web analytics
קטגוריות
תנ'ך

הגבירה איזבל

המלכה איזבל ציור ויקטוריאני של ג'ון ליסטם ביאם שו.

הופיע באתר "בננות "

בתנ"ך יש כמה דמויות של נשים ששמן הפך לאובייקט של שינאה . למשל דלילה שפיתתה את שמשון הגיבור , ואולי יותר מכל המלכה איזבל .איזבל הזרה הפגאנית מהעיר צור אוייבתו הגדולה של אליהו הנביא ששמה הפך שם נרדף לשחיתות רשע נשי והתנהגות מופקרת
אבל קריאה מדוקדקת בתנ"ך מגלה תמונה קצת שונה של אישיותה של איזבל ושל אישיותם של אויביה .

ואיזבל הייתה זרה ונוכריה
בת מלך צידונים הייתה איזבל

בתנ"ך יש כמה דמויות של נשים ששמן הפך לאובייקט של שינאה . למשל דלילה שפיתתה את שמשון הגיבור , ואולי יותר מכל המלכה איזבל .איזבל הזרה הפגאנית מהעיר צור אוייבתו הגדולה של אליהו הנביא ששמה הפך שם נרדף לשחיתות רשע נשי והתנהגות מופקרת
אבל קריאה מדוקדקת בתנ"ך מגלה תמונה קצת שונה של אישיותה של איזבל ושל אישיותם של אויביה .
איזבל הייתה בתו של אתבעל מלך הצידונים שנישאה לאחאב בן עמרי מלך ישראל לשם חיזוקה של ברית הידידות בין ישראל וצור.
זוכרת את איך באת לכאן
כלה מעיר צידון
וכל העם נדהם אל מול יופייך

( איזבל מאת עקיבא נוף )

וברית ידידות זאת הייתה אכן חשובה מאוד בעזרתה הצליח המלך אחאב לגבור בקרב קרקר בראשות קואליציה של מדינות סוריה וארץ ישראל על הצבא האשורי האדיר של המלך שלמנאסר שתיכנן להישתלט על כל האזור ,הפעם הראשונה והאחרונה שבה היצליחו ממלכות האזור להביס את האשורים ,קרב גדול ואחד החשובים ביותר בתולדות המזרח הקדום , אלא שמשום מה ואולי כלל לא במקרה סיפורו של קרב זה לא נכנס כלל לתנ"ך. כנראה שעורכיו לא רצו לפאר את המלך אחאב שאותו תיארו כחלש אופי וכמלך הרע ביותר שהיה לישראל . אבל מהחפירות הארכיאולוגיות אנו יודעים שלאמיתו של דבר היה זה אחד המלכים הגדולים ביותר של ממלכת ישראל ,מלך שיש חוקרים מודרניים שחושבים שהשתווה ואף עלה על שלמה עצמו. יש לציין שאפילו מהסיפור המקראי עצמו מצטיירת תמונה של מלך אמיץ לב מאין כמוהו ,ואפילו פלאי פלאים, של מלך מוסרי לזמנו (ולזמנים אחרים ) . .לא היה זה אדם שאישה מרושעת תשתלט עליו בנקל.
החוקרים חושבים שניצחונו הגדול של אחאב על האויב האשורי היה בלתי אפשרי לולה הברית שהייתה קיימת בין ישראל והצורים כפי שסומלה בידי הנישואין בין אחאב ואיזבל . .

אחאב איש מצונן היה ועשתה לו איזבל שתי ציורי זונות במרכבתו , כדי שיראה אותם ויתחמם .
( סנהדרין יט)

מהתנ"ך ברור שאיזבל הייתה אישה נמרצת מאוד ( למעשה אחת משני הנשים היחידות בתנ"ך שמוזכרות כמי שעוסקות בכתיבה, השנייה הייתה גם היא מלכה ,אסתר ) . התנ"ך מתאר אותה גם כמי שהביאה שיטת פולחן זרה של הבעל לישראל ולימדה את בעלה אחאב פולחנים זרים שונים . למעשה נראה שהיא פעלה לשימור הפולחן הקיים שכן הבעל היה אל מוכר וידוע בישראל.
היו אלה אליהו ובני הנביאים שניסו לחסל את הפולחנים האחרים של בני העם , וניתן לתמוה אם היא לא פעלה כנגדם כדי לשמור על החופש הדתי .איך מסופר עליה בתרגום השבעים : היא שלחה מכתב לאליהו הנביא מטיל האימה במילים האלה " אם אתה אליהו אני איזבל !" .
על איזבל התנ"ך מספר שהרגה את כל הנביאים ובני הנביאים ,אבל משום מה אלה מופיעים שוב ושוב כאילו לא אירע להם דבר, ואין שום תיאור של נביא או בן נביא כלשהו שאכן נהרג ברדיפות אלה. . מה שמעורר חשד שאם בכלל אכן היו רדיפות נגד מישהו חוץ מאליהו הן לא היו אפקטיביות במיוחד.
בתנ"ך מסופר שהיה זה אליהו שגרם למעשה לבצורת בישראל בגלל תפילתו לאל למנוע גשם ובכך גרם לרעב המוני . מסופר שלאחר שגבר על כוהני הבעל בהתחרות מי יצליח להביא לירידת גשמים ( שאותם עצר אליהו עצמו בתפילה לה' ):
"ויאמר אליהו להם : תפסו את נביאי הבעל. איש-אל-ימלט מהם! ויתפשום , ויורידם אליהו אל נחל הקישון ,וישחטם שם". ( מלכים א' יח , פס' מ) .

התנ"ך נותן פרטים : המדובר כאן ב-450 נביאי הבעל וב400 איש נביאי האשרה , אליהו רצח לא פחות מ-850 מתנגדים ! מה שהיינו מכנים היום טבח המוני. התמונה המצטיירת מדמותו של אליהו היא של רוצח המונים, הן באופן אקטיבי והן באופן פאסיבי ברעב שהביא על בני עמו. התנ"ך בכל אופן אינו רואה כל רע במעשה הרצח ההמוני הזה של אליהו
המעשה.הנורא ביותר שאותו מיחס התנ"ך לאיזבל הוא פרשת הריגתו של אדם בשם נבות,בעל אדמות עשיר בעמק יזרעל שאחאב המלך רצה מאוד באדמותיו . אך נבות סירב למכרן . התנ"ך מספר שאחאב לא עשה דבר בעניין . אך הוא שכב בביתו סר וזעף "וישכב על מיטתו,. ויסב את פניו ולא אכל לחם ". ( מלכים א כא פס' ד)
איזבל שהודאגה ממצבו שאלה אותו בעניין וכאשר סיפר לה עשתה מעשה.
היא דאגה לכך שנבות יואשם בחילול השם הוא נסקל למוות בידי העם והאדמות הועברו באופן חוקי לידי אחאב . אז הופיע בחצרם הנביא אליהו עם המילים בנות האלמוות :" הרצחת וגם ירשת ?"
ואכן זהו מעשה בלתי נסלח מבחינה מוסרית ומראה לא כל כך על רודנות כמו על ניצול החוק למטרות מושחתות .
.אולם נשאלת השאלה האם לא ניתן לראות במעשה זה גם בצורה אחרת : לא רק כמעשה של רודנית אכזרית ומנוולת אלא : של אישה האוהבת את בעלה וחוששת למצבו ומנסה לעשות הכל כדי לרצותו גם עם מעשים בלתי נסלחים מבחינה מוסרית ?

הנה באים הורגייך המלכה הנה באים
רוכבים בשיגעון אל ארמונך
למלך החדש ההמונים כבר מריעים
כמו שאתמול הריעו לכבודך
הנה הם כבר בשערי העיר
שולפים חרבם מכים בשערים
צמאי דמך
העבדים כי ימלכו
אין חסד בליבם
לבשי מלכה חיוך על פני אבלך
( איזבל  מאת עקיבא נוף )
אליהו ניבא לאחאב שבמקום שבו ימות ילקקו כלבים את דמו . וכי כל משפחתו תושמד. לאיזבל ניבא כי הכלבים יאכלו אותה .
וזה אכן מה שקרה : אחאב מת מות גבור במלחמה עם הארמים וכלבים ליקקו את דמו .
ואשר לאיזבל …
הנה הם מטפסים בחצרותייך שועטים
מלכה את עינייך תני בפוך
הנה הם מתקרבים
כבר מתקשים המבטים
הכי אותם בחיוך
איזבל הטיבי את ראשך
הצניעי בתוכך את הכאב
( איזבל . מאת עקיבה נוף )

לקוח מאתר http://www.greatmasterpieces.com/Queens.htm

נראה שהיא המשיכה להיות בעלת השפעה גדולה בממלכה לאחר מות בעלה דרך שני בניה אחזיה ויהורם שמלכו זה אחרי זה . ומן הסתם הייתה לה גם השפעה גדולה בממלכת יהודה דרך בתה עתליה שמלכה שם. הכינוי של תפקידה היה "גבירה" ,מעמד שהוא ככל הנראה יותר מזה של סתם מלכה אשת מלך ,אלא של אם מלך עוצרת ושולטת בפועל . אנחנו יכולים להיות סמוכים ובטוחים שאת מתנגדיה הנביאים הכוח הזה בידיה של אישה הרגיז במיוחד.
בסופו של דבר מרד נגדה המצביא יהוא בהשפעת יורשו של אליהו הנביא אלישע . אלישע הנ"ל כמו מורו הגדול אליהו לא נרתע גם הוא ממעשים של רצח המוני .

פעם כאשר חבורה של ילדים לעגו לו במילים "עלה קרח עלה קרח " קיללם בשם ה' על הפשע הנורא

ותצאנה שתים דובים מן היער ותבקענה מהם ארבעים ושני ילדים . וילך משם אל הר הכרמל .ומשם שב שמרון

" ( מלכים ב' ג פס' כד)
עם מורה כזה אין פלא שיהוא לא התגלה כאדם צמחוני בלשון המעטה . הוא רצח בבגידה את אדונו יהורם מלך ישראל וביחד איתו את אחזיהו מלך יהודה
מובן מאליו שלאיזבל הוא רחש שנאה מיוחדת. את יהורם בנה שאל פני מותו "מה השלום עד זנוני איזבל אימך וכשפיה הרבים ? עבור איזבל הזקנה הוא הכין משהו מיוחד.

איזבל נזרקת אל מותה. ציור מאת גוסטב דורה.

הנה הם כבר בשער
ואחר יהיה אדון
כלבים ילקקו פה את דמך
הנה עלו ובאו כבר אל שער הארמון
הנה נפרצו כבר השערים
איזבל בחיוך מלכות הופיעי בחלון
מלכה ובת של מלך צידונים
( איזבל מאת עקיבא נוף )

איזבל הזקנה שמעה על בוא של יהוא ועל הטבח שעשה בבניה היא ידעה מה מצפה לה .. אבל היא קיבלה אותו באומץ לב מיוחד .
"ואיזבל שמעה ותשם בפוך עיניה ותיטב את ראשה ותשקף בעד החלון . ויהוא בא בשער . ותאמר : השלום ,זמרי הורג אדוניו ויאמר : "מי איתי מי ?" וישקיפו אליו שנים שלושה סריסים .ויאמר :"שמטוה !" וישמטוה ויז מדמה אל הקיר ואל הסוסים וירמסנה . ויבוא ויאכל וישת . ויאמר :פקדו נא את הארורה הזאת וקברוה כי בת מלך היא " ( מלכים ב ' ט פס' ל-לה )
אלא שהם מצאו רק את הגולגולת והרגלים וכפות הידים שלה . ליהוא כל זה לא הפריע במיוחד ,הוא המשיך לאכול ולשתות .

שרידי גופה של איזבל .ציור מאת גוסטב דורה.

חז"ל דווקה מצאו צד זכות כלשהיא לאיזבל בכך. הם הסבירו שאפילו במרשעת המנוולת הזאת היה דבר טוב אחד כל פעם שהיו חתן וכלה עוברים ליד ביתה הייתה יוצאת מביתה ומוחאת להם בכפיה . משום כך הסבירו חז"ל שרדו ידיה ורגליה.
כך או כך מבחינת יהוא זאת הייתה רק ההתחלה.
הוא רצח גם את שבעים בני אחאב ולא הסתפק בכך וציווה לכרות את ראשי כולם ולשלוח אותם אליו בדודים . את הראשים הכרותים תקע בשער הארמון שלו, מן הסתם למען יראו ויראו .. מלבד זה הוא מצא גם את האחים של אחזיהו מלך יהודה שאותו כבר רצח ורצח גם אותם, עוד 42 איש מבני ממלכה אחרת . אחר כך רצח את כל כוהני הבעל שבמדינה.

התנ"ך מספר על כל זה בהבנה . אחר כך הוא מתאר בקצרה את שאר ימי ממלכת יהוא . ואלה כמסתבר לא היו כזה שיפור גדול לעומת ימי מלכות אחאב ואיזבל נהפוך הוא. הארמים שאותם הביס אחאב פעם אחרי פעם היכו כעת פעם אחרי פעם בישראלים יראי ה' של יהוא וכבשו חלקים גדולים משטחיהם .
התנ"ך לא מספר זאת אבל ידוע לנו ממקורות אשוריים שיהוא היה המלך הישראלי הראשון ששילם מס לאשורים . למעשה הוא האדם היחיד מהתנ"ך שיש לנו תמונה אותנטית שלו מזמנו –תמונה אשורית  על אובליסק

יהוא מנשק את רגליו של מלך אשורי.

שבה יהוא נמצא עם מלך אשור שלמנאסר אותו המלך שהובס שנים קודם לכן ובגדול בידי הברית שאורגנה על ידי אחאב ואיזבל בתמונה יהוא מנשק את רגליו של המלך האשורי ..

חז"ל האשימו את איזבל שהיא לימדה את אחאב עבודה זרה .הם טענו שהיא הייתה מושחתת מבחינה מינית אולם למעשה אין לכך כל עדות בתנ"ך שבוודאי לא היה מסתיר דבר כזה להוציא האשמותיו של רוצחה יהוא .
למעשה נראה שחטאה הגדול מכל היה שהיא העיזה ליטול חלק ממשי בשלטון שאמור היה להיות רק בידי גברים . אחרת יתכן מאוד שאחאב אותו מלך מוכשר והרואי היה נזכר בצורה שונה מאוד במקורותינו.יש אפילו סיפור על רבי לוי שתקף בדרשותיו את אחאב על חטאיו עד שזה בא אליו בחלום והסביר שהאישה הייתה אשמה בכל . הרב קיבל את הטענה הזאת ללא היסוס.
איזבל הפכה עד היום לסמל האישה המרשעת החוטאת ,שנאבקת בגברים שיודעים טוב ממנה מה שצריך לעשות . על העובדה שיריביה, אליהו ,ויהוא ביצעו פשעים נוראים לעין ערוך משלה עוברים בשתיקה..

אל תתנגדי להם מלכה
הם הצודקים תמיד בכל ,
האלוהים והנביאים להם
ובני הנביאים יודעים הכל
אך לא למחול
אל קנא ונוקם

(מתוך הפזמון "איזבל " מאת עקיבא נוף ,1970)

נספחים : איזבל כוהנת הבעל

חותמת של איזבל.

החוקרים חושבים שאחת הסיבות למעמדה החזק של איזבל בממלכת אחאב ,מעמד שאין לו אח ורע בתולדות ממלכת ישראל היא שהיא הייתה הכוהנת של הבעל וליתר דיוק של האל הצורי בעל מלקרת .
מלבד זאת היא פעלה למען פולחן האשרה וכנראה גם פולחן העשתורת בישראל.
צור הייתה ידועה בפולחן העשתורת שלה . לפי הפיניקים עשתורת נולדה בצור ( בעוד שהיוונים טענו שאפרודיטה אלת האהבה המבוססת על עשתורת נולדה רק קרוב לשם ליד קפריסין ) .
שמם של הפיניקים יצא לשמצה בפולחני העשתורת שלהם . וזאת מאחר שכוהנות העשתורת היו למעשה מעין "זונות פולחניות " והיו מקיימות יחסי מין עם עוברים ושבים בשם האלה כחובה דתית .
לא רק זאת אלא שגם מבנות המעמדות הגבוהים שהיו קשורות לפולחן האלה ציפו שיאבדו את בתוליהן בצורה זאת .לא מן הנמנע שגם איזבל איבדה את בתוליה בצורה זאת .
המחזאי מתתיהו שהם כתב מחזה בשם "צור וירושלים " בשנות השלושים שיש שרואים בו עד היום יצירת מופת ספרותית של השפה העברית שהוא אולי התיאור האולטימטיבי של המאבק בין איזבל ואליהו . כל אחד מהם מוצג כנציג אידיאה מנוגדת . איזבל היא הנציגת האמונה בסקס ובכוח ככוחות הדומינטיים בחיים . בעוד שאליהו הוא נציג התפיסה של הצדק והרוחניות ככוחות דומיננטיים .
סיבת השנאה בינהם מוסברת במחזה בכך שבעבר הרחוק כאשר איזבל הנערה שירתה במקדש עשתורת ושם היה עליה לבחור את הזר שאותו תשרת ככוהנת בקיום יחסי מין . הזר שבו בחרה היה אליהו הצעיר שבא לשם כדי לחקור מקרוב את הפריצות הפיניקית .אליהו דחה אותה בבוז… ומאז מתנהל בינהם מאבק איתנים ,מאבק שביסודו אהבה לא ממומשת של איזבל לאליהו.
לי לפחות המחזה הזה נראה כמו מעין תמונת מראה של הפואמה של קראולי על התאווה הבלתי ממושמשת של הנביא לאיזבל .
"צור וירושלים " אגב מעולם לא הועלה על הבמה , הוא בלתי ניתן להצגה בגלל שפתו הקשה . במשך שנים לימדו אותו בבתי הספר אבל אני מסופק מאוד אם תלמידים היום יוכלו לגשת אליו .בכל אופן ניתקלתי בעיבוד שלו לתסריט , ולדעתי אפשר יהיה לעשות ממנו עיבוד למיני סדרה טלוויזיונית בנוסח "אני קלאודיוס " . אבל העיבוד יצטרך להיות דרסטי מאוד.

איזבל ב"צור וירושלים "

לאורך השנים הופיעו כמה וכמה יצירות ספרותיות ודרמטיות בעברית על איזבל ואחאב. המפורסמת והחשובה בכולם היא "צור וירושלים" של מתתיהו שוהם שהוזכרה כבר, אבל היא אינה יחידה . והיחס לאיזבל המוצג בהם הוא שונה מאוד.
איזבל הופיעה עוד במחזה שנכתב בתקופת "ההשכלה " ב-1800 מאת אחד הסופרים העבריים הראשונים ,שלום הכהן. הנ"ל כתב מחזה בשם "מעשה נבות היזרעאלי " על פרשת נבות ובו מוצגת איזבל כנציגת השלטון העריץ וחסר כל הסייגים ,לדעתה החוק נועד רק לנתינים ולא לשליטים. מלבד זאת איזבל מוצגת שם כ"אנטישמית " שסולדת מהברית בין צור וממלכת ישראל כמו גם מהתרבות הישראלית ( למעשה היהודית) בכללה.
מאז נכתבו עוד כמה וכמה מחזות על איזבל בעברית כמו של המתרגם אהרון קמינקא "שבר בית אחאב " שמתאר את חורבן משפחת אחאב כתוצאה ישירה ממעשה כרם נבות ,ו"נבות" של המשורר אריה סיוון .
אבל נראה שהמחזה הידוע ביותר הוא "אוכלים " של יעקב שבתאי שבו כל סיפור כרם נבות מתנהל במהלך סעודת זלילה בלתי פוסקת של אחאב ואיזבל המבטאת את שחיתותם . במחזה זה עצם הלקיחה בכוח של כרם נבות הוא הפגנת סמכות וכפי שאומרת איזבל "אם היום מסרב נבות לתת למלך כרם עלוב … למה שמחר לא יסרבו לשלם מיסים או לצאת למלחמה? …זה לא הכרם זה הכתר!"
אחאב משתכנע לבסוף ש"לא מדובר פה בכרם אלא בעצם קיומה של הממלכה". . העובדה שנבות עצמו מוכן לתת את הכרם שלו בלי בעיות אינה משנה דבר משום שכפי שאומרת אחת הדמויות שם "נבות חייב להפר את החוק ,מפני שאם אותו נבות לא יפר את החוק אז הממלכה תפר את החוק ,אבל הממלכה לא יכולה להפר את החוק ,מפני שהפרת החוק היא מעשה של אי צדק ,והממלכה חייבת לעשות צדק מפני שהיא הצדק ". טיעון שמשכנע לבסוף את נבות עצמו שבמסורת "1984 של אורוול מצהיר "לא ייתכן שממלכה שלמה תבטל את רצונה בגלל אדם אחד ..אם זה מה שדרוש לממלכה ,אני מודה ,קיללתי קיללתי ,קיללתיו".
המחזה הזה הוא סאטירה נגד הקלישאות של מנהיגי המדינה שפועלים לטובת עצמם בלבד וככזה הוא מצויין. מעניין שיש בו למעשה חזרה לתיאור של איזבל של אותו מחזה ישן של שלמה הכהן מ-1800 כמי שרואה ב"חוקים שלא נוחים לנו חוקים לא טובים …לא ייתכן שחוקי הממלכה יעמדו על מעל הממלכה…הממלכה זה העיקר".
"אוכלים" הוצג לראשונה ל-1979 בתיאטרון החאן ולאחרונה שוב בתיאטרון "גשר " וניתן למצוא אותו בקובץ המחזות של יעקב שבתאי "כתר בראש ואחרים " מ-1995 והוא מומלץ מאוד.

תוכלו לקרוא קטע גדול ממנו ועליו  כאן:

הזלילה הגדולה של המלך אחאב והמלכה איזבל 

איזבל בעד ונגדבעיברית הופיעו שני רומאנים גדולים על דמותה וחייה של איזבל עם שמות שונים אולם התיחסויות שונות יותר לדמות של איזבל קשה לתאר .
אחד מהם הוא ספר שתורגם כנראה מאידיש של שמואל איזבן "איזבן, שמואל המלכה איזבל: רומן היסטורי "בתרגום א. וייסמן ,מ- 1959."
זהו סיפור חייה של איזבל המלכה בימי אחאב ומותה במרד יהוא.. בספר זה מוצגת איזבל בכהתגלמות האישה הפרוצה המושחתת והמרושעת. במהלך 477 העמודים מפליג המחבר בתיאורים של רשעותה ופריצותה המינית , עד שהוא מגיע לבסוף כמעט באנחת רווחה לתיאור הריגתה הצודקת בידי יהוא. ספר נוסף על אותו הנושא היה ספרו של אריה קוצר , איזבל (נסיכת צידון ) מ- 1989. זהו
ספר שלישי בטרילוגיה "בין היאור והחידקל"שהספרים הקודמים בה עסקו בימי דוד ובדמויות של רצפה בן איה ( פילגשו של שאול המלך ) ויואב בן צרויה (המצביא של דוד). למרות השם והנושא הזהה ספר שונה יותר מהספר הקודם אי אפשר לתאר. המחבר שהיה איש ארץ ישראל השלמה וככל הנראה מקורב לאנשי התנועה "הכנענית " ,העריץ בבירור את דמותה של איזבל. הוא מציג אותה כמי שלמרות היותה עובדת העשתורת פעלה למען מטרה נעלה : למען איחוד ישראל יהודה צור וצידון באומה אחת האומה העברית .
שני הספרים האלה הם מעניינים מאוד גם בגלל שלא פחות ממה שהם מספרים לנו על איזבל הם גם מספרים לנו על דיעותיהם של המחברים לגבי נשים ובמקרה של קוצר הם ספרו מספר לנו הרבה גם על דיעותיו של קוצר שהיום ( אך לא בזמן שבו כתב את ספרו ) היו נחשבות לאקסצנטריות.בעד אחאבראשית המאה ה-21ב פורסמו כמה יצירות ספרות על איזבל.

יש שמציגים את נקודת המבט של המלך אחאב כמו בספר הזה:

רוני נוימן , 1953-    לעת בוא השמש /    תל-אביב :   גוונים,   תשס"ח 2007.
תקציר :

מביא  את גרסתו האפשרית של אחאב עצמו, ובתור שכזה הוא משמש מעין כתב הגנה כנגד שיפוטה של ההיסטוריה המסורתית"

General Note ‫  "מ

מרדכי לנדסברג ( מרדכי בן שמואל  1937-) איזבל והסריסים :   רומאן היסטורי /הוצאת ספרים רעיון, [2010 בער

תקציר  "סיפור התמוטטות שלטון משפחתה של איזבל על ישראל, לאחר נפילת בעלה – המלך אחאב – בקרב נגד הארמים ברמת גלעד. סיפורי התנ"ך על נפילת בית אחאב נקבצו כאן – בעיבוד חופשי, ליריעה רחבה של עלילות תככים, אהבים, יצרים ואמונות"-

 

רבקה חגג     המלכה משומרון /

 ירושלים ; תל-אביב : שוקן, 2015.
 

תקציר :

רומן היסטורי עתיר תככים, בגידות, רציחות ושחיתויות, המתרחש בממלכת ישראל בימי המלכה המרשעת איזבל, המלך אחאב, אליהו הנביא ונבות היזרעאלי – דמויות מיתיות הקורמות עור וגידים. נעמה, נערה צידונית תמה, נחטפת עם נערות נוספות למקדש הגדול בצידון, שם אונס אותה הכוהן הגדול כחלק מטקס הפולחן לאלים. היא הרה ויולדת את התאומים איזבל ואלשפט. איזבל הופכת לנסיכה צידונית מטילת מורא, ומגיעה לממלכת ישראל בחברת מאות נביאיה עובדי האלילים כדי להינשא לאחאב; ואילו אלשפט מנסה לסכל את מזימותיה ונסחף לחיים יוצאי דופן. מסלולי החיים השונים של נעמה ותאומיה מנווטים את העלילה הסוחפת והסוערת, המבוססת על הסיפור המקראי"

ר.מיפו בר    הגשם. :   אליהו ואיזבל /

ספרי עתון 77, תשע"ח, 2018

,תקציר :שני מונולוגים של נשים מניעים את הרומן – האחת פשוטת עם, האלמנה מצרפת, והשנייה – איזבל הצידונית, אשת אחאב מלך ישראל. המחברת מכוונת את הפנס אל חייהן של הנשים בעת העתיקה, כשכמעט ולא ניתן להן חופש פעולה ובכל זאת, יכלו לפעול. איזבל מוצגת כאן כאישה שואפת כוח, שאינה מכירה אפשרות אחרת, והיא בוחנת מהצד בהשתאות את האלוהים האחד, את המאמינים בו, את צניעות החצר, ואת המנהגים הגורמים לה לחוש זרה ולעתים מאוימת. תפיסתה האלילית של איזבל מציעה לנשים אלה משלהן, שתאזין למצוקותיהן. וכי מה זה משנה בכמה אלים ובאיזה אלים מאמינים, טוענת איזבל. האלמנה מצרפת סבורה בדיוק כמוה, אלא שהיא משתכנעת בכוח האל האחד, שהציל את חיי בנה. היא צופה מרחוק ובהשתאות במעשיה של איזבל. חייה שלה זורמים בשלווה יחסית, המופרת רק עם ביקוריו המסעירים של איש האלוהים, הוא אליהו, במסעיו, בבריחותיו, במאבקיו. לקראת סוף הרומן מצטלבות דרכיהן של שתי הנשים, ומשלימות זו את תמונת עולמה של זו…

המלך אחאב והמלכה איזבל קטעים מפואמה של אלון מלצר

יהוא בעד ונגד

יש מעט מאוד יצירות ספרות שבהן יהוא תופס הכתר הרצחני תופס מקום מרכזי . למעשה יש רק שתיים כאלה בעברית אבל שתיהם כל אחת בדרכה היא מעניינת מאוד.
אחת מהן היא ספרו לנוער של יעקב חורגין "ירושלים ושומרון " מ-1965. חורגין היה סופר מעולה של סיפורים היסטוריים לנוער ולמבוגרים ו"ירושלים ושומרון " היא אחת מיצירותיו החביבות עלי ביותר. בספר זה מתאר חורגין את מסעו של הנער יהוא ביחד עם ידידיו בידקר (שלישו לעתיד) ואלישע (הנביא הקנאי לעתיד) ממקום הולדתם ביהודה אל ממלכת ישראל .הספר הוא למעשה חסר עלילה אמיתית ,הוא בעיקר תיאור האירועים (הלא כל כך חשובים ) שקוראים להם בדרכם עד שבסופו יהוא נעשה לחייל צעיר בצבא המלך אחאב .הסוף אינו באמת הסוף, שכן יריב מר שמקים לעצמו יהוא נמלט ובבירור מתכוננן לנקום ביהוא ובחבריו ואחאב ואיזבל עצמם אינם מופיעים כלל והסיפור כאילו נקטע. . דעתי היא שחורגין התכוון לכתוב טרילוגיה שלמה על חיי יהוא ,טרילוגיה שבה הספר השני אמור היה לתאר את סיפור הקריירה הצבאית שלו . ורק הספר השלישי את תיאור האירועים שהביאו להתמלכותו,אך פרוייקט מתוכנן זה מעולם לא הושלם וחבל . .
כך או כך יהוא וחבריו ועמיתיהם עובדי ה' מתוארים בצורה סימפטית מאוד ,וכך גם מאבקם בנביאי הבעל ובכוהני העגל . אחד הדברים היפים בספר זה הוא התיאור החי מאוד של היריבות הפנאטית בין כוהני האמונות השונות וסכסוכיהם הבלתי פוסקים . יריבות שמזכירה מאוד את המצב כיום במדינת ישראל ,הרבה יותר מאשר את המצב ששרר כאשר חורגין כתב את ספרו בשנות השישים.גם התיאור של חיי היום יום בממלכות יהודה וישראל גם אם אינו מתאים למציאות ההיסטורית הוא עדיין מעניין מאוד.
יהוא "מככב "בעוד יצירה אחת שעוררה סערת רוחות גדולה הלוא היא המחזה "יהוא " של גלעד עברון משנות ה-90 ושם הוא מוצג בצורה השונה ביותר האפשרית מהנער אמיץ הלב והאבירי שבספרו של חורגין . .
המחזה תיאר את עלייתו לגדולה של החייל הפשוט הגס האכזרי האנס והרצחני יהוא כאשר בדרך הוא רוצח את כל מי שחשבו שאפשר לשלוט בו ולנצל אותו לצרכיהם .,ובראשם ראש השרים של ממלכת ישראל זיף שמאבד בגללו את שפיותו ובני ובנות משפחתו ( שאותן יהוא לא מהסס גם לאנוס ).זהוא מחזה דרמטי מאוד ואכזרי וקשה מאוד לצפייה .גם בגלל אימרות השפר השנונות שאותן משמיע יהוא החייל הפשוט לכאורה בכל היזדמנות אפשרית ( בנוסח ארנולד שווארצנגר) לפני שהוא מבצע הריגה או פעולה אכזרית כל שהיא. . אם כאשר הוא רואה את איזבל הוא רק מצווה "הי אתם שם ! את הזקנה שבמגדל ! זו שמקללת! איזבל ! לזרוק ! לזרוק מהחלון! " . הרי בהזדמנויות אחרות הוא מביא הערות פילוסופיות משלו על משמעות החיים לקורבנותיו לפני שהוא הורג אותם וכך הוא אומר לאלמנת המלך הנרצח יהורם :" אני מכיר אותך גבירתי ,במסדרים השקפת עלי מהמרפסת ,אבל היום אנחנו דורכים על אותה הריצפה .סילחי לי גבירתי ,אבל אלה החיים :אחד העולה השני יורד .מנת האושר נשארת תמיד קבועה".
ההצגה החלה להיות מוצגת בזמן בחירות לממשלה וכאשר הוצגה כתבה עליה ביומן השבוע בטלוויזיה היא צונזרה. הצנזורים החליטו שיהוא מזכיר יותר מידי איזה פוליטיקאי גדול ושמן בעל עבר צבאי מזהיר אחר שגם הוא לפי השמועות הביא לשגעונו של ראש ממשלה.
הבמאי והכותב הכחישו בתוקף מה פתאום ? הם טענו אין שום קשר בין המצביא יהוא ומצביא אחר בשם אריק שרון . השחקן יגאל נאור חשף שהוא בכלל חשב על רפאל איתן דווקא בעת ששיחק את יהוא ( לוחם פשוט אך ערמומי ) .אבל לפירסום שלה הצנזורה עשתה רק טוב.
זוהי עדיין אחת ההצגות החזקות ביותר שראיתי ואולי האכזרית ביותר שמבוססת על התנ"ך ,אבל הסיפור שהיא מבוססת עליה הוא אכזרי מאוד גם כן.

איזבל על המסך

איזבל הופיעה על מסך הקולנוע בסרט משנת 1953 בשם  SINS OF JEZEBEL   "החטאים של איזבל " (שבו גילמה אותה פולט גודראד ולצידה כיכב ג"ורג' נאדאר.

הסרט נחשב לגרוע ביותר.הוא היציג את איזבל כ"מלכה הפרוצה עוכרת ה'" כפי שדרשו שנות  החמישים המוסרניות וזה אמר הרבה אורגיות (ברמז לפחות ) ,ונביאים מזוקנים מצביעים באצבע ומשמיעים דברי תוככה ,בזמן שהמצלמה העדיפה להתמקד באיזבל היפה והסקסית  ותככיה.  

צפו בקטע מהסרט

צפו בקטעים מהסרט 

"איזבל " הקליפ

מאז גולמה איזבל  ב-1971   באחד הקליפים הראשונים של הטלווזייה  של הפזמון "איזבל " של הזמר וחבר הכנסת עקיבא נוף ,שם גילמה אותה הדוגמנית הצעירה פנינה רוזנבלום מסתובבת ברחובות ירושלים .בחירה מתאימה אם נחשוב על כך שהמגלמת הייתה גם היא אישה יפה בעלת אופי חזק  שהתגלתה מאז כבעלת מחשבות על קריירה פוליטית.

https://www.youtube.com/watch?v=doRToauI01U

פסל שהתגלה באבל בית מעכה אולי של המלך אחאב

האם זהו פסל קדום ונאמן לחיים של פני המלך הישראלי אחאב מהמאה התשיעית לפני הספירה?
יכול להיות.
זה גם יכול להיות המלך הארמי חזאל ,המלך הפיניקי אתבעל ,המלך הישראלי עומרי אבי אחאב , המלך הישראלי אחזיה או  יהורם בן אחאב ,המלך הישראלי יהוא. כולם פעלו באיזור במאה התשיעית לפה"ס.
הפסל התגלה בתל אבל בית מעכה.זהותו המדוייקת אינה ידועה. אבל סביר שמי שמתואר שם היה מלך באיזור במאה התשיעית לפני הספירה. לא פיסלו אז אנשים שלא היו מלכים.
אני מהמר שזה היה אחאב.ואם לא הוא אז מישהו אחר מבית עמרי.
ספרים כלליים על התקופה
משה שמיר מלכי ישראל :מפילוג עד גלות עורך הסידרה יצחק גוטוטר ; ארכיאולוגיה גבריאל ברקאי ;.  ישראל – עם וארץ (סדרה) ; ; 4) ‫ תל אביב : אמיר, 1978.

 אליעזר בן אברהם דב  ויספיש   ספר בני אמי נחרו בי :   מדברי חכמינו ורבותינו אודות אחאב בן עמרי מלך ישראל אשר הסתה אתו אשתו איזבל בת אתבעל מלך צידונים : לקט עודותיהם מדברי חכמינו … וכן מרבותינו הראשונים, המקובלים האחרונים /
‬‫ .Lakewood, N.J : מכון שלטי הגבורים, תש"פ.2019

עמרי מייסד השושלת 

טו בִּשְׁנַת עֶשְׂרִים וָשֶׁבַע שָׁנָה, לְאָסָא מֶלֶךְ יְהוּדָה, מָלַךְ זִמְרִי שִׁבְעַת יָמִים, בְּתִרְצָה; וְהָעָם חֹנִים, עַל-גִּבְּתוֹן אֲשֶׁר לַפְּלִשְׁתִּים.  טז וַיִּשְׁמַע הָעָם, הַחֹנִים לֵאמֹר, קָשַׁר זִמְרִי, וְגַם הִכָּה אֶת-הַמֶּלֶךְ; וַיַּמְלִכוּ כָל-יִשְׂרָאֵל אֶת-עָמְרִי שַׂר-צָבָא עַל-יִשְׂרָאֵל, בַּיּוֹם הַהוּא–בַּמַּחֲנֶה.  יז וַיַּעֲלֶה עָמְרִי וְכָל-יִשְׂרָאֵל עִמּוֹ, מִגִּבְּתוֹן; וַיָּצֻרוּ, עַל-תִּרְצָה.  יח וַיְהִי כִּרְאוֹת זִמְרִי, כִּי-נִלְכְּדָה הָעִיר, וַיָּבֹא, אֶל-אַרְמוֹן בֵּית-הַמֶּלֶךְ; וַיִּשְׂרֹף עָלָיו אֶת-בֵּית-מֶלֶךְ בָּאֵשׁ, וַיָּמֹת.  יט עַל-חַטֹּאתָיו אֲשֶׁר חָטָא, לַעֲשׂוֹת הָרַע בְּעֵינֵי יְהוָה–לָלֶכֶת, בְּדֶרֶךְ יָרָבְעָם, וּבְחַטָּאתוֹ אֲשֶׁר עָשָׂה, לְהַחֲטִיא אֶת-יִשְׂרָאֵל.  כ וְיֶתֶר דִּבְרֵי זִמְרִי, וְקִשְׁרוֹ אֲשֶׁר קָשָׁר:  הֲלֹא-הֵם כְּתוּבִים, עַל-סֵפֶר דִּבְרֵי הַיָּמִים–לְמַלְכֵי יִשְׂרָאֵל.  {פ}

כא ואז  יֵחָלֵק הָעָם יִשְׂרָאֵל, לַחֵצִי:  חֲצִי הָעָם הָיָה אַחֲרֵי תִבְנִי בֶן-גִּינַת, לְהַמְלִיכוֹ, וְהַחֲצִי, אַחֲרֵי עָמְרִי.  כב וַיֶּחֱזַק הָעָם, אֲשֶׁר אַחֲרֵי עָמְרִי, אֶת-הָעָם, אֲשֶׁר אַחֲרֵי תִּבְנִי בֶן-גִּינַת; וַיָּמָת תִּבְנִי, וַיִּמְלֹךְ עָמְרִי.  {פ}

כג בִּשְׁנַת שְׁלֹשִׁים וְאַחַת שָׁנָה, לְאָסָא מֶלֶךְ יְהוּדָה, מָלַךְ עָמְרִי עַל-יִשְׂרָאֵל, שְׁתֵּים עֶשְׂרֵה שָׁנָה; בְּתִרְצָה, מָלַךְ שֵׁשׁ-שָׁנִים.  כד וַיִּקֶן אֶת-הָהָר שֹׁמְרוֹן, מֵאֶת שֶׁמֶר–בְּכִכְּרַיִם כָּסֶף; וַיִּבֶן, אֶת-הָהָר, וַיִּקְרָא אֶת-שֵׁם הָעִיר אֲשֶׁר בָּנָה, עַל שֶׁם-שֶׁמֶר אֲדֹנֵי הָהָר שֹׁמְרוֹן.  כה וַיַּעֲשֶׂה עָמְרִי הָרַע, בְּעֵינֵי יְהוָה; וַיָּרַע, מִכֹּל אֲשֶׁר לְפָנָיו.  כו וַיֵּלֶךְ, בְּכָל-דֶּרֶךְ יָרָבְעָם בֶּן-נְבָט, ובחטאתיו (וּבְחַטָּאתוֹ), אֲשֶׁר הֶחֱטִיא אֶת-יִשְׂרָאֵל:  לְהַכְעִיס, אֶת-יְהוָה אֱלֹהֵי יִשְׂרָאֵל–בְּהַבְלֵיהֶם.  כז וְיֶתֶר דִּבְרֵי עָמְרִי אֲשֶׁר עָשָׂה, וּגְבוּרָתוֹ אֲשֶׁר עָשָׂה:  הֲלֹא-הֵם כְּתוּבִים, עַל-סֵפֶר דִּבְרֵי הַיָּמִים–לְמַלְכֵי יִשְׂרָאֵל.  כח וַיִּשְׁכַּב עָמְרִי עִם-אֲבֹתָיו, וַיִּקָּבֵר בְּשֹׁמְרוֹן; וַיִּמְלֹךְ אַחְאָב בְּנוֹ, תַּחְתָּיו.  {פ}

מלכים א פרק טז

על מיסד השושלת עמרי  למרות חשיבותו העצומה.כמי שחיסל  בתוך שבוע( !) את תופס הכתר זמרי שרצח את כל משפחת השושלת הקודמת בית בעשה ,והביס טוען לכתר אחר בשם תיבני   בן גינת  לאחר מלחמה קשה של ארבע שנים, כמי ששלט לאחר מכן  לפחות במשך שבע שנים והחל בבניית העיר שומרון והפך אותה לבירת הממלכה  התנ"ך מספר רק מעט ולא ברור למה.

אולי המחבר של הכרוניקה בימי שושלת יהוא היריבה לבית עמרי שבניגוד למחבר ספר "מלכים "  חי קרוב יחסית לאירועים והיה לו עניין אישי בדבר,ואולי היה בן למשפחת שושלת יהו , רצה להציג את עמרי כ"בן בלי שם" איזה אפס מאופס.

כניראה רק מעט היגיע על עמרי למחבר ספר "מלכים"שלדעתי כן היה מכניס את המידע על מוצאו אם רק היה לו כזה.

לדעתי האיבה שיש בספר מלכים כלפי שושלת  בית עמרי אינה של מחבר הספר דווקא אלא של המקור הישראלי שלו מימי בית יהוא שרחש איבה עמוקה לשושלת שבאה לפני זאת שלו.

במקרה הזה המחבר המקראי  העדיף לא להמציא ולהשאיר את הדברים כפי שקיבל אותם..

אני מכיר רק יצירת ספרות אחת  שעוסקת בעמרי וגם היא פורסמה לאחר מותו של מחברה.

יעקב שבתאי "מלכות "בקובץ ספרו של ד”ר רועי הורוביץ מאוניברסיטת בר-אילן, “עולם ללא אשמים: יעקב שבתאי בעקבות ספר הספרים” (הוצאת כרמל 2021).

מחזה על מרד זימרי שאותו חיסל עמרי ותפס את מקומו.

המחזה הזה מעולם לא עלה על הבמה.

עולם ללא אשמים

מאוד יכול להיות שאם היה  יותר מידע על עמרי היו עליו יצירות ספרות רבות אבל אין כזה.כנראה בגלל העויינות של ההסטוריון של שושלת בית יהוא למייסד השושלת הקודמת.

ישנו רומן  יחיד על ימי המלך יהושפט ביהודה   דמות שהיא בדרך כלל בגדר ניצב משנה  בסיפורים על אחאב ואיזבל  ( כפי שאכן היה במציאות ההיסטורית ) ונותן תמונה פאנורמית על כלל ימי   ומלכי שושלת בית עמרי בישראל

‫ מאיר  שלום    יהושפט מלך יהודה :   (רומן היסטורי) /    [ישראל] :   (מ. שלום),   [2009].

תקציר:סיפור היסטורי תנכי השופך אור על אחת התקופות המזהירות והמעניינות בתולדות מלכי יהודה וישראל. דרך סיפור חייו של יהושפט עולות דמויותיהם של מלכי ישראל מבית עומרי: אחאב, אחזיהו ויהורם וכן המלכה איזבל ובתה עתליה אשת יהורם, בנו של יהושפט. סיפוק גבורתו של אחאב לצד תככיה של איזבל מהווים רקע היסטורי המתאר היטב את התקופה.
גם דמויותיהם ומעשיהם של גדולי נביאינו אליהו ואלישע שזורים בספר. באמצעות סיפור חייו של יהושפט עולה סיפורם של מלכים, שרים ונביאים ברצף אחד כפי שהם מוזכרים בספר מלכים א´ ומלכים ב´.
ברקע הסיפור תיאורים על ארץ ישראל בכלל וארץ יהודה בפרט כפי שנראו בתקופת המלוכה. תיאור של ירושלים בתקופת ימי בית ראשון ובית המקדש שעל הר המוריה. כמו כן תיאורה של שומרון, בירת ממלכת ישראל, ומקומות נוספים.

                           ימי המלך אחאב והמלכה איזבל     

אחאב מלך ישראל
כט וְאַחְאָב בֶּן-עָמְרִי, מָלַךְ עַל-יִשְׂרָאֵל, בִּשְׁנַת שְׁלֹשִׁים וּשְׁמֹנֶה שָׁנָה, לְאָסָא מֶלֶךְ יְהוּדָה; וַיִּמְלֹךְ אַחְאָב בֶּן-עָמְרִי עַל-יִשְׂרָאֵל, בְּשֹׁמְרוֹן, עֶשְׂרִים וּשְׁתַּיִם, שָׁנָה.  ל וַיַּעַשׂ אַחְאָב בֶּן-עָמְרִי הָרַע, בְּעֵינֵי יְהוָה–מִכֹּל, אֲשֶׁר לְפָנָיו.  לא וַיְהִי הֲנָקֵל לֶכְתּוֹ, בְּחַטֹּאות יָרָבְעָם בֶּן-נְבָט; וַיִּקַּח אִשָּׁה אֶת-אִיזֶבֶל, בַּת-אֶתְבַּעַל מֶלֶךְ צִידֹנִים, וַיֵּלֶךְ וַיַּעֲבֹד אֶת-הַבַּעַל, וַיִּשְׁתַּחוּ לוֹ.  לב וַיָּקֶם מִזְבֵּחַ, לַבָּעַל, בֵּית הַבַּעַל, אֲשֶׁר בָּנָה בְּשֹׁמְרוֹן.  לג וַיַּעַשׂ אַחְאָב, אֶת-הָאֲשֵׁרָה; וַיּוֹסֶף אַחְאָב לַעֲשׂוֹת, לְהַכְעִיס אֶת-יְהוָה אֱלֹהֵי יִשְׂרָאֵל, מִכֹּל מַלְכֵי יִשְׂרָאֵל, אֲשֶׁר הָיוּ לְפָנָיו.
מלכים א פרק טז
איזבל אשת אחאב .ציור מ-1553
Published by Guillaume Rouille (1518?-1589) – "Promptuarii Iconum Insigniorum
על אחאב אולי המלך הישראלי המפורסם ביותר לאורך הדורות  יש יצירות רבות .אבל כפי שתראו רובן מתמקדות בדמותה של אישתו איזבל שהציתה את הדמיון האנושי יותר מדמותו של בעלה מלך אמיץ ונועז אבל גם  לכאורה לפחות חלש בפני אישתו  ונוטה לפולחן  הבעל.
אבל הדבר המעניין הוא ..שני המלכים הבאים בשושלת לאחר אחאב אחזיהו ויהורם שניהם נקראים בשם האל המקראי  יהוה המתחרה של הבעל.
ולא היה אף מלך של ממלכת ישראל שנקרא בשם עם אלמנט של שם האל הזה קודם לכן.
( ישנו שם של מלך יהודה המקביל לאחאב יהושפט ואולי זה אומר שגם ביהודה האמונה באל המקראי התעצמה ממש במקביל אחרי שרוב קודמיו של יהושפט לא נקראו בשם אל זה).
חלק המחוקרים מסיקים מזה שהאל המקראי עוד לא היה כל כך חזק בשלב הזה מאחר שהמלכים בדרך כלל לא יוזמים שום טרנד תרבותי.
הם לרוב או כמעת תמיד שמרניים ביותר כדי לא לעצבן אף אחד יותר מדיי. . הולכים אחרי טרנדים שונים שקיימים שהחילו תמיד מהשוליים ופרצו למרכז לחוגי האצולה ורק בסוף אל המלוכה.
אז אולי זה אומר שהאמונה בה' עוד לא הייתה חזקה כל כך עד לימי בית עומרי ואז הפכה לכל כך לחזקה שהמלך אחאב מצא לנכון לכנות שני בנים שלו בשם עם שם האל המקראי דבר שעוד לא עשו קודם לכן.
וזה שימו לב למרות שהאם איזבל היא עובדת בעל מאמינה ויש להניח שעל העניין הזה של כינוי בנה הבכור והשני בשם לקוח מהאל שלה היא נילחמה בכל כוחה.
. מתברר עם כך שהכוח שלה לא היה כל כך חזק. היא הפסידה לא פעם אחת אלא פעמיים.
וגם עם כינתה לבסוף ילדים אחרים בשמות הלקוחים מהבעל אנחנו לא יודעים על זה כי אלו מעולם לא היגיעו למלוכה.
אז נראה לי שכל הסיפורים על איזבל כשולטת בבעלה אחאב היו בלשון המעטה מוגזמים ביותר.
בדברים החשובים באמת הוא כן עמד על שלו כנגדה
אחאב שלט במשך 22 שנה. פרק זמן ארוך. אבל איזבל המשיכה לחיות אחריו עד ליום האחרון של השושלת.

חותמת שהארכיאולוגים מאמינים שהייתה שייכת לאיזבל ונושאת את שמה

רשימת יצירות ספרותיות בעברית ( וגם באנגלית ועוד סרט אמריקני  וסרטי טלויזיה ברזיליאנים וישראליים ) על ימי אחאב ואיזבל :

שלום הכהן

מעשה כרם נבות היזרעאלי" – מחזה בשתי מערכות, שבו משולבים רעיונות של רומנטיקה ושל צדק חברתי.

פורסם בקובץ:

  • מטעי קדם על אדמת צפון(רדלהיים תק"ס, 1800; מהדורה שנייה, תקס"ז 1807; מהדורה שלישית בנוסח עברי בלבד, ז'ולקווה תקע"ח 1818) – שירים בעברית עם תרגום לגרמנית: "הצלת אברהם באור כשדים", "מזמורים חדשים מקורות חיי דוד", "".ומעשה נבות היזרעאלי
  • היצירה הראשונה בספרות העברית החדשה על ימי אחאב.

אברהם מרדכי בן יצחק,פיורקו  1853-1933    ערום ראה רעה ונסתר :   ספור בימי

אחאב מלך ישראל (הגדה) /    ווארשא :   [חמו"ל],   תרנ"ג 1893

McLaws, Lafayette    Jezebel :   a romance in the days when Ahab was king of Israel /    Boston :   Lothrop Pub. Co,   c1902.

חיים הררי  1883-1940    איזבל :   מדרש חזיון בשש עלילות על פי אדמונד פלג /    תל-אביב :   ניב,   תרץ,1930
עיבוד לעברית של מחזה צרפתי מ-1910 של אדמונד פלג ( 1874-1963)

תורגמה ועובדה  בידי הבונה החופשי הבכיר חיים הררי מצרפתית.

מתתיהו  שהם צור וירושלים הוצאת דביר ,1933. מחזזה ענק על המאבק בין האליהו הנביא ואיזבל .יצירת מופת של הספרות העברית.

התוכניה של ההצגה "צור וירושלים " בבית לסין 

אלחנן שיצר     אחאב :   טרגדיה בת ארבע עלילות.    רדום :   [דפוס U. EYDZ],   תרצ"ד.1934

מחזה פוליטי שבו לחיסולו של נבות בידי אחאב ואיזבל יש שיקולים מקיאוליסטיים .

אהרון קמינקא ‫ שבר בית אחאב :דרמה בארבע מערכות.

‫ תל-אביב : מסדה, תש"א [1941

הסרט "חטאי איזבל

" Sins of Jezebel

מ-1953

הסרט היחיד שמוכר לי באורך מלא על תקופת בית אחאב

  • Dorothy Clarke Wilson Jezebel (1955)

אפרים  צורף   התשבי :   ספור על אליהו הנביא /    תל-אביב :   ניב,   תשי"ח

1957

שמואל איזבן ( איזיביצקי )

1959 המלכה איזבל :רומן היסטורי : עברית: א. וייסמן

יצא לאור במקביל במקור ביידיש :

די קעניגין איזבל :היסטארישער ראמאן  1959

סיפור חייה של איזבל המלכה בימי אחאב ומותה במרד יהוא.

חנני ,יוסף "מיכיהו בן ימלה " על הנביא מימי אחאב.

"גליונות כרך י"ז תש"ה

אנתולוגיה תנכית כרך ג

חנני , יוסף "מצורעים" סיפור על ימי אחאב.

פורסם באנתולוגיות :

אנתולוגיה מקראית

אנתולוגיה תנכית כרג ג'

עליתו של אלישע מאת נסים אלוני ( פורסם במקור בכתב העת “עין -1951) על המפגש הראשון בין הנביאים אליהו ואלישע

Slaughter, Frank G. (Frank Gill), 1908-2001.    The curse of Jesebel :   a novel of the biblical Queen of evil    Garden City :   Doubleday,   1961

ספר רב מכר באנגלית שהופיע בכמה מהדורות ובכמה שמות

פרי יצירתו של רופא כותב ספרים רבי מכר שהתפרסם במיוחד עם רומנים תנכיים והיסטוריים.

רינה טל ,אגדות אליהו הנביא . אייר א.לוזידא הוצאת זימזון . 1962

אליהו הנביא. 1964 .

. ספורי המלכים . 1966

רומן הרפתקאות אירוטי על איזבל מאת מחבר הקומיקס הידוע גרדנר וקס בשם בדוי "גפרסון קופר"

 JEZEBEL BY JEFFERSON COOPER

Written by Gardner F Fox in 1963, written under the pseudonym Jefferson Cooper.

 

חורגין יעקב ירושלים ושומרון: ספור   הסטורי יזרעאל

1965

"שלושה נערים , יהוא אלישע ובדקר ( המספר את הסיפור )  מגיעים      מיהודהלישראל ומצטרפים לצבא הישראלי ומוצאים עצמם מעורבים במאבקים של התקופה.

אריה סיוון –נבות :מחזה בשש תמונות  1967

מחזה על חיסולו של אזרח צדיק בידי המנגנון הבטחוני של המדינה.

יעקב שבתאי אוכלים מחזה על אחאב ואיזבל

1979

קיראו את תוכניית ההצגה בתיאטרון החאן 

והנה גירסה מוסרטת של המחזה "אוכלים" על אחאב ואיזבל :

מלך רע מאת חיים גורי ( פורסם במקור ב-1984)

שיר הספד על אחאב.

  1. אריה  קוצר איזבל (נסיכת צידון ) מקדה , 1989. ספר שלישי בטרילוגיה "בין היאור והחידקל" לאחר "בן צרויה" ו"בת איה"  על ימי המלך דוד.איזבל מופיעה בסיפור כדמות חיובית ביסודה.

  1. זיוה שחר  "צור וירושלים"  הוצאת ירון גולן ,1992. עיבוד לתסריט של המחזה צור וירושלים" בתל אביב : הגרסה הקונצרטנטית - המולטי יקום של אלי אשד

‫ בקר, אמנון, 1932-2019    סיפורי בעל ואהליבה /    תל-אביב :   י. גולן,   תשס"ג, 2003

תקציר:

רומן היסטורי. . במרכז העלילה בניית חומת יזרעאל על-ידי המלך אחאב וחורבנה בידי צבא אשור. המחבר מספר על התיישבות הכנענים, היתקלות אחאב בנביאים, מפגש דוד ואחינועם, חורבן יזרעאל העברית, הקרב בין הממלוכים למונגולים ועוד. לאורכו של הספר שזורים מיתוסים, אמונות ומנהגים ביחד עם שפע של תאוות שלטון, שפך דם ומיניות תוססת. ותב מנשה קדישמן: חוויה רוחנית-אמנותית מיוחדת זומנה לי עם קריאת כתב-היד של האפוס של אמנון בקר "סיפורי בעל ואהליבה" המושרש בתולדותיה של יזרעאל המקראית ושבו מככבות דמויות מקראיות מזקני יזרעאל, נבות, דוד, איזבל, אחאב ועד הנביא הושע.

סיפורי בעל ואהליבה - אמנון בקר

שיר בהשקת הספר "

Beach, Eleanor Ferris, 1946-    The Jezebel letters :   religion and politics in ninth-century Israel /    Minneapolis :   Fortress Press,   c2005

Presented as a "recently discovered" cache of documents from the ninth century BCE, The Jezebel Letters draws the reader into an assassination conspiracy supported by the era's most notorious biblical character, Queen Jezebel. Her letters and memoirs, interwoven with the sometimes conflicting contemporary accounts of the Bible and ancient Near Eastern documents, re-create the century's religious, political, military, and economic developments in the kingdoms of Israel and Judah. But these public aspects, which have traditionally been described in terms of their male actors, are told here from the perspective of a royal woman. Generously illustrated with line drawings, The Jezebel Letters is solidly based on historical research, archaeological excavation, and familiarity with the region's geography and material culture.

רוני נוימן , 1953-    לעת בוא השמש /    תל-אביב :   גוונים,   תשס"ח

2007.
‬תקציר :

מביא  את גרסתו האפשרית של אחאב עצמו, ובתור שכזה הוא משמש מעין כתב הגנה כנגד שיפוטה של ההיסטוריה המסורתית"

Lesley Hazleton  Jezebel: The Untold Story of the Bible's Harlot Queen   New York : Doubleday 2007 Finalist: 2008 Washington Book Award.)

ביוגרפיה בדיונית של איזבל.

here is no woman with a worse reputation than Jezebel, the ancient queen who corrupted a nation and met one of the most gruesome fates in the Bible. Her name alone speaks of sexual decadence and promiscuity. But what if this version of her story, handed down to us through the ages, is merely the one her enemies wanted us to believe? What if Jezebel, far from being a conniving harlot, was, in fact, framed?
In this remarkable new biography, Lesley Hazleton shows exactly how the proud and courageous queen of Israel was vilified and made into the very embodiment of wanton wickedness by her political and religious enemies. Jezebel brings readers back to the source of the biblical story, a rich and dramatic saga featuring evil schemes and underhanded plots, war and treason, false gods and falser humans, and all with the fate of entire nations at stake. At its center are just one woman and one man—the sophisticated Queen Jezebel and the stark prophet Elijah. Their epic and ultimately tragic confrontation pits tolerance against righteousness, pragmatism against divine dictates, and liberalism against conservatism. It is, in other words, the original story of the unholy marriage of sex, politics, and religion, and it ends in one of the most chillingly brutal scenes in the entire Bible.
Here at last is the real story of the rise and fall of this legendary woman—a radically different portrait with startling contemporary resonance in a world mired once again in religious wars.

מרדכי לנדסברג ( מרדכי בן שמואל  1937-) איזבל והסריסים :   רומאן היסטורי /הוצאת ספרים רעיון, [2010 בער

תקציר  "סיפור התמוטטות שלטון משפחתה של איזבל על ישראל, לאחר נפילת בעלה – המלך אחאב – בקרב נגד הארמים ברמת גלעד. סיפורי התנ"ך על נפילת בית אחאב נקבצו כאן – בעיבוד חופשי, ליריעה רחבה של עלילות תככים, אהבים, יצרים ואמונות"-

De Jong, Eleanor    Jezebel /    London :   Avon,   2012

Set against the sweeping backdrop of the ancient Holy Land, Jezebel is a tale of love, loss and deceit – and one woman's struggle to survive in a land filled with rivals plotting her downfall!

Garrett, Ginger. "Reign: The Chronicles of Queen Jezebel", Book #3 in the Lost Loves of the Bible Series (2013),
summary:Beyond the Drama, Her Heart Was Real
From the moment her marriage to prince Ahab thrusts her into the intrigues of palace life, Jezebel’s exotic beauty opens doors and her will breaks down walls. Torn from her homeland and wed to power in a strange country, Jezebel vows to create a legacy and power all her own. Some might call her a manipulative schemer, bent on having her way. But they don’t know the whole story, and she was much, much worse. As she moves through the halls of power, her heart struggles between devotion to the gods she worships, the prince who loves her, and her thirst for revenge. She sparks a battle between her strangely powerless gods and the God of palace administrator Obadiah—a God who confronts her with surprising might. She will fight, though victory may cost her everything.
רבקה חגג     המלכה משומרון /

 ירושלים ; תל-אביב : שוקן, 2015. ‬

תקציר :

רומן היסטורי עתיר תככים, בגידות, רציחות ושחיתויות, המתרחש בממלכת ישראל בימי המלכה המרשעת איזבל, המלך אחאב, אליהו הנביא ונבות היזרעאלי – דמויות מיתיות הקורמות עור וגידים. נעמה, נערה צידונית תמה, נחטפת עם נערות נוספות למקדש הגדול בצידון, שם אונס אותה הכוהן הגדול כחלק מטקס הפולחן לאלים. היא הרה ויולדת את התאומים איזבל ואלשפט. איזבל הופכת לנסיכה צידונית מטילת מורא, ומגיעה לממלכת ישראל בחברת מאות נביאיה עובדי האלילים כדי להינשא לאחאב; ואילו אלשפט מנסה לסכל את מזימותיה ונסחף לחיים יוצאי דופן. מסלולי החיים השונים של נעמה ותאומיה מנווטים את העלילה הסוחפת והסוערת, המבוססת על הסיפור המקראי"

רחל מיפו    הגשם. :   אליהו ואיזבל /

ספרי עתון 77, תשע"ח, 2018

,תקציר :שני מונולוגים של נשים מניעים את הרומן – האחת פשוטת עם, האלמנה מצרפת, והשנייה – איזבל הצידונית, אשת אחאב מלך ישראל. המחברת מכוונת את הפנס אל חייהן של הנשים בעת העתיקה, כשכמעט ולא ניתן להן חופש פעולה ובכל זאת, יכלו לפעול. איזבל מוצגת כאן כאישה שואפת כוח, שאינה מכירה אפשרות אחרת, והיא בוחנת מהצד בהשתאות את האלוהים האחד, את המאמינים בו, את צניעות החצר, ואת המנהגים הגורמים לה לחוש זרה ולעתים מאוימת. תפיסתה האלילית של איזבל מציעה לנשים אלה משלהן, שתאזין למצוקותיהן. וכי מה זה משנה בכמה אלים ובאיזה אלים מאמינים, טוענת איזבל. האלמנה מצרפת סבורה בדיוק כמוה, אלא שהיא משתכנעת בכוח האל האחד, שהציל את חיי בנה. היא צופה מרחוק ובהשתאות במעשיה של איזבל. חייה שלה זורמים בשלווה יחסית, המופרת רק עם ביקוריו המסעירים של איש האלוהים, הוא אליהו, במסעיו, בבריחותיו, במאבקיו. לקראת סוף הרומן מצטלבות דרכיהן של שתי הנשים, ומשלימות זו את תמונת עולמה של זו…

תורגם לאנגלית כ:

The idolatress from Samaria /R. from Jaffa ; translation, Grace Michaeli Aviv] : eBookPro Publishing, [2021]

Bill Spencer

Jezebel: Queen of Evil

 ‎ Gatekeeper Press (30 April 2018)

SUMMARY:

STtanding with his arms upraised, holding the crowd hushed and silent by the sheer power of his voice, Elijah was an awe-inspiring figure. His voice filled the clearing and rolled down the mountainside. "Hear my prayer Oh Lord!" Elijah implored. "Hear me that this people may know that thou art the Lord God and that thou hast turned their hearts back again to thee."The crash of thunder accompanying the flash of lightening jarred the whole mountainside and threw people to the ground by the sheer force of its impact. The whole altar burst into flame and the smell of burnt flesh mingled with the sharp odor characteristic of the passage of lightening. Miraculously, Elijah was not touched by the bolt, and above the moan of pure terror that swept the crowd his voice rose in an exultant shout: "The Lord, He is God! The Lord, He is God!"

Brian Godawa

Jezebel: Harlot Queen of Israel (Chronicles of the Watchers)

 ‎ Warrior Poet Publishing (November 7, 2019)

המלך אחאב והמלכה איזבל קטעים מפואמה של אלון מלצר

יונתן יוגב    אליהו / עורכת ורד זינגר פרדס 2020

בית ספר לנביאים – פרק מהרומן “אליהו” מאת יונתן יוגב על הנביא אליהו.

לדמיין את אליהו – ראיון עם יונתן יוגב על ספרו “אליהו”.

RM Watters

The Book of Jezebel Philosopher's Stone Books (March 1, 2024)

What if the most hated woman in history could speak for herself…?A queen made equal to a king…accused of murdering her rivals. A priestess, called goddess incarnate…denounced as a harlot and sorceress.

They needed to suppress her power to control the narrative. And when she refused to obey…they tried to silence her forever. But she will not be silenced…

Jezebel. Her story comes down to us from the writers of First & Second Kings in the Hebrew scriptures, also known as the Christian Old Testament, in which she is portrayed as a scheming murderess, harlot, & notorious idolatress: the epitome of feminine evils. Her name has become a symbol, an archetype representing a woman capable of the worst of human sins.

There are two sides to every story, yet only the voices of her detractors have come down to us, while those who supported her & her husband, King Ahab, have been conveniently silenced in the annals of Judeo-Christian history.

But what if she could tell her own story? Her first act in taking back her voice might be to reveal the true name by which she was known: Yezeba’al, Queen of Yisrael. This is her account of the tales previously handed down to us by the winners in history.

This is her story.

Jezebel: A Novel

by Megan Barnard Penguin Books (July 25, 2023)

Jezebel. You’ve heard the name. But you’ve never heard her story.

"Historical fiction at its finest," (Louisa Morgan) this propulsive novel is a stunning reimagining of the story of a fierce princess from Tyre and her infamous legacy

Jezebel was born into the world howling. She intends to leave it the same way.

When Jezebel learns she can't be a king like her father simply because she’s a girl, she vows never to become someone’s decorative wife, nameless and lost to history. At fifteen she’s married off, despite her protests, to Prince Ahab of Israel. There, she does what she must to gain power and remake the dry and distant kingdom in the image of her beloved, prosperous seaside homeland of Tyre, beginning by building temples to the gods she grew up worshipping. As her initiatives usher in an era of prosperity for Israel, her new subjects love her, and her name rings through the land.

Then Elijah, the prophet of Yahweh and her former lover, begins to speak out against her. Bitter at having been abandoned by Jezebel, he lashes out, calling her a slut. Harlot. Witch. And the people, revering their prophet’s message, turn on her.

As ancient powers and faiths are pitted against each other, bloodshed descends on Israel and Jezebel faces the fall of her legacy. Determined despite the odds to make Israel a great nation, she must decide how far she's willing to go to protect her family, her throne—her name. A stunning revision of a notorious queen’s story, Jezebel is a thrilling lyrical debut about a fierce woman who refuses to be forgotten.

אחאב ואיזבל בטלוויזיה

הברזיליאנים יצרו ב-2019 טלה נובלה של 84 פרקים (!) על איזבל ואחאב.

פוסטר של סדרת הטלויזיה הברזיליאנית על חיי אחאב ואיזבל

מקדימון הסדרה

https://www.youtube.com/watch?v=bL3BLH7_xAw

https://www.facebook.com/watch/?v=796123751331767

פרטים בעברית על הסדרה

צפו בפרק האחרון לסדרה

https://www.facebook.com/watch/?v=601940284110299

איזבל ואליהו ב"היהודים באים"פרק 8 בעונה הרביעית

איזבל בקומיקס

The Story of Jezebel 

From up-and-coming comic artist Elijah Brubaker comes The Story of Jezebel, a thoroughly modern, and hilarious, take on the Old Testament tale of paganism, murder, and sex. King Ahab is arranged to marry the beautiful Jezebel, a hip chick with a short fuse, whose interest in the pagan god Baal doesn't sit well with the people. With a mix of satirist wit and visual verve, Brubaker puts his unique twist on angels, famine, war and even bear maulings, without losing touch with the biblical source material. If your grandma's Sunday school was a Comedy Central special, it would be Elijah Brubaker's Story of Jezebel.

2017

Jezebel: Mother of Harlots

in a time when war was the sport of kings and supreme loyalty demanded supreme sacrifice. Adapted from an original screenplay, a supernatural reimagining of the Old Testament account of King Ahab and Queen Jezebel. Who was Jezebel? Was she a headstrong woman who refused to submit to her king and his God or a power-lustful seductress betrayed by an arranged marriage and abandoned by the men in her life – who sacrificed her soul for immortality to inflict revenge on king and country? Follow the epic tale of Jezebel’s rise from reluctant queen to all-powerful sorceress – as she unleashes the gods of the underworld in her quest for supremacy.

ימי המלך אחזיה בן אחאב.

אחזיהו באיור של גיום רואייה מהמאה ה-16 (פרומפטואריום איקונום אינסיגניאורום)

אחזיהו שלט כנראה רק כמה חודשים לפני מותו הפתאומי

שווה אבל לשים לב לשם שכולל את שמו של האל המיקראי שמראה שבתקופה זאת אל זה כבר היה חזק מאוד בממלכת ישראל. אף מלך קודם בממלכת ישראל לא כלל בשמו את חלק מהשם של האל ( אם כי אחד מבניו של ירבעם בן נבט "אביה " כלל שם זה אבל הוא לא מלך בסוף)

וכך היה גם עם המלך הבא יהורם .

דהיינו ילדיהם של אחאב ועובדת הבעל איזבל קיבלו שמות מפולחן האל המתנגד '.

קיראו גם :

המלכה איזבל כ"מם " במלחמת התרבות 

הזלילה הגדולה של המלך אחאב והמלכה איזבל 

איזבל בויקיפדיה

אהובה אשמן על איזבל אשת חיל 

                                                                                      מלחמות הצדק של אליהו הנביא:מחזה בבמה החדשה

 

צור וירושלים בתל אביב :מתתיהו שוהם על איזבל

בנימין אופנהיימר על יהוא

 

 פמיניסטיות על איזבל

חטאי איזבל הסרט

איזבל :קליפ פזמון של עקיבא נוף בכיכובה של פנינה רוזנבלום

פיזמונאי ופוליטיקאי :עקיבא נוף ואיזבל

הגבירה עתליה

שושלת בית עמרי אחאב בספרות בתיאטרון ובקולנוע 

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

26 תגובות על “הגבירה איזבל”

לאחר מפגן הידע הרחב שלך אודות איזבל
תוהה אני האם תוכל לציין בבקשה כמה מראי מקום (ולא אלה שמחפש מיומן באינטרנט הכללי, יכול להגיע אליהם -כי שם כבר ביקרתי והשכלתי)

אודות דמותה של שולמית, בת הרודיה, (היבט היסטורי, איקונוגרפי וכל אספקט אחר)

תודה

אחרי שפעלת להלבנת שמה של איזבל, בפירוש כתוב שהיא הרגה את בני הנביאים, זה שהיו כאלה ששרדו לא אומר שהיא לא הרגה אותם, אם ככה היא ואליהו במקרה הטוב בעמדת שוויון, מה עוד שהתנ"ך מתיחס לאליהו כחסר סבלנות, לגנאי וחז"ל שבחו את אחאב על כך שבזמנו היתה אחדותץ ולכן לא הפסיד ישראל בזמנו במלחמה

אלי שלום,
אני סטודנטית לבימוי המתחילה לביים בשבועות הקרובים את ההצגה "אוכלים" ממנה הבאת כאן מבואות, בה מופיעה דמותה של איזבל.

התרגשתי מאוד לקרוא את המאמר המאלף והאמיץ ולמדתי ממנו הרבה!
אשמח מאוד אם יש לך דברים נוספים לספר לי על איזבל, אחאב, סיפור כרם נבות וכו', זה יכול לסייע לי לאין ערוך בפעולת הבימוי ופיענוח הדמויות והסיפור.

תוכל לכתוב לי למייל almog.shavit@gmail.com, גם אם זה רק קישורים למאמרים נוספים- זה יהיה נפלא.

תודה!

There may be some people who will strongly reject any changes to the current security system as they believe
that the security system is smart enough to tackle all the risks.
One is always that such systems might be set off without cause, sometimes even by
the loud crack of thunder. Given that the certain word or phrase
can be duplicated by either recording a person saying it or utilizing a
sample of them writing it, the phrase is typically changed so that it is random.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

19 − ten =