web analytics
קטגוריות
ספרות פופולארית

מלחמת כתבי העת

 

 

מהומה חסרת תקדים בעולם הספרותי שלנו .

אנשי המגזין הספרותי"כתם " שלחו בתור בדיחה " חבילה למגזין ספרותי אחר "הליקון " בעריכת אמיר אור  ( מושא לכמה התקפות מילוליות שלהם ) עם סמל הזבוב של "כתם " שבהם הודיעו להם על פירסום הגיליון הבא של "כתם " שתואר בצורה גרפית כפתיל העומד להתפוצץ. אנשי "הליקון " ובראשם המנכ"לית ציונה שמאי ככל הנראה למודי ניסיון ממצבים מאין אלו לא לקחו צ'אנס והזעיקו את משטרת ישראל .שוטרי ישראל למודי ניסיון גם הם הביאו עימם חבלן שפוצץ את החבילה על כל הפרסומות של "כתם " שבתוכה .
לאחר מכן נזרקו עורכי כתם אחר כבוד לבית המעצר ששם בילו במשך כמה שעות עם פושעים ועבריינים אחרים והוכיחו על בשרם שבחברה הישראלית המודרנית משור הוא לא רק אאוטסיידר ,הוא גם נחשב לסוג של עבריין . הם קיבלו צו מניעה להתקרב למשרדי הליקון במשך 30 יום .
נשאלת השאלה מה גרם לתגובה ההיסטרית של אנשי "הליקון ". האם הם האמינו באמת שאנשי "כתם " מתכוונים לפוצץ אותם ? ולא רק מילולית ?
ייתכן שהתשובה נמצאת בראיון עם פרופסור גבריאל מוקד שאנשי "כתם " ידועים כמקורביו באתר זה לפני כמה ימים .בראיון דיבר על התקופה שבה ניהל את אגודת הסופרים ועל המאבק שניהל שם באנשי הליקון "אמיר אור וציונה שמש :

גבריאל מוקד :

המצב עוד החמיר כשחברו אליהם  המשורר הבינוני אמיר אור  וחסידיו השוטים מכתב העת "הליקון ". אמיר אור ניסה להשתלט על כמה שיותר כספי ציבור וממשלה  שהיגיעו לאגודת הספרים ולהעביר אותם למגזין השירה שלו "הליקון " ובכך הוא הצליח . אמיר אור השתלט באמצעות כותבים וכותבות התלויים בו מבחינות שונות ובאמצעות סדנאות מגוחכות שבהן הוא מופיע על תקן של  "גורו " שירי לפני המעריצים השוטים מזילי הריר . .

לצערנו הרבה השפעתו של אותו אור במשרד התרבות באמצעות פקידות הנוהות אחריו בכל מאודן הייתה רבה יותר מהשפעת אגודת הסופרים .

הוא הרחיק לכת וניסה להשתלט על מוסדות האגודה באמצעות ידידתו  ציונה שמאי שהיא מעריצה ו"שפוטה " שלו  . היא הייתה  קשורה לאישה בשם דיתי רונן ממשרד התרבות וגם היא חברה אישית של אמיר  אור ועוד אחת בשם עירית סלע.   לאמיתו של דבר משולש הפרות האלו .קיבל הוראות רק ממקור אחד  מאמיר אור ושמעו בקולו בכל דבר הקטן ביותר  משל היה זה ציווי אלוהי.

 .ציונה שמאי הזאת מונתה בלחץ של משרד התרבות למנכ"ל האגודה וזה התגלה כאסון בקנה מידה שלא ישוער ממש .

 ציונה שמאי לקחה לעצמה את כל הסמכויות בכל העניינים מידי הוועד הנבחר של האגודה  היא החזיקה בידיה  את כל המסמכים ולא נתנה לנו גישה אליהם ( אם כי מי יודע  אולי נתנה גישה אליהם לאמיר אור הנערץ ). 

היא לבדה שלטה על כל הצד הכספי. . היא לקחה כספים בלי כל פרופורציה מהאגודה ושאפה "לסגור את כל ענייני האגודה מעל נבחרי הציבור של האגודה בהתייעצות ישירה עם פקידוני משרד התרבות ועם אמיר אור .

 גם כשהיה  קצת כסף בקופה והיו הוצאות הכרחיות של האגודה   היא סירבה לתת לנו  גישה אליו , היא אמרה "תסתדרו בעצמכם "..כתוצאה נאלצתי לבצע פעולות הכרחיות של האגודה מכספים שלי שאותם הלוויתי לאגודה. .

האישה הזאת שמה את ידה על המפתח לכספת של האגודה וסירבה לתת אותו אפילו לי יו"ר האגודה  ניסינו להגיע איתה להסדר שיאפשר לנו לעבוד ביחד  אבל ללא הצלחה.פשוט  אי אפשר היה לעבוד איתה.  ולבסוף היא לא השאירה לנו כל ברירה .  ההנהלה פיטרה   את האישיות הבלתי מתאימה הזאת …ואפילו אז היא סירבה להחזיר  לנו את המפתחות לכספת . לא הבנו מדוע היא מסרבת להחזיר את המפתחות לכספת של האגודה .  בסופו של דבר לא נישארה לנו ברירה ונאלצנו לפרוץ את הכספת בבניין האגודה   באמצעות מסגר .בנוכחות נציגי ההנהלה וועדת הביקורת של האגודה.

א.א. . ומה גיליתם בכספת ?

 מוקד : גילינו הוכחות לפעילות של ציונה שמש ה שהייתה  בלשון המעטה מוזרה . גילינו פנקסי צ'קים בלנקו חתומים בידי חברי ההנהלה שלא זכרו שאי פעם חתמו עליהם  ושחשדנו שהן מזויפות . וגם מצאנו צבירי חתימות שנגזרו ממסמכים שונים שחתמנו עליהם והודבקו על מסמכים אחרים אישורי תשלום וכו' היא הייתה גוזרת את החתימות שלי ושל אנשי ההנהלה ממסמכים שלנו ומדביקה אותם על צ'קים שונים שאותם שלחה לכל מיני מקומות ללא ידיעתנו . . על כל זה יש דוח  מלא של ועדת ביקורת

 

א.א. :דווחת על העניין הזה למשטרה ? היגשתם נגדה תלונה פלילית ?

מוקד :לא. ואולי טעינו בזה . היינו צריכים לתבוע אותה  אבל רצינו לשמור את העניין המביך הזה בתוך האגודה פשוט לא רצינו לגרום לשערורייה ציבורית שתפגע בשמה של האגודה ששמה כבר הוכתם מספיק . 

,.אחרי שפיטרנו אותה אור החתרן הבלתי נלאה הצטרף לאופוזיציה לי בגלוי . 

.

אחרי זה היא עברה להליקון שם היא מנכ"לית  ,אם כי למעשה היא תמיד הייתה מעין סוכנת של "הליקון " באגודה ",ולדעתי היא חתרה נגדנו כל הזמן  כדי שהכסף של משרד התרבות  יועבר להליקון ולא לאגודה . .

   היום ברור לי שחלק ניכר .מהכסף  של משרד התרבות שלא ניתן לאגודה  הועבר  למגזין הנחות "הליקון" .

 

תעלול פירסומת של מגזין שירי אחד הפך לסיוט אימה עבור מגזין שני .מי אמר שעולם השירה הוא משעמם ?

עוד על הפרשה ראו :
משוררים תחת הזהרה
עוד על "כתם"

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

24 תגובות על “מלחמת כתבי העת”

"הוכיחו על בשרם שבחברה הישראלית המודרנית משורר הוא לא רק אאוטסיידר ,הוא גם נחשב לסוג של עבריין "

זה מה שהם הוכיחו? לא ולא! קודם שיוכחיו שהם משוררים
מה שהם כן הוכיחו ש:
א. מדינת ישראל מפחדת ממטענים. מעניין למה?
ב. שגימיקים טובים לפרסום

כבר אייטם בוואלה, עוד אחד אצלך
בקרוב פרס ישראל
(הלא מוקד מפרגן, ואפילו הבלונדינית של יזהר אשדות…).

לא משוררים ולא בטיח
למגיב מספר 1 – כמה שאתה צודק.
אבל יש אלטרנטיבה – מעיין, מאגמה, אלמנך, והאהבה האחרונה שלי "דקה".

אלי – לא כל פלוץ הוא משורר, חבל שאתה נגרר לפרובוקציות!

אני דווקא חושב, שהמעשה האחרון מצדיק את זכייתם בפרס ישראל. יצחק שמיר זכה בפרס ישראל, לאחר שהניח מטענים לבריטים. תגידו לי: איפה שייקספיר, ואיפה אמיר אור?

הזכייה של אנשי כתם בפרס ישראל היא פשוט שערוריתית. לפני שאנשי כתם יזכו בפרס, יש להעניק אותו לאנשים חזקים בעולם הספרות, כמו גבריאל מוקד ופסח מילין. בסך הכל, פסח מילין מנקד את השירים של כל המשוררים הצעירים. מאחר שפסח ומוקד סירבו לכהן כנשיא, אני תומך בבחירתם של יהודה ועודד לנשיאות (יהודה ועודד הם המשוררים הצעירים עם הכי הרבה מעריצות, כולל בניו-יורק), אבל פרס ישראל? פסח ומוקד כבר קיבלו?

גם לינשופים יש מעריצים
ומעבר לים
בפולין
בפרו
ארגנטינה
ואפילו ניו יורק
זה עושה אותם ראויים לפרס ישראל?
מקסימום לטי שרט…
אבל לפחות להם עדיין אין ערך בוקיפידה, אבל כן שירה ראויה.
מחכה לגיליון II…. למרות השמועה המרושעת שטבעו….

אינני יכול לשתוק עוד! שעה שמוכפשים הינשופים!
וודאי שיש להם ערך בויקפדיה, להלן ערך ינשוף!
http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%99%D7%A0%D7%A9%D7%95%D7%A3

עכשיו שמישהו יסביר לי מה הכוונה ב"טבעו"?
מה קורה כאן, אני לא מצליח לעקוב, זוכים בפרס ישראל, אחר כך מעריצים ומעריצות אחר כך טבעו?

כולכם משוגעים!

כתם הם חבורה של ילדים ונדליסטים. הם התחילו בכך שהדביקו סטיקרים על דלת המשרד של הליקון (פעולה ראויה?) והמשיכו עכשיו בפעולה הסתמית והטיפשטית.
אולי מוטב שיתמקדו בשירה, בעצם אולי עדיף שלא

הכוונה לאנשי ינשוף האבן וכתב העת שלהם
דקה… שאם אינני טועה עבר מגוגל ל-
http://www.daka-journal.com

אבל שמועות גונבו לאוזני שערן ובעז טבעו…

אבל לא שמעתי על כך כל אישור?

יש פרטים?

איני מבינה, למה עינם של ינשוף האבן צריכה להיות צרה באנשי כתם, לאחר שעודד ויהודה זכו בפרס ישראל. אמנם השנה אנשי ינשוף האבן לא יוכלו לזכות בפרס ישראל, שכן הוא כבר נתפס בידי אנשי כתם, אבל הם יוכלו לנסות בשנה הבאה, ובינתיים להגיש מועמדות לפרס העיר גבעתיים. בפרס העיר גבעתיים זכו עד כה סופרים דוגמת ציפי שחרור, ש"י עגנון וא. בן דוד. בהצלחה גם לינשופים.

נו טוב,
גם לאנשי הינשוף יש דובר עם פה גדול ומעט שכל.
דווקא קיוותי שאתם תתעלו על כך, מר בעז.

לפחות אני שמחה שלא טבעת.

דבר ראשון מריה אני לא דובר של אף אחד חברי "דקה" יכולים לדבר בפני עצמם. דבר שני אנא ממך את תסכוליך האישיים אל תוציאי עלי. דבר שלישי ההצעה לנובל בעינה עומדת

אני אשלח מכתב לשרת החינוך בדרישה לבטל את זכייתם של אנשי כתם בפרס ישראל. מה שהם עשו להליקון זו עבריינות, ולא חשוב אם הם משוררים גדולים או לא, אלא מה שחשוב הוא שלא נותנים פרס לעבריינים. מחר גם יתנו פרס ליגאל עמיר?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

3 × 5 =