web analytics
קטגוריות
ספרות פופולארית

כנגד כל המוסינזונים

רשימה מפגרת באופן מיוחד הופיעה בגיליון עיתון העיר " כתובה בידי אחת ליאורה לופיאן :

. ..בילוש ,כידוע זה עסק רציני הדורש היטמעות אפרורית במרחב אף שקשה לדמיין בארצנו דלת הממטרים והממדים בלש המתססר מאחורי מעילו ,ניתן למצוא גיבורים מקומיים שידעו לפענח סודות זדוניים גם בנאי האקלים המהבילים .אפשר להתחיל נניח בחבורת סוד מוחלט בהחלט שידעה להפעיל את כישוריה מול אויבי העם ולפזר גז עצבים על חבורתו הקרימינלית של אלימל זורקין המרוקאי נוכח הגזענות הבותה והמצמררת של בני הטובים שסייעו בפטרונות לחבריהם הפחות מיוחסים ,ניתן להתרפק על דמותו של בלש בשם מיכאל אוחיון שיכול לעשות שמות בלבבה של הקשוחה בבנות למרות כל המוסינזונים שהועידו לו קריירה של פחח ..".

הגברת לופיאן ( חברה נאמנה בזהות המזרחית הרואה בכל אשכנזי גזען טורף  ברוח האידיאולוגיה  של סמי שטרית )  מתיחסת כמובן לסרט בלבד . בספרים אין שום דבר על מוצאו העדתי של זורקין שהוא ככל הנראה ( כן כן ) אשכנזי אם כי זה בכלל לא ברור וגם לא משנה. ).תמהני אם היא קראה אפילו  אחד מהספרים. אני מניח שלא .  

ומה כל כך מפריע לה עצם "העזרה  הפטרונית "?  ( למי שלא קרא  את הספר חמבה וילדי  ההפקר" אנשי החבורה יוצאים לסייע לנערים שמצאו את עצמם בעולם הפשע ).  מה "פטרוני " בעזרה מאיזה שהוא סוג ?

אז מה עדיף לשבת ולבלות במסיבות ופשוט להתעלם לחלוטין ? האם זה מה שהגברת רוצה שהאשכנזים שנואי נפשה יעשו  ? אולי אותה "עזרה פטרונית" מרגיזה אותה כל כך כי אז היא פוגעת בסטיריאוטיפ שדחסו לה לראש של אשכנזים אדישים ושבעים ומתעלמים לחלוטין ?

"למרות כל המוסינזונים שהועידו לו קריירה של פחח ". הצהרה של הוצאת דיבה  במפורש ,לקחת בני משפחה שעליה לא ידוע לה דבר ולהאשים את כולם  באידיאולוגיה של שנאת מזרחיים  ורצון לשעבדם 

כמובן הכתבת אינה תוקפת ישירות את בני המשפחה שייתכן שאף אינה מכירה אותם הם בעיניה סמל לדיכוי ואין לכך כל קשר  אם הם אי  פעם כתבו או השמיעו  הצהרה גזענית או לא .  הם גזעניים כי הם גזעניים נקודה ושום דבר שיביאו כהוכחה  או יאמרו לא ישנה את העובדה הפוסט מודרניסטית הזאת .

וזה שהסופר שאותו היא כל כך שונאת ( האם היא בכלל קראה משהו מכתביו ?) היה הראשון שכתב על הדיכוי של המרוקנים במחזה כמו "קזבלאן"  הוא באמת  לא רלבנטי . מסופקני אם אפילו שמעה על כך .

בורות שהיא טיפשות אבל יש להודות שהיא אפקטיבית מבחינה תקשורתית .עובדה הרשימה הקצרה והמטופשת  שלה גררה תגובה ארוכה עוד יותר מהרשימה שלה  משלי ובכך הישיגה את מטרתה לעורר תשומת לב לכתבת  וזה הכלל הראשון שאותו מלמדים היום בכל בית ספר לתקשורת . 

 יש לה סיבה להיות מרוצה  .

הצרה היא שלטווח הארוך הגברת לוסיאן אולי תשיג לעצמה כך תשומת לב אבל אמינותה תלך ותפחת בהתאם. התדמית שלה  שנוצרה לי בהתאם לרשימה זאת היא של מישהי שכל מילה שהיא כותבת היא חשודה כהגזמה וכסטראוטיפ או כהמצאה פשוטה .,ולכן אין טעם להתייחס ברצינות  לשום דבר  שהיא מציגה כעובדות,לא יותר מאל הבלוגר בן העשרה. .כל כתבה שהיא תפרסם מכאן ואילך תהיה חשודה בעיני מראש  כבליל שקרים והטעיות סטריאוטיפיות -גזעניות  עד שיתברר ההפך.

ועל כך אין לה סיבה להיות מרוצה.  

 .  

 

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

4 תגובות על “כנגד כל המוסינזונים”

As far as I remeber his original name was zorkovich and he was a "polany ganav".. or may be "romany ganav?"… or "polany meluclach"? In any case I am almost sure he was from "shook hapolanym". Beside, did'nt Yaron's bigest ememy was Thmpson? The detective from "hamistara habritit". I think it was before there were enugh marokayim "lidfok". ליאורה לופיאן never red Hasamba…

ממתי העובדות שינו משהו עבור מסיתה מיקצועית כמו הגברת לופיאן ?
המטרה שלה היא לעורר שינאה כלפי האשכנזים המדכאים ולהראות עד כמה הם דיכאו לאורך השנים את המרוקאים ואת כל מי שרק אפשר .
היא מקבילה למסית האנטישמי במזרח אירופה או המסית האנטישמי במזרח התיכון
מביא כמה עובדות נכונות פה ושם לצד בליל של שפע דברים שקריים העיקר שסוף סוף יוכל להוציא את הארס שמצטבר בו .
אבל זה לא באמת משנה לאף אחד כי היא הרי הצד "הנרדף והמדוכא" שיכול לצעוק סוף סוף על דיכויו מהעמוד הראשון של העיתון .
אז מה אם בדרך היא משמיצה ומשקרת בכל מילה שניה?

רבים מיוצאי מרוקו רווחת בהחלט התפיסה המוטעית והמקוממת הזאת. והשם אלימלך זורקין הוא בכלל לא מרוקאי!!! השם אמסלם כן והשם אלימליח כן אבל לא זורקין. זה שהשחקן זאב רווח גילם בזמנו בגירסה המוסרטת את אלימלך זורקין זה כבר סיפור אחר וזה כנראה הבסיס לכתבה המתלהמת של אותה לופיאן ( שזה בכלל שם עם ניחוח קולוניאלי צרפתי משהו אם יורשה לי..).
אגב, באחת מהשיחות שהיו לי פעם אמר יוצא עדות המגרב, שמה שעשו להם כאן בארץ דומה למה שעברו יוצאי אירופה בשואה. זו דוגמה מאלפת לבורות. הוא אמר את זה בצורה אפילו יותר מוקצנת אבל זה היה מעצבן מספיק כדי להראות את הבורות והשנאה המשורשות מראש באנשים הללו.
ולמה. לחינם…
האם הסופר יגאל מוסניזון ז"ל היה אשם במשהו? ממש לא. הוא דווקא דבר על מיתוס הצבר החדש.
חבל שהכתבת הנמרצת מעירה אותו משנתו דווקא בגלל השד העדתי המסרב לחזור בחזרה לאן שהוא שייך לבקבוק נעול היטב.
ובאמת, אולי מספיק לטחון את קיפחו אותנו ומועידים לנו קריירה של פחחים/זגגים ושרתים בבית ספר. כי באמת שיש גם פרופסורים באוניסרסיטה שהם יוצאי מרוקו. ע"ע פרופסור סמי סמוחה מרוקאי גזעי. ויש גם פרופסור ידוע לרפואה המתמחה במחלה נדירה בשם פיברומיאלגיה ששמו מסיקה, אללי. אם רוצים אז אפשר. ואני זוכרת גם חוקר סרטן ששמו ד"ר אוחנה.

אנשים כותבים ככל העולה על רוחם וכל המשרת את מטרתם, ללא כל קשר למציאות. (אני מתייחס לכתיבתה של לופיאן).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

16 + 2 =