web analytics
קטגוריות
ספרות פופולארית

יסמין אבן שרה לילדים

 

היוצרת  הרב תחומית והזמרת יסמין אבן  הוציאה בימים אלו דיסק יוצא דופן ביצירתה ,דיסק של שירי ילדים שאותם כתבה  הילחינה ושרה  בשם "החלום שלי הלך לאיבוד :יסמין אבן בשירים וסיפורים לילדים .

 

דיסקים של שירים לילדים יוצאים בשנים האחרונות בהמוניהם, שירי ילדים יוצאים כיום בהמוניהם ויש אמנים שמתפרנסים רק מהשמעתם בדיסקים ובקלטות די וי די.. וכמובן יש פסטיגלים שמיועדים לילדים מידי שנה שזוכים להצלחה ענקית .
.אולם נשאלת השאלה מיהו קהל היעד שלהם ? והאם נוצרים עדיין שירים לילדים שיהפכו לקלאסיקה כמו אלו שיצרו פעם  שלונסקי  ? יהודה אטלס ? 

נראה שכן אולם קשה לי לחשוב על איזה שהוא שיר ילדים מ10 או מ-15 השנים האחרונות שהפך לקלאסיקה בדומה נניח לשירי הילדים של נתן אלתרמן ואברהם שלונסקי  מלפני  ארבעים  וחמישים  שנה. .קשה לחשוב על שירי ילדים שיוצאים בשנים האחרונות שמבוגרים יכולים לההנות מהם בדיוק כמו ילדיהם כפי שהם מסוגלים למשל לההנות משירי הילדים של מרים ילן שטקליס ושל יהונתן גפן בביצוע שמוליק קראוס וג'וזי כץ.  
בכלל יותר ויותר נשמעות טענות שעצם הילדות היא תופעה שנגזרה עליה כיליון וייתכן שהקהל לשירי הילדים רק הולך ומצטמצם ,הילדים הופכים לבני עשרה בגילאים מוקדמים יותר ויותר ומתעניינים בתוכניות שפעם עניינו קהלים מבוגרים יותר בגיל צעיר יותר ויותר .
ובכל זאת יש יוצרים שבדרך כלל מתמקדים רק בקהל המבוגר שפונים מידי פעם לילדים ואצלם ניתן לצפות לאיכות קצת שונה .
יסמין אבן שהיא יוצרת מוערכת בתחום היצירה למבוגרים פונה כעת  לקהל בלתי צפוי , לקהל הילדים בניסיון לתת להם יצירה איכותית יותר מהמקובל בתחום זה בדייסק חדש "החלום שלי הלך לאיבוד :יסמין אבן בשירים וסיפורים לילדים .

 

אלי :למה החלטת לעשות דיסק שירי ילדים דווקא?

יסמין : למעשה, הדיסק הזה נכתב לפני שנים אחדות , והרעיון המקורי היה להוציא אותו כספר מולחן , יחד עם שירים נוספים. אני אוהבת ומעריכה ספרות ילדים. קיים מספר לא מבוטל של יצירות מופת בתחום הזה – הנסיך הקטן, אליס בארץ הפלאות, יפתח המלוכלך , הכבש הששה עשר ועוד המון אחרים שלמעשה פונים גם למבוגרים ולא רק לילדים. אני אוהבת במיוחד יצירות שיש בהן משלים ומטאפורות לעולם המבוגרים, ומצד שני דמיון אינסופי.

אלי: באיזה נושאים את עוסקת בשירים ?
יסמין : הדיסק, רובו ככולו, עוסק בקבלת עצמך כפי שאתה , וגם בקבלת השונה, באהבה לבעלי חיים ובהתגברות על פחדים . הנושאים האלה חשובים בעיניי. לכולנו, ילדים ובוגרים כאחד, יש רגעים של אי-שלמות עצמית, של חוסר בטחון, או חוסר הבנה כלפי הזולת. חלק מהשירים נועדו לעזור בפתרון נושאים כאלה. השיר על המכשפה, למשל, מספר על כך שהמכשפה היא בסך הכל אשה בודדה שאינה מקבלת מספיק אהבה, ולכן היא נראית כעוסה ומאיימת, ושגם היא היתה פעם ילדה קטנה שרצתה שיאהבו אותה.

אלי : איזה שירי ילדים משמשים לך כמודל?
יסמין : אין לי מודל מסויים, ההשפעות מגוונות. קראתי המון ספרים כילדה, ומטבע הדברים הם חילחלו לתודעה – יהונתן גפן, יהודה אטלס, עודד בורלא, מרים ילן שטקליס , וגם הספרים שציינתי קודם. כמובן שראיתי את כל פסטיבלי הילדים של שנות ה-80, שהיו טובים יותר בעיניי מהפסטיגל של היום. בנוסף, שמעתי המון תקליטי ילדים, ראיתי סרטים מוזיקליים, קצרה היריעה מלפרט את כולם.

 אלי "ישנם שירי ילדים חדשים משנות תשעים ואילך שאת מתרשמת מהם ?
 יסמין :  אחד משירי הילדים היפים של שנות ה-90, לדעתי, הוא השיר "מיכאל" של אתי אנקרי  מהפסטיגל, שיר שהצליח אחר כך גם במצעדים.
לגבי מחזות הזמר שנכתבו בשנות ה-90 ע"פ אגדות ילדים – זה ז'אנר שאני פחות מתחברת אליו באופן כללי, אבל חייבת לציין שירון כפכפי הוא מחזמריסט מעולה, מומחה לסגנון ברודווי ומצטיין בז'אנר.
לגבי יוצרים חדשים וצעירים בתחום שירי הילדים – לצערי, טרם הספקתי להכיר.
אלי:  את כותבת שירים מילדים בצורה שונה מלמבוגרים ? איך מתבטא השוני ?
יסמין : אני חושבת שבכתיבה לילדים אתה לא יכול להשתמש במטאפורות ודימויים, או במלים גבוהות מדי, וזה עיקר השוני מבחינתי. בכתיבה רגילה מותר להתפרע לשונית ודימויית, בכתיבה לילדים יש לשמור על בהירות. 
 אלי : האם יכול להיות שהילדים של היום שונים מאלו שבעבר? אולי הם כבר לא מסוגלים להיהנות באמת משירים כאלו ?
יסמין : לכאורה כן, למעשה לא. אם יש שינוי, השינוי הוא תוצר של חינוך ושל הווי תקשורתי. הטענה היא שהיום הפעוטות הופכים מיד לבני עשרה קטנים ומדלגים כמעט מיד על הילדות – ואם זה נכון, זה עצוב, כי בילדות יש קסם מיוחד שלא חוזר אחר כך. מצד שני, אם תצפה בסדרות אנימציה מיובאות מחו"ל, תראה שהן מיועדות לילדים, לא לפעוטות ולא לנוער.

 אלי : האם לדעתך יהיו שירי ילדים כמו שאנו מכירים אותם היום  גם בעוד עשר שנים ?

יסמין : אני מניחה ששירי ילדים ימשיכו להכתב במסגרות של מחזות זמר, פסטיגלים ודי וי די למיניהם. לגבי כתיבת שירים ספרותיים יותר , אני מניחה שימשיכו להיכתב , אם כי בהיקף קטן יותר מבעבר.
אני רוצה לקוות ששירי ופזמוני ילדים יהיו תמיד, ושתמיד יהיה להם קהל שיוקסם מהם ילדים וגם מבוגרים .

מכשפה .מאת יסמין אבן
שיר מהדיסק

איש אינו יודע
איש אינו יודע
להיות מכשפה – מאד כואב.
מי הם חבריה?
לטאה וגם צפרדע,
כי אין אדם אשר אותה אוהב.

הם אומרים היא אפלה ומסוכנת,
אומרים שהיא חורשת מזימות,
אבל בסך הכל קצת לבד לה ועצוב לה,
לכן פניה זועמות.

איש אינו יודע
איש אינו יודע
כמה עצוב להיות מכשפה.
כן, גם היא רוצה שיתנו לה נשיקה
ויגידו לה שהיא יפה.

ופעם גם היא היתה ילדונת,
ילדה קטנה שאיש לא מחבק,
אמרה – בסך הכל קצת לבד לי ועצוב לי,
ובמטאטא החלה לשחק.

איש אינו יודע
איש אינו יודע,
להיות מכשפה כל כך כואב,
כשהיא מעופפת, ציפורניה היא שולפת –
בסך הכל רוצה קצת תשומת לב.

 

 

קישורים  רלבנטיים  

החלום שלי הלך לאיבוד :יסמין אבן בשירים וסיפורים לילדים:

 

עוד על הדיסק

יסמין אבן נסיכת הפיות

 

 

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

10 תגובות על “יסמין אבן שרה לילדים”

ההופעה בקולטורה בפסטיבל השירה היתה נהדרת!
מהדיסק ילדים שמעתי שיר אחד ברשת ב', נשמע מגניב.
תמשיכי!

מחקרים מהזמן האחרון חושפים את האמת הכואבת שאין ילדות לילדים של היום. הם מהר מאוד מגלים את עולם המבוגרים ונשאבים אליו כאחוזי תזזית. הם לא בשלים דיים כדי לקלוט את התכנים שלו אך הם בכל זאת מגיעים אליו. אפילו מעצבי האופנה מלבישים אותם כמו מבוגרים והמותגים בהתאם. אין מראה ילדותי ותמים…
אי אפשר להאשים רק את הטכנולוגיה או את הטלויזיה. כי קלטות ושירי ילדים תמימים וקסומים אפשר עדיין ליצור ותוכניות ריאליטי וטלנובלות ממש לא מיועדות לילדים בני שש.
היוזמה שכאן טובה מאוד ומי ייתן והיא תצליח בין ים הכרישים של היום.
פשוט צריך לתת לילד להיות קודם כל ילד.
זה שלב הכרחי בדרך לבגרות בריאה.

רחל

באורגינל, אהבתי ת'שיר על המכשפה. אלי, למה אתה לא מפנק באיזה לינק למוזיקה של השיר הזה. מעניין גם אם שאר המילים (פזמונים) הם ברמה הזאת.
אגב, עצה ליסמין: סמדר שיר עשתה מליונים מהשירים שכתבה לדצים. תחשבי על זה – יושבת בבית ומגרבצת והתמלוגים נכנסים לקופה בזמן שהדצים נאלצים (נאלצו) להתרוצץ ולהופיע בכל הארץ.

ראיתי את הדיסק בסטימצקי, נדלקתי על העטיפה, וקצת שמעתי על יסמין אבן קודם .
הלחן של המכשפה פשוט מדליק ומקפיץ.
כל המילים שם חכמות, ומתאימות גם לגדולים וגם לקטנים, והלחנים מצויינים.
אני לא יודעת מי עשה את הציורים, אבל הם מוסיפים הרבה. חמודים לאללה. הילדה שלי אהבה במיוחד
את הציור האחורי.

יסמין אבן בעצמה שבנוסף לכל כישוריה האחרים יש לה גם כישרון ציור והיא עוסקת גם בקומיקס.

יסמין אבן יצרה הצגה מיוחדת לילדים לגילאי 4-10 על פי הדיסק הנ"ל .
והנה הפרטים :

" החלום שלי הלך לאיבוד:
יסמין אבן – (כתיבה, שירה, משחק וקלידים)
מרינה פיינגולד – (בוגרת בית צבי, ילדת הפלא )
גלית נוסן – בוגרת החוג לתיאטרון, אוניברסיטת תל-אביב

על ההצגה :שירי ילדים העוסקים בנושאים מגוונים המוגשים בצורה קלילה, מצחיקה וקליטה
כולל אינטרקציה עם הקהל. מתוך השירים ניתן ללמוד שעלינו לקבל את עצמנו כפי שאנחנו, לקבל את השונה מאיתנו, ולעזור לחריג, לאהוב חיות ושמכשפה היא לא תמיד כפי שהיא נראית….

בכורה במסגרת פסטיבל צלילי ילדות: 1 לאוקוטבר, שעה 10:30 בבוקר, בתיאטרון חולון
שדרות קוגל 11. מחיר כרטיס רק 35 ש"ח. להזמנת כרטיסים 03-5023001/2/3 או באמצעות דואר אלקטרוני: kupot@hth.co.il
נשמח לראותכם,
dionysusproductions@null.co.il הקהל מוזמן לצפות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

fifteen − 2 =