web analytics
קטגוריות
ספרות פופולארית קומיקס

צופן נחמן מברסלב כסיפור קומיקס

שי צ'רקה בסיפור קומיקס ראשון מסוגו על נחמן מברסלב על ארץ ישראל בימי נפוליון ועל העיר עכו.

שי צ'רקה יצר את אחד מסיפורי הקומיקס השאפתניים ביותר שהופיעו אי פעם בשפה העברית , סיפור בלי מילים שבמרכזו עומדים חייל יהודי בצבא נפוליאון ורבי נחמן מברסלב . סיפור יותר מידי שאפתני עבור הקהל שאליו יועד.

.

הרב מספר הסיפורים נחמן מברסלב זכה לאחרונה לשחק תפקיד חשוב במקום לא צפוי ,בספר קומיקס יוצא דופן ושאפתני במיוחד של האמן שי צ'רקה .

צ'רקה התפרסם הודות לסדרת סיפורים הומוריסטיים  על עלילות הגיבור מתקופת המשנה והתלמוד ,והתנ"ך בבא ,וגם על הודות הבלש  בתקופות שונות של התנ"ך יהוצפן …

אולם ספרו "פתקאות מהשמיים" הוא שונה מאוד מכל מה שיצר עד כה ועם שאיפות גדולות לעין ערוך . ובראש ובראשונה משום שזהו סיפור העומד  לחלוטין  בפני עצמו עם התחלה וסיום ברורים מאוד . .
זהו מעין סיפור היסטורי משעשע ללא מילים( !) הנסמך על אמרותיו של רבי נחמן מברסלב אם כי זה הוא רק דמות משנית אבל נוכחת תמיד בעלילה .

הסיפור עצמו ומספר את עלילותיו של יודקה נער יהודי מפולין המוצא את עצמו מגוייס בעל כורחו ( למעשה נחטף ) לצבא נפוליון המצביא הצרפתי ויוצא למסע הרפתקאות  וקרבות באירופה במצרים ולבסוף בארץ ישראל תוך שהוא מתמודד בדרך עם בעלי חיים ובני אדם .

יודקה מוקסם מהתרבות המערבית חילונית שאותה מייצג נפוליון אלא שבדרך הוא מקבל כל הזמן בדרך מיסתורית מהשמיים פתקאות מוזרות מהשמיים עם אימרות (אמיתיות ) של נחמן מברסלב .

אימרות אלו יוצרות סוג של "צופן " שאותו על יודקה ( והקורא ) לפענח במהלך הסיפור והן משכנעות לבסוף את יודקה להתמודד שוב עם ערכי התרבות שאותה עזב . ולבסוף הן משכנעות את יודקה לחזור בתשובה, לנטוש את תצבא נפוליאון ולחזור ליהדות .
בסיפור של יודקה יש .רמז ברור לסיפור המודרני של הרב אודסר חסיד ברסלב שטען שקיבל פתקה מהשמיים עם אמרות שונות של נחמן מברסלב שהפכו אחר כך לסיסמה המפורסמת "נ נח נחמ נחמן מאומן "שאותן אנו רואים כיום בכל מקום . .

זהו בהחלט חומר מתוחכם ביותר באופן יחסי ולמעשה הסיפור המורכב והמתוחכם ביותר של צ'רקה עד היום . אלא נראה לי שניסו לשווק אותו בכלל לקהל הלא נכון. הוא היה צריך להיכתב ולהיות משווק לקהל הרבה יותר מבוגר מזה שהוא יועד אליו בידי היוצר וההוצאה.
הסיפור מתאים למבוגרים הרבה יותר מלילדים בוודאי כשהדבר נוגע לחילונים . כמה ילדים חילונים ידעו מיהו נחמן מברסלב ? או יזהו את אימרותיו ואת משמעויותיהן ? ( זה יהיה כמובן עניין שונה לחלוטין לילדים דתיים ).

כפי שזה עכשיו הקורא הממוצע פשוט יגרד את פדחתו במבוכה  אם כי הכותב הוסיף אחרית דבר שבה הוא מנסה להסביר קצת את התקופה ..


נחמן מברסלב שהוא אחד הצירים של העלילה ,מופיע רק בשתי תמונות בודדות  .

ואחת מהן של נחמן מאויים בידי ערבי תהיה לא ברורה לחלוטין לילד ולמבוגר שאינו מומחה בתולדות חייו של נחמן ובאירועים של ביקורו בארץ ישראל מאחר שלא מצורף לה שום הסבר או פירוט .ומה שברור לחלוטין ליוצר לא בהכרך יהיה ברור לקוראים .
מן הראוי היה להפוך את המפגש בין נחמן ובין גיבור הסיפור לדרמתי ובעל משמעות יותר . האימרות שאותן הגיבור מקבל מרבי נחמן ( מסוג "כשאני הולך אני הולך לארץ ישראל " וכו' ) הן אמנם נחמדות אבל גם שטחיות מאוד. קשה לראות איך הן יכולות להביא לטרנספורמציה רוחנית של הגיבור . היה צריך לפרט את העניין ביתר עמקןת .

.

שי צ'רקה

א.א. :איך נוצר הרעיון לסיפור על נחמן מברסלב ?

צ'רקה: הסיפור עצמו אינו על נחמו אם כי הוא ממלא בו תפקיד חשוב .. הרעיון לסיפור נולד כשהיגיעה לידיעתי העובדה ההיסטורית שרבי נחמן ונפוליאון  שחייו ופועלו העסיקו אותי מזה זמן רב למעשה מילדות היגיעו לארץ ישראל בסוף המאה ה-18 באותו הזמן בדיוק . וזה היה הגרעין לעלילה . הרעיון הופיע בדמיוני ויזואלית כפי שנראה כפי שנראה בסופו של דבר ציור העטיפה . חודשים אחר כך יצאתי למילואים, שלושה שבועות של אבטחת ישובים ,ובמהלך השמירות האינסופיות נרקם במוחי הסיפור כולו תוך שאני מקשקש סקיצות בפנקס סקיצות קטן. וכשחזרתי יצרתי את הקומיקס עצמו .זה היה סוג של טריפ נהדר.
אתה ממוצא ברסלבי ?
סבי וסבותי באו מבתים חסידיים אבל לא ברסלב.

א.א. חסידי ברסלב הגיבו באיזו הצורה על הסיפור הזה על מנהיגם ?

צ'רקה: אישתי גילתה פעם לשני חסדי ברסלב שהתדפקו על דלתנו שאני יצרתי את הספר, אחד מהם הכיר היטב את הספר ומאוד התלהב לפגוש בי

יא.א. דוע לך על עוד גרסת קומיקס לסיפורי נחמן ?
צ'רקה : ידוע לי על ספר של אודי טאוב ובו עיבוד למעשיות של ר' נחמן.

א.א. אתה עצמך מתכוון להמשיך לעסוק בנחמן מברסלב ?

ב צ'רקה: בהחלט . סידרה  שלי המתפרסמת בימים אלה במגזין "אותיות" על  חסידות בובקע, יש נוכחות בולטת לדברי ר' נחמן, ועוד ספר שאני עובד עליו, בשלב הסקיצות עדין, נעשה בהשראת מעשייה של ר' נחמן. עיסוקו בעולם האגדה של חז"ל ועולמו העמוק והעשיר, גם בדימיון, מדברים אלי מאוד .

הצרה היא שהסיפור חסר המילים של צ'רקה הוא מינימליסטי מידי דווקא איפה שהיה צריך להרחיב . על הסיפור היה להיות גרנדיוזי ופרטני הרבה יותר משהוא . וכתוצאה "הצופן " עלול להיות מורכב מידי עבור קוראים רבים .
כפי שהוא עכשיו הסיפור "נופל בין הכיסאות" .קשה לדעת עד כמה הילדים שאליהם הוא לכאורה מיועד יוכלו להבין את המסרים המתוחכמים יחסית של הסיפור ואת "הצופן " הטמון בו . ומצד שני הוא לא דרמטי מספיק או אף הומוריסטי מספיק בשביל מבוגרים .
"פיתקאות מהשמיים " הוא ניסיון מעניין ושאפתני ביצירת קומיקס מסוג חדש. ניסיון שאפתני מידי שלא באמת היצליח דווקא בגלל המינימליזם וחוסר הפרטנות והדרמה שבו,ובגלל שיועד לקהל הלא נכון . .
אבל אני מעדיף בכל יום ניסיונות שאפתניים כאלו וכישלונות מפוארים כאלו על יצירות שמראש לא מנסות לחדש ולאתגר.

פתקאות המשמיים

ספר חדש של צ'רקה

שי צ'רקה

המשיח ככובב נולד :הצופן של רבי נחמן

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

10 תגובות על “צופן נחמן מברסלב כסיפור קומיקס”

של העם שלנו ולהבין שההיסטוריה שלנו זה לא רק פוגרומים, רדיפות וכדומה אלא גם יצירה ורוחניות. איני מגדירה עצמי כאדם דתי ממש לא, אבל יש לי נגיעה הן לספרות והן להיסטוריה ואני חושבת שדווקא הספר הלא כל כך ברור הזה יכול לגרות את הקוראים החפצים בידע. יכול מר צ'רקה להוציא מהדורה מתוקנת ולהפנות לקישורים ברשת או בספרים הנוגעים לרבי נחמן מברסלב. הרעיון הוא טוב מאוד כי דווקא הוא יכול לאתגר אנשים שרוצים להכיר באמת כל מיני צדדים ביהדות ולא רק. לפי דעתי הספר הזה, למרות היותו יצירת קומיקס מינימליסטית, יכול להיות אבן פינה מרעננת בעולם שכולו עיצובים פוטושופיים לרוב. ע"ע מצגות הנשלחות במיילים לרוב.
דווקא קומונה או פורום שיקום ברשת וידון בנושא הספר או בכלל בנושאים הקרובים לזה יכול לעשות רק טוב.
ולא רק לרבי נחמן אלא בכלל ליצירה רוחנית מהמאה התשע עשרה ותחילת המאה העשרים.

כשקראתי את הספר לראשונה בספריה, פשוט התעצבנתי על העלילה והאורך הקצר של הסיפור, וקיללתי את הרגע שהשאלתי אותו. ובצדק: זהו סיפור שמצד אחד קל לקרוא אותו (בשונה מהחוברות האפלות של די.סי, ובייחוד מרוול), מצד שני לא ניתן להבין אותו. התכונות של חוברות אפלות כמו חלק מהחוברות של בטמן ובייחוד של ספיידרמן, הן שלא מבינים כמעט כלום מהעלילה, וקשה לקרוא. וכשקל לקרוא וקשה להבין זה מעצבן עוד יותר.. ושלא תבינו לא נכון, זה לא מה שאני חושב על שאר ספריו של צ'רקה. בבא, למשל, קראתי, הבנתי, צחקתי, ואפילו למדתי על המשנה, שעד אז לא ידעתי. אבל ב"פתקאות מהשמים", התחלתי לקרוא בלי לדעת כלום על רבי נחמן, וגמרתי לקרוא בלי לדעת כלום על רבי נחמן. בקיצור, ספר כמעט איום לדעתי.ואכן, הספרים הבאים בסדרה, בבא בתנ"ך, מיתישלח, וכמובן כל מה שקדם לפתקאות מהשמים, היו מעולים. מקווה ששי צ'רקה לא יחזור על טעות כמו פתקאות מהשמים. אבל כמו שאומרים: "זה לא שהקומיקס בישראל עומד על רמה כה גבוהה, עד שקומיקס שגורע מהרמה הזאת ראוי לגנאי". אבל בכל זאת, יש לי אוסף ספרי צ'רקה, שכולל את כל ספריו מלבד יהוצפן א' ופתקאות מהשמים. אני כבר לא מעוניין להוסיף את פתקאות מהשמים לאוסף.. צ'רקה, מצטער..

הקומיקסאי שי צ'רקה מפגיש באלבום קומיקס חדש בין גיבור תנכי בלתי ידוע עד כה שמזכיר בהרבה יותר משמץ את שמשון הגיבור עם גיבורי המיתולוגיה היוונית ,.מפגש שהוא מתבקש ממש בגלל סמיכות הזמנים והמקומות ,ואגב כך עוסק בדומה וגם בשונה בינם .
ראו
מיתי הגיבור העברי פוגש את הרקולס הגיבור היווני
http://www.notes.co.il/eshed/35702.asp

אני בשונה מהכותבים מעליי, עם ידע בסיסי בתורת רבי נחמן (איך אפשר היום בלי?), פשוט הוקסמתי מהספר.
הספר הוא כל כך איום, כל כך מסתורי, כל כך אימננטי, שאתה מוצא את עצמך מתהרהר ומנהל דיאלוגים כדי להבין את המסרים השונים גם בסיטואציות בנאליות. נתון שברגע של התעשתות אתה מבין שאתה בעצם שיכור על הספר.
אני שיכור על הספר הזה.
צ'רקה, מבחינתי, מפתקאות משמיים התחלת את הקריירה האמיתית.

כל הספרים של שי צ'רקה נחמדים, אבל מי שקצת בקיא בכתבי רבי נחמן מברסלב, מבין שזה ה-ספר של צ'רקה.
למרות המינימליסטיות והאימרות של רבי נחמן שנראות תלושות מתוך ספריו, הספר פתקאות מהשמיים עלילתי להפליא, והכל נשזר בצורה נפלאה
כל הכבוד שי
תן לנו עוד אתגרים כאלה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

eight − 1 =