web analytics
קטגוריות
שירה

שירה חברתית לעומת שירה אינטלקטואלית

אתר חדש קם ברשת "אתר לשירה חברתית שבעליו מזמין את כל מי שרוצה לשלוח לו שירים .

הבעלים אורן עילם כותב בהצהרת הכוונות שלו :

האתר יאפשר לאנשים לומר את אשר על ליבם בתוך המציאות החברתית הקיימת בישראל שעשויה לפעמים להיות מאוד מתסכלת.

איש איש וזעמו, איש איש וכאבו. אלו הם אשר אמורים להתפרץ החוצה באמצעות השירה. איני מצפה מאיש לכאוב את כאבם של אחרים, אלא כל אחד את כאבו שלו, ולדווח על כך באמצעות השירה.

הוא ממשיך וכותב :

אני אעדיף לפרסם באתר שירה אמוציונלית, מחוברת, חיה ואקספרסיבית, על פני שירה אינטלקטואלית מרוחקת וקרה.

אכן נראה ששירה אמוציונאלית ומחוברת היא זאת שנשארת יותר בזיכרון של רוב האנשים והיא זאת שזוכה ליותר תגובות וגם נכתבת בידי יותר אנשים .

אני באופן אישי בכל אופן מחבב שירה אינטלקטואלית וגם כזאת שהיא "מרוחקת וקרה ". .

זה הרבה יותר קשה לכתוב אותה  וגם לקרוא אותה  זה נכון .  זו מעולם לא הייתה שירה פופולארית ורק מיעוט  בקרב המיעוט המזערי של חובבי השירה מתעניין בשירה כזאת .

קשה  להצביע ברגע זה על משוררים צעירים רבים שכותבים שירה מסוג זה .

אבל אני כאן לא מכוון  אל רוב האנשים אלא אל מיעוט אינטלקטואלי נבחר בתוכם .

באתר זה אשמח לקבל שירה אינטלקטואלית גם כזאת שהיא "מרוחקת וקרה". .

אני לא חושב שאוכל באמצעות השירה לשנות את העולם ,אבל אם אוכל להוסיף בין  תחושות הקורא וגם תחושה של הנאה אינטלקטואלית שהיא כיום כל כך נדירה כתוצאה מקריאת שירה… .

דייני .

קישור

אתר שירה חברתית של אורן עילם

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

11 תגובות על “שירה חברתית לעומת שירה אינטלקטואלית”

אני מודה לך עד מאוד על הפרסום. אני מעריך ומכבד את דעותיך, הגם שלא תמיד מסכים עם כל דבר שאתה כותב. האתר שלך הוא מקור אינפורמציה ראשי עבורי כדי להתעדכן, ואף המלצתי עליו לגולשים באתר שלי כמקור למידע ופרשנות.
אני חולק עליך בנקודה זו שמשתמע מדבריך שהשירה אותה אני מתכוון לפרסם באתר שלי היא זו שמתפרסמת כיום לרוב. כרגע אין בידי די ראיות כדי להוכיח שהדבר אינו נכון, זאת מאחר שהאתר חדש וכמעט לגמרי ריק. לדעתי יש לתת צ'אנס לאתר להוכיח את מובחנותו. לא הוכח מובחנותו, אך גם לא הוכח חוסר מובחנותו. הקריטריון למובחנותו הוא בסופו של דבר השירים שיתפרסמו בו, ואני משוכנע שהפרסום שלך אודותיו יזרז את התפתחות האתר ויאפשר לראות האם הוא מוביל למקום נחוץ או שהוא בסך הכול "עוד מאותו דבר".
מאחל לך כל טוב וכמובן אמשיך לעקוב אחר המתפרסם אצלך.

מתוך סקרנות אישית… מה ההגדרה שלך ל"שירה אינטלקטואלית"? שירים שיש בהם לקדם אותי במהלך התואר (התאורטי למדי) שלי בפיזיקה? האם רגשות מתפרצים שזורים בביקורת חברתית (נוקבת, כמובן) מייצגים בעינייך את "המכנה המשותף הנמוך ביותר" בהקשר אמנות השירה? 🙂

הרעיון יפה, אבל אם אתה רוצה שהאתר שלך יתרומם, נסה להיות קצת יותר סלקטיבי. אחד השירים המפורסמים אצלך הוא גרפומניה לשמה.

הוזכר כאן פשוט משום היה לי מה להגיב על הצהרת הכוונות שלו . ולא אני לא חושב שרגשות מתפרצים מבטאים את המכנה המשותף נמוך ביותר , אבל אלו בדרך כלל השירים הפופולאריים ביותר .
מהם שירים אינטלקטואליים זאת שאלה טובה כי אין הגדרה ברורה.
הייתי אומר שירים מהסוג שכותבים אנשים כמו אבנר טרינין ולפעמים גם רחל חלפי ומאיה בז'ראנו עמוס אדלהייט ועוד כמה אחרים שמתארים רעיונות מדעיים ואינטלקטואליים והיסטוריים בצורה שירית והרעיונות האלו הם אינטגראליים לשירים .

Deter potential crime – Prevention is the key to dealing with any traumatic situations.

If you have monitoring home security systems, the alarm company will get in touch with you and those on your address book as well as provide a presence at your home within a very good time frame.

No longer is it necessary to put holes in walls to lay cables, installation can occur
within a couple of hours.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

18 + seventeen =