web analytics
קטגוריות
ספרות פופולארית

בדרך אל העבדות

 

המכללה החברתית-כלכלית ציינה את יום העובדים ה-1 במאי בסינמטק תל אביב , בהקרנת סרטים והרצאות שעסקו במעמדם של עובדים ובשאלה אם התארגנויות עובדים בכלל אפשריות בישראל של שנת 2007
במסגרת זאת צפיתי אתמול בסרט הדוקומנטארי המרשים"שביתה" (2005), בבימוי אמיר טאוזינגר ואסף סודרי, העוקב אחר מאבקם של עובדים להתארגן במפעל כימיקלים שהופרט והועבר למיליונר אריה כנגר . ליד דימונה, ואת הדרך שבה שהוכשל מאבקם להתארגן אם כי זה לכאורה מובטח בידי החוק. .
זהו אחד הסרטים הדוקומנטאריים המרשימים ביותר שצפיתי בהם אי פעם והוא מזעזע ממש ובדרך שבה הוא מראה כיצד מליונר המתגורר בארה"ב מקושר היטב בחוגי השלטון הבכירים ביותר מתנכל לפועליו  ומסוגל לגרור עובדים וגם כאלה עקשניים במיוחד ומודעים היטב לזכויותיהם אל העבדות תוך התעלמות מכל חוק.

מן הראוי שסרט זה יוצג ויוקרן בכל פורום אפשרי ובכל פעם שיועלה  השם "אריה גנגר" יחשבו השומעים על הסרט "שביתה" על כל משמעויותיו של התעללות מליונר בעובדיו.


האם הסרט מתאר את הצפוי לכולנו ? האם כולנו בדרך להפוך לעבדיהם של קבוצה קטנה של מיליונרים תאבי כוח ? דומה שאלו הן המסקנות הפסימיות של הסרט.
ואפשר להמשיך מזה הלאה בחברה שבה קהילת הסאדו מאזו שכבר כוללת אלפי חברים מעלה עושה את מה שהיה לא ניתן על הדעת רק לפני עשר שנים ומעלה על נס את העבדות כתופעה חיובית במהותה ומחדירה את הרעיונות  המטורפים ומפחידים  ביותר  באיטיות אך בבטחה  אל התקשורת הכללית ואל התודעה הכללית .

 אני בהחלט יכול להעלות על דעתי מצב בעוד כמה עשרות שנים ואולי פחות מזה שבו יקום מעמד חדש של עבדים בפועל שיסבול התעללויות והשפלות כחלק אינטגראלי מחייו בדומה לאלו המתוארות בסרט רק חמורים הרבה יותר. מאחר שרעיונות שונים על העבדות כבר יהפכו לחלק אינטגראלי מהמקובל בחברה ובוודאי ובוודאי על השכבה העליונה של המליונרים  שיראו בסאדיזם קיצוני כמשהו  חביב המוציא אותם מהשגרה האפורה .

ואלו לא יראו את עצמם כמחוייבים לשום "כללים " מהסוג הקיים  כיום  כביכול  בקהילת הסאדו מאזו . כל מעשה התנגדות הזעיר ביותר יביא להתעללויות סדיסטיות מטורפות ובאמצעים טכנולוגיים שכרגע אנחנו לא מעלים על דעתנו . .

  ועבור ילדיהם שיתרגלו לכך סדיזם קיצוני יהיה פשוט שגרה שאפילו לא חושבים עליה.

.זאת לא תהיה תופעה חיובית ונעימה כל כך כפי שמתארים את זה אנשי קהיליית הסאדו .
זה לקח מאות שנים כדי להתגבר באירופה על העבדות בראש ובראשונה באמצעות כמה פעילים דתיים עקשניים ,תמהני כמה זמן ייקח לה לחזור . היא הרי מעולם לא נעלמה בארצות כמו סעודיה וסודאן.

יצאתי כשאני מצטמרר ממחשבות קודרות בעקבות הסרט . בחוץ הייתה הפגנת 1 במאי עם אירועים של אמנים שונים אבל השאלה היא עד כמה לאירועים כאלו יש השפעה אמיתית על העתיד האפשרי הצפוי לנו אם לא נתעשת כדי להיאבק בו ..

 

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

21 תגובות על “בדרך אל העבדות”

אנחנו אוכלים היום כל חרא שמשתיתים עלינו.
עושים צבא בלי לשאול שאלות, הולכים למילואים, למלחמות.
וגם נוהרים כעדר למשוח עלינו משיחים חדשים-ישנים של אותו קפיטליזם רשעותי.
"נעשה ונשמע" – כמעט הקוד הגנטי, ומי שיוצא נגד זה הוא סמולני, הזוי, עוכר ישראל, ועוד מלים שיומצאו, בשביל מי שיתנגד לאותו משטר סאדיזם.

שלבעלי פרופיל 21, המשפט "עושים צבא בלי לשאול שאלות, הולכים למילואים, למלחמות" הוא הכללה מטאפורית בלבד.

אני ועוד רבים וטובים שקיבלו פרופיל 21 טוענים כבר הרבה זמן על המהות והכוונה האמיתיות שמסתתרות מאחורי ההתווייה שאתם מתווים אנשים ב"פרופיל 21".

השמאל הוא לא "פוסט-ציוני" כמו שהוא מנושל מן הציונות בעשורים האחרונים, מקבל פרופיל 21 מן המדינה שציונותה נקבעת כיום עפ"י המודל ששותפים לו המתנחלים והגנרלים (זוכרים? הרצל כתב "הצבא לקסרקטינים"). מה שנכון הוא שעם ציונות כזאת, שאליה הצטרפה הכלכלה הביביאנית (המומשכת גם ע"י ה"ממשלה החברתית" שחלק ממטרות המלחמה הזאת הוא לשמור על 'הישגיה'), מי שלא שכח להיות שמאלני, לא רוצה להזדהות.

דרך אגב, שיטת ה'טיפול' בפרופילניקים אומצה כנראה ע"י נתניהו לטיפול במובטלים ובחלשים כלכלית: האשמתם א-פריורית במצבם, ומי שעוד מסתכל על פרופיל 21 כסטיגמה, מן הסתם גם יש סיכוי שהוא נמנה עם תומכיו הנלהבים של ביבי.

המלחמה מתחילה, לגבי יהודים לפחות, באותו היום בו מתווים עליהם את הסטיגמה של ה"21", ואחר כך, במהלך חייהם, נלחמת בהם המערכת באמצעות `מתנדבים` כביכול הנמצאים בכל מקום כדי להכשיל את דרכם.

יש הרבה בעלי פרופיל 21 שאם הם היו מנהיגים את החברה, היא היתה נראית יותר טוב מכפי שהיא נראית כעת, שמנהיגיה הם אותם הפסיכופתים שנותנים להם פרופיל 21 (נפשי=פוליטי), ועוד שולחים את כלביהם לכתוב כאן תגובות נגדם, מן הסתם כדי לטשטש את עקבות הפשע שנעשה באמצעות השלכת עוד רפש על הקורבנות.

ה`פרופיל 21` הוא שיטה נאצו-ספרטנית וחייב לעבור מן העולם!

אכן, הקפיטליזם טומן בחובו גם בעיות רבות. האם יתפתח מין תסריט כפי שתארת? קשה לדעת. נראה לי שכבר ממזמן צריך היה, לטובת ה"רוב הדומם", למצא מודל אלטרנטיבי לקפיטליזם. המתנגדים לו מראים את כשלון הקומוניזם וקושרים אליו (שלא בצדק לדעתי) את הסוציאליזם (מודה שגם אני לא עשיתי את ההבחנה עד לא מזמן ביניהם). אולם אפילו אם הסוציאליזם ה"מלא" נכשל (ע"ע קיבוץ) אפשר וצריך למצא מודלים של פשרה בין שני הקצוות הללו ולנסותם. כתבתי על זה כמה שורות במאמר הזה
http://bananot.co.il/articles/902

לפגוע באנשים חפים מפשע שאין להם קשר לעניין
אבל אין כל ספק שהתנהגותו כלפי הפועלים
במפעלו שבסך הכל רצו להתארגן ולהגן על זכויותיהם לא הייתה מוסרית .וגם לא חוקית .
אבל מכיוון ששועי המדינה הם ידידיו אי אפשר לעשות הרבה בעניין .
מה שכן אפשר לעשות זה להטיל חרם אזרחי ציבורי על כל דבר שהוא קשור בו על כל מוצר שיוצא ממשהו שהוא קשור אליו ,ואולי זה יביא אותו לבסוף לפשיטת רגל או לכל הפחות יגרום לו נזק כל שהוא .
הוא וגייסותיו יכולים להילחם בעשרות וגם במאות אנשים עם הכסף שלהם .
הם לא יוכלו להילחם באלפים בעשרות אלפים שמחרימים כל דבר שהוא קשור בו באיזו שהיא צורה.

הרי אין בתי משפט, אין חוק, אין ממשלה, רק קפיטליסטים חזיריים מלוא כל העולם כולו.

לפגוע באדם שלא עשה רע – זה לא מוסרי. זה נפשע. לא משנה מי אבא שלו ומי אמא שלו – זה לא מוסרי.

יש דרכים לפגוע גם בעריצים קפיטליסטים כמו אריה גנגר – אבל הן דרכים לגיטימיות, במסגרת החוק. זה דורש אורך-רוח ועקשנות, אבל זה עובד.

The moment the slave resolves that he will no longer be a slave, his fetters fall. Freedom and slavery ,are mental states."

– Mahatma Gandhi

אתה צודק כשאתה אומר שהעתיד יהיה מורכב ממס' מועט של אדונים,וממליוני עבדים מודרנים.
מכיוון שהעם מחונך מקטנות להיות עבד.לשמוע למעטים הנמצאים בראש הפירמידה.לקבל סמכות ומרות.קל יותר היום לשלוט במוחות האנשים,ולשכנע אותם להיות עבדים.במיוחד כיום .ע"י השימוש באמצעי התקשורת,אפשר לשלוט ביותר אנשים מאשר בעבר.בעבר,היה קשה להגיע לכל פינה נידחת,כדי לשלוט על האנשים.

http://www.orwelltoday.com/classes.shtml

By comparison with that existing to-day, all the tyrannies of the past were half-hearted and inefficient …and were content to leave loose ends everywhere, to regard only the overt act and to be uninterested in what their subjects were thinking… Part of the reason for this was that in the past ,no government had the power to keep its citizens under constant surveillance.

The new slaves are linked together by vast electronic chains of television, that imprison not their bodies, but their minds. Their desires are programed, their tastes manipulated, their values set for them. Whereas the Black slave was chained to a living master, the new slave has become a digit, a mere item of production that is expended by an invisible master ,without heart ,or soul."

– Gerry Spence, "From Freedom to Slavery"

If those in charge of our society – politicians, corporate executives, and owners of press and television – can dominate our ideas, they will be secure in their power. They will not need soldiers patrolling the streets. We will control ourselves.”

Howard Zinn

http://www.infidels.org/library/historical/robert_ingersoll/lay_sermon.html

ציטוט:
Don`t you know that if people could bottle the air, they would? Don`t you know that there would be an American Air-bottling Association? And don`t you know that they would allow thousands and millions to die for want of breath, if they could not pay for air? I am not blaming anybody. I am just telling how it is.

Now, the land belongs to the children of Nature. Nature invites into this world every babe that is born. And what would you think of me, for instance, to-night, if I had invited you here — nobody had charged you anything, but you had been invited — and when you got here you had found one man pretending to occupy a hundred seats, another fifty, and another seventy-five, and thereupon you were compelled to stand up — what would you think of the invitation? It seems to me that every child of Nature is entitled to his share of the land, and that he should not be compelled to beg the privilege to work the soil, of a babe that happened to be born before him. And why do I say this?
Because IT IS NOT to our interest to have a FEW LANDLORDS, and MILLIONS of tenants.

http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/828886.html#resp

תגובה 55 אזרח

רוברט אינגרסול כבר ב 1886 חזה את העתיד.

העבדות לא חייבת להתקיים.אפשר אחרת.כדברי העבד לשעבר,שהחליט שהוא אינו עבד יותר.

The limits of tyrants are prescribed by the endurance of those whom they oppose.

Frederick Douglass

I prayed for twenty years but received no answer until I prayed with my legs.

Frederick Douglass

Find out just what any people will quietly submit to and you have the exact measure of the injustice and wrong which will be imposed on them.

Frederick Douglass

העבדים חייבים להבהיר ל"אדונים" המעטים,ש….

Where justice is denied, where poverty is enforced, where ignorance prevails, and where any one class is made to feel that society is an organized conspiracy to oppress, rob and degrade them, neither persons nor property will be safe.

Frederick Douglass

מומלץ לקרוא את כתבי פרדריק דגלאס.
אפשר אחרת.

http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A4%D7%A8%D7%93%D7%A8%D7%99%D7%A7_%D7%93%D7%90%D7%92%D7%9C%D7%A1

http://www.gutenberg.org/browse/authors/d#a21

מדוע כל כך הרבה פעמים יש אלמנטים פרוורטיים בפוסטים שלך?

אפילו כשאין קשר בכלל בין נושא הכתבה לסטיה, אתה
חייב לתקוע משהו כזה בכח.
אולי תשים סרטים להדגמה ואז הכל יהיה מושלם.

כביכול כאשר הנושא דורש זאת כמו הנושא הזה של איש עסקים שמתעלל בעובדיו .

הקשר הוא אסוציאציה שלך, ולא אסוציאציה מתבקשת.
אין שום קשר בין הסרט לבין קהילת הסאדו מאזו.
סאדו זו סטיה המבוססת על גרימת השפלה לשם הנאה מינית, בין היתר על ידי כאב פיזי.
מה לזה ולסרט???

ברשימה אני יוצא מהסרט על מנת להביא תחזית על מה שעלול לקרות אם רעיונות קהילת הסאדו מאזו יתפשטו אל החברה הכללית כפי שאכן מתחיל לקרות וכל נושא העבדות וסאדיזם קיצוני מצד שני שוב לא יראה מתועב ובזוי כל כך כפי שנראה עד השנים האחרונות במערב .
לא מובן לי מה הבעיה שלך עם זה.

לקהילת הסאדו מזו אין כח השפעה כל כך גדול כדי
שישפיע על החברה הכללית ועל השוק ותנאיו.
בסך הכל קבוצת שולים קטנה של סוטים.
.
איך הגעת לרעיון הזה בכלל???

אחרי נניח חמש שנים של פעילות כבר יש מהם כמה אלפים .
כמה יהיו מהם עוד עשר שנים ?
ואחת לכמה חודשים מתפרסמת עליהם כתבה איפה שהוא בעיתונות שמתייחסת אליהם כתופעה טבעית לחלוטין .
איך תתיחס אליהם התקשורת עוד עשר שנים?
לשם השוואה בשנות השבעים הפמינסטיות היו קבוצה זעירה שאיש לא לקח ברצינות היום לימודי הפמיניזם והמגדר הם התחום הצומח ביותר במדעי הרוח באקדמיה
דהיינו השוליים הופכים למרכז.
הסוטים האלו בעוד עשר שנים יכולים להפוך את העבדות לתופעה לגיטימית לחלוטין בעיני השכבות העליונות הנהנתניות שמחפשות כל הזמן ריגושים חדשים וקיצוניים יותר ויותר עם התוצאות בדיוק כפי שתיארתי .
כל הפריס הילטוניות יתחילו להחזיק עבדים ולהתעלל בהם בתור אופנה כחיקוי למה שקורה בחוגי הסאדו מאזו .בהתחלה כולם יתייחסו לזה בתור בדיחה טובה .
רק שאחר כך זה כבר לא יהיה בדיחה .
לעניות דעתי סביר בהחלט שזה מה שיקרה
הסוטים האלו ישתלטו על כולנו

פמיניזם היה ונשאר הלך רוח חברתי ודעתני.
סאדו היה ונשאר סטיה מינית.
לכן הפמיניזם התפתח וצבר כח, ואילו הסאדו
חסר משמעות חברתית, ונכון רק לאנשים שיש להם
את הסטיה הזו.

אני לא רואה מצב בו סאדיסטים "משתלטים על
החברה", כי אלימות בכפיה תמיד תשאר פלילית.

והכי מוזר הוא החיבור של כל זה לעניין ניצול
הפועלים, שהוא ניצול מתוך אינטרס כלכלי
ולא מתוך סטיה סאדיסטית

אנשים בחברה תמיד מושפטים מטרנדים חדשים שמשנים את פני החברה ללא הכר.
זה שאת לא יכולה להעלות על דעתך משהו זה לא אומר שהוא בלתי אפשרי
האם משהו היה מעלה על דעתו שבחורה מליונרית כמו פריס הילטון תיהפך לסלבריטאית עולמית בגלל קלטת סקס בכיכובה .
דהינו התנהגות קיצונית של אשת שוליים הביאה לה פירסום וסלבריטאיות ויש לה השפעה על נשים אחרות מחוגיה שלא לדבר על אנשים מחוגים עשירים פחות .
לעניות דעתי זה יכול לקרוא בעתיד עם מישהי כזאת שתחקה את חוגי הסאדו ותביא את דרכי ההתנהגות שלהם לחוגי העשירים המשועממים ומשם זה יהפך להתנהגות מקובלת.
והכיוון יהיה כל הזמן של הקצנה בלתי פוסקת .

ואין לזה שום קשר לסאדו מאזו. ססאוד מאזו זה באמת משהו שקשור למין ומה שקורה היום בשוק העבודה מראה על משהו עמוק יותר בחברה. כתבתי על זה בפוסט קודם שלי בקשר לתחקירנים. כתבתי על אוכלוסיה מסוימת שמופלית לרעה וכוונתי לאנשים בעלי מוגבלות. למעשה היום רוב האנשים בארץ לא יודעים מה עובר עליהם.
לצערי רק בימי התרמה המיוחדים יודעים על העולם של האנשים עם המוגבלות. בעיקר אמור הדבר לגבי היצע העבודות המוגנות שהוא סטיגמטי ומעצבן במיוחד. צא למד. ראה עובדת סוציאלית מדושנת עונג שמספרת לך על מיזם שיקומי שבו המועסק מקבל בדרך כלל החזר נסיעות ולעיתים אולי ארוחה דלה הכוללת כריך או סלט.
בדוק.
העובדת הסוציאלית תספר על פריצת דרך שיקומית מזהירה. אבל זה בדיוק הניצול שאתה מדבר עליו. רק מה? בקנה מידה גדול יותר. העבודה לידיעתך היא שיא הטמטום האפשרי. לשים עשרה בלונים בשקית או משהו בסגנון דומה. אגב, וזה מה שמכניסים לאנשים הללו שהם מסוגלים לעשות והם מסוגלים לעשות הרבה יותר.
לפני כשנה פורסם מחקר באוניברסיטת חיפה על אנשים עם מוגבלות והמחקר היה מזעזע בלשון המעטה המחקר קבע שרבים מהם כלל לא השלימו השכלה או רכשו מקצוע למרות שטכנית יש בארץ חוק מתקדם מאוד לשיוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות החוק המתקדם הזה נחקק בשנת 1998. הוא לא נאכף.
לאור מה שכתבת על אנשים רגילים בתכלית אני לא מתפלאת.
כיום כמעט ואין מה שמכונה אפליה מתקנת עבור אנשים עם מגבלות. ואתה יכול להאמין לי. אגב, רוב העבודות המוצעות כיום לאנשים עם מוגבלויות הן בתחום הלואו טק. הן מנציחות סטיגמה. רק מעטים אם בכלל שוברים את המחסום הזה.

חברות כוח האדם, ההפרטה הגוברת והתחרותיות מוציאות את האנשים עם מוגבלות מראש מהמשחק וחבל כי דווקא מתוכם יש כאלה שבהחלט יכולים לתרום.
ווינסטון צ'רצ'יל אחד מהמנהיגים הגדולים בעולם סבל ממחלת נפש פה בארץ לא היו נותנים לו הזדמנות מקסימום מאשפזים אותו. כנ"ל לגבי אברהם לינקולן שסבל מדכאון. ומה על אחד המלחינים הגדולים בעולם או סר אייזיק ניוטון?רבים מגדולי עולם היו אנשים שונים וחריגים בעולם של היום היה להם מאוד קשה להצליח.
בעיקר בארץ שבה איש שרוצה להצליח צריך להציע לכול עם ישראל שיפודים במחיר סמלי בשם צדק חברתי…

איך אפשר לדעת אם אנחנו בעבדות או חירות. הרי שכיום, מספר יומים לפני פסח, מחירי הדלק עולים, חברות נסגרות ובן אדם מן המניין לא יכול לקנות בית.

נראה לי שחוזרים אחורה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

1 × 5 =