web analytics
קטגוריות
קומיקס

שמואל הנגיד :אלבום הקומיקס

סקירה על אלבום קומיקס על חייו של המשורר והמצביא היהודי מימי הביניים שמואל הנגיד.

 

הופיע בשם "נגיד ש.." באתר NRG

לאחרונה יצא לאור הכרך השני של אלבום קומיקס יוצא דופן בעברית. "הנגיד" ".דוגמה נדירה מסוגה של ז'אנר כמעט לא ידוע בעברית של קומיקס ,הקומיקס הביוגראפי . קומיקס זה עוסק באדם יוצא דופן באופן קיצוני : אדם שהיה משורר ,מלומד , מנהיג דתי , ראש ממשלה של מדינה מוסלמית בספרד ומצביא יהודי. וביצע את כל הדברים השונים האלו בהצלחה מזהירה.

.

חצר בגרנדה שנבנתה בידי שמואל הנגיד .

כמה מצביאים כותבים  היו  לנו  ?

מצביעים שחיברו אוטוביוגרפיות וספרי זיכרונות ולחימה הם כמובן רבים מספור וכוללים אנשים כמו אריאל שרון .
אבל מצביאים שכתבו פרוזה חוץ מזיכרונות צבאיים ואוטוביוגראפיות וניתוחים אסטרטגיים ? לא הרבה. למעשה אפשר לספור אותם כמעט על אצבעות שתי ידיים .
הם כוללים את יוסף בן מתתיהו ההסטוריון של חורבן בית שני שהיה גם מפקד הגליל במרד הגדול וגם את יריבו של יוסף ומצביא אחר באותה המלחמה יוסטוס מטבריה שגם הוא כתב היסטוריה של אותו מרד. .
את טרוצקי המייסד של הצבא האדום הסובייטי שכתב כמובן ספרי אידיאולוגיה והיסטוריה רבים ואפשר אולי לכלול ברשימה גם את הארכיאולוג מחבר ספרי מחקר שונים יגאל ידין ואת המצביא שכתב ספרי ילדים את מוטה גור מחבר ספרי עזית הכלבה הצנחנית ואת מיק אלדר מפקד בחיל הים שהפך להיסטוריון ולסופר ילדים
ועוד בודדים כמו שלמה אראל מפקד חיל הים בשנים 1966-1968 שחיבר את המותחן "דיפלומטיה במעמקי הים ". את האלוף יצחק בן ישראל שחיבר ספרי מחקר ופילוסופיה על מודיעין  ואת האלוף מתי פלד מצביא שהפך לחוקר ספרות ערבית .
,ואולי את משה דיין שספרו "לחיות עם התנ"ך " זכה בשבחי אנשי ספרות על סגנונו (שגם ילדיו אסי ויעל הם סופרים ויוצרים ) . אפשר להזכיר גם את רפאל איתן שחיבר ספר לילדים בנוסף לשתי אוטוביוגרפיות
. (הרשימה לעומת זאת לא תכלול את המצביא הקדום ביותר שהשתמרו לנו כתביו בכתב ידו ממש ,או כתב סופרו ,שמעון בר כוסבא הלא הוא בר כוכבא שבמכתביו שהשתמרו אין שום דבר ספרותי ) .

כמה מצביאים משוררים היו לנו ?

כאן התשובה היא קצרה הרבה יותר, שניים בלבד.
דוד המלך מחבר ספר תהילים על פי המסורת ושמואל הנגיד .

נגיד ומשורר

 


שמואל הנגיד ( 993-1056) שחי בספרד בתקופת השלטון המוסלמי שלה הוא אולי המצביא המדהים ביותר בתולדותינו מאחר שלצד טרוצקי היה המצביא היהודי הכמעט יחיד ששירת שליט זר השליט המוסלמי של גרנדה ועשה זאת הן כמצביא מצליח והן כפוליטיקאי שניהל את מדיניות הפנים והחוץ של גרנאדה במשך לא פחות מ30 שנה ,שמהלכם יצא למינימום של 17 קרבות עם צבאות אויב שונים וברובם ניצח . ובמשך כל הזמן הזה היה עליו ולהתמודד עם תככי החצר הבלתי פוסקים של יריביו המוסלמיים שאיימו ללא הרף על חופשו ועל חייו.. הוא אפילו היה מעורב בויכוחי דת עם חכמים מוסלמיים,דבר נדיר ומסוכן מאוד ,ואיך שהוא יצא מהם בשלום וללא פגע.
ומן הצד מצא שמואל איך שהוא זמן להיות מנהיג הקהילה היהודית בספרד , פוסק חשוב ומשורר גדול ( שבין השאר יצר את סוגת שירי המלחמה. קשה להאמין אבל זה נכון ,לא הייתה קיימת לפניו בשירה העברית ) והיה פטרון של משוררים אחרים ובהם המשורר המפורסם שלמה אבן גבירול .עד כמה שידוע שמואל הנגיד הוא המשורר החשוב היחיד בהיסטוריה האנושית שהיה פטרון ותומך למשורר גדול אחר, ויש שיגידו גדול ממנו בהרבה.
( משוררים גדולים משום מה אינם ידועים בדרך כלל כמי שאוהבים לסייע אחד לשני לרוב מסיבות של "קינאת סופרים ". ) .
הוא היה כנראה מומחה מהגדולים בזמנו במדעים כלליים ופילוסופיה. הוא אפילו העז לכתוב ספר על הסתירות שבקוראן ומצא את עצמו כתוצאה בהתנצחות פומבית עם חכם מוסלמי
.אכן הספק מדהים וחד פעמי.

תמונה של שמואל הנגיד .

אלא שכיום רוב האנשים כבר אינם מכירים,  אינם יודעים , ומעולם לא שמעו על  שמואל הנגיד.  אם כי שיריו הם חומר לימוד במסגרת תוכנית הלימודים בבית הספר, או היו כאלה עד לשנים האחרונות .
מעטים אולי יזכרו שיר  בשם "הקרב על גרנדה " שכתב על שמואל הנגיד נתן אלתרמן ב"ספר התיבה המזמרת " שלו  לילדים . שיר המתאר את שמואל הנגיד יושב באוהלו וכותב מכתב לבנו ערב קרב חשוב.
רבים יותר אולי יזכרו את השיר "נאסף תשרי " שהלחין  ושר צביקה פיק ואף זכה לתואר "שיר השנה " ב-1977 . אבל סביר להניח שרק מעטים מאוד מהמאזינים המרובים של הפזמון הידוע ידעו ששיר זה הוא מחווה ספרותית נדירה של המחבר ,המשורר נתן יונתן,  לשירי שמואל הנגיד מימי הביניים המוקדמים .

על מנת לתקן מצב זה פירסם מוציא לאור הקומיקס אריק מאר אלבום גראפי ראשון מסוגו בן שני כרכים על חיי שמואל הנגיד שאותו כתב בעצמו עם ציוריו של האמן הספרדי המוכשר אסווטן פאולס
. ולאחרונה  יצא לאור הכרך השני והמסיים באלבום זה .


אריק מאר המחבר והמוציא לאור  מספר בהקדמה שהוא החליט לכתוב את הסיפור לאחר סיורו בגרנדה בספרד כאשר גילה שמדריך הטיול אינו יודע כמעט דבר על שמואל הנגיד שחי שם . על דעתו של מאר עלה אז הרעיון הנכון שחייו ותקופתו של שמואל הנגיד יכולים לשמש חומר מרתק לסיפור קומיקס של 96 עמודים וזהו אגב סיפור הקומיקס הארוך ביותר שיצא עד כה בעברית והוא יצא לאור בשני כרכים נרדים בהבדל של יותר  משנה האחד מהשני .
הוצאת מאר מוציאה גם רומנים גרפיים על חייהם של חכמים ידועים אחרים כמו רש"י והרמב"ם ,אך ולמען האמת קשה לחשוב על דמות דרמטית וטובה יותר לפתוח ברומאן גראפי על חייה מאשר המשורר החכם והלוחם שמואל הנגיד .

קטע מ"הנגיד".

האלבום יוצא במקביל הן באנגלית והן בעברית ולקהלים שונים החרדים והחילוניים נראה שהוא מיועד בעיקר לחרדים שיכירו יותר את דמותו של שמואל הנגיד אבל הסיפור מרתק מספיק גם כדי לעניין חילוניים שכן מכל בחינה שמואל הנגיד הוא אולי הדמות החילונית ביותר מבין כל יהודי ימי הביניים ,והסיפור עוקב אחרי מאבקיו ועלייתו מדרגת תלמיד חכמים עני נרדף שאביו נחטף לעבד למצביא מצליח ווזיר ראשי בחצר מוסלמית חשובה בספרד תוך מאבק בלתי פוסק במוסלמים פנאטיים שנשבעו לאסלמו או להשמידו ונכשלו פעם אחרי פעם .
אך יש להודות שאם כי הסיפור הוא מרתק באופן פוטנציאלי האמנות ( שהיא מדהימה ממש בפרטים ובתיאורי הקרבות ) היא מרשימה בהרבה מהסיפור ,דומה שהמחבר לא הצליח להתחבר לדרמה שבסיפור אם כי הוא מגלה יכולת סבירה אך לא יותר מזה .שמואל הנגיד יכול היה להיות מוצג בצורה דרמטית אף יותר מהדרך שבה הוא מוצג כאן שהיא דידקטית מידי .

קטע מ"הנגיד"

החלוקה לשני כרכים היא מן הסתם מסיבות כלכליות אבל היא פגמה מאוד במבנה של הספור שאינו מתחלק היטב לשני כרכים ,ומן הראוי היה לפרסמו ככרך אחד  .ומדוע אי אפשר היה לשמור על פורמט אחיד לגמרי לכרכים ,שהם בגדלים שונים ? מדוע הכרך הראשון נקרא בשם הדרמתי "הנגיד " והכרך השני בשם הדרמטי הרבה פחות "רבינו שמואל הנגיד " ?
ועם זאת זהו סיפור מעניין על דמות מרשימה ביותר בתקופה מרתקת של מאבק בין שלוש תרבויות ,היהדות הנצרות והאיסלאם ,שהיא במידת מה מקבילה לזאת שלנו עם מלחמת התרבויות והדתות שבה ,והיא גם מודל כיצד בני הדתות השונות יכלו אז לחיות ביחד ולהפרות זה את זה מבחינה תרבותית . . .
אפשר לקרוא . אבל האלבום יכול היה להיות מעניין הרבה יותר ממה  שהוא כעת יצירה דידקטית הנקראת כגירסת קומיקס של תסכיתים לבתי הספר על תולדות אישים ידועים.
בכל זאת יש לקוות שיבואו עוד נוספים בעקבותיו שייצרו אולי ז'אנר חדש של סיפורי קומיקס על דמויות מרתקות מעין אלו בתולדותינו. ההיסטוריה היהודית ושבהדרגה יחול שיפור ברמת הכתיבה . .

שמואל הנגיד . איור של צילה בינדר "לקרב על גרנדה " בתוך ספר התיבה המזמרת שךל נתן אלתרמן.

נספח :שמואל הנגיד בספרות

 ספרי עיון על שמואל הנגיד בעברית
שמואל ליב גורדון רבי שמואל הנגיד ורבי יוסף בנו הוצאת תושיה וורשה ,1907 .חוברת מנוקדת לילדים .
אברהם אליהו הרכבי לתולדות שמואל הנגיד תרס"ב .
אריה מור שמואל הנגיד המדינאי והמשורר , משה אבן עזרא האיש והמשורר מסדה, 1960.
ישראל לוין שמואל הנגיד : חייו ושירתו הקיבוץ המאוחד, 1963.
יוסף שה-לבן שמואל הנגיד אור עם , 1980.
חיים שירמן יהוסף הנשיא : טרגדיה של מדינאי יהודי מוסד ביאליק ,1982.

עדי צמח יצירה מחוכמה : עיון בשירי שמואל הנגיד כתר, 1983.
חיים שירמן תולדות השירה העברית בספרד המוסלמית הוצאת י.ל. מאגנס ויד בן צבי , 1995.

ספרות יפה על שמואל הנגיד

1.אוסקר להמן .רבי שמואל הנגיד : גאון ומשורר שר ומצביא: סיפור היסטורי ( בגרמנית ,1898 ) תרגם מ.שמואלי הוצאת נצח ,תשי"ז , . .(מהדורה נוספת .  הופיעה גם בתוך "רבנו גרשום מאור הגולה " מאת מאיר –מרקוס להמן.
(הופיע בשם "שר ונגיד לעמו " ספר מספר 20 מסגרת סדרת "כל סיפורי מ.להמן " בעיבוד רייזל .פרידמן , הוצאת נתיבות , תשנ"ה
רומן היסטורי על חיי הנגיד שככל הנראה שימש גם כמקור לרומאן הגראפי של מאר .
לרוב הרומאן מיוחס בעברית בטעות או בהטעיה מכוונת שמטרתה למשוך קוראים לאביו של המחבר אוסקר ,מאיר מרקוס –להמן ,רב שהיה מחבר רומנים היסטוריים יהודי מפורסם בגרמניה במאה ה-19 שהוא מפורסם הרבה יותר מהבן המחבר האמיתי.

2. שרה גלוזמן  , המשורר מסרגוסה : סיפור חייו של המשורר שלמה בן יהודה אבן גבירול ראובן ,מס , 1978.
רומן ביוגראפי על חיי שלמה אבן גבירול שמואל הנגיד הפטרון מופיע כדמות משנה.

3. 

דליה חשן    שמואל הנגיד אבן נגרילה :   רומן היסטורי /   אזור : ספרי צמרת, תשע"ו 2015
ושני כרכי  אלבום הקומיקס "הנגיד " מאת אריק מאר עם אילה וינשטוק באיור  אסטון פאואלס הוצאת מארווד  2005-2006 .

שירים על שמואל הנגיד

יעקב כהן "שמואל הנגיד " ( שיר בתוך "ראשים " מחזור שירים על אישים ידועים )(תרצ"ה ) בתוך כתבי יעקב כהן כרך א' : שירים הוצאת דביר , ע' שטז .
ש.שלום " רבי שמואל הנגיד " ( שיר ) בתוך שירים ,תשי"ב ע' שכ"ד . ( שיר שמאדיר את שמואל כמצביא "צבא לוחמי המסבר ,חיל ערב וברברת ") .
א'.קדמיאלי ( אולי שם בדוי של חוקר שירת ימי הביניים א.מירסקי ?) "שמואל הנגיד אל יהוסף בנו " ( שיר ) זמנים ( עיתון יומי ) 10 ביוני , 1955.
נתן אלתרמן "הקרב על גרנדה " ( פואמה לילדים על שמואל הנגיד ערב קרב ) בספרו ספר התיבה המזמרת הוצאת מחברות לספרות , תשי"ח ע' 79-87.
נתן יהונתן "נאסף תשרי " שיר על פי שמואל הנגיד , הולחן בידי צביקה פיק

ספרו של א. ב. יהושע "מסע אל תום האלף" שגם נעשה לאופרה  עוסק בימי ילדותו של שמואל, אם כי הוא עצמו אינו מופיע . .

וכדאי להזכיר עוד את ספרו של גאי גבריאל קי אריות אל ראסאן ( 1995 שתורגם לעברית בידי יעל אכמון ,הוצאת אופווס, 2004
זהו ספר פנטזיה שבו מופיעה דמות מקבילה לזאת של שמואל .הנגיד בשם "עמאר אבן חייראן " משורר מדינאי לוחם וגם מתנקש בחיי שליטים החי בעולם מקביל  ודומה מאוד לספרד של ימי הביניים ,שבו חיים לצידו דמויות המקבילות לאלו של הלוחם הספרדי המפורסם"אל סיד " ( שבמציאות ההסטורית חי עשרות שנים אחריו) והמלך המוסלמי האחרון של גרנדה ( שחי רק מאות שנים אחריו ) כולם חיים ופועלים יחדיו כמיטב דמיונו של המחבר.

שמואל הנגיד .איור מאת צילה בינדר ל"ספר התיבה המזמרת " מאת אלתרמן.

ראו עוד על שמואל הנגיד

שמואל הנגיד בויקיפדיה

שירי שמואל הנגיד בפרוייקט בן יהודה

הסיפור המדהים של שמואל הנגיד בפודקאסט

שמואל הנגיד באתר "דעת "

שמואל הנגיד באתר מט"ח

מאמרים על שמואל הנגיד

 

איך הוחלפה הלשון סיפור אריה חורשי על שמואל הנגיד

גיא טנא משוה בין נאסף תשרי של נתן יונתן וצביקה פיק ושירת שמואל הנגיד

 

אסטבן פאולס האמן של "הנגיד

צביקה פיק שר את נאסף תשרי

נאסף תשרי (מת אב ומת אלול ) שיר שכתב נתן יונתן והלחין צביקה פיק מבוסס על שיר של שמואל הנגיד

מסע אל תום האלף:  רומן המתרחש בימין של שמואל הנגיד

אל סיד נגד האיום האיסלאמי

ראו עוד

קומיקס חרדי

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

13 תגובות על “שמואל הנגיד :אלבום הקומיקס”

כשאני רואה הודעה מהאתר של אלי אשד אני פותחת מייד, למרות שאני מקבלת עשרות מיילים ביום.
הרצינות, עבודת האיסוף, ציון המקורות, כל אלה עושים את כתיבתך לרצינית מלמדת וכל זה באיזו פשטות לא נודעת.
אגב, כמה זמן לערך לוקח לך לכתוב ולהכין פוסט כזה?
שמעתי ברדיו כשדיברת על כת השטן, בעקבות הרצח של תאיר ראדה, וזה היה מעניין ביותר. אולי תכתוב על זה פוסט?
תודה תודה תודה

במציאות מאוד מורכבת. ספרד באותה תקופה מורכבת משלוש דתות. מאוחר יותר יתחילו הנוצרים את הרקונקיסטה, הכיבוש הנוצרי של ספרד. ההמשך לצערינו של היהודים ידוע.
שמואל הנגיד היה דמות היטורית חשובה מאוד והיום כמעט ולא מלמדים עליה בבית הספר. זה מוזר כי דווקא חשוב ללמד על אנשים דוגמת שמואל הנגיד, משום שהוא השתלב בגלות אך שמר על יהדותו, הוא תרם ליהדות ספרד ולא רק לה.
בניגוד למה שהיה מקובל בספרי ההיסטוריה מהתיכון שהיהודי היה נרדף ומנותק, שמואל הנגיד היה בדרגה גבוהה – הוא היה מצביא.
הקומיקס שיצא מסורבל משהו וחבל כי הציורים יפים אך הכתיבה דידקטית ומחטיאה את המטרה החשובה. כתיבה יותר חופשית, המפתחת עלילה כלשהי, תמשוך יותר קוראים ותתן להם דחיפה אפילו לכיוון מחקר היסטוריוגרפי מעמיק.
יש עוד אישיות לא פחות חשובה מתקופה קצת יותר מאוחרת, דון יצחק אברבנאל, שמנע את ענידת הסימן המיוחד של יהודי פורטוגל. זה קרה לאחר גירוש ספרד. יהודי פורטוגל אולצו לשים טלאי או כובע מיוחד בצבע צהוב או אדום ודון יצחק אברבנאל שהיה שר אוצר מנע את רוע הגזירה לפחות באופן זמני. בדוק.
אברבנאל היה גם פילוסוף ואיש דעת.
גם יהדות פורטוגל ידעה לא מעט סבל בעיקר תחת השפעת האינקוויזיציה הספרדית.

אלבום קומיקס יצא בז'אנר החדש אך המתפתח במהירות של סיפורי קומיקס על חכמי וגדולי ישראל היוצאים לאור בידי יוצרים ומול"ים דתיים או חרדיים.

ובמקרה הזה המדובר בלא פחות מאלבום קומיקס המבוסס על סרט מצוייר
ויצא לאור בהוצאת"מארווד " שהוציאה לאור גם את האלבום על שמואל הנגיד

הגיבור הוא לא אחר מאשר "הנשר הגדול " רבי משה בן מיימון הרמב"ם.

כרגע הז'אנר נראה כמשגשג ויוצר את הרושם שייתכן שבני ברק שחנויות הספרים שבה גדושות כיום באלבומי וחוברות קומיקס על עלילות חכמים ורבנים תהפוך בקרוב למרכז הקומיקס הבא לצד תל אביב.

אבל …אירועים מדאיגים ביותר הקשורים להצבת פסל על אותו הרמב"ם בעיר טבריה יוצרים חשש כבד שאולי הטרנד הזה עלול להתגלות כקצר ימים לפני ירידת החשיכה על האמנות בעולם החרדי.

ראו
הרמב"ם גיבור הקומיקס
http://www.notes.co.il/eshed/52894.asp

[…] האלבום יצא לאור בהוצאת מארווד הוצאה המתמחה באלבומי קומיקס בעברית ובאנגלית המיועדים בעיקר לציבור הדתי והחרדי  והוציאה אלבומים נוספים מסוג זה כמו אלבום בין שני כרכים על חייו של המשורר והלוחם שמואל הנגיד. " […]

[…] האלבום יצא לאור בהוצאת מארווד הוצאה המתמחה באלבומי קומיקס בעברית ובאנגלית המיועדים בעיקר לציבור הדתי והחרדי  והוציאה אלבומים נוספים מסוג זה כמו אלבום בין שני כרכים על חייו של המשורר והלוחם שמואל הנגיד. " […]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

eight − one =