web analytics
קטגוריות
קולנוע

מוכר העתיקות הנצחי

 

הבמאי הצעיר מטין בילמן יצר סרט פנטזיה מקורי קצר בעל רעיון מעניין מאוד על מערכת היחסים  בין צעיר ובעל חנות עתיקות נצחי שמתמשכת לאורך עשרות שנים רגות .

 

הבמאי הצעיר  מטין בילמן יצר את הסרט חנות האבידות והמציאות של אלקלעי", דרמה של , 45 דק' כעבודת הגמר שלו למכללת בית ברל ולאחרונה סרט זה יצא כקלטת די וי די . וזהו סרט שבקלות יכול היה למצוא את דרכו כפרק לסדרות כמו "תחום הדמדומים" האמריקנית שפרקיה השונים שימשו מן הסתם כמקור השראה . .
צפיתי בסרט והופתעתי לטובה .בדרך כלל אינני מתרשם במיוחד מסרטי סטודנטים וגם כאלה שהם סרטי גמר .אבל הסרט הזה מצא חן בעיני .הסרט עוסק במערכת היחסים המוזרה בין איש צעיר (גיל נתנזון ) שהולך ומזדקן לאורך הסרט ככל שחולפות השנים ובין בעל חנות עתיקות , ( המזכירה במקצת את זאת של מר קוק מסדרת הטלוויזיה משנות השבעים "דלת הקסמים " שהיא אולי מקור השראה ) שהפלא ופלא אינו מזדקן לעולם ואינו משתנה לעולם אלא נשאר חסר גיל באופן מיסתורי ושהוא וחנותו נשארים כמעין :עוגן של יציבות ואי השתנות בעולם כאוטי המשתנה ללא הרף וללא לטובה מחוץ לחנות .

 

. מערכת יחסים זאת נשארת על כנה במשך עשרות שנים מתקופת גיל הצבא של הגיבור (אמצע שנות התשעים של המאה הקודמת )  שמקים לעצמו משפחה ומאבד אותה עד גיל העמידה שלו כשמידי פעם שהוא חוזר לבקר את בעל החנות (השחקן הוותיק גבי עמרני ),עד להתנפצות הסופית של מערכת היחסים בינהם תוצר של תיסכול הגיבור על הזדקנותו הבלתי נמנעת והרס כל חלומותיו, הבנה שהדרך שבה בחר לא הייתה הדרך הנכונה, ועד לגיל זיקנה  

 

בכמה קטעים הסרט ריגש אותי פשוט משום שהקטעים הזכירו מערכות יחסים שלי עצמי יש עם בעלי חנויות ספרים מסוימות בתל אביב שכמו בעל החנות שבסרט נראים גם הם חסרי גיל ובלתי משתנים ונצחיים לאורך עשרות השנים שאני מכיר אותם .
הסרט אינו חסר פגמים כצפוי מסרט סטודנטים.. הסרט מתרחש בהווה ובעתיד לאורך שמונים שנה אך אנחנו כמעט איננו רואים שינויים עתידניים בנעשה ברחוב . מן הסתם תקציב הסרט הנמוך לא איפשר זאת . בכל זאת מן הראוי היה שהבמאי ימצא דרך ברורה להראות איפיונים שונים שמראים כיצד העולם בעתיד משתנה בהשוואה לזמננו ולאורך השנים בשמונים השנים שחולפות מאז אמצע שנות התשעים ואילך, באופנה של האנשים , בטכנולוגיה ,במשהו . .

גם הסיום אינו מרשים וחבל שהבמאי אינו מנסה לרמוז יותר על מקור חיי הנצח של של מר אלקלעי ( אם כי יש היגיון גם בהחלטתו להשאיר את זה בגדר מיסתורין )
אבל סך הכל זה סרט שמצליח להתגבר על הפגמים השונים שיש בו והוא מומלץ בהחלט לצפייה.לכל מי שחובב סיפורי פנטזיה טובים ן "תחום הדמדומים ".
פרטים על בילמן
סרטי מדע בדיוני ופנטזיה ישראליים

 

 

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

6 תגובות על “מוכר העתיקות הנצחי”

אני נמצא במשא ומתן עם האוזן השלישית בכדי שצופים יוכלו להשכיר את הסרט בספריותיהם.
עדכון יבוא ברגע שיהיה אפשר לעשות כן.

ספרו של קליפורד סימאק 'תחנת דרכים', שמספר על בחור זקן שנותר במקומו עשרות ומאות שנים, ומסיבה חשובה הרבה יותר מכפי שנדמה.

ברכות לבמאי על הבחירה בנושא לא שיגרתי. המשך כך!

בשבת הקרובה, 12 באפריל 2008
"

תיערך הקרנת בכורה טלוויזיונית של סרטי הקצר "חנות האבידות והמציאות של אלקלעי".

בפעם הראשונה בטלוויזיה, סרטו הקצר של מטין בילמן
שילוב של פילוסופיה וקצת מדע בדיוני,

הסרט יוקרן בערוץ 2 בשעה 12:30 בצהריים.

בעיני הסרט עוסק בקלות הבלתי נסבלת של הקיום. אין חנות אבידות ומציאות במציאות, החנות היא שיקוף של העולם הפנימי של הגיבור שמגלה באיחור שאין חנות כזאת במציאות, כלומר הגיבור מגלה את השקר בו הוא חי כל חייו ואת חוסר היכולת שלו להשפיע ולנווט את חייו.
מה שאומר משהו על היכולת שלנו להשפיע על חיינו שנקבעת בגיל צעיר מאוד ומושפעת מאוד מהחוסרים בחיינו שנקבעים בילדות ומלווים אותנו כל חיינו עד הסוף.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

3 × 4 =