web analytics
קטגוריות
סיפורת היסטורית

המסע הנצחי במנהרת הזמן

יום הכיפורים הוא היום שבו אנחנו חושבים על מה שיכול היה להיעשות ולא נעשה ועל מה שאפשר היה לשנות ולא שונה ,דהיינו זהו יום המסעות בזמן וההיסטוריות החלופיות לפחות המנטאליים .
באתר זה אני נוהג לפרסם כל יום כיפורים רשימה שעוסקת במסע בזמן או בהיסטוריות חלופיות .בשנה שעברה פרסמתי רשימה על סדרת הטלוויזיה המפורסמת "מנהרת הזמן "
וביום הכיפורים הזה לפניכם רשימה על גלגולה הישראלי מאוד של מנהרת הזמן סדרת ספרי ילדים של סופרת הילדים הישראלית הפוריה מכולן גלילה רון פדר עמית . 
 בעת כתיבת שורות אלו  יצא לאור הספר ה-40 בסדרה ולרגל זה ולרגל מלאת 10 שנים לסדרה מצליחה זאת להלן סקירה על הספר והסדרה ארוכת הימים שמשמשת היום ככלי עזר ללימוד היסטוריה בבתי הספר .
.

מנהרות בזמן כחול לבן

 
 
 

בספטמבר 2007 מלאו41 שנה להקרנתה הראשונה של הסדרה האמריקנית "מנהרת הזמן ". בישראל הייתה זאת אחת מסדרות המד"ב הראשונות שהוקרנו באופן קבוע עוד בראשית שנת השבעים. בארה"ב הייתה זאת סדרה קצרת ימים באופן יחסי אבל בישראל, שבה היו סדרות מד"ב כה נדירות על מסכי הטלוויזיה, הייתה לה הצלחה גדולה "מנהרת הזמן " גם שימשה בשנות השבעים כמקור השראה לסדרה מקורית בטלוויזיה הלימודית בשם "דני וגיל במסע בלתי רגיל " שבה כיכב השחקן וסופר הילדים אמיר אוריין ועסק במסעותיו של אוריין וידידו הנער לתקופות שונות בהיסטוריה שם למדו על האמנות של כל תקופה.
מאז המסע בזמן הפך מאז בישראל מזוהה כמעט באופן בלעדי עם רעיון " מנהרת זמן". סדרת מנהרת הזמן נשארה פופולארית עד היום .


למנהרת הזמן " הייתה גם השפעה גדולה על ספרות הילדים המקורית .
הסופר עודד בצר כתב סדרה של שלושה ספרים על חבורת ילדים שנשלחת על ידי מדענים ל"מנהרת זמן" לתקופות שונות.

כך עשו גם סופרים אחרים כמו צבי פישמן בספרו "בר מצוה במנהרת הזמן " (הוצאת פרסומי ישראל ,1998 ) על ילד שבעת הבר מצווה שלו נופל למנהרה מוצא את יעצמו בתקופות שונות בתולדות ישראל. הספר הזה היה אמור להיות ראשון בסדרה אבל נשאר היחיד ממנה .
משה יהלום בספר "מסע הרפתקאות במנהרת הזמן " ( הוצאת "דור", 2003) על מסעם של ילדים לאירועי שמתאר את המסע בזמן של נער ונערה ביחד עם פרופסור בתולדות מפתח שונים בתולדות המדינה והציונות ואת מפגשיהם עם אישים מפורסמים שונים כמו  מייסד פתח תקווה  יואל משה סלומון , חוזה המדינה  הרצל, בן גוריון , ומנחם בגין.
תמר בורנשטיין לזרמחברת קופיקו וצ'יפופו יצרה גם היא בשנים 1989-1993 סדרה על מסעות בזמן בשם "ספייסי " בת 12 ספרים " על חייזר שלוקח זוג ילדים מודרניים לעבר שלפני קום המדינה אם כי הפעם הזאת לא היה מדובר במנהרת הזמן .
אבל נראה שההצלחה המקומית הגדולה ביותר של רעיון המסע בזמן ומנהרת הזמן הוא בסדרת ספרי ילדים מאריכת ימים ומרובת כרכים של הסופרת המצליחה גלילה רון פדר ,שסדרה זאת מאיימת להיהפך לסדרה המצליחה ביותר שלה .

בימים אלו יוצא לאור הספר מספר 40 בסדרת הספרים הישראלית "מנהרת הזמן " מאת גלילה רון פדר-עמית על מסעותיהם של ילד וילדה לתקופות שונות בתולדות הישוב המדינה והעם היהודי ,סדרה שחוגגת גם מלאת 10 שנים לקיומה . והספר הזה "ממלכת הילדים עוסק במסעם של גיבורי הסדרה הנוסעים בזמן  אל המחנך וסופר הילדים יאנוש קורצ'אק ובית היתומים שלו  בגטו וורשה.

היוצרת

גלילה רון פדר -עמית היא אחת  הסופרות הפוריות והמצליחות ביותר לילדים ולנוער בישראל ו נכון לסוף 2007 היא פירסמה כ-300 ספרים (!) ועוד היד נטויה . בינהם סדרות מפורסמות וארוכות כמו "סדרת ילדים אלמונים " על ילדים המסייעים למחתרות השונות בקופה שלפני קום המדינה .

סדרת "אל עצמי " או "ציון כהן וחבריו " שהתחלקה לשלוש סדרות "משנה " על עלילות שני נערים ונערה שמכירים זה את זה . :סדרת "ציון כהן ( 10 ספרים, הראשון הוסרט ) על ילד עזוב סדרת בתיה ( 10 ספרים ) על קורות חברתו לזמן מסויים וסדרת ניר שרוני ( 12 ספרים )על ילד ממשפחה עשירה שלזמן קצר אימצה את ציון . ( אני תוהה למה דווקא סדרת ניר שרוני היא הארוכה ביותר ,ככל הנראה היא הייתה המצליחה ואולי גם החביבה ביותר על הסופרת ) 
סדרות נוספות  כללו את "עירית " ,סיפורה של ילדה משכונת הקטמון שבמקור הופיע כסדרת תסכיתים בתוכנית "חתול בשק " ברדיו ( 7 ספרים )
את סדרת "ג'ינג'י " שרצה מאז 1985 עם למעלה משישים ספרים  נכון לספטמבר 2011  על עלילות נער מנהיג חבורה שהוסרטה לטלוויזיה .

את  סדרת "כס"ח (כוח סיירות חוקר ")  סדרה על עלילות חבורת ילדים המטיילת ברחבי הארץ ומתמודדת אגב כך עם פושעים ועבריינים שונים סדרה שרצה מ-1982 ,  עם  למעלה מ-30 ספרים נכון ל-2011  וכעת שינתה את שמה ל"חבורת ידיעת הארץ .

סדרת  "טולי תעלולי " עלילות ילדה שגרה בכפר נופש שבו מתחוללים דברים מוזרים ( רצה מאז 1990 עם  29   ספרים נכון ל-2011  )

את סדרת "סיירת המדע " ( 24 ספרים נכון ל-2011)

את סדרת סבא מיקו ( 6 ספרים ) ,סדרת "יותם בלש פרטי "( שלושה ספרים () ועוד.

רון פדר-עמית הייתה המלכה בלתי מעורערת של ז'אנר ספרי הנוער כשזה היה פופולארי בשנות השמונים והתשעים לפני שבני הנוער הפסיקו לקרוא ספרים . היא נודעה כמי שהכניסה לספריה נושאים שעד אז היו בגדר "טאבו "ממש בספרות הילדים והנוער כמו שימוש בסמים ואלכוהוליזם והכאת ילדים בידי הוריהם . והיא ככל הנראה אחת הראשונות אם לא הראשונה שהכניסה את נושא המין לספרות הנוער בספרים כמו "בחינת בגרות:סיפור על אהבה הריון ועוד ( 1981  שנכתב עם עמרם אדוני ושהוסרט  בידי אסי דיין בכיכובו של  דן תורן ) ו"מקפיצים טקילה "( 1994) ספר שמראה על  שינוי מדהים ממש ביחס ליתר ליברליות לגבי המיניות אצל בני הנוער בהשוואה לספר הקודם מהעשור הקודם .

רצח בצמרת המשטרה / גלילה רון פדר עמית

.
במרוצת הזמן היא חיברה גם כמה רומנים למבוגרים ובהם ספרים שבמרכזן עומדת סופרת לנוער כמוה עצמה ואת הספר "רצח בצמרת המשטרה "  ספר בלשי שמבוסס על הכרותה העמוקה עם חוגי  צמרת המשטרה ( היא הייתה נשואה לשני אנשי משטרה בכירים ) .


בין הספרים המרובים  שכתבה אפשר למצוא  סדרת מדע בדיוני לילדים בת שתי ספרים "משפחת הרובוטים" ( הוצאת מודן 9199)  .שאותה אייר שי צ'רקה.. הסדרה כללה את :"רובי משתף בתחרות מכוניות " ואת "ריטה רוצה ללמוד לאהוב " ותיארה רובוטים אנושיים מאוד שרוצתים ללמוד להיות אנושיים עוד יותר .

סיירת המדע 20 - לונה-פארק חשמלי / גלילה רון פדר עמית

ולאחרונה מעין סדרת מדע פנטסטי בשם "סיירת המדע" על ילדים שמדמיינים את עצמם כיוצאים למסעות בתופעות טבע שונות ומשונות .עד כה יצאו לאור למעלה מ-20    ספרים בסדרה זאת
לצד ספרים שעוסקים בחיי הנוער המודרני היא התבלטה גם כסופרת הפורייה ביותר בשפה העברית  של רומנים על נושאים היסטוריים בשפה העברית . היא כתבה גם סדרה של ביוגרפיות לבני הנוער רובן המוחלט על אנשים מחוגי הימין .מעניין לבחון את ההבדלים בין הרומנים ההיסטוריים שלה על הנוער של לפני קום המדינה מלא באידיאלים ובאידאולוגיה ,וברומנים על הנוער המודרני שלה ,עסוק בחיפושים עצמיים ואדיש לחלוטין לאידיאלים כל שהם ( חוץ אולי מאלה של הניו איג")
בשנים האחרונות בכל אופן היא נטשה לכאורה את תחום הרומן ההיסטורי והביוגרפי ששוב אינו אופנתי ופופולארי.

 אבל רק לכאורה היא נשארה בתחום זה בסיפורי המסעות בזמן של סדרת מנהרת הזמן"
בשלב זה ישנם בסדרה זאת למעלה מחמישים ספרים יותר מאשר פרקי סדרת הטלוויזיה המקורית (שרצה רק עונה אחת ועם 30 פרקים ) ועוד היד נטוייה והספרים ימשיכו לצאת לאור בעתיד הנראה לעין .

מנהרת הזמן הישראלית

ל דברי רון פדר-עמית  , "מנהרת הזמן " היא סדרת הספרים המצליחה והנמכרת ביותר שלה כיום וכל ספר חדש אוזל בתוך שבוע מהחנויות . .
סדרת "מנהרת הזמן " שיוצאת לאור מ-1997 בהוצאת מודן עוסקת בעלילות ילד וילדה בני עשר משכונת רמות בירושלים דן ושרון שנכנסים למנהרה מסתורית בכל ספר ומוצאים את עצמם בכל ספר בתקופת אחרת בתולדות הישוב היהודי ומדינת ישראל , לאורך פרק זמן שמשתרע מסוף המאה ה ה-19 ימי משפט דרייפוס וראשית המושבות , ועד לשנות השמונים של המאה העשרים ימי מבצע העלייה מאתיופיה והיעלמותו של הנווט רון ארד .
נשאלת השאלה האם יש מגבלות ביכולות המנהרה ניסיון מתוכנן של הגיבורים להגיע לתקופת התנ"ך ולימי דוד וגולית כשל מה שמראה אולי על מגבלות ביכולות של המנהרה ואולי לא. 
נראה  שהעשור החביב ביותר על המנהרה  לפי כמות הפעמים שהיא שולחת אליו את גיבוריה סדרה  הוא העשור של שנות ה-40 של המאה העשרים שאליו חוזרים הגיבורים ברוב הספרים. .

 

בין השאר מצאו את עצמם גיבורי הסדרה כאמור בסוף המאה ה-19 בפאריז של משפט דרייפוס ופגשו שם את העיתונאי תיאודור הרצל ,  בתקופת מלחמת העולם הראשונה ופגשו את אנשי ארגון ניל"י, בתל חי שלאחר מלחמת העולם הראשונה ופגשו את יוסף טרומפלדור ואת זאב ז'בוטינסקי כמו גם את מייסד חברת החשמל פנחס רוטנברג והצנחנית חנה סנש , את השומר אברהם שפירא ,את יעקב מרידור מפקד האצ"ל ואישים ידועים יותר ופחות מתולדות המדינה כולל אריק שרון הצעיר . באופן יוצא דופן הם נטשו את תחומי הארץ והיגיעו לפולין הכבושה במלחמת העולם השנייה והשתתפו במרד גטו וורשה ,היגיעו למחנה אסירים בברית המועצות של שנות השישים על מנת לפגוש שם אסיר ציון נטלו חלק באירועים רבים של תקופת המנדט וימי מלחמת העצמאות, היגיעו לימי מלחמת יום הכיפורים ,ונטלו חלק במבצע אנטבה בשנות השבעים וגם במבצע משה של העלאת יהודי אתיופיה בראשית שנות השמונים ונטלו חלק במבצע של צה"ל בלבנון ב1986 ביחד עם הנווט רון ארד .

המנהרה נחשפת בהדרגה לאורך ספרי הסדרה המרובים כישות אינטליגנטית בפני עצמה שכשריה הם ככל הנראה בלתי מוגבלים, אם כי לצערנו לא ניתן להם כל הסבר שהוא..

היא יכולה להעביר את הילדים לתקופה מסוימת לעיתים בהתאם לרצונם ,להסיע אותם לשם כמו ברכבת , להקפיץ אותם מתקופה לתקופה בחייו של אדם (כפי שאירע במקרה של המהנדס  פנחס רוטנברג) לאפשר להם להבין ללא בעיה שפות זרות כמו צרפתית גרמנית ורוסית ,לגרום להם ליהפך לבלתי נראים בעבור אנשים מסוימים (ולנראים לאנשים אחרים ).
מהן מטרותיה של המנהרה מעבר לרצון ללמד את שני הילדים הבורים ודרכם את שאר ילדי ישראל היסטוריה אין זה ברור כלל.
מה שברור הוא שהילדים לפחות לעת עתה אינם יכולים להתערב ולשנות אירועים היסטוריים רק לצפות בהם ולהיפגש עם אנשים ידועים כמו בסדרת "מנהרת הזמן " הטלוויזיונית המקורית .
ובספר הבא בסדרה שעדיין לא יצא לאור בעת כתיבת שורות ,הגיבורים אמורים להגיע לראשונה לתקופה שקודמת לסוף המאה ה-19 לימי מרד החשמונאים. וזה מן הסתם יביא לשלב חדש בסדרה בו הגיבורים יבקרו תקופות קדומות יותר משעשו עד כה.

.

שיחה עם הסופרת גלילה רון פדר

 

א.א.

איך נוצרה סדרת מנהרת הזמן שלך ?
רון פדר : מזה 35 שנים בכל שנת לימודים אני נוסעת לבתי ספר בארץ וגיליתי שילדים מתקשים ללמוד היסטוריה ואין להם כל מושג לגבי תקופות היסטוריות שונות שאותם אני מתארת בספרי. חיפשתי דרך להביא להם היסטוריה בצורה יותר מתוחכמת. ואז עליתי על הרעיון של סדרת "מנהרת הזמן ". והחלטתי להוציא סדרה על תולדות הישוב והמדינה גם לרגל שנת החמישים למדינה שהתקרבה אז.
המו"ל שלי קצת זקף גבה ואמר שלילדים של היום אין כל עניין בהיסטוריה. אבל התעקשתי וצדקתי . היום זאת הסדרה הכי פופולארית שלי .יותר אפילו מסדרת ספרי ג'ינג'י כל ספר חדש שיוצא נמכר מיד כל המהדורה בתוך השבוע .. כך למשל מספר 36 בסדרה עוסק ברב קוק ועל הניסיונות שלו לקירוב לבבות בין הזרמים השונים בעם היהודי נושא שהוא רלבנטי מאוד היום.

  

א.א.: בחרת במנהרת הזמן בהשראת הסדרה הטלביזיונית ?
רון פדר: בחרתי במנהרת הזמן לא בהכרח בהשפעה הישירה של הסדרה הטלביזיונית אלא כי זה מושג ידוע. בכל מקרה יצקתי לזה תוכן קצת שונה. משום שבכל ספר יש תעלומת לגבי זהות התקופה שאליה מגיעים הגיבורים שלי . בניגוד לסדרת הטלביזיה אני מתארת את העבר מנקודת המבט של הווה סדרת הטלביזיה היא שונה לגמרי לא מסתכלים שם על התקופות מזווית של ההווה .ואני מסיימת של כל ספר כשהגיבורים חוקרים בספרים את האירועים שבהם השתתפו ומבררים מה קרה לדמויות של העבר שבהם ניתקלו .
ואני רוצה לאמר שלך כנראה שהצלחתי במשימתי לעורר בילדים עניין בהיסטוריה .
. לא ציפיתי שזה כל כך שיצליח אבל עובדה שקוראים רבים עושים מה שהגיבורים עושים הם הולכים לחפש בספרים מידע על הדמויות ולומדים על האירוע לא רק ממה שהיה כתוב בספר שלי אלא גם מספרי היסטוריה. והיום ילדים באים אלי ואומרים שהתחביב שלהם זה היסטוריה בגלל הספרים של מנהרת הזמן . למשל אני יודעת שאחת הדמויות שמופיעות בספר שלי מקבל עכשיו הרבה שיחות טלפון מילדים שקראו עליו בספר והישיגו את מספר הטלפון שלו דבר שגורם לי ולו סיפוק רב.
יש דור שלם של ילדים שבאים לבחינות בגרות עם ידע מהסדרת מנהרת הזמן " והאמביציה שלי היא לכסות את כל הנושאים המופיעים במושגים להיסטוריה לבחינות הבגרות עם ספרים בסדרה . .
א.א. : איך את מסבירה את ההצלחה הגדולה של הסדרה הזאת ?
רון פדר:אני חושבת שהיסטוריה זה דבר שאחרי הכל מסעיר את הילדים בניגוד למה שחושבים . ו"מנהרת הזמן " נותנת להם משהו שאותו הם לא מקבלים בספרים אחרים סיפור עם ערך מוסף של ידע היסטורי וערכים.
א.א. את תשלחי את הגיבורים שלך במנהרת הזמן גם למלחמת לבנון השנייה ?
רון פדר :זה עדיין הווה .כשזה יהיה עבר ,יכול מאוד להיות שכן.

 

זוהי סדרה מעניינת במגוון תכניה  אם גם אלמנטרית בסיפורים שלה .

 מעבר להספקת מידע היסטורי מעניין לילדים קשה למצוא בה דרמה חזקה באמת שהרי כל מה שהילדים גיבורי הסיפורים השונים יכולים לעשות זה רק לצפות במתרחש מבלי שיוכלו לשנות משהו ומבלי שיוכלו ליצור קשר אמיתי עם האנשים השונים שאותם הם פוגשים .  

.וזאת אף פעם לא דרמה טובה.,זוהי בעיקר דידקטיקה. אבל גם לזה יש מקום בספרות הילדים. 
למרבית הצער הסדרה  מלאה וגדושה בחורים חמורים בהיגיון בפנימי שלה . למשל באחד הספרים המאוחרים ביותר "תעלומת הנווט השבוי " מתברר שגם ילדים אחרים שאף אינם מוכרים לגיבורים יודעים על קיומה של מנהרת הזמן והם ופונים אל גיבורי הסדרה בבקשות שונות לגביה ,למרות שזה לא ברור באמת איך הם יכולים לדעת זאת בזמן שבני המשפחה הקרובים של גיבורי הסדרה אין להם שום מושג בעניין . ( התשובה הברורה לקורא היא כמובן שהם קוראים על כך בספרי סדרת "מנהרת הזמן ")
זהו עוד דבר שפוגם קשות באמינות הפנימית של הסדרה .
אולם דומה שהדבר הביזארי מכל אינו דווקא המסע בזמן לתקופות השונות וגם לא המנהרה האינטליגנטית אלא דווקא זוג הגיבורים המודרניים ילדים בני עשר בשנת 1997 שנת התחלת הסדרה ושנשארו בני עשר בשנת 2007 , 10 שנים לאחר מכן .  זאת למרות שבספרים יש אינדיקציות ברורות מאוד לזמן שחולף בעולם המודרני ולשנה שממנה יוצאים הגיבורים למסעם בכל ספר וזאת מתחלפת כל שנה של "זמן אמיתי " דהיינו זאת תמיד שנת פירסום הספר .

לקורא המבוגר שמעיין בספרים אלו הדבר נותן תחושה מצמררת כמו זאת שאפשר לחוש מסיפורו של הארלאן אליסון "ג'פטי בן חמש " כאשר הוא קורא על הילדים  שנשארים  בני עשר  לנצח נצחים בזמן שסביבם הזמן חולף והכל חוץ מהם  גדלים ומתבגרים ומזדקנים.
וזהו סוג מעניין נוסף של מסע בזמן.  

נספח 1:

 רשימת ספרי   סדרת מנהרת הזמן של גלילה רון פדר . איירו גליה ברנשטיין ,יונת יזרעאלי . הוצאת מודן .

מנהרת הזמן 1 - ירושלים במצור / גלילה רון פדר עמית

1. ירושלים במצור . 1997.

מסע לירושלים הנצורה במלחמת העצמאות ב-1948.
הספר תורגם לאנגלית.

2. מבצע חומה ומגדל . 1997.מסע לשנת 1937 אל הקמת הישוב טירת צבי .


3. גבורת תל חי . 1997.
.מסע אל פרשת מותו של יוסף טרומפלדור בתל חי ,1920.


4.מעפילים מגיעים לחופי הארץ . 1997.

מסע לשנת 1947 אל אונית המעפילים "שבתי לוינסקי".

5. איחוד ירושלים .1997.

מסע אל מלחמת ששת הימים ב-1967 ואל כיבוש ירושלים . 

6. מבצע משה. 1999.

מסע בזמן אל הפעולה לחילוץ יהודי אתיופיה בשנות השמונים

7. פלוגת האש. 1999.

מסע בזמן ל-1938 אל פעולות הגמול של אורד וינגייט כנגד מורדים ערביים . 

8. מבצע אנטבה. 2000.

מסע לשנת 1976 ולפעולה המפורסמת באוגנדה.


9. אנו אנו הפלמ"ח. 2000.

מסע אל שנת 1941 אל יצחק שדה וימי הקמת הפלמ"ח.

10. דגל הדיו . 2000 .

 מסע למלחמת העצמאות ולקרב שחרור אילת.

11. הנדונים למוות. 2000.

 מסע אל שנת 1947 ואל לוחמי המחתרות שנידונו למוות מאיר פינשטיין ומשה ברזני שהתאבדו בכלאם.

12.השומר הראשון. 2000 .

 מסע אל ראשית המאה העשרים ואל שומר המושבות היהודי הראשון אברהם שפירא.

13. השבת השחורה. 2001.

 מסע אל 1946 ואל יום המעצרים ההמוניים של הבריטים בקרב אנשי ומנהיגי הישוב "השבת השחורה ".

14. פתאום ביום הכיפורים . 2001.

 מסע אל מלחמת יום הכיפורים ב-1973.

15. המאבק על הסמל .2001.

מסע ל-1943 אל מאבקם של אנשי הבריגאדה היהודית לקבל סמל יהודי עבור עצמם.

16. ליל הגשרים.2002 .

 מסע ל-1946 אל ליל פיצוץ גשר אלנבי.

אלוף הבריחות-מנהרת הזמן 17 - מנהרת-הזמן  17 מנהרת הזמן  17 / גלילה רון פדר עמית

17. אלוף הבריחות. 2002

.מסע לאריתריאה ב-1946. אל יעקב מרידור מנהיג האצ"ל לשעבר וניסיונו הלא מוצלח להימלט ממחנה המאסר הבריטי שם מרידור אגב מקבל בטבעיות את הידיעה שהילדים שבהם הוא נתקל הם נוסעים בזמן כ"אדם בעל דמיון עשיר ".רמז שמן הסתם לא יובן למרבית הקוראים הצעירים לאירוע בעתידו של מרידור כאשר כשר טען שהוא מממן טכנולוגיה מדהימה שתאיר את כל רמת גן בהשקעה מזערית ביותר. פרויקט שהסתיים בלא כלום.

18. המרגלים מקבוצת ניל"י . 2002 .

 מסע לשנת 1915 ומפגש עם אהרון אהרונסון ואבשלום פינברג אנשי קבוצת המרגלים הידועה "ניל"י".


19. מרד גטו ורשה. 2003.

מסע לשנת 1943 אל המרד בגטו ורשה בראשות מרדכי אנילביץ'.

.20. החי"ש מתאמן בחולות. 2003.

מסע אל זמן לא מוגדר בתקופת המנדט (כנראה בשנות ה-40) ומאבקם של חיל השדה של ההגנה בבריטים .

 

21. מחלקת הישע נכנסת לצפת .2003.

מסע למאי 1948 ואל המאבק לשחרור צפת .


22. המעפילים מגבול הצפון. 2003..

 מסע אל שנת 1945 והעלאתם של מעפילים מסוריה. בהשתתפות הגיאוגרף מנשה הראל ועקיבא פינשטיין.

23. ליל ההלקאות. 2003.

מסע לשנת 1946 אל הלקאתם של שוטרים בריטיים בידי אנשי אצ"ל.

24. הפרטיזן על הסוס . 2004.

 מסע לימי מלחמת העולם השנייה באיזורי ביולורוסיה ואל הפרטיזן היהודי טוביה בילסקי הנלחם בנאצים.

25 פעולות התגמול.2004.

מסע ל-1953 לפעולת התגמול כנגד מחבלים ערביים בנבי סמואל כוללת מפגש עם אריק שרון הצעיר.

26.אסיר ציון .2004.

מסע לראשית שנות השישים בברית המועצות אל אסיר ציון אנטולי רובין

מנהרת הזמן - המהנדס שהאיר את הארץ
27. המהנדס שהאיר את הארץ.. 2004.

מסע אל תקופות שונות בחייו של המהנדס מייסד חברת החשמל פנחס רוטנברג ב-1919 וב-1923 כאשר הקים תחנת כוח בתל אביב.

28. חייל ומשורר.2005.

מסע ל-1941 אל יום מותו של מפקד הלח"י יאיר שטרן.רון פדר-עמית כבר חיברה על שטרן ביוגרפיה שלמה לנוער בשם "המורד".  

29. משפט דריפוס. 2005.

מסע לפריז ב-1895 ומפגש עם דרייפוס הכלוא על ריגול וגם תיאודור הרצל העיתונאי . הספר תורגם לאנגלית .

30. הצנחנית הנועזת 2005

.מסע אל 1943-1944 אל חודשי האימונים של חנה סנש כצנחנית לפני משימתה ומותה בהונגריה.

31. שיירת הל"ה. .2005.

מסע לינואר 1948 לימיה האחרונים של שיירת הל"ה בראשותו של דני מס במלחמת העצמאות בדרש להגיש סיוע לישובי גוש עציון הנצורים.


32. מבצע אביב נעורים 2005.

מסע לאפריל 1973 אל מבצע של צה"ל בראשות אהוד ברק כנגד אש"ף בלבנון.


33. הקרב על נהרים . 2006.

מסע אל תחנת הכוח בנהריים ב-1948 והמאבק של חברת החשמל להגן עליה כנגד הירדנים .


34. מגן ירושלים . 2006.

מסע ל1920- אל מהומות הערבים בירושלים ומפגש עם מפקד ההגנה בעיר זאב ז'בוטינסקי . רון -פדר עמית כבר חיברה ביוגרפיה שלמה לנוער על חיי ז'בוטינסקי בספר "באור ובסתר ".

35. ליל הבדולח . 2006. מסע אל גרמניה הנאצית ב-1938 בזמן הפרעות ביהודים בשם זה.

36. מסע המושבות 2006. מסע אל הרב קוק בדצמבר 1913 בעת מסעו במושבות למען קירובם לדת .

 

37. דוגמה אישית. 2007.

על הגירתו של בן גוריון לשדה בוקר בנגב בשנות החמישים .

38. תעלומת הנווט השבוי . 2007

 על העלמותו של רון ארד ב-1986 .האירוע המאוחר ביותר שתואר בסדרה עד כה.

39. מבצע "מרבד הקסמים". 2007 .

מסע אל מבצע העלאת יהודי תימן לארץ ישראל ב-1948

40. ממלכת הילדים . 2007.

מסע אל השואה ואל סופר הילדים יאנוש קורצ'ק .

מרד החשמונאים - מנהרת הזמן 41 / גלילה רון פדר עמית

41. מרד החשמונאים . 2007.

 הילדים חוזרים לראשונה לימי קדם אל החשמונאים.

42. תוכנית החלוקה . 2007.

 מסע אל 1947 להחלטה  באו"ם  על הקמת מדינת ישראל.

43. תפיסת אייכמן. 2008. מסע  אל 1960  אל לכידת הפושע הנאצי אייכמן בידי סוכנים ישראליים.

44. שירת יחיעם .2008.

מסע אל ימי מלחמת העצמאות ואל שיירת החילוץ לקיבוץ יחיעם הנצור.

45. .שלח את עמי.2009

המסע לתקופה המוקדמת ביותר עד כה. לימי משה רבנו ויציאת מצרים בשנת 1200 לפני הספירה.

מנהרת הזמן 46 - החפוש אחר מפקד האירגון / גלילה רון פדר עמית

46. החיפוש אחר מפקד האירגון 

 
 

47. אולימפיאדת מינכן    2009

מסע בזמן אל 1972 ואל אולימפיידת מינכן וחטיפת הספורטאים הישראלים בידי טרוריסטים פלסטינאים.

מנהרת הזמן 47 - אולימפיאדת מינכן / גלילה רון פדר עמית

48. ילדי המנזרים 2010

מסע בזמן לתקופה שאחרי השואה אל ילדים הכלואים במינזרים באירופה.

מנהרת-הזמן 48 - ילדי המנזרים / גלילה רון פדר עמית

49. מלך היהודים  2010

מסע בזמן אל סוף המאה ה-19 אל ביקורו של הרצל בארץ ישראל .

מנהרת הזמן 49 - מלך היהודים / גלילה רון פדר עמית

50. הנשר הגדול. 2010

מסע בזמן אל המאה ה-12 אל הרמב"ם רבי משה בן מיימון.

מנהרת-הזמן 50 - הנשר הגדול / גלילה רון פדר עמית

51. הספר הלבן. 2010

מסע בזמן אל ימי המנדט הבריטי אל המאבק בספר הלבן המגביל הגירה יהודית לארץ ישראל.

מנהרת הזמן 51 - הספר הלבן / גלילה רון-פדר-עמית

52. ויהי בימי אחשוורוש. 2011

מסע בזמן לימי המלך אחשורוש וסיפור מגילת אסתר במאה החמישית לפני הספירה.

53. נחש צפע.2011

מסע לשנת 1991 להתקפות הטילים של עיראק וסאדאם חוסיין על ישראל.

מנהרת הזמן 54 / השומר החדש | גלילה רון-פדר עמית

54. השומר החדש.2011.

מסע בזמן לימי השומר אלכסנדר זייד בראשית המאה העשרים.

55. אסון מעלות

שני ספרים של סדרת מנהרת הזמן תורגמו עד כה לאנגלית .
ספר מספר 1:ירושלים במצור .
ספר מספר 29 :משפט דרייפוס

כן הופיע יומן לתלמידים המבוסס על הסדרה.

נספח 2 :עוד רומנים היסטוריים וביוגרפיים של גלילה רון פדר

 

 שאול.  אייר יוסי שטרן , סדרת "חיי אישים .(כתר , 1985.) 

 רומן לבני הנעורים על חיי שאול המלך.

 

אני זוכר את מצדה מסדה 1982 . רומן לנוער . נער מניצולי מצדה מספר על אחרית המבצר הנצור.

תעלומת הגביע השביעי , מילוא ,1991 . –
ספור על נער ישראלי המגלה את שורשיו הפרטיים והלאומיים בספרד וחוקר את תולדות משפחתו לפני גלות ספרד.

המסע לשם . מודן ,2003 

 מסעו של חורב  בן ה-15 עם סבו – ניצול שואה, לפולין, למחנות ההשמדה – עם משלחת בני נער 

סיפורים על תקופת המנדט בארץ ישראל:

ילדי השכונה במחתרת איורים אריה מוסקוביץ .   ( הוצאת קרני , 1971

.הרפתקה של ילדים ירושלמיים בימי המנדט.

סדרת "ילדים אלמונים" הוצאת מילוא 1972-1978)סדרה על  הרפתקאות ילדים חיפאיים שבתקופה שלפי קום המדינה מסייעים לחברי כל המחתרות .

1. הסליק במעמקי המערה. ( 1972)

 


2. בריחה לילית ממחנה עתלית .( ( 1972)

.3 אש בבתי המלאכה ( 1973)


4. פצוע ושמו יפתח (1973)

 

5. חבלה באישון לילה ( 1973)


6. תחנת שידור חשאית ( 1974)


7.שני בני ערובה ( 1975)

8. פריצה לכלא עכו ( 1976)


9. היה ראדאר ואיננו .( 1977)


10.קמה מדינת ישראל ( 1978)

 ספרים נוספים.

אהבה במחתרת ( הוצאת מילוא ,1985)סיפור אהבתה של נערה לאיש אצ"ל צעיר .

 אהבה חשאית ( הוצאת מילוא , 1994)
המשך סיפור האהבה ב"אהבה במחרת על רקע המאבק בין הזרמים השונים בישוב ב1947. 
יומן מילחמה פרטי : ילד ירושלמי במילחמת השיחרור ( הוצאת אדם , 1992)

ביוגרפיות מאת רון פדר –עמית


המורד : אברהם<יאיר> שטרן – הוגה ולוחם ( הוצאת מילוא , 1973)
ביוגרפיה לנוער על מנהיג הלח"י.

באור ובסתר : ספורו של זאב ז'בוטינסקי: רומן לבני הנעורים ( הוצאת אלישר , 1981 ,מהדורה ב' ,הוצאת אדם ,1990 )
 
 

 
משה דיין - הנער מנהלל - גלילה רון פדר - שם ההוצאה: כתר

 משה דיין : כרך א: הנער מנהלל ‬. 

 משה דיין הלוחם מן העמק כרך שני גלילה רון פדר עמית

כרך ב: הלוחם מן העמק (ירושלים : כתר, (1984)
רומן ביוגראפי לבני הנעורים . 


השומרת הניפה סמרטוט עברי : סיפורו של וניה הדרי : על פי יומן המבצעים של המוסד לעלייה ב ( הוצאת אדם , 1989 )
סיפורה של אניית המעפילים "תיאודור הרצל " שנתפסה בידי הבריטים 

 

 אהבה בפרדסים : ספורו של יהושע כהן (ירושלים : יד יצחק בן צבי, תש"ן 1990) .
סיפורו של איש מחתרת שחיסל את הרוזן ברנדוט והפך לידידו של בן גוריון בשדה בוקר. 

פוזה : סיפורו של חיים פוזננסקי   סדרת "ראשונים בארץ ".  ( הוצאת אדם , 1992)
סיפורו של מפקד נערץ בפלמ"ח שנהרג במלחמת השחרור בעת ההסתערות על כפר נבי סמואל . 

לכבוש את ההר : סיפורו של שלמה בן-יוסף( הוצאת אד"ם , 1993) .
סיפור של איש המחתרת הראשון שנתלה בידי הבריטים.

 האגדה לבית וינשל : סיפורה של משפחה ציונית לוחמת /( מילוא ,1994)
סיפורה של משפחה ציונית שהיגיעה לארץ מהרי הקוקז שאחד מבניה יעקב וינשל היה מחבר של רומנים היסטוריים.

 

בעוז ובהדר :   סיפורו של מנחם בגין /    בן-שמן :   מודן,   [תש"ע] 2010.

ביוגרפיות של חוקרים ומדענים

סדרת "החלוצים " עם יעקב לורך.

אלכסנדר ג. בל חלוץ התקשורת אלישר 1980 עם יעקב לורך .
אלכסנדר פלמינג : חלוץ המלחמה בחידקים . עם יעקב לורך .אלישר 1980

גלן קרטיס חלוץ המהירויות

גלן קרטיס חלוץ המהירויות . עם יעקב לורך אלישר ,1980.
מרכוס סמואל : חלוץ הדלק הנוזלי.עם יעקב לורך ,אלישר 1980.

סיפורי זכרונות

יהודי בעל כורחו : זכרונותיו של ילד ברוסיה / עם חיים מסינג, ברונפמן, 1974.


המפקדת הקטנה :סיפורה האישי של פאני בן עמי ,מילוא 1986.
סיפור גבורה ובריחה בזמן השואה .

חיים והלן :סיפור חייהם . הוצאת ב.רוזן 2007

קישורים רלבנטיים :
גלילה רון פדר בויקיפדיה

גלילה רון פדר בלקסיקון הסופרים
גלילה רון פדר בדף דף 

גלילה רון פדר באתר כנפיים

מצגת על גלילה רון פדר -עמית  

:סיכום על גלילה רון פדר
רון פדר עונה לשאלות בפורום

גלילה רון פדר בפורום נאנא

גלילה רון פדר באתר המכון לתרגום ספרות עברית

ביקורת של מנחם בן על מנהרת הזמן

פרוייקט לימודי על פי ספרי מנהרת הזמן

עוד על פרוייקט מנהרת הזמן

גלילה רון פדר=עמית והמלך שאול

מנהרת זמן כחול לבן

מסע בזמן בתקציב אפס

סדרת "מנהרת הזמן " האמריקנית המקורית :

 

מנהרת הזמן של רמת אילן :סדרה מאת עודד בצר

 
 
 

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

17 תגובות על “המסע הנצחי במנהרת הזמן”

שתי סופרות שבורכו בכך שהן כותבות המון.
לגבי גלילה – הסדרה של אל עצמי – ציון כהן וניר שרוני – מעולה. עמוקה, רגישה, לא מפחדת לומר דברים קשים, אמינה ביותר, כתיבה משובחת לילדים. לעומת זאת ספרי מנהרת הזמן נותנים הרגשה מעט מחופפת מבחינת הדמויות והעלילה.

אלי, אהבתי את המסקנה המיידית שלך שיום כיפור שולח את האנשים למסעות בזמן ומציאות חלופית.
משהו שנראה אולי מובן מאליו לחובבי המדע הבדיוני, אבל בכלל לא עולה במחשבת שאר האנשים.

לנסות להשיג את האימייל של גלילבה רון פדר?זה דחוף,אני חייבתת!
אם מצאתם,או תוכלו לעזור פשוט תענו לי באימל

גלילה רון פדר זכתה השנה בתואר "כלת האור " פרס הניתן מידי המועצה הציונית והנה נאום הברכה של הרצל ובלפור חקק
הרצל ובלפור חקק

גלילה רון פדר עמית – כלת האור
מאת הרצל ובלפור חקק
http://www.articles.co.il/article/13547/%D7%92%D7%9C%D7%99%D7%9C%D7%94%20%D7%A8%D7%95%D7%9F%20%D7%A4%D7%93%D7%A8%20%D7%A2%D7%9E%D7%99%D7%AA%20%20-%20%D7%9B%D7%9C%D7%AA%20%D7%94%D7%90%D7%95%D7%A8

ברכה לגלילה רון פדר בטקס הכתרתה על ידי המועצה הציונית והסוכנות כ"כלת האור לשנת תשס'ח". התואר מוענק כל שנה על ידי המועצה הציונית לסופר או לסופרת שמעבר לתרומתם הספרותית מגלים סגולות תרומיות של פעילות למען החברה בישראל. זו הפעם הראשונה שהפרס מוענק לסופרת שרוב ספריה הם ספרים לילדים. הברכה נישאה במעמד הטקס, שהתקיים ב 9 בדצמבר 2007, נר שישי של חנוכה, חג האור.

גלילה היא אמנית והיא אשת רוח, והייחוד שלה כתוב על כל לוח, גם ללא קרב מגיעים לה עיטורי מופת ועיטורי התנדבות ועוז, כי סיפור חייה הוא סיפורנו בקליפת אגוז.

גלילה רון נולדה ב1949 בחיפה, ואת מראות הים המירה בירושלים הבירה, כי חפצה נפשה בתואר בספרות עברית ובמקרא. במשך כמה שנים כרתה לה ברית, עם האוניברסיטה העברית, ובאותן שנים של יצירה ומבחנים ולימודים, היא מסרה נפשה כאומנת לעשרה ילדים.

אולי יום אחד יתנו לה על כך פרס ישראל לנפלאות ולניסים, כי היא פשוט הצילה נפשות מבתים הרוסים. אפשר לקלוט את עוצמת ההקרבה, בסיפוריה על אותה תקופה מרהיבה, זו מסכת דרמה וחיים, שיכולה ללמד את כולנו כיצד עושים חינוך וכיצד נותנים לילדים בית והורים. אנו לומדים ממסכת חייה כמה כל ילד הוא עולם ומלואו, ואת הסאגה הזו היא פרסמה בהוצאת מילוא, ואפשר לומר שהספר המופלא הזה "אל עצמי" הוא סיפור אנושי והוא מפעל לאומי.

גלילה רון פדר עמית, היא אש יוקדת, היא אש תמיד, ומי שקורא את שלל הסיפורים והדברים, עומד נפעם מול אימפריה של 250 ספרים. החיבור שלה להווייה של הארץ הוא חיבור בדם, והיא מספרת בספריה את הסיפור של העם. דרך השורות ודרך המילים, אנו מגלים את סיפור התפתחותה של הארץ ואת פלאי השבילים, אנו מטיילים עם ילדי הסיפורים בחבורת כס"ח המפורסמת, ומגלים בערגה אותה ארץ אהובה ונחלמת.

ההשפעה שלה על בני הנוער לא תסולא בפז, ותרומתה לחינוך חזקה ומתוקה מעז. ספרה על תיעוד מסעות הנוער לפולין, הוא פנינה של תיעוד מרגש ומרטיט, ולמערכת החינוך זו פנינה יקרה ואמיתית. החתירה שלה לחבר בין דור הניצולים לדור הנכדים, היא דרך לחבר חולייה לחולייה במדינת היהודים, דרך לחבר בין הזמנים ביד אמן עדינה, דרך לחזק את כל חישוקי השלשלת הישנה.

אבל גלילה סופרת רבת כישרונות וכותרים, וספריה עשו חיל גם בקרב ציבור המבוגרים. ספריה "יש אשה אחרת", "זייפנו כל כך" ו"נישואים חורגים" – העידו על יכולות ספרותיות משובחות – ורבבות הקוראים לכך עדים. אחד מספריה "יש אשה אחרת" אפילו זכה במדליה נהדרת, בפרס ספר הזהב, ומי שקרא אותו נשבה בקסמו וגם אהב.

בכל שנה אנו מעניקים כאן במועצה הציונית ובסוכנות, את פרס כלת האור או חתן האור, לדמות שהוסיפה אור לחברה בישראל. מי שעוקב אחר מעשיה של גלילה מתפעל ונרגש, ומיד מבין: זה שווה צל"ש. מעשיה למען הילדים שבאו ממשפחות הרוסות, ספריה למען חינוך הנוער אינם בגדר סוד, פעילותה במאבקים למניעת אלימות ולחיזוק הקשר של הנוער לתודעת השואה, כל אלה מעידים על מסירות לנוער ומסירות לחברה. גלילה מוסיפה לנו קרני אור לאלפים ולרבבות, והגיע הזמן לעטר אותה בעיטור של כבוד. גלילה, את לנו כלה של מעשים טובים, כלה של אור, וזו עדות השיר, כי לך כתבנו את זה המזמור

הרצל ובלפור חקק .
כל זה יפה אבל יש כאן שגיאה
.הפרס כבר ניתן ב2005 לסופרת דורית אורגד שהרוב המוחלט של ספריה הם לילדים בניגוד למה שנאמר כאן .
ראו
http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?itemNo=518970&contrassID=2&subContrassID=7&sbSubContrassID=0

אחלה אתר אבל למה אין מידע על קורות חייה של גלילה רון פרד? אם הייתם מוסיפים זה היה אחלה!!!!!!!!!!!!!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

16 + thirteen =