web analytics
קטגוריות
היסטוריה קונסספירציה ריגול

סדאם חוסיין -הקצב מבגדד

סקירה על אחד הרודנים המפחידים ביותר שידע העולם הערבי ומאז מלחמת העולם השנייה סאדאם חוסיין מעיראק.

.קריקטורה מאת  יעקב שילה.

( הכתבה הופיעה במקור  בגירסה מקוצרת במגזין "טיים אוט " לרגל הוצאתו להורג של סדאם .

 

לרגל 4 שנים לפריצת מילחמת עיראק להלן כתבה כעל "הקצב מבגדד" השליט המגלומן שהאמין שהוא יורשו של שליט בבל נכוכדנצר ושרצה להקים מחדש את האימפריה הבבלית    האיש שהיה גם סופר פורה של ספרות יפה ושל רומנים של ספרות קלה . האיש שלשם השמדתו יצאה ארה"ב לפינה זאת של העולם .האיש שאם כי חוסל דומה שימשיך לרדוף את תושבי האיזור בצורות שונות ומשונות עוד זמן רב ,סאדאם חוסיין .

תישן ,סדאם ,לעולמים
יהיו לילות .יהיו ימים
החילים מנמנמים ,
החלומות האיומים
המפציצים ,התנחומים ,
אנגלית בראש לעולמים .
( דוד אבידן ,בתוך "המפרץ האחרון –שירי סופת המדבר" , 1991)

קריקטורה מאת דידי וצילה מנוסי.

ב30 בדצמבר 2006 הוצא להורג "הקצב מבגדד " הרודן הרצחני של עיראק לשעבר סדאם חוסיין עד לפני כמה שנים אולי הרודן המפחיד ביותר בעולם לאחר שהיה כלוא והועמד לדין במשך קרוב לשנתיים. אבל נראה שלמרות זאת הוא ימשיך לחיות בדמיון הסונים העיראקיים כקדוש מעונה ובדמיון השיעים העיראקיים כדמות של שטן.

על פי הדיווחים השופט שהורה להוציאו להורג נאלץ להימלט מעיראק והוא חי כעת  במקום מסתור בלונדון מפחד נקמת שוחרי זכרו של סאדאם.
אחרי הכל הרודן המשופם כבר הוצא להורג מזה 15 שנה לפחות ביצירות שונות של מותחנים של ספרות פופולארית" ישראלית וזרה למבוגרים ולילדים  אבל הוא המשיך להחיות ולאיים.
הרודן העיראקי הגרנדיוזי עורר את הדמיון הישראלי כ והמערבי פי שלא עורר שום שליט ערבי לפניו ( להוציא אולי נאצר ).  מועמר קדאפי  שליט לוב ויאסר עראפת למשל אפילו לא התקרבו אליו.  ברצחנותו ובאימה האמיתית שעורר סאדאם היה דמות מושלמת לבטא עימה את האיום הערבי-איסלאמי שעומד להתפרץ בכל רגע והוא הפך מעוד מנהיג ערבי רגיל כפי שהיה עד סוף שנות השבעים לאיקון של אימה והרס אטומי בדמיון המערבי והישראלי.
זה החל עוד בשנות השמונים כאשר מטוסים ישראליים השמידו את הכור האטומי שלו שעימו תכנן לבנות פצצות גרעיניות. סופרים שונים חיברו מותחנים על נסיונות של סאדאם לחדש את כלי הנשק הגרעיניים אבל לשיא השפעתו על הדמיון הישראלי והעולמי היגיע בימי מלחמת המפרץ הראשונה בראשית שנות התשעים . סאדאם היה אז בכל מקום כמעין צל מאיים עם הסקאדים שלו . שרו עליו שירים מבזים ברדיו כמו להפחיד עימם את "הקצב מבגדד" . פורסם עליו קובץ בדיחות "כל בדיחות סדאם " בהוצאת סקאד בגדד "

סדאם זה מסתבר שנא מאוד בני אדם
הוא גם לא ידע להבחין בין דם לדם
ולא היה אכפת לו ,למשל להקריב
מליון חילים כדי לנצח את היריב
( מתוך "הרשע מבגד מד מאת משה אלון )
הוא הופיע כגיבור סיפור ילדים בשם "הרשע מבגדד "  שכתב משה אלון סדרה פוליטית לילדים ,1992 עם ציורים זוועתיים במיוחד של סאדם של אבי כץ שבה תואר כמעין מפלצת להפחיד עימה את הילדים , הסיפור תיאר את חייו של סדאם בחרוזים לילדים הקטנים אבל סוף טוב (שהוא רע לסדאם ) הובטח לילדים בסיום אם כי זה עוד לא היה ברור בזמן שהספר הופיע בזמן שיא של מתקפת הטילים  העיראקית על ישראל בעת מלחמת המפרץ הראשונה.
בספרות הבדיונית הצליחו פעילויותיה של ישראל כנגד סאדאם  הרבה יותר.


"…סדאם חוסיין אל תכריתי .עמי העולם מאשימים אותך בפיתוח כלי נשק לרצח המוני ,ובביצוע רציחות ,שימוש באוצרות הטבע ובעושרה של עיראק למטרות הרס השמדת עמים ולחיסול אנשים בודדים והשמדה עצמית ..ברצח מיליוני אנשים חפים מפשע ,חיילים ואזרחים ,גברים ונשים ,זקנים וטף שנרצחו במיתות אכזריות שונות ומשונות במלחמה ,בחזית ובעורף על ידי פצצות ,יריות טילים ,פצצות כימיות ,ביולוגיות והטבעה נהרות והרשימה ארוכה. "
..סאדאם ניפח את חזהו והתיישב כולו אומר שחצנות :

"מודה באשמה .הכל אמת .האימפריה העיראקית שבניתי תתקיים אלף שנים ,גם אם תנתקו את הראש מהגוף. על אף ההפצצות האכזריות שלכם עיראק עדיין כה חזקה ,עד ששום כוח בעולם לא יוכל להרסה. ..לא עוד "שואה " עיראקית ,נהפוך הוא ! הגיע זמנה של עיראק לדרוך על בימת ההיסטוריה העולמית ..האימפריה שלי תשתרע מהאוקיינוס האטלנטי ועד הודו ,יחיו בה 860 מליוני מוסלמים ,והיא תתקיים לנצח נצחים . עיראק הפכה למפלצת אדירה בעלת ראשים רבים ".
( מתוך "100 ק"ם לבגדד " מאת יעקב אבישר")

הסופר יעקב אבישר פירסם ב-1993 את המותחן" 100 ק"מ לבגדד" סיפורם של סוכני בכ"ה (ביטחון כלל העולם ) המיומנים הנועזים ואמיצי הלב שתוך שיתוף פעולה עם בגדדים טובים מצליחים להוציא את הדיקטטור העיראקי ממיטתו בבגדד ,להטיסו למקום מבטחים ,כדי להעמידו למשפט העמים .סאדאם בספר אינו מוצא להורג הוא נכלא בתא קטן במשך שנים רבות עד שהוא מת במחלה..


מאז הופיע סדאם עוד במותחנים רבים נוספים כמו "צל מעל בבל " של דיויד מייסון (תרגם יוסף אשכול , הוצאת ספריית מעריב, 1993) שתיאר את ההתנקשות ( המוצלחת ) בחייו בידי מתנקש מומחה שקיבל שכר של עשר מיליון דולאר תמורת רצח סאדאם לפני שישיג נשק גרעיני או בקטריולוגי עוד בשנות התשעים.
סאדאם כיכב במותחן ידוע אחר של פרדריק פורסייט (מחבר "נשיא על הכוונת " ) " בשם אגרוף האל ( עברית מיכאל אביב , הוצאת שלגי , 1994. ) שבו נמנעה השגת פצצת אטום בידי סאדאם בזמן מלחמת המפרץ הראשונה ממשל ברגע האחרון אם כי הפעם הזאת הוא לא חוסל.עדיין.

הקצב מבגדד  נגד חסמבה ודנידין

"

"

מותר לשאול משהו ? שאלה רחל סגנית מפקד חסמבה "מה  בדיוק אנחנו הולכים לעשות ?
רחל שמעת פעם על הסקרנות שהרגה את החתול ? צחק יואב צור .
סליחה "השיבה רחל –סליחה "
אין צורך לבקש סליחה רחל "אמר מפקד חסמבה ". זה רק טבעי שתשאלי שאלות ובכן חברים אני מבין שהגיע הזמן לשתף אתכם בתוכנית שלנו וכדי שתדעו בזמן שהגנרל יבוא לכאן מה יוטל על החסמבאים כדי לחסל את סדאם חוסיין הרשע!
…ועכשו תקשיבו כולנו קראנו בעיתונים על הבונקר בבגדד בו מסתתר הרשע סאדאם חוסיין .אתם משערים מה התוכנית ?
לא ! סח בכנות יוסי התימני ומשך בכתפיו מניין אנחנו יכולים לדעת איזה תוכניות יש בראש של גנרל אחד אלוף אחד ומפקד חסמבה ? …
יואב צור הסביר בסבלנות : " הבונקר הזה בו מסתתר סדאם חוסיין קבור עמוק באדמה ונמצא בלב בגדד ,כדי שאנשים יסתתרו בבונקר הקבור עמוק באדמה ,יש צורך בצינורות אוויר נכון ? ואם ברצוננו שכל המסתתרים בבונקר יצאו החוצה הכרחי להפסיק את זרימת האוויר לבונקר ..".
(יגאל מוסינזון חסמבה בעלילות מלחמת המפרץ . מספר 43 בסדרה. צייר גיורא רוטמן. הוצאת שלגי 1992)

סדאם אפילו הפך בתקופת מלחמת המפרץ לנבל  ססיפורי ילדים שכנגדו התמודדו האיקונים של ספרות הילדים המקומיים .לא פחות מאנשי חבורת הילדים "חסמבה " נשלחו בידי הגנרל האמריקני שורצקופף להתנקש בחייו של סאדאם (!) .בסופו של דבר אם כי אנשי החבורה היגיעו לעיראק הם מעולם לא נפגשו פנים אל פנים עם סדאם ולא התנקשו למרבית הצער בחייו.
ובספר זה יש הקצנה אולי אולטימטיבית של חבורת ילדים כגיבורי על שנשלחים בידי מבוגרים לבצע פעולות מסוכנות במיוחד שמבוגרים אינם מסוגלים לבצעם של חיסול רודן כמו סאדאם. עלילה ילדותית תרתי משמע אבל היא מייצגת את המסר של הסדרה של הילדים כשליחי העם והחברה וגם במשימות מסוכנות העלולות להביא למוות אבל מביאים באופן קבוע להצלת המדינה . אם נרצה יש כאן רעיון של הילדים כ" לוחמים" למען האומה שאינו שונה כל כך מהרעיון הפלסטינאי של הילדים כ"שהידים " מתאבדים למען האומה.

"דנידין עשה זאת שוב !" אמר הרמטכ"ל בדיון שנערך ב"בור "לסיכום התקפת הטילים העיראקית
האחרונה על ישראל " לפי כל הדיווחים המגיעים אלי ,כל 24 הטילים הביולוגיים שנורו על ארץ ישראל התפוצצו הרחק מאזור אלף… .
הוא עשה כנראה הרבה יותר מחיסול הטילים הביולוגיים" אמר ראש אמ"ן " דרך ירדן מגיעות מעיראק שמועות שכל קציני המטה הכללי של עיראק הורעלו ושהם גוססים עכשיו גסיסה זוועתית …נראה לי שדנידין עשה שימוש מוצלח לא רק באבקת החלב הטובה שלקח איתו מישראל אלא גם באבקת החלב הלא טובה הנגועה בוירוסים ובחיידקים שסאדאם וקציני מטהו התכוונו לשגר בטילים אלינו !…
"אם השמועות נכונות וצמרת הפיקוד העירקי אמנם הורעלה –על ידי דנידין כנראה בחומרים הביולוגיים שהוכנו בשבילנו "אמר הרמטכ"ל בדריכות –" אולי הדביק דנידין גם את סאדאם חוסיין באמצעות חומרים אלה במחלה קטלנית ?"
( מתוך :דנידין משגע את סאדאם " מאת "און שריג " הוצאת אופוס ,1991) .

איקון אחר שכן היגיע לבונקר של סאדאם בתחתית בגדד היה דני דין הילד הרואה ואינו נראה גיבורו של "און שריג (הלא הוא שרגא גפני ).בספר "דנידין הרואה ואינו נראה משגע את סאדאם". . (פרק מהספר הופיע לראשונה תחת השם "דנידין במערב עיראק " בעיתון "ידיעות אחרונות -עיתון תל אביב" 15.2.91 עם איורים של מ. אריה הצייר המקורי של דנידין במסגרת פרוייקט מיוחד של העיתון לרגל מלחמת המפרץ . . מן הסתם על מנת להעלות את המורל של הקוראים הציניים בדרך כלל של העיתון .

סיפור זה על עלילותיו של דנידין בבונקר של סאדאם זכה כנראה להצלחה רבה כל כך עד שהורחב לספר שלם "דנידין הרואה ואינו נראה משגע את סאדאם ". ( הוצאת אופוס.1991).רק שהפעם עם איורים של פזית מלר-דושי. לספר היה אמור להיות ספר המשך "דנידין מנהל את מלחמת המפרץ" שבו מן הסתם היה דנידין נפגש לסיבוב המשך ( סופי ? ) עם סאדאם אך למרבית הצער הוא לא יצא לאור אולי בגלל שמלחמת המפרץ הסתיימה מהר כל כך .

בספר זה מגיע הילד הרואה ואינו נראה ( שכבר שיגע בעבר את מנהיג מצרים נאצר ואת מנהיג ירדן חוסיין במפקדותיהם ) ושם מנע מסדאם בתעלולים שונים ומשונים לשלוח על ישראל "פגזים אטומיים " ונשק בקטריולוגי . הוא זרק פצצות סירחון בבונקר שהפכו את חייהם של סאדאם והגנראלים שלו לגיהנום ,והרעיל אותם בסוגי רעל שונים שאותם תיכננו לשלוח על טילים לישראל משנה את ההודעות של סאדאם המוקראות בידי אנשי התקשורת הנכנעים שלו ( דנידין כמסתבר ידע היטב ערבית עיראקית ) והופך את הבונקר של המנהיג העיראקי לחוחה ואיטלולא,מלווים בבוז תהומי לערבי המטומטם.  סאדאם אמנם לא חוסל בידי דנידין אבל רוב קציניו הורעלו בידי הילד הישראלי המתוחכם . ..

אם נרצה הפעילות של הגיבורים הילדים הישראליים האלו בלב עיראק הייתה מעין תראפיה עבור עמיתיהם בישראל שכל מה שהם (והוריהם ) יכלו לעשות היה לשבת בחדר אטום לבושים מסיכות ולכסוס אצבעות בזמן שחשבו על מה שאותו רודן משופם מתכנן ..

י .
אם נרצה הפעילות של הגיבורים הילדים הישראליים האלו בלב עיראק הייתה מעין תראפיה עבור עמיתיהם בישראל שכל מה שיכלו הינה לשבת בחדר אטום לבושים מסיכות ולחשוש .
במציאות הלא בדיונית בישראל היו דיונים שונים על תוכניות לחסל את סאדאם וב-1992 קרה אסון רחב מימדים בבסיס צאלים במסגרת אמונים לתרגיל למבצע של סיירת מטכ"ל לחסל את סאדאם בעיראק.לא מן הנמנע שמבצע זה אולי הושפע או השפיע על מותחנים מהסוג הזה.

. .

סאדאם גיבור הקומיקס

 

SADAM COMICS IN PRISON

קטע מסיפור קומיקס עיראקי על סאדאם חוסיין

ב-ראשית 1978 כאשר סאדאם עדיין לא היה שליט יחיד של עיראק  אלא "רק " מספר 2 בצמרת השלטון ולא ידוע כל כך גם לתושבי עיראק עצמה,  פירסם סופר אנונימי בשם עבד אל אמיר מעלה רומן היסטורי בשם " " הימים הארוכים " שגיבורו היה כאורה אנונימי ודמיוני אך לכל קוראיו   ברור היה משמדובר  בלא אחר מאשר סאדאם. הרומאן שלבסוף היגיע לגודל של שלושה כרכים תיאר את מאבקו של גיבור בשם מוחמד בן חוסין אל צאקר (בערבית "הנץ" ) לאחר שניסה להתנקש במנהיג עיראק ב-1959 ניסיון שנכשל וכתוצאה מכך נאלץ לנדוד ולברוח ולנדוד הרחק למצרים. אותו צאקאר הוצג ברומן ההיסטורי הנ"ל כגיבור המושלם.לקהל העיראקי לא הייתה  כאמור כל בעיה לזהות את הדמות עם סאדאם חוסין שהסיפור המעריץ התבסס על פרשייה אמיתית בחייו . ככל הנראה הגיבור לא נקרא בשמו של סאדאם מאחר שזה עדיין היה רק האיש מספר 2 במדינה והצגתו בשמו האמיתי כגיבור כזה הייתה עלולה להתפרש כקריאת תגר בוטה מידי כנגד הנשיא ואולי אף להכשיל את חוסיין במירוץ לצמרת.
.לאחר שסאדאם הפך  לבסוף לשליט יחיד  תוגמל הסופר עבד אל מעלה תוגמל היטב . הוא הפך למנכ"ל הרשות הכללית של הקולנוע והתיאטרון ולאחר מכן לחבר המועצה הלאומית של עיראק ולאחר מכן לתת שר התרבות וההסברה ולאחר מכן לדובר הצבא ומנהל המחלקה לאינדוקטרונציה פוליטית ליד משרד ההגנה . ללמדך שיש שכר למי שכותב ספרים על סאדאם . .ובתוקף תפקידו זה הפך "הימים הארוכים "   לסרט קולנועי באורך מלא ולסדרה טלוויזיונית שהוקרנה לא רק בעיראק אלא גם בארצות ערביות רבות . שם בניגוד לספר הגיבור כבר לא היה אנונימי וניתן שמו המלא ,סאדאם חוסיין.

בסרט גילם את תפקיד סאדאם חוסיין לא אחר מאשר בן דודו וחתנו של הנשיא חוסיין כאמאל חסן שנבחר לתפקיד בשל דמיונו הרב לגיבור.לימים איבד הבן דוד את חינו בפני הנשיא ואז כל עותקי הסרט הושמדו.
הסיפור ההרואי אפילו עובד לאלבום קומיקס בידי האמן אדיב מאקי. סיפור הקומיקס שהיה עיבוד חופשי של הכרך הראשון של "הימים הארוכים " תיאר את ניסיון ההתנקשות של חוסיין ב1959 ברודאן עיראק בשנות החמישים עבד אל קארים קאסים את כישלונו של ניסיון ההתנקשות ואת בריחתו של חוסיין מהמשטרה באמצעות מסע נועז במדבר לסוריה בחברתם של בדוים ( שסאדאם מתגלה כמי שמסוגל להתמודד עם תנאי המדבר טוב יותר מהם ) ומשם לביטחון הסיפור הסתיים עם עליית שמש השמש כשנגיבור מכריז "זה יום חדש לאחר ימים ארוכים "( ומסביר בכך את שם הרומאן ).

SADAN COMICS THE END
תמונת הסיום של סיפור הקומיקס על חיי סדאם.
בסיפור הוצג  גיבור כפי שסאדאם אהב לראות את עצמו.

.( סיפורי קומיקס מקבילים נכתבו על חייהם של מנהיגים ערביים אחרים ,נאצר וקדאפי הלובי ,אך אלו היו תמיד יצירות שנכתבו בצרפתית ורק תורגמו לערבית בעוד שכאן המדובר היה ביצירה עיראקית מקורית דבר שאולי מראה על העניין המיוחד שהיה לסאדאם בתעשיית הקומיקס בארצו ).

מאידך …. סאדאם כיכב בסיפורי קומיקס גם בצורה שונה. הוא היה לאורך השנים גם מטרה למאמצי חיסול בסדרות קומיקס אמריקניות שונות של גיבורי על.

Issue
חברת "מארוול "  האמריקנית שלחה את הגיבור הפטריוטי שלה "המעניש"  להיאבק בסאדאם ב1991 במסגרת מלחמת המפרץ הראשונה בחוברות מספר 47 -48 בסדרה זאת שנשאו את הכותרים "Caught in a Desert Storm ו Next Stop Baghdad".-שבמהלכם שיתף  הגיבור הפטריוט האמריקני פעולה עם סוכני מוסד ישראליים   במבצע חבלה  בתותח ענק שאותו בונים אנשי סאדאם, תותח על מהסוג שכנגדו נאבקו סוכני מוסד ישראליים  במציאות הלא קומיקסאית כשכללה נראה חיסלו את המדען הבריטי שהיה אחראי לו.

" המעניש"  לחם במלחמת המפרץ הראשונה גם בסרט שנעשה על פי סדרת הקומיקס.
עדות לכך שגיבור הקומיקס של האחד הוא הנבל של השני.
חוץ מזה סאדאם היה גם צרכן גדול של אמנות "קלה " .חיילי ארה"ב מצאו באחד מארמונותיו של סאדאם , שהוקדש ככל הנראה למפגשים עם פילגשיו המרובות , אוסף של יצירות פנטסיה , שנוצרו במקור כעטיפות לספרי פנטסיה ומד"ב. לרוב היצירות תיארו בחורות חצי ערומות במפגשים עם דרקונים ומפלצות.
בדיעבד לאחר שפרצו החיילים האמריקניים לארמונו של סאדאם  התברר שהוא היה אספן של תמונות פנטזיה של ציירי פנטזיה ידועים כמו רואנה ואיורים  של ספרי הרפתקאות פנטסטיים שונים של מחברים כמו אדגר רייס בוראוז. .

נבוכדנאצר החדש

תמונה מהספר "הרשע מבגדד" . אייר אבי כץ

יותר מפעם אחת הייתה עיראק קרש הקפיצה של תרבות חדשה במזרח התיכון ,ועתה נשאלת השאלה הנוקבת ,עם מנהיג כמו האיש הזה ,עם עושר משאבי הנפט ועם עם תקיף כמו העם העיראקי ,האם תחזור עיראק לתפארתה שמכבר ,ושמו של סאדאם חוסיין ינשא בנשימה אחת עם שמותיהם של חמורבי ,אשורבניפל ונבוכנדנאצר ,אל מנצור והארון אל ראשיד ? אין צורך לאמר שהם לא עשו כדי מחצית ממה שכבר השיג הוא ליד ההגה של מפלגת הבעת ' הערבית הסוציאליסטית ,והוא רק בן 44. ".

(קטע מתוך מודעת פירסומת של הממשלה העיראקית בעיתון "טיימס " של לונדון שאולי נוסחה בידי סאדאם עצמו ,1980)

חלק מהעניין בסאדאם בעולם נבע מהעובדה שהוא לא ראה את עצמו כ"סתם "שליט גדול. אלא היה מגלומן אמיתי ( ונדיר מאוד בעידן זה ) שראה את עצמו כהתגלמות החיה של ההיסטוריה של עיראק כולה מימי שומר ועד ימי השלטון האשמי ושלטונו היה לדעתו רק חוליה אחת בשרשרת דל אלפי שנים אם כי החוליה הגדולה מכל .דיוקנותיו מילאו את הארץ והלצה מקובלת  בעיראק העמידה את אוכלוסיית עיראק ב28 מיליון 14 מיליון עיראקים ו14 מיליון דיוקנאות של סאדאם. . נכתב ."על סאדאם נכתבו שירים שונים כמו למשל השיר הזה של המשורר עזאי דרא אל טאי שהדגישו את הפאן המגלומני הזה בשלטונו של סאדאם:

בעת ' ושמו סאדאם
אנחנו אהבה ושמה סאדאם
אנחנו עיראק ושמה סאדאם
אנחנו עם ושמו סאדאם

. הוא היה ידוע כמי שהיה שקוע שעות על שעות בקריאת סיפורים ארוכים ודמיוניים – עלילות אופייניות למסורת הערבית העממית, אך ללא ספק גם בהשראת מוטיבים אוטוביוגרפיים: אהבות גדולות, ארמונות נצורים, קרבות בלתי נשכחים במסופוטמיה של האשורים והבבלים (ובעיקר נסיכים בוגדים ונבגדים, תככים במשפחה, מלכים מרירים שבניהם חתרו תחתיהם"..

תמונה מהספר "הרשע מבגדד". אייר אבי כץ

על פי הדיווחים סאדאם שהעריץ הערצה עיוורת את העולם הקדום של שומר אשור ובבל והזדהה יותר מכל עם המלך הבבלי הקדום נבוכדנאצר השני  שבין השאר כבש את ממלכת יהודה והשמיד אותה והגלה את תושביה לבבל . זכר אותו מאורע היסטורי היה יקר לסאדאם שהודה גלויות כמה פעמים עד כמה עז רצונו ללכת בעקבות מלך בבל הקדום וראה את עצמו כנבוכדנאצר מודרני ."חי אלוהים אכן אני חולם ומייחל למלא את תפקיד נבוכדנצר ,כבוד הוא לכל אדם לחלום על תפקיד שכזה. ומה שחשוב לי יותר מכל בנבוכדנאצר הוא הקשר בין כישרונם של הערבים לבין שחרור פלסטין .נבוכדנאצר היה אחרי הכל ערבי מעיראק שהביא עבדים יהודים בשלשלאות מפלסטין .. ..
וכך במהלך לילה אחד של חגיגות ליליות סאדאם הזמין דיפלומטים להסתכל למעלה ושם למעלה חגו פורטרטים של סאדאם ושל נבוכנדנאצר שהוקרנו אל אויר השמיים בידי קרני לייזר. כשתווי פניו של סאדאם תוארו בצורה הקרובה עד כמה שאפשר לתווי פניו של נבוכדנאצר כפי שהוצגו בפסלים קדומים .

איור מהספר "הרשע מבגדד". אייר אבי כץ

ב1989 סאדאם ערך טקסי קבורה רשמיים לשרידיהם של מלכי בבל ובנה מצבות חדשות על קבריהם . ובה בעת החל בשחזור חפוז של העיר הקדומה בבל חלקים שלמים של החורבות העתיקות פונו בדחפורים כדי לפנות מקום לחומות לבנים צהובות .ורבבות הלבנים נשאו כתובות מיוחדות להזכיר לדורות הבאים כי "בבל של נבוכדנאצר שוקמה בימי הנהגתו של הנשיא סאדאם חוסיין ". הוא הציע פרס של אחד וחצי מליון דולאר לאדריכל שיצליח לשחזר את הגנים התלויים של בבל ,אחד משבעת מפלאי העולם העתיק.
כתוצאה חוגי הימין הקיצוני והדתיים האדוקים בארה"ב ( שעליהם נמנה הנשיא בוש) ראו בסאדאם את התגלמותו של האנטיכריסט שעל פי הברית החדשה אמור היה לבנות מחדש את בבל .וייתכן מאוד שזאת אחת הסיבות להפיכתו ליעד מרכזי להתקפה.

קריקטורה מאת זאב פרקש.

סאדאם הרבה לזהות את עצמו עם שליט בבגדד בסיפורי אלף לילה ולילה הארון אל ראשיד .כמו שזה נהג לסייר בצורה אנונימית בבגדד כדי להתרשם מהלך הרוחות האמיתי בממלכתו כך גם סאדאם היה נראה יושב בבית עיראקי רגיל כאחד מפשוטי העם ומבקש לשמוע את דעות מארחיו עליו ועל מדיניותו.  המארחים שהעמידו פנים כאילו לא זיהו כלל את נשיאם שתמונתו פיארה כל קרן רחוב ,לא חסכו בשבחים על הישגיו המדהימים .ואז כשהיגיע סאדאם לבסוף למסקנה שהנושא מוצה עד תום היה חושף את זהותו האמיתית כיכול להפתעתם ולשמחתם של המארחים.ברגע  זה היה עולה על פניו של סאדאם חיוך רחב ואמיתי  שכן לכאורה לדעתו הוא זכה לאהבת נתיניו ובהערצתם הכנה. לאחר מכן קטעים אלו שצולמו הוצגו בטלוויזיה.  ניתן לתמוה האם סאדאם האמין באמת ובתמיד שמפגשים אלה לא היו מבוימים ושהוא אכן לא זוהה בידי נתיניו ?

סאדאם הרבה לזהות את עצמו גם עם צאלאח א דין השליט המוסלמי מימי הביניים למרות שזה היה כורדי ( עובדה בעייתית שהוצנעה בעיראק של סאדאם ) וזאת מסיבה פשוטה הוא נולד בעיר הולדתו תכרית.וסדאם אף תיקן במקצת את גילו כלפי מעלה ובפרסומים רשמים נכתב שהוא נולד ב-1937 וזאת למרות ש בפירסומים רשמיים מוקדמים יותר שהם כנראה המדויקים נכתב נולד ב1939 . וזאת על מנת שיראה כאילו נולד 800 שנה בדיוק לאחר שנת הולדתו של צאלאח א דין בתכרית. סאדאם הוצג במאמרים בספרי ילדים שפורסמו תחת שלטונו כגלגולו וכהתגלמותו החדשה של צאלאח א דין כמי שישלים את פעלו של צאלאח א דין ויכבוש את פלסטין שמונה מאות שנה בדיוק לאחר הכובש הקודם מידיהם של הצלבנים החדשים הציונים.
עוד דמות מודרנית יותר שהשפיעה על סאדאם מאוד הייתה של הדיקטטור הסובייטי סטלין .מקורבים דיווחו שלסאדאם הייתה ספריה שלמה שהוקדשה אך ורק לסטלין , והוא למד ממנו רבות ,וכידוע גם דמה לו מאוד בדרכי פעולה ואף במראה החיצוני.

סדאם הסופר

עטיפת רומן ההרפתקאות "צא מכאן ארור! " מאת סאדאם חוסיין.

סאדאם היה אחד הפוליטיקאים הבודדים בימינו שעסקו באופו רציני בכתיבת ספרות יפה בין שזאת נתחברה על ידיו או על ידי סופרי צללים כפי שעשו סלבריטאים רבים אחרים.
הוא חיבר כמה וכמה ספרים שכולם עונים להגדרה של "ספרות קלה " ביזארית במיוחד.אבל היה סופר פורה הרבה יותר משנהוג לחשוב.

ב1988 פורסם בעיראק "המילון הפוליטי של סאדאם חוסיין " שכלל 500 מושגים וביטויים פוליטיים שיצר שקובצו ובוארו על ידי המשורר מוחמד צאלאח עבד א רוא והללו כללו אימרות של סאדאם שכיום גם בזמנו יכולות לעורר רק הרמת גבה כמו למשל האימרה "הדמוקרטיה היא מקור כוח לחברה". . לאחר מכן הוצאו לאור במהדורה מיוחדת "כל כתבי סאדאם חוסיין "ב-18 כרכים.

מבקרי ספרות, סופרים ומשוררים עירקיים כתבו בימי שלטונו מאות מאמרים שהעטו על יצירותיו הילה של גאוניות וגדולה. היו שטענו שהוא משתמש בכותבי צללים הכותבים בשבילו זרם בלתי פוסק של נאומים, אבל ישנן הערכות שכתיבתו שהייתה פורייה מאוד הסתכמה ביותר ממאתיים פרים מאמרים ומסות שונות ( וככל הנראה כללה גם מונולוגים שונים שאותם השמיע בטלוויזיה וברדיו שהשמעתם נמשכה לעיתים שלוש ואף ארבע שעות ולאנשים אסור היה להפסיק להאזין להם באמצע . ) הוא פירסם מאמרים וספרי היסטוריה ופילוסופיה;..הוא כתב כמעט על כל נושא אך בעיקרון כתביו נועדו ליצור פילוסופיה שתצדיק את מעשיו.
בין יצירותיו הייתה גם סיפורת. ועליה התפרסם במיוחד . לפני פרסום הספרים חילק אותם סאדאם בצנעה לכותבים מקצועיים בעיראק כדי לקבל הערות והצעות. איש  לא העז להיות גלוי כלפי הסופר הנ"ל   – רמזו לו  שהכתיבה בוסרית מאוד ונגועה בפדנטיות נוקשה – אבל כולם מנסים לעזור ושולחים לו הצעות עדינות לשיפורים קלים. שני הרומנים הראשונים פורסמו תחת המקבילה הערבית ל"אלמוני", המיתרגמת ל"נכתב על ידי מי שכתב זאת. סאדאם כתב לפחות חמישה רומאנים שונים של ספרות יפה ,וארבעה מהם יצאו לאור ללא ציון שמו כמחבר תחת השם הברור לכל "סיפור מאת מחברו ". או "אלמוני ". קטעים מהם הם נכללו בתוכנית הלימודים של בתי הספר בעיראק.
. הרומאנים האלה של סאדם כללו את :

עטיפת "זוביבה והמלך" מאת סאדאם חוסיין .

:
1. זוביבה והמלך (2000) רומן היסטורי המתרחש בימי בבל העתיקה המספר על סיפורו של שליט אבסולוטי, השקוע במלחמה ממושכת ומתישה נגד הפולשים, ואשר הודות לאהבתו לאשת איש צעירה, מצליח להתגבר ולנצח את האויב. ונוושא אותה לאישה לאחר הוא נוקם את האונס שעברה. . הסיפור מתאר כיצד השתנו חייו של מלך אצילי ( דמוי סאדאם כמובן ) בעירק הקדומה כשפגש נערה פשוטה בשם זביבה. הסיפור מתר  כיצד סוחרים עשירים ובראשם היהודי המנוול יחזקאל (, שם שנלקח מהמסורת היהודית של נביא תנ"כי שחי בבבל הקדומה  שידוע מנבואות גוג ומגוג שלו על חורבן העולם בעתיד , השם היה כנראה שנוא על סאדאם במיוחד  הוא הצמיד  אותו לשלוש מהדמויות השליליות בשלושה מארבעת ספריו ) העוסק בספסרות כנגד המטבע הלאומי רוקמים יחד עם האויב מזימות נגד המדינה. המלך מצטרף לקרב האחרון נגד האויב ובקרב זה זביבה נהרגת אבל האוייב הזר מובס. מועצת העם מתכנסת כדי לבטל את השלטון המלוכני בהתאם לרצון העם, אך השכבה הבורגנית מתנגדת לצעד זה. כאשר נודע שהמלך מת מוות טבעי העם מקבל את השלטון. הספר הומחז. והופק לסדרת טלוויזיה של 20 פרקים
, 2. המצודה המבוצרת" ( או "הטירה האסורה ") "" ספר בן 600 עמודים –  על תכניו של ספר זה ישנן שתי גירסאות : על פי גרסה אחת הספר מגולל את סיפורה של  עיראק אחרי מלחמת המפרץ. הראשונה ועוסק ב"מצב הבלתי טבעי בצפון המולדת מזה עשר שנים" המעכב את נישואיהם של גיבור הסיפור שלקח חלק במלחמה נגד אירן עם נערה כורדית. הסיפור מתאר "מצודה מבוצרת" שכוחה טמון ב"אחדותה ובאחדות בניה". אמו של הגיבור דוחה כל הצעה לחלק את המצודה ומדגישה כי "הם ירשו את המצודה ואדמתה ואיש לא יקנה אותה מהם בכסף. רק מי שנותן לה את דמו ומגן עליה הוא בעליה האמיתיים. על פי גרסה אחרת הספר מציג את  סיפור עלייתה לשלטון של מפלגת הבעת' – מפלגתו של סאדאם חוסיין בשנות החמישים והשישים …

3. "גבר והעיר הגדולה" ("Men and a city"), ( 2001) ספר בן 320 עמודים הוא כנראה אוטוביוגראפי ובו מתאר סדאם את תקופת נעוריו u את "הג'יהאד של העם העיראקי". . הספר אוטוביוגרפי שביקש להבליט את המורשת המשפחתית של סאדאם באמצעות תיאור סבו כמי שנלחם נגד הטורקים בתקופת האימפריה העותומאנית . והוא מתאר את חייו של "אביר שבחר שלא להיות אדיש לבעיות ארצו". .
4. "צא ממנה, מקולל "… ספר בן 256 עמודים הדפסתו בבית הדפוס הנשיאותי חורייה ("חופש") הושלמה אך שעות ספורות לפני שוך הקרבות בבירה, ב-10 באפריל הוא נמצא בחיפושי של האמריקנים בארמונו של סאדאם. יותר מ-300 עמודים, כריכה מבריקה, בשער שני מגדלים עולים בלהבות ובצדם שטן, נערה ברעלה ולוחם מניף חרב ועליה סמלי האיסלאם .  על פי דיווח אחד הספר עוסק בפלישה של שבט יריב לעיראק בתקופתו של המלך אברהים, 1,500 שנים לפני הספירה ( עם זאת מאחר שבסיפור מופיעים יהודים"והביזנטים אשר בתקופה שבה עוסק הסיפור הם צד נוסף העוין לערבים.  הוא כנראה מתרחש בתקופה מאוחרת הרבה יותר וכנראה הכוונה לשנת 500 לאחר הספירה ) . למלך אברהים הטוב יש בן רשע בשם "יחזקאל" ,. י יחזקאל חובר בסתר לפולשים. אבל איברהים חושף את מזימתו, מביא לרציחתו, ואחר כך בורח אל המדבר כדי לארגן את מלחמת הגרילה בעזרת השבטים הבדווים, שנשארו נאמנים.
על-פי הבי'קורות , "הסיפור כתוב בדרך כלל בסגנון לקוי ובהקדמתו רומז המחבר (סדאם) כי לעיתים השטן נכנס לגופו של אדם ואז נאלצים הדרווישים או העוסקים ברפואת הנפש להכות במקל על האדמה עליה ניצב האדם שהשטן בקרבו ולומר: 'צא ממנה, מקולל שכמותך'. לדברי סאדאם השטן מתגורר בין עמודי העץ בבתים ישנים 'אך בעידן המודרני הנוכחות השטנית עברה אל אמצעי התקשורת ומרקעי הטלביזיה'. השטן שסאדאם יוצא נגדו בסיפורו הרביעי קיים גם בנשים השמות עדשות צבעוניות בעיניהן, גם 'במנוע של מטוס' וגם 'בכיבוש זר'. מה שמוזר בסיפורו של סדאם הוא שכותרתו עולה בקנה אחד עם גורל המחבר. העירקים אומרים בעניין זה כי נראה שהסיפור 'צא ממנה, מקולל שכמותך' הוא נבואה של סאדאם לגבי אופן יציאתו ויציאת משטרו מעירק.

'כותב' הסיפור מתאר אדם חכם בשם אבראהים שיש לו שלושה ילדים אשר נפטרו לאחר שכל אחד מהם הותיר ילד. הילדים הם יחזקאל, יוסף ומחמוד. הרמז לשלוש הדתות המונותיאיסטיות ברור. סאדאם מתרכז באישיות של יחזקאל (היהודי) וכורך בה מידות רעות: הוא תאוותן, אוהב ממון, בוגדני, מפריד בין אנשים כדי להבטיח את עלייתו ומוצא דרך לכרות ברית עם לא ערבים (אשה פרסית הנשואה לשיח' של שבט ערבי).

הסיפור שופע בתיאורי פריצות וזימה של נשים… והמחבר יוצר בו את דמותו של סאלם הנאבק כדי להוציא את יחזקאל המקולל מאל-שאם [סוריה רבתי]… [כמו כן, הסיפור] מתאר מחזה שבו נשרפים שני מגדלים גבוהים שבנה יחזקאל עם אמירה שסדאם חזר עליה לאחר התמוטטות מגדלי הסחר העולמי בניו יורק: 'זה הסוף של אמריקה'
על פי הדיווחים עוד בשבתו בבית הכלא של עיראק והאמריקנים הספיק סאדאם לכתוב עוד ספר אחד נוסף ספר שירה.

במציאות למרבה הצער סדאם חוסיין המשיך לחיות ולשלוט עוד שנים רבות ,ואת מה שלא עלה בידי חברי חבורת חסמבה , דנידין הילד הרואה ואינו נראה, אנשי סיירת מטכ"ל , וסוכנים חשאיים ישראליים שונים ביצעו לבסוף בני עמו העיראקים . עם זאת נראה שהוא ימשיך לחיות דרך ספריו והאגדה שכבר נרקמת סביבו בידי בני משפחתו ושבטו .

ואת הסוף אתם הרי כבר יודעים ידידי הצעירים
וגם שמתם לב בוודאי לעיתוי המדהים הסמוך לפורים ..
שהרי גם הפעם כוחות האור את הרשע הצליחו להדביר
ורק את טפשותו של הצורר החדש איש אינו מסוגל להסביר.
…אז בואו ונקה כולנו שהלקח לפחות נלמד
הלקח הנורא מפרשת הרשע מבגדד
.
( הסיום לרשע מבגדד מאת משה אלון  )


נחמד אבל דומה שלאחר ארבעה  שנות מלחמה בעיראק יש אנשים שכבר מתגעגעים לסאדאם וליציבות שיצר בעיראק.

נספח : סאדם במותחנים האמריקניים

.
בשנות התשעים "כיכב " סאדאם בגדול במותחנים האמריקניים והבריטיים , והישראליים שעסקו בו בצורות שונות .בסיפור אחד הוא הורה את רציחתו של נשיא ארה"ב שנלחם בו . סיפורים אחרים עסקו במאמציה של עיראק להתחמש בכלי נשק לא קונבנציונאליים ביולוגיים וגרעיניים . למטרות נקמה בישראל ובמערב. וכך למשל בספר Retribution (1995
סאדאם משתף פעולה עם המאפיה ומבריח שלושה פצצות אטום לתוך ארה"ב על מנת להטילן על ערים אמריקניות . בספר The Cobweb (1996)
סוכנים עיראקיים מכינים טרור ביולוגי כנגד ארה"ב  בספרו של  פטריק רובינסון פיגוע ימי( 1997) מאנגלית יורם צלקובניק הוצאת אריה ניר, 1999. ) שם נלחמים נציגי ארה"ב בסוכן עיראקי ערמומי שמטביע נושאת מטוסים אמריקנית וגורם לכך להיראות כמבצע איראני . הסוכן העיראקי הנ"ל חזר והופיע בספר המשך  של פטריק רובינסון בשם  צוללת רפאים (מאנגלית יורם צלקובניק הוצאת אריה ניר, 2000)  .שבו חוסל סופית וכעת בספרי ההמשך בסדרה יכולים הגיבורים האמריקני להתפנות לאויב האמיתי הסינים .
.

בספר של  Lichtman, Charles.  The Last Inauguration
סאדאם מרחיק לכת באמת  ונוקם בניסיון התנקשות בחייו בהוראה לטרוריסט המפורסם קרלוס התן לצאת לרוצח את נשיא ארה"ב בוש ,אך נכשל .לעומת זאת הוא הצליח באותה מטרה בספר אחר שפורסם באותה השנה ,1998  .The Kill Box.  של כריס סטיוארט , שבו נשיא ארה"ב לשעבר ג'ורג' בוש הראשון נרצח בנשק ביולוגי של סאדאם כנקמה על מלחמת המפרץ הראשונה וסוכנים מערביים יוצאים לחטוף מעיראק את האיש האחראי .לאורך שנות התשעים הוצג סאדאם כאיום הערבי המוסלמי העיקרי על שלום העולם .מאז הוחלף סאדאם בבן לאדן ובנציגי אל קאעידה אבל סוגי הסיפורים וסוגי מבצעי הטרור לא השתנו ורק קיבלו ריאליה מפחידה שלא הייתה להם בעקבות הפיגוע במגדלי התאומים .

מותחנים באנגלית על סאדאם

 

 

Mason, David. Shadow Over Babylon. Dutton, 1993, 1995.
U.S. security expert Ed Howard, a Special Boat Service veteran, agrees to take on the assassination of Saddam Hussein for a $ 10 million pay off.

Forsyth, Frederick. The Fist of God. New York: Bantam, 1994. Corgi Books, 1995..
After the invasion of Kuwait, a British agent is sent to Baghdad to assess the situation and build a resistance movement. He learns that Saddam has a doomsday weapon he is planning to use against the Coalition Allies when they launch Operation Desert Storm.

 

Ignatius, David. The Bank of Fear. London: Headline, 1994. New York: Avon, 1995.
Sam Hoffman, an American financial investigator, and Lina Alwan, an Iraqi citizen working in London, set out to find the fortune of a dead Iraqi dictator.
Drury, Allen. A Thing of State : a Novel. New York : Scribner, 1995.
A U.S. Secretary of State is forced to confront the leader of an oil-rich Middle East country that has obtained nuclear weapons and threatens to invade a neighboring nation.
Pineiro, R. J.Retribution. New York: Tom Doherty Associates, 1995.

 


Iraq's president SadAam Hussein has managed to assemble three atom bombs to drop them on American cities. An American aviator and a beautiful Israeli agent team up to stop him but not before Baton Rouge, Louisiana, is attacked with nuclear weapons.
Bury, Stephen . The Cobweb. New York: Bantam Books, 1996.
As the Gulf War approaches, Iraqi agents in the U.S. prepare biological terror. The plot is discovered by Sheriff Clyde Banks as he investigates the murder of an Arab student in an agricultural college in Iowa.
Freemantle, Brian. Bomb Grade. New York : St. Martin's Press, 1997.
In Moscow, British agent Charlie Muffin joins forces with operatives of the Russian ministry of interior to retrieve plutonium stolen by local gangsters. The plutonium is destined for Iraq and there is enough of it to make three dozen atom bombs.
Robinson, Patrick. Nimitz Class. 1st Ed. New York: HarperCollins, 1997. Recorded Books, 1997.
In 2002, an American aircraft carrier in the Arabian Sea is sunk by a nuclear torpedo with the loss of 6,000 hands. The U.S. retaliates with an attack on an Iranian submarine base, but as Lieutenant Commander Billy Baldridge discovers the real culprit is a lone Iraqi submariner.
Stevenson , Robert Louis. Torchlight. New York: G.P. Putnam's Sons, 1997.
A terrorist organization is recovering gold from a ship wreck to finance Iraq's missile program. Two CIA agents pose as deep sea divers to find the same treasure.
Lichtman, Charles. The Last Inauguration. Hollywood, Fla.: Lifetime Books, 1998.
In retaliation for an attempt on his life, the Iraqi dictator Saddam Hussein orders the assassination of the U.S. president. The job is given to Carlos-the-Jackal, but a former CIA agent will make sure he won’t succeed.
Stewart, Chris. The Kill Box. New York: Evans, 1998.
After ex-president George Bush dies, a victim of Iraqi germs, an airborne operation is mounted to abduct from Iraq the man responsible. From him, the government hopes to learn the location of hidden germ sites in the U.S.

Flem-Ath, Rose. Field of Thunder. Toronto: Stoddart, 1998.
August Riley of the CIA is on a mission to destroy Iraqi biological weapon. He receives the needed help from Zuleika Maher, the estranged wife of the scientist who developed it.
סך הכל במהלך שנות התשעים פורסמו כ-15 רומאנים שהיצגוו את סאדאם כאיום מתמשך על המערב . רומאנים וספרי בדיון על סאדאם חוסיין בעברית

והנה רשימה שלהם :

van dorn mission bagdad

ריצ'רד ון-דורן  ( שם בדוי ?) המשימה בגידה : פרשת ריגול על רקע הכור האטומי בעיראק תגא, תל אביב , 1983.
כל בדיחות סדאם ,הוצאת סקאד ,בגדד, 1991. ( חוברת של 18 עמודים של בדיחות על סדאם וכל בני משפחתו )

דוד אבידן המפרץ האחרון :שירי סופת המדבר ושבעה שירי רקע ספרי המאה השלושים ,תירוש,1991.  קובץ השירים העברי היחיד שבו מככב  שבו "מככב " סאדאם חוסיין )

 

nakdimon 1
,שלמה נקדימון ועירית עמית פירצה בשמי בגדד ידיעות אחרונות , 1991.


יגאל מוסינזון חסמבה בעלילות מלחמת המפרץ . מספר 43 בסדרה. צייר גיורא רוטמן. הוצאת שלגי , 1992.חסמבה נאבקת בסאדאם חוסיין בתקופת מלחמת המפרץ . החסמבאים נשלחים במטוס "החמקן " המתקדם בידי הגנרף שוורצקוף להרוג את סאדאם חוסיין בבונקר שלו . אך בדרך נשבים בידי כנופיה עיראקית . הם מצליחים להשתחרר ולחזור לישראל ושם הם לוכדים כנופיית מרגלים עיראקית .
"און שריג " ( שרגא גפני ) דנידין הרואה ואינו נראה משגע את סאדאם . אופוס. 1991.(פרק מספר זה
הופיע לראשונה תחת השם "דנידין במערב עיראק " בעיתון "ידיעות אחרונות -עיתון תל אביב" 15.2.91 עם איורים של מ. אריה ).. הספר אוייר בידי פזית מלר-דושי .הספר הבא אחרי ספר זה אמור היה להיות דנידין מנהל את מלחמת המפרץ" אך הוא לא יצא לאור .
משה אלון הרשע מבגדד צייר אבי כץ ,סדרה פוליטית לילדים ,1992.
יעקב אבישר 100 ק"מ מבגדד הוצאת רשפים ,1993.
סיפורם של סוכני בכ"ה (ביטחון כלל העולם ) המיומנים הנועזים ואמיצי הלב שתוך שיתוף פעולה עם בגדדים טובים הצליחו להומציא את הדיקטטור העיראקי ממיטתו בבגדד ,להטיסו למקום מבטחים ,כדי להעמידו למשפט העמים וביצעו את העונש שנגזר עליו.
ח. דוד בעקבות הטילים מעירק :סיפור שהיה במלחמת המפרץ ירושלים ,1993. סיפור מתח חרדי שמערב את דיוני המלחמה של סדאם עם הרפתקאותיה של משפחה חרדית בזמן המלחמה.

 

דיויד מייסון צל מעל בבל ,תרגם יוסף אשכול , הוצאת ספריית מעריב, 1993.

תקציר :

ב-29 בספטמבר 1991 נפגשים איש עסקים בריטי ושר בממשלת בריטניה, הם יוזמים וזוממים קשר לרצוח את סדאם חוסיין.
בתחילת אפריל 1992 מסתננים לסעודיה, תשעה אנשים. שבועיים וחצי לאחר מכן עוברים שישה מהם את הגבול לעיראק.
ב-28 באפריל 1992 נורות בכפר תיכרית, כ-130 קילומטרים צפונית לבגדד, שלוש יריות מרובה צלפים ארוך-טווח. שלושה אנשים נהרגים. באמצעי התקשורת אין זכר לתקרית, אבל העיתונות עוסקת בספקולציות מעוררות חשד על מקום הימצאו של סדאם חוסיין.
אדם אחד מצליח לאתר את הקושרים שחדרו מבעד למבוך קווי ההגנה הבלתי חדירים ביותר בעולם. גורלם יתגלה לקורא רק בעמודים האחרונים של רומן המתח המרתק.

 

 

 

פרדריק פורסיית אגרוף האל עברית מיכאל אביב , הוצאת שלגי , 1994.

תקציר :הספר עוסק   במלחמת המפרץ  ובנסיונותיו של שליט עיראק,סאדאם חוסיין להשיג  נשק להשמדה המונית  שם הספר נגזר מתותח האמור לשמש כנשק יום הדין המצוי בידי העיראקים. את הספר הקדיש המחבר, בין השאר, לאלמנות וליתומים של רגימנט ה-SAS.
דיויד אינגטיוס המרגל התמים עברית שלומית קדם ,הוצאת לדורי , 1994.

המרגל התמים דיוויד איגנטיוס ספרי מתח וריגול הוצאת לדורי – ספרי מתח וספרי ריגול.

המוסד בפעולה סיפור אמיתי סיפור ריגול אמיתי המערב את כל מערכות הביון הבינלאומיים במצוד של המוסד הישראלי

אחר סוכן אמריקאי שמרגל עבור עיראק.

אנדרי סוסאן המזימה הסופית  תירגם מצרפתית סמי גרינשפאן  הוצאת גלי אלפה תקשורת ,1996.

ביום  הכיפור 1999 ישראל חותמת על הסכם שלום עם מדינות ערב כולל עם שליט עיראק אך הסכם

שלום זה מתגלה כמזימה להשמיד את ישראל באמצעות מדינות המערב והותיקן.בין ישראל ומדינות ערב מתנהלת מלחמה  ניפתחת מילחמה שבמהלכה נהרג נשיא עיראק הבוגדני.

פטריק רובינסון פיגוע ימי (1997  ) מאנגלית יורם צלקובניק הוצאת אריה ניר, 1999.

סוכני הצי האמריקני נלחמים בטרוריסט עיראקי שליחו של סאדאם שהשמיד נושאת מטוסים גרעינית .
פטריק ררובינסון   . צוללת רפאים מאנגלית יורם צלקובניק הוצאת אריה ניר, 2000

שובו של טרוריסט העל העיראקי שהפעם מעלים צולת אמריקנית.

עמיחי שפירא יום הדין :   רומן אפוקליפטי /    תל-אביב :   חלונות,   2002   תשס"ב.

סיפור עתידני שנפתח בכיבוש המדינה בידי צבאות סאדאם חוסיין ובניו ברצח של המוני ישראלים ואונס המוני ישראליות .אך הכוחות העיראקיים העיראקים  מגורשים עד מהרה  מישראל ומכאן נמשכת העלילה ומתארת את תולדות המדינה בעשורים הבאים.

 

.

פרשת הפצצת הכור הגרעיני בעיראק

Perlmuter., Amos, Michael Handel and Uri Bar-Joseph. Two minutes over Baghdad London : Corgi Books, 1982.
וייסמן,סטיב והרברט קרוסני הפצצה האיסלאמית תרגום דפנה לוי עם אחרית דבר מאת אהוד יערי ,אדם, 1982.

נקדימון ,שלמה תמוז בלהבות :הפצצת הכור העיראקי –סיפור המבצע עידנים, 1986. מהדורה מורחבת ומעודכנת ,1993.

Ben –Porat,Yeshayau and Uri Dan OPERATION BABYLlON . Balland, Paris 1986 McKinnon, Dan. Bullseye One Reactor. The Story of Israel's Bold Surprise Air Attack That Destroyed Iraqi's Nuclear Bomb Facility (Shrewsbury, England: Airlife Publishing Ltd., 1987

•  Herman Wouk The Glory, •

סיפורם של בני משפחה ישראלית משנות השישים ועד להפצצת הכור הגרעיני שבו הם מעורבים .
. קלייד, רודג'ר ו הפשיטה על הכור, הוצאת אריה ניר, 2005

ספרי עיון על סאדאם בעברית

אפרים קרש ואינרי ראוטס צדאם חוסיין :ביוגרפיה פוליטית עברית עמנואל לוטם ,מערכות ,1991.

sadam biogrsphy

לאותר, ויליאם תותח על: סיפור חייו ומותו המיסתורי של ג'רלד בול תרגם עימנואל לוטם, ספרית מעריב, 1991.

 


לינדקר, הנס וריכרד ריקלמן יצואני המוות :שערורית החימוש הגרמני במזרח התיכון תרגום מגרמנית גבי ברון , עידנים, 1991. ( על החימוש הגרעיני הכימי והביולוגי של עיראק).

מאיר כהן סופה במדבר : המטוסים, הטילים והפצצות החכמות המשתתפים במלחמת המפרץ מודן ,1991.
נחם שחם וצבי רענן (עורכים ) מלחמה במפרץ :קובץ מסות , הוצאת ספריית הפועלים ,1991.
שלמה פרנקל סופה במדבר:הסיפור האמיתי הוצאת ציטרין,1991.

בוב סיימון ארבעים יום עברית יונתן פרידמן,ספרית מעריב ,1992.

תקציר : ארבעים יום היה בוב סיימון, עיתונאי ה-סי.בי.אס שבוי בידי העיראקים במלחמת המפרץ. תמונה מיוחדת של מלחמת המפרץ מ'בפנים'.

עמנואל חסידוב מלחמת המפרץ :יומן אירועים סער ,1993.

תקציר :

מלחמת המפרץ היתה מלחמת שלושים מדינות העולם הנאור, מדינות החופש והשוויון, נגד רודן חשוך ואכזר מבגדד, אדם שאין גבול ליצר השלטון שלו, אשר גרם לחורבן והרס ואחראי למותם של רבבות בני אדםד ללא חמלה ורחמים.  סדאם חוסיין הצליח לשרוד אחרי שתי מלחמות נוראות.   הספר מרכז תיאור היסטורי של תקופת מלחמת המפרץ, ומתוארים בו אישים ומדינאים בעל שם עולמי מכל רחבי תבל.
עמנואל לברן  סופה ושברה :מלחמת המפרץ השנייה והשלכותיה האסטרטגיות,אוניברסיטת בר אילן,1993.
נ.שפרכר "מלחמות אני עשיתי " : יומן אירועי מלחמת המפרץ חלק א' –נפילת הטילים על הארץ והתוצאות . חלק ב' :המאוראותש קדמו למלחמת המפרץ בני ברק תשנ"ג .

אנדי מקנאב בראבו שתיים אפס :סיפורה האמיתי של יחידת קומנדו בריטית הוצאת כתר, 1994. עלילות איש קומנדו בריטי במלחמת המפרץ.הוסרט לסרט.

 

הוסרט לסרט.

 

 

צפו במקדימון הסרט הקולנועי מ-1999

 

 

 

משה ארנס מלחמה ושלום במזרח התיכון 1988-1992. מאנגלית רמי טל הוצאת ידיעות אחרונות ,1995.
סימה (סילמן ) שכטר ניסי מלחמת המפרץ :כתבות ,ראיונות ,עדוויות וצילומים על הניסים והנפלאות שהתרחשו בימי מלחמת המפרץ ובשיגור הטילים מעירק לישראל מכון הכתב ,ירושלים ,תשנ"ה .
עופרה בנג'י עיראק של צדאם :שיח פוליטי ושפת הכוח הקיבוץ המאוחד,1996.
רוברט ה. סקילס ניצחון ודאי במדבר:צבא היבשה במלחמת המפרץ תרגום וביאור יגאל אייל ,הוצאת מחלקת ההיסטוריה , צה"ל ,1997

וליאם ג.פגוניס עם ג'פרי ל' קרוקשנק    גלגלי הסופה :מלחמת המפרץ הפרסי 1990-1991: לקחי מנהיגות ולוגיסטיקה ממלחמת המפרץ. תרגום ברוך קורות ,הוצאת מערכות ,1998.

 

אנתוני ה.  קורדסמן   אברהם ר' וגנר     מלחמת איראן-עיראק :   לקחים של מלחמה מודרנית / עברית עמנואל לוטם    תל-אביב :   מערכות,   1998

 

תומאס א. קינ אליוט א.כהן  סופה בשמי עיראק:המערכה האווירית במלחמת המפרץ עברית מיכאל גוגנהיימר , הוצאת מערכות ,2000.

 

סעיד ק. אבוריש סאדאם חוסיין פוליטיקה של נקם עברית אריה חשביה ,מטר 2000 תשס"א.

 

 

 

סקוט ריטר סוף המשחק :פיתרון בעיית עיראק אחת ולתמיד תרגום בארי דיוויס , גפן 2000

 

 

שאול שי ( עורך ) העימות העיראקי ישראלי 1948-2000. הוצאת משרד הביטחון ,2002

שרית פליסוווסר סדאם חוסיין ומלחמת המפרץ על פי התיאוריה הרציונלית עבודת גמר ,אונ' בר אילן ,2002.
גי אביאד ,יוזמות המלחמה של סאדאם חוסיין :1980,1990 במבט השוואתי עבודת גמר אונ' בר אילן , 2003.
רונן זיידל תכרית והתכריתים : עיירה פרובינציאלית, קהילה רגיונלית ומדינה בעראק במאה ה-'20 עבודת גמר ,אונ' חיפה ,2004.
משה גרונדמן ושי פלדמן (עורכים ) לאחר המלחמה בעיראק משרד הביטחון ההוצאה לאור , 2004.
מיכאל אפל עיראק מלוכה מהפכה רודנות האוניברסיטה הפתוחה, 2005.

רחל חיו בין הפטיש לצדאם :השיח הציבורי בתקשורת הערבית ערב מלחמת ארה"ב-עירק במרץ 2003 עבודת גמר, אונ' בר אילן,2006.

 

פסח   מלובני  מלחמות בבל החדשה :   עלייתו ונפילתו של הצבא העיראקי בעת החדשה /    מערכות (משרד הביטחון),2009

 

תקציר :

בשלושת העשורים האחרונים לקיומו, שחפפו לשנות שלטונו של צדאם חוסין בעיראק, לחם צבא עיראק במלחמות קונוונציונליות רחבות היקף. בראשית התקופה הזו נלחם צבא עיראק נגד צבא איראן במלחמה הארוכה ביותר במאה ה-20 – מלחמה שנמשכה שמונה שנים. מלחמה זו הסתיימה בניצחונו של צבא עיראק, אך רוב מטרותיה לא הושגו. לאחר מכן התמודד צבאה של עיראק פעמיים עם קואליציה של צבאות בראשות ארצות הברית, ופעמיים ניגף.
כדי לעמוד באתגרים האלה נבנה צבא עיראק לממדי ענק: הוא כלל יותר מ-50 דיוויזיות, הוא מצויד בכמויות עצומות של אמצעי לחימה, ושועבדו לו רוב משאבי המדינה בחומר ובכוח האדם.
רק מחקרים מעטים פורסמו על מלחמת עיראק-איראן, ושתי המלחמות של מדינות הקואליציה בעיראק תוארו לרוב רק מן הצד שלהן.
הספר מלחמות בבל החדשה מתאר אל המלחמות האלה מן הצד של עיראק. הוא פורש את תהליכי בניין הכוח של צבא עיראק ומבהיר את מקומו של הצבא בחזונו האישי של צדאם חוסין, שראה בעצמו מעין נבוכדנצר מודרני המחדש את ימי האימפריה הבבלית. בכך משמש הספר מסמך ייחודי המאפשר להבין את התפיסות והערכים של הפיקוד הבכיר בעיראק ואת תהליכי בנייתו וקריסתו של הצבא.
אל"ם (מיל´) פסח מלובני שירת במשך שנים רבות בתפקידי איסוף ומחקר בכירים בקהילת המודיעין. כיום הוא חוקר עצמאי של היסטוריה צבאית

קישורים רלבנטיים

סאדאם בויקיפדיה באנגלית

סאדאם בויקיפדיה בעברית

דרכו של סאדאם

חייו ומותו של סדאם

הייתי פילגשו של סאדאם

 

קישורים על סאדאם כסופר

זוביבה וסאדאם חוסיין

 

זביבה והמלך הגירסה התאטרלית

זוביבה והמלך המחזמר

זוביבה והמלך סדרת הטלוויזיה

 

צא החוצה ארור

צא החוצה ארור המהדורה היפנית

 

ספרי סאדאם בתוכנית הלימודים

סאדאם אספן ציורי פנטזיה

אוסף הציורים של סאדאם

רומאנים על עיראק

המיתוס של עראפאת

קריקטורה מאת שלמה כהן .

 

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

15 תגובות על “סדאם חוסיין -הקצב מבגדד”

באמת,מהו ההבדל בין הקצב מבגדד,והקצב מארה"ב?האם זה השוחט אנשים בסכין ,הורג בקליעי הרובה,ומתעלל בגוויות לפני ההמון,שונה מזה המטיל פצצה "מתוחכמת" של שני טון על אזרחים עירקים ,בלי ללכלך את ידיו,בצורה "נקייה "?
מדוע אתה עושה הנחה לזה שבא ממרחק(בוש) כדי להתערב בעניין לא לו,אבל כן יורד(בעזרת הדמוניזציה) על הקצב מבגדד? אה,הבנתי.זה שבא מארה"ב,בא ל"שחרר" את האזרחים העירקים מעול הדיקטטור.
As societies grow decadent, the language grows decadent, too. Words, are used to disguise, not to illuminate, action: you liberate a city, by destroying it. Words are to confuse.

Gore Vidal

מעניין איפה הוא וארצו(בוש וארה"ב) היו לפני עשורים, כאשר צדאם טבח באזרחיו.אז יפה.באו ל"שחרר",ובדרך הרגו ורצחו מאות ואלפים,וגם ערערו את המצב בעירק,בצורה שלא רואים איך לפתור את הבעיות.

אז באמת ,מהו ההבדל בין הקצב מבגדד,לבין הקצבים של האימפריות למינהן,אשר יוצאות ומתערבות בעניינים לא להן?

הנה סיפור קטן מהספר The City of God של Augustine.

In his book The City of God, he used the tale of Alexander the Great and the captured pirate to remind Romans that they, too, manipulated the language in order to mask the similarities between themselves and their enemies. Alexander was reported to have queried a captured pirate, "What's your idea, in infesting the sea?' to which the pirate responded, 'The same as yours, in infesting the earth. But because I have a tiny craft, I'm called a pirate. Because you have a mighty navy, you're called an emperor.' As Augustine put it pithily, 'Remove justice, and what are kingdoms but large scale gangs of criminals?' His earlier training as a professional rhetoric enabled Augustine to recognize the power of words like 'enemies', and the visceral emotions which the word 'pirate' was intended to elicit in the audience. He saw the ways in which language could be used systematically and deliberately to dehumanize those whom the powerful seek to destroy. In The City of God he pointed out that political leaders consistently employed such loaded terms when they wished to soften up the public to accept the need for war. By publicizing such rhetorical techniques, known in the modern world as propaganda, Augustine hoped that Christians would learn to recognize the ploy, to see through the propaganda, and to refuse the uncritical allegiance to the state which such language aimed to produce.

http://www.billstclair.com/blog/comment/reply/3440?quote=1

Without justice, what are kingdoms ,but great robber bands? What are robber bands, but small kingdoms? The band is itself made up of men. Is ruled by the command of a leader, and is held together by a social pact. Plunder ,is divided in accordance with an agreed upon law. If this evil increases by the inclusion of dissolute men to the extent that it takes over territory, establishes headquarters, occupies cities, and subdues peoples, it publicly assumes the title of kingdom! This title is manifestly conferred on it, not because greed has been removed, but because impunity has been added. A fitting and true response was once given to Alexander the Great by an apprehended pirate. When asked by the king what he thought he was doing by infesting the sea, he replied with noble insolence, "What do you think you are doing by infesting the whole world? Because I do it with one puny boat, I am called a pirate; because you do it with a great fleet, you are called an emperor."

St. Augustine,
The City of God,
Book IV, Chapter 4[/quote]

שלא היה צריך לעשות כלום ולתת לסאדאם להמשיך לפעול כרצונו?
כתבות עיתוני סוף השבוע מלאות בהכאות על חטא שלאחר מעשה ,אבל ברודנים כמו סאדאם צריך להיאבק ,בדיוק כמו שבהיטלר היה צריך להיאבק בזמנו .
ואם יקום רודן מסוכן אף יותר מסאדאם בעיראק איזה איש אל קאעידה שיקים חליפות מוסלמית כי אז צריך להיאבק גם בו .

פינושט?מי עבד עם נורייגה?מי עבד עם בטיסטה?מי עבד עם משטר האפרטהייד של דרום אפריקה? איפה העולם ,כולל אותך,את הכותב,ארה"ב,ובוש,כאשר הסינים מחסלים את טיבט?איפה היתה ארה"ב לפני 2001 ,כאשר משטר הטליבן התעלל בנשים האפגניות? מדוע "נזכרו" בארה"ב,בנשים האפגניות רק לאחר 2001 ? אני יודע.כי הייתי בארה"ב כאשר בשנת 1999 ושנת 2000 באו
ארגוני נשים לקונגרס בארה"ב, ואשר העלו את הטענות על התעללות הטליבן בנשים האפגניות ,אולם אותן נשים נפלאות הוצגו בתקשורת ובקונגרס כ…:"פעילות פמניסטיות קיצוניות".
נזכרו להעלות את נושא הנשים המוכות והנרצחות באפגניסטן,רק לאחר 2001 .לאחר ההתקפה על התאומים.למה? נו,כמובן.למטרת תעמולה.כדי לומר: אנו יוצאים לאפגניסטן,כדי ל"שחרר" את הנשים האפגניות המסכנות.

למספר 666 אוכל לומר.

The West won the world ,not by the superiority of its ideas, or values, or religion. But rather by its superiority in applying organized violence. Westerners often forget this fact. Non-Westerners NEVER DO."

אתה יודע מי אמר את המשפט הזה?

לא אחר מ Samuel P. Huntington.
זה שטבע את המונח:מלחמת הציביליזציות.

רק מסיבות של צדק ,אבל בכל מקרה האיש היה מסוכן .
במנהיגים שהם מסוכנים לטווח הארוך יש לטפל .
אני מסכים יש כאן שאלה חמורה מאוד מיהו מנהיג שהוא מסוכן לטווח הארוך ומי לא ( האם קים איל סונג למשל הוא מנהיג מסוכן לטווח הארוך ? ) ואני שמח שלא אני צריךל לטפל בהם .
ובאשר לכל ההלקאה העצמית על חטאי המערב עייפנו צמזה.
הבא ונזכיר שהמערב לאחר שהשמשיך במסורת עתיקת הימים של העבדות היה הראשון בהיסטוריה שיצא כנגד העבדות במאה ה-19 כתוצאה מהמאמצים של אירגונים שונים להביא לביטול מוסד מביש זה.
האיסלאם אגב מעולם עוד לא פתח את פיו כנגד העבדות והיא ממשיכה להתקיים בתוכו כמאז ומעולם
על פי הכללים שלך מן הראוי היה לתת לעבדות להמשיך להתקיים על מנת של "לפגוע בהתפתחות
הטבעית של תרבויות " וכיוצא באלו שטויות מבית מדרשו של סעיד .
אני שואל את עצמי כמה זמן הרעיונות של סעיד ימשיכו להתקיים בכלל באקדמיה בעמדה דומיננטית כפי שהם היו עד עכשיו לאור כשלונם הגורף בהסברת מה שאנו רואים מסביב.
הערכתי :עוד שנים ספורות בלבד.

מאמר מרתק. אני מתרשם שהספרות הרודנית העירקית לא שונה באיכותה ומסריה מהספרות הישראלית נוסח דנידין וחסמבה. עוד נקודה ברשימה ההולכת ומתארכת של נקודות דומות בין חוסר הנאורות אצלנו, אצלם, ואצל אחרים (אמריקה כבר אמרנו?).

קראתי בהנאה את מה שכתבת. נו, טוב, כבר שנים שאני אוספת חומר על סדאם חוסיין וכתבתי עליו רבות ביומני. חוץ מחומר מהעיתונות בארץ, יש לי המון חומר מהרשת ( כולל חלקים גדולים ממה שהבאת לפנינו), בזמנו הקלטתי את הביוגרפיה של הסדאם מערוץ ההיסטוריה. וכמובן שיש לי גם כתבות מאומדיה וכדומה בנושא.
מה לומר? העריץ היה פסיכופת. אפשר לתלות את זה ברקע שלו ואפשר לתלות את זה במנטליות מסוימת כמו האמונה שהוא ממשיך דרכם של מנהיגים היסטוריים שונים.
אם אפשר לומר משהו נוסף, בניו עודאי וקוסאי המשיכו את דרכו והיו אפילו יותר מופרעים ואכזריים ממנו … חתניו וחלק מבני משפחתו הוצאו בשלבים אלה ואחרים להורג. כנראה שהיו לאיש קווי אופי דומים דווקא לכמה מנהיגים ורודנים מערביים כמו סטלין והיטלר.
בדיוק כמוהם סדאם היה פרנואיד ולא האמין לרבים מאנשי חסותו. מעניין פעם לעשות על זה מחקר מעמיק.

למעשה צודק מי שאמר שסדאם קבל בזמנו סיוע מארצות הברית. למעשה הוא קבל מהאמריקנים יותר מסיוע. הוא למד על הטכנולוגיה המערבית וכך למעשה הערים על מטוסי ארצות ברית במלחמת המפרץ הראשונה. ברשת הטלויזיה סי אין אן זה הצטלם יפה. ההפצצות השונות וזה נראה אפילו די אמין למרות שלמעשה סדאם ידע איך להסוות את הטילים שלו וגם לנצח למעשה את הפטריוט שהיה יותר עלה תאנה מטיל מבצעי נגד סקאדים.
העזרה לסדאם לא באה משום שהאמריקנים אהבו אותו או העריצו את דרכו הנלוזה אלא משום שהם פחדו מאוד מאיראן. והאיראנים צוחקים עד היום על הסיפור הזה, כי בעצם גם כיום הם האיום האמיתי על שלום המזרח התיכון. למעשה היום נוצר מצב מגוחך עוד יותר כי האמריקנים תלויים באיראן כדי לסיים בצורה סבירה את המלחמה הבלתי נגמרת בעיראק.
אם חושבים באופן הגיוני אחמדינג'ד יותר מסוכן מסדאם גם כשסדאם היה בחיים. אחמדינג'ד יותר ערמומי מסדאם.
ולמעשה איראן הייתה תמיד הרבה יותר מאיימת מעיראק. מוזר שסדאם השאיר לאיראנים את המטוסים של עיראק בימי מלחמת המפרץ הראשונה. עד היום המטוסים שם. הם לא שבו לעיראק.
ולסיום – סדאם היה צריך להירקב בכלא. רצוי בכלא מבוצר במדינה זרה. המשפט היה צריך להתנהל בהאג. אני בטוחה שגם כמה וכמה משפחות מישראל היו מגיעות לשם בגלל נזקי המלחמה ההיא.
המוות והצילומים ממכשירי הסלולאר עשו בדיוק מה שסדאם היה צריך ברדתו מבמת ההיסטוריה.

קודם כל הקישור של "צדאם הנאצריסט האחרון" הוא מאת יוחאי סלע ולא מאת שאול שי. הערה שנייה היא לגבי הכינוי הקצב מבגדאד,סדאם חוסין הרוויח את הכינוי ביושר האיש הביא למותם של מילונים והיה ככל הנראה הרוצחה הגדול ביותר בתקופת סוף המאה ה-20 וראשית המאה ה-21 הוא פתח במלחמת איראן עראק מהמלחמות העקובות מדם ביותר אחרי מלחמת העולם השנייה הוא בה השתמש לראשונה בנשק כימי (לא נעים להגיד אבל הוא היה מספיק רע בשביל לגרום לאיראנים להראות כטובים)? הוא השתמש בנשק כימי נגד אזרחי מדינתו הכורדים בחלבג'ה הוא טבח בכורדים ובשעים מספר פעמים.הסיכום הכללי של בני אדם שנרצחו בפקודתו מוערך במליון וחצי (לא כולל חיילי מלחמת איראן עראק וכוית). נחמד לנפנף בתמיכה האמריקנית בכל מיני דגי רקק דרום אמריקניים או במשטר האפרטהייד בדרום אפריקה שאני יכול למנות כמה וכמה משטרים הרבה יותר גרועים ממנו שקיימים היום (סודאן, ערב הסעודית), שאפילו דרום אפריקה של היוםמקיימת איתם יחסים טובים אבל משטרו של צדאם עמד בשורה המשטרים הגרועים בהיסטוריה

http://www.gwu.edu/~nsarchiv/NSAEBB/NSAEBB82/

Shaking Hands with Saddam Hussein:
The U.S. Tilts toward Iraq, 1980-1984

National Security Archive Electronic Briefing Book No. 82

Edited by Joyce Battle

February 25, 2003

Shaking Hands: Iraqi President Saddam Hussein greets Donald Rumsfeld, then special envoy of President Ronald Reagan, in Baghdad on December 20, 1983.

Prolonging the war was phenomenally expensive. Iraq received massive external financial support from the Gulf states, and assistance through loan programs from the U.S. The White House and State Department pressured the Export-Import Bank to provide Iraq with financing, to enhance its credit standing and enable it to obtain loans from other international financial institutions. The U.S. Agriculture Department provided taxpayer-guaranteed loans for purchases of American commodities, to the satisfaction of U.S. grain exporters.

The U.S. restored formal relations with Iraq in November 1984, but the U.S. had begun, several years earlier, to provide it with intelligence and military support (in secret and contrary to this country's official neutrality) in accordance with policy directives from President Ronald Reagan. These were prepared pursuant to his March 1982 National Security Study Memorandum (NSSM 4-82) asking for a review of U.S. policy toward the Middle East.

למי אכפת?
לא לזה שכינה עצמו למי אכפת.מה אכפת לו.זה לא החיים שלו.

ואגב אני זוכרת שבמלחמת המפרץ היה ממש עידוד לשנוא את סדאם ולאחל למותו.
העידוד הזה הגיע ישירות ממורים ומשידורי הטלויזיה שכוונו לילדים, הייתי אז בכיתה ו' ואני זוכרת איך על הניילון שכיסה את חלון החדר האטום שלנו היו קריקטורות שלו ואפילו קו ריק שנועד לתאריך פטירה.
לא שהשנים הולידו חיבה חדשה לאיש אבל זה נראה לי היום ככה מוגזם משהו….

הספר יצא יפה ומפחיד וזה מה שאני אוהב בקיצור תודה רבה לאון שריג שכתב את הספר ואני מקווה שירשום עוד הרבה כאלה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

8 + two =