web analytics
קטגוריות
ספרות פופולארית

דן טרזן הטרזן הישראלי

סיפורו של גיבור העל הישראלי מראשית שנות השישים ,דן טרזן ילד ישראלי שגודל בידי קופים באפריקה והפך לסוכן חשאי ישראלי כל יכול.

דן טרזן היה התשובה הישראלית-ציונית האולטימטיבית לגיבור התרבות הפופולארית המפורסם מכל בישראל בשנות החמישים והשישים,טרזן מלך הג'ונגל.
הוא היה נער ישראלי שגדל בין קופים באפריקה הוהפך לסוכן "מוסד " נועז לוחם אמיץ בסוכנים ערבים  ובמדענים מטורפים ,גילה שבטי ישראל  אבודים באפריקה ועצר פלישות שונות לכדור הארץ וטס לכוכבי לכת אחרים. את הרפתקאותיו כתב העיתונאי הידוע דהיום זאב גלילי .

כאשר התעורר דן בבוקר חש כי מישהו מלטף אותו. הוא פקח את עיניו. לידו עמדה קופה, גדולה בעלת מצח צר ועיניים מתרוצצות.
"ברוך שובו של טרזן מלך הקופים לעמו" – אמרה לו הקופה בשפת הקופים הגדולים. דן הופתע להיווכח כי שפה זאת ידועה לו. את חלקה הרב למד מתוך ספרי הטרזן המפורסמים של א. ר. ביראוז ואת היתר מתוך ביקוריו בגן החיות. אולם עתה, ביער האפריקני, לאחר שאיבד את זכרונו, נראה הדבר תמוה בעיניו ששפת הקופים ברורה לו.
"מי את?" – שאל את הקופה.

 "אני הקופה קלה. סבתי אשר לפני דורות מספר היא היא קלה אשר גידלה את טרזן מלך הקופים".
דן נדהם. "האמנם אני מלך הקופים?" שאל את עצמו […]
עד מהרה עברה השמועה בכל רחבי הגו'נגל. מלך הקופים חזר. טרזן בא ליער וימלוך ביד הברזל החזקה שלו […]
מאותו יום, החל דן להתרגל לרעיון שהוא הנו והיה טרזן מאז ומתמיד,  וכי הוא נולד מטבע ברייתו למלוך בג'ונגל.

בעזרת הסכין אשר הוציא מתוך שרידי המטוס, השליט חתיתו על מספר נמרים אשר סרבו לקבל את מרותו ושליטתו ביער התחזקה ככל שהלך והתבגר.
( דן טרזן במבצע סיני, 1960,  מאת "נוני " (אמנון שפאק ) מתוך הסדרה 'דן טרזן – הטרזן הישראלי').

בשנות החמישים והשישים היה איש הג'ונגל הבריטי טרזן הדמות הפופולארית והאהובה ביותר בישראל .ועל הדמות נכתבו קרוב ל1000 סיפורים בידי מחברים ישראליים  שונים ובהם ידועים כמו עמוס קינן , פנחס שדה, ישעיהו לויט ,מירון אוריאל ,חיים גיבורי,  , שרגא גפני , אלי קידר ,  ורבים רבים אחרים .

הגאווה העצמית הישראלית דרשה בתגובה לפופולאריות האדירה של טרזן בישראל שתהיה לו איזו תשובה ישראלית ציונית הולמת ותשובה כזאת הופיעה בשנים 1960- 1961 בסדרת חוברות דן טרזן -הטרזן הישראלי". אחד ממחברי הסיפורים היה  הסופר הפורה אמנון שפאק "נוני " כפי שהופיע שמו על החוברות . שפאק חיבר סיפורי בלשים שונים שבהם כיכב הבלש "דוק דייויס " את סידרת "תעלולי אדי " על סוכן אף בי אי . בעל אגרופי פלדה שדמותו הייתה מבוססת על שחקן הקולנוע אדי קונסטאנטין ( המתחרה, מירון אוריאל, הפגיש אותו בסדרת 'תעלולי טרזן' עם איש הג'ונגל: בטרזן פוגש את אדי מתברר אחת ולתמיד, לאחר קרב אגרופים, שטרזן חזק יותר. לאחר מכן הופכים השניים לידידים ומשתפים פעולה); , ספרים על תקופת מלחמת העולם השניה כמו "הלביאה " כמו גם סדרה לנוער על התאומים "בעקבות קליף ריצ'ארדס" "התאומים בעיר הנוער" וכו'.
.. מחבר אחר היה העיתונאי איש הימין זאב גלילי .
גלילי נהג לקרוא את החוברות של טרזן בהוצאת הקרנף שאותם כתב עמוס קינן ולדבריו התרגז מהעובדה שכל סיפור הכיל "איזה לקח בעל אופי שמאלני ישראלי". הוא החליט למקרא סיפורי טרזן השמאלניים הללו לכתוב סיפורי טרזן לא פחות טובים ושיהיו בעלי מסר לאומי.

בצורתה החיצונית הייתה סידרה זאת דומה לחוברות סדרות טרזן השונות שבשוק וכמוהן הופיעה בכל עטיפה צילום של ג'וני וייסמילר. באחד ממאמרי המערכת הוסבר שהסופר ביסס את דמות הגיבור ועלילותיו על אנשים אמיתיים משירות המודיעין המוכרים לו.
דן טרזן כפי שסופר בחוברות היה נער ארץ ישראלי שגדל על קריאת חוברות טרזן. מטוס משפחתו התרסק בג'ונגל ב-1947. הוא גדל בין חיות הג'ונגל אצל הקופים הגדולים בידי נכדתה של קלה הקופה שגידלה את טרזן דן טרזן ידע את לשונם של הקופים מקריאת ספרי טרזן של בוראוז (!). הוא הופך לשליט הג'ונגל וליורשו של טרזן ש"מת לפני שנים רבות". אך כשהוא שומע על הקמת מדינת ישראל הוא מגיע אליה בהליכה רגלית מאפריקה,ונוטל מיד חלק במבצע סיני ובקרב המיתלה .

דן טרזן לא חיכה זמן רב כדי להבין את פשר הריכוז הצבאי הגדול של המצרים .צניחת הצנחנים הישראליים ולחימתם הנועזת מלאו את ליבו גאווה.משך כל שעות היום עקב דן –טרזן אחר מהלך הקרב ושקל את סיכוייהם של שני הצדדים.
כאשר ראה את התגבורת הענקית הזורמת אל המצרים בעוד הישראלים מצמצמים את יריותיהם כדי לחסוך בתחמושת הבין כי הגיעה עתה גם שעתו לפעול.
עם רדת החשכה נגש דן לעבר מצבור התחמושת המצרי .ניצב במרחק 20 מטרים מן השומרים שם את ידיו סביב פיו ושאג את שאגת הג'ונגל מסמרת השיער.
יותר לא צריך היה לעשות.השומרים נסו בבהלה כל עוד נפשם בקרבם כשהם משאירים אחריהם את נעליהם ואת כלי נשקם.
(מתוך "דן טרזן במבצע סיני " מאת "נוני " ( אמנון שפאק), 1960

מיד לאחר מכן  הוא מצטרף ל"מוסד"  הישראלי והופך לסוכן הנועז ביותר שלו .

.במהלך הסדרה באופן יוצא דופן מאוד עבור גיבור של ספרות פופולארית ,דן מצא בת זוג את שוש ונישא לה . והיא הפכה לדמות מרכזית באחד הסיפורים שבו נחטפה.

במסגרת עבודתו במוסד חיסל דן אין ספור מזימות מצריות, שכללו בין השאר ניסיון לחבל בהסרטת הסרט "אקסורוס" בישראל וניסיון לרצוח את שני המועמדים לנשיאות ארה"ב ,קנדי וניקסון ב-1960.

הסיפור המפורסם ביותר בסדרה היה "דן טרזן והפושע הנאצי" שבו לוכד דן את אדולף אייכמן בג'ונגלים של ארגנטינה ומביא אותו למשפט בישראל. גלילי שידע כמו עיתונאים רבים אחרים את פרטי ספור החטיפה אך לא יכל לפרסמם בגלל הצנזורה החליט לפרסם אותם כספור דן טרזן. סיפור זה עורר מטבע הדברים תגובות בעיתונים "מעריב" ו"העולם הזה" (עד אז לא פורסם בשום מקום תיאור לכידתו של אייכמן ) שהתקשו להאמין שסוכן המוסד שלכד את אייכמן גדל בין קופים באפריקה. "העולם הזה" כשפרסם את הידיעה קבע כי המידע האמיתי על הדרך בה נחטף אייכמן לישראל התפרסם לראשונה ב"דן טרזן". תגובות שאותם פרסמה ההוצאה הגאה בחוברות הבאות של "דן טרזן".

כתבה במעריב מ1960 על לכידת אייכמן בסיפור "דן טרזן".

הצלחת הסיפור הביאה לסיפור המשך שבו אייכמן בורח מבית המאסר למצרים עד שדן תופס אותו ומחזיר אותו למשפטו. דן הוצג בסיפור כדמות ידועה ביותר בישראל, כתוצאה מהחוברות שפורסמו על עלילותיו וגרמו לכך שילדים רבים פנו אליו לבקש את עזרתו בביתו שברמת גן שם שכן עם אישתו הנאוה שוש שהייתה אחות של ילד שאותו הציל באחת מהרפתקאותיו ,( רעיון הגיבורים שהרפתקאותיהם ודמותם ידועים לכל הודות לספרים המתפרסמים עליהם נלקח מסדרת "חסמבה" שם היה זה אמצעי חשוב להסברת פרסומם של הדמויות בציבור ולשכנע את הקוראים שהסיפורים הם אכן "אמיתיים"). גלילי סיפר שרבים אכן האמינו שדן טרזן הוא דמות אמיתית והציפו את תיבת הדואר שלו בבקשות אינספור להיפגש עם דן טרזן.
כמו דמות המקור של טרזן גם בסדרת דן טרזן היו סיפורי מדע בדיוני רבים. הם כללו תגליות של עמים "אבודים" כמו הפאלאשים באתיופיה שבסיפור "דן טרזן ואוצרות המלך שלמה" תוארו כממלכה אבודה בדומה לאלה שבספרי טרזן שמהם מקבל דן את אוצרות שלמה בשביל "בית המקדש השלישי כשיקום בירושלים".

בסיפור אחר "סוד המגילות" דן מגלה בעת חיפוש אחר המגילות הגנוזות עיר תת קרקעית אבודה של צאצאי לוחמי בר כוכבא בים המלח שאינם יודעים כלל שהרומאים אינם קיימים יותר ומבשר להם שהם יכולים כעת לחזור לירושלים הבנויה.

מובן שכמו טרזן גם דן טרזן טס לכוכב לכת אחר בעזרת קבוצה של ילדים ישראליים גאוניים "ילדי המדע" שאיתם הוא בונה חללית באפריקה ומוצא עצמו שם במאבק בין שני גזעים.

ובסיפורים אחרים נאבק במדען נאצי המגדל ילדים לענקים, לחם ברואה ואינו נראה רצחני, עצר פלישה תת מימית של חייזרים (שהצהירו אמנם על כוונות השלום שלהם אך הושמדו בכל זאת ) חשף תרבות תת קרקעית של מוטאנטים מפלצתיים מתרבות קדומה שהושמדה במלחמה גרעינית והשמיד גם אותם. צר לי לציין שהשנאה התאומית והפחד מכל מה שזר ושונה ומכוער היה מאפיין ברור של הסדרה אף יותר מבסיפורי טרזן ה"רגילים".
אם זאת מידי פעם הכתיבה של הסדרה הצליחה להתעלות מעט מעל לממוצע ,כמו בטוב והמרתק שבסיפורי הסדרה " דן טרזן וקורא המחשבות" שבו נלחם דן באדם עליון רצחני שמסוגל לקרוא מחשבות ולהפעיל אנשים כמו בובות, סיפור שככל הנראה הושפע מאוד מהסיפור "הכוח" של פרנק רובינסון שתורגם לעברית בידי עמוס גפן באותה התקופה.

הסדרה היגיעה לסיומה לאחר שני כרכים ו-29 חוברות לאחר שההוצאה הסבירה שהסדרה נפסקת בגלל נסיעת המחבר לחו"ל והיא תחודש מיד עם שובו בקרוב אך היא לא חודשה מעולם.

"

המחבר של "דן טרזן "

העיתונאי זאב גלילי שמפרסם היום כתבות מעניינות רבות על מגוון נושאים פוליטיים תקשורתיים ותרבותיים  במדור "ההיגיון בשיגעון "  בשבועון "מקור ראשון " היה בין דברים רבים אחרים  מחבר  הסיפורים על איש הג'ונגל והסוכן החשאי הישראלי דן טרזן .את הסיפורים ההם ( בסדרה שנוצה בידי כותב אחר "אמנון שפאק "נוני ") כתב גלילי כאנונימי בראשית שנות השישים.ומאז נשכחו לחלוטין עד שהוצאתי אותם מהאוב בפרק בספר "מטרזן ועד זבנג".

באותה התקופה בדיוק החמיץ גלילי הזדמנות לכתוב את עלילותיו של גיבור פטריוטי אחר הלא הוא  רפי צור  ספורטאי העל הישראלי. אנשי ההוצאה פנו אליו בבקשה לכתוב את הרפתקאותיו של צור אך גלילי דחה אותם והמשימה בוצעה לבסוף בידי האמן אהרון אבדי.

מאז "דן טרזן " גלילי פירסם אלפי כתבות   וגם  ספרים נוספים תחת שמו לילדים  ואלו כללו  את הספר "תל אביב שלי בסיפור ובאגדה " (הוצאת רביבים ,1994)  סדרה לילדים על חגי ישראל בהוצאת אביבים  "  סדרה מאויירת היטב  בידי אמנים זרים "סיפורי התנ"ך " בהוצאת ספיר  שממנה יצאו 16 כרכים מלווים בחוברות עבודה לתלמידים , וגם עשרה כרכים בסדרת "ירון לונדון משוחח עם ילדים "שהתבססו על סדרת הטלווזייה הידועה . .

גלילי חיבר שני ספרים מוקדמים לילדים על נושא איכות הסביבה   "ציפי הג'ינגית נגד חבורת הזבל " (דני ספרים 1994 )  "איכות הסביבה זה אנחנו " ( עם יהודה שיף הוצאת דני ספרים ,1993 ) .

במקביל  חיבר גלילי  את הספר המדעי בדיוני   "מסע אל עולם הדינוזאורים"עם אלכס גליקין (דני ספרים ,1993 ויצא שוב  במהדורה מורחבת תחת השם "עולם הדינוזאורים "  באותה ההוצאה בשנת 2000  )  שיש בו משום חזרה לנושאים של כמה חוברות "דן טרזן ".

ובנוסף לכל אלו  גלילי פירסם שני   ספרים שונים על יצחק ר בין  "יצחק רבין  רביבים ,1994 ( שהופיע במהדורה מורחבת תחת השם "יצחק רבין 1922-1995" באותה ההוצאה בשנת 1996)

ואת "הג'ינג'י מכדורי שהיה לראש ממשלה:חייו ומותו של יצחק רבין " ( אלפא תקשורת ,  1996)

תרומה חשובה למיתוס של רבין שהיום נראים  כאנומליה מוזרה  ביותר בכתיבתו  בהתחשב בדיעותיו הפוליטיות הימניות  של גלילי ..

דן טרזן מעורר מהומות

באוגוסט 1999,התנהל ויכוח קטן לגבי הדמות מעל דפי העיתונות , ויכוח שבו נטל כותב שורות אלה חלק מסוים. זאב גלילי "יצא מהארון" ובכתבה  בעיתונו "מקור ראשון" סיפר שהוא המחבר של סיפורי "דן טרזן".

עיתונאי של המקומון הירושלמי "כל העיר" ,אלון הדר, כתב בתגובה מאמר שלם על החוברות הישראליות של טרזן ובו התייחס לטענותיו של גלילי שהחוברות של קינן, לויט ושות' היו שמאלניות.

עמוס קינן טען בתגובה ש"גלילי הוא קשקשן ברברן. הטרזן שלי לא היה שמאלני או ימני". ולויט טען "גלילי נפל על הראש". מצד שני הם לא הכחישו את הטענה שלי שהופיעה במאמר שבסיפורים היו אלמנטים כנעניים.
גלילי לא נשאר חייב להתקפות עליו וכעבור שבוע פרסם מאמר נוסף ב"מקור ראשון" "דן טרזן ומלחמתו בכנענים" הוא ענה להתקפה של קינן במילים : ש"יסלח לי עמוס קינן אם ברברן וקשקשן כמוני העדיף אז את שפינוזה ואת אפלטון על יצירות הטרזן שלו". הוא סיפר במאמר שאחד האנשים הבודדים אז שידעו שהוא כותב את חוברות דן טרזן, יגאל כוהן אורגד לעתיד שר האוצר בממשלת שמיר, קרא את אחת החוברות ואמר שצריך להפוך אותה לכלי חינוכי. גלילי כותב שזה הצחיק אותו.

גלילי סיכם בצער את גורלו של דן טרזן בהווה וכתב  ש"במבט לאחור נראה לי שבמאבק על נפשו של הנוער ניצחה הכנעניות של אהרון אמיר והשמאלנות של עמוס קינן.

 אילו חי דן טרזן היום היו מסלקים אותו מן המוסד. היו מטילים עליו את האחריות לכישלון בפרשת משעל או קפריסין. היו אומרים עליו שהוא כבר מקריח ושמן ולא מתאים. היו גם מתלחשים מאחורי גבו שהוא עדיין מאמין ביעודה של מדינת ישראל ואינו מבין שצריך להשלים עם הקמת מדינה פלסטינאית ".

ממשיכו של דן טרזן ..
דן טרזן בהחלט לא היה הדמות הישראלית היחידה שהתבססה על טרזן . בשנות ה-70 הופיע בעברית הספר ג'ימי מהג'ונגל " מאת שרגא בן כוהן בורוצקי . עוד חיקוי לדמות של טרזן על ילד אנגלי שגודל בג'ונגל ונאבק בפושעים.
מעניינת יותר הייתה דמותו של "שיירן " שהופיע בספר דנידין הרואה ואינו נראה בג'ונגל (2001) מאת "און שריג " ( הלא הוא שרגא גפני ).
.
אותו  "שיירן"   הוא נער ישראלי שכל כך אהב את סיפורי טרזן בילדותו עד שהחליט לנסוע לאפריקה והוא חי שם כעת כטרזן כל דבר , מנהיג שבט גורילות משמש כאב לקופה הפיקחית צ'יטה ונאבק באריה האכזר נומה ( ששמו לקוח מספרי טרזן של בוראוז) דני-דין מגיע לאפריקה ועוזר לשירן במאבקו באריה הרשע שמתנכל לו ללא הרף .
דמות זאת מזכירה מאוד לא רק את דמותו של טרזן עצמו אלא גם את דמותו של "דן טרזן " שסיפורי הרפתקאותיו הופיעו בזמן הופעת הסיפורים הראשונים על דני-דין.

גפני  כבר הפגיש את גיבוריו "הבלשים הצעירים " עם טרזן "המקורי" וכאן הוא חוזר לגיבור החביב עליו ( ויש בספר אינדיקציות שבמקור הכוונה הייתה זיהי זה טרזן עצמו לא חיקוי ישראלי בשגיאות מוזרות שבהם השם שירן מוחלף בטרזן וכיוצא בזה
להראות לך שגיבורים אמיתיים לעולם אינם מתים הם תמיד יצוצו מחדש בגילגולים אחרים…

רשימת סיפורי סידרת דן טרזן הטרזן הישראלי 16 ע', 1960-1961. הסיפורים מאת אמנון שפאק ( שכונה בחוברות "נוני") וזאב גלילי.

דן טרזן הוא נער ארץ ישראלי שגדל על קריאת חוברות טרזן . מטוסו התרסק בג'ונגל ב-1947 והוא גדל בין חיות הג'ונגל ובמיוחד הקופים הגדולים אצל נכדתה של קלה הקופה שגידלה את טרזן שאת לשונם ידע מקריאת ספרי בוראוז (!) וביקורים בגני חיות. הוא הופך לשליט הג'ונגל וליורשו של טרזן ש"מת לפני שנים רבות". אך כשהוא שומע על הקמת מדינת ישראל הוא מגיע אליה בהליכה רגלית מאפריקה. הוא מצטרף למודיעין הישראלי והופך לנערץ על ילדי ישראל הקוראים על הרפתקאותיו בחוברות.
כרך ראשון.
1. במבצע סיני. המטוס המטיס את משפחתו של הנער הארץ ישראלי דן מתרסק בג'ונגל. דן האתלטי שתמיד חיבב חיי ספורט ואהב לקרוא חוברות טרזן ניצל.
הוא מאומץ בידי קופה שהיא "נכדתה של הקופה קאלה" שאימצה את טרזן. הוא הופך לטרזן החדש של הג'ונגל ומשליט בו את החוק שלו על בעלי החיים. כשהוא שומע על הקמת מדינת ישראל הוא יוצא אליה ומגיע בדיוק בזמן מבצע סיני ב1956- כך שהוא יכול להושיט עזרה כנגד החיילים המצרים.
2. והטיל המצרי הסודי. דן מחסל בסיס מצרי בג'ונגל האפריקני ממנו מתכננים המצרים לשלוח טילים לתל- אביב. סיפור זה הוא היחיד בסדרה שלא נכתב בידי גלילי אלא בידי שותפו "נוני".
3. ואוצרות המלך שלמה. ארכיאולוגים ישראלים מגלים מגילה גנוזה המתארת את מיקום אוצרות המלך שלמה באפריקה והדבר נודע לירדנים. בינתיים דן יוצא לבקר את השבט האבוד של הפלאשים (המתוארים כשבט אבוד הדומה לזה שבספרי טרזן) וממלכם נודע לו שהם שומרים על אוצרות שלמה עד ש"יקום בית המקדש השלישי". דן משכנע את הפלשים שהגיע הזמן להעביר את האוצרות לישראל, מחסל סוכנים ירדניים שבאו לגנוב את האוצרות ומעבירם בחזרה לישראל.
4. דן טרזן בקהיר. דן חודר למרכזו של האויב בשירות המודיעין הישראלי.
5. במרומי "ג'בל תג'ר".
6. והצוללת המסתורית. דן משמיד צוללת אטומית אותה גנבו המצרים מארה"ב ומשתמשים בה כנגד ישראל.
7. וחוטפי הילדים. ילדים שקראו על דן טרזן בחוברות עוזרים לו ללכוד כנופיית חוטפי ילדים.
8. והפושע הנאצי. דן לוכד את הפושע הנאצי "רודולף טייכמן" כשהכוונה בברור לאייכמן שתמונתו מופיעה בעטיפה. היתה זאת הפעם הראשונה שניתן תיאור, אם כי דמיוני, על לכידת אייכמן וזה הביא לכתבה במעריב מה-10-6-60 על דן טרזן עם צילום העטיפה תחת השם "הספרות האקטואלית שלנו". הכתבה פורסמה בחוברת הבאה של דן טרזן.
ההוצאה הייתה כה גאה בחוברת וכה בטוחה בהצלחתה עד שהיא פרסמה כרזה מיוחדת לפרסום חוברת זאת שכללה את צילום העטיפה שלה, תופעה נדירה ביותר לגבי חוברות מסוג זה.
9. ומפעל המוות .
10. וחוטפי הנבחרת (בפנים "וחוטפי נבחרת הכדורגל"). נבחרת ישראל בכדורגל נחטפת בידי זדים  ערבים ורק דן יכול להושיע ,ואגב כך ליטול חלק במשחק כדורגל מכריע וכמובן להבקיע את כל השערים .
11. וילדי המדע. דן עוזר לחבורת ילדים ישראליים מוכשרים במיוחד שאחד מהם שהוא גאון ממציא אמצעי ליצור ירקות באופן מלאכותי יש מאין. הוא נחטף בידי סוכנים זרים של שגרירות ששמה אינו מצוין. דן פורץ לשגרירות ולוקח את הילד בחזרה. ילדי המדע מופיעים גם בסיפורים נוספים המדעיים בדיוניים ביותר בסדרה. (לדברי גלילי הם מבוססים על חבורת ילדים אמיתית שאליה השתייך בילדותו).
בחוברת זאת מובאות צילומי כתבות מ"מעריב ומ"העולם הזה" על חוברת מס' 8.
12. בריחת הפושע (בפנים: "הפושע הנמלט"). המצרים מחלצים את הפושע הנאצי "טייכמן" ממשפטו למצרים. דן נוסע למצרים  חוטף אותו שוב ומחזירו בחזרה לארץ למשפט.
13.דן טרזן ואקסורוס. דן מחסל מזימה מצרית לעצור את צילומי הסרט ההוליבודי "אקסורוס" בארץ בעזרת חבלות בצילומים.
14. דן טרזן יוצא לחלל. הילד הגאון מקבוצת ילדי המדע ממציא חללית ודן טרזן מסייע להם לבנות אותה באפריקה. דן והילדים יוצאים למסע בחלל ונוחתים על כוכב בלתי ידוע שם לתושבים יש 3 עיניים. מסתבר שעל הכוכב מתרחשת מלחמה בין 2 עמים. אחד הצדדים חוטף את אחד הילדים, מהפנט אותו ושולח אותו כנגד הצבא של העם השני שאין לו סיכוי נגד כוחו הפיזי הרב של הילד מכדור הארץ. הילד הורג עשרות (!) חייזרים אך אין לו סיכוי נגד דן שבכמה סטירות מכניע אותו ומסיים את המלחמה. דן והילדים חוזרים לכדור הארץ.
15. והמהומות בקונגו. דן חוזר לקונגו שם יש מהומות עם קבלת העצמאות, וסוכנים מצריים זוממים להביא להשתלטות מצרים על הארץ.טרזן נאבק בסיפור במנהיג שבט קופים ומוכיח שוב שהוא היורש האמיתי של טרזן ש"מת לפני שנים רבות". משום מה נקטע הסיפור ואם כי הובטח שיושלם "באחת החוברות הבאות" הוא לא הושלם מעולם.


כרך שני.
1. והנשק הסודי. מדען ממכון וייצמן ממציא גז שיכול להרדים אנשים ככלי נשק עבור ישראל שאיתו תוכל להכתיב תנאי שלום לערבים. הוא נרצח בידי פושעים בינלאומיים הגונבים את תוכניותיו ומנסים למכור אותם בחזרה לישראל. דן מחסל אותם ולוקח בחזרה את התוכניות.
2. ומפלצת השטן. ילדים נתקלים בענק מפלצתי ליד הירקון. הם פונים לעזרה לדן שחוקר ומגלה כי זהו ילד שגודל לממדי ענק בידי מדען נאצי המסתתר בארץ וחוטף ילדים למטרות אלה. כנראה מבוסס על סיפור דומה של טרזן שהופיע בשתי הוצאות שונות. בסוף הסיפור דן מתחתן עם אחותו היפה של אחד הילדים.
3.ורוח המסתורין. דן נאבק ברוצח מסתורי בתל אביב ומגלה שזהו מדען תימהוני ולכאורה לא מזיק שגילה דרך להיהפך לרואה ואינו נראה.
4. ובית הרוחות.
5. והאולימפיאדה. דן נשלח כנגד רצונו בהוראה מפורשת של ראש הממשלה להשתתף באולימפיאדה כנציג ישראל, אך נאלץ להקדיש את זמנו להצלת נבחרת ישראל ממזימות סוכנים זרים. גם כאן הסיפור נקטע למעשה ולא הושלם באמת.
6. והמרגל הסודי.
7. וחטיפת שוש. אישתו של דן מתעקשת להשתתף בקורס לציור כנגד רצונו של דן, היא נחטפת בידי פושע ודן מציל אותה. מוסר השכל: אל להם לנשים לעשות דברים כנגד רצון בעליהם. שוש מקפידה לא ללכת יותר לקורסים לציור.

8. והאוצר הנאצי. בחיפוש אחר נאצים בג'ונגל האפריקני דן נתקל בשבט של קופים גדולים ובמנהיגם קרשק. דן מבהיר לקרשק שהוא יורשו "היחידי והאמיתי של טרזן הגדול, בנו של לורד גריסטוק שמת לפני שנים רבות" לפני שהוא מתפנה לחסל את הנאצים.
9. וקורא המחשבות. הטוב והמרתק שבכל סיפורי דן טרזן. מבוסס על הספר "הכוח" של פרנק רובינסון. דן נאבק בדייר מסתורי ורצחני של משפחה שלוה שמתגלה כמי שמסוגל לקרוא מחשבות להראות שונה לכל אדם, ולהפעיל אנשים כנגד רצונם כולל את דן. לבסוף דן מבין שאינו יכול להתגבר על יריב כה מסוכן אלא בדרך אחת : הוא גורם לעצמו לחטוף הלם חשמלי חזק שגורם לשיתוק כל מחשבותיו וכתוצאה יריבו אינו יכול לקרוא ולהפעיל אותו. ואז הוא הורג את יריבו באופן אינסטינקטיבי לחלוטין.
10. ומפלצות החלל. ילדי המדע מגלים בתשלובת טלסקופים מיוחדת אותה המציאו, סימני חיים ופעילות חלליות על הירח. הם מגלים שהחלליות פונות לכדור הארץ ועוקבים אחריהם עד שהחלליות שוקעות בים. דן צולל כדי לחקור את המצב ומגלה שהחייזרים באו מכוכב ימי ומעבירים דרך דן הודעה שהם רוצים רק להתיישב בים ומשאירים את היבשה לבני האדם .דן לא מאמין להם וממליץ לממשלות העולם להשמיד אותם. החייזרים מושמדים באמצעות טונות של רעל המוזרמים למקומות מושבם מתחת לים.
11. וסוד המגילות. דן מגלה שהירדנים גילו המוני מגילות גנוזות חדשות ויוצא להשיבם לידי ישראל. בדרכו הוא מגלה ליד הגבול עם ירדן עיר אבודה שבה שוכנים צאצאי לוחמיו של בר כוכבא המדברים עברית עתיקה ואינם יודעים דבר על ההתפתחויות המודרניות וחושבים שהרומאים (החמושים ב"כלי רעם") עדיין קיימים.דן מספר להם על מדינת ישראל והם נוטשים בשמחה את מושבם לאחר קרב עם הירדנים כדי לצאת לירושלים.
12.וסלע האימים. דן מתחקה אחר ילדים שנחטפו ומגלה בתוך סלע מפלצת אנושית אותה הוא משמיד עם רימון. מסתבר לו שהמפלצת היא צאצא של ציביליזציה קדומה ומפותחת שהייתה על כדור הארץ לפני מאות אלפי שנים והשמידה את עצמה בשואה גרעינית. כמה מאנשיה נמלטו למעמקי האדמה שם נהפכו במרוצת השנים למפלצתיים בזמן שלמעלה כדור הארץ התנקה מהקרינה הגרעינית. כעת המוטנטים המפלצתיים עולים לאדמה וחוטפים ילדים. דן וממשלות העולם מתחילים בהשמדה שיטתית של היצורים כדי שלא יהוו יותר סכנה.
13. ופצצת האטום. דן מחסל בפעולת גרילה וחבלה מתוכננת היטב  מזימה מצרית לבנות פצצת אטום בעזרת מדענים גרמניים שגילו שיטה זולה במיוחד כיצד לעשות זאת.( אולי כדאי לשלוח לאור ההצלחה הזאת את דן טרזן גם לאיראן ) .
14. ובחירת הנשיא. דן מגלה מזימה מצרית לחסל את המועמדים לנשיאות ארה"ב :קנדי וניקסון מאחר ששניהם תומכים של ישראל. הוא מקבל מכתב תודה על כך מראש האף בי אי אדגר הובר. לאחר חוברת זאת הודיעה ההוצאה שהסדרה מופסקת מאחר שמחברה יוצא לחו"ל למספר חודשים, אך הבטיחה שהיא תתחדש מיד עם חזרתו בתוך "שלושה חודשים" . אך הסדרה לא חודשה .

קישורים רלבנטיים
דן טרזן :תשובה ישראלית לשואה יהודית מאת חיים גרוסמן

פרס ישראל לדן טרזן מאת זאב גלילי

דן טרזן ומבצע סיני

דן טרזן ו"אקסורוס"

דן טרזן פוגש את דני דין הרואה ואינו נראה

טרזן בארץ הקודש

האתר של זאב גלילי

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

9 תגובות על “דן טרזן הטרזן הישראלי”

A lot of thought and thinking has to go behind it and we should opt for something that is
well and truly safe and foolproof to say the least.

One is always that such systems might be set off without cause, sometimes even by
the loud crack of thunder. Burglars enter houses with an intention to take away
all the valuable things that they can lay their hands on, even if
it means hurting those who come in their way.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

2 + ten =