web analytics
קטגוריות
אמנות יפה

הגולם כשומר ישראל :תערוכה של עידו שמי

סקירה על תערוכה של האמן עידו שמי שבמרכזה עומדת גירסה מפחידה במיוחד של דמות "הגולם".

גולם כאדון יצירה מאת עידו שמי.

בימים אלו מציג האמן עידו שמי את התערוכה "שומרי ישראל " תערוכה שהיא רק שלב ופרק נוסף בסיפור שאותו הוא מגולל בסדרת התערוכות שלו על חיי גיבור אוטוביוגראפי שהוא "כל ישראלי " חובב כדורגל . והפעם הגיבור נפגש בגולם ,בתערוכה שקיבלה השראה ברעיונותיה מהספר שלי  ושל אורי פינק על דמות הגולם כגיבור על.

לא בכל יום מוצגuת בישראל תערוכות אמנותיות שמקבלות את השראתם גם מיצירותיי . אבל בימים אלו מוצגת תערוכה כזאת של האמן עידו שמי בשם "שומרי ישראל " ו ב-גלריית RAW ART שמושפעת ומגיבה ליצירת הקומיקס שלי ושל אורי פינק "הגולם " שהופיעה כספר וכסדרת קומיקס באתר YNET .

 עבורי זאת סיבה למסיבה.

אבל גם פרט לזה וזוהי תערוכה יוצאת דופן מעין כמוהה.  היא ממשיכה את התערוכות הקודמות של האמן עידו שמי  שכל אחת  מהן מספרת סיפור שבמרכזו עומדת דמותו של האמן ואהבתו לכדורגל ( שמי הוא אהד שרוף של קבוצת הפועל תל אביב בכדורגל ) והן בגדר קומיקס תלת מימדי מתמשך או כפי שהאמן ( אוטודידקאט שלא למד אמנות בצורה המסודרת מעולם ואולי זאת היא הסיבה רעיונותיו הם כה לא שיגרתיים ) מעדיף לכנות אותו "קומיקס תלת פאזי " . כל תערוכה היא פרק בסיפור עם אלמנטים מעולם הכדורגל מעולם הקומיקס והחיים של היוצר כאן במדינת ישראל . בתערוכות אלו שמי יוצר שמי יוצר מיתולוגיה פרטית מתמשכת ומורחבת כל הזמו שבה מככב הוא עצמו ככדורגלן הדגול כסמל של החברה הישראלית כולה , שהוא בו בזמן ישראלי רגיל מן השורה .

היוצר עידו שמי הוא אחד ממעצבי התרבות האלטרנטיבית הצעירה בתל אביב של סוף שנות ה90. ב1995 הוא הקים את המועדון התל אביבי "דינמו דבש" שהפך במהרה למרכז של תרבות ואמנות צעירה, חוץ ממסדית , שהצליח לאגד תחתיו אמנים פלסטיים, מעצבים ומוזיקאים מישראל ואירופה . בשנים האחרונות החל שמי להתמקד ביצירת עבודות פלסטיות המיועדות להצגה בגלריות המבוססות מצד אחד על אלמנטים אוטוביוגרפיים ,מצד שני על אלמנטים של התרבות הפופולארית של ישראל .ומצד שלישי עם אלמנטים מיתיים  קדומים שונים בשילוב ביזרי מאן כמוהו ופורץ כל גבולות .

.בתערוכות אלו  פונה האמן החוץ מימסדי באופן מובהק   אל המחתרת והאל כל מי שבשוליים , הרחק מהמרכז הממסדי.

 התערוכות של שמי עם כל היותן לא שיגרתיות ומישתמשו באופן הברור ביותר באלמנטים במתרבות הקומיקס והתרבות הפופולארית "הנחותה " ביותר כמו תרבות הכדורגל  ותרבות הקומיקס  זכו להצלחה גדולה עד היום הוא היציג  בזיורת אמנות מרכזיות ביותר בישראל כמו מוזיאון תל אביב לאמנות, מוזיאון ישראל בירושלים וגלריה אלון שגב. בתוספת   שמי הציג בתערוכות קבוצתיות בלונדון, באיטליה ובמוזיאון לאמנות עכשווית בשנחאי, ומה שאולי מעניין במיוחד הוא היה האמן הישראלי היחיד שהוזמן והשתתף  בפסטיבל הבינלאומי ה-2 לקומיקס ואנימציה בסין.

 

 ב-2002  עזב שמי את ה"דינמו דבש" לטובת תחילה עבודה על "הקווסט אל הגביע הקדוש" -פרוייקט  עצמאי, אוטוביוגרפי,  שהתקדמותו מקבילה ונובעת ממהלך חייו של האמן עצמו.הקווסט אל הגביע הקדוש " מורכב ממכלול של מדיה- פיסול, צילום וידיאו וסאונד. למעשה ה"קווסט" הוא כותרת המאחדת תחתיה מספר גדול של עבודות שונות בחומרים מגוונים

לאחר מכן  מוזיאון תל אביב לאמנות הציג שמי את המיצב "ברוכים הבאים לאונה הימנית של הפנטזיסט", ארבע "אפיזודות" מתוך ה"קווסט" שלקח את הצופים למסע בבוך מוחו המורכב והמסובך של שמי והתנסויות חייו  משולבים בסיפורה של החברה והתרבות שבה הוא חי . .

 

הגולם על פי עידו שמי

תמונה מהתערוכה "שומרי ישראל ".

שם התערוכה הנוכחית , "שומרי ישראל", נגזר מ"שומר ישראל לא ינום ולא יישן"; למרות האשליה שאנו תמיד מוגנים ובטוחים, נדמה ששומרי ישראל, הכנסת, הממשלה, מערכת החוק, המשפט והביטחון, נרדמו בשמירה עלינו. הבלגן והאנרכיה הגיעו לפתחנו וחלחלו פנימה…

ביצירות ובמיצגים שבתערוכה עם כל הביזריות שלהם יש איזהו קו עלילה שאותו אפשר לקלוט לאחר מאמצים רבים .הגיבור הקבוע של התערוכות של שמי ( על רקע  הכרחי הבלתי נמנע בתערוכותיו של שמי של קבוצת כדורגל ) יוצר גולם שאמור לשמש כ"שומר ישראל "  גולם שעם כומגן דוד על המצח ( בהומאג' לסדרת הקומיקס שלי ושל פינק ) . אך זה יוצא מכלל שליטה ומשתלט עליו והופך לאדון תוך כדי ביצוע מעשי סאדו חמורים ביוצרו .   זהו כמעין משל קודר בהומור שחור מכל שחור על התדרדרותה של החברה במדינת ישראל ולמשבר הקשה שבה היא נמצאת כיום , או כפי שמגדיר זאת האמן התערוכה בתמציתיות אופיינית  "הגולם נהיה הבוס ". .

הגולם שאותו מציג שמי בתערוכה הוא סמל לכוחות שונים בחברה הישראלית. הוא  שונה  מהגולם שלי ושל פינק  ששימש לו כמקור השראה בכך שהוא חוזר  לסיפור המסורתי של הגולם שקם על יוצרו.  ( ואילו אנחנו חזרנו לסיפור המקורי זה שקדם לסיפור המוכר שבו הגולם הוא משרת נאמן של יוצרו שאיננו קם כנגדו, ).
אכן מדכא במיוחד לאור התערוכות הקודמות של שמי שהיו אופטימיות הרבה יותר . ועם זאת אי אפשר להתעלם מהדמיון העשיר שאותו מפגין האמן וגם הרעיון שלו של סיפור מתמשך לאורך תערוכות הוא מדהים ממש ועד כמה שידוע לי יוצא דופן בין האמנים הפעילים כיום .
לא נהניתי מהתערוכה ( וגם אי אפשר להיהנות ממנה ) אבל היא בהחלט מכה בעוצמה בצופים בה. גם בשימוש המיוחד של דמות הגולם שאני ואורי פינק יצרנו שבמקור הוא שומר ישראל ( סוכן חשאי וגיבור על בגירסה שלנו ) וכאן הוא סמל לכוחות /ההרס הטמונים בחברה ופורצים החוצה ללא מעצור .

עידו שמי.

א.א. מר שמי אתה יכול לספר משהו על התערוכות הקודמות שלך ?
שמי :כל התערוכות הקודמות הי ו של סיפורי קומיקס תלת מימדיים והם כולם אוטוביוגרפיים וסמליים בו בזמן .
התערוכה הראשונה הצגתי הייתה של סיפור מסע אוטוביוגראפי בחיי שהוצג בצורה סמלית כמו חיפוש אחר הגביע הקדוש הגרייל והוצג בו מיצג ענק בצורת כמו אונה ימנית מהמוח. שעל המבקר היה לנווט בה כמו במבוך .
מיצג אחר היה במוזיאון ישראל שנגע בעולם הכדורגל .זה היה מסע של קבוצת כדורגל שמרגלת בארץ המובטחת . תערוכה שלישית במוזיאון ישראל עסקה באוהדים נגטיביים של קבוצת כדורגל שמאיימים להרוס את העולם הזה.
יש לי עניין עצום בכדורגל כפי שאתה מבין והוא משתקף תמיד בכל יצירותיי .
ואחר כך  היצגתי תערוכה בגלריית אלון שגב "הנה בא הסאונד סייטם של המשיח ".
אחרי זה היצגתי תערוכה בסין בשם " הרפתקאות בארץ המובטחת" גם היא כמו כל התערוכות . מבוססת על האוטוביוגרפיה שלי "

עבור התערוכה הזאת יצר שמי חוברת מעין קומיקס בקופסה שתיארה את הרפתקאותיו המדהימות בלידתו עד הפיכתו לכוכב כדורגל בדומה לגיבורי סדרת הספורטאים הצעירים אלילי נעוריו שתמונותיהם מופיעה בחוברת .

שמי : היצגתי גם בפסטיבל הקומיקס הסיני השני. הייתי שם הישראלי היחיד רוב המשתתפים שם היו בעיקר סינים כמובן וגם יפנים
א.א. : הקומיקס פופולארי בסין ?
שמי :זה תפס שם מאוד לאחרונה ואחרי הכל התרבות שלהם מאוד ויזואלית . זה עדיין לא דומיננטי כל כך כמו ביפן אבל זה בדרך , ותדע שרוב הסטודיואים לאנימציה כיום בעולם נמצאים בסין בגלל כוח האדם הזול והמיומן שיש שם .
א.א. :נתקלת בקומיקס סיני שעניין אותך שם ?
שמי : למען האמת לא. אמנים היחידים שפגשתי שם שעניינו אותי היו מזרח אירופאיים דווקא .
ואחר כך היצגתי גם בתערוכות באירופה .
א.א. איך היגעת לפרוייקט "שומר ישראל ?"
שמי : זה התחיל לפני חמש שנים כשהייתי בפראג המולדת של המהר"ל והגולם וידעתי שאני רוצה לעשות משהו על זה.אבל עוד לא היה ברור לי מה בדיוק .
עשיתי תחקיר ברשת ואז נתקלתי באתר שלך ובדמות של הגולם שאתה ואורי פנק יצרתם . וזה הקסים אותי . קניתי את הספר ולמען האמת חשבתי שהמדובר בסדרה אמיתית שתמיד הייתה ומייצגת את הישראליות . עד שנתקלתי בחבר שלך יובל כספי שהסביר לי שהמדובר בסדרה מוקומנטרית ( הסטודיו של יובל כספי אגב נמצא בדיוק ליד הגלריה שמציגה את התערוכה ,ללמדך עד כמה העולם קטן …א.א. )
לקחתי מהדמות שלכם את המגן דוד על המצח ואת הסמליות שלה כגיבור ישראלי נצחי כזה ועשיתי לה טרנספורמציה .

 א.א. :אתה רואה את עצמך קשור לתרבות הקומיקס בישראל ?
שמי : אני מכיר את הברנז'ה כמו יובל כספי ואחרים ואני מודע לדברים שקורים אבל בסופו של דבר אני עושה דברים אחרים שהם קשורים יותר לעולם האמנות הכללי מאשר לעולם הקומיקס הספציפי .
א.א. אתה יכול לתאר את  המסרים שאתה מנסה להעביר דרך הסיפור שאתה מציג בתערוכה הזאת ?
שמי : הסיפור פה הוא על הדמות של י שמופיעה בכל התערוכות ומתפתחת מתערוכה לתערוכה . כאן הגיבור רוצה לבנות לו גולם שהוא סמל לחברה הישראלית המתדרדרת.
אני מנסה להעביר רוח ישראלית חיובית שאמנם דומה שהיא רק הולכת ונמוגה לאורך השנים ככל
שהגולם משתלט על יוצרו הבילתי זהיר  והפעם התערוכה פסימית יותר מתמיד . אבל בכל זאת בתערוכות שלי תמיד יש שבב של אופטימיות .  אני רוצה לעורר אמונה, כוח ואנרגיה  להראות שיש לפעול לעשות ולנצח למרות התנאים, למרות העדר סיכוי. ".

לא נהניתי  מהטרנספורמאציה שהדמות שלי ושל פינק עברה כאן ,אבל זה  לא רלבנטי.

יש בתערוכה  היגיון פנימי חזק ( אם כי לוקח זמן כדי לקלוט אותו ) ועוצמה עזה ההולמת בצופה . וזה כל מה שאפשר לבקש מיוצר אמנותי.

הראיון של סיפור המתמשך מתערוכה לתערוכה המשתמש באלמנטים הפשוטים ביותר של החיים  ( לפחות לכאורה ) כמו כדורגל מצד אחד ומהמיתוסים המורכבים ביותר כמו החיפוש אחר הגרייל והיצתירת הגולם מאידך הוא בהחלט מעניין ומקורי .נשאר לראות מה יהיה השלב הבא בסיפור החיים ראליסטי – המיתי המתמשך של עידו שמי כפי שיוצג בתעורכה הבאה .   .

 התערוכה "שומרי ישראל מוצגת ב- Raw Art Showroom, רחוב שביל המרץ 3, בנין 8, קומה 4, תל אביב, טל' 6832559 – 03 שעות פתיחה: ב' – ה', שבת, 22:00 – 16:00.
נעילת התערוכה ב- 28/04/07

הכניסה חופשית

קישורים רלבנטיים

האתר של עידו שמי

דף הפייסבוק של עידו שמי 

פרטים על התערוכה "שומרי ישראל "

רק לא אמנות אקדמית איתי שטרן על עידו שמי

מתי שמואלוף על "אבירי ג'דיי, משיחיות ושפת רחוב ביצירתו של עידו שמי"

גלריית RAWART

שיח תערוכה על הגולם

עידו שמי מראיין את המאייר מ.אריה

הראיון עם מ.אריה חלק 2

הגולם מאת אלי אשד ואורי פינק

מופע הגולם של אלי אשד מוסרט בידי עידו שמי

עידו החוזה והנביא מאמר מאת אלי אשד מוקדש לעידו שמי

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

10 תגובות על “הגולם כשומר ישראל :תערוכה של עידו שמי”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

one × 5 =