש גם אחד כזה בקהילה אתיופית אז ישנם גם אחרים.

ויש את הדיון המעניין מאוד הזה על נושאי החופש האקדמאי ולמעשה על יחסם המתנשא והמזלזל כביכול של חוקרי יהודי אתיופיה והישראלים ממוצא אפריקני.
כאן
http://www.iaej.co.il/newsite/Forums_forum.asp?ForumId=16&PageNum=2
0 ושימו לב שהדיון נמשך לאורך עמודים רבים ).
אפשר להסיק ממנו מסקנות מעניינות. נראה שיש קבוצה של סטודנטים ישראלים ממוצא אפריקני שמתנגדים בכל תוקף לרוב המחקר על יהודי אתיופיה ורואים בו סוג של גזענות ודיכוי.
לפעמים הם מביאים הוכחות לטענתם לרוב המדובר ברטוריקה קשקשנית של שנאה וגזענות.
המטרה היא צבירת כוח של חברי הקבוצה על ידי העצמת הדעות הקדומות שכבר יש בקהילה כנגד כל מי שאינו ממוצא אתיופי. והאשמת כל מי שאינו שייך אליהם כבוגד.
למעשה יש כאן חזרה מדוייקת מילה במילה על מה שקרה כבר בעבר עם "הזהות המזרחית " ארגון "קדמה " אחותי וכו' שהשתמשה ומשתמשת באותה הרטוריקה שהייתה מיועדת בראש ובראשונה לא דווקא כנגד הגזענים בקהילה של "הפרנג'ים" ( מילת ניבול הפה של האתיופים ללבנים)שאותם כרגיל כמו קודמיהם הם מקבלים בברכה כאחים במאבק להפרדה גזעית וגזענית אלא בראש ובראשונה כפי שהם מאשרים בעצמם כנגד כל אותם אנשים בעלי כוונות טובות חוקרים ופעילים שאינם חלילה ממוצא אתיופי ולכן הם בעיניהם הסכנה האמיתית לזהות הקהילה.
ושניהם מחקים את הפנתרים השחורים ומלקולם אקס בארה"ב.
מה צופן העתיד לקבוצה זאת ?
מן הסתם הם צוברים כוח ומן הסתם בעתיד מאחר שהיום הם נראים כאופוזיציה הצעירה הם יהיו מקובלים מאוד בעיני הצעירים"הזועמים " בקהילה.
עם זאת מאחר שקבוצה זאת פועלת וחיה על הפצת דיעות קדומות וסטריאוטיפים גזעניים מכל הסוגים ,
עם וכאשר יתפסו כוח סביר שהם ינסו ליצור הפרדה כל שהיא בין הישראלים ממוצא אפריקני ושאר הישראלים בטענה שבהם סובלים מגזענות וכמובן האינטרס שלהם יהיה ליצור כמה שיותר גזענות כזאת מאחר שזה מחזק אותם ואת טענותיהם שהכל שונאים אותם ורודפים אותם. .
נשאלת השאלה איך הם יתמודדו למשל עם תופעת "הבריה " העבדים בקהילה
כרגע כמובן הם מכחישים את עצם קיומם עם טענות מגוחכות שונות.
ההשערה שלי הם רק יעצימו את תופעת ההפרדה הדכאנית הזאת בקהילה.
לעתיד נראה אם אני צודק.

והנה דיון מעניין ומלמד מהפורום של האגודה למען יהודי אתיופיה :בין מתדיינת בשם חביבה ומתדיין קבוע בפורום בשם "תובל" :
כאן :
http://www.iaej.co.il/newsite/Forums_forum.asp?ForumId=16
chaviva

שלום לכולם,
אני סטודנטית ,במסגרת הלימודים אני צריכה ליצור רעיון חדש..
בחרתי בפרוייקט שהמטרה שלו לאפשר למידה והתמזגות הדדית של התרבות האתיופית והישראלית בכמה מישורים –
במישור התרבותי(טאלה לצד בירה ישראלית..)
במישור היצירתי(חקלאות,כדרות..)
ועוד..

ניסיתי לחפש מידע על שיטות חקלאות שהיו באתיופי'ה ולא מצאתי..
בדקתי בהמון מקומות ואין מידע..
לכן,אני אשמח מאוד אם מישהו יודע על שיטות מסוימות שהיו,או באיזה כלים השתמשו..
כל דבר מאוד יעזור!!!
תודה רבה!! "

ועכשיו תגובתו של תובל :
יש לי רעיון מצויין בשבילך
נסי לממש את הרעיון שלך באוכלוסייה אחרת – למשל אירופאית. למשל, לבדוק מה היו שיטות קילוף תפוחי אדמה ברוסיה או בפולין או מה הקשר בין חליבה ומקצוע העגלונות. אפשרות אחרת, כיצד העבירו יהודים את הזמן החופשי שלהם באזורים אלה. אם אינך מוצאת את האזורים האלה כראויים, תמיד עומדת לך הזכות לחפש נושא אחר, שלא דשו אותו במאתיים השנה האחרונות בני אירופה או חוקרים שנולדו לאחר הקמת מדינת ישראל.

וולאק יופי, כל סטודנטית מתחילה חושבת שאתיופים הם המקור הזמין ביותר למלא את עתידם. "

תגובת חביבה :
"הרעיון שלך מצויין.. ו chaviva 2/3/11 10:16
רק חבל שאני לא מעוניינת בו..

מפריע לך שאני מתעניינת בתרבות שלך?!
מפריע לך לחשוב שאני מוצאת אותה יפה,מיוחדת?!
אני באה ממקום שרוצה להעצים את התרבות האתיופית, לשלב אותה יחד עם הישראלית, להפוך את כולנו לאנשים שיכולים להכיל יותר..

וולאק יופי, כל אתיופי חושב שמנסים לנתח את התרבות שלו,
למצוא פגמים ולחשוב כמה הוא מסכן וצריך עזרה.."

תגובת תובל :"
בוקר טוב אוניברסיטה ו תובל 7/3/11 15:06
פרופ' חביבה, בדיוק מן הטעמים שמנית, הצעתי את שהצעתי – התרבות האתיופית, בניגוד לגשיתך הרדודה, אינה צריכה העצמה. כאן תלויה הבעיה הגדולה וההרסנית, שלך ושכמותך. במיוחד, יש להיזהר כמו מאש, מאנשים כמוך, שמראש מניחים שיש משהו בתרבות האתיופית פגם, שדורש איזו העצמה או שילוב, שזו אותה מחלה.

פרופ', חביבה, החסרים משוגעים אנו? וולאק יופי, רוצה להעצים את התרבות האתיופית, את בכלל יודעת מה פירושה של תרבות – ואתיופיות? אם אינך יודעת, אז פשוט תוכלי לקרוא בספרים, אבל בוודאי ובוודאי שאין היא צריכה את התערבותך. התרבות האתיופית, לידיעתך, מתחילה עוד מן האלף השני, ואני מציע לך שתשמרי מרחק, שלא נעשה לך את מה שעשה לאחרונה לאיטלקים, ראס אלולה אבא נגה.

וולקאק יופי, כל פרנג'י\ת פלצן\נית חושב שתרבותו גבוהה ולכן כל השאר – צריכים טיפוח. "

תגובת חביבה :
בוקר טוב, באמת כדאי שתתעורר.. ו chaviva 11/3/11 13:39

ישר ולעניין-
איפה ראית שכתבתי שבתרבות האתיופית יש פגם?!
גם לא קורא נכון את הכתוב, גם מקלל וגם ציני..
אפילו לנהל דיון תרבותי אתה לא יודע..
אז מי אתה שתטיף לי על תרבות?!
כשאמרתי-
"כל אתיופי חושב שמנסים לנתח את התרבות שלו,
למצוא פגמים ולחשוב כמה הוא מסכן וצריך עזרה.. "
זו בדיוק צורת החשיבה שלך..לא שלי..
אתה חושב שכל העולם חושב שאתם מסכנים וצריך לעזור לכם..
אתה חושב שכל אדם שמסתכל עליכם רואה פגם..
אני ממש שמחה שאני מכירה אתיופים שאין להם רגשי נחיתות, כמוך!!
תתגבר על זה..

אני מצטטת-
"התרבות האתיופית, בניגוד לגשיתך הרדודה, אינה צריכה העצמה"
אתה באמת חושב ככה?!
אולי באתיופי'ה לא היה צריך, אבל אתה כבר לא באתיופי'ה, אלא בישראל..התרבות הולכת ונעלמת, ואני אגיד לך גם למה..
הזקנים הולכים לעולמם, הצעירים מחפשים כמה שיותר להתערות בחברה הישראלית, (במנהגים, בתרבות)..
זו לא רק התרבות האתיופית, למקרה ששוב תרגיש רגשי נחיתות, בכל העדות בקושי מרגישים את אותנטיות העבר..אשכנזים כבר לא אשכנזים, ערקים כבר לא ערקים, כולם מתחתנים עם כולם והמנהגים הולכים ונעלמים..
עכשיו אתה מבין? אני לא התכוונתי להעצים את התרבות האתיופית מהסיבה שהיא רדודה ואין בה ממש..
חבל שאתה חושב ככה, מקווה שאתה יחיד "סגולה" ואין עוד רבים כמוך..
בנוגע לפרוייקט שלי, הסתדרתי..מזל שאני מכירה חבר'ה אתיופים נחמדים שאין להם רגשי נחיתות."
תגובת תובל
זו בדיוק הבעיה ו תובל 12/3/11 12:29
את\ם מוצאים תמיד "אתיופים נחמדים", וזה הדלק שמשכפל פרנג'ים כמוך! כאשר כולם יהיו "לא נחמדים" כמוני, אז גם יגיע החופש לאתיופים בישראל."

אכן מעניין.תובל אינו מעוניין בשום מחקר משום סוג של תרבותו אם החוקר הוא חס וחלילה :אינו אתיופי " או פרנג'י ( מילת ניבול הפה האתיופית לללבנים ).הוא פשוטו כמשמעו מאיים על בת שיחו באלימות ( "ואני מציע לך שתשמרי מרחק, שלא נעשה לך את מה שעשה לאחרונה לאיטלקים, ראס אלולה אבא נגה") שלא לדבר על כך שכל מילה שנייה היא ניבול פה כלפיה .העיקר שתשמור מרחק. .

כל ההבלים שהוא משמיע על הגזענות כביכול של החוקרים הם רק הסוואה של העובדה הפשוטה הזאת.

.

אתה מוזמן לכתוב כאן את טענותיך ולהראות לציבור על מה ביקורתך מבוססת אם בכלל כפוף לכללים האלו .
אסור בתכלית האיסור לכתוב כאן את ניבולי הפה המטונפים הגזעניים האלו על כל הקשריהם ונגזרותיהם להוציא בדיקת הקשרם ההיסטורי וכיצד הם הפכרו לניבולי הפה הבהמיים של היום :

כוזרים
אשכנזים

פערנקים
מרוקו סכין
כושים
פלאשים
פרנג'ים

ווגים
נאצים
פשיסטים
כוסיות
מדכאים פטריארכליים.

עם אתה מסוגל לעמוד בתנאים האלו אז נסה להביא את טענותיך בצורה רצינית .

ולגבי אותו מאמר שהובא אליו קישור בידי YES .המדובר בכל מיני שגיאות שהם מצאו בכתביהם של חוקרים שונים .
והמסקנה ?
שאם כך אסור למי שאינו אתיופי לחקור את תרבות יהודי אתיופיה .
מחבר המאמר מסכם :
" לסיום, החוקרים הפרנג'ים, לאור ההיסטוריה שלהם, לא יזכו מאתנו לשום אמפתיה. גם לא יהיה כאן "דיאלוג מדעי", מהסיבה הפשוטה – כי מעולם לא היה כאן מדע!"
"פרנג'ים" למי שלא יודע זה מילת ניבול פה באתיופית .המחבר מנבל את פיו כשהוא מודיע שהוא אינו מוכן לשתף פעולה עם שום חוקר והוא מתנגד לכל מחקר מכל סוג על יהודי אתיופיה .
למעשה יש כאן המשך של מגמה גוברת להתנגד למחקר אובייקטיבי ככל האפשר של קבוצות שונות מתוך טענתן של הקבוצות האלו שהמחקר הזה לא מציג אותן בצורה שהם היו רוצים להיראות .למעשה משום שהן אינן מסוגלות ואין להן את האומץ לראות את עצמן במראה.
כפי שציינתי למעלה יש כאן מגמה של שנאה גוברת והולכת למחקר ואנטי אינטלקטואליזם ברור,מובן שלבעלי המאמר יש כל אינטרס שרק הגירסה שלהם לגבי יהודי אתיופיה היא זאת שתצא לאור.
וראו בעניין זה את דבריו של תובל למעלה ( שיש מקום לשער שאולי הוא זהה עם בעל התגובה ) כשאיים באלימות כנגד חוקרת :
. "התרבות האתיופית, לידיעתך, מתחילה עוד מן האלף השני, ואני מציע לך שתשמרי מרחק, שלא נעשה לך את מה שעשה לאחרונה לאיטלקים, ראס אלולה אבא נגה ".
ראס אלולה אבה נגה הנ"ל ביצע טבח בצבא האיטלקי הפולש לאתיופיה וחיסל אלפי איטלקים.

ובהקשר אחר שאינו קשור דווקא לנושא זה של יהודי אתיופיה אלא ההבדל בין התרבות האתיופית הכללית והתרבות העברית התנ"כית .
הבדל גדול ומשמעותי זה חוסר היכולת של התרבות האתיופית לפחות כפי שהוא מתגלה באפוס הלאומי שלה לבקר את עצמה בניגוד לתנ"ך.
"כבוד מלכים " הוא אפוס אתיופי קלאסי מימי הביניים שמתאר את הולדתה של שושלת המלכים האתיופיים בביקור מלכת שבא בחצר שלמה המלך.
כל האפוס שהוא מעניין בפני עצמו ( וכדאי לקרוא אותו בתרגום של רן הכהן ) מלא בדברי התקפה ושנאה גזעניים על היהודים רוצחי ישו ובדברי האדרה עצמית על האתיופים העם הנבחר החדש.
כשאתה קורא את זה אינך יכול אלא להיזכר בתנ"ך ובספרי הנביאים שהם מלאים בביקורת עצמית בלתי פוסקת דבר שהוא בלתי אפשרי למצוא אותו ב"כבוד המלכים " .
וזהו ההבדל הגדול בין שתי היצירות ומדוע כשאתה קורא את כבוד המלכים אתה יכול ללמוד הרבה על תרבות אתיופיה אבל לא הרבה מעבר לזה. אבל כשאתה קורא את התנ"ך אתה יכול ללמוד הרבה גם על עצמך.
ראו על האפוס כאן
אהבת שלמה המלך ומלכת שבא :הגרסה האתיופית
http://www.no-666.com/2009/12/10/%D7%90%D7%94%D7%91%D7%AA-%D7%A9%D7%9C%D7%9E%D7%94-%D7%94%D7%9E%D7%9C%D7%9A-%D7%95%D7%9E%D7%9C%D7%9B%D7%AA-%D7%A9%D7%91%D7%90-%D7%94%D7%92%D7%A8%D7%A1%D7%94-%D7%94%D7%90%D7%AA%D7%99%D7%95%D7%A4%D7%99/

קוראים יקרים, כמובן שמר "בלש תרבות" ו"חוקר התנ"ך", סובל מהבנת הנקרא. הנה כמה דוגמאות וזו הפעם האחרונה שאני מתייחס אליו, מפני שברור לכולנו שמודבר בגזען ממדרגה ראשונה, שרק עתה צלחנו לחשוף את פרצופו האמיתי ולא רק כלפי יהודי אתיופיה אלא כל מי שאינו בא מתרבות המערב, שהיא הנשגבת ביותר לדעתו. הוא כמובן סבור שהוא תוצר שלה, אנ כמובן לא רוצה לחזור לא לימי הביניים של אירופה, אבל להררי הדם ורצח העם שהתרחשו רק לפני שישה עשורים כלפי יהודי אירופה – השואה שפקדה את יהדות אשכנז וחלק מיהדות צפון אפריקה, שאני בטוח גם על כך ימצא אותו "בלש תרבות" תחת קובעו כ"בלש היסטוריה" כמסולף.
דוגמאות:

"מכל האמור לעיל, אנו למדים, כי הדרך הכי טובה לקדם את המחקר, היא להפקיד אותו בידי צעירים – בין אם הם אתיופים או צעירים פרנג'ים, ובלבד שיהיו נקיים מאידיאולוגיה ומתיאוריות ארכאיות. עם זאת, רק נביא יוכל לחזות את עתידו של החוקר הפרנג'י, וכולנו יודעים למי ניתנה נבואה."

בנוסף, בגוף המאמר בפירוש נטען, כי החוקרת פרופ' אסתר הרצוג, שהיא איננה אתיופית, עשתה עבודה נפלאה ובלתי רגילה. כך גם נטען בפוסט אחר שכותרותו "המלך מת, יחי המלך?". אבל "בלש תרבות" יש לו כאמור בעיות בהבנת הנקרא, לא רק בשל העברית הרדודה, אלא גם בשל האידיאולוגיה שאותה הוא מנסה במאמץ רב לקדם, כנגד כל היגיון סביר.
הנה המקור:
"טענתם של אנניה וורדה ואדנה זאודו, מתיישבת היטב עם מחקרה החלוצי והמרתק של הרצוג (1990), שהראתה, ביושר ובתעוזה אינטלקטואלית, כי עולי אתיופיה הפכו מרגע הגעתם לישראל, בראשית שנות ה-80, "משאב כלכלי". הרצוג, הצביעה, לראשונה, על כך שמתקיימים יחסי כוח-תלות בתהליך קליטת עולי אתיופיה, שיצרו בסופו של דבר, לא אינטגרציה אלא הביאו לסגירות ולתלות של האתיופים בממסד. יחסים אלה, כך טוענת הרצוג, מתקיימים גם היום, והמכניזמים שמשמרים אותם, הם שיח על מחלות והיגיינה, רטוריקה שבה משתמשים אנשי מקצוע שונים, כדי להצדיק את נחיצותם וכך להמשיך "לטפח" את האתיופים, גם כאשר אין בכך כל צורך ( Hertzog 2010)."

נו אז הגברת הרצוג היא עלה התאנה שלך תובל היקר.היא החוקרת היחידה שאינה ממוצא אתיופי שאתה מוכן לקבל את דבריה ואתה יודע למה תובל היקר?
משום שהיא אומרת דברים שכבר מתאימים למה שאתה חושב. שהייתה מזימה גזענית כנגד עולי אתיופיה זה מה שאתה חשבת כל הזמן והנה מצאת את הגברת הרצוג כדי שתאשר את זה .
אבל יש בעיה תובל היקר ,אם היא לא אתיופית אז איך אתה יכול לקבל את דבריה מכלתחילה ללא קשר למה שהיא אומרת ?
אם היא לא ממוצא אתיופי אז לטענתך ברור שא פריורי אי אפשר לקבל בשום דבר שנוגע ליהודי אתיופיה גם את דבריה של הגברת הרצוג וטענותיה כתוצאה אינן קבילות.

מר "בלש תרבות", עתה מתברר שאתה גם שוביניסט לא קטן. היא לא "גברת" היא פרופ' מאוד מכובד ובניגוד אליך, היא באמת לוחמת כדי לשנות את המציאות של הרבה אזרחים במדינה, ובהם האלימות של רשויות המדינה, המוציאות ילדים מחיק משפחתם. ככל שהדיון איתך מתקדם, אנו מגלים עוד תפישות חשוכות שאתה אוחז בהן. זה מדהים שאדם כמוך מקבל במה באינטרנט, לדעתי, צריך לחסום אותך. אתה מזהם, כדבריך, את האינטרנט ומפיץ בעיקר דעות חשוכות על האנושות ואגב כך גם מסרס את ההיסטוריה כדי שלרת את האידיאולוגיה שלך. הדבר הטוב מכל הסיפור איתך, שעתה הרבה קוראים נחשפים לאישיות האמיתית שלך והכי טוב שצמח מהדיון איתך, הוא שמעתה יוצאי אתיופיה יודעים מי אתה בדיוק.

כן תובל אני הורס לך את האמיתות שבנית לך ,אבל שים לב שעוד לא התמודדת ישירות עם שום טענה שהעליתי .
אתה מסוגל לעשות את זה?

ולעניין אחר חברים יקרים :
אתר "יקום תרבות " מפרסם סיפורים שירים ומאמרים. נשמח לקבל גם יצירות של יוצרים צעירים ולא כל כך צעירים ומוכשרים ממוצא אפריקני
אפשר לכתוב גם על הארץ וגם על אתיופיה.או על כל דבר אחר .
שימו לב שאנו לא מתחייבים לפרסם שום דבר שאנו מקבלים .וגם לא מתחייבים להודיע על דחייה ( מצטעריח פשוט אין לנו זמן לכתוב דחיות לכל היצירות הרבות שאנו מקבלים וזה גם לא נעים) .אבל כן נודיע שקיבלנו חומר ( וכן אנו עונים כשאנו מחליטים לפרסם משהו).
ובקצרה נשמח לגלות את היוצרים הצעירים והמוכשרים של העתיד .

כולכם מוזמנים
אתר יקום תרבות

http://www.yekum.org/

האם היייתה איזו מדינה שנאבקה בעבדות מלבד מדינות המערב במאות ה-19 והעשרים ?
התשובה המדכאת היא שלא.
אכן נכון שהאירופים והאמריקנים היו פעילים ביותר בגיוס עבדים. אבל במאות התשע עשרה והעשרים הם גם הפעילים ביותר בחיסול העבדות .
רק המערב במאות ה18 וה19 שם לו כמטרה להילחם בעבדות משום שהיא הייתה נוראה כל כך על אדמתו זה נכון
אבל שום תרבות אחרת בהיסטוריה האנושית לא שמה לעצמה מטרה כזאת ,אולי רק הנצרות במאות הראשונות לספירה
( בהחלט לא היהדות אם כי לזכותה היא המציאה כנראה את הרעיון של שחרור עבד אחרי שבע שנים )
ובכך המערב היה יוצא דופן .
וןמלחמת האזרחים היא המלחמה היחידה בהיסטוריה שהייתה לה מטרה מוצהרת של חיסול העבדות (ללא קשר כמובן לכל הסיבות האחרות שהיו לה ) .
בכל אופן אם יש מי שאינו מסכים איתי אז הנה שאלה :
עבדים לשם ההגדרה הם אנשים שחייהם וזכויותיהם לעזוב את מקום עבודתם אינם שלהם אלא של אדם אחר .
אתה מכיר עוד תרבויות חוץ מקבוצות וארצות מערביות שונות שנלחמו בעבדות ?
מאבק לשם ההגדרה הוא ההצהרה ששיעבוד בני אדם הוא דבר לא חוקי ושיש לעצרו וגם פעולות מעשיות בנושא למשל חוקים נגד סוחרי עבדים.
תשובה קצרה פשוטה ללא הררי רטוריקה תספיק.

על מנת להקל על התשובה אני ממליץ לפנות להיסטוריה של אתיופיה. האם מישהו יודע אם אתיופיה היכריזה אי פעם על ביטול העבדות במחוזותיה כפי שעשתה ארה"ב במאה ה-19 ?
ערב הסעודית וסודאן כידוע לכל גם כן מעולם לא עשו זאת.

התשובה היא שהאתיופים בהשוואה לא טרחו לנקוף אצבע בעניין הזה.
וזאת נקודה שחורה ביותר כנגדם.
אז אל תתנו שיבלבלו לכם את המוח על התרבות המערבית -ציונית -אשכנזית המרושעת ,חברים יקרים.
התרבות הזאת היא שדאגה להביא אתכם לכאן. היא יכלה להשאיר אותכם שם בבית העבדים בין כל העבדים.
תחשבו על זה.
ואל תשכחו את זה לעולם.

אפ אחד לא הביא את הורי הם היו האקטיביים בעלייה והלכו חודשים רבים במבדר נראה עלייה אחרת שהיא יותר אקטיבית מזו ואז נדבר…..ואני מצטט מדבריך "היא יכלה להשאיר אתכם שם "……החברה הישראלית צריכה להודות שבכלל עלינו לפה אולי הורי היו חכמים ועשים בשכל והולכים לקנדה תאמין לי שם חוסר המיצוי לא היה קיים בכלל בהשוואה לארץ……..

אני יכול לענות לך כמה תשובות :
א.אם אתה רוצה ללכת לקנדה לך לקנדה. ואולי תמצא שם מיצוי כמו שאחרים אכן מוצאים .
אבל שם לא תקבל תמיכה מהמדינה בחינוך באופן אותומאטי כמו שאתה מקבל כאן.
ב. אתה טוען שהעלייה האתיופית הייתה לחלוטין פרי יוזמה של הביתא ישראל .יכול להיות .אבל גם ברור שאם המדינה כאן לא הייתה מוכנה לקלוט אותה אז אנשיה פשוט היו מתים במדבריות של סודאן .
מובן שהמדינה כאן הייתה צריכה לקלוט את הביתא ישראל .
עם זאת ..כל מיני קולות שאנחנו שומעים לאחרונה ממי שמגדירים את עצמם כשייכים לקהילה האתיופית הצעירה הם קולות שמבטאים גזענות בהמית ולעיתים אנטישמיות ואנטי יהדות ברורה. מה שמביא להטלת ספק אם האנשים האלו היו בכלל ממוצא "ביתא ישראל " מכלתחילה.

סיפור לפני כמה ימים הייתי בשדרות רוטשילד וראיתי שם מאהל של ישראלים ממוצא אפריקני שמחו כנגד הגזענות כנגדם .
התחלתי לשוחח שם עם בחור ממוצא אפריקני גם הוא שעמד והסתכל בחוסר סימפטיה גמור על אנשי המאהל .הבחור סיפר לי שהוא שייך ל"בריה " הנחשבים בעיני כמה מ"הישראלים ממוצא אתיופי" הרגילים " לעבדים מטבעם.
"האנשים האלו טוענים שהם סובלים מגזענות " הוא אמר לי " אבל אתה לא יודע כמה גזענים הם בעצמם בחדרי חדרים..
עכשיו הם מיללים על הגזענות שהם סובלים ממנה. אבל יום יבוא והם ישלמו ביוקר על השיעבוד של הבריה ".

אני לא רואה שום הבדל בין "ניבולי פה" לצואה שיוצאת מהמקלדת שלך לאורך כל השרשור. נחמד מצידך לאנוס את חופש הדיבור במשך מיליון תגובות, ואז לבקש מאנשים להיות פוליטקלי קורקט איתך. פח אשפה שכמותך.

http://teachingamericanhistory.org/library/index.asp?document=1051

ציטוט;
I am not, nor ever have been, in favor of bringing about in any way the social and political equality of the white and black races—that I am not nor ever have been in favor of making voters or jurors of negroes, nor of qualifying them to hold office, nor to intermarry with white people; and I will say in addition to this that there is a physical difference between the white and black races which will ever forbid the two races living together on terms of social and political equality. And inasmuch as they cannot so live, while they do remain together, there must be the position of superior and inferior. I am as much as any other man in favor of having the superior position assigned to the white race.

לינקולין התנגד לשוויון זכויות עם שחורים, מתן זכות הצבעה, נישואי תערבות, השכלה וכו' – בקיצור נאצי. כמובן שפה מגיעה הסתייגות שכן הוא החזיק בדעות זהות לחלוטין כמו כל האבות/רוצחים המייסדים. אותם אנשים שכל אמריקאי מנסה לשכוח, בעוד שאתה ברוב בורותך מנסה להציגם כאנשים שנלחמו לביטול העבדות או היו מוסרים לכאורה. זו בהחלט התנסות חדשה עבורי.

אין לך מה להניח – ההנחות שלך חסרות כל משמעות או היגיון במציאות. היהודים שיחקו תפקיד עיקרי בהגעתם של העבדים לעולם המערבי. אתה שואל מה זה רלבנטי? זה כמובן אירוני, אני לא העלתי את הפוסט. שלא לדבר על התגובות.

אתה עושה מעצמך שוטה אם אתה חושב שמישהו הולך לומר תודה לאנגלים והאמריקאים בגלל ביטול העבדות מסיבות כלכליות גרידא. קולוניאליזם, אימפריאליזם, רצח העם האינדיאני, הכחדת האבוריג'נים, עבדות והטלת פצצות אטום והשד יודע מה עוד. ללא ספק הרקורד המרשים בהיסטוריה.

ב קצרה דרור היקר אתה מוכיח את עצמך שוב ושוב כאידיוט שאינו מסוגל להבדיל בין ניבולי פה וויכוח אמיתי.
כמובן שאינך מסוגל להתמודד עם שום דבר שאמרתי חוץ מעוד ועוד ניבולי פה .וזה אומר שבעולם האמיתי אתה תשתמש במקבילה של ניבולי פה באינטרנט ,באלימות ,בכל פעם שמישהו יאמר משהו שלא ימצא חן בעיניך.
כל היהודים לא שיחקו תפקיד עיקרי בהבאת העבדים לעולם המערבי דרור היקר. את זה שיחקו האמריקנים והספרדים ובני בריתם וסוחרי הערבים המוסלמים .יהודים היו עוד גורם.

כל מה שאתה אומר דרור היקר הוא חשוד מעצם מהותו שכן לא ברור כלל אם אינו שאוב מדמיונך הטהור .אתה הרי לא מסוגל להביא שום מקור למה שאתה אומר דרור היקר .
הרי בעיניך לכל דבר עלי אדמות יש אג'נדה.
ברור שבהשקפת העולם המעוותת שלך לעובדות היסטוריות אין שום חשיבות.
אתה מסוגל רק לנבל את הפה.
אתה יכול להמשיך לפרסם כאן אם כי מסופקני אם תעשה זאת .אבל לתשו מת ליבך :
ניבולי פה אסורים כאן
כמו כן קח בחשבון
אסור בתכלית האיסור לכתוב כאן את ניבולי הפה המטונפים הגזעניים האלו על כל הקשריהם ונגזרותיהם להוציא בדיקת הקשרם ההיסטורי וכיצד הם הפכרו לניבולי הפה הבהמיים של היום :

כוזרים
אשכנזים

פערנקים
מרוקו סכין
כושים
פלאשים
פרנג'ים

ווגים
נאצים
פשיסטים
כוסיות
מדכאים פטריארכליים.

עם אתה מסוגל לעמוד בתנאים האלו אז נסה להבא להביא את טענותיך בצורה רצינית כולל הפניות למקורותיך .ואז מי יודע אולי תצליח לבסוף להציג את עצמו בתור מי שאינו אידיוט.

היי דביל, 'אידיוט' זה לא ניבול פה? אתה מטומטם. תמשיך ב"מחקר" ו"איסוף המידע" שלך כי ידע זה בהחלט לא הצד החזק שלך. שלא לדבר על ידיעת שפה (עם – מילת הוספה, אם – מילת ניגוד) בסיסית. אבל אל תתן לזה לדבר שולי כמו… שכל, לעצור בידך.

יותר מזה אתה לא שווה.

חבר יקר ,למה להמשיך לקשקש בלי סוף? הבנו כבר שנבולי פה הם אבססיה אצלך. הבנו כבר שאלימות היא חלק אינטגראלי באופייך . זה מה שאתה מצפה, זה מה שתיתן ,וזה מה שתקבל .
.הבנו שאי אפשר להתייחס אפילו למילה אחת ויחידה שלך לגבי שום דבר ברצינות .
וכך זה ישאר.
כאמור אם אי פעם תרצה לשנת את הרושם שיצרת לעצמך כמטומטם אלים עליך למחוק את ניבולי הפה משפתך ובכל פעם שתכתוב משהו ותטען טענה כלשהיא עליך להביא הפניה שלפחות לכאורה מאשרת את טענתך.
זה קשה אני יודע .אבל כל דבר קשה.
תחשוב על מה שאני אומר דרור היקר תחשוב טוב.
אולי יום יבוא ותבין כמה שאני צודק.

ניתוח תוכן של התגובות של המתכנה "דרור " ושל המתכנה "תובל " באתר האגודה למען יהודי אתיופיה ושל "הדובר הראשי המתכנה YES באתר של סטודנטים ישראלים ממוצא אתיופי אפריקני קיצוניים המקדישים את עיקר זמנם להתקפות כנגד חוקרי יהודי אתיופיה מעלה את האפשרות שהמדובר באותו האדם . או בכל אופן באנשים קשורים .
מצד אחד יש לו ידע רב בהיסטוריה ובתרבות האתיופית.
מצד שני הוא אכול שנאה תהומית לכל חוקרי תרבות אתיופיה ,שנאה שלא סביר שהיא קשורה רק לכשלונו באקדמיה.
בכל המקרים יש נטייה לניבולי פה ,להערצה אובססיבית של התרבות האתיופית ( "התרבות האולטימטיבית " כפי שהוא כינה אותה פעם ) שינאה לא רק ללבנים ולא רק לכל חוקר יהודי אתיופיה שאינו ממוצא אתיופי אלא וגם לאנטישמיות קיצונית הגובלת בחוסר שפיות שהוא לא תמיד מצליח להסתיר אותו ( "היהודים הם האחראיים לסחר העבדים ").
כל ההתנהגות הזאת נותנת מקום להניח שהבחור חושד או נחשד בסביבתו שהוא אינו ממוצא של "ביתא ישראל " כלל ,אלא שהוא ממוצא אתיופי נוצרי מצד אחד או שני הוריו, כנראה "הפלשא מורה" שהסתנן לישראל
זה אולי מסביר את הערצתו לתרבות האתיופית הנוצרית ואת שנאתו ליהודים ולישראלים באשר הם שאותה הוא מוציא כעת באינטרנט.

אני מבין שהאופן הנחרץ שבו פסלתי את טיעונך – וחשפתי את בורותך – חלחל כ"כ עמוק לבוטן שבין אוזנייך שאתה סובל מהזיות קשות במשך שעות אחרי שה"דיון" תם.

טפל בעצמך.

חבר יקר אתה לא פסלת כלום .
ובוודאי ובודאי לא "חשפת את בורותי " בשום דבר. דבר שכלל אינך מסוגל לו . כפי שכבר הראו ויכוחים קודמים עימך בשמות שונים שלך לגבי הספר "כבוד המלכים " בויקיפדיה ובאתר שלך שבו אתה מופיע תחת הכינוי YES. .
אין לי בעיה שתמשיך להתעמת כאן ומי יודע אולי אפילו תצליח מתי שהוא להוכיח את בורותי במשהו אבל מסופקני אם אתה מסוגל לעשות זאת ללא ניבולי פה שיהיה עלי לצנזר אותם .
בכל מקרה אני שמח שאנשי האתר למען יהודי אתיופיה לקחו לתשומת ליבם את הויכוח שהיה כאן למעלה איתך והכניסו כללים חמורים על המשך הדיון בפורומים שלהם על מנת לוודא שדברי הגזענות המטופשים שהשמעת כנגד החוקרת תחת השם "תובל" לא יחזרו על עצמם באתר שלהם.

אז כבר ירדת מהטיעון של להודות לארה"ב והעולם המערבי על ביטול העבדות? באשר לדברים ההזויים שאתה ממשיך לשייך אלי ללא הרף ("כבוד המלכים"!?!?!) – מה דעתך על בית חולים לחולי נפש בסורוקה?

אני יהודי, יוצא אתיופיה, עושה מילואים, ציוני ואין לי שום בעיה עם צבע עור של אף אחד מהסיבה הפשוטה שאני לא רואה אנשים כ"צבע עור" אלא כבני אדם. אך באשר אליך – אתה אידיוט מטורלל, אין מנוס מהאמת. מצטער.

ידידי היקר לא למדת כלום הא?
כל הזמן רק מנבל את הפה ,המומחה הגדול שמסביר לכל חוקרי יהודי אתיופיה למה הם טועים ושקרנים.
אתה עוד לא קלטת שאיש לא יתייחס אליך אם לא תדבר אליהם בשפה שלהם?

למה שמישהו יטרח להתייחס ברצינות למישהו מנבל כלפיו את פיו? לרובם אין את הסבלנות שיש לי .

ציוני אתה לא.. זה ברור.
האם אתה בכלל יהודי ?
האם אתה בכלל מוצא יהודי ?
בהחלט לא ברור.

אתה מעריץ של תרבות אתיופיה הנוצרית.חבר יקר..זה אכן ברור .מעריץ של כל ההיסטוריה שלהם.
של כל המלכים שלהם ובראשם אותו אחד "זרע ישראל " שביצע גנוסייד בביתא ישראל.

האם אתה מעריץ של תרבות "הביתא ישראל " שמוצאה באתיופיה ? זה לא ברור בכלל .
אני חושד שלא.
ובהחלט יש לך בעיה וגדולה מאוד עם צבע העור של אנשים אחרת לא היית מבלבל את המוח לכל מי שרק אפשר עם ניבולי הפה האינסופיים שלך "פרנג'י " אשכנזי ". .
כל מילה שנייה שלך ניבול פה. כל מילה שלישית ניבול פה גזעני.

למה שלא תנסה להפסיק עם זה ולנהל פעם אחת בחייך דיון נורמאלי עם אנשים.
תמצא שיתייחסו אליך בהרבה יותר בכבוד.

איך היית קורא למישהו שאתה מנסה לנהל איתו דיון והוא ממשיך לטעון שאתה מישהו אחר ומכניס לך מילים לפה? אתה מוציא שם רע לאידיוטים.

אכן אכן עם המשפט האחרון אני דווקא מסכים איתך.
לא חשוב אני ממליץ שעם אינך מסוגל להמשיך לתרום משהו קונסטרקטיבי לדיון ורק להמשיך לנבל פה אז אין סיבה שתמשיך כאן.

מיל שקיבלתי עכשיו ממישהו כנראה פעיל של "הבריה " בעקבות התגובות כאן מודיע ש"חברי הבריה " רואים את עצמם כקהילה שוות זכויות לכל קהילה אחרת." אנחנו רואים את עצמנו כסובלים כמדוכאים וכנרדפים בצורה גזענית בידי אנשים שמסתירים את עצם קיומנו ואת עצם שיעבודנו בזמן שנציגיהם הגזעניים מציגים את עצמם בצורה שקרית כסובלים מאפליה ומדיכוי ".
עד כאן המייל..

הדבר היחיד שאפשר לתרום לאחד כמוך זה ניתוח להשתלת מוח, אולי זה ימנע ממך לרשום תגובות גזעניות ומתנשאות כלפי העדה שלי בשרשור הנ"ל. יש כל כך הרבה חוקרים טובים אקדמאים (רבים מהם "לבנים" אם זה מה שחשוב לך), אבל מה שאתה עשית פה מעיד מעל הכל שיש גם כאלה שרק מזלזלים והורסים.

צא מהסרט של ה"מערב הנאור", אתה יהודי. האירופאים וגם האמריקאים עושים הבחנה גזעית ברורה בדברים האלו ואתה אמור לדעת את זה טוב מאוד (גם בין סלבים ד"א). וזה כמובן אחת הבעיות שלי ודומי עם אנשים כמוך – לא רק שיש לכם זיכרון קצר, אתם גם מאוד מעוותים את המציאות בשביל שיהיה לכם נעים לשמוע אותה. זאת למרות שהעובדות הן שהפשעים הכי גדולים בתולדות האנושות (מלחמת העולם הראשונה והשנייה, עבדות, שואה וכו') בוצעו על ידי אותה תרבות מערבית. אבל היי, כשאתה כותב את חוקי המשחק – גם הרוצחים הגדולים בהיסטוריה יכולים להיזכר בתור 'מגלי ארצות'.

חבר יקר.למה שלא תנסה פעם להגיב לעניין ?
נשאלת כאן שאלות שונות .
לא היית מסוגל להגיב לאף אחת מהן .היית מסוגל רק להפריח ססמאות וניבולי פה.
ולגבי הטענות שלך אינך מסוגל אפילו להביא את המקור שלהן דבר המעלה את החשד שאתה ממציא דברים מדמיונך הפורה המופעל בידי שינאה.
למה אתה לא מגיב לגבי הבריה?
האם אתה מודע לכך שפעיל שלהם מחשיב אותך כעת כמשעבד גזען שקרן ומדכא שמנסה להסתיר ולהכחיש את עצם קיומו ואת עצם שיעבודו ?
מה אתה תגיד לו שהשיעבוד שלו לא התקיים מעולם משום שרק "לבנים " יכולים לשעבד ושחורים לא..?
קדימה ענה לו.

למה אתה כ"כ קשה הבנה פסיכי? אין לי שום קשר לחברים הדמיוניים שלך, נכנסתי לבלוג הזה מקישור בפייסבוק אחרי שקראתי את הכותרת הכוללנית/מתייגת ולאחר מכן ראיתי את התגובות הבזויות שלך שבהן אתה שימוש ציני ברקע של יהודי אתיופיה בשביל לתקוף אישית משתמשים וירטואלים ברשת האינטרנט. זה שיא השפל מבחינתי וזה רק מוכיח את זהותך יותר מכל (על האופן הלא אובייקטיבי, בלשון המועט, שבו אתה רואה את ההיסטוריה התרבות המערבית אין טעם להוסיף).כל עוד אתה לא לוקח את כל הדברים האלו בחזרה, אתה מבחינתי קוף נבוב עם אינטלקטואל של חתול דרוס.

תאמר ל"חבר" הדמיוני שלך ששום דור במשפחתי ושל רבים מבני קהילתי בחיים לא שיעבד אף אדם, בדיוק כמו שלא כל האירופאים שיעבדו את הסלאבים ולא כל אמריקאים שיעבדו אפריקאים. ובדיוק באותו אופן שלא כל יהודי אירופה היו מעורבים בסחר העבדים האתלנטי. מה שכן, תגיד לו שגם רבים מה"הברייה" היו בעצמם בעלי עבדים. אבל כאמור, עובדות ושכל ישר זה לא העיקר אצל – אתה בנאדם מעוות עם אג'נדה אישית. פריזטים כמוך הורסים כל חלקה טובה בהיסטוריה של העדה שלי.

הא
הנה אתה מתחיל לגלות סימנים קלושים כלשהם של אינטליגנציה .
אתה מתחיל סוף סוף להבין שלא כל היהודים היו סוחרי עבדים ולא כל האירופאים היו משעבדים .
השלב הבא יהיה להודות שחלק מהאירופאים נלחמו בסחר העבדים ,אבל זה מן הסתם לא שלב שתוכל להגיע אליו. השנאה אצלך היא גדולה מידי .
ועכשיו אתה טוען שגם הבריה היו בעלי עבדים .
מה המקור שלך ?
ציין במדוייק.גם עבור הבריה שמכחיש זאת בכל תוקף.

שקר וכזב.
האמהרי משקר בחוצפה .
הבריה מעולם לא החזיקו בעבדים.הם תמיד שועבדו ונוצלו בידי האמהרים שהתעללו בהם. יש להעמיד לדין את האמהרי ואת חבריו על הכחשת עבדות הבריה.

הפרש של 2 דקות בקושי בתגובות בשעה כה חריגה… חבוב, אתה צריך עזרה.

מעניין איך היית מרגיש עם כמה לא-אשכנזים או לחלופין גזענים מתוסכלים כמוך היו חוקרים את התרבות של יהודי אירופה ומשכתבים מנהגים, אירועים ושמות. אולי רק אז היית מבין את הביקורות על "אקדמאים" כמוך מקרב העדה. יש המון חוקרים טובים אבל אחד כמוך מהווה השפעה שבעתיים מהם בגלל הסטיגמות שאתה מוכר.

וזה שאתה עצלן מדי להוציא תואר אמיתי (סורי אידיוט, תואר מדעי הדשא הוא בזבוז זמן שלא שווה את הנייר שהוא הודפס עליו), לא אומר שהעדה האתיופית צריכה לספוג את התסכול שלך. בכל מקרה, עזבתי את הבלוג – אתה מוזמן לטבוע בטמטום של עצמך.

דרור, יוצא אתיופיה יהודי וציוני גאה!

הבריה חבר יקר עוקב אחרי המאמר כמוך והוא עונה בדיוק כמוך
ואתה לא ענית לאף אחת מהערותיו חבוב .
אתה טוב בניבולי פה ובהערות ארסיות אבל עוד לא הוכחת יכולת בשום דבר אחר .אז אולי תנסה
הבריה לידיעתך משוכנע עכשיו שאתה גזען ומכחיש עבדות שעל בני עדתו להילחם בך ובחביריך כמנהיגי הפעילות הגזענית כנגדם.
ויש להם זיכרון ארוך לבריה ,זיכרון ארוך מאוד .הכל נשמר ונרשם.

נחזור דרור היקר אם זה אכן שמך
מה הן ההוכחות שלך שהבריה היו בעלי עבדים גם הם באתיופיה ?
משום מה לא טרחת לענות .
האם אתה מסוגל לענות על השאלה הזאת דרור היקר?
או שמה עלי להניח שם כאן הטענות שלך הן ( כרגיל ) חסרות ביסוס עוד קשקשת של אקדמאי כושל ?
פעם אחת נסה לענות לשאלה רצינית ששואלים אותך. ולענות בצורה רצינית.
האם אתה מסוגל ?

דיון מעניין על נושא הבריה ויהודי אתיופיה יש כאן :

http://www.elsf.net/archive/index.php/t-773830.html

הדיון מתחיל בהודעה הזאת

יש לי חבר אתיופי. כל פעם היו אומרים עליו אתיופים שהוא "בריה" ולא הבנתי מה זה.
בסוף סיפרו לי שהבריה היו העבדים של היהודים באתיופיה (הם קנו אותם) וגיירו אותם בכפייה (למרות שהיה אסור לאתיופים להנשא לבריים). האתיופים קראו להם "שחורים" ולעצמם הם היו קוראים"חומים".

ניתן לזהות "בריה" על כך שהם בהרבה יותר כהים (כמו כושים) ויש להם את האף הגדול-רחב (בעוד לאתיופים יש מן אף קטן כזה).

הרבה אתיופים צוחקים על בריה ורואים בהם נחותים. הם מעדיפים להתחתן עם אתיופית נוצריה מאשר בריה יהודיה!

לפי דעתי זה פשוט בושה. איך הם מעזים להתלונן על גזענות כאשר הם גזענים בעצמם?!

עוד משהו שרציתי לציין לגביו זה שלפי מה שאני זוכר משיעורי הלכה זה שאם יהודי מחזיק בעבד ואחר כך משחרר אותו, אז אותו עבד הופך ליהודי (אמיתי לחלוטין)!"
הדיון ממשיך מכאן :

למרבית הצער הוא מלא וגדוש בהערות גזעניות שונות כלפי ישראלים ממוצא אפריקני .והוא מראה שלשני הצדדים הישראלים ממוצא מערבי והישראלים ממוצא אפריקני יש עוד הרבה מה ללמוד לגבי המאבק בגזענות .
בהחלט שווה צפייה

.I met alot of Ethiopians and when they talk that funny language of theirs. I always hear a word pronounced "BAR-e-YA". I asked one of my ethiopian friends what its meant. She told me, "It means slave or black". Basically in Ethiopian language, she spelled it like this "Baria",, Baria = Black = Slave!

So to Ethiopians a Slave is Black and BLack is Slave.

I find that very offensive and I told her that,but she said "Most Ethiopians look down on Black Americans because 1. They are Black 2. They are Slaves

הנה הפתיחה לדיון מעניין בפורום אמריקני על היחס של האתיופים לבריה ולשחורים .
כאן

http://www.topix.com/forum/afam/T28KDDI075FQ8GH64

האם יש גזענות באתיופיה ,?
בהחלט
ראו מאמר מקיף ומפורט בנושא כאן

Racism in Ethiopia
16 Comments Published by enset on Saturday, February 28, 2009 at 9:58 PM.

By Fikru Helebo and Ephrem Madebo

Obang Metho of the Anuak Justice Council recently asked a rhetorical question: "Is there racism in Ethiopia?" Yes, there is racism in Ethiopia, no doubt about it. What may be debated is in what forms is racism manifested in Ethiopia and the degree to which that racism affects one’s social life. It would not be far from the truth to suggest that there is some form of racism in every country around the world — Ethiopia is not an exception. Sadly, one of the worst kinds of racism, slavery, existed in Ethiopia until about three generations ago.

Slavery was officially abolished in Ethiopia only in 1942! It was even used by the Italians as a justification for their invasion in 1935. Unfortunately, the vestiges of the ugly legacy of slavery are still with us today. This legacy is primarily manifested in the form of prejudice towards our compatriots who come from the peripheral regions in the southern and western parts of the country. Ethiopians, as a people, should be ashamed for allowing this kind of racism to continue unabated in the dawn of the 21st century.

By the way, what is racism? When we think of racism, we mostly think of the institutionalized form of racism that we see in the West which is directed mostly towards people of African descent. In reality, however, racism is a phenomenon that exists anywhere between groups of people when one discriminates against the other based on any inborn physical attributes and considers their group to be superior. Ethiopian racism is based on the tone of skin color and physical traits such as facial features and hair texture. For the purpose of this article, racism is discriminating against or denigrating a fellow Ethiopian or human being based on skin color and/or physical characteristics.

Mind you, though racism in Ethiopia has its roots in our ethnic differences, it should not be confused with discrimination based on ethnic affiliation or economic status. This is true because in Ethiopia ethnic slurs are different from racial slurs, and no matter what one’s economic status is, he/she might not be free from racial abuses. Some ethnic groups might be bombarded with bone piercing ethnic slurs, but not necessarily with racial slurs, whereas some other ethnic groups, especially from western and southern Ethiopia, face both ethnic and racial abuses. Even today, social contacts (for example, marriage) with Ethiopians of Nilotic origin are considered a taboo. We all know that any Ethiopian whose physical characteristics has resemblance to Nilotic or Bantu people faces daily verbal abuses and is showered with ugly and discriminatory nick names such as baria, mesheto, wefcho-lash, etc…

The other strange face of Ethiopian racism is that it is not limited to within Ethiopia or between Ethiopians. When we travel abroad, our racist attitude travels with us. Here in the United States, Ethiopians display splendid respect for white Americans, but do not accord the same respect to black Americans. Some of us even use the derisive Amharic word baria to refer to darker-skinned black Americans. In whatever foreign country we are, when we see a black person with straight nose, large eyes, and zoma hair, we tend to say “he/she looks like an Ethiopian”, knowing that the person is not an Ethiopian. On the other hand, our heart does not accept a darker skin, a flat nose or a kinky hair person as an Ethiopian. Basically, in Ethiopia or outside Ethiopia, we Ethiopians have certain physical characteristics and features that we ascribe for ourselves, and anyone outside that artificial provenance is subject for abuse or ridicule.

In the last 35 years many Ethiopian expatriates have lived in places like Kenya, Tanzania, Uganda, Djibouti, and Somalia (pre-1991). Some oral and written accounts and many real life experiences in these and other African countries have indicated that many Ethiopian refugees displayed superficial cultural and racial superiority, and in many cases bombarded the natives with racial slurs. However, the cultural superiority and the racial slurs were non-existent among Ethiopian refugees who lived in Somalia and Arab countries. The reader can easily guess why! I [Ephrem] very well remember my personal experience when I was a refugee in Kenya. I had a Kenyan girl friend from Machakos who has to endure daily mocking and racial slanders [monkey, baria] from almost all of my Ethiopian friends [male, female]. To some Ethiopians, racism might look like a simple joke among equals, this is not true because when racism is expressed in the form of joke, the joke is always one directional and it is based on one side always taking pride in its superiority.

Racism is a broad topic and probably as old as humanity itself. We recognize that racism in the Ethiopian context has its own unique characteristics and should be addressed with care and sensitivity. We also recognize that there are some cultural preferences that are exhibited by some Ethiopians that could unfairly be labeled as racist in some quarters. Be that as it may, Ethiopians must rid ourselves of any kind of prejudice towards any one based on his/her skin color or physical characteristics. If and when anyone of us exhibits such foolish and backward racist behavior, as was clearly the case when the AigaForum web site attempted to denigrate the tireless human rights campaigner Obang Metho, we have a moral responsibility to confront the perpetrators and unequivocally condemn their behavior. Not only must we condemn such racist behavior, we should also put the perpetrators to public shame. If we fail to do this and turn a blind eye to racism, then we are just as guilty as the offending party.

Obang has made an eloquent call for Ethiopians to address the issue of racism in Ethiopia. We concur. We believe that the time is now for us, as Ethiopian people, to acknowledge that racism in Ethiopia is a real problem that must be confronted sooner than later. Trying to deny, hide, or downplay this very sensitive and agonizing problem will only compound our existing political divide. We do not see any valid and over-riding reason to delay this issue from being discussed at this point in time. Fighting racism is as important a human rights issue as any and by proactively and responsibly addressing this very important issue at this time head on (lest we regret not heeding this call), we will only help ensure that our struggle for human rights and democracy will be a more complete one.

16 Responses to “Racism in Ethiopia”
# Baheilu
Monday, March 02, 2009 9:58:00 AM
Ethiopian racism is not one ethnic group attacking others but also one ethnic group attacking its own dark skin brothers an sisters. For example, I am a dark skin in my family and I remember being called baria when I was small, mind you all my families (mother and father) are from Amhara ethnic group or regions. Also, we called some Gojamies (they are Amhara) Buda. So, Ethiopian racism is not based on ethnicity.

# enset
Monday, March 02, 2009 11:19:00 AM
Baheilu,

You are correct. This racist behaviour is a reality within an ethnic group and even within a family unit as you described well. We have also alluded to this by pointing out that this type of racism should not be confused with ethnic bigotry. Sadly, some ethnic groups suffer from this type of racism more than others and this, too, must be acknowledged.

Fikru

# Anonymous
Monday, March 02, 2009 4:11:00 PM
Words like Bariaw (Barich) are widely used within a family & friends to show affection. It may hurt the person but it is not targeted to insult him/her!

“You don't look Ethiopian!”- this is the phrase that disturbs me a lot! What does an Ethiopian look like? Can we generalise the physical characteristics of Ethiopians? Anyone who travelled in Ethiopia knows that the physical characteristics of Ethiopians varies from North to south and from East to west like the varying physical features of the country( mountains, rivers, vegetation etc). We have a mosaic of people varying from very light skin “Aderes” (almost Arabs) to our dark skinned brothers & sisters in Gambela and Benishangul Gumz regions. There are some group of ignorant people, particularly city boys who never got out of their city, who believe that the majority of Ethiopians are light skinned and try to question our dark skinned compatriots Ethiopiawinet! They are simply IGNORANT!

# Ephrem Madebo
Monday, March 02, 2009 4:23:00 PM
Baheilu,

You are absolutely right, Ethiopian racism is not based on ethnicity, and this is mentioned in the article. What has also been mentioned is that there are some ethnic groups who are burned with both ethnic and racial abuses. In Gojam where you are from, and as well as in Sidamo where I am from, we all used to call our dark face friends “Baria”. The main question is that why do we do so? Where did this notion of calling darker people “baria” come from? Kenyans do not do so, but they have darker and light skin people just like we do. We also call other black Africans “ Baria” To be frank, Ethiopian racism is much deeper than friends calling each other “Baria or baricho” On the other hand, I don’t think the concept of “Budda” has mush to do with racism.

# Anonymous
Thursday, March 05, 2009 4:10:00 PM
Fikru and Ephrem,

Firstly, I would like to thank you for raising this issue and raising it for discussion in such thought-provoking way. It is a timely call for soul-searching to those who say they love Ethiopia.

I too have travelled across Ethiopia and seen the real Ethiopia as it is and not as perceived by some. I too have lived in other African countries and witnessed similarly shameful behaviours. I too can clearly recall the abuse and name-calling my then Kenyan girlfriend suffered, not from other Kenyans for going out with me, but from my own Ethiopian friends, for going out with me.

So, where does this light-skin Ethiopian and dark-skin Barria/non-Ethiopian myth comes from and why is it still prevalent even among those of us who have travelled far and seen much? Or may it not even be a myth at all? What is Ethiopia? Who is an Ethiopian? Are there two types of Ethiopias and Ethiopians?

Born from two of the largest ethnic groups (Oromo and Amhara), growing up in Ethiopia was full of joy and cherished childhood memories for me. However, as anyone of mixed ethnic parents would tell you, eventually identity crisis creeps into your conscience. Then you begin to see things differently. This is even more so when one half of your relatives superficially exhibit inherent cultural and moral superiority over the other one half of your relatives.

In my opinion, racism and all the prejudices that accompany it in today’s Ethiopia is much, much deep rooted than anyone can readily accept. And this deep root I talk about is seeded in the old Ethiopia.

The old Ethiopia refers to the northerners. Whether we accept it or not, there is an intrinsic sense of superiority among the Amhara and Tigre over the rest of the people in the country. Not everyone but. You may argue that there are dark-skin and flat-nose Gojames. But it isn’t necessarily the grading of the shading; and also as you know exceptions don’t hold that much water when we talk in such a generalised manner.

For those at the receiving end, the ugly jokes and racial slurs are painful and even more excruciatingly when coming from other fellow Ethiopians. Ethiopia is not a country and a people I once thought it was. But still, I keep on loving her. And, I hope and pray that the marginalised people of Ethiopia do not give up on her.

# enset
Thursday, March 05, 2009 11:12:00 PM
Hello Anonymous,

Thanks for the kind words. But, in all sincerity, I do not think we deserve any thanks for raising this issue at this time. Thanks should go to Obang for raising the issue in such a constructive that invites thoughtful soul searching. This was just a modest attempt to contribute to the dialogue that Obang has initiated and which I hope will be taken up by many others. We all know that racism is a fact of life in Ethiopia and it affects the daily lives of millions of our compatriots. Frankly, I think we should have spoken out about it much earlier than this.

I can't really say whether I agree or disagree with your thesis that Ethiopian racism is rooted in what you termed "old Ethiopia". Here is why. Unlike some of you, I have not traveled much in Ethiopia and my knowledge of racism comes from the 10% of Ethiopia that I know. I have never been to the other 90%, which includes the "old Ethiopia". It is true that the part of Ethiopia that I know has been influenced by the "old Ethiopia", but I am not convinced that the racism that I grew up with in the part of Ethiopia that I know would have been any different if the area had not come under the influence of "old Ethiopia". It may also be the case that folks in the "old Ethiopia" have more racist tendency than the rest of the country, I just don't know. It would be nice if you could elaborate more on your thesis.

Fikru

# Fekre Alemu
Saturday, March 14, 2009 4:59:00 PM
Racism is not exclusive to Ethiopia, in fact comparatively speaking no where in the world there is tranquility in a country where over 80 linguistic/ethnic group live side by side. The problem with all Ethiopians is we do not know about each other, but through the lenses of who ever manage or wish to get to power by war and intrigue.

For the poorest country on earth and with constant barrage of conflict instigation by the intellectuals we are doing relatively well as far as inter ethnic relationship is concerned, and the traditional conflict mediation who did wonders to keeps us going when supposedly the intellectuals with knowledge of modern western institution could not be able to do a thing, but exacerbate by lies and deceit as Woyane, shbiyas, OLFs etc. did and contnue to do.

Thank you for changing your perspective from southern to moderate perspective. In a typical Ethiopian tradition you failed to admit you were wrong, and learned from your mistakes. Let’s talk about how our people elect their leaders than racism. We have been looking for 100s things to divide us not one to bring us together. Moderate perspective can mean any thing too. We can not legislate love for one another, but we can surly punish those who commit crime against us if we have the peoples’ government.

Our problems are and continue to be the so called intellectuals. They failed, often out of arrogance to appreciate the traditional society system and build on the good and changed the bad. Instead the intellectuals of our time who could not seat around a table in western countries where they live comfortably to save our country began to slice and dice the fate of our people with out fully understanding how much wisdom our traditional leaders showed to bring communities together.

Woyane intrigue is a product of our intellectuals self serving attitude, arrogance and self appointment to speak on behalf of the people to pit one group with the other to destroy our country.

The problem is no one wants to take responsibility for their wrong doing, but jump on something else to cover their wrong, and yet to create more havoc. The question “Does Racism exists in Ethiopia?” It self is a coup out to divert from the bigger issues we need to discuss.

As we witnessed every intellectual with the exception of the few jumped on the Woyane intrigue of victimization and killed and destroyed the perceived victimizer while our traditional leaders rejected it. At the end, as always, the wisdom of our traditional leaders prevails while the intellectuals are running for a cover leavening the problem on our poor people to sort it out.

As long as our intellectuals are on the driver seat our problem will continue and the only solution is the people to be represented by who they choice, not by half cooked intellectuals who can not tell who they are from one period to the other.

I rather listen to a traditional leader with a lot of wisdom than a bunch of intellectuals who live for the moment of fame and glory and run when the going get tough.

We got to go back to our traditional leader's wisdom if we did not destroy it all together, the book intellectuals would not get us any where.

# enset
Sunday, March 15, 2009 12:34:00 AM
Thanks for the comments, Fekre. I wish you put your comment about "moderate" in the other post where it belongs. In any case, I was wondering what led you to conclude: "In a typical Ethiopian tradition you failed to admit you were wrong, and learned from your mistakes". Wrong about what? Please elaborate more.

Regarding your comment about Ethiopian racism: "The question “Does Racism exists in Ethiopia?” It self is a coup out to divert from the bigger issues we need to discuss", my reply to you is simple. Say what you said to the faces of those who are on the receiving end of racism and ask if they agree with you.

Your comment about valuing the wisdom of our traditional leaders is correct. But we should only criticize specific intellectuals for specific things they have done which has brought harm. Bashing our modern day intellectuals with a broad brush like you did doesn't really help improve Ethiopia's predicament much, and I consider this to be the real cope out! After all these intellectuals people that you seem to abhor did not appear out of thin air. Rather, they, just like you and me, are byproducts of the same culture, a culture that has been and still is an impediment to real progress.

Fikru

# Fekre Alemu
Tuesday, March 17, 2009 5:55:00 AM
Mr. Enest, First I have to admit my expectation and the frustration that followed with our intellectuals for the lack of giving us direction and their behavior in fighting over pity stuff may have taken a toll on me to have no fate in them in general. Forgive me for generalizing, but in my experience, with the exception of the a handful, most are useless. If you doubt me tell me how come they collectively can not come up with one institution to save the millions of our people dying on hunger? Is that ethnic politics too?

That said; let me start with the question of “Does racism exist in Ethiopia?” and your reply of ‘to ask those on the receiving end’, implying I am from the giving end and did not receive it, so much for your moderation.

Let me ask it differently; Is there any place where there is no racism? Then why ask? Your preconceived idea of victim and victimizer kicked in before you ask me to explain what I meant and went on to say ‘ask those in the receiving end’?

In answering your first question to elaborate in what I meant by “In a typical Ethiopian tradition you failed to admit you were wrong, and learned from your mistakes" on your other posting you said “But now I feel that the Ethiopian ideas market place has matured sufficiently enough for Enset blog to forgo to advertise itself as merely "southern" and, so, I have changed the caption to "A Moderate Perspective on Ethiopian Current Affairs". (Sorry for putting it in the wrong posting, but I was trying to make a point, in my opinion it is not good enough explanation, thus a typical Ethiopian tradition not to admit wrongs)

Let me go further and ask what was a southern perspective in the first place and moderate perspective now? Short of identifying yourself by your ethnicity, a southern perspective only tells us the geographical area of Ethiopian proper. Is there a western, northern and eastern perspective too? Are you suggesting the people of Ethiopia in the south are homogeneous and you could speak on their perspective?

If that is not the case, then you are wrong, if not tell me what you meant by southern perspective? I hope you do not mean the region Woyane drew as southern people and nationalities?

Wondem, I never said racism does not exist, I never said we should not address it, and I surly never said I am a victimizer, your implication is unwarranted. I simply want to make a point we are every where when we have many work ahead to be tended first and here before we talk about solving racism with a remote control. I might add, who ever you choice to identify yourself with there is racism there too.

With Woyane at the helm let us, as our people say “mejemeria yemkmechaign” that is all.

I said enough and done; God save us

# enset
Tuesday, March 17, 2009 12:27:00 PM
Fekre,

Your question: "…how come they collectively can not come up with one institution to save the millions of our people dying on hunger?" is a valid question, and I do not know the answer to it. But this question should also be addressed to you and me, all of us collectively, not just the intellectuals.

Yes, I assumed, for the sake of argument, that you are not on the receiving end of Ethiopian racism. Let's suppose that you are on the recieving end of it. Would it make sense to tell you as some one who has to endure Ethiopian racism that there are other bigger issues (your words) we need to deal with right now and that you should wait until the Woyanes are out of power (I guess this is what you mean by "mejemeria yemkmechaign") for us as a society to begin the dialogue to confront the injustice of racism?

Regarding my arguments for a "southern perspective", please see my article the North-South Divide from a couple of years ago.

Fikru

# Fekre Alemu
Tuesday, March 17, 2009 10:24:00 PM
Enset, I am not in a position to have a dialogue with an individual like you who are fixated in a theory of on one problem or another. If you have an issue on any problem, be it racism or what ever, create the institution necessary and guide us how to solve it.

If you are an intellectual saying ‘Collectively’ is a coup out, if you are a layman like me, then we are wasting our time, lets move on until half way decent intellectual comes around to guide us and create the institution necessary to solve problems.

The reason I ask why our intellectuals cannot create an institution and lead us to deal the immediate issues with our people dying in millions and solve it once and for all is to show you how useless they are. But you keep on splitting hair to win an argument.

You assume too much, ‘for argument reason’? you called me a victimizer, “bigger issue’ putting word in my mouth as lets wait until woyane leaves, (it is good you did not call me Woyane) "mejemeria yemkmechaign" split words as in to lets wait until we deal with the other problems.

Why me and you ‘argue’ when we have three meals a day and leave in a country of laws. The only reason we even exchange any thing is because we where born in unfortunate country and left to save our lives, now we want to see if we can help solve some of the problem of our people we left behind.

If we can not help start save their lives first are you suggesting we can save them from racism?

Please spare me the anguish, I will say it again, if you are an intellectual and capable of forming an institution to solve any problem go ahead and ask us to join you solve at least some of the problem starting with saving our people lives and the country first ("mejemeria yemkmechaign) do so. Otherwise dialog time, writing problems, conferences, complaint, accusation, splitting words etc. is over but do something. Do your part and leave the rest for others.

Good lack

# enset
Wednesday, March 18, 2009 9:48:00 AM
Fekre,

I am not fixated on anything. I just happen to have well formed views. We said that there is no valid argument to delay a discussion on the topic of racism in Ethiopia. You said no, country first ("mejemeria yemkmechaign"). I said tell this to those who are victims of racism and see if they would agree with you. And that is where we stand. As far as I am concerned, you have failed to present a persuasive argument to convince me that this issue should not be discussed.

Fikru

# Fekre Alemu
Thursday, March 19, 2009 6:39:00 AM
I never attempted to convince you nor capable to do so as you put it “failed to present a persuasive argument to convince me that this issue should not be discussed” didn’t I ask you to do something than talking about it. You said we should do it “collectively”. Since I offer you two choices, lead us as an intellectual or wait for a leader as a lay man, you could not do either, but ‘discuses’? If you can not lead or be lead then what is left.
You skipped saving our people lives and jumped to ‘country first’, I guess the country thing must have a different meaning to you than to me, I understand.

Do not worry I would not take away discussion of racism away from you; make sure you are not one yourself before you accuse others. It is always wise to speak for yourself than others. If you agree with the saving lives first and skip the ‘country first’ we are half way there, And doing something about racism than ‘discussing’ get us on the right direction. We will worry about country last.

As to your having a well informed view of racism, it is simply a view when you do something about it then I will say God bless you until then noting new. As I said, view, write ups, discussion etc. is enough we need a doer. Mind you we may disagree about the methods but goals should be the same.

Thank you, I am moving on, hopefully when I see you do something about it I will say here comes one more leader. Until then, I am not convince about discussing something to death.

God bless

# Tapiwa
Monday, May 24, 2010 7:36:00 AM
Here in South Africa the Ethiopians tried to play that card of being superior but we showed them the way. Why would they run away from their country and come here and pretend to be white. Here they have lent to respect us they know what we can do to them

# enset
Tuesday, May 25, 2010 1:04:00 AM
What is it that you do to Ethiopians in South Africa which makes them respect you? I hope you are not violent towards them.

If we had not made it clear in the article or the comments section, Ethiopian racism is not centered on power relationship. Therefore, it should not be compared with the racism that one may find in South Africa or other countries where power-based racism exists.

# Adham
Friday, April 01, 2011 8:49:00 PM
Ethiopian racism is nothing new. Right up to 1974 slave trade was common and people from Oromo ethnic background were called “Gala” until 1994. In fact it is common for people from Amhara background to slur other Ethiopians with their background by calling them names like “walamo". Mind you that “walamo” is ethnic background but it is used to insult someone.

Post a Comment
1. Anonymous commenting is disabled because some folks failed to respect the honor code. If you are serious about entering into a dialogue here on Enset, please go to gmail.com and sign up for a Google account or use one of the other profiles in the drop-down menu below, if you have one.

2. Please be civil and choose your words carefully when you comment. Inflammatory comments which contain name calling, disrespect towards others and inappropriate language, among others, will be deleted. Period. Also, please stay on topic with the subject matter of the posting to the maximum extent possible.

——————————————————————————–

Search Enset

http://www.enset.org/2009/02/racism-in-ethiopia.html

תעלה למעלה ותקרא את הלינקים. מפגר, אתה לא יכול להתעלם מעובדות.

"אל תתנו שיבלבלו לכם את המוח על התרבות המערבית -ציונית -אשכנזית המרושעת ,חברים יקרים.
התרבות הזאת היא שדאגה להביא אתכם לכאן. היא יכלה להשאיר אותכם שם בבית העבדים בין כל העבדים.
תחשבו על זה.
ואל תשכחו את זה לעולם."

אתה חי בסרט. לתימנים חטפתם תינוקות את המרוקאים הדברתם ולאתיופים זרקתם דם. זה ביחד עם הצהרות פומביות פרו-נאציות של בן גוריון וגולדה מאיר; "אין לנו מספיק בעיות? לשם מה אנו צריכים את השחורים האלה?". "אין לנו מחוייבות יהודית או ציונית כלפי בני עדות המזרח, ואיננו מחוייבים להביאם לישראל, וזה לעומת יהודי פולין וגרמניה". אז אל תבלבל לאף אחד את השכל יגזען מסריח, הסיבה היחידה שהבאתם לפה יהודים מכל העולם היא ליצור רוב על ערבי ישראל בשביל להקים את המדינה הזאת. אז אל תשכח את חלקנו בזה. תרבות מערבית – ציונית – אשכנזית אלעק. עדיף שתאמר "רק הלבנים מוסריים" במקום להמציא עובדות. הדבר היחיד שאנחנו צריכים לומר לו תודה הוא לרוסים שהגיעו לפה והצילו למדינה את התחת.

ולך תמכור את הלוקשים שלך למישהו אחר. יהודי אתיופיה התחילו להסתנן לפה עוד בשנות ה60 (אנשים כמוך לא רצו לתת להם אזרחות) ולחצו על הממסד – שהרוב בו היה גזעני ובור כמוך, להכיר בהם ולהעלות את משפחותיהם. אבל אתם משכתם ומשכתם ובו זמנית מתו להם אלפי יהודים והתחילו להגיע דו"חות מהאו"ם ואז ב"צירוף מקרים" נזכרתם לעשות משהו (וגם אחרי שעובדיה פסק שאנחנו יהודים הליטאים רצו להדיח אותו). אז לך תמכור את הלוקשים והשקרים שלך במקום אחר (למרות שבכל העולם למדו כבר טיפוסים כמוך).

מדינת ישראל עברה שינוי עצום משנות ה90 והיא נטשה באופן כמעט מוחלט את הגזענות הממוסדת. העתיד מבטיח, אבל אתה מקרה אבוד – לך תתאבד.

נחזור על הכללים דרור היקר ובפעם האחרונה.
ניבולי פה אסורים.זה שאתה מנבל את הפה כל הזמן רק מראה שאינך בטוח כלל בעמדתך ובעצם אינך יודע אם מה שאתה אומר הוא נכון.
וכמובן דרור היקר כל מה שאתה מביא אינו נכון הכל שיבושים והטעיות והמצאות כפי שמראה העובדה שאינך מסוגל להביא שום הפנייה משום מקום.הכל דברים שקלטת פה ושם ומי יודע אם הם נכונים או לא נכונים.אתה בעצמך כבר אינך מסוגל להבדיל בין אמת ודמיון שהרי בעיניך הכל אג'נדה.
כל ניבול פה נוסף שלך ימחק.
נחזור לעיקר.
המאמרים שלמעלה מראים שאתיופיה הייתה הייתה עד לשנים האחרונות ממש מבצר של עבדות שבו אנשים שועבדו.
אנשים אלו כונו "הבריה ".
חלק מהם עלו לארץ ועל פי השמועות ששמעתי מנציג בריה שאינני יודע אם הם נכונות או לא הם ממשיכים לשמש כאן כעבדים בהסתר מעיני השלטונות.
איך יש להתייחס לעניין זה לדעתך ?

אתה לא חושב שלכל הפחות מגיעה להם התנצלות על שיעבודם בעבר ואולי גם בהווה ?

שים לב שנציגים של הבריה קוראים את האתר הזה ,והם כבר מודעים לך ולחבריך לקיומכם ולפעילותכם ולטענות שלכם שהשיעבוד שלהם לא היה ולא נברא.
והם לא אוהבים שמנבלים כלפיהם את הפה.ויש להם זיכרון ארוך דרור היקר.זיכרון ארוך מאוד.הכל נרשם.
אז בלי ניבולי פה דרור היקר.
כל ניבול פה נוסף ימחק .
ענה רק על השאלה שנשאלת .כל הודעה שאינה קשורה לשאלה זאת תימחק.

זוהי שאלה מעניינת :
כמה בריה יש בארץ ?
התשובה לא ברורה.שכן נראה שחלק מהמשפחות שהיו להם בריה באתיופיה לא הביאו אותם לארץ .אבל היו אחרות שהביאו אותם איתם.
ניתן לשער שיש בכל אופן כמה מאות ואולי יותר שהיגיעו לארץ.
כמה מאות בריה זאת אוכלוסייה לא קטנה.סביר להניח שרובם יודעים עכשיו עברית והעובדה שיש לפחות אדם אחד שרואה את עצמו כנציגם מראה שהם מתחיליםלרכוש לעצמם מודעות חברתית ופוליטית .
הערכתי בתוך כמה שנים עומדת להיות התפרצות של זעם הבריה בתוך הקהילה האתיופית .הראשונים שיחטפו את הזעם הזה יהיו אותם "אינטלקטואלים " גזענים שמכחישים בצורה שקרית את עצם קיומם של הבריה.

מאמר מעניין של הגר סלומון ובהחלט רלבנטי
גלגולה של תודעה גזעית: מאתיופיה לארץ המובטחת / הגר סלומון

פתיחה:
נושא הערות
נושא המאמר – תודעה גזעית, ביטוייה המשתנים ומאפייני התגבשותה בשיח רב קולי.
טענה מרכזית – המפגש בין יהודי אתיופיה לחברה הישראלית מעודד שיח העוסק בתודעה גזעית.
הקונטקסט למחקר – העלייה ההמונית מאתיופיה בשני העשורים האחרונים יצרה שינויים גם בקרב הותיקים וגם בקרב העולים.
– השינויים הרבים שעברו על העולים מאתיופיה בזמן מאוד קצר מאפשרים לבחון את השיח הגזעי מזוויות שונות.
מוקד המאמר – תיאור וניתוח הרבדים השונים (גלויים ונסתרים) המהווים את נקודת המפגש של יהודי אתיופיה עם החברה הישראלית.
השלכות המפגש בין העולים לותיקים – העלאת מתחים סמויים על פני השטח הקשורים בהגדרת היהדות.
– שני צירי מתח:
o המתח בין דת לגזע ביהדות.
o המתח הקשור ליחסים של שליטה בחברה הישראלית.

גזענות:
נושא הערות
הנחת יסוד – גזענות אינה "מונוליטית", כלומר – היא איננה מושג שהובנה בקונטקסט מסוים ונשאר בעל משמעות קבועה, אלא היא משתנה באופן תדיר בתלות בשיח.
הומי באבה – ניסה לשבור את הדיכוטומיה בין מערב לבן ו"שולט", למזרח שחור ו"נשלט".
– טענה מרכזית – בכל אחד מן הקטבים (מזרח ומערב) קיימת גם דיאלקטיקה נוספת:
o ה"אחר" הנשלט = מושא לפנטזיה, למשיכה ולידע.
o גם השולט המערבי = מושא לתשוקה ולידע.
– לכן – קיימים בין המזרח למערב במקביל תהליכים של משיכה-דחייה, והזדהות-הכחשה.
– הדיאלוג בין השולט לנשלט בא לידי ביטוי גם בזירת הגוף – בצבע העור ובתחונות המיוחסות לבעלי צבע זה.

יהודי אתיופיה:
נושא הערות
שינוי בזהות הגזעית – העלייה גרמה לשינוי בזהותם הגזעית של יהודי אתיופיה.
– הם הופכים מיהודים בארץ שחורה, לשחורים בישראל היהודית.
משמעות הצבע השחור בקרב יהודי אתיופיה – בניגוד לתפיסה המערבית של "שחור" כקטגוריה אחידה, בתרבות האתיופית מקובלת התייחסות לגוון הספציפי של העור כקובע את מעמדו של האדם.
יהדות – היהודים באתיופיה ("ביתא ישראל") ראו את עצמם כקבוצה מיוחדת, ששמרה על יהדותה ולא התנצרה – קיימו את המצוות בדקדקנות וחלמו על ביאת המשיח ושיבה לירושלים.
– למרות זאת – רק ב-1973 הממסד בישראל הכיר בקבוצה זו כיהודים (שבט דן האבוד).
– הכרה זו הביאה לזכותם לעלות לישראל במסגרת חוק השבות.
o הזכות מומשה ב-2 מבצעים גדולים: מבצע משה (1984) ומבצע שלמה (1991), ובמספר מבצעים מצומצמים יותר.
– בעיה – הופעתם החיצונית השונה של יהודי אתיופיה הקשתה על שאר היהודים בישראל לראות בהם יהודים על בסיס "מוצא משותף" (לא נראו בעלי מוצא משותף).
משמעות הצבע
לפני העליה – "ביתא ישראל" נחשבו באתיופיה ל"אדומים" – בעלי מעמד גבוה יותר מאשר ה"שחורים", ואף החזיקו לעתים שחורים בתור עבדים.
– קיימת הבחנה בין 2 קבוצות גזע בקרב יהודי אתיופיה, המשמשות להבחנה מעמדית:
o צ'ואה = אדומים – "אדם חופשי, משכיל ותרבותי"  אדונים.
o בריה = שחורים  עבדים.
 שולבו בביתא ישראל באמצעות טקסי גיור  לא בני הגזע היהודי.
משמעות הצבע
אחרי העליה – ההבחנה המעמדית בין צ'ואה לבריה לא נעלמה, אך "הורדה למחתרת".
– עובדה זו יצרה קונפליקט עם ההגדרה המקובלת בארץ של כל האתיופים כ"שחורים".
הגר סלומון – מביעה את הכאב שלה מהגילוי כי תקוותה שעליית יהודי אתיופיה תעזור לטשטש את ההבחנות הגזעיות בישראל (אפשרות להומניזם עיוור צבעים), כבת לניצולי שואה, התבדתה בעקבות ההבנה שקיימת הבחנה גזעית ברורה גם בתוך קבוצה זו.

עבודת השדה של סולומון:
נושא הערות
כללי – המחקר התבצע בשנים 1988-1993.
– כלל ראיונות עם עולים מאתיופיה החיים בישראל.
מטרת המחקר – להבין מנקודת מבט פנים תרבותית את חיי היהודים בסביבתם הלא יהודית באתיופיה.
גוף – נוכחותה ה"לבנה" וה"נשית" של סולומון:
o בהתחלה – הפריעה למרואינים להפתח.
o לאחר מכן – התחלפה ב"פתיחות" ו"שקיפות" של המרואינים לגבי עברם.
תפיסת הגזע של ביתא ישראל – מתמקדת במאפיינים גופניים: צבע העור (בראש ובראשונה), שיער, צבע שיניים ומבנה פנים.
– קטגוריות צבע מקובלות באתיופיה:
o "זרים" = לבנים – נחשבים לקטגוריה הומוגנית, ללא חלוקה ל"גוונים".
o הרצף שבין אדום לשחור.
o חום או חום למחצה.
– למרות זאת – ישנן רק 2 קטגוריות ממשיות המשמשות להבחנה מעמדית:
o חופשיים = אדום, חום בהיר וחום – צאציו של "שם".
o עבדים = שחור – צאצאיו של "חם", הנחשב למתורבת פחות.
– תפיסה זו מבוססת על הבניית זיקה בין גוף, גזע ומעמד כבסיס לניצול אנושי (עבדות) – המסתמכת, בין השאר, על סיפורים מן התורה (סיפורו של נוח).
– החשש הגדול של הצ'ואה = טשטוש הגבולות בינם ובין הבריה.
– הבדלים בתפיסת המוצא הגזעי:
o מוצאו של הצ'ואה ידוע = בני ישראל.
o מוצאו של הבריה אינו ידוע (חסרי זיכרון גניאלוגי – מנותקים מעברם) – ככל הנראה מוצאם מאיזורים "פראים ובלתי מתורבתים" מדרום לאתיופיה.
 בא לידי ביטוי במשפטים כגון "הוא אינו יודע מי זאת אמא שלו".
 מהווה תירוץ להתייחסות אליהם כ"חוץ תרבותיים", "אחרים" ו"חוץ אנושיים" מצד הצ'ואה.
– למרות שלא היו מקובלים נישואים מעורבים בין צ'ואה לבריה, לעתים הייתה ילודה מעורבת.
o למרות שהצאצאים של ילודה זו היו בהירים יחסית, המשיכו להתייחס אליהם כאל "שחורים".
o הסיבה לכך היא התפיסה של הבדל בין "בשר" לבין "עצמות".
 "בשר" – יכול לעבור גיור או להיות בעל צבע שאינו שחור.
 "עצמות" = מהותו של האדם – תמיד נשארות עצמות של בריה.
– למרות שהבריה דוחים את הדבקת התוויות לקבוצתם, הם אינם מערערים על ההבחנה ההיררכית הבסיסית על פי הצבע באתיופיה.
– אחת האמונות המקובלות בקרב הצ'ואה היא שהם היו במקור לבנים, אך השמש האפריקאית הפכה אותם לכהים, ולכן הם יחזרו להיות לבנים לאחר שיעלו לישראל.
מדוע חוקרים אינם מניחים שיש באתיופה מערכת הבחנות מעמדית על בסיס צבע ? – לפי התפיסה המערבית – מערכת הבחנות גזעית מבוססת על הדיכוטומיה הברורה שבין שחור ללבן.
– מכיוון שהתפיסה המערבית היא שבאפריקה "כולם שחורים", מערכת הגזע האתיופית אינה נגישה לעין המערבית, בהיעדר הניגוד המקובל.

תודעה גזעית – אתיופיה לעומת ישראל
נושא הערות
לפני עליית האתיופים – חיו זו לצד זו בישראל קבוצות שונות מבחינת צבע עור ומבנה גוף, אך השיח הגזעי היה יחסית סמוי.
לאחר עליית האתיופים – לא ניתן עוד לדחוק הבחנות הקשורות באופן ישיר לצבע עור.
שפה – בעברית אין הבחנה בין סוגים שונים של שחור – ההבחנה העיקרית היא בין שחור ללבן.
– לכן – כאשר רוצים לבצע הבחנה בין קבוצות אתניות נהוג לנקוב בשם ארץ המוצא.
– יהודי אתיופיה ניצבים בפני מצב מבלבל – באתיופיה הם נחשבו ל"יהודים" וכאן הם פתאום נחשבים ל"שחורים".
– השימוש במילה "כושים" נחשבת בעיני הצ'ואה למבזה במיוחד, זאת מכיוון שארץ כוש מזוהה עם צאציו של חם – כלומר – עם בני הבריה.
o לעומת זאת – הבריה שמחים שהישראלים קוראים לצ'ואה כושים.
הבחנה בין גזענות בארץ לגזענות בחו"ל – סלומון מראיינת "בריה" שרוצה לנסוע לאמריקה מכיוון "ששם אין גזענות".
– סלומון מעירה לה שהיא לא בטוחה שהצהרה זו נכונה, אך המרואיינת מציינת בפניה שאמנם קיימת שם הבחנה בין שחורים ללבנים, אך בניגוד לקהילה האתיופית, אין שם הבחנה בין שחורים לשחורים.
נקודת המבט של הצ'ואה – בעיה – הישראלים לא יודעים להבדיל בין צ'ואה לבריה, ולכן עלולים להתחחתן עם בריה בלי לדעת בכלל.
– ההבחנה הגזעית בישראל התחלפה מ"צ'ואה"-"בריה" ל"ישראלים"-"אתיופים".
הפרדוקס שבהעלאת יהודי אתיופיה – מצד אחד – העלאת יהודי אתיופיה הציגה את ישראל כ"מושיעת יהודי אתיופי" – כלומר – כסוכן קולוניאלי פטרנליסטי שבכוחו להושיע את החלש והנחות ממנו.
– מצד שני – הקונפליקט שבין השוני הגזעי לבין הדת היהודית המשותפת מערער את יסודות הדינאמיקה הקוליניאלית המסורתית.
גזענות סמויה – במהלך העלייה עלו קולות בממסד שהזהירו בפני הסכנה כי האתיופים יחליפו את הערבים בתור "העובדים השחורים" בישראל.
– עלתה התייחסות אל יהודי אתיופיה כאל בעלי יהדות "טהורה" ו"בלתי מקולקלת" – כלומר – בוצעה "אקזוטיזציה" ליהדותם של העולים מאתיופיה.
ניסיון לטשטש את השונות הגזעית – בתחילה – ניסו לזהות את האתיופים עם קבוצות כהות עור אחרות בישראל (תימנים והודים), על מנת לטשטש את שונותם הגזעית שאיימה על הכללתם בגבולות היהדות.
– גם יהודי אתיופיה ניסו לקרב עצמם לקבוצות אלו.
העלאת הגזענות על פני השטח – בחברה הישראלית השימוש במונחים "גזע" ו"גזענות" נחשב לטאבו.
– אמנם – ב-1996 הגזענות הישראלית כלפי העלייה האתיופית עלתה לפני השטח עם פרשת תרומות הדם (זריקה אוטומטית של תרומות דם של אתיופים מחשש שהם נגועות ב-HIV).
o תגובת הממסד – הליך זה בוצע ע"מ לשמור על בריאות הציבור.
o הוביל להפגנות אלימות מול משרד ראש הממשלה, בהן השתתפו בני העדה ותומכיהם – טענו שהתירוץ של "בריאות הציבור" נועד למעשה להסוות אפליה גזעית.
– הפרשה העלתה לשיח הציבורי שאלות בנוגע ליחסים בין קבוצות אתניות שונות בישראל.
– מגמה זו הובילה להבלטה הולכת וגוברת של השונות בצבע העור כמקור לגאווה, מצד הקהילה האתיופית.
הזדהות עם הצבע השחור – צבע העור השחור הופך יותר ויותר לסמל להזדהות בקרב הצעירים האתיופים בישראל, ואף עולה הנטיה לראו בו כוח פוליטי.
– צעירים רבים מאמצים סממנים "שחורים" כגון האזנה למוזיקה שחורה, ולבוש, תספורות והתנהגות המאפיינים צעירים שחורים בארה"ב.
שינוי בהגדרת
"האחר הלבן" – העולים מאתיופיה עברו מכינוי לבנים בשם "פרנג'י" (זר) ל"בוליט" (לבן/אפור).
– כינויים אלו נוגעים ישירות לצבע העור, ונחשבים לכינויי גנאי.

מטאפורת הצבע במשא ומתן:
נושא הערות
הדינאמיקה של יחסי הכוח בעקבות
המעבר של יהודי אתיופיה לישראל – באה לידי ביטוי באמצעות הבחנות הצבע: לבן מעל שחור, אדום מעל שחור, שחור מעל שחור ושחור מעל לבן.
– דינאמיקה זו מופעלת בידי הצדדים השונים השותפים בשיח, תוך שימוש בטקטיקות משתנות ורמות שונות של ביטויים מפורשים.
באתיופיה – הייתה ליהודים מערכת ברורה ומוגדרת של הבחנות גזעיות לפי צבע עור, המבוססת על לגיטימציה תנ"כית.
בארץ – העולים נתקלו במערכת חדשה של הבחנות גזעיות:
o מצד אחד – הנרטיב התנ"כי הגדיר אותם כיהודים (שבט דן).
o מצד שני – הם נתקלו בהתייחסות אליהם כ"שחורים" במובן הקולוניאליסטי.
 נחשבים לקבוצה המגלמת "שבטיות פרימיטיבית" ו"שקט וצייתנות".
– מצב זה ממקם אותם ב"שוליים הקולוניאליים" המגדירים את "גבולות המערב".
התארגנות פוליטית – ההכרה בהתייחסות אליהם כ"שחורים" לא הובילה לשינוי יחסם של העולים מאתיופה כלפי השחורים מקרבם (הבריה), אך היא הובילה אותם לשימוש באסטרטגיות פוליטיות המכוונות לעבר השיח הגזעי החדש, איתו הם נמצאים במשא ומתן מתמשך.
– ההתחברות של העולים אל ההוויה השחורה המערבית (של השחורים בארה"ב) מהווה עבורם אלטרנטיבה לשותפות בשיח הגזעי הקיים.

בהחלט מעניין. ישנן קבוצות של צעירים ישראלים ממוצא אתיופי אפריקני שמשתמשות באידיאולוגיה השחורה של מלקולם איקס בארה"ב של זהות שחורה. אולם כדי לעשות זאת עליהם להסוות להסתיר מפני"האחים השחורים " בארה"ב את הגזענות הקיימת אצלם כנגד אנשים בעלי עור שחור יותר מזה שלהם,שאותם הם מכנים במילת ניבול הפה "בריה".
שכן האתיופים כלל אינם מגדירים את עצמם כ"שחורים".
בקצרה,יש כאן הונאה.

דיון מעניין בפורום האגודה ליהודי אתיופיה על קבוצת הצעירים המכנה את עצמה Yes
זהו מכתב של אחד המכנה את עצמו חנניה ונדה
http://www.iaej.co.il/newsite/content.asp?pageid=1230
שימו לב לצורת שיח של מי שמגדיר את עצמו כ"דוקטורנאט"
ציטוט :
הובא לידיעתי כי הד"ר שלוה ויל עורכת כנגדי מסע השמצות בזוי והרסני "…
וכך זה ממשיך .שיח של אלימות מילולית ואיומים.

שווה בהחלט לקרוא וכדאי לשים לב לתגובות המלאות שנאה ושטנה גזענית של תומכי הקבוצה המגיעות לאנטישמיות בהמית פשוטה.
נראה שהמאמר המדובר הוא המאמר הזה של שלווה וייל :" קשיים מתודולוגים בחקר חברות לא מערביות עם התייחסות ליהודי אתיופיה בישראל"

http://www.iaej.co.il/newsite/Data/UploadedFiles/SitePages_File/254-sFile.pdf
וראו את "הביקורת " ( המלווה בניבולי פה על ה"פרנגי " ועוותים פשוטים )
כאן
http://www.iaej.co.il/newsite/content.asp?pageid=1221

דוגמה אחת ל"ביקורת " :
In the case of Ethiopian Jewry, it may be more important to be Jewish or Israeli and part of a common destiny then merely black or Ethiopian. (p.5).

במקרה של יהודי אתיופיה זה חשוב יותר להיות יהודי, ישראלי או בעל גורל משותף מאשר פשוט להיות שחור או אתיופי. (ע"מ 5).
* (את הדברים האלו היא כותבת בהקשר לקושי של חוקר פרנג'י לחקר את יהודי אתיופיה (בגלל זרותו, אי ידיעת התרבות והשפה). אחרי שהיא שללה חוקרים שחורים ואתיופים (טוענת שהם גם זרים), היא מנסה לבסס את הטענה שעדיף להיות חוקר ישראלי או יהודי מאשר "סתם" שחור או אתיופי)."עד כאן המגיב מYES
לי נראה שזה ברור שכוונתה הייתה שלישראלים ממחצא אתיופי חשוב יותר להיות יהודים או ישראלים ובעלי חלק מגורל משותף ובהחלט לא לטעון שעדיף להיות חוקר ישראלי או יותר מאשר סתם שחור או אתיופי. המגיב מעוות במכוון את המשמעות של המשפט כדי לעורר את זעמם של הקוראים .
ומההטעיה הזאת אפשר ללמוד גם דברים מעניינים על המגיב ,שטרח לעוות את משמעותו של משפט ברור כל כך .הוא אינו מעוניין שהישראלים ממוצא אתיופי יחושו שותפות גורל עם שאר הישראלים.
מעניין למה?
לגבי חלק מהקטעים האחרים אני מבין את תחושת עלבונו. אולם השאלה היא האם היא מדווחת על דברים שהם נכונים או שהיא מעוותת אותם.המגיב אינו מסוגל להביא שום הוכחה שהיא מעוותת דברים.
לפני כמה ימים הייתה לי שיחה בכיכר רוטשילד בעת המחאה החברתית שם עם אדם שהיציג את עצמו כנציג של קבוצת "הבריה " באוכלוסייה הישראלית האפריקנית ממוצא אתיופי בארץ, על חברי קבוצת YES / אמר לי שהוא וידידיו שמים עין על קבוצה זאת , שלדעתם תתחזק והם מעריכים שלא מן הנמנע בתוך כמה שנים תתחולל בינם התנגשות מאחר שלדעתם המדובר בקבוצה גזענית באופן קיצוני אפילו בקנה המידה האתיופי. והיא עלולה להוות על אנשיו איום בניסיונם שעוד יגיע ליצור זהות "אמהרית " אנטי ישראלית ואולי גם אנטי יהודית לתומכיהם.
כאשר מצב זה יגיע,העריך האיש , הם יפנו את אנשיהם כנגד "הבריה " מאחר שאלו "אוייבי האמהרים" כאמצעי לחיזוק השורות. "אבל זה בסדר " הוא סיים את דבריו כשהוא צוחק " ככל שהם יפנו נגדנו , הבריה רק יתחזקו ".

מה זה הקשקוש הזה!

קבוצת YES היא לא למען ה"אמהרים" (מה שזה לא יהיה) ואף יש עליה סיטגמה מצד קהלים גדולים מיוצאי אתיופיה שהיא בכלל תגרית ופרו תגרית. קבוצת YES לא נגד היהדות אלא נגד הרבנות הממסדית שעיקרה את חכמי הדת של ביתא ישראל ההיסטורית.

קבוצת YES נגד כל אמהריזציה של קבוצות בחברת יוצא אתיופיה שאינן כאלו. במחקר על יהודי אתיופיה ישנה אמהרזיציה מובנת כך שכל המחקר (בין היתר גם מה שבכתבה הזו) הוא מנקודת מבט אמהרית לחלוטין.

לגבי הברייה עצמם, המונח ברייה עצמו הוא מתואר בצבעים אבל זה לא העניין. העניין הוא שכל אדם שחור ולא משנה מה הגוון שלו ברגע שהוא עבד אז הוא ברייה. הגוון של העור אינו רלוונטי כלל וכלל. באתיופיה למשל בשנות ה-20 של המאה ה-20 היה קיים המונח "גריק" שניתן לאירופאים נכשלים (רובם יוונים) שחיו באתיופיה, האתיופים חשוב שהאירופאים המצליחים יותר משתמשים ביוונים בתור עבדים. המונח גריק הוא זהה לחלוטין למונח ברייה.

בוא ניקח דוגמה. אם למשל מישהו קונה עבד שהוא "חום עור" ועוד אחד שהוא "שחור עור" שניהם ברייה! ואכן באתיופיה היו עבדים חומי עור מקרב האורמו למשל שהיו מקור לעבדים. יש כאן התבלבלות עצומה עם מונח אחר בחברה האתיופית המונח שנקלה.

לי נראה שכל אדם באשר הוא ללא כל קשר לצבע עורו ויהיה זה גם לבן ,הוא "בריה " עם הוא עבד.
והכתבות למעלה הראו ששחורי עור כמו האתיופים יכולים להיות משעבדים מרושעים לא פחות מכל לבן עור שהוא.
רק תן להם את ההזדמנות והיכולת.
כל השאר נראה לא רלבנטי .הבריה היו עבדים באתיופיה ונראו כ"שחורים " בעיני האתיופים ששיעבדו אותם שכלל לא ראו את עצמם כ"שחורים ".
לגבי ה"אמהריזציה " כביכול של המחקר בארץ זה נשמע כקישקוש פוליטי שכמובן אינו מגובה בשום הוכחות מהמחקרים.
יכול אדם לקשקש מה שהוא רוצה אבל אם הוא טוען טענה כלשהיא לגבי מחקרים עליו להביא תמיד מראי מקומות מדוייקים כדי שאפשר יהיה לבדוק את דבריו.

אז קבוצת YES מחשיבה את עצמה רק "כאתיופית תיגרית "?

זה לא מראה על חוכמה רבה מצד חברי הקבוצה.
.לאנשים כאן בארץ אין שום ענין בכך שבאתם ממחוז ספציפי באתיופיה.ושונאים את בני המחוז האחר האמהרים ונחושים להמשיך את המאבק עימם גם כאן ..
אם אתם "ביתא ישראל " אז גם אותכם לא צריך לעניין כל המאבקים בין התיגרים והאמהרים שהם בכלל נוצרים.
אתם כאן בארץ אתם אזרחים ישראליים נקודה. המחוז שממנו באתם הוא רק זיכרון .
אם אתם רואים את עצמכם בראש ובראשונה כתיגרים אז תחזרו לתיגרה.

מעניין כל עניין ה"מאבק " המפגר הזה שתחולל בפורומים של הישראלים ממוצא אפריקני בין אלו שהם ממוצא "תיגרי " כביכול ובין אלו שהם ממוצא "אמהרי " כביכול.
כביכול מאחר שה"ביתא ישראל " הם לא אמהרים ולא טיגרים ולא צריך להיות להם שום עניין במאבק בין בני מחוזות אלו שהם כולם נוצרים טהורים.
אבל הנה אדם בשם חנן ניה ונדיה מדווח על מאבק מסוג זה שהתחולל בפורום ווינט ליהודי אתיופהי שנסגר כתוצאה :
"עובדה מוטעית אחרת היא סגירתו של פורום ווינט. בניגוד לשקריה של ד"ר ויל, הוא לא נסגר בגללי ובשום פנים ואופן לא נבע משום שפעלתי כנגד "גונדרים". האשמות אלה הן חמורות ביותר, משום שהדבר מזכיר לי סכסוכים פנים-קבוצתיים שבהן האימפריאליסטים עשו שימוש כדי לשלוט במדינות אפריקה. הדבר החמור שאמור להטריד את כולם במכתבה של יו"ר העמותה לחקר יהדות אתיופיה, היא הקלות הבלתי נסבלת שהד"ר ויל אוחזת "באמת" וזאת למרות שהיא לא מסרה ואפילו הוכחה אחת כדי לתמוך בשקריה. הדבר חמור אף יותר, משום שסיבת סגירתו של פורום ווינט לא קשורה לקבוצת YES או אליי, אלא נעשתה בשל דמות בשם "אביבית", שהגיחה פתאום לפורום במפתיע ויצרה סכסוך בין גונדרים ותגרים.

מכוון שדבריה של ד"ר ויל הם חמורים, אני מציע לבדוק את הנושא עם מערכת ווינט ואני בטוח שכולם רוצים לדעת מיהי אותה "אביבית", שיזמה עצומה נגד מנהל הפורום בשל היותו תגרי (וכל המשתתפים בפורום ידעו שהוא חצי-חצי). בירור עניין זה באופן ייסודי חיוני לאור ההאשמות הכבדות שהד"ר ויל הטיחה לעברי, אבל באמצעותו גם נוכל לברר את חלקה של הד"ר ויל בכל העניין."

על פי דבריו נראה שלאיש בקהילה לא איכפת בכלל מי הוא אמהרי כיבוכל ומיהו תיגרי כביכול.הם יודעים ( לפחות האנשים הנורמלים יודעים ) שכל ההבדלים בין המחוזות הם הבלים מטורפים.
אבל קם איזה שהוא מסית מנוול ומן הסתם עם שילוב של כמות אדירה של ניבולי פה גזעניים בהמיים כמקובל במקרים האלו ויצר בעיה במקום שהיא לא הייתה קיימת והביא לסגירתו של פורום
הפיתרון במקרים כאלו הוא זה : כל מי שיעיז להשמיע בפרום כלשהו של ישראלים ממוצא אתיופי הערות לגבי "האמהרים " או התיגרים " או כל מחוז אחר באתיופיה. ימחק לאלתר ומיידית כמסית גזעני.

בקהילה ישנן שמועות לגבי אנשי YES שהם סוכני השפעה בישראל של המשטר של זינאוי באתיופיה.
מהסיבות האלו :
1. זינאוי ומישטרו הם תיגרים ויש להם אינטרס להקים בישראל קבוצת השפעה חזקה שהיא בעלת תודעה אתיופית – תיגרית ספציפית ועויינת לאמהרים שהם מתנגדיו של זינאוי באתיופיה.
אנשי YES עם הדגש שהם שמים על הזהות התגרית שבאמת לא מענינת אף אחד בקהילה ממלאים את הצורך הזה.
2. האתר שלהם מפרסם ידיעות שהן בברור תעמולה למשטר של זינאויי ואולי מועברות ישירות דרך השגרירות האתיופית לאנשי האתר.
כתוצאה כאשר אתה שומע על אנשי הקבוצה בחוגים של הקהילה שאלה שאתה שומע לעיתים קרובות היא האם המדובר בסוכנים של ממש או רק במאמינים שוטים .

מזעזע הייתי באתיופיה 5 פעמים . טיילתי ועבדתי בה המון . קשה לי להאמין שתופעה כזו באמת קיימת ממש נשמע לא מציאותי ולקוח מסיפורי אלף לילה וחושך . ועוד ההנהגה של הקהילה האתיופית ממשיכה להסתיר זאת ומציגה אותנו כאילו הם טהורים תמימים ואנו כחברה מערבית אנשי שטן .יצא המרצע מהשק ..אז הפוך על הפוך

שטויות. הפאלשים עצמם היו עבדים וסחרו בהם בכמויות כל הדרך עד מצרים. היהודים נתקלו בהם במאה ה16 וה-15 במצרים רק דרך מסחר העבדות. הם נתפסו ונמכרו לעבדות בידי האמהרים בדיוק כמו הבריה. רק למעט מהפלאשים היו עבדים בריה, יש לציין.

"אחד שיודע" למה לספר חצאי דברים? היהודים מחבש(הפלשים)שנימכרו כעבדים היו שבויי מלחמה(והם ניפדו בידי יהודי מצרים),מלחמה שהיתנהלה בינם לבין צבאות הקיסר הנוצרי,והיהודים עצמם גם סחרו בשבויי מלחמה נוצרים ומכרו אותם לסוחרי העבדים במצרים.יש לך דמיון ערבי שאוהב לשנות ארועים היסטוריים שיתאימו לאג'נדה המקולקלת שלו כמו "פלסטין תמיד היתה".אגב,למשפחה שלי עצמה היתה בריה והיתייחסו אליה בכבוד

לאתיופי שמעלי, אני לא בריה ולא פלאשי, אני יהודי ממוצא מזרחי.
עליי אתם לא תעבדו. אתם לא אמהרים ולא תיגרים אלה אגאויים במקור (כמו רוב הצפון אתיופים והאריתראים) ורק לפני תקופה קצרה יחסית החלפתם את שפתכם האגאווית באמהריות/ תיגרית.
המלכים של אתיופיה, שהם ממקור ערבי, עשו לכם מה שעשו לגאלה מדרום אתיופיה לפי כ-100 שנה: בזזו אתכם, שיעבדו אתכם, מכרו אתכם לעבדים ונישלו אתכם מהתרבות האגאויית האמיתית שלכם. אין לכם מה להתגאות על הבריה – כמוהם אתם גם שחורים וגם עבדים.

יש לבנים שמתחתנים עם הבריה כי אינם יודעים להבדיל בין בריה לביתא ישראל. בתור ילד גם אני לא ידעתי להבדיל ביניהם. היום אני מעט יודע על זה. בגלל אישה מרושעת ממוצא בריה שהכרתי אני שונא את כול הבריה ויש לגרשם מהמדינה.

עצוב כל הגזענות הזו. כולם צריכים לקבל אותו יחסי
במידה והם יהודים מלידה או מגויירים ושומרי מצוות.

אין דבר כזה יהודי אתיופיה, או יהדות אתיופיה..
כולם גויים, אף פעם לא היו יהודים באתיופיה..
אז תפסיקו לבלב לנו את המח..
מה שהם לא רצו לקבל מרות של אתיופי אחר, זה עניין של מעמדות..

While African-diaspora people tend to regard Ethiopia as an African nation and, like Ethiopians, feel pride in the fact that Ethiopia successfully defended its independence from the European empires that colonized most of Africa, Habesha people tend to feel deeply ambivalent about their Africanness. They tend to favor readings of history that identify the origins of their culture and of their past ruling dynasties in the Arabian Peninsula, rather than Africa. Ethiopia played a founding role in the Organization of African Unity and continues to host the headquarters of its successor organization, the African Union. However, Ethiopians tend to assert their superiority to the people they call Africans, and Amhara people tend to distinguish themselves from the more African-looking people whom they call baria, meaning “black” and implying serf or slave status.

https://sacredart.caaar.duke.edu/content/ethiopian

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

two × four =