web analytics
קטגוריות
מיסטיקה ותופעות מוזרות

כל האמת על אגודת הקוסמים

דיון על פרשת סכסוך באגודת הקוסמים בעד ונגד הקוסם הישראלי המפורסם מכולם אורי גלר.

 

הקוסם .איור מאת צילה בינדר ל"ספר התיבה המזמרת " של נתן אלתרמן

 

לאחרונה התנהל סיכסוך  פנימי  מתוקשר באופן חסר תקדים באגודת הקוסמים  בשאלת היחס לתוכנית "אורי גלר מחפש יורש".
וכעת הקוסם אורי אשכנזי מציג את הצד שלו בסכסוך ומסביר מדוע ניתק מגע עם אגודת הקוסמים.

הקוסם אורי אשכנזי היה מעורב לאחרונה במאבק פנימי אידיאולוגי באגודת הקוסמים לגבי נושא הסיוע שאותו סיפקה האגודה לתוכנית של "אורי גלר מחפש את היורש",. כתוצאה מהמאבק הזה הוא ביטל את חברותו באגודה.
בראיון שאותו קיימתי לאחרונה עם נשיאת אגודת הקוסמים דליה פלד היא התייחסה לנושא זה ואורי אשכנזי מתנגד בתוקף להערותיה בנושא והוא מבקש כעת להעמיד את העניינים עד דיוקם .
יש לציין שבתחילה איים אשכנזי לערב בעניין עורך דין ולתבוע אותי לדין על הוצאת דיבה  כביכול על פירסום הדברים הלא מדוייקים לטענתו כציטוט בראיון עם פלד .
אני מתייחס בחומרה רבה לאיומי תביעת דיבה מעין אלה שאני רואה בהם כמכוונים לא רק כנגדי אישית אלא מכוונים ישירות כנגד כל אחד ואחד מאלפי החברים בקהילת הבלוגרים והגולשים באינטרנט וכאיום מהותי על עצם חופש הדיבור ברשת .
אבל ..לאחר שאשכנזי התנצל על עצם העלאת האיום המתועב כנגדי ובשם חופש הדיבור ברשת שהוא נר לרגלי הרי אני נותן לו את רשות הדיבור להשמיע בפירוט את טענותיו בעניין, ואין ספק שהוא אומר גם דברים הראויים להישמע ( והוא יכול היה לקבל זאת גם ללא איומים כנגדי וכנגד קהילת הבלוגרים ) .. ..

 

להלן הקטע מעורר המחלוקת בראיון עם דליה פלד "מלכת הקוסמים :

א.א. כידוע היו כל מיני סכסוכים באגודה לאחרונה וכל מיני מאבקים פנימיים לגבי תופעת גלר . מה קרה שם ?
פלד : האיש שעמד מאחור כל  זה היה קוסם בשם אורי אשכנזי  שפרש מהאגודה בטענה שאני והאגודה לא פעלנו כנגד השרלטנות של גלר וכנגד החברים שהשתתפו בתוכנית טוען שהקוסמים המתמודדים בתוכנית של גלר הופיעו כבעלי כוחות על טבעיים . אשכנזי היה מועמד לתוכנית בעצמו אבל לא התקבל כי כולם שם היו מנטלסיטים והסכימו לא להציג עצמם בתור קוסמים במהלך התוכנית. אשכנזי מתמחה בסוג קסמים המכונה "קלוז-אפ  – "קסמים מקרוב" כדוגמת מטבעות וקלפים. אשכנזי הוא קוסם "קלוז אפ"  טוב מאוד.אבל לתוכנית של גלר הוא לא ניכנס.
,באופן כללי קוסמים תמיד התנגדו ל
אורי גלר כי הוא טוען שיש לו כוחות על טבעיים.. מבחינת הקוסמים גם גלר קוסם – מנטליסט. הקוסמים טוענים שקוסם חייב להבהיר שאינו מבצע את תעלוליו באמצעות כוחות על טבעיים. 
אחרי שאשכנזי לא הצליח לשכנע אותי לפעול נגד התוכנית וחבריי המתמודדים שם, הוא פנה לג'ימס רנדי, קוסם אמריקאי שבמשך 30 שנה נלחם באמצעות "עמותת הסקפטים" נגד אורי גלר ודומיו. רנדי כתב לי מכתב מאד חריף ובו גינה את העובדה שאיני קמה נגד גלר, התוכנית והמתמודדים. לטענתי לא הייתי צריכה לתקוף אותם. ראשית משום שהמתמודדים בתוכנית הם חברי אגודת הקוסמים? למה שאלחם נגד חבריי. להיפך, אני צריכה לפרגן להם על הצלחתם ועל הצלחת התוכנית. שנית, זו לא תפקידי לתקוף את גלר. התפקיד שלי כנשיאת האגודה הוא לקדם את הקסמים בישראל. אם הייתי תוקפת את התוכנית אני בטוחה שהתקשורת הייתה מיד כותבת על כך שהאגודה לא מפרגנת לחבריה. לא משנה מה אתה עושה יהיו לך מתנגדים.. .יש אנשים שחושבים שאני כנשיאת האגודה הייתי צריכה לתקוף את התוכנית ואורי גלר והמתמודדים ואני אומרת לא הייתי צריכה לתקוף אותם כי תמיד יש מתנגדים לגלר על  שהוא אינו  מוכן להודות שהוא עושה קסמים. לדעתי התוכנית הזאת רק עשתה טוב לקוסמים היא העלתה את המודעות למנטליזם ולקסמים בצורה לא רגילה .

 

וכעת להלן תגובתו של אורי אשכנזי .

כל האמת על אגודת הקוסמים

 

מאת אורי אשכנזי

מאמר  זה נועד  כדי להעמיד את העובדות על דיוקן. אשמח אם תעדכן את הכתבה או את התגובות שלה.
לאגודת הקוסמים יש תקנון שלפיו אסור לקוסם להציג את עצמו כבעל כוחות "על-טבעיים", אם קיים בכלל מושג כזה.

\מספר חודשים לפני תחילת התוכנית הוזמנתי ל"קופרמן הפקות" כדי לבדוק אם אני אוכל להשתתף בתוכנית "המנטליסטים", כפי שהיא נודעה אז. הגעתי לשם ועשיתי לצוות מספר דברים שהדהימו והפליאו אותם, אולם הם לא הבינו את ההתעקשות שלי להציג את עצמי כאמן אשליות, דבר שהייתי חייב לעשות מעצם חברותי באגודת הקוסמים והתקנון המחייב שלה.

יכולתי כמובן לשקר והגיד שאני הדבר האמיתי, כפי שעשו חברי ותלמידי לשעבר שאכן השתתפו בתוכנית בסופו של דבר אולם סרבתי. במהלך השיחה (מאחר והצוות עדיין לא היה מגובש לגבי אופן התנהלות התוכנית) עלתה האפשרות שאני אהיה חלק מהתוכנית כאדם שעושה טריקים בזמן שהאחרים עושים את "הדבר האמיתי", אבל זה לא יצא לפועל כי זה היה, בסופו של דבר, חסר הגיון. הסיבה היחידה שסרבתי להשתתף בתוכנית במתכונת הסופית שלה היתה בגלל ששמרתי על חוקי התקנון של האגודה ועל חוקי ההגיון שאומר שאדם צריך לשאוף לחיות עם האמת. כל הרעיון של "להסתיר את העובדה שהם קוסמים" הוא בעצם להגיד "הם הדבר האמיתי". אין לזה שום משמעות אחרת מאשר – "יש לנו את היכולת לעשות את הדברים העל-טבעיים הללו באמת". שקר מוחלט.
בתחילה, חשבתי שאני אוכל לחיות עם זה, כי החבר'ה היו טובים למדי והתוכנית נראתה כאילו היא הולכת לכיוון טוב, אבל לאט לאט התחילו להגיע התוצאות שליליות: הייתי מגיע למופעים ועושה את הדברים שלי והיו מדברים איתי על "כוחות", על "על-טבעי", על "יכולות" וכדומה. אנשים היו משוכנעים שמה שהם רואים בתוכנית הוא הדבר האמיתי והם רצו גם להיות מסוגלים לעשות את זה. התחלתי לראות את הנזקים מצטברים וכתבתי את המאמר הזה:  בתקווה שהוא יעשה משהו. (המאמר היה חריף הרבה יותר ופנה גם לנשיאת האגודה בבקשה לעשות דבר מה אולם ערכו אותו והקהוו את עוקצו כדי להימנע מצרות). השאלה שניקרה במוחי היתה, כיצד ייתכן שהגוף שאחראי לאכוף את התקנון של הקוסמים מאפשר לכל הדבר הזה להתרחש מבלי להעמיד את הקוסמים שמסתירים את קוסמיותם בפני הברירה הכל כך ברורה: האם אתם חברים באגודת הקוסמים או לא? ואם אתם חברים אז איך זה שאתם מסתירים את העובדה שאתם קוסמים?

נסעתי לשבועיים למופעים באיים הקאריביים וכאשר חזרתי וראיתי ששום דבר לא נעשה מטעם האגודה התחלתי לדרוש שמשהו ייעשה באופן מיידי, כי אני לא מסוגל לשתף פעולה עם הצביעות הזאת ועם העובדה שהתרמית הזאת ממשיכה לחבל בהגיון של אזרחי ישראל. תקפתי בפורום הפנימי של האגודה את דליה פלד ואת רונן נחמן לגבי אופן פעילותם בתפקידיהם כנשיאה וסגן נשיא וקיבלתי בחזרה התקפות אישיות וסתימת פיות – נושלתי מתפקידי כמנהל הפורומים של האגודה (האגודה גם העלימה את הפורום הפתוח שלה כדי לא לאפשר שום תקשורת מהציבור בנושא, דבר שאגב טרם תוקן). החלטתי לפעול באופן עצמאי למרות הנהלת האגודה כדי להביא את המסר ואת המידע החשוב לציבור. מאחר ולא יכולתי לשכנע את ההנהלה ונדרשה פעולה מיידית, פרשתי מהאגודה והתחלתי לפעול.
קיבלתי פניה מהמערכת של גיא פינס שטענו שהם ערכו סקר וגילו שלמעלה משבעים אחוז מהציבור מאמינים שמה שהם רואים בתוכנית זה כוחות על טבעיים. הם החליטו להקדיש את עיקר התוכנית הפותחת של העונה לנושא הזה. הדבר שגרם להם לבחור את הנושא היה הכתבה שלי שהתפרסמה ב"עלונדון". החלטתי לשתף איתם פעולה.
בד בבד פנו אלי מוואינט ורצו לראיין אותי בקשר לפרישתי מהאגודה. שני הדברים הללו התפרסמו באותו יום ויצרו הד ציבורי נרחב. אלמלא הייתי עושה את הדברים הללו, ייתכן ועדיין היינו שקועים בתוך ריבוי של אמונות תפלות ואמונה בכוחותיו העל-טבעיים של אורי גלר וחבר מרעיו.
העובדה היא שעד לפרסום הכתבה בווינט והתוכנית של גיא פינס לא היתה שום מודעות ציבורית לנושא.
והתוכנית יחד עם אורי גלר היו מאוד מקובלים על הציבור ומערכת גיא פינס ערכה סקר בציבור שהוכיח כי בערך 70 אחוזים מהציבור מאמינים שמה שמתחולל בתוכנית הוא תופעות "על-טבעיות". הפירסום שנתתי, דבר שדליה היתה צריכה לעשות מתוקף אחריותה, גרם להיפוך בדיעה הציבורית.
לצערי, דליה פלד בחרה להמשיך להתקיף אותי, לספר עלי שקרים ולהכפיש את שמי.
כפי שציינתי, אילו היתה דליה נותנת למשתתפים לבחור אם הם חברים באגודה או לא, היא היתה חוסכת הרבה צרות לעצמה, לאגודה ולציבור הרחב. לדעתי, מדובר פה בנזק ממשי שהתוכנית הזיקה ליכולת שלנו כאינדיבידואלים להתעמת עם הבעיות האמיתיות של החיים ובמקום לנסות להתעמת איתן, לפתור אותן בדרך "על-טבעית" כלשהי. התוכנית הזאת הביאה אנשים לפנות למרפאים שרלטנים ועודדה אנשים לבורות ובערות.
כנשיאה של אגודת הקוסמים לגב' פלד היתה אחריות מסויימת כלפי אזרחי המדינה (לפי הכתוב בתקנון של האגודה) לדרוש שהתופעות בתוכנית לא יהיו מוצגות כ"על-טבעי". היא בחרה להתעלם מזה ומהעובדה שהם אכן הציגו את עצמם כבעלי כוחות (כי הם "לא קוסמים"), ולתת גושפנקה למופעים האלה כ"דבר אמיתי". היא טועה כשהיא חושבת שהנאמנות שלה צריכה להיות לקוסמים בלבד.
לשם הקבלה, אני חושב שאם היו מפיקים סרט המלא באפקטים כגון "סופרמן" והיו מקרינים אותו לציבור ואומרים שזה "סרט תיעודי", זה היה מעורר הרבה תרעומת וגורם נזקים רבים, הן לציבור והן למפיקי הסרט.
עובדה היא, שהפירסום שנתתי לתרמית, דבר שדליה פלד היתה אמורה לעשות מתוקף אחריותה ולא עשתה, גרם להיפוך בדיעה הציבורית והחל את הידרדרות הרייטינג ואת פניית התיקשורת כנגד התוכנית בסופו של דבר.

דרך אגב, בקשר לאורי גלר והקוסם שממנו הוא למד… על פי עדותו, בנערותו הוריו עקרו יחד איתו לחיות בקפריסין. אני מאמין ששם הוא פגש את ההשראה שלו. האיש שלימד אותו כיצד לעשות "טלפתיה". אתה צודק שבעברית לא התפרסם שום דבר בקשר לכיפופים, אבל היו קוסמים שחיו ביוון ובקפריסין ואורי חי שם מספר שנים בדיוק בתקופה שלאחריה הוא החל לרמות אנשים

 

אני ואנשים נוספים פנינו לג'יימס רנדי כדי להביא את העניין לידיעתו. לא היה לי ספק שהוא יזדעזע משיתוף הפעולה של קוסמים עם אורי גלר, שכתב 16 ספרים בהם הוא מתאר את פגישותיו עם חייזרים, איך לרפא את עצמך ואחרים באמצעות כוחות וכיצד תוכל לגרום לדברים לקרות באורך "על-טבעי". אצל דליה פלד על המדף בבית יש אחד מהספרים הללו, במו עיני ראיתיו. אילו היא היתה מסתכלת בספר הזה, היא היתה רואה את הנזק שיכול להיות לאלה שמשתמשים בו, פשוט מפני שהפתרונות שלו אינם יעילים כלל. מדוע היא בחרה לשתף פעולה עם קופרמן הפקות וגלר? שאלה טובה. אני משער שהיא חשבה שזה יהיה טוב לקוסמים מבלי להתחשב במחיר שישלמו על כך הציבור, ובסופו של דבר גם הקוסמים.

בכתבתו  של אלי אשד   "מלכת הקוסמים "  הוא שואל  את דליה לגבי התוכנית "הכוח" של ערוץ 10. דליה פלד אמרה שאין שם קוסמים. זוהי תשובה חסרת אחריות, כי בכך היא נתנה גושפנקה לאמיתות התוכנית.
מי שראה את "הכוח", ואין לו הכשרה של קוסם, יכול לחשוב בטעות שהדברים שהוא רואה בתוכנית הם "אמיתיים". אבל … אנשים, גם כשעיניהם מכוסות, יכולים לראות הרבה יותר ממה שאנשים רגילים חושבים, חלק מה"ניסויים" נערכים בלי שתהיה שם נציגות שאחראית לבדוק את אמיתותם של הדברים, ועוד… השופטים בתוכנית מקבלים מוצר מוגמר וערוך ואין להם כל דרך אובייקטיבית לשפוט את מה שהם רואים. זה שקר מוחלט מהרגע הראשון, והייתי מצפה שאגודת הקוסמים, שיש בה אנשים שיודעים ומכירים את הטריקים הפשוטים הללו, תעשה משהו כדי להאיר את עיני הציבור במקום להחריש ובכך לחזק את השרלטנים של "הכוח".
בחוסר נקיטת עמדה ופעולה, ממש כשם שעשתה האגודה במהלך "היורש" עם אורי גלר, האגודה ממשיכה לקחת חלק בתרמית שמושכת את מדינתנו לעבר עתיד חשוך ואפל.

כתבתי מכתב לשר המדע התרבות והספורט ובו הצגתי את הנזקים שקוסמים עושים לקהל שלהם, דברים מסוכנים, מזיקים ובלתי חוקיים אשר היו מסווים על ידי ה"סודיות" שעד היום הרשו להעניק לקוסמים מתוקף כך שהאמינו שהאגודה אמורה לטפל בדברים כאלה. אינני מפרסם את תוכן המכתב בעיתונות כדי לא להכתים וללכלך על קוסמים כי אני אוהב את האמנות ומתפרנס ממנה ומאמין שהצגת העובדות הללו תשפיע ותיצור דעת קהל שלילית לגבי המקצוע בכלל. מטרתי היא שהאגודה וקוסמים יטלו יותר אחריות כלפי הקהלים שלהם והחברה.
לדעתי, ידע מביא איתו גם אחריות. אנשים שיודעים איך דברים מתנהלים צריכים גם להבין שיש תוצאות לחוסר פעולתם.
האם המרחק מהאמת, המסרים הלא חינוכיים, ההשלכות של ריבוי אמונות תפלות, בערות ובורות לא מציקים לגב' פלד? האם דור העתיד שלנו צריך לגדול על שקרים וטפשות?

 

הקוסם .איור מאת צילה בינדר לספר התיבה המזמרת " מאת נתן אלתרמן.

 

קישורים רלבנטיים

מלכת הקוסמים

כל האמת על אורי גלר

הסאגה של אורי גלר

האתר של אורי אשכנזי

אורי אשכנזי שובר שתיקה

 

עבור קוסמים בלבד

 

 

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

8 תגובות על “כל האמת על אגודת הקוסמים”

הערה 1:
הסערה הזו מעניינת, משום שממבט מבחוץ אפשר ללמוד על טבעם של אנשים מוכשרים בעלי אגו ויצריות (וגם כנראה מאוד מוכשרים, כולם). בכלל אפשר לראות בזה מיקרוקוסמוס של אגודה מקצועית ובעצם של כל קבוצת אנשים המאוגדים ב… משהו.

הערה 2:
אלמלא אורי גלר, מי היה יודע שייש אגודת הקוסמים בישראל? ובכלל בלעדיו (ובלעדי נמרוד הראל) מי בכלל היה חושב שקוסמים זה משהו שהוא מעבר לתוכניות טלוויזיה ישנות וקסמים למסיבות יום הולדת לילדים?

אורי אשכנזי חבר בכת הסיינטלוגיה
הוא מקנא בהצלחה של שאר הקוסמים כי עדיין נשאר בקסמי
הקלפים המשעמים שלו
כל התלמידים שלו עקפו אותו והתפרסמו והוא מקנא

מה בדיוק הקשר לכותרת
מה פה כל האמת
למה אתה משמיץ אגודה שלמה בשביל כותרת טיפשית כל כך

יש באגודת הקוסמים הרבה אנשים מיוחדים וטובים ולא כל סיכסוך הופך את כולם למיפלצת

ואורי אשכנזי סתם מחפש כותרות
שיטפל קודם באורן זריף ובכל המתחזים ובנמרוד הראל ורק אז יתקוף את דליה

דניל אורן ורם

מניין לך שאין באמת דבר כזה "על טבעי"?
אני ראיתי במו עיניי אדם ששמו רוני מרקוס,אדם מדהים ויש לו יכולות שאני בטוח שזה לא מעשי קוסמות.
ואם אתה לא מאמין תפגוש אותו.
אני מבטיח לך שתשאר בפה פעור ואולי תשלים עם זה שהדברים האלה אכן קיימים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

eleven + seventeen =