web analytics
קטגוריות
היסטוריה

בונים עיר חופשית : איך ייסד אירגון הבונים החופשים את העיר תל אביב

האם האירגון החשאי של הבונים החופשיים היה מעורב בהקמתה של העיר תל אביב. מחקר חדש ומדהים מראה שבהחלט כן.

הופיע בגירסה מקוצרת מאוד בעיתון "הארץ ":"האחים הערביים של מייסדי "אחוזת בית"

האם הוקמה העיר תל אביב בידי אנשי האירגון החצי חשאי "הבונים החופשיים ? " האם תוכננה בדיונים חשאיים בלשכותיהם ביפו ובירושלים בראשית המאה ? ממצאי מחקר שביצעו האמן יובל כספי והבמאית לילך –שירה גביש ושלו סייע כותב שורות אלה רומזים בכיוון זה.
המחקר מראה שחלק מהמייסדים של תל אביב היו חברים באירגון "הבונים החופשיים " כמו גם באירגונים חשאיים אחרים כמו "בני משה " "בני ברית " ו"א.נ האחים הנאמנים " ( או בשמם האחר "בני ציון ") .
מחקר חלוצי זה על תולדות הבונים החופשיים בארץ ישראל ועל תרומתם העצומה והבלתי ידועה ובלתי מוכרת עד כה לייסוד ולהתפתחות העיר תל אביב הוא רק חלק ממחקר גדול שאותו מנהלים מזה זמן רב אנוכי ושותפי ועמיתי יובל כספי ולילך גביש –שירה על תולדות הבונים החופשיים ואירגונים חשאיים קשורים :בני ברית , "והאחים הנאמנים ( בני ציון )"
תודתנו נתונה למסדר הבונים החופשיים  שאיפשר לנו בנדיבות גישה בלתי מוגבלת לארכיוניו ולראשונה ניתנה לחוקרים  מחוץ למסדר האפשרות לעין בכמה ממסמכיו הסודיים ביותר .
מימצאי מחקר זה הוצגו לראשונה בהרצאה משותפת של יובל כספי ושלי לפני לשכת המחקר של הבונים החופשיים בבית המסדר בתל אביב.
 מחקרים נוספים על תולדותיו והשפעותיו של המסדר בארץ  יפורסמו בעתיד. .

בונים עיר חופשית :על הבונים החופשיים  בתל אביב .

מאת יובל כספי ולילך –שירה גביש .

"מימים ימימה " אמר שלמה המלך

בראותו הסתתים באבן קודחים

"נתחלק ביין ובלחם ,בשום ומלח

תחת כס מלכות למשתה קרואים

כל אח לכרה יבוא , הוא ולא אחר,

כחברים בונים =לא פחות ולא יותר. …

 

"שא נא איגרתי לחירם –אביו

אומן מופלא לכור מצרף ומיכרה

נקבלם בשמחה כאיש את אחיו

אם הוא והאחים יבואו למשתה

לובש שלמת בצרה או בגד פשתים חוגר

כחברים בונים –לא פחות ,לא יותר.

( מתוך " ליל משתה"  מאת רודיארד קיפלינג) 

ההיסטוריה התל אביבית יודעת לספר כי ימים ספורים לאחר חג השבועות תרס"ט, 1909, הניח ראובן סגל, סוחר וסיטונאי מצליח מיפו, את אבן הפינה לביתו ברחוב יהודה הלוי 25 (היום מגדל בנק דיסקונט). סגל היה הראשון שיצא אל החולות הרחוקים, והחל את בניית הבית הראשון בעיר הגנים המודרנית אחוזת בית – לימים העיר העברית הראשונה בעולם, תל אביב.

97 שנים חלפו מאז וממחקר חדש שאנו מציגים כאן עולה כי אותו סגל, בן ה- 29 באותם הימים, וכנראה הצעיר מבין 66 מייסדי תל אביב, היה אח במסדר "הבונים החופשיים", אותו מסדר חשאי שהיווה השראה לרבות מהאגודות החשאיות שתידלקו את הציונות בראשית דרכה.
לצורך המחקר יצרנו קשר עם מסדר הבונים החופשיים בתל אביב, שנאות לפתוח בפנינו את הספרייה והמוזיאון, והארכיון שלו. שם מצאנו ספרות פנימית של הבונים המצביעה על קשר ברור בין הבונים החופשיים להקמת העיר העברית הראשונה.

מה העניין?, אתם שואלים את עצמכם תוך כדי קריאת שורות אלו. התשובה נמצאת בזכות הראשונים, המאפיינת בונים חופשיים רבים לאורך ההיסטוריה האנושית. לא רק ג'ורג' וושינגטון, בנג'מין פרנקלין, 14 מחותמי חוקת ארה"ב, וינסטון צ'רצ'יל, מובילי המהפכה הצרפתית ואפילו זאב ז'בוטינסקי הרוויזיוניסט, היו בונים חופשיים, אלא גם אישים נוספים כמו הסופר מרק טווין, איש הרוח הצרפתי וולטר, הסופר הגרמני גתה, ניוטון, מוצארט, היידן, הודיני, ואפילו קרמר, השחקן מייקל ריצ'רדס מסיינפלד, וכעת מסתבר גם כי כמה ממייסדיה של העיר תל אביב.

בית אלחנן ליטוינסקי בתל אביב. שופע סמלים של הבונים החופשיים.

שלושה חודשים קודם לטקס הנחת אבן הפינה של ביתו, קודש ראובן סגל כאח בלשכת הבונים החופשיים "ברקאי", שפעלה ביפו בביתו של יעקב אלחנן ליטוינסקי, אף הוא ממייסדי אחוזת בית, וממייסדי לשכת "ברקאי", אחת מהלשכות הראשונות בארץ של הבונים החופשיים, שנוסדה ביפו בשנת 1906.

טקס הנחת אבן פינה הוא טקס קדוש בעל משמעויות סמליות לבונים החופשיים (סודי הפועל במסגרת היררכית. החברים בו הנקראים "אחים", מקיימים טקסים פולחניים המוגדרים
כ"עבודה", האמורה להוביל את הבונה החופשי בסולם דרגות מתלמיד בונה לחבר בונה ולרב בונה ולמעשה מבורות להארה. בית המקדש של שלמה הוא אחד מהסמלים המרכזיים במסדר ואולי המרכזי שבהם, כשדרך לימוד משמעותם של סמלים אלה, הבונה החופשי אמור להפוך מאבן גוויל, אבן חסרת צורה, לאבן מסותתת – אדם טוב יותר, במטרה שיחד עם אנשים מכל הדתות ייבנה בית מקדש חדש.

מסדרים חשאיים יהודיים ואחרים

מסדר הבונים החופשיים ( Freemasons), ארגון  נוסד ב-1717 בלונדון, שם אוחדו ארבע לשכות ללשכה הגדולה הראשונה. עד לאותה תקופה היו חברים במסדר רק בנאים של ממש, שפעלו יחד כגילדה (איגוד מקצועי) עוד מימי הביניים. במסדר חברים גברים בלבד, מתכונת שנשתמרה ברבות מהלשכות עד ימינו. את הפולחן הם מבצעים כשהם עוטים על ידיהם כפפות, לובשים סינרים מעוטרים בסמלים ובמדליות והם משתמשים לעבודתם בכלים מסורתיים של בנייה – סרגל מד-זווית, מחוגה, אמת מידה, מקבת, מפסלת וכלים נוספים, המסמלים אמות מידה מוסריות.

ייחודם של הבונים החופשיים הוא שבמסדר חברים בני דתות שונות, הפועלים יחד כמועדון חברים וכארגון צדקה. במסגרת "העבודה" נערכים בהיכל טקסים בהם הספר הקדוש – התנ"ך, הברית החדשה, או הקוראן, מונח פתוח על הדוכן, ובמקרים בהם החברים בלשכה הם בני שלוש הדתות נעשה שימוש בשלושת הספרים גם יחד. הטקסים העתיקים ממחיזים את פילוסופית הבנייה החופשית.  חובה להיות בן חורין ומבוגר. אצל כלל הבונים החופשיים ברחבי העולם הסיסמאות נאמרות בעברית

לדברי משה שנון, בונה חופשי בשנות ה- 40 המוקדמות לחייו, ואיש רב פעלים בתחומי מחשבים ואמנויות לחימה: "כל דרגה היא למעשה סוג של הצגה בה מעמידים דילמה מוסרית, ודרך מוסר ההשכל שנחווה באופן חווייתי, מסבירים עוד חלק מתורת המוסר".

יש גם חרבות בטקסים, שהוסיפו שמן למדורות תיאוריות הקונספירציה על הבונים ומקרים אפלים שנקשרו בשמו של המסדר, אך מרבית הכלים הם כלי בנייה. בין יסודות האמונה (ה"לנדמרקס") של המסדר הם – אמונה באל אחד, סודיות, סימבוליקה

אף על פי שחוקי המסדר מאפשרים לכל גבר מכל דת שהיא המאמין בקיומו של האל להתקבל למסדר, בלשכות רבות ברחבי אירופה לא התקבלו יהודים לבונים החופשיים, והיו שהקימו אגודות חשאיות ליהודים בלבד.

בימי ראשית המפעל הציוני החברות בארגונים סודיים וכתות חשאיות הייתה נפוצה במיוחד. ארגונים רבים הוקמו, חלקם על ידי יהודים שפרשו מהבונים החופשיים והפעילו אגודות חשאיות במתכונת
כמעט זהה, רעיונית וטקסית, לזו של הבונים, אך נועדו ליהודים בלבד.

אגודת "בני ברית" היא מהידועות שבהן. אחת מלשכותיה הראשונות בארץ פעלה בביתו של שמעון רוקח, ממייסדי שכונת נווה צדק ואביו של ישראל רוקח, לימים ראש העיר תל אביב. אבשלום פרנק בן ה-86 מספר על חוויותיו כילד שגדל בשכונת נווה צדק: "כילדים ישבנו שעונים בגבנו על גדר מסילת הברזל של הרכבת שעברה לתחנה הראשית בנווה שלום. לא פעם ראינו גברים לבושים בתלבושות מהודרות עם ציפוי משי שחור ומשני צידי המכנס פסים של משי נוצץ, נכנסים לביתו של שמעון רוקח. כשהתבגרנו הבנו שמתחת לכיפה קיים אולם גדול שם התקיימו מפגשים של בני ברית, שרוקח היה נשיאה". לימים יהפוך פרנק עצמו לבונה חופשי, יעלה בסולם הדרגות עד לדרגה הגבוהה ביותר – דרגה 33 ויהיה לנשיא של לשכת "בצלאל".

במתכונת דומה לבונים החופשיים פעלה גם "בני משה", אגודה חשאית שנוסדה ב- 1889 באודסה, בז' באדר, יום לידתו ופטירתו של משה רבנו, על ידי אחד העם, מראשי המנהיגים והסופרים העבריים. בין חבריה היה ד"ר יהודה לייב מטמון-כהן, מייסד גימנסיה הרצליה, שהועתקה מיפו לפאתי אחוזת בית (בהצטלבות הרחובות אחד העם-והרצל). במבנה גימנסיה העברית הרצליה (נכס צאן ברזל להתחדשות היישוב בארץ ישראל, שנהרס בסוף שנות ה- 50 ובמקומו נבנה מגדל כלבו שלום), ניתן לזהות בבירור מוטיבים של בית המקדש.

חזית הכניסה המונומנטלית של המבנה, שהייתה מעוטרת בשני  עמודים מוכתרים בקרניים, עוצבה על ידי פרופ' בוריס שץ (שהיה כנראה חבר בארגון אחר שנקרא "המכבים הקדמונים") בהשראת תרשימי השחזור של חזית בית המקדש של שלמה והעמודים בועז ויכין.

ברסקי ושץ תכננו לבנות גם כיפה שתפנה לחזית, אזכור לכיפת הסלע, אך כנראה שזה כבר היה יותר מדי עבור המזמינים. יוסף-אליהו שלוש, (בנו של אהרון שלוש, ממייסדי נווה צדק), שהיה אף הוא בין מייסדי אחוזת בית, היה הקבלן אשר בנה את מבנה הגימנסיה, נוסף ל- 32 הבתים שבנה באחוזת בית. בספרו "פרשת חיי" (שיצא לאחרונה בהוצאה מחודשת על ידי הוצאת בבל) מספר שלוש על תלאותיו בעבודה עם האדריכל ברסקי שהגימנסיה הייתה למעשה הבניין הראשון שבנה, ועל ההפסדים שנבעו מכך. מה גם שלדברי שלוש ועד אחוזת בית התנגד לעבודתם של פועלי בניין ערבים ודרש עבודה עברית.

הטמפלרים

מקדש שלמה .

תפיסות משיחיות היוו גם השראה להקמת "בוני ההיכל", הידועה כאגודת ה"טמפלרים" שנוסדה בגרמניה בשנת 1850, שבשנת 1868 הגיעו חבריה לארץ והקימו ערי גנים בדומה לעיר הגנים שתקום כמעט 50 שנה אחר כך – אחוזת בית. הטמפלרים המשיחיים ייסדו בארץ את המושבה ואלהאלה ביפו, סמוך למושבה האמריקאית שקדמה לה (היום שתיהן לצד דרך יפו), שרונה (בסמוך לרחוב קפלן), רפאים (המושבה הגרמנית בירושלים), המושבה הגרמנית בחיפה (שדרות בן גוריון, מתחת לגן הבהאים) ובבית לחם הגלילית. בתי העם שלהם דמו אף הם
לבית המקדש. בתרשימי העל של השכונות ניתן למצוא דמיון כמעט מוחלט לאחוזת בית, כשהבדל הוא בכך שאצל הטמפלרים הצורה המנחה היא צלב, בעוד באחוזת בית הצלב נחסם על ידי הגימנסיה.

בספרו של יוסף אליהו שלוש "פרשת חיי" הוא מספר כיצד חשב ללמוד את רזי הבנייה בחול ים במפעל בויטמברג שבגרמניה, מקור מוצאם של הטמפלרים, שמאוחר יותר שלוש יהיה מתחרה מרכזי בבנייה שלהם בארץ. בסוף הוא למד את אותם סודות במצרים אצל בונה חופשי ממוצא יווני, אמנם לא בזכות קשריו עם אלכסנדר פיוני, נשיא לשכת הבונים החופשיים "ברקאי" ביפו, שהפנה אותו לשם, אלא לאחר שהתחפש לפועל, עד שלמד את המלאכה במחלקות השונות.

בתערוכה "גלגוליה של אוטופיה" באוצרותה של שרה טוראל במוזיאון ארץ ישראל בתל אביב, הוצגה הכת הגרמנית כקבוצה מוערצת על ידי אנשי העליות הראשונות, שמאוחר יותר חבריה הפכו ללאומנים גרמנים וחלקם אף לנאצים ועם קום המדינה גורשו מהארץ.

בתל אביב שכנו הטמפלרים בשכונה "שרונה " שהיא הקריה דהיום.בשכונה שמול שרונה  שכונת מונטיפיורי שכן מרכז של מסדר חשאי יהודי  אחר ""האחים הנאמנים " ( בני ציון ) שניהל מעין מלחמה חשאית כנגד הטמפלרים , וביצע עליהם תצפיות בלתי פוסקות .

לשכות של הבונים החופשיים

בית תומס קוק ,בית בעל אופי מסוני.

שנים רבות  פעלו כאן לשכות מאסוניות תחת חסויות שונות ומשונות. הלשכה הראשונה הוקמה לאחר מפגש של שני חוקרי ארץ ישראל, שהיו חברים בלשכות בונים חופשיים באנגליה ובארצות הברית. גנרל צ'רלס וורן שפעל במסגרת הקרן לחקר ארץ ישראל ושימש בחשאי כראש המודיעין האנגלי בארץ הגיע לנמל יפו ב-1867. יחד עם רוברט מוריס האמריקאי ששהה כאן באותה עת, החליטו להקים את לשכת "רקלאמיישן" (Reclamation). באחד מלילות מאי 1868 קיימו השניים במערת צידקיהו מתחת לעיר העתיקה בירושלים (מחצבות שלמה) טקס מסוני בנוכחות הקונסול הפרוסי ומלחים וקצינים מאונייתו של וורן, שהיו אף הם חברים במסדר. לאור נרות חדרה חבורת הגברים למערה וכאשר מצאו חדרון קטן הסבו משטח קטן למזבח וקיימו את הטקס. הבונים החופשיים ראו בהתכנסות יחידה זו את שובה של הבנייה החופשית לארץ הקודש, לאחר שהפסיקה להתקיים מאז תקופת הצלבנים, כ- 700 שנה קודם לכן. מאוחר יותר ועד לשנת 1947, קיימו הבונים החופשיים עשרות טקסים במערה ובשנת 1969 חידשו את הטקסים בה לפרק זמן קצר, אך כעת הם אינם מגיעים אליה מטעמי ביטחון. וורן חזר לארץ בשנת 1889 וערך חפירות בהר הבית, בהן נמצאו סמלים של לשכה מאסונית קדומה. את הממצאים אספו חברים מלשכת "מוריה" שפעלה בחסות תורכית.
ב- 1873 הוקמה בירושלים לשכת "סולימאן אל מולוכי" (המלך שלמה) שפעלה זמן קצר כלשכה סדירה.

הלשכה שהוקמה אחריה היתה לשכת "שער היכל שלמה" שקודשה ביפו בשנת 1891 בחסות הלשכה הגדולה של מצרים. בונים חופשיים ומהנדסים שהגיעו מצרפת לסלילת מסילת הברזל יפו-ירושלים, ייסדו ביפו את הלשכה, מאחר שבתקופת שלמה המלך שימש הנמל להבאת עצים שהועברו לבניית בית המקדש מחירם מלך צור – סיפור אחווה מקראי העומד בבסיס האמונה המאסונית.

הלשכה, שנשיאה היה אלכסנדר פיוני, ערבי נוצרי מיפו, פעלה בביתו של יעקב אלחנן ליטוינסקי, לימים אחד מ-66 מקימי אחוזת בית. אליו הצטרפו יוסף פיינברג, ממייסדי ראשון לציון, ד"ר מנחם שטיין מהבילויים ורבים אחרים בני שלוש הדתות. הלשכה פעלה 13 שנה ובאפריל 1904 "נרדמה", כלומר חדלה מלפעול.

לשכת ברקאי

 

לשכתי

מאת נשיא לשכת ברקאי יצחק ילין

אמונים לך נשבעתי, ברקאי

אמונים לך אשמור כל ימיי ,

תמיד ברגש אבוא אל ביתך

באהבה לקבל עול מלכותך.

 

יקר לי דגלך המרומם .

הונף למען זכויות האדם

אשאהו בכל עת ובכל תנאי ,

כראוי לאיש ברקאי ולבנאי .

 

רבים למעלה ושונים השערים

את ברקאי ,בין המובחרים ,

אחווה חופש שוויון –סיסמך

אמת צדק ושלום תורתך.

ברקאי –שער נעול את לזרים

אך תקל תפוחין למוארים ,

הפתחי,הפתחי לי ברקאי

אבוא בך אעשה לאיש –ברקאי

אואר באור הבנה לעמיתי

ואדלק בחום אהבה לזולתי .

שנתיים לאחר מכן, בשנת 1906 המשיכה אותה לשכת "ברקאי", שפעלה בביתו של ליטוינסקי ביפו. הלשכה, אותה ייסד ליטוינסקי יחד עם 11 אחים, פעלה תחת חסותו של המזרח הגדול של צרפת. 'ברקאי' פירושו 'האיר השחר' ומקורו בעבודת יום הכיפורים בבית המקדש. בין המייסדים היו מנכבדי ערביי יפו, אלכסנדר פיוני, שהיה הנשיא הראשון, אמיל תמרי, המתרגם הראשי של מושל יפו ובין היהודים היו משה גולדברג, אף הוא מקימי אחוזת בית, בדומה לליטוינסקי וראובן סגל.
במשך השנים הצטרפו ללשכה יצחק ילין, בנו של דוד ילין, צדוק שלוש, בנו של יוסף אליהו שלוש ודוד תדהר, הידוע כבלש העברי הראשון ועורך האנציקלופדיה לתולדות הישוב ובוניו, שערך את ספרי האחים של לשכת ברקאי של בונים חופשיים קדמונים ומקובלים תל אביב, בהם מופיעים שמות האחים, מקצועם תאריך לידתם ותאריך קידושם בלשכה.

כאשר עברו ליטוינסקי ובני ביתו להתגורר באחוזת בית עברה יחד עימם הלשכה לביתו שברחוב אחד העם 22, שנתפסה בעיני בני השכונה כמבצר. היום הבית היפיפה נטוש ועומד על סף קריסה, מחכה לכרישי הנדל"ן, לאחר שמסעדת בארכה שפעלה בו נסגרה.

משה שנון מתאר מצבים משעשעים בעת מפגשים עם חברי לשכות זרות בהם הוא נשאל אם המילים נהגות נכון. לדבריו, זו גם אחת הסיבות לכך שיש איסור בארצות מוסלמיות על קיום הפולחן. אם כי בתקופת טרום המדינה הלשכה הגדולה של מצרים הייתה נותנת החסות המרכזית ללשכות שפעלו בארץ.

ד"ר שמעון מויאל, ממשפחת רבנים ומנהיגים במרוקו שנולד ביפו ב- 1866, למד בחדרים ובישיבות, לימודי אסלאם ומאוחר יותר רפואה באוניברסיטה הישועית בבירות, היה אף הוא חבר בבונים החופשיים. מויאל ייסד בשנת 1910 לשכת בונים חופשיים דוברת ערבית בשם "פלסטין", בחסות הלשכה הגדולה של מצרים והיה הנשיא המייסד. בלשכה היו חברים אחים ערבים ואחריו שימש כנשיא עבדאללה סמרי.

בית בעל סמלים מאסוניים ברחוב אלעזר 6 בנוה צדק בתל אביב.

כעבור שלוש שנים ב- 1913, עם התרבות מאמרי השטנה בעיתונות הערבית על הישוב היהודי, הקים מויאל יחד עם יוסף-אליהו שלוש, ויד עם כעשרה מילידי הארץ יודעי ערבית את האגודה החשאית "המגן". האגודה שמה לעצמה למטרה להסביר לעולם הערבי באמצעות העיתונות הערבית את האינטרסים של יהודי ארץ ישראל, שלדעתם היו משותפים גם לערבים ואף יביאו תועלת כלכלית ותרבותית משותפת. האגודה החשאית הצליחה לקיים קשרים עם מנהיגים ערביים. מויאל, אשתו אסתר ממשפחת אזהרי הלבנונית, וחברי האגודה כתבו בעיתונות הערבית והוציאו לאור את העיתון "ס'אות אל עותומניה" – קול העותומנים, יומון שיצא ביפו בערבית. חברי 'המגן' קיימו קשרים ענפים עם נכבדי יפו וביניהם חפיז בק אלסעיד, שהיה חבר באגודה פוליטית כלל ערבית "אלמרכזייה" שניסתה לקבל שליטה עצמאית מקומית בארצות שונות מהממשל הטורקי. עם השנים הוחלף שמה של לשכת "פלסטין" ועם ייסוד הלשכה הלאומית הגדולה לארץ ישראל בשנת 1953, כבר לא הייתה קיימת.

גרמניה הנאצית אסרה על קיום של פעילות מאסונית, שהיתה ענפה טרם עליית הרייך השלישי. הבונים החופשיים, בדומה ליהודים ולאחרים, נרדפו על ידי המשטר והחברים שנחשפה חברותם בארגון החשאי, נשלחו למחנות ריכוז ומוות. כך שמרתק לגלות שבעת שלטונו של היטלר השתכנה "הלשכה הגדולה הסימבולית של גרמניה" בירושלים ורק לאחר תום המלחמה חזרה לארץ המוצא ומאז מתקיים קשר מיוחד בינה לבין הלשכה הגדולה בארץ.

 

מסקירה על עיתוני התקופה ניתן ללמוד כי גם לאחר קום המדינה ואף בימים של מלחמה יצאו נכבדים ערבים, חברים בבונים החופשיים, בקריאות להפסקת הלחימה ולהידברות. כותב הטלוויזיה והפרסומות, עדי פוקס, בן ה- 32, פעיל מזה 9 שנים בבונים ולאחרונה משמש כנשיא לשכת "עלומים", מספר כי באמנה של החמאס מצוין שהארגון לוחם במדינת ישראל וגם בבונים החופשיים, שמושפעים מהדעה הרווחת לאורך ההיסטוריה בדבר קונספירציה יהודית – מאסונית. מנגד הוא מספר על יחסי קירבה מיוחדים שנרקמו עם לשכות ערביות בארץ, שנשמרו גם לאורך הלחימה בלבנון, דוגמת לשכת "נעמן" החיפאית – שתי הלשכות מקיימות עבודות משותפות ומלשכת "נצרת" מונה

בישראל קמה "הלשכה הגדולה למדינת ישראל של בונים חופשיים קדמונים ומקובלים" בשנת 1953, ולעת עתה היא עדיין פועלת ברחוב ויצמן 5.

בארכיון סטיבן שפילברג בי"ם נמצא תיעוד נדיר בפילם של הטקס המאסוני שהתקיים בשנת 1953 להנחת אבן הפינה לבית הבונים החופשיים ברחוב וויצמן. בסרט נראה ראש העיר חיים לבנון, הרב הראשי לתל אביב-יפו אוטרמן ונכבדים נוספים. בטקס נראים חברי המסדר כשהם טומנים באדמה אבן אליה קשורה צינורית ובתוכה קלף, לאחר מכן כל אחד מהאחים עובר ומניח באמצעות כף בנאים מלט על האבן. עוד בטקס נראית זריעת זרע חיטה כסמל השובע והשפע, מריחת שמן כסמל לשלום ולאחדות, ופיזור מלח כאות להכנסת אורחים וידידות. חברי המסדר לבושים בבגדי הבונים, הכוללים חליפות ומעליהן סינרים עשויים עור כבש, אותם לבשו סתתי האבן בימי הביניים. הסינרים עשירים בעיטורים של סמלי המסדר, על סינר הנשיא הגדול המכהן רקומה השמש – וכמו השמש הזורחת במזרח ומכריזה על בוא היום, גם הנשיא הגדול יושב במזרח ופותח את הלשכה לקראת העבודה.

סמלים מאסוניים בתל אביב.

הבונים החופשיים היום 

תחת חסותה של הלשכה הגדולה בארץ פועלות כ-70 לשכות, דוברות עברית, ערבית, צרפתית, ספרדית, איטלקית, רומנית, רוסית, טורקית ואנגלית. על חוויות דומות מספר ויקטור סרזו, המזכיר הכללי של הלשכה הגדולה המכהן בתפקיד 8 שנים ופעיל בבונים ב-33 השנים האחרונות. סרזו, אדם סימפטי בשנות ה- 70 המוקדמות לחייו, בעל הבעה חמורת סבר ומבטא צרפתי שנשחק: "אנחנו מקבלים לשורותינו אנשים מכל הדתות, ללא הבדל דת, צבע ומעמד חברתי, בתנאי ששמו הטוב הולך לפניו", ומוסיף, "גם בתקופות הכי קשות אנחנו קוראים אחד לשני 'אחי'. בלשכות ישנו כלל בל יעבור: אסור לדבר על פוליטיקה ודת, אחרת זה לא ייגמר בצלחות שיעופו מכל צד! זה לנדמרק בל יעבור!".

שגריר צעיר. פוקס מרחיב: "אני גאה לומר שעד היום אני לא יודע מה הדעות הפוליטיות של 45 אחיי ללשכה וזה גם לא מעניין אותי. אני יודע מה הדת שלהם, אבל גם זה לא רלוונטי לפעילות שלנו כקולקטיב וכאינדיוידואלים".

הלשכה מקיימת קשרים עם 155 לשכות גדולות בעולם, כך שחבר מצוייד בדרכון מאסוני ובמכתב מהמזכיר הגדול, יכול באמצעות הסימנים המוסכמים להתדפק על דלת חבר מאסוני אחר ולהתארח בניכר בנעימים, בטקסים ובהכרת תרבויות, חלקן גזעניות, עד לנקודת המפגש ושבירת הקרח.
לא אחת נקשר שמם של הבונים לשערוריות. דוגמאות בולטות הן הסרט "ממעמקי הגיהנום" על פי קומיקס של אלן מור שבו מואשמים הבונים החופשישים ברציחות של ג'ק המרטש , הספר והסרט "צופן דה וינצ'י" ( אמנם ה"בונים החופשיים " עצמם להבדיל מאירגוני "אילומניטי " ו"אופוס דאי " מוזכרים בספריו הנוכחיים של בראון , יופיעו רק בספר שהוא כותב כעת "מפתח שלמה "א.א. ) , המחזה "נתן החכם" של המחזאי הגרמני גוטהולד אפרים לסינג, והידוע מכולם  המלחין מוצרט שהיה חבר במסדר מספר שנים קודם לכתיבת "חליל הקסם", האופרה מ- 1789 שנכתבה זמן קצר לפני מותו ושבה מופיעים בצורה מוסוה רעיונות המסדר.

מוצארט הואשם בחשיפת סודותיו של המסדר ועד היום קיימת תיאורית קונספירציה שמותו קשור לחשיפת סודותיהם של הבונים החופשיים.

בית הבונים החופשיים נמצא  ברחוב וויצמן 5,  בתל אביב בו שוכנת ספרייה מאסונית עם 6000 ספרים ומוזיאון קטן ומרקיב, עומד בסכנת הריסה מאחר וקבוצת מגדל רכשה מעיריית תל אביב את הבעלות על הקרקע. מנגד עומדת תביעה של העירייה לתשלום ארנונה בסך 11 מליון שקלים.

נראה שמדובר בימים אחרים מאלה בהם העירייה והממסד תמכו בגלוי בבונים, שרבים מהם מאז ועד היום (אמנם פחות ופחות) משמשים בתפקידים ציבוריים בכירים כשופטים, עורכי דין, רופאים, משוררים וסופרים ומשוררים דוגמת אביגדור המאירי, ואפילו הרב הראשי לצה"ל. גוף שטקסים וקידושים במסגרתו הביאו לארץ שרים ומדינאים בכירים והיווה מקור לגאווה.

אִם בָּהָר חָצַבְתָּ אֶבֶן

לְהָקִים בִּנְיָן חָדָשׁ

לֹא לַשָּוְא אָחִי, חָצַבְתָּ

לְבִנְיָן חָדָשׁ,

כִּי מִן הָאֲבָנִים הָאֵלּוּ

יִבָּנֶה מִקְדָּשׁ.

יִבָּנֶה, יִבָּנֶה, יִבָּנֶה הַמִּקְּדָּשׁ,

יִבָּנֶה, יִבָּנֶה, יִבָּנֶה הַמִּקְּדָּשׁ.

( "שירו של אבא " מאת נעמי שמר ,על פי שיר ישן שאותו שמעה מאביה ,כנראה שיר של הבונים החופשים)

נספח  מאת אלי אשד : רשימת ספרים על ושל  הבונים החופשיים בעברית :

למיטב ידיעתי זוהי הרשימה המלאה ביותר הקיימת בעברית  של כל הספרום הקיימים בעברית של ועל הבונים החופשיים. אם לקוראים ידועים ספרים ופרסומים נוספים הם מוזמנים לעדכן אותי .

ספר כללי על אגודות סתר

ד"ו פייק אגודות סתר תרגמו אפרים תלמי וח' אהרוני , הוצאת ליינמן ,1947. כולל פרקים על אגודות חשאיות כמו המאפיה הקו קלאס קלאן ,הוודו הניהליסטים , אגודות סתר איריות ואיטלקיות וכו'

ספרים ראשונים על הבונים בעברית.

 

קלמן,שולמן ( 1819-1899   ) שפת ציון :   קבצת מכתבים ומאמרים … על טהרת שפת ציון לפנים /    ווילנא :   בדפוס האלמנה והאחים ראם,   תרנ"ו 1896.

כולל מאמר על קליוסטרו והבנייה החופשית.

אברהם נוימרק הבונים החפשים  : ירושלים : (דפוס המנזר היוני), תרפ"ה( 1925  חוברת של 10 עמודים )

פריץ אוהלמן מדריך קצר של הבניה החופשית   תרגם י.קרניאל , תל-אביב : הבונה החפשי, [ תאריך הקדמה  1937].).

כולל מלון לבונים חופשים, בעברית אנגלית צרפתית  רשימת אנשי שם בבניה החופשית

דויד יודילוביץ סקירה על הבניה החפשית.הלשכה הלאומית הגדולה ,ארץ ישראל ,1943.

ו ל. וילמהורסט,  פשר המסוניות -מכתבי ו"ל וילמהורסט … ; לקוטים מאת … משה יהודה לוי,  ירושלים : החוג להשתלמות מסונית בית אל, 1944 ( חוברת  של 16 עמודים ) .

   סקירות כלליות על אירגון הבונים החופשיים בארץ ובחו"ל

דוד תדהר הבלש העברי הראשון היה דמות מרכזית בחוגי הבוניים החופשיים בישראל במסגרת פעילותו בלשכת "ברקאי " ושימש כהיסטוריון כמעט רשמי שלהם .
הוא חיבר לאורך השנים לא פחות משלושה ספרי היסטוריה על לשכת ברקאי של ה"הבונים החופשיים ".

1. ספר כיס לשכת ברקאי מספר 17 של הבנאים החופשיים קדמונים ומקובלים בארץ ישראל. סודר ונערך בידי דוד תדהר, הוצאת לשכת "ברקאי " ,1945. כולל את התקנון הפנימי של הלשכה.

2. לשכת "ברקאי " מספר 17 של הבונים החופשיים קדמונים ומקובלים אלבום היובל -50 שנה , 1906-1956 . סודר ונערך בידי דוד תדהר, הוצאת לשכת ברקאי , 1957. ( ספר שכולל בין שאר פרטים מעניינים תיאור מפורט ויחיד במינו של טקס  יחיד במינו שנערך לכבודו של האח המשורר והמחזאי המפורסם יעקב כהן מחבר "בלוז " " וטרילוגיית "שלמה ואשמדאי ")

.
3. הבונים החופשיים לשכת ברקאי:ספר האחים 60 שנה להיווסדה של הלשכה . סודר ונערך בידי דוד תדהר ,הוצאת לשכת הבונים החופשיים ברקאי 1966.

( במקביל לספרים אלו תדהר חיבר גם שלושה ספרי היסטוריה על לשכת "יצחק ילין " במסדר "בני ברית " שבו היה חבר במקביל )

יחד עם תדהר בן ציון –אילון סברזניק הוא ההיסטוריון והלקסקונאי הגדול של הבונים החופשים בעברית ספריו:

בין העמודים :ספר-עזר ומוניטור מצויר ללימוד הבניה החפשית בחמישה כרכים

א. אוצר התלמיד או החלק ההיסטורי ,תשכ"ד


ב. אוצר החבר או החלק הסימבולי .תשכ"ה 1964


ג. אוצר רב בונה או החלק המיסטי ,תשכ"ו


ד. אוצר נושאי המשרה או החלק המעשי ,תשכ"ז


ה. אוצר המיסדרים או החלק הכללי תשכ"ח ( כולל פרק על מסדר ה"האחים הנאמנים " שגם אליו השתייך בן ציון אילון שהוא המקור האינפורמטיבי היחיד על מסדר זה עד לשנים האחרונות  )
בן ציון חים אילון ברזניק לקסיקון מסוני כללי ( תל-אביב : המועצה העליונה של הנוסח הסקוטי בישראל, 1977) .אולי הספר  היחיד המקיף ביותר בעברית על כל מה שקשור לבונים החופשיים.

שמחה ברקאי, יעקב פינקלשטיין, משה תמרי שלושים שנה בצלאל <1944-<1974 הבונים החפשים. לשכת בצלאל מס' 20 ( רוב החומר לכבוד מלאת 25 שנה ללשכת בצלאל, עם שער מיוחד בצילום משנת תש"ל.)

הבונים החפשים. לשכת רשב"י מס' 8. חוברת יובל ה-50 : 1933-1983 , ירושלים : לשכת רשב"י מס' 8, (1983

הבונים החופשיים ספר היובל הלשכה הגדולה של הבונים החופשיים

אפרים פוקס ( עורך ראשי ) ספר היובל של הלשכה הגדולה למדינת ישראל של בונים חופשים קדמונים ומקובלים. תל אביב : הוצאת הלשכה הגדולה למדינת ישראל, 2003

מחקרים היסטוריים על הבונים החופשיים.

יעקב כ"ץ בונים חופשים ויהודים קשריהם האמיתיים והמדומים ירושלים : מוסד ביאליק, תשכ"ח, 1968 . הספר תורגם לאנגלית:

 

מהדורה באנגלית של הספר "בונים חופשיים ויהודים".

 

צרפתית

המהדורה הצרפתית של "בונים חופשיים ויהודים ".

ויפנית.

המהדורה היפנית של "בונים חופשיים ויהודים".

תקציר :בונים חופשים ויהודים נחשדו בעיני אויביהם על קונספירציה נגד עמי העולם שבקרבם הם יושבים. מה פירנס חשדות אלה, ומה בכלל טיבה של תנועת הבונים החופשים, הנחשבת לארגון סתרים למחצה ? ומה היה היחס בין הבונים החופשים גופם ליהודים ? האם נתקבלו יהודים בלשכות הבונים החופשים ומה תפקיד מילאו בהן ? על שאלות אלה ורבות כיוצא בהן בא ספר זה להשיב. תשובות הספר מבוססות על מחקר של שנים ועל חומר הלקוח מספרות בלתי-נודעת ומארכיונים של הבונים החופשים עצמם. תוצאות המחקר מגלות עובדות רבות-עניין על שאיפת היהודים ממחצית המאה הי"ח והלאה להתקבל בלשכות הבונים החופשים ועל הקשיים שנתקלו בהם, בייחוד בגרמניה. הנושאים הגדולים של תולדות ישראל באירופה המודרנית, האמאנציפאציה, ההתבוללות, והאנטישמיות מתוסף להם כאן מימד חדש. אור חדש נזרע גם על תנועת הריפורמה הדתית בישראל, שרבים מיוזמיה ומנהיגיה היו חברים בלשכות ושאבו עידוד והשראה מתנועת המאסונים ומחוויית השתתפותם בה.

הספר מספר על הפגישות הראשונות, ההתנגשות בין מסדר האסיאטים והפולמוס על קבלת יהודים, תגובה יהודית הלישכה בפרנקפורט, המאבק בימי המהפכה הצרפתית, המאבק על האמנציפציה המאסונית בפרוסיה,  העמדות האידואולוגיות: מאסוניות הומניסטית נוצרית ויהודית, שורשי הסיסמה יהודים בונים חופשים, לקראת נידויים של בונים חופשים ויהודים, הקשרים הממשיים והמדומים…בספר תמונות אחדות ומכתב מהלשכה היהודית בפרנקפורט אל הגראנד אוריאנט בפריז ושער של ספר מאסוני מ-1756.

ברוך ירון התבוללות יהודים ורדיקליזם הונגרי הוצאת י"ל מגנס ,1985 ( ספר על המעורבות של היהודים בארגוני הבונים החופשיים בהונגריה )

תקציר :

התנועה הרדיקלית הייתה תנועה פוליטית מהפכנית בתחילת המאה העשרים בהונגריה.מנהיגיה באו רובם ככולם מחוגי האינטלקטואלים היהודים, שהתנכרו ליהדותם. הספר דן בהיווצרותה ובמטרותיה של תנועה זו ובאישים הבולטים שבין מעצבי דמותה הרעיונית. במרכז הדיון הפולמוס הציבורי הנרחב שיזמו וניהלו מנהיגי הרדיקלים על השאלה היהודית. בספר מוצגים הניגודים החדים שבין האידאולוגיה הרדיקלית לבין הערכים החברתיים והתרבותיים שהיו מושרשים בשכבות השולטות של העם ההונגרי.

   אברהם ברוך  אנוסי ספרד ופורטוגל מניחי היסוד לבניה החפשית המקובלת; עבודת מחקר ,  ירושלים :  הוצאת אברהם ברוך, 1985 תשמ"ה( חוברת  של 16 עמוד )

אברהם ברוך פרקים בתולדות הבונים החפשים והגותם : מחקר היסטורי-הגותי על מקורה ושורשיה היהודיים של תורת הבניה החופשית / עבודת תזה ,אונ' בר אילן ,1994.

אבנר הלפרין מהבניה החופשית למפלגה הרדיקלית בצרפת 1840 – 1901.  דיסרטציה — האוניברסיטה העברית בירושלים . , 1992

מרדכי צבירן אמת אחרת –הבונים החופשים :ספר ראשון :ימי בראשית של היסטוריה והגות הוצאת מ.ר.ג.ש ,2004.ספר מקיף על תולדות הבנייה החופשית.

שני המשכיו הנדירים מאוד :

" אמת אחרת – הנוסח הסקוטי /    פתח תקווה :   מ.ר.ג.ש,   תשס"ח 2008 בהוצאת מ.ר.ג.ש

 

 

אמת אחרת, היכל ארון הברית (The Royal Arch)", שיצא לאור בשנת 2011, בהוצאת מ.ר.ג.ש.

 

 

רזיאל צוונג התפתחות הבניה החופשית וראשיתה בארץ ישראל עד שנת 1936. הוצאת מנדל עיצוב והפקות דפוס ,2005.

ספר חשוב אולי החשוב ביותר בעברית על הבנייה החופשית ששימש כעזר רב לכותב שורות אלו וליובל כספי. זיאל צוונג מעביר את הקורא דרך המסתורין של הארגון הקרוי: בונים חופשים, וטווה דרך זו במכלול ההתרחשויות שליוו את המאה השמונה עשרה באירופה, יחד עם הגלגולים שעברו על האימפריה העות'מנית במרוצת המאה התשע עשרה וההשפעות שהיו על התפתחותיות אלה על ארץ ישראל במאה התשע עשרה ותחילת המאה העשרים. המסע מרתק ולא פעם קשה להבחין בין דמיון למציאות שלעיתים קרובות עולה על כל דמיון. כל ארגון חשאי אשר על שורותיו נמנים ראשי מדינות, מלכים, נשיאים, אנשי צבאט בכירים, שופטים , מוסיקאים סופרים ועוד, מושך בהכרח תשומת לב ומעורר סקרנות ורצון לחקרו. לגלות את תולדותיו, מהותו תפקידו ואופי הפולחן הנוהג בארגון. מסדר הבונים החופשים טוען, ובצדק, לכתרים מספר. הוא הארגון החשאי הוותיק ביותר, החזק ביותר והגדול ביותר מבין הארגונים החשאיים הקיימים כיום. הקמתו מיוחסת, פורמלית לפחות, לשנת 1717 באנגליה, כאשר ארבעה לשכות התאגדו ללשכה אחת. מעניין לראות מה שורשי הארגון. כאן קיים קושי מאחר ותלוי מי הוא החוקר נטיותיו, השקפתו והממצאים העומדים לרשותו. יש חוקרים ההולכים אחורה בזמן עד לפירמידות של מצרים, אחרים נקשרים למקדש שלמה. ישנם חוקרים לא מעטים הכורכים את הבניה החופשית למסעי הצלב ומסדר הטמפלרים. אחרים קושרים את הבונים החופשים עם הקבלה היהודית. הרבה מאוד גורמים מיסטיים כרוכים ושזורים בתולדות המסדר. לא מעט ניגודים קיימים במסדר הבונים החופשים. הוא טוען לשוויון אבל נשים לא התקבלו ללשכותיו. הוא מטיף לערכים רציונליים המבוססים על חוקי הטבע, הוא מטיף לנאורות והשכלה אבל בנוי על פולחנים המבוססים על מיסטיקה וחשאיות. המסדר הוא מסוג המסדרים שאוהבים לשנוא. הכנסיה יראה מפניו וחוששת לגורל מאמיניה מכיוון שהארגון מבטל מעיקרו את הציות הטוטאלי והעיוור לצווי הכניסה. המסדר מבטל את האל כפי שמוגדר על ידי הכנסיה הנוצרית ובמקומו קיים 'הבורא העליון של היקום' או 'הארכיטקט הגדול של העולם'. בתי המלוכה האבסולוטיים חששו מפני הארגון כיוון שהטיף לצדק, שוויון, אחווה וחופש, בדיוק האלמנטים המאיימים בפועל על עצם קיומו אותו סוג של משטר. האנטישמיים על סוגיהם השונים שונאים את הארגון ורודפים אותו כי הוא קשור קשר אמיץ עם ערכי המוסר היהודיים והעם היהודי. ואנו היהודים והישראלים מצאנו בארגון בעל מטרות נעלות המושתת על ערכי מוסר גבוהים, כאלה המבססים את המוסריות היהודית הצרופה.

 לאון זלדיס בני-אור בארץ הקודש :   תחילת הבנייה-החופשית בארץ הקודש מראשיתה ועד להקמת הלשכה הגדולה למדינת ישראל בשנת 1953 /    בראש שער המעטפת: תולדות מסדר הבונים החופשים בארץ-ישראל הרצליה :   ע. נרקיס,   2009.

תקציר :לפניך, הקורא, הסיפור המרתק על התפתחות המסדר העולמי המסקרן מזה מאות בשנים – והתפתחותו בארץ-ישראל, עריסתה האגדתית של הבנייה החופשית.

בפעם הראשונה מתוארות בפרטי-פרטים ובשפה העברית, לידיעת כלל ציבור הקוראים בישראל, דרכי יסודן של לשכות מסוניות בארץ, הקשרים עם המסדר במצרים בתקופת המשטר העותומני וכן השפעתן של לשכות אירופאיות ושלוחותיהן בארץ – וזאת עד ליסודה בשנת 1953 של ´הלשכה הגדולה למדינת ישראל´.

המסדר שחרת על דגלו את עקרונות השוויון, האחווה והחירות – העוסק בצדקה ובהשרשת חברות-אמת בין אנשים ללא הבדלי דת, גזע, מעמד חברתי או דעות פוליטיות, מצא דרך לקשר בין יהודים, נוצרים ומוסלמים מתוך שאיפה להעניק לעולם סמליות ודוגמה לסובלנות ולפתיחות רוחנית.

הספר פותח בסריקה היסטורית אודות תחילתה של הבנייה החופשית בבריטניה במאה השבע-עשרה, מסביר את מבנה המסדר והלשכות השונות ומתאר בפורטרוט החל מראשית צמיחתו של המסדר בארץ-ישראל במאה התשע-עשרה.

זהו מחקר יסודי ורציני המבוסס על מסמכים ותעודות פרי ניסיונו האישי של מחבר הספר, סופר מסוני בעל שם בינלאומי, שמילא תפקידים רמים במסגרת המסדר ופירסם עד היום מעל מאתיים מאמרים וכתריסר ספרים הדנים בהיבטים השונים של מסדר הבנייה החופשית.

סוף-סוף מתפרסם ומוגש לקהל הקוראים הרחב ספר ראשון המציג בפני הקורא העברי תמונה רחבה ונאמנה של המסדר המסוני המונה מיליוני אחים מסורים ברחבי העולם.

  דניאל  דורון    חובות קדומים /    זכרון יעקב :   איתי בחור,   2011.

 מסכם עשרים שנות מחקר של "חובות קדומים" הן קבוצת תעודות המהוות חולייה מקשרת בין בנאי ימי-הביניים ומסורותיהם, לבין מסדר "הבונים החופשים". הספר מסכם עשרים שנות מחקר של תעודות אלה ותרגום של שתיים מהן לעברית, אחת מהן היא השנייה בעתיקותה. הספר פורש יריעה היסטורית רחבה, היכולה לשמש הן את המבקשים ללמוד על מסדר הבונים החופשיים ומקורותיו, והן את אחי המסדר המעוניינים בתעודות ובניתוח מקורותיהן.

דניאל דורון :הבניה חופשית ממבט אישי .הוצאת בחור 2012

חלקו הראשון של הספר עוסק ברקע ההיסטורי ממנו צמח מיסדר הבונים החופשים מאז ימי־הביניים ועד העת החדשה. בתיאור הדברים הושם דגש על גישה של היסטוריה חברתית, מתוך כוונה לשמש מקור לכל המתעניינים בנושא.

בחלקו השני של הספר מצוי מידע על המבנה האירגוני של הבנייה החופשית על כל ענפיה וכן סיפור הקמת הלשכה הגדולה הריבונית במדינת ישראל.

חלקו השלישי של הספר מוקדש לדברי הגות של המחבר בנושאים שונים והתמודדות עם שאלות עיוניות, ביניהן הרלבנטיות של הבנייה החופשית בעידן המודרני.

דברי הגות של בונים חופשיים

 

נדבכים : על הבניה החפשית / העורך – אליעזר ארגוב, ירושלים : לשכת מצפה 1383, תשי"א.

דב 

 

דב  הורביץ דברים אל הלב  לשכת חירם ,תשי"ז    

דברים שנכתבו ונאמרו על ידי המכהן של לשכת חירם (של הבניה החפשית), דב הורביץ

יוסף   אריאלי בחצרות היכל "דברי הגות ורגש הוצאת לשכת חירם ,1958 .. 

שמחה ברקאי הבנייה החופשית :מאמרים על הבנייה החופשית יסודותהתפתחות והשפעות-לקט מאמרים על הבניה החופשית.ערך צבי לוין , תל אביב , הוועדה לתרבות ולהוצאות ספרותיות של הלשכה הגדולה למדינת ישראל,1968

קרל ה. .  קלודי  שיחות השוער הזקן ערך צבי לוין  תל אביב : הלשכה הגדולה למדינת ישראל של בונים חפשים, קדמונים ומקובלים, תשל"ו 1975

קר

  נעים ששון  לקט דברים על הבניה החפשית.הוצאת נעים ששון ,1989

טקסי בונים חופשים

ישעיהו קרניאל סדר העבודה של הבניה החפשית – דרגה שלישית, לשכת הר ציון מס' עט"רירושלים תר"ץ

 ישעיהו קרניאל סדר העבודה של הבניה החפשית : <מכיל את שלש הדרגות של ת"ב, ח"ב ור"ב את סדרהקידושים של נשיא הלשכה ומנוי הפקידים וגם את מנהגי הלשכה' לשכת הר ציון מס' עט"ר'ירושלים ,תר"ץ

 

הבונים החפשים. הלשכה הגדולה למדינת ישראל.   החוקה של הלשכה הגדולה למדינת ישראל : של בונים חפשים, קדמונים ומקובלים. תל אביב : דפוס אבוקה, תשכ"ב 1961

הבונים החופשים . הלשכה הגדולה . ספר העבודה של דרגות השביה. בעריכת … יהודה טריביש, שלמה זרנקין ואברהם פלמן. היכל ארון הברית הגדול והעליון של סקוטלנד, ההיכל הגדול המחוזי למדינת ישראל, 1963.

 

הבונים החופשים.הלשכה הגדולה  סדר העבודה בדרגת תלמיד-בונה-חפשי  תל אביב : הלשכה הגדולה למדינת ישראל של בונים חפשים קדמונים ומקובלים, תשכ"ז 1966

הבונים החופשים .לשכת ברקאי  סדר קידושי חילונים. , לשכת ברקאי מספר 17 תשכ?

הדרכה בדרגה הסמלית הראשונה – התלמיד / תרגום – הא' י' י'.  תל אביב : המומחה, [-195]. , לשכת "ברקאי"מס' 17, תחת חסותה של הלשכה הגדולה למדינת ישראל

 

הבונים החופשים המסורת הסקוטית  ספר העבודה של דרגת אמני הסתרים : הדרגה הרביעית של הנוסח הסקוטי הקדמון והמקובל שלבונים חופשים והראשונה בלשכת השלמות תורגם לעברית ע"י יהודה טריביש, אברהם פלמן [ועוד (המועצה של הדרגות הגבוהות בבניה החפשית בישראל של הנוסח הסקוטי הקדמון והמקובל. , תשכ?

הבונים החופשים .המסורת הסקוטית ספר העבודה של דרגות השלימות 8-14 : של הנוסח הסקוטי הקדמון והמקובלתורגם ועובד לעברית ע"י … יהודה טרייביש … ואברהם פלמן. , המועצה העליונה של הדרגה ה-33 והאחרונה של הנוסח הסקוטי הקדמון והמקובל בבניה החפשית למדינת ישראל.1973. .

יהודה טריבייש ( מתרגם ומעבד )    סדר העבודה של הדרגה העשרים וחמש : (25) : דרגת נחש הנחושתעריכה והוצאה לאור על ידי אברהם פלמן, יוסף שטנר. (המועצה העליונה של הדרגה ה-33 והאחרונה של הנוסח הסקוטי הקדמון והמקובל בבניההחפשית במדינת ישראל. , 1973)

הלשכה הגדולה טקסים של הלשכה הגדולה וטקסים מיחדים , תל אביב : הלשכה הגדולה למדינת ישראל של בונים חפשים קדמונים ומקובלים, תשל"ו 1975.

משה שנון עבודת בניין :על השיחות לבונים חופשיים של לסינג –מחקר והגות :תרגום מלא של כל הדיאלוגים –מחקר פרשנות והגות ,דיון בבעיות שהעסיקו את הבנייה החופשית אז והיום מה נשתנה ? הבנייה החופשית והטמפלרים הוצאת המחבר ,2006.

ספרות יפה על הבונים החופשים בעברית

משולם זלמן גולדבלוים  ידידיה האיסי בן שמעון בן שטח :  חזות קשה…בדברי הימים אשר ליהודים ( 1873)

מחזה על איש כת  האיסיים בימי המלכים החשמונאים האחרונים. האיסיים מוצגים כמסדר קדום דמויי הבונים החופשיים שאליהם השתייך המחבר .

יוחנן גוש –חלב  . מסעי בניהו . ( הוצאת סיני , 1955.)

(תורגם מהונגרית עם צבי ברמאיר)  איורים מיכאל קארא . על מסעות הלוחם בניהו בן יהיוידע בעקבות  תולעת השמיר שרק בעזרתה אפשר לבנות את בית המקדש .ספר לילדים הכולל רעיונות רבים של הבונים החופשיים .

רוברט שיי, ורוברט אנטון וילסון; אילומינטוס!:מ ספר בשלושה כרכים :'
א': העין בפירמידה.-
כר' ב': התפוח הזהוב.-
כר' ג': רהב.
מתרגמים עמנואל לוטם ודינה ביכל -שונרא
תל-אביב : זמורה-ביתן, תשנ"ט, 1999
No Previous Record

תחלמי

 

עידית שכטר-פייל י  תחלמי   (ידיעות אחרונות ,2006.)  רומן מודרני שאחד מגיבוריו הוא איש הבונים החופשיים .

בראד  מלצר   ספר הגורלות / עברית נעה שביט ,  בן-שמן :   מודן,   [תשס"ח] 2008 .תקציר :יש לא ידע שזה מתקרב. תוך שש שעות אחד מהם היה אמור למות. זה מה שהיה כתוב בספר בן 200 שנה, ׳ספר הגורלות׳, וזה מה שאמר ווס הולווי, עוזרו השאפתני של נשיא ארצות־הברית, על היום ששינה את חייו לתמיד. 

באותו יום, 4 ביולי, ווס נסע יחד עם רון בויל, חברו הוותיק, בלימוזינה הנשיאותית. בסופה של אותה נסיעה היו פניו של ווס מושחתות לתמיד, ובויל היה מת, קורבן למתנקש מטורף.

שמונה שנים מאוחר יותר מתגלה בויל במלזיה, בריא ושלם. לווס ניתנת הזדמנות להתיר את מאורעות אותו היום. הניסיון לפענח מה קרה באמת לוקח אותו עשר שנים לאחור, לתשבץ שמקורותיו ב׳בונים החופשיים׳, בצופן בן 200 שנה שהמציא הנשיא תומס ג׳פרסון. מה שווס עדיין לא יודע הוא שבספר הגורלות צפונים סודותיהם של כולם, במיוחד אלה שראוי למות למענם.

 

אסטבן מרטיןו אנדרו קרנסה     מפתח גאודי. / מספרדית: איתי רון.    תל-אביב :   פן, ידיעות אחרונות וספרי חמד   2008.

תקציר :

כתות ואגודות סוד הופכות את ברצלונה של תחילת המאה ה-20 לבירת האזוטריקה ואת האדריכל גאודי לחוליה החסרה להגשמת נבואה בת 1000 שנים. גאודי, המודע לסכנה הנשקפת לחייו, מצפין שריד קדוש בלב ליבה של יצירתו. על כתפיה של מריה ג'ייבי, נכדתו של חואן שהיה תלמידו של גאודי, מוטלת האחריות להביא להגשמת החזון הנבואי ‬

קתרין נוויל "השמונה "מאנגלית אילה של,אופוס 2010. 

מותחן  מ-1988  שעוסק גם בהיסטוריה של הבונים החופשיים. 

,ויליאם דיטריך ‫     פירמידות נפוליאון. /  תרגום אורי שגיא   תל-אביב :   אופוס,   2008.

תקציר:

אילו סודות מיסטיים שוכנים מתחת לפירמידות הגדולות? איתן גייג', הרפתקן אמריקני הנוסע עם המשלחת השאפתנית של נפוליאון, מנסה לפתור חידה בת חמשת אלפים שנה בעזרת תליון מסתורי.
איתן גייג' – הרפתקן אמריקני שמעביר את זמנו בבטלה בצרפת שלאחר המהפכה – זוכה במשחק קלפים בתליון עתיק, שחרותים בו סמלים עתיקים ובלתי ניתנים לפענוח, ולפי השמועות תליון זה מקולל.
כבר בליל הזכייה מגלה איתן כי יש אנשים שיעשו כל דבר כדי להשיג את התליון. לאחר שאנשים אלו מפלילים אותו ברצח זונה, נאלץ איתן להימלט מפריז בעור שיניו כשבפניו שתי ברֵרות – כלא או מוות.
למזלו של איתן, חבריו בבונים החופשיים מצליחים למצוא לו מוצא; הוא יתלווה אל נפוליאון בונפרטה, הקיסר החדש, במסע כיבושיו למצרים. שם, הם מקווים, ישתמש בתליון כדי לפתור חידות שמעסיקות את הבונים החופשיים כבר מאות שנים.
אומברטו אקו

 

 דן בראון הסמל האבוד .עברית גיא הרלינג ,מודן 2010 . מותחן על הבנים החופשיים .המשך של "מלאכים ושדים " ו"צופן דה וינצ'י " ששניהם עוסקים באירגונים חשאיים דמויי הבונים החופשיים".

 אומברטו אקן    בית העלמין של פראג /    אור יהודה :   כנרת,   תשע"ג 2012.
תקציר :בית העלמין של פראג לוקח את תיאוריית הקונספירציה ממיטב ספרי המתח והופך אותה בפרובוקטיביות ליצירה מזהירה. המאה ה-19 גדושה תככים וקנוניות מזימתיות של הבניה החופשית , אבל מה אם מאחורי כל אלה מסתתר אדם אחד בלבד, תוהה אקו.
עם צאתו לאור באיטליה הפך הספר לרב-מכר מיידי ועורר פולמוס נרחב. "רציתי להתמודד באופן גלוי עם הקלישאות האנטישמיות כדי לקעקע אותן," אמר הסופר.

קישורים רלבנטיים

העין רואה הכל :בג"ץ כחלק מאחוות הבונים החופשיים 

הבונים החופשיים בויקיפדיה

אתר הלשכה הגדולה

האור הגנוז : ארכיון מידעון בנושאי בניה חופשית

 

זיו קטארו על סמלי הבונים החופשיים 

תולדות לשכת ברקאי

ענת מסינג על הבונים החופשיים

הבונים החופשיים רוצים אותך 

הבונים החופשיים כבר לא כל כך חשאיים

הקשר הישראלי :הבונים החופשיים 

מסדר האחים הנאמנים

אלי אשד על מצב הבנייה החופשית בישראל 

הבונה הגדול של מסדרת "הלשכה הגדולה -ירושלים ": הספד על מוטי צבירן 

מסדר ממפיס מצרים :קרן אור אל מסדר הבונים החופשיים המסתורי מכולם 

סמל הלשכה הגדולה של הבונים  החופשיים בישראל .

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

57 תגובות על “בונים עיר חופשית : איך ייסד אירגון הבונים החופשים את העיר תל אביב”

אלי, בפיסקה הכמעט אחרונה: "בית הבונים החופשיים ברחוב וויצמן 5, בו שוכנת ספרייה מאסונית עם 6000 ספרים ומוזיאון קטן ומרקיב…" – מרקיב או מרהיב? כמי שהיתה במקום – האם 'מרקיב' היא המילה ההולמת?
ובהזדמנות זו, תודה לבונים החפשיים שהפגינו רוחב-לב ונדיבות ואיפשרו לי להיות נוכחת (לא בטקס הסודי – המיועד לחברים גברים בלבד), תודה ליובל על ההרצאה המאלפת, ותודות רבות למי שיזם את הזמנתי. זו היתה חווייה מרתקת.

ואין טעות .
אגב בימים אלה הבונים מבצעים את המעבר לבניין אחר שהוקצה להם בידי העירייה במקום הבניין
הקודם שלהם זה שנתנו בו את ההרצאה.
ויכול להיות שהמעבר כבר הושלם ? אני צריך לברר איתם .

וזה שאת תל אביב בנו המרוקאים,

יהודי יפו של העליה המוגרבית של המאה התשע עשרה הם אלה שיצאו מיפו והחלו לבנות עיר מודרנית.

זה סוד כמוס ביותר ואסור לדבר עליו.

מה יישאר מהציונות האשכנזית אם גם את תל אביב ייקחו לה המרוקאים?

אני התייחסתי אל הספרים והפריטים. בעיני הם מרהיבים. חשיבות התוכן עולה על חשיבות עטיפתו. ועל כך נאמר – היופי הוא בעיני המתבונן…
יום מבורך 🙂

למה רק את תל אביב? מה, ואת ירושלים לא בנו המרוקאים? ומה עם ניו יורק? אתה לא יודע שהמרוקאים גילו את אמריקה הרבה לפני האינדיאנים?

קשקשן.

אני לא יודע מי זה יצחק ילין, אבל הוא ממש לא בנו של דוד ילין, ואפילו אם יש קרבת משפחה היא חייבת להיות מאוד רחוקה – סבו של דוד ילין עלה לארץ ישראל בתחילת המאה ה-19, ויצחק הנ"ל הוא לא מצאצאיו, כלומר אם יש קירבה היא חייבת להיות ממקודם.

אינני בקיא בטקסים מאסוניים, אבל התיאור שהבאתם מטקס הנחת אבן הפינה לבית "הבונים החופשיים" בתל אביב הזכיר לי טקס אחר, שנערך 44 שנה קודם לכן. בי' באב תרס"ט הונחה אבן הפינה לגימנסיה הרצליה. לפי המתואר בעיתון "הצבי", "באמצע הניחו את האבן הראשונה על מקום גבוה ועליה העמידו את הבקבוק, שבו טמנו את המגלה המספרת את עניני היום הזה." טקס מאסוני?

מתוך אתר משפחות בוני אחוזת בית:
http://www.ahuzatbait.org.il/Index.asp?CategoryID=177&ArticleID=156

ראובן סגל, החל לבנות את הבית הראשון באחוזת-בית (כיום רח' יהודה הלוי 25), נולד בצפון רומניה ב-1880 לאביו פנחס, שברח מהצבא בדרום רוסיה. עלה ארצה עם הוריו כשהיה בן שנתיים וגדל ביפו. נשא לאישה את רבקה לבית אשכנזי, ממייסדי זכרון-יעקב. פתח חנות למצרכי מזון בסיטונאות בסוק אל-דיר, וכשהצליח הרחיב את עסקיו לרחוב בוסטרוס.
כשהחל לבנות את הבית הראשון באחוזת-בית, והוא בן 29, כבר היה סוחר מצליח. כעבור שנתיים מכר את ביתו זה ובנה בית יפה יותר ברחוב השחר, מול הגימנסיה.
במלחמת העולם הראשונה קנה מצרכי מזון בכפרים הערביים וסיפקם לצבא הגרמני והתורכי בסביבת טול-כרם. בתחילת שנות ה-20 מכר את ביתו שברחוב השחר ובנה לו חווילה בצפון תל-אביב דאז, ברחוב אידלסון (בין הרחובות הס לביאליק).
מות בנו הבכור יצחק גרם לו דיכאון, וזמן קצר אחר-כך מתה גם אשתו (1930). הוא עצמו נפטר בעת ניתוח בהיותו בן 60, ב-1940.

לך תבדוק מי היו הראשונים?

משפחות שלוש, אלקבץ , ואחרות הן אלה שהחלו לבנות את תל אביב.

וזה גם לא היה כל כך מקרי, המרוקאים הביאו את המסחר הימי לארץ ישראל, שבה עד אז היהודים התקיימו רק מכספי תרומות. הם גם יישבו את ערי החוף שלא היו מיושבות ובנו את הכלכלה שאליה נכנסה הציונות. העליה המוגרבית של תחיל המאה התשע עשרה סירבה לחיות מתרומות ורצתה לחיות מעבודה ולא מתרומות.

ועוד, אכן גם את חיפה היהודית ייצרו מרוקאים, וגם הם הראשונים שהתישבו מחות לחומה בירושלים , עוד לפני ימין משה , והתורם הידוע של מונטיפיורי היה לא אחר מאחד סבאג, שגם הוא היה ממרוקו.

ודרך אגב , גם סבא שלי הקים את מדינת ישראל בתרומותיו לKKL, שהיום מחלק אדמות לאשכנזים כדי שלא ילמדו היסטוריה או כדי שיסלפו אותה.

צרי לי שעובדות היסטוריות מערעות את ביטחונך, אבל הסילוף בסוף ידעך והאמת תצא לאור.

תרבחו ותסעדו

דארנא דארכום

אני לא כל כך מבין את כל ההכללות האלו. מה, העובדה שכמה מרוקאים היו או לא היו הראשונים בתל אביב אומרת שאתה באופן אישי צריך כל כך להתגאות בזה? מה, אתה הבן שלהם? ואם אלו בכל זאת היו אשכנזים אז עכשיו כל האשכנזים צריכים לעשות מסיבה ולהתגאות בכך שכמה אשכנזים שלא קשורים אליהם בכלל היו הראשונים בתל אביב? למה זה חשוב בכלל? ולמה העובדה שאדם ספציפי עשה משהו לפני מאה שנה ישר הופכת לכך שעדה שלמה מתגאה בזה ורוצה את הקרדיט לעצמה? למה חשוב לך כל כך לנכס לעצמך הישגים של אנשים מהעבר רק בגלל שהם מהעדה שלך? אני בטוח שהיו להם הרבה תכונות טובות, אבל הדבר הכי חשוב לך הוא להזכיר שהם מרוקאים. כאילו שבכך שהם היו הראשונים בתל אביב זה נותן יותר "תוקף" גם למרוקאים של היום. אני לא מבין את רגשי הנחיתות האלה. מבחינתי, אם אתה בן אדם טוב, זה מה שחשוב. העובדה שכמה מרוקאים הקימו את תל אביב או אפילו את העולם כולו לא גורמת לי להעריך אותך יותר או פחות. מה שחשוב זה אם אתה בן אדם טוב ולא מה שעשו כמה מרוקאים אחרים לפני מאה שנה. כל ההכללות האלו שעדה אחת היא ככה ועדה שנייה היא אחרת הן גזענות בעיני. זה בדיוק כמו שאני שומע בחו"ל שאנשים מכלילים ואומרים ש"היהודים הם כך וכך" – כאילו שכולנו עשויים מקשה אחת ואחד מעיד על הכלל. אני לא מבין את כל זה. למה חשוב לך לשפוט אנשים לפי העדה ממנה הם באים? כאילו שכל ה"אשכנזים" מדברים ביניהם ומתאמים קונספירציות אחד עם השני וכולם ביחד בחבורה אחת רק בגלל שהם אשכנזים. יאללה די כבר עם כל העדתיות הזאת. יש לנו במדינה הזאת דברים יותר חשובים מההתנצחויות הטפשיות האלו על "למי יש עדה טובה יותר".

למה עם כל הקדמה לעזאזל השמיני של השעבוע הבונים החופשיים טרם הגיעו לבשלות הרגשית להכיר בכך שיותר ממחצית האוכלוסיה האנושית לא רשאית להצטרף אליהם רק משום שהן נשים? אגב, זה לא קטנוני או משהו כזה… המסדר באמת הוקם כגילדה בימי הבינים שם בכלל אשה יודעת קרוא וכתוב נחשבה למשהו חריג במיוחד למרות מספר מקרים יוצאי דופן – האפיפיורית יוהנה לדוגמה. אותה דמות היסטורית שנשמרה די בסוד נחשפה בסופו של דבר כאשר ילדה ולד מת….
אלי, אנא ממך עשה מחקר על יוהנה ותגלה עליה פרטים מפתיעים.
ובכלל, הבונים היקרים, אולי הגיע הזמן להקים את הבונות החופשיות???
זה כבר נראה מגוחך, מיותר ומצחיק לאור העובדה שיש אסטרונאוטיות, נויכירורגיות וכדומה…
נו, יש לנו אפילו נשיאת מדינה בפועל… דליה איציק שמה. אז לא הגיע הזמן לעשות בונה חופשיה אחת או עשר או יותר???
יש אפילו היסטוריונים שטוענים שימי הביניים זו לא ממש תקופה היסטורית – בדוק!!! הלוואי וזו הייתה המצאה שלי. אז הגיע הזמן לעשות שינוי גם בחוקי הגילדה העתיקים ולצרף נשים לשם.
אשמח גם אם בונה חופשיח יגיב לזה.

רחל

בעולם .
נראה לי שאירגון כזה יוכל לקום גם בארץ אם יקומו מספיק נשים שהנושא יהיה חשוב להן.
נכון שהבונים הם שומרי מסורת והכל אבל הם לא באמת יתאמצו לעמוד בדרכן של הנשים אם אלו רק יגלו רצון חזק מספיק ויוזמה

אם אין להם כוונות רעות למה הסודיות בארגון?
איך זה שמעולם העתונות הממוסדת לא התיחסה לארגון ומטרותיו?
אלא אם כן גם העתונות הממוסדת נשלטת או מושפעת על ידם?

מעולם לא התייחסה אליהם ?
היחיחסה ועוד איך אלפי כתבות שונות .
ועלה בונים הופיעו מאות אלפי ספרים במגוון שפות.
אתה פשוט לא קראת ולא שמעת ואולי גם לא טרחת לחפש
לי בבית יש רק כמה עשרות ספרים . .
ספרים בעד ונגד .אלו שטוענים שהם נציגי הצדק עלי אדמות ואלו טוענים שהם קונספירציה זדונית נגד העולם .
וגם אלו שצודקים שהם באמצע.

האם העיתונות הישראלית התיחסה לעומק? לא זכור לי אבל אם אתה יכול לתת מראי מקום אודה לך
ספרים זה לא עיתונות, זה לא מגיע למודעות והכרת הקהל הרחב
יש הרבה חומר באנגלית, אבל מעט חומר על הבונים החופשיים בישראל ומטרתם
אם יש חומר, אז הוא שטחי כמו הכתבה שלך. לדוגמא, היא אמנם מעניינת ומעמיקה בהסטוריה אבל לא עוסקת במהות במטרות הארגון, בסיבה לסודיות וכו'

בלי קשר להאם הארגון חיובי או שלילי, זה בעייתי שיש כאן ארגון שחבריו שומרים על סודיות מעשיהם שאין יודעים מה מטרותיו, וייתכן שחברי אותו ארגון תופסים עמדות שלטון בארץ (עתונות, כנסת, ממשלה, משפט, צה"ל ומשרד הבטחון)

האם השב"כ, בטחון שדה, או המשטרה בדקו פעם מה מטרות הארגון?
לא זכור לי שמתחקרים אנשים לגבי אם הם בונים או שצריך להצהיר בקבלה למשרות בכירות על האם אתה כן או לא חבר בבונים
מצב כזה עלול להוביל לכך שחברי הארגון הסודי ישפיעו על מהלכים ואירועים לכיוון מטרות הארגון, ולא למטרות הבוחר או מדינת ישראל ותושביה

ייתכן שהארגון כולו מטרתו חיובית, אך כל עוד לא הוכח דבר זה, וכל עוד נשמרת הסודיות, אין להלין על החשדנות המובנת המובעת בדברי

דרך אגב, איך חברי הארגון יכולים לדעת שמטרותיו חיוביות, אם בגלל הסודיות לא נודע להם כל המידע על מטרותיו השמור רק לבעלי "דרגות" בכירות בו?

האם ידוע לך כמה או איזה אחוז מחברי הממשלה, הכנסת, בית המשפט העליון, מערכת הביטחון והמשטרה, עתונאים ובעלי העיתונים הגדולים הם בונים חופשיים?

האם אתה בונה חופשי?

מה קורה לאנשים שלא שומרים על הסודיות, איך אוכפים את הסודיות על אנשים שרוצים לגלות את הסודות או לצאת מהארגון, והאם ניתן לצאת ממנו בכלל לאחר שהצטרפת? הרי יחשדו בך שתגלה את הסודות

אתה כנראה לא טרחת לקרוא את הכתבה עד הסוף אם היית עושה זאת היית מוצא רשימה מקיפה של כל הספריםש הופיעו בעברית על הבונים החופשיים .
מה עוד אתה יכול לבקש
ומתחתיה הפניות לכמה כתבות מקיפות שיש בנושא ברשת כולל ערך ענק בויקיפדיה ?י
ואם היינו כותבין על כל מה שביקשת הכתבה הייתה הופכת לספר ואין לנו מה לחדש בעניין .
ואגב הבונים צריכים להודות לך שאתה כל כך מודאג מהסודיות שלהם .המדובר בארגון מתדרדר מבחינה מספרית פשוט משום שצעירים כבר לא מתעניינים בו יותר .
הדבר היחיד שיכול להציל אותם לטווך הארוך זה חידוש בעניין הציבורי והעניין הזה יכול להתחדש רק עם יוצגו כאירגון קונספירטיבי מסוכן שמי יודע איזה סודות הוא טומן בחיקו וכו' וכו' .
אני תמיד שואל את עצמי אם האנשים שתוקפים את הבונים הם בונים בעצמם שעושים עבורם יחסי ציבור .
האם אתה בונה חופשי בעצמך?
ולגבי הסודות
ישנם סודות שקבורים בהיסטוריה של האירגון והם לא בהכרך ידועים לבונים החופשיים של היום שרובם הם אנשים רגילים שאינם מתעניינים בסודות העבר. .

בתשובה לשאלתך, אני לא בונה חופשי. אתה לעומת זאת התחמקת ולא ענית על שאלתי…

לגבי הספרים, שוב אני שאלתי במקור על ההתיחסות האפסית בעיתונות שרק היא מביאה נושא
למודעות האנשים

בכל זאת אענה לגבי הספרים:
כמעט כולם ישנים מלפני או סמוך לקום המדינה , או שנכתבו ע"י בונים חופשיים ולכן יש להם בעיית אובייקטיביות מבחינתי,
אני מניח שהם עוסקים בסמלים וטקסים שלא מעניינים אותי, ועקב הסודיות
אני לא מצפה שיעסקו במהות מבחינתי: מה מטרת הארגון בישראל, האם וכיצד הוא משפיע על השלטון וההתרחשויות מחוץ לארגון.

גם לא ניתן למצוא כמעט את כולם בחנויות הספרים הרגילות (האם אוכל לגשת ולקבל ספרים שהוצאו ע"י הבונים החופשיים עצמם?)

רק את ספרו של יעקב כ"ץ מצאתי בחיפוש הספרים של zap
גם הוא ישן מ-1968
מעניין אותי מה מטרות הארגון ומה הוא עושה היום או ב-20 השנים האחרונות

בנוגע לכתבות עיתונות, הסתכלתי בחלק מ-9 הקישורים הרלבנטיים שנתת (שכמותם שוב מוכיחה את טענתי על העיסוק הדל בעיתונות בנושא), ושוב אין שם כתבה אחת שעוסקת במהות (מבחינתי!), הכל שטחי, אז מבחינתי זה לא נקרא כתבת עומק בעיתונות

בניגוד לדבריך, תשובה לשאלותיי לא מצריכה ספר, אלא כמה שורות,
ואני רואה בהם התחמקות מתשובה

לכן אני אשאל שוב שאלות פשוטות שהתשובה עליהן קצרה

שאלה פשוטה של כן ולא:
האם אחד מהאישים הבאים ומי היה בונה חופשי-
הנרי קיסינג'ר, שמעון פרס, יצחק רבין, אריאל שרון, ביבי נתניהו

האם ניתן לצאת מהארגון לאחר שהצטרפת?

האם ידוע לך כמה או איזה אחוז מחברי הממשלה, הכנסת, בית המשפט העליון, מערכת הביטחון והמשטרה, עתונאים ובעלי העיתונים הגדולים הם בונים חופשיים?

דרך אגב, בניגוד לטענתך אני לא תוקף את הארגון, פשוט אין לי מידע הדרוש להחלטה האם יש דברים בגו ואני מנסה לקבלו

אתה דורש תשובות כאילו שאלי עובד בשבילך או חייב לך משהו… למה שלא תציע לשלם לו כסף תמורת מחקר נוסף? אגב, אלי, אני מקווה שתענה לו בכל מקרה כי הוא שואל שאלות מענינות מאוד…

לחתול לגבי שאלתך על פרטים לגבי האירגון שוב לא הסתכל ברישמה בפרטות .
אם היית עושה זאת לא הייתה צריך לשאול שאלות .
שני הספרים האלו יענו על שאלותית לגבי הפעילות של ה בונים בארץ
אפרים פוקס ( עורך ראשי ) ספר היובל של הלשכה הגדולה למדינת ישראל של בונים חופשים קדמונים ומקובלים. תל אביב : הוצאת הלשכה הגדולה למדינת ישראל, 2003

ספר מקיף על תולדות הבנייה החופשית .

רזיאל צוונג התפתחות הבניה החופשית וראשיתה בארץ ישראל עד שנת 1936. הוצאת מנדל עיצוב והפקות דפוס ,2005.

נכון שזה לא פשוט להשיג אותם והם לא ניתנים להשגה בחנויות רגילות .
לגבי שאלתך האם אני בונה חופשי אני לא רואה מה זה רלבנטי .יכול להיות שאני בונה ויכול להיות שלא .
לגבי רבין ופרס עד כמה שביררתי הם לא בונים
חופשיים למרות שהיו שמועות כאלה .
לגבי השאר לא טרחתי לברר . .

כנמ אנשים שכן טרחתי לברר את חברותם בבונים וברובם סופרים הם אלו
בונים חופשיים חשובים
ש..בן ציון ( סופר ואביו של נחום גוטמן הצייר )
יעקב כהן משורר
אביגדור המאירי
דוד תדהר בלש
נחום סלושץ חוקר וסופר
חיים הררי סופר וראש לשכה
קדיש יהודה סילמן סופר
יואל יוסף ריבלין מתרגבם אלף לילה ולילה לעברית ואביו של המועמד לנשיאות רובי ריבלין
אברהם שפירא שומר
אברהם וינשל
יוסף פיינברג ( אביו של אבשלום פינברג )
בן ציון אילון
זיו קיתרו

יש לי רשימות של רבים נוספים אבל לאמיתו של דבר מי שאינו שייך למקצועות הסופרים ואנשי הרוח לא מעורר בי עניין רב .

אני סקרנית מטבעי, ובנוסף, יש לי סימפטיה לחיות בכלל ולחתולים בפרט. בעקבות השאלות שהעלית, ביררתי בעבורך, ויש לי גם תשובות:
דבי: האם הנרי קיסינג'ר, שמעון פרס, יצחק רבין, אריאל שרון ן/או בנימין נתניהו הם בונים חפשיים?
בונה חופשי: ככל הידוע לי לא
דבי: האם ניתן לפרוש מהבונים החופשיים לאחר שמצטרפים אליו?
בונה חופשי: כן, ניתן לפרוש בכל רגע נתון. רצוי, כבכל אירגון מסודר ולמען הסדר הטוב, להודיע על כך. באופן עקרוני, כשאדם מתקבל לבונים החופשיים הוא בונה חופשי לכל חייו, אך אם פרש ומבקש לחזור, עליו לעבור את כל תהליכי הקבלה מההתחלה. אם אשווה זאת לתנ"ך, זה כמו "והגית בו יומם ולילה", ואם לא משתתפים בריטואל וממשיכים ליטול חלק, חלק מה"חומר" נשכח.
דבי: איזה אחוז מחברי הבונים החופשיים תופסים עמדות מפתח בשלטון, כגון: חברי ממשלה, כנסת, ביהמ"ש העליון, מערכת הביטחון, עיתונאים ובעלי עיתונים?
בונה: ככל הידוע לי, כיום, רק שופט עליון אחד, השופט עצמו מצהיר שהוא חבר ברוטרי ולא בבונים החופשיים. בשנות החמישים והשישים היו בבונים החופשיים חברים רבים יותר מהתחומים הללו.
דבי: מה מטרות האירגון? מה מהותו?
בונה חופשי: אחווה, עזרה ספציפית ל'אחיים' (החברים בארגון), אחד למען כולם וכולם למען אחד, 'לסתת' את הלב ולהיות אדם טוב יותר. ברמה הכללית שיתוף ועזרה לקהילה ולזולת.
דבי: מה קורה כשמטרות האירגון עומדות בסתירה למטרות המדינה?
בונה חופשי: דבר כזה לא ייתכן! לעולם איננו מדברים לא על דת ולא על פוליטיקה.
דבי: האם כבר עברתם למשכנכם החדש, ואם לא, מתי תעברו?
בונה חופשי: טרם. המקום החדש נמצא ברח' ברקוביץ, במגדל המוזיאון, בקרבת משכננו הנוכחי. המעבר יחל בחודשים הקרובים. באופן אישי, המעבר לבניין המיועד עומד בסתירה לרוח האירגון, שמקיים ארועי צדקה והתנדבות. במקום לעבור לבניין חדיש ומפואר, היה עדיף לו היינו בונים את משכננו החדש בשכונת מצוקה.
לציין שהראיון בוצע עם בונה חופשי שהוא דור שני לבונים החופשיים, והוא מודע שהדברים מיועדים לפרסום. לגבי שאלות נוספות ששאלתי, אפרסם התשובות לאחר שאקבל אישורו.

דבי: מדוע יש צורך בסודיות אם הכוונות והמטרות חיוביות?

בונה חופשי: אין סודיות. יש אמרות ומגעים שונים המסמלים דרגות שונות. הסתתרות מאחורי מסך סודיות מקורם באי הבנות ותו לא.
בעידן המידע האלקטרוני אפילו הריטואלים נחשפים. בחנויות ספרים ניתן לרכוש "ספרי העבודה" כאשר איש לא ישאל אם הרוכש
הינו בונה חופשי ומה דרגתו במסדר.

***

ומילה ממני (דבי) שמחתי לברר ולשאול. לשאלות נוספות (גם בתחומים נוספים) – ניתן ליצור עמי קשר דרך האתר שלי, בכתובת:
http://www.debbiesaar.com

באשר לפרישה: באם הפורש מבקש לחדש חברותו במִסדר, העמידה עליו לעבור את תהליכי הקבלה מראשיתם רק אם חלף זמן ממושך ממועד הפרישה.

הבונה החופשי מבקש להדגיש כי בפגישותיהם לא רק שאינם משוחחים על דת ופוליטיקה, כי אם נמנעים מכל נושא העלול לעורר דיסהרמוניה.

באשר להעתקת המשכן של המסדר למגדל המוזיאון, דוגמה לבניין ציבורי בו נעזרים הבונים החופשיים הוא בית ספר בשולי תל-אביב. לדבריו "מיקום כזה אינו מנכר ומהדק קשר עם הנוער ועם הקהילה".

אותו בונה חופשי הוסיף שלא רק שהוא דור שני לבונים החופשיים, אלא שגם שני בניו הבוגרים "אחים" במסדר (דור שלישי).

ראשית, מידע וודאי שיש לי, יצחק רבין לא היה בונה חופשי ולא השתתף בטקסים כאלה (למרות שהוא היה שגריר בארה"ב ששם אחוז גבוה מאוד מהצמרת הפוליטית הם בונים-חופשיים)

ועכשיו יש לי שאלה שלא הצלחתי לברר בנוגע אליה תשובה, ואם מישהו יודע, אשמח לקבל תשובה מפורטת:
מהם הקשרים בין הבונים החופשיים ובין רוטרי? אני מכיר היטב את החומר שמופיע באתרים שלהם באינטרנט. על הבונים-החופשיים יש לי הרבה מיידע, אבל עדיין לא הצלחתי להבין מה המשמעות מאחורי רוטרי. האם גם ברוטרי יש טכסים ריטואליים? האם ברוטרי יש "עבודות"? האם יש לרוטרי תוכן ספיריטואליסטי מעבר לאירגון צדקה למטרות של תרומות כספיות? האם רוטרי הוא אירגון בעל סימנים משיחיים כלשהם או שהוא רק אירגון ממוסד שמשמש כאירגון כלכלי?
האם גם ברוטרי יש דרגות?

ועוד שאלה בקשר לאירגון האחים הנאמנים (בני-ציון) שהופיע בכתבה: האם האירגון הזה עדיין פעיל? האם יש לו סניפים בארץ? חברים? טכסים? מה הקשר שלו לבונים החופשיים? יש לו דרגות מיוחדות? טקסטים מיוחדים לו? "עבודות"?

ורק שאלה אחרונה בנוגע לאירגון שלא הוזכר אבל מופיע הרבה באינטרנט באנגלית: האילומינטי. גם לגביו: כיצד הוא קשור לבונים-החופשיים? טקסים? חברים? האם יש לו סניפים בארץ? מה מטרת האירגון?

תודה לתשובות למי שיודע!

שגלישה באינטרנט הייתה פותרת לך אותן .
לגבי האחים הנאמנים הם קיימים כיום כסניף ירושלמי של "בני ברית " בלבד .
ראה
http://www.notes.co.il/eshed/28341.asp
האילומניטי הם אירגון שמואשם בכל קונספירציה אפשרית והקשר בינו ובין הבונים הוא שכאשר התקיים במאה ה18 הוא ניסה לחדור לתוך הבונים ולהקים בתוכם מיסדר בתוך מסדר ולמעשה הפך לאוייב של הבונים .

האם זאב ז'בוטינסקי היה בונה חופשי, מסמכים המפורסמים באשכול להלן ברוטר טוענים שכן ( מכיוון שהאשכולות ברוטר לא נשמרים לזמן רב, ייתכן שהלינק לא יעבוד כעבור זמן)
http://rotter.net/forum/scoops1/7582.shtml
בערך על "בנייה חופשית" בויקיפדיה הוא לא מופיע כבונה חופשי, וגם לא בערך שלו.

אם היה בונה חופשי מדוע זה נשמר ולא פורסם עד עכשיו, הרי הטענה היא שהשתייכות למסדר אינה סודית

כמו כן, כיצד מתיישבת העובדה שרבים ממחוללי המהפכות הם בונים חופשיים (מחוללי המהפכה הצרפתית, רבים
מהחותמים על מגילת העצמאות האמריקאית, ואולי גם זאב ז'בוטינסקי שהקים את האצ"ל
)
עם הטענה של הבונים החופשיים שהם אינם מתעסקים בפוליטיקה, ונאמנים לחוקי המדינה שבה הם יושבים?

בכך שאירגון הבונים ופשיים היה פעם מהפכני והיום כבר איננו עוד ככל שצבר כוח ועוצמה ו"הזדקן " ולאנשיו יש היום כל אינטרס לשמור על הסדר הקיים ולא לפגוע בו .

אם היה או לא היה בונה חופשי ?
ונניח שמישהו יכחיש בפניך שהוא היה בונה חופשי האם תאמין לו?
יכול להיות שתטען שזוהי קונספירציה להסתיר את היותו בונה חופשי

לא לראות בכל דבר קונספירציה כנגד האנושות
זה שלא ציינו במקומות שונים שז'בוטינסקי היה הבונה חופשי ( או שלא ) לא אומר שום דבר .
יכול להיות שכותבי החומר הנ"ל לא ידעו פרטים בנושא הנ"ל ואולי פשוט לא חשבו שיש לזה חשיבות מספיקה כדי להזכירו

שמתי לב עכשיו שבכתבה עצמה מצויין שז'בוטינסקי היה בונה חופשי

בכל אופן, בתשובה לשאלותיך:

ולמה זה כל כך חשוב ?"

אם היה או לא היה בונה חופשי ?
"

תשובה: כי מעניין אותי מי וכמה ממנהיגי המדינה בעבר ובהווה היו בונים חופשיים, זה יכול אולי להציג את ההסטוריה במקרים מסויימים בצורה שונה ממה שחשבנו שהיא, ולהוסיף להבנה ההסטורית

"ונניח שמישהו יכחיש בפניך שהוא היה בונה חופשי האם תאמין לו?
יכול להיות שתטען שזוהי קונספירציה להסתיר את היותו בונה חופשי "

לא במקרה של ז'בוטינסקי, במקרה זה אם הייתי מקבל תשובה ממישהו שטוען שהוא בדק ויודע, הייתי נותן לה רמת אמינות גבוהה כי הוא כבר מת וכבר עברו 70 שנה מאז, ולכן אני לא רואה סיבה להסתיר זאת

אני לא רואה בכל דבר קונספירציה נגד האנושות, ובוודאי שלא רואה כל רע במה שז'בוטינסקי עשה גם אם היה בונה חופשי,
פשוט מעניין לדעת מי בשלטון מפא"י בעבר ובהנהגת המדינה היום היה בונה חופשי

ואם אוכל להוסיף שאלה ששמתי לב שלא נשאלה עד עתה: האם בן גוריון היה בונה חופשי?

אני מקווה שזה עונה על שאלתך.
ועכשיו לגבי השאלה המתבקשת הבאה:
האם הרצל היה בונה חופשי ?
לא הוא לא היה .
אבל אביו יעקב היה בונה חופשי .

נכון, לא היו הרבה מנהיגים בונים חופשיים בארץ, למרות שבגלל תיאוריות הקונספירציה "חושדים" תמיד בכל אחד.

גם חשדו ששמעון פרס הוא בונה חופשי. אבל שמעון פרס אינו ולא היה אף פעם בונה חופשי.

ופינוקיו, אתה אומר שאפשר תמיד להכחיש שמישהו היה בונה חופשי, ואתה פונה לקונספירציה. אבל אי-אפשר להכחיש! כל בונה חופשי קודש בלשכה מסויימת. בכל לשכה יש חברים. ובלשכה הגדולה ברחוב וויצמן יש גנזך עם רישומים של הבונים החופשיים שקודשו בעבר. אתה רק צריך למצוא מישהו עם גישה לגינזך הזה (זה אפשרי) אם אתה רוצה להפריך את המידע בנוגע למישהו שטוענים שהוא היה בונה חופשי.

לחילופין, תוכל למצוא כמה שמות אחרים של אנשים שכן היו בונים חופשיים….

הייתי שמחה לו ידעתי איפה לחפש מידע על חבר בלשכת הבונים החפשיים . אני זוכרת את המושג מוזכר רבות בבית הורי ואת אבי מראה לי מין סינר עשוי משרשראות כסופות ודקות שהיה כנראה שייך לאחד הטקסים . אבי כבר איננו למעלה מ 30 שנה ואין לי מושג מה עלה בגורל הסינר המוזר הייתי שמחה לדעת את פישרו . אודה למידע .

http://rotter.net/forum/politics/15168.shtml

בן ציון נתניהו היה מזכירו האישי של זאב ז'בוטינסקי. ידוע שז'בוטינסקי היה שייך לארגון ה"בונים החופשיים" . גם יוסף יואל ריבלין (אביו של ראובן ריבלין מהליכוד) היה בונה חופשי.

האם מישהו יודע אם גם בן ציון נתניהו השתייך לארגון, ואם כך אולי גם בנימין נתניהו (ואנחנו לא יודעים…)?

"בנציון למד בבית המדרש למורים בהנהלת דוד ילין, ולאחר מכן המשיך את לימודיו באוניברסיטה העברית. הוא התמחה בתחום ההיסטוריה והיה לתלמידו המובהק של הפרופסור יוסף קלוזנר."

"בעת לימודיו החל בנציון נתניהו להתקרב לחוגים רוויזיוניסטים, והיה לידידו האישי של אבא אחימאיר. לאחר סיום לימודיו החל עובד כעיתונאי במערכת העיתון הרוויזיוניסטי "הירדן". לאחר שנסגר העיתון בפקודת שלטונות המנדט הבריטי יצא לניו יורק והיה שם לפעיל רוויזיוניסטי ולמזכירו האישי של זאב ז'בוטינסקי, בימי חייו האחרונים של ז'בוטינסקי, בשנת 1940. לאחר מותו של ז'בוטינסקי נשאר בניו יורק, והמשיך בפעילות ציונית. "
http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%91%D7%A0%D7%A6%D7%99%D7%95%D7%9F_%D7%A0%D7%AA%D7%A0%D7%99%D7%94%D7%95

זאב ז'בוטינסקי שבן ציון נתניהו היה מזכירו האישי היה בונה חופשי:

גם דוד ילין שבן ציון נתניהו למד בבית המדרש למורים בהנהלתו היה בונה חופשי:
http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%94%D7%91%D7%95%D7%A0%D7%99%D7%9D_%D7%94%D7%97%D7%95%D7%A4%D7%A9%D7%99%D7%99%D7%9D#.D7.91.D7.95.D7.A0.D7.99.D7.9D_.D7.97.D7.95.D7.A4.D7.A9.D7.99.D7.99.D7.9D_.D7.90.D7.A8.D7.A5_.D7.99.D7.A9.D7.A8.D7.90.D7.9C.D7.99.D7.99.D7.9D_.D7.95.D7.99.D7.94.D7.95.D7.93.D7.99.D7.9D

יוסף יואל ריבלין, אביו של ראובן ריבלין היה גם הוא בונה חופשי:
http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%99%D7%95%D7%A1%D7%A3_%D7%99%D7%95%D7%90%D7%9C_%D7%A8%D7%99%D7%91%D7%9C%D7%99%D7%9F

http://www.e-mago.co.il/Editor/myth-1901.htm

וידאו של נתניהו עם אביו:

http://www.youtube.com/watch?v=bToaHqaQjIQ

שלום,
הידוע לך אם העיתונאי יששכר-דב (דרורי) בר-דרורא היה חבר באגודת "הבונים החופשיים"?
כך סיפרה בתו (רחל גינזבורג ז"ל), אבל לא נמצא לו זכר בארכיון (הטרחתי את הראלה בחיפושים).
עתה עלה דעתי שאולי הפריע לאיתור ריבוי שמותיו (פרייער או פריאר, דרורי ובשם-העט שלו – בר-דרורא).
בין היתר, בר-דרורא היה ממקורביו של מאיר דיזנגוף; פעל ב"דואר היום" ברוב שנותיו של העיתון.
אודה לך על מידע,
צילה דרורי
על בר דרורא ראה (בערכו ב-ויקיפדיה):ן
http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%99%D7%A9%D7%A9%D7%9B%D7%A8-%D7%93%D7%91_%D7%91%D7%A8-%D7%93%D7%A8%D7%95%D7%A8%D7%90

היום לפני 196 שנים ב-15 לספטמבר 1825 הניח המנהיג היהודי האמריקני מרדכי עמנואל נח אבן פינה למקום מקלט ליהודיי העולם באי במדינת ניו יורק "גרנד איילנד " שאותו כינה "אררט" פרוייקט שאותו יצר ביחד עם מסדר הבונים החופשיים שבו היה חבר.ועימם ביצע טקס מיוחד של הנחת אבן הפינה בלשכת הבונים החופשיים בעיר בופאלו במדינת ניו יורק.
הפרוייקט נכשל .יהודי העולם לא באו ל"אררט".
אבל אם היו באים אולי לא הייתה שואה.
לימים ב-2005 הסופרת נאוה סמל כתבה ספר של היסטוריה חלופית בשם "אישראל" שתיאר מציאות שבה מדינת אררט קמה ולא הייתה שואה.
במקרה או שלא במקרה ( אני חושד שלא במקרה אבל אני לא באמת יודע ) נ-15 בספטמבר היה גם יום הולדתה של נאוה סמל.
אז לציון התאריך וגם לציון הולדתה של נאוה סמל ז"ל הנה סיפור של הסופר היהודי הבריטי הידוע ישראל זנגוויל על תוכניתו של מרדכי עמנואל נח תכנית שאם הייתה מתגשמת כל העולם המוכר לנו היה משתנה.
"תיבת נח"

https://www.no-666.com/2021/09/02/%D7%AA%D7%99%D7%91%D7%AA-%D7%A0%D7%97-%D7%9E%D7%90%D7%AA-%D7%99%D7%A9%D7%A8%D7%90%D7%9C-%D7%96%D7%A0%D7%92%D7%95%D7%95%D7%99%D7%9C-%D7%A1%D7%99%D7%A4%D7%95%D7%A8-%D7%A2%D7%9C-%D7%A4%D7%A8%D7%95/?fbclid=IwAR0CcqNBbSqX_-K4evZIVAlv2rF_Xku0_-P6wQvoJDYlRg5rl6aTO6hukm4

ידיד שלח אלי הרצאה מעניינת שהועלתה היום בווטס אפ בקבוצות קונספירציות שכוללות כמה אלפי אנשים בידי אלמוני שמפרסם שם הרצאות מידי יום ביומו.
בהרצאה נטען שאני אחד מבכירי הבונים החופשיים בארץ ובעולם.
אני בונה חופשי אמת , ומזה שנים רבות.
.האם אני בונה חופשי בכיר בארץ ובעולם ?
אני בכיר בדרגה. האם אני אחד מבכירי הבונים החופשיים בארץ ובעולם על זה יש לשאול את עמיתי בבניה החופשית.
נטען שהמשפחה שלי היא במשך מאות שנים חברה בבונים החופשיים ובאגודות חשאיות אחרות.
אמת.
למיטב ידיעתי החברות החלה עוד במאה ה-16 באירגון שנקרא "בני ציון ".
האירגון הנ"ל בראשות בני משפחתי הוא שאירגן וניהל את העלייה של יהודי ליטא לארץ ישראל מראשית המאה ה-19 ואילך.
במאה העשרים בני משפחתי היו חברים בכירים באירגון שנקרא "האחים הנאמנים -בני ציון" שהיה מי שטען ( סבי ) שהוא ההמשך של האירגון מהמאה ה-16.
דובר על כך שיש קשרים אפלים ביני ובין בני משפחת נתניהו.( הקו הזה של חסידי תיאוריות קונפירציה מתנגד מסתבר למר נתניהו. יש קוים אחרים שתומכים בו מסיבות מקבילות )
אמת.
האב של סבתי דאג להעלות את בני משפחת נתניהו לארץ ישראל לפני 102 שנה. אילולא הפרוטקציה והלחצים שהפעיל עבורם אצל השגריר הבריטי בפולין הם כנראה היו נשארים באירופה.
וסידר עבודה בצפת לאבי המשפחה נתן מיליקובסקי
ולאחר מכן בני משפחתי דאגן לממן נסיעות שונות של בני משפחת נתניהו שונים לארה"ב וחזרה עם חשבו שזה ישרת את היישוב.
נטען שאני כמו שאר מנהיגי הבונים החופשיים האחרים שואף להקים דת חדשה שתשלוט בעולם.
לא למיטב ידיעתי.
.אם כבר בני משפחתי הגאון מווילנה וצאצאיו שהם אבותי נחשבו לשמרנים הגדולים ביותר בין רבני הדת היהודית.
נטען שאני מנסה להסתיר את העובדה שהדת הבאהית היא זרם אפל של האיסלאם שמנסה לשכנע את כלל באי העולם להיהפך למוסלמים ובעתיד.
למיטב ידיעתי הבהאים הם כיום דת שעומדת לחלוטין בפני עצמה ואינה קשורה יותר לאיסלאם מאשר הנצרות כיום קשורה ליהדות .ואם כבר היא נרדפת בידי המוסלמים.
זה פחות או יותר.בהרצאה נאמר עוד הרבה אבל אלו עיקרי הדברים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

twelve + one =