web analytics
קטגוריות
תיאטרון ודרמה

הלילות האבודים של אהובה צדוק- ביקורת דיסק של אהובה צדוק מאת ירון ליבוביץ'

ירון ליבוביץ נזכר מזכיר וסוקר דיסק של שיריה הקלאסיים של הזמרת אהובה צדוק.

ביקורת על הדיסק החדש ,הראשון מזה שנים רבות של זמרת שנות החמישים הידועה אהובה צדוק ,שחוזרת כעת לאחר היעדרות של שנים  אל הבמות .מאת מבקר הדיסקים של האתר .

פעם בשנות החמישים והשישים היא הייתה זמרת ידועה מאוד למבוגרים ולילדים . אבל כעבור זמן …היא נעלמה . בימים אלו אהובה צדוק חוזרת .
אהובה צדוק בעלת קול האלט העמוק נולדה בתל-אביב להורים עולי תימן וגדלה במשפחה בת חמישה ילדים.
בגיל 7 עברה המשפחה לחולון ואהובה למדה בביה"ס ע"ש ביאליק.
היא בוגרת
להקת החישטרון הנחשבת לראשונת הלהקות הצבאיות,שהוקמה עוד בעת מלחמת השחרור, כלהקתה הצבאית של חטיבת "גבעתי".
להקת "החישטרון", שנהגה להופיע  בכל מקום בפני חיילי חטיבת "גבעתי" הגיעה להופעה בחולון ואהובה צדוק – אז חיילת – הייתה בקהל. טולי רביב, שהיה מנהל להקת "החישטרון" פנה לחיילים שהיו באולם ושאל אותם אם יש ביניהם זמרים או זמרות. חבריה העלו אותה לבמה לשיר ומיד היא התקבלה ללהקה, בה שרה יחד עם יפה ירקוני.
אחרי השחרור מהצבא המשיכה להופיע בשירי רועים וריקודי עם והצטרפה ללהקת "הכרמל", בה היו חברים גם אריק לביא, בומבה צור, יהודה עפרוני ואחרים.
בשנות החמישים והשישים של המאה הקודמת היא נמנתה על המבצעים הבולטים לרבים משיריהם של עמנואל זמיר, נחום נרדי ויוסף הדר . בנוסף היא זכתה לפופולאריות רבה בביצוע שירי ילדים. בשירים כמו "
נומי נומי ".  , הך ברגל   , משחק פורים ואחרים .היא הקליטה את שירו של אמיתי נאמן "לאור חיוכך" והוציאה תקליט עם שירי המלחין יוסף הדר, עימו נוצרו קשרי עבודה חמים. את שיריו המשיכה צדוק לבצע בהמשך גם בחו"ל.
כמו כן, ביצעה במהלך השנים שירי מלחינים רבים אחרים , בהם שרה לוי-תנאי, אותה פגשה לפני כשנתיים עם שובה ארצה, ממש בסוף ימיה של המלחינה.
את
נחום נרדי הכירה כשהופיעה עם צוות הווי בתל-אביב. הוא פנה אליה וביקש ממנה להצטרף למקהלת הנשים שניהל.  אהובה צדוק הפכה לסולנית הראשית שלו.
כעבור שנה נישאו ונולד בנם יאיר, שחי היום בארה"ב, מלמד עברית והוא אב לבן בשם אורן.
לנרדי היה חוזה הופעות בן שנתיים בארצות הברית ורעייתו הצעירה נלוותה אליו, נרגשת מהיציאה לעולם הגדול. בארה"ב הופיעה צדוק עם אמנים ישראלים נוספים בפני קהל יהודי שגדש את האולמות הגדולים ובהם "קרנגי הול", "טאון הול" ו"מדיסון סקוור גרדן".

לאחר מכן אהובה צדוק נטשה את הבמה וחיה שנים רבות בחו"ל.
היא הופיעה במועדונים בניו-יורק עם בן-דודה אהרון צדוק בצמד "הצדוקים", ואף הופיעה לצד מייק ברנט בתחילת דרכו בדואט. לאחר פטירתו של נרדי נישאה אהובה בשנית לבעל אמריקני ונולדה ביתה, סיגל, שממנה יש לה שתי נכדות –יהלי ואופיר.
אבל לבסוף שבה ארצה. היא חיה כיום בתל-אביב, מופיעה בערבי זמר ברחבי הארץ.ולאחרונה היא חוזרת לבמה במופע נוסטלגי לילה לילה" – מסתורי הקול התימני של אהובה צדוק- המשלב בין שיריה המוכרים והאהובים לבין שירים חדשים בין השירים במופע: לילה לילה, בגליל, אל העין, יד ענוגה, ללכת שבי אחרייך, לאור הזכרונות, שירת העשבים, יש לי גן, ארץ ארץ ועוד…
המופע "לילה לילה" – מסתורי הקול התימני של אהובה צדוק- נולד בעקבות פגישה אקראית בין אהובה צדוק למוזיקאי הצעיר חגי יודן בקיץ 2005.
באמצע מופע בו השתתף חגי, כאשר החל לנגן את צלילי הפתיחה לשיר "לילה לילה", העיר אחד הצופים, שבקהל יושבת המבצעת המקורית של השיר מלפני שישים שנה, אהובה צדוק. חגי הזמין את אהובה לשיר אתו והקהל התרגש עד דמעות מקול האלט העמוק ומהביצוע מעורר הנוסטלגיה.
הידידות שנרקמה בין השניים באותו הערב הובילה, שנתיים מאוחר יותר, להפקת המופע "לילה לילה", שבו חוזרת צדוק לבמה הישראלית לאחר עשרות שנים בהן שהתה בחו"ל.
במופע, שיארך כשעה וחצי, תשמיע אהובה כמה משירי ארץ ישראל הישנה והטובה לצד שירים חדשים, כולל ביצוע בכורה לשיר יפהפה שהלחין במיוחד עבורה אריק רודיך.
חלק מן הערב יוקדש לשירה בציבור.

 

ולהלן ביקורת על הדיסק החדש של אהובה צדוק של המומחה לזמר עברי ,חוקר הפילוסופיה היהודית ירון ליבוביץ'

הלילות האבודים של אהובה צדוק

מאת ירון ליבוביץ'

לאהובה צדוק יש מקום של כבוד בערמת הזיכרונות שלי. בתור ילד אני זוכר את קולה החם והמלא, (באתר של העמותה למורשת הזמר העברי מגדירים אותו עמוק), שהתנגן מתוך תקליט שנקרא שלושים ושישה שירים לפעוטות, שבו היא ועוד שלוש זמרות משנות הששים, ריקה זראי ורדינה בן ים ועליזה גבאי שרו שירי ילדים. אני זוכר שאחד השירים שאהובה צדוק שרה היה הכי אהוב עלי. הזדהיתי מאוד עם הקיפוד שרצה לרקוד ובסוף רקד לבדו ,
וקולה החם נתן משמעות מסויימת לצערו של דני כשדמעותיו זלגו מעצמן כשנורית הלכה לשחק עם ילד אחר (דני גבור).

עכשיו אני יודע שהיא התפרסמה גם בביצועיה לשירים של עמנואל זמיר נחום נרדי ויוסף הדר. בכל מקרה מדובר בזמרת ששייכת לדור הנפילים של הזמרה הפופולארית. כששמעתי אותה שרה את השיר היפה והמאד לא פשוט "לילה לילה", של נתן אלתרמן ומרדכי זעירא, קולה החם עשה לי את אותו הרגש שעשה קולה כששמעתי בתור ילד את שירי הילדים.
השיר עצמו "לילה לילה"  הוא גם קלאסיקה, ויש שרואים בו שיר ערש, אולם אם מקשיבים למילים, הסיפור המרגיע כביכול את הילדה, כדי שתעצום את עיניה, הוא על שלושה פרשים ש"אחד היה טרף/ לילה לילה שני מת בחרב/ לילה לילה וזה שנותר/ נומי נומי את שמך לא זכר/ כלומר שניים שמתו ועוד אחד שלא יודעים מה קרה לו. אני זוכר שר את השיר המצמרר הזה בערבי שירה בתנועת הנוער, ואני זוכר שהוא היה אחד האהובים עלינו. כנראה שהמנגינה האלמותית של זעירא היא שחיבבה את השיר עלינו. בכל מקרה זה ראוי בהחלט שזמרת ששייכת לדור הנפילים תשיר שיר שהוא קלאסיקה.
אם כל התחושה הלא נוחה שהשיר כשיר עושה לי, עכשיו שאני מבין את המילים, אני יודע  שהשיר הוא אחד מהשירים הישראלים היפים ביותר ששמעתי, והוא עדיין מרגש אותי.

הביצוע של אהובה צדוק, עם הליווי של מקהלת "עדי", מעניק מצד אחד, את הנופך הלירי והחם הנובע מדרך השירה של אהובה צדוק ומצד שני יש לו נגיעות דרמטיות שאותן מספקת המקהלה. לדעתי הלא מקצועית הייתי אומר שאהבתי את הליווי של חגי יודן, שהפסנתר שלו נשמע עשיר מאד, כמו תזמורת שלמה.
כאחד שמכיר את המסורת של זמרים שגם כותבים את שיריהם בעצמם, אני מתאפק לא להגיד שאהובה צדוק צריכה להבחן גם כשהיא שרה חומר חדש, אולם אינני יכול לומר זאת. גם אם היא תישאר ברפרטואר הידוע שלה, אני מוכרח להגיד לה ברוכה הבאה שהיא חזרה לשיר באופן מקצועי. היא עדיין אחרי כל אותן שנים מצליחה לרגש.

קראו גם :

אהובה צדוק בויקיפדיה 

דף הפייסבוק של ירון ליבוביץ'

 

אהובה צדוק

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

תגובה אחת על “הלילות האבודים של אהובה צדוק- ביקורת דיסק של אהובה צדוק מאת ירון ליבוביץ'”

המופע "לילה לילה " של אהובה צדוק
בהשתתפות:

-רון אילון חלילית
-דיויד טננבאום קונטרבס
-אביעד בן-יהודה כלי-הקשה
– חגי יודן פסנתר, עיבודים וניהול מוסיקלי

יועלה במוצ"ש, 29 בספטמבר, ב' חוה"מ סוכות תשס"ח, בשעה 20:30
מרכז ענב לתרבות, אבן גבירול 71, תל-אביב (על גג "גן העיר")

מחיר כרטיס: 80 ש"ח (הנחה לזכאים)
להזמנות: HYM – חגי יודן מוסיקה – 054-4811685

הפקה: HYM – חגי יודן מוסיקה בית הפקות של אירועי תרבות מיוחדים ולייבל של מוסיקה קלאסית.
במופע, שיארך כשעה וחצי, תשמיע אהובה כמה משירי ארץ ישראל הישנה והטובה לצד שירים חדשים, כולל ביצוע בכורה לשיר יפהפה שהלחין במיוחד עבורה אריק רודיך.
חלק מן הערב יוקדש לשירה בציבור.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

11 + twenty =