web analytics
קטגוריות
ספרות פופולארית

פרידה מסידני שלדון

סקירה על סופר רבי המכר הרומנטיים המרתקים סידני שלדון.

הופיע במגזין "מעריב ובאתר NRG

הסופר המתורגם ביותר עולם ,ויוצרה של הג'ינית הבלונדינית המקסימה ג'יני , סידני שלדון (נולד ב11 בפברואר 1917 ) נפטר ב30 בינואר 2007 בגיל 89 ממחלת דלקת הריאות.
הקריירה של שלדון הייתה יוצאת דופן מכל בחינה. הוא היה אחד הבודדים שזכו להצלחה הן בקריירה טלוויזיונית ( הוא יצר שתי סדרות מצליחות ביותר ) הן ככותב מחזות והן בקריירה של כותב מותחנים רבי מכר . ". הוא האדם היחיד עד כמה שידוע שזכה בפרסי האוסקר של תעשייתה קולנוע ,הטוני של תעשיית התיאטרון ופרס אדגר של אירגון סופרי ספרות בלשים . הוא היה תסריטאי ומפיק הוליוודי במקור שהפך לסופר רבי מכר מצליח  ,לרוב מה שקורה זה הדבר ההפוך בדיוק של סופרי רבי מכר שהולכים להוליווד.


סידני שלדון, שהחל את הקריירה כבודק תסריטים ואח"כ ככותב תסריטים לטלוויזיה ולקולנוע עבור אולפני אם.ג'י.אם ופרמאונט ) וסך הכל חיבר כ-25 תסריטים ועסק גם בכתיבת מחזות בברודווי. ששם הוצגו שישה מחזות שלו .
הצלחות העבר שלו כללו זכייה באוסקר על התסריט לסרט "הרווק והנערה בגרביונים" וזכייה בפרס הטוני למחזמר "אדמונית" בגרביונים "

.יצירתו ההוליוודית המפורסמת מכל הייתה סדרת טלוויזיה בשם " אני חולם על ג'יני " סדרת קומדיה פנטסטית " על "ג'יני" שדה בלונדינית יפהפייה ( ברברה עדן ) בעלת כוחות כישוף מדהימים ששוחררה מבקבוק שבו הייתה כלואה בכישוף במשך אלפי שנים ומתאהבת באסטרונאוט אמריקני( לארי הגמן בתפקידו המפורסם הראשון שנים לפני שהפך לג'י אר הנבל ב"דאלאס" ). אחד האלמנטים המעניינים בסדרה זאת היה הניגוד המדהים בין הג'ינית בעלת כוחות הכישוף הקדומים המוצאת את עצמה בחוד החנית של המדע האמריקני ושמה את מיטב המדענים של ארה"ב ללעג ולקלס.

צפו בסצינת הפתיחה הקבועה :

הסדרה הייתה הצלחה עצומה שרצה חמש שנים בין עם 123 פרקים סך הכל בין 1965-1970. בעונה האחרונה של הסדרה הג'ינית בת אלפי השנים אף התחתנה עם האסטרונאוט ביש המזל . ושנים לאחר מכן חזרה בעוד שני סרטי טלוויזיה אני חולם על ג'יני: 15 שנה אחרי" 1985() ו"אני עדיין חולם על ג'יני" (1991(

.
עד היום זוהי אחת מסדרות הפנטזיה הפופולאריות ביותר שנוצרו אי פעם ,ובו בזמן אחת הסדרות הפופולאריות ביותר על נושא חקר החלל וגם על המאבק בין המדע והכישוף. בעקבותיה נוצרה גם סדרה מצויירת על הדמות של ג'יני  ואפילו סיפורי קומיקס.

שנים לאחר מכן ב1979 שלדון יצר עוד סדרה מצליחה בשם "הארט ואישתו " בכיכובם של רוברט וגנר וסטפני פאוארס סדרת מתח רומנטית על מיליונר ואישתו העיתונאית שחוקרים ביחד תעלומות בלשיות סדרה זאת רצה עד 1984 .עם 110 פרקים ואחר ושנים מאוחר יותר בין 1993 ו-1996 נעשו על הגיבורים עוד שמונה סירטי טלוויזיה.

https://www.youtube.com/watch?v=_kPvzylEP24

. .
אבל שלדון לא הסתפק בהצלחתו כתסריטאי ומפיק וחיפש קריירה גם בעולם הספרות . והצלחתו שם הייתה מדהימה פשוטו כמשמעו .הוא זכה לתואר "אמן הבלתי צפוי " בגלל חוש ההמצאה שלו ,אם כי רוב ספריו הסתיימו בדרך כלל בסוף טוב עם היפים הטובים והרומנטים מנצחים .אבל לא תמיד .  חלק גדול מספריו היו מותחנים שבמרכזם עמדו דמויות נשיות חזקות ,דבר שלא היה מקובל בתקופה שבה החל לכתוב אם כי הפך מאז לנפוץ מאוד .

כתוצאה מיכולתו ליצור עלילות מתח מרתקות ובו בזמן רומנטיות שלדון הפך  לסופר החי המתורגם ביותר בעולם, . על פי ספר השיאים של גינס הוא תורגם ללא פחות מ51 שפות ב108 ארצות ובהן ישראל .. . כל אחד מספריו של שלדון הגיע לראש רשימת רבי המכר של הניו יורק טיימס, סך הכל נמכרו כשלוש מאות מיליון עותקים מספריו . וב1999 זכה דיוקנו להתנוסס על בול בסידרת "הסופרים הגדולים של המאה העשרים". בעקבות זאת הכריז ראש עיריית בברלי הילס על "יום סידני שלדון" כבוד נדיר ביותר לסופרים .

בשנת    1969 כתב שלדון את הרומן הראשון שלו "פנים ללא מסיכה " על רופא שיוצא ללכוד רוצח שזיכה אותו בפרס על שם אדגר אלן פו ופרס כותבי ספרי המסתורין.

 

אבל הוא התפרסם באמת הודות לספרו הרומנטי הטראגי "מעבר לחצות( 1973) על אישתו של מיליונר יווני המתכננת במשך שנים לנקום באהוב מהעבר שנטש אותה . הספר היה באופן יוצא דופן מאוד ביצירתו של שלדון בעל סיום טראגי סוחט דמעות ( המיליונר היווני הרשע נוקם את נקמתו בזוג האוהבים שבגדו בו ) אבל זה לא הפריע לו לעמוד חודשים אחדים בראש טבלת רבי המכר של עיתון הניו יורק טיימס. וכמו כן עובד לסרט קולנוע בכיכובה של סוזן סרנדון.

צפו במקדימון הסרט :

 

למרות ההצלחה הגדולה הספר היה אנומליה ביצירתו של שלדון בגלל סיומו הטראגי ושלדון מצא עצמו 16 שנה מאוחר יותר מחויב לכתוב ספר המשך בשם "זיכרון חצות" שבו היציל בדרך מסובכת ביותר את הגיבורים הרומנטיים וסיים את הסיפור סופית ב"האפי האנד" לכל ( חוץ ממיליונר יווני רשע שבא על עונשו הצודק ).

צפו בגירסת הסרט:

ספריו לאחר מכן כללו "זעם המלאכים " על עורכת דין שמואשמת האשמה שקרית של מעורבות עם הפשע המאורגן.

 

צפו במקדימון :

 

"שושלת החטאים " רומן היסטורי ענק בסגנון ספריו של ג'ימס מיצ'נר על ארבעה דורות של משפחה לבנה בדרום אפריקה שחייה מקבילים לאירועים הדרמטיים בתולדות המדינה.

 

סערת האלים

את .סערת האלים " מותחן קונספירציה ענק שבו הגיבורה דיפלומטית אמריקנית   רומניה נאבקת בקונספירציה חובקת עולם של אירגון בין לאומי מסתורי ורצחני  השולח בעיקבותיה רוצח שכיר מיסתורי .

"מזימת יום הדין "  הוא ספר מדע בדיוני שגיבורו נאבק בקונספירציה של ניצול כדור הארץ ממשאביו שאנשיה הם לא פחות שליטי המדינות החזקות של העולם שנאבקים בחייזרים שמבקרים כאן ומנסים למנוע יצירת קשר עימהם

.בספר זה כלל שלדון אחרית דבר מפורטת מאוד על נושא העב"מים שהראתה שהוא טרח ללמוד היטב את הנושא גם אם הסיפור שהציג היה סיפור קונספירציה קונבנציונאלי מהסוג שמקובל מאוד בחוגי חובבי העב"מים .

 

שיקוי העוצמה  הוא סיפור מתח פוליטי רומנטי  שנראה כמבוסס על הקריירה של נשיא ארה"ב קלינטון ומתאר את מאבקה של אישה ניבגדת להביא לנפילתו של נשיא ארה"ב שנטש אותה בזמן שזה עסוק בכינון יחסי שלום בין ישראל והערבים .

 שלדון כתב ספר המשך לספר זה שהופיע בעברית בשם "הנרדפת " ומתאר את מאמציה של עיתונאית לחקור קונספירציה פוליטית במסדרונות הכוח בוושינגטון ,שמביאה למותם של בני משפחה עשירה ומפורסמת ,דמויית משפחת קנדי במציאות .

"ספרי מה חלמת" עוסק במשפט רצח  מוזר של אישה הסובלת מפיצול אישיות .

ספרי מה חלמת סידני שלדון

המותחן האחרון שכתב היה  .מי מפחדת מהחושך   העוסק בנושא העכשווי מאוד של שינויי האקלים ובקונספירציה שמרכזה עומד מכון עתיר משאבים ששם את ידו על מכונה שעימה אפשר לשנות את מזג האוויר מבצע רציחות בדרך להשתלט על העולם ורק שתי נשים ש בעליהן נרצחו בידי המכון עומדות בפני מזימותיו. ולאחר מכן כאילו ידע שקיצו קרב פירסם עוד ספר אוטוביוגרפיה,ספרו האחרון. .
שלדון היה הצלחה פנומנלית גם בישראל שבה הופיעו 18 מתוך 20 ספריו ., רובם בהוצאת "שלגי ".

נספח :רשימת ספריו של שלדון  בעברית

פנים ללא מסיכה (1970) • עברית אלינא ארשטיין ,הוצאת שלגי ,1983. הספר גם הוסרט לקולנוע בכיכובו של רוג'ר מור .

https://www.youtube.com/watch?v=r0wfg4toKFw

מעבר לחצות  (1973)עברית עליזה נצר ,הוצאת מ.מזרחי ,1975. הספר גם הוסרט לקולנוע

 

זר במראה ( 1976)  עברית עליזה נצר ,הוצאת מ.מזרחי ,1978. הספר גם הוסרט.

 

 

המקדימון :

הסרט המלא :

 

קשר דם ( 1978) עברית אליעזר כרמי ,הוצאת זמורה ביתן מודן ,1979.

הספר גם הוסרט לקולנוע .

צפו במקדימון 

 

 

הסרט :

 

זעם המלאכים •  (1980) עברית אליעזר כרמי ,הוצאת שלגי ,1982. הספר הוסרט למיני סדרה
שושלת החטאים . עברית אלעיזר כרמי ,הוצאת שלגי ,1983.. הספר גם הוסרט למיני סדרה
• הימור כפול (1982)  עברית אליעזר כרמי ,שלגי ,1985. הספר גם הוסרט למיני סדרה
• סערת האלים  (1987) עברית עלינא ארשטיין הוצאת שלגי ,1987 .מותחן פוליטי . הספר גם הוסרט למיני סדרה

• במערבולת הזמן (1988) עברית אליעזר כרמי ,הוצאת שלגי 1989

.הספר גם הוסרט למיני סדרה
• זכרון חצות • (1990) עברית יפעה הדר, הוצאת שלגי ,1990 .   המשך של "מעבר לחצות".  הספר גם הוסרט למיני סדרה .
• מזימת יום הדין ( 1991) ,עברית עלינא ארשטיין ,הוצאת שלגי ,1991. מותחן מדעי בדיוני.
• מירוץ לצמרת ( 1992) עברית מיכאל אביב ,הוצאת שלגי ,1993.
• דבר אינו לנצח (1994 • ) עברית מיכאל אביב ,שלגי ,1994. הספר גם הוסרט למיני סדרה.

• כבוד משפחתי (1995)   עברית יפעת הדר, הוצאת שלגי ,1995.
• שיקוי העוצמה ( 1997) • , עברית ענבל שגיב ,הוצאת שלגי ,1997. מותחן פוליטי
• ספרי מה חלמת   1998) .עברית איטה ישראלי .שלגי ,1999.
• הנרדפת . מאנגלית ענת ויקסלבאום,שלגי ,2001. ( המשך של "שיקוי העוצמה " ) ..מותחן פוליטי.
• מי מפחד מהחושך ( 2004) מאנגלית גילת בנטל ,שלגי ,2005. מותחן  מדעי בדיוני.

קישורים רלבנטיים

על פטירת סידני שלדון באתר וינט

על פטירת שלדון באתר וואלה

סידני שלדון בויקיפדיה באנגלית

סידני שלדון בויקיפדיה

 

סקירה על שלדון

 

רשימת ספריו של שלדון

רשימת סרטי סידני שלדון

"אני חולם על ג'יני" בויקיפדיה בעברית

 

"אני חולם על ג'יני " בויקפדיה באנגלית

הארט ואישתו

 

השמיים נופלים של שלדון

"אם מחר יגיע" של שלדון

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

3 תגובות על “פרידה מסידני שלדון”

שחקן הטלוויזיה לארי הגמן הלך אתמול לעולמו. כולם זוכררים אותו בתפקיד ג'י אר יואינג איל הנפט הנבל מסדרת הטלווזייה "דאלאס" שהגמן היה עסוק בצילומים של סדרת המשך שלה בעת פטירתו.ויש מקום לחשוב שהמאמץ כתוצאה מצילומים אלה תרם לפטירתו של הגמן חולה הסרטן.
אבל אני מעדיף לזכור דווקא תפקיד אחר של הגמן,האסטרונאוט המשעשע והרומנטי מסדרה קומיתמשנות השישים בשם "אני חולם על ג'יני " הפוגש ג'ינית על טבעית על אי בודד בגילומה של ברברה עדן ולאורך השנים נאלץ להתמודד עם הכשפים שהיא מבצעת במרכז חלל של נאס"א. ",תפקיד שאותו העדפתי לעין ערוך על פני אותו איל נפט מתוסכל. .
היה שלום לארי הגמן.אולי בשמיים תפגוש שוב את ג'יני.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

19 + 12 =