web analytics
קטגוריות
מיסטיקה ותופעות מוזרות

אורי גלר :סאגה של משיח מטעם החייזרים

הופיע בשני חלקים באתר "האייל הקורא "

חלק א'

חלק ב'

 

גירסה חדשה של המאמר הקלאסי שהחזיר את אורי גלר לתודעה הציבורית ,סיפורו  של  מכופף הכפיות האיש שכמו יצא מחוברות הקומיקס ,שתיקשר עם החייזרים שהכריזו עליו כמשיח קוסמי  ונאבק מאבק אין סופי עם היריב הנצחי הקוסם הנורא "רנדי המדהים ".

 

.

אני הבן של הקוסם, אני נשבע בלי נדר
שיום אחד אולי אהיה מוכר כמו אורי גלר
אישה שמנה תלחש מספר לאיש עם סוודר
והקהל ישאג את שמי, הכל יהיה בסדר
דני רובס הבן של הקוסם

אורי גלר נמצא ( שוב) בחדשות, והפעם הוא לוהט כפי שלא היה בשלושים השנים האחרונות .

עד לאחרונה הוא שמר על מעמד של סלבריטאי מינורי בגלל קשריו החמים  (שנותקו )  עם  הזמר מייקל ג'קסון  או בגלל השתתפות בתוכנית ריאליטי בריטית שבה משתתפים סלבריטאים סוג ח ' מסוגו של אורי או בגלל משפט המתוקשר שלו ( אחד מני רבים מאוד ) עם החברה של "פוקימון " שהוא האשים אותה שיצרה דמות שלילית שמבוססת על דמותו או בגלל שיצר יצר ספר וירטואלי בשם "ילד של אף אחד" שעלילתו תיארה שעשועון טלוויזיה שבו לוקחים חלק זוגות חשוכי ילדים ובו הפרס הגדול הוא תינוק לאימוץ., סיפור שעלילתו התגשמה במציאות בפרשית התאומות שנמכרו דרך האינטרנט לזוג מאמץ .
רוב הדברים האלו עוררו בדרך כלל רק פיהוק ,האיש נראה כעוד דוגמה למי שחי על זרי העבר.
ועם זאת אין ספק האיש היה ונשאר אחד הסלבריטאים הגדולים בעולם והוא ללא כל ספק הישראלי ( אם גם לשעבר ) המפורסם ביותר בעולם כולו. אני מוכן להתערב שיותר אנשים שמעו עליו בעולם מאשר על יצחק רבין, אריאל שרון, או דויד בן גוריון. במהלך הקריירה המוזרה והמפותלת שלו הוא הוצג כ" כ"רואה הנסתרות המפורסם והנחקר ביותר בעולם" כ"משיח" כ"נציג החייזרים" עלי אדמות" כ"שקרן" " כ"אדם שתרם לשלום העולמי" כ"סוציופאט, כ"סופר ממדרגה ראשונה" וכ"ג'אנקי של משפטים".
אבל כעת הודות לתוכניתו החדשה בערוץ 2   "אורי גלר מחפש את היורש"   שזכתה לרייטינג ענק שבה הוא כביכול מחפש לעצמו יורש ( אין צורך לדאוג אורי לא באמת מחפש לעצמו יורש ,הוא תמיד מעדיף להישאר במרכז הבמה בעצמו )אורי חזר שוב למעמדו מאמצע שנות השבעים  של סלבריטאי ענק בזכות עצמו שחוזר לככב ובגדול במדורי הרכילות ( סיסמוגרף רגיש ביותר למי שהוא "איני " ב

תרבות הבידור הישראלית ) ומוזכר בלי סוף במדורים השונים בעיתונות והוא אפילו מופיע כדמות ב"ארץ נהדרת "!

 

 

גילוי נאות : יש לי קשר מסויים להתעוררות המחודשת של תופעת אורי גלר .  לפני כמה חודשים הוזמנתי לצילומי הסרט התיעודי על חייו של אורי ואגב אורחה דיווחו לי שמאמר שלי על אורי ברשת ( שהוא כיום מקור המידע הראשי בגוגל לכל מי שמחפש מידע על אורי ברשת  בעברית )  שימש כמקור השראה עיקרי במיתוגו מחדש עבור התודעה הציבורית העכשווית . בראיון שבו צולמתי בסרט הסברתי שאחת הסיבות לפחות ואולי העיקרית למעמדו המתמשך של גלר כסלבריטאי עולמי היה יכולתו לשנות את תדמיתו בהתאם לאופנות המתחלפות במשך העשורים .ואם בשנות השבעים הציג את עצמו כמתקשר עם חייזרים וזה השתלב היטב באופנה אז של ראשית עידן הניו איג' והעניין בעב"מים הרי שבשנים האחרונות הצליח הפוך את עצמו לדמות חיה שכמו יצאה מעולם סיפורי הקומיקס למציאות ,וזאת תופעה שמשתלבת היטב בתרבות הפופולארית הפוסט מודרניסטית של היום .

היום בעידן "הרטרו" הפוסט מודרניסטי כשז'אנר ה"סופר גיבורים" זוכה להצלחה חדשה בקולנוע עם סרטים כמו ה"אקס מאן" ועם ההפקה החדשה של "ספיידר מאן" ( על אנשים בעלי כוחות על טבעיים כמו אלה שגלר מייחס לעצמו) ובטלוויזיה ( בסדרה כמו "פוקימון") .וכאשר לרגל המילניום החדש והאפוקליפסה שדומה שהיא ממשמשת ובאה "משיחים" מטעם עצמם צצים בכל פינה,אורי גלר נראה רלבנטי יותר מתמיד .
הבה וניזכר בקריירה של " המשיח" וגיבור העל הגדול כולם.

תוכנית 9 מהחלל החיצון

 

נולד בסתיו, היפנט את שני הוריו
והיה עושה בסיר בלי שישב עליו.
יום אחד כשהוא שתה קקאו הוא הביט,
עשה עיניים וכופף את הכפית.
יהונתן גפן הבלדה של אורי גלר

 

אורי גלר טוען שעוד מילדותו גילה שיש בו כוחות בילתי מוסברים . שלב ההתגלות הראשוני היה לדבריו בגיל שלוש  או ארבע  ויש שתי גרסאות שונות לגבי ההתגלות שעבר אז .

לפי הגירסה ה"מתונה" יותר שאותה מפיץ גלר כיום, הוא ראה בגן עצם זוהר של אור יורד מהשמיים .
לפי גרסה שנייה שגם מקורה הוא בגלר ומופיעה בספר של אנדריאה פוהריץ' "אורי" ( שנקרא בעברית יומן התעלומה של אורי גלר והופיע ב-1975) " הוא ראה לא רק עצם זוהר אלא גם צל של דמות ענקית ש"ירתה" עליו קרן אור מסנוורת שפגעה בו בכוח רב עד שנרדם כתוצאה (!). יהיה אשר יהיה אורי נוטה לראות בחוויה זאת את אחד המקורות לכוחותיו. ).
יש ויכוח מתי בדיוק התגלו כוחותיו המיוחדים של אורי. הוא ומקורביו טוענים שהיה זה בילדותו כאשר גילה יכולות לקרוא מחשבות, לראות נסתרות, לדעת את השאלות של מבחנים מראש ולכופף כפיות. אחרים טוענים שכשרונותיו בתחום זה התגלו רק בבגרותו כאשר החל להתעניין בביצוע קסמים כתחביב ואחר כך כמקצוע. מה שאינו מוטל בוויכוח הוא שאורי היה מילדותו חובב מושבע של סיפורי מדע בדיוני על גזעים חיזריים ושל סיפורי קומיקס של חברות מארוול ודי סי על אנשים בעלי כוחות עליונים כמו סופרמן האיש שהיגיע מכוכב הלכת קריפטון וגילה שעל כדור הארץ יש לו כוחות קוסמיים שמאפשרים לו להציל את העולם פעם אחרי פעם מידי זדים שונים.
בכל אופן בבגרותו לאחר שעזב את הצבא עסק בין שאר בדוגמנות ( הוא בחור מרשים מאוד מבחינה חיצונית ) והיה לאחד הדוגמנים הגבריים המצליחים הראשונים בהיסטוריה של ישראל אך מכיוון שלמזלה של המדינה אז עוד לא הייתה לדוגמנות את אותה הילה מפוקפקת שיש לה היום בעיני קבוצות מסוימות בחברה הישראלית הוא החליט שלא בכך יהיה עתידו וניסה את ידו בתחום אחר, כקוסם .ה"טריקים " שלו כמו של קריאת מחשבות , עצירת והפעלת שעונים, נהיגה בעיניים חסומות, וכו' לא היו למעשה שונים מאלה של קוסמים אחרים אך ההבדל הגדול היה שלאחר זמן קצר הוא החל לטעון שאצלו בניגוד אליהם הכל אמיתי ולא מבוים, ובראשם הטריק שהפך לסמלו המסחרי "כיפוף הכפיות .
אורי שהיה בחור כריזמטי ביותר שתמיד נראה מופתע כמו כל אחד בקהל מהדברים המדהימים שהצליח לעשות רכש לעצמו עד מהרה את הערצתם של רבים, ומצד שני שנאת נצח מעמיתיו בתחום הקוסמות שיכלו לעשות את אותם הדברים שהוא עשה אך מעולם לא ייחסו לעצמם כוחות על טבעיים כמוהו. לאף אחד מהם לא הייתה את הכריזמה שהייתה לאורי גלר, וכך גם כאשר הופיעו אנשים אחרים שייחסו לעצמם את הכוחות העל טבעיים של אורי הם מעולם לא זכו לאותה תשומת לב, הכוח העל טבעי כשלעצמו לעולם אינו מספיק..

פרסומו הרב של אורי כאדם בעל כוחות על טבעיים חצה את גבולות הארץ והיגיע לבסוף אל אוזניו של חוקר פרפסיכולוגיה ידוע מאוד בשם אנדריאה פוהריץ'. פוהריץ' הנ"ל היה אדם ידוע מאוד בתחום שהתעסק עם טלפטיה , רופאי אליל מברזיל ורואי ניסתרות שונים . כה רב היה פרסומו עד שפעם אף הופיע בסדרת הטלוויזיה האמריקנית על עלילות עורך הדין פרי מייסון בתפקיד עצמו כאחד המומחים הראשיים עלי אדמות לענייני פרפסיכולוגיה.מה שפחות ידוע בשנות ה-50 הוא נטל חלק בניסויים שונים ב"שטיפת מוח" ושליטה בהתנהגות האנושית של הצבא האמריקני.
כאשר נפגש פוהריץ' עם גלר שניהם החלו לעבור סדרה של התנסויות מדהימות שבמהלכן נפגשו בין השאר עם: אנשי קבוצת " מועצת התשעה", יצורים חייזריים השולטים ביקום שדיברו מגרונו של אורי בזמן שזה הופנט בידי פוהריץ ': עם אנשי "הובה" מספינת החלל "ספקטרה " שנמצאת במרחק "חמישים ושלושה אלף ושישים ותשע עידני אור "מכאן עם "המחשב" רומבוס D4 עם האל הנץ הורוס ששימש כשומר ראשון של פוהריץ ( לא ברור מפני מה) ושאר חייזרים מוזרים יותר או פחות .

החייזרים מסרו לפוהריץ' כי אורי הוא "עוזרנו שנשלח לעזור לבני האדם". לאורי "ניתנו כוחות עצומים שעימם הוא יכול לעשות הכל, כל דבר".
החייזרים הבטיחו שהם ינחתו על כדור הארץ ויחשפו את עצמם ביפני בני האדם ואף קבעו לכך תאריך לנחיתה המונית בשנות ה-90 של המאה הקודמת . למיטב ידיעתי נחיתה המונית זאת לא התקיימה .

יש לציין שאורי גלר עצמו  (בדרך כלל לפחות ) אינו טוען כיום  שהוא אכן משמש ככלי בידי החייזרים אלא מודה שכל התשדורות האלה הן תוצר של תודעתו שלו שככל הנראה הודרכה בידי סיפורי המד"ב שקרא בילדותו ( השמות של החייזרים בהחלט מזכירים בצורה חשודה שמות חייזריים שונים שהופיעו באותה תקופה בסיפורי הקומיקס של הוצאת מארוול ) .
 פוהריץ' בכל אופן חשב אחרת והחל להציג את אורי כמעין משיח חדש עד שלגלר שלטענת פוהריץ' המאוכזב רצה רק " פרסום עושר ונשים יפות " כל העניין נמאס והם נפרדו.
פוהריץ' המשיך לתקשר עם "התשעה" דרך אנשים אחרים כמו הישראלית פיליס שליימר ולקבוצה שלו הצטרפו אנשים ידועים כמו מפיק סדרת "מסע בין כוכבים " ג'ין רודנדבריי, יש טענות שלמסרים החייזריים שקיבל רודנדברי משם הייתה השפעה כל שהיא על סדרת הטלוויזיה "מסע בין כוכבים :"חלל עמוק תשע" .
אורי מצידו החל במסע הופעות בארה"ב ובאירופה ומהר מאוד זכה להצלחה חסרת תקדים בתחום זה. רואי נסתרות ואנשים בעלי כוחות על טבעיים היו מאז ומתמיד אך מעטים מאוד מהם היו בעלי כריזמה ואישיות כובשת כמו של גלר וזה עשה את כל ההבדל. אורי נפגש עם מדענים שערכו בו "ניסויים " וקבעו שכוחותיו הם אכן אמיתיים והפך ליקירה של החברה הגבוהה והתחכך בגדולי עולם. בין השאר אף פגש בסופר המד"ב ארתור סי קלארק שלטענת אורי התרשם כל כך מיכולותיו בכיפוף מנעולים בלי לגעת בהם עד שקרא " אלוהים אדירים ! הכל הופך למציאות ! הרי על זה כתבתי ב"קץ הילדות " ( ספר מד"ב מפורסם המתאר כיצד ילדי האנושות הופכים לסופרמנים ) . אני לא יכול להאמין.".
קלארק העיר שהוא זוכר את הפרשה אחרת והוא זוכר שאורי כופף את המנעול רק לאחר שנגע בו. אורי בספר נוסף הכחיש בתוקף את הטענה הזאת ורמז שקלארק הוא שקרן. אני משאיר לקוראים להחליט מי השקרן סופר המד"ב או הקוסם.

עטיפת ספר מד"ב מאת אורי גלר שבמרכזו עומד חייזר בעל כוחות על.

. הוא הפך לאדם מפורסם ועשיר, תוצאה של חיפושי נפט ומחצבים באמצעות כוחותיו עבור חברות שונות. ותוך כדי כך הפכו הסיפורים על עלילותיו ויכולותיו למדהימים יותר. כך הוא סיפר שיום אחד ביצע טלפורציה ( מעבר ממקום אחד לשני באמצעות המחשבה בלבד ) מהרחוב בניו יורק לקומה העליונה בבניין רב קומות. בהזדמנות אחרת טען שהוא שכנע את המנהיגים הסובייטיים לחתום על חוזה שלום עם מנהיגי המערב הודות "למחשבות חיוביות " ששיגר כלפיהם . הוא טען שהוא מועסק בידי המוסד והסי אי אי. עם זאת הוא הקפיד להרחיק את עצמו מסיפורי החייזרים של

פוהריץ אולי בגלל שהחליט שזה רע לעסקים.

אורי גלר בפעולה בסיפור קומיקס .

בין השאר הוא זכה לכבוד הנדיר שהוא "יככב" בסיפור קומיקס בסדרת  קומיקס בשם DAREDEVIL
של חברת "מארוול " .זאת סידרה על אדם עיוור בעל כוחות על טבעיים בשם מט מורדוק שהוא למעשה מעין רואה נסתרות שמשתמש בכוחותיו אלה כדי להילחם בפשע בלילה כאשר אינו עוסק במקצועו, כעורך דין בלתי מנוצח .על חברת מארוול הכניסה את אורי חובב הקומיקס לאחד מסיפורים אלה ששם הוא מתואר כסופר גיבור לכל דבר ולוחם אמיץ בפשע וברשע ומתואר כיצד דאר דויל עוזר לו להיאבק ביריב נצחי שלו הפושע קורא המחשבות MIND WAVE הנחוש דעתו לחסל את אורי גלר אחת ולתמיד. עד כמה שהדבר מוזר דומה שהסיפור משקף במידה מסוימת אירועים אמיתיים בחייו של גלר .

אפקט ג'יימס ראנדי

לכל גיבור על שראוי לשמו בקומיקס. יש את היריב הקבוע שלו שעמו הוא מתמודד פעם אחרי פעם ומשיג עליו ניצחון זמני אבל ואף פעם לא מגיע להכרעה אמיתית במאבק .וכך לסופרמן יש את המדען המיליונר לותר כיריב, לבטמן יש את הג'וקר, לאקס מאן יש את מגנטו ולפנטסטיק פור יש את דוקטור דום וכו' וכו' . והיריבים "הטובים" והמרשימים ביותר הם אלה שנראים כאילו כשרונותיהם משקפים ובו בזמן הם היפוך של כשרונות הגיבור.
גם לאורי גלר בעולם שמחוץ לקומיקס יש יריב נצחי כזה ושמו הוא ג'יימס ראנדי, וה"כישרון" שלו הוא מעין תמונת מראה הפוכה של ה"כישרון " של אורי גלר.
ג'יימס ראנדי הוא אחד הקוסמים המוכשרים והמפורסמים ביותר בעולם וידוע בראש ובראשונה ביכולתו להיחלץ ממקומות הבלתי אפשריים ביותר. רבים רואים בו את היורש האחד והיחיד של הקוסם הדגול הארי הודיני מבחינה זאת. תחביבו של ראנדי הוא לחשוף כל מיני אנשים שטוענים לכוחות על טבעיים שונים ואין מי שמתאים יותר מימנו לכך כקוסם גדול שמכיר את כל הטריקים האפשריים ( וכמי שהמציא חלק גדול מהם ).

 

ג'יימס ראנדי ,ארכי אוייב של אורי גלר.

ראנדי מנהל במשך עשרות שנים מלחמה של ממש נגד אורי גלר שבמהלכה הוא כתב ספרים שבהם הראה כיצד אורי מבצע את כל "הטריקים" שלו שלטענתו הם דבר שכל קוסם ממוצע יכול לעשות והם אף אינם מתוחכמים במיוחד, מופיע בתוכניות טלוויזיה שבהם הוא מבצע בעצמו כל פעולה שגלר טוען שהוא ביצע באמצעים על טבעיים, משמיץ את אורי שוב ושוב בראיונות ובמאמרים ובאופן כללי משמש כקוץ בבשרו.

 

 

mindvave ארכי אוייב של אורי גלר בקומיקס.

סופר רשעים בקומיקס הם לרוב יצורים מכוערים ודוחים לעומת הגיבור יפה התואר. מעניין שכך הוא גם במקרה של גלר וראנדי. אורי הוא אדם יפה תואר מרשים אהוב ואוהב הנשים, אדם סימפטי מאוד כלפי קהל מעריציו. ראנדי לעומת זאת אינו ידוע בסבלנותו וסובלנותו, במיוחד לא כלפי מי שטוען לכוחות על טבעיים, בנוסף הוא קרח מזוקן ורווק נצחי. אורי טען באחד הראיונות שזאת הסיבה לשנאתו האובססיבית של ראנדי כלפיו. מעניין שבקומיקס זוהי גם הסיבה לשנאתו של לותר הקרח הגאון לסופרמן יפה התואר.
אחת ההשלכות המפורסמות של כשרונותיו של אורי הוא "אפקט אורי גלר" שבו הוא "מעורר" באנשים שבקרבתו כישורים על טבעיים משלהם. ידועה התופעה שילדים רבים שצפו בהופעותיו בטלוויזיה ומחוצה לה גילו לפתע גם בעצמם את הכשרון לכופף כפיות, ולבצע טריקים שונים אחרים .
. לסופר אויב של אורי לראנדי יש האפקט ההפוך. איש לא הצליח מעולם לבצע פעולה על טבעית כל שהיא בזמן שג'מס ראנדי היה בסביבה, לא אורי ולא אף אחד אחר. ראנדי הגדיל לעשות והציע פרס של  מליון דולאר  לכל מי שיוכל לבצע בנוכחותו מעשה כזה . כפי שהדברים נראים הכסף הזה ישאר עם ראנדי עד יום מותו, אורי מעולם לא ניסה להציג את כוחותיו על מנת לקבל את הכסף אם כי ראנדי היציע זאת ושב ושוב.
במקום זאת העדיף אורי להיאבק עם ראנדי בבית המשפט כאשר תבע אותו לדין במקומות שונים על הוצאת דיבה. המשפטים הארוכים והיקרים נגמרו לבסוף לרוב בכישלונו של גלר. . לרוע מזלו, ידידו מסדרת הקומיקס , "דאר דאויל" מאט מורדוק עורך הדין הכל יכול, לא היה בסביבה כדי לעזור לו, ובעולם האמיתי עורכי הדין שלו התגלו כלא יוצלחים כל כך עד שבאחד המקרים בית המשפט פסק באופן חסר תקדים שעליו לתבוע את עורך הדין שלו! מה שלא מפריע לגלר להמשיך ולהגיש תביעות על הפרובוקציה הקטנה ביותר. האיש משוגע על משפטים , ולאחרונה תבע את החברה היצרנית של סרטי "פוקימון " בטענה שהיא יצרה דמות של "פוקימון " מרושע בשם "קדברה" שמתבסס עליו, הפוקימון הנ"ל שולח ליריביו קרני לייזר שגורמות לכאבי ראש.

מלחמת הקוסמים


בכל אופן המאבק של אורי וראנדי נשאר ללא הכרעה, השניים תוקפים אחד את השני ללא הרף ומשמיצים זה את זה בספרים ובראיונות. ראנדי כינה את גלר "סוציופאת " והישווה אותו לאדולף היטלר בכשרונו להטעות את הציבור,  הוא אפילו טרח ושלח מכתב נזעם לחברת הקומיקס בתגובה לסיפור הקומיקס שבו מופיע אורי בתפקיד חובי כבעל כוחות אמיתיים.

אורי גלר מצידו  כינה את ראנדי "מנהיג של ציידי מכשפות" ותבע אותו לדין .

אבל הם אינם מצליחים לחסל האחד את שמו הטוב של השני .שניהם הם אנשים מצליחים ומפורסמים למרות ( ואולי בגלל) והמאבק שיישאר מן הסתם ללא הכרעה , בדיוק כמו בסיפורי הקומיקס.
מה הסיבה לשנאה האובססיבית בין השניים ? אפשר לתת לכך גם ניתוח פרוידיאני. אורי הוא ללא כל ספק ה"קוסם " המצליח והמפורסם ביותר מאז ימיו של הקוסם המפורסם מראשית המאה הארי הודיני שהתפרסם ביכולתו לברוח מכל המקומות המסוכנים ביותר גם אם היה כבול חבלים ואזיקים מתוחכמים ביותר עד שהפך לאגדה בימי חייו ממש.
למעשה יש דמיון מוזר מאוד בין פרטי החיים של הודיני וגלר : שניהם הם בנים של מהגרים יהודיים מהונגריה שזכו לפרסום ולהצלחה בארצות הגירתם .שניהם גדלו במשפחה ללא אב והאם הייתה דמות הדומיננטית בחייהם . שניהם הפכו כתוצאה מכישוריהם ליקירי החברה הגבוהה והפכו לידידים של אישים וסופרים מפורסמים. כך הארי הודיני התיידד עם הסופר מחבר סיפורי שרלוק הולמס קונן דויל( שהאמין שיש לו כוחות על טבעיים אמיתיים ) וגלר עם סופרים כמו קלארק ( לזמן קצר לפחות ) , ארתור קסטלר והזמר מייקל ג'קסון וסלבריטאים אחרים רבים מספור.
שניהם גם התבלטו בתחומים שונים ומגוונים . הארי הודיני שלח את ידו בכתיבת סיפורי מתח ואימה ( שבוצעה לרוב על ידי סופרי צללים כמו סופר האימה המפורסם לובקראפט ) וביים וכיכב בסרטי הרפתקאות ומד"ב .

 

וכך גם אורי שעוסק היום בכתיבת סיפורי מד"ב ואף פרסם סיפורים באינטרנט . נוסף לספרי זיכרונות וספרי הדרכה " איך להשתמש בכוחות העל טבעיים שלך" אורי פרסם עד היום גם שלושה ספרי מד"ב ומתח נסבלים בהחלט : SHAWN ( 1990) על חייזר בעל כוחות על וכריזמה אדירה שנוחת על כדור הארץ ,
ELLA ( 1998) על נערה שמגלה שיש לה כוחות על טבעיים.

והספר המעניין מכל Dead Cold   1999) על רואה נסתרות ציני ורמאי שמפענח מעשה רצח אכזרי של ספקן מרושע שיש לו כמה וכמה קווי דמיון לאחד, ג'מס ראנדי .כאשר אתה קורא את הספר הזה שהוא מדהים ממש אם אתה זוכר מי כתב אותו אתה שואל את עצמך מה בדיוק חשב אורי גלר ( או סופר הצללים שלו ) כאשר כתב אותו.

 

הספרים מראים על כשרון כתיבה מסוים וללא כל ספק על דמיון עשיר ומתוחכם. השאלה היא אם גלר אכן כותב את הסיפורים לבדו או שהוא נעזר בסופר צללים כלשהו כמו סלבריטאים רבים אחרים, מבלי שזה שיקבל על כך קרדיט כלשהו.
ההבדל הגדול בין גלר והודיני הוא שהודיני הכחיש תמיד שיש לו כוחות על טבעיים ( אם כי אורי גלר באחד מספריו קובע שלהודיני אכן היו כישורים על טבעיים ) ולאמיתו של דבר היה ה"ראנדי" של זמנו. הוא נאבק באנשים שטענו שיש להם כוחות על טבעיים ותמיד הוכיח את השקר בטענותיהם.
ראנדי כאמור נחשב גם הוא כיורש של הודיני הן ביכולתו כקוסם ו"אמן בריחות "והן במאבקו במתחזים שונים . תמהני אם השינאה בין השניים אינה נובעת גם מהתחרות ( לא מודעת אולי ) על תואר היורש "האמיתי " של הקוסם הגדול מכולם ? אם כך הוא כי אז המאבק כבר אינו רלבנטי יותר. כיום קמו שני קוסמים חדשים שניהם יהודים גם כן דיוויד קופרפילד ודיוויד בליין שהם ללא ספק הקוסמים הגדולים של זמננו וביצועיהם מטילים בצל את כל מה שראנדי וגלר ביצעו אי פעם והפכו לכוכבי וגיבורי תרבות אמיתיים.
וכיום  בישראל קם מישהו שבהחלט מסוכל להשתוות לגלר במיטבו ,נמרוד הראל , אלא שהראל מעולם לא טען שהוא בעל כוחות על טבעיים אמיתיים ,אם כי הוא מראה כישרון מסויים כסופר פנטזיה.
מעניין מה היה קורה אילו נימרוד הראל היה מתחיל לטעון כמו אורי שכישוריו המדהימים הם אמיתיים,האם היה מוצא את עצמו מוכרז לדמות משיחית ?

אם כישוריו של אורי הם אמיתיים כי אז אנו זקוקים להם היום יותר מתמיד. אדם כמו אורי שלטענתו הצליח ל"שכנע " את המנהיגים הסובייטיים להגיע לשלום עם המערב, בוודאי שאנו זקוקים לו היום כאשר המזרח התיכון נמצא על סף מלחמה.

תיאורית אורי גלר

במהלך הצילומים הייתה לי שיחה מעניינת עם הבמאי שכמובן היו לו דיונים מפורטים עם אורי ולמד קצת להכירו.והוא העלה לפני את התיאוריה הנ"ל לגבי גלר שהיא לדעתי קרובה מאוד למציאות מדוע הוא מתעקש להעלות את כל הטענות המוזרות האלו על קשרים עם חייזרים וכו' שהוא יודע מצויין שהן רק מעלות גיחוכים אצל השומעים.
אבל בכך כל הפרנציפ :גלר הוא יחצן מעולה יודע טוב מאוד שדווקא חוסר הביטחון לגביו :האם הוא שרלטאן עם כל טענותיו הגרנדיוזיות ? או שיש בו משהו אמיתי ? הוא גם זה ששומר את העניין לגביו במשך עשרות שנים . אם היה מוכח לגביו סופית שהוא שרלטאן ( דבר שבעצם כבר הוכח ) או אפילו היה מוכח שכוחותיו אמיתיים .העניין בו היה פג זה מכבר.
חוסר הוודאות הזאת שהוא מקפיד לשמור עליה עם טענות גרנדיוזיות כמה שיותר , וגם יחצנים מעולים לא פחות כמו רנדי הם ששומרים את אש אורי גלר בחיים כבר מזה קרוב ל-‏40 שנה.

 

 

תמונה מקומיקס של אורי פינק על אורי גלר .הרעיון היה של גלר ,אבל הקומיקס לא פורסם מעולם.

אורי גלר  אגב לא ויתר על קריירה גם  בעולם הקומיקס
הקומיקסאי הידוע אורי פינק ,היוצר של סדרת "זבנג" מדווח שלבקשת גלר יצר עליו פינק "פילוט" לסדרת קומיקס שבה גלר הוצג כ"גיבור על " שנודד בין היקומים של ה"מולטיברס" בחיפוש אחר גיבורי על אחרים שהוא יעמוד בראשם למאבק בכוחות הרשע הכלל יקומיים .
השניים ניסו למכור סדרת קומיקס זאת למוציאים לאור שונים אך ללא הצלחה עד כה.
.
אבל זה מעניין- אורי גלר חזר עם רעיון זה לצור מחצבתו -הקומיקס .

היום אורי גלר נראה כתואם במיוחד את מה שהציבור שבע המלחמות ומעשי טרור זקוק לו כרגע : מבצע טריקים שישכיח את המציאות הקשה שמסביב. כוכב מתאים מעין כמוהו לתוכניות של ערוץ 2 וסופר סטאר בלתי צפוי שעלה מהאוב של שנות השבעים

תמהני מה היה קורה אילו אדם בעל הכריזמה והכישורים  העל טבעיים לכאורה או במציאות של אורי גלר  היה מופיע לא בשנות ה-70 ( שאז כל מה שיכול היה לעשות עם "כוחותיו" היה "רק" לצבור מהם הון כסף ) אלא כיום ? כיום עם התסכול הכללי מהדמוקרטיה והפוליטיקאים ? חוששני שבמקרה כזה אדם זה היה צובר לעצמו כוח פוליטי עצום כ"משיח " חדש וצובר לעצמו קהל נלהב ונחוש של מעריצים ומאמינים . כל מה שאדם כזה יצטרך הוא "נביא" שיפיץ את בשורתו איזה מין "נתן העזתי " כזה ( ויש לזכור שבראשית הקריירה של אורי ד"ר אנדריאה פוהריץ תיפקד כמעין נביא כזה ) והשאר כבר יבוא מעצמו .אנשים כמו "הרנטגן " מנתיבות , או אחיינו ה"אולטרה סאונד " ( ששמותיהם כמו לקוחים מסיפורי קומיקס ) צוברים לעצמם קהל ענק של מאמינים אפילו מבלי שתהיה להם כריזמה אמיתית . תמהני מה הם היו יכולים לעשות אם היה להם גם את כישורי השכנוע הכריזמטיים של אורי גלר.
.
במציאות ההזויה שלנו שכל יום נראית יותר ויותר כאילו היא לקוחה מסיפור קומיקס מטורף במיוחד החשש שלי הוא שבפינה מחכים לנו עוד "אורי גלרים " כאלה , והם לא יטענו שהם נשלחו בידי חייזרים כפי שהיה אופנתי בשנות ה-70 אלא בידי אלוהי ישראל, ואת ההשלכות של זה כל אחד מאיתנו כבר יכול לדמיין בעצמו.

 

הוא כבש את העולם, הוא שיחק את המחר,
הוא כופף כפית בכל מקום שהוא עבר.
הוא השאיר שעון שבור ורושם נהדר,
וכמה שיותר שבר- היה יותר יקר.

אתמול הוא רק כופף כפית, היום הוא כבר מושלם,
ואולי מחר הוא יכופף את העולם, כן.
היום הולך לו טוב, הכל לטובתו,
אך יום אחד יפגוש כפית שתכופף אותו.
הבלדה של אורי גלר מאת יהונתן גפן

 

נספח :

בעברית הופיעו ארבעה ספרים על  ושל גלר .

1. אנדריאה פוהריץ' אורי-יומן התעלומה של אורי גלר , עברית אליאונורה לב ,הוצאת רשפים,1975.

2. אורי גלר .האמת על חיי תרגום א, עבריה (חנה עמית -כוכבי ),ספרי עידן ,1975.

3. אורי גלר וגאי ליון פליפייאר תופעת אורי גלר  מאנגלית שושנה בנבנישתי , הוצאת כתר 1988

4. אורי גלר כיצד תגביר את  כוח המחשבה שלך  תרגום גילה וולף ,הוצאת אור -עם ,1998. ספר שאליו מצורפת קלטת.

באנגלית וגם בשפות אחרות הופיעו כמובן עוד ספרים רבים נוספים שרשימה שלהם אפשר למצוא באתר של אורי גלר .

חוץ מזה בעברית הופיע  גם "רומן מפתח " בדיוני המבוסס על חייו של אורי גלר למרות שהמחבר טוען בהתחסדות בפתיחה שאין שום קשר בין הדמויות ובין המציאות .

אברהם אבן עזרא הטלפאת,הוצאת אור-טוב, 1981.

סיפור על קוסם דמוי אורי גלר הטוען לכוחות על טבעיים וזוכה להצלחה תקשורתית עולמית מדהימה.  .

אתרים רלבנטיים

 

אורי גלר בויקיפדיה

אורי גלר בויקיפדיה בעברית

 

האתר המושקע מאוד של אורי גלר

בלוג אורי גלר
סקירה סקפטית על אורי

 איך הוא מכופף  כפיות

אורן זריף נגד אורי גלר ( במסע פירסום הדדי )

אנדריאה פוהריץ'

 

 

 

מינד ואיו אוייבו של אורי גלר

אורי גלר על דאר דויל

 

קטע בלוג על החוברת

ביקורת על החוברת

 

 

 

 

 

 

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

14 תגובות על “אורי גלר :סאגה של משיח מטעם החייזרים”

לאורי גלר אין כוחות ואף לא יהיו לו הוא סתם קוסם פשוט ג'יימס ראנדי שהוא נחשב כיום הקוסם הטוב בעולם מראה איך אורי גלר עושה את כל הטריקים הפשוטים שלו בסרטונים שמופצים באינטרנט, ראנדי גם חתם שיק על סך מיליון דולר שאם בנוכחותו בתנאי מעבדה הוא יוכיח שיש לו כוחות על טבעיים-טלפתיה של ממש הוא יתן לו את השיק, הסכם זה היה לפני כ-10 שהים והוא תקף עד היום ואורי גלר לא הלך אף פעם להוכיח את כוחותיו מה שמוכיח הכל.

ממציא כיפוף המתכות ?

תעלומה :האם אורי גלר הוא הוא הממציא של קסם כיפוף הכפיות ( או בכל אופן מתכות ) בראשית שנות השבעים ובכך יצר ז'אנר חדש ובלתי ידוע עד אז של אמנות הקסמים ?
או שמה הוא היה רק פופולריזטור של טריק שכבר היה קיים לפניו והוא רק הביא אותו לשימוש רחב ?
לשאלה זאת יש משמעות גדולה מאחר שעולם הקסמים מייחס חשיבות מיוחדת לנושא המצאת קסמים ומריבות רבות בין קוסמים נוצרו בשאלות של מי המציא קסם מסויים .
נשיאת אגודת הקוסמים דליה פלד טוענת שלדעתה לא הוא המציא את הטריק והיו אחרים שהשתמשו בכך לפניו .אבל היא אינה יכולה לתת שמות ספציפיים.

שאלה שנשלחה ברשת לפורומי קסמים העלתה את התשובות הבאות :
עד כמה שאני יודע, הפעם הראשונה שנכתב על כיפוף מתכות הוזכר זה בספרים של אלכימיה מאיזור צפון אפריקה. הם השתמשו בעפרות מתכת בשביל להמיס זהב (שנחשב למתכת רכה במיוחד) וליצור סוגי "כשפים" ליצור זהב ממתכות רגילות.
תשובה שנייה : רוברט הודין מזכיר רוטינה של כיפוף מטבע מעל שעווה בספר שלו "הסודות של רוברט הודין"אבל אני חושב שהראשון שמפרסם את זה בצורה עולמית זה אורי גלר.

אני לא יודע מי היה המורה שלו שהוא למד את זה ממנו אבל אני לא חושב שהוא עלה על הרעיון לבד.

אחרי זה זה מתפתח וקלטות ראשונות יוצאות בשנות ה90 של בנצ'ק וגיא בבלי.

אוסטרליד משכלל את השיטה ומכופף גם מוט מתכת אבל כולם בסוף חוזרים לכפיות ("אתה לא יכול לכופף סכין?..")

שווה לבדוק לגביי כיפוף מטבעות (מתכת) בספר של סקוט THE DISCOVERIE OF WITCHCRATF מ1584 לא ידוע לנו שאנמן עשה את זה.

מידע מעניין ,אבל עם כל הכבוד לידע של אורי קשה להאמין שהוא כאיש צעיר בראשית שנות השבעים יכול היה להיות מודע למידע שבספרים מהמאה ה-‏16 או ה19.
מאוחר יותר זה כבר עניין אחר ,אז מן הסתם באמת הייתה לו גישה למקורות כאלו.אבל לא בראשית הקריירה שלו
אם היה לו אז מקור כל שהוא זה היה חייב להיות מישהו מודרני בהרבה.
עברתי על כל ספרי הקסמים בעברית שהופיעו לפני שנות השבעים ולא מצאתי בהם שום דבר שמזכיר את הטריק הזה.
.כמובן באותה המידה הוא יכול היה להשתמש בספר כלשהו באנגלית או אפילו לך תדע בהונגרית .
בכל אופן נכון לעכשיו לא מצאתי אף קוסם מקצועי אחד שפרטי חייו וקסמיו היו יכולים להיות ידועים לגלר שקדם לו בכיפוף מתכות .
אז יכול מאוד להיות ש(הפלא ופלא ) גלר המציא את הטריק של כיפוף הכפיות בכוחות עצמו .

במשך שנים טען אורי גלר שגולדה מאיר היא זו שגרמה לפירסומו בין לילה כאשר אמרה בראיון ברדיו:"אל תשאלו אותי. תשאלו את אורי גלר".

מתוך ספרו של ג'ונתן מרגוליס Magician or Mystic? פורסם ב 1998 ספר אשר פורסם באישור ובתמיכתו של אורי גלר.
Chapter 7 / Fame and Friction

"I don't predict. Why don't you ask Uri Geller?'
Prime Minister Golda Meir, asked at a 1970 press conference about Israel future.

The Prime Minister, Golda Meir finally ensured Uri's elevation to stardom.
Asked by a radio journalist at a Jewish New Year's press conference a few weeks later to speculate on how the next year would work out for Israel, Meir probably delighted at the chance both to avoid giving an answer and to manage to sound clued-up, said, 'I don't predict.
Why don't you ask Uri Geller?' Geller responded later by saying that, in fact, he wasn't in the habit of predicting either.

שימו לב לדברים הבאים אשר נאמרו על ידי אורי גלר
(מתוך תוכניתו של מולי שפירא בילוי היום שודרה בגלי צה"ל ב 17 לנובמבר 2006 ראיון חי באולפן)

אורי גלר:"למחרת היא רואיינה, יכול להיות שבגלי צה"ל, והקריין שאל אותה מה היא רואה לעתיד של השנה הקרובה, והיא אמרה, אל תשאלו אותי, תשאלו בחור צעיר אני לא יודעת איך קוראים לו… זהו זה. האמרגנים שמעו את זה, התחיל הטלפון שלי לצלצל."

הטענה שגולדה מאיר היא זו שגרמה לפירסומו לא מופיעה בשום מקום בספרו "האמת על חיי" אשר יצא לאור בארץ ב 1975.

אורי גלר:"לפני שנולדתי לא היה כזה דבר כיפוף כפיות" "עזבתי את הארץ כי לאנשים נמאס לראות אותי מכופף כפיות" (נאמר על ידו בהזדמנויות שונות)
העובדה היא כי בכל ההופעות שלו בארץ בין השנים 1967 ל 1970 גלר מעולם לא ביצע את הלהטוט של כיפוף כפיות או חפצים אחרים.
מעולם.
רק לאחר שגלר עזב את ישראל (בעקבות זה שכל העיתונים כתבו עליו ב1970 שהוא נוכל) התחלנו לשמוע עליו בהקשר של כיפוף חפצים.

יותר מזה;בכתבה אשר פורסמה עליו ב1970 במוסף הארץ בישראל נשאל גלר על ידי עיתונאית כיצד גילה את הכוחות שלו ותשובתו הייתה:"בגיל 8 גיליתי ששעון היד שלי התקלקל פתאום".
שימו לב שהסיפור שונה מהסיפור אותו שמענו אינספור פעמים כי בגיל 4 (בכל פעם אנו שומעים גיל אחר, ב"סיפור חיי" האירוע התרחש כביכול בגיל 6 או מאוחר יותר) הכף התכופפה לו בזמן שאכל מרק.
לליאורה הכהן בכתבה "ואז טרומפלדור דפק אצלי בדלת" אשר התפרסמה במוסף סופשבוע של מעריב 19.3.93 סיפר:"הכוח שלי התגלה לראשונה כשהייתי בן ארבע, אכלתי מרק ולפתע הכפית התעקמה."
(בכתבה אחרת אשר פורסמה באוקטובר 1984 במעריב לנוער סיפר גלר כי התחשמל ממכונת התפירה של אמא שלו וכך כביכול גילה את הכוחות שלו).

ברצוני לסבר לכם את האוזן ולספר כי להטוטים בהם הקוסם מכופף חפץ כלשהו פורסמו בספרי הקסמים עוד לפני שאורי גלר נולד.
כבר בשנת 1934 חודש דצמבר פורסם בעיתון מקצועי לקוסמים JINX קסם בשם The Bending Swizzle Stick על ידי קוסם בשם אנאמן ((Annemann.
בלהטוט הזה אתה כביכול גורם למקל בחישה להתכופף.

7 שנים מאוחר(1941) יותר התפרסם קסם שבו הקוסם מכופף מטבע.
הקסם Atomic Penny מופיע בספר Highlight Magic מאת Ben Berger

בפברואר 1952 התפרסם הקסם The Bent Penny
Jean Bobo – Modern Coin Magic

בעיתון Abra יולי 1967 התפרסם הקסם Breaking A Spoon מאת John Gilliland

בתחום של "קוראי מחשבות" בימתיים ישנם שני ספרים אשר נחשבים כחובת קריאה למי שמעוניין להיות רב מג.
מדובר בספרים Anneman's Practical Mental Effects
ובספר Corinda's 13 Steps To Mentalism
הספר הראשון יצא לאור ב 1944.
ואילו הספר השני פורסם בהמשכים בין השנים 1958 ל 1960 ולבסוף פורסם ביחידה אחת ב 1968
אני מציע לכם לקרוא את שני הספרים הללו ולהשוות את הלהטוטים שניתן ללמוד בהם לבין הלהטוטים שביצע אורי גלר בהופעות שלו בארץ בתחילת דרכו.

כיצד מנחשים ציור אשר צויר על ידי מישהו?
מבקשים ממישהו לצייר ציור על דף בזמן שאתם עומדים לידו כאשר הגב שלכם מופנה אליו.
בזמן שהוא מצייר אתם שואלים אותו"סיימת?" ובאותו הזמן שאתם שואלים סיימת אתם פשוט מסובבים את הראש ומתבוננים בציור.
מכיוון שהאיש עסוק בלצייר הסיכוי שישים לב שאתם מסובבים את הראש קטן מאד.

ההוכחה?
בכל הפעמים שאורי גלר ניחש ציור הוא היה נוכח (או שותף שעובד איתו) בחדר בזמן שהציור צוייר.
הוא ביקש מהאדם השני לצייר ציור גדול ופשוט.
ותמיד הוא שואל במהלך העניינים "סיימת?"
וברוב הפעמים הוא גם מראה שהציורים זהים אחד לשני מבחינת הגודל.
מה שמוכיח שהוא פשוט ראה את הציור במו עינייו.

בכל הפעמים שמישהו ביקש מגלר לנסות לנחש ציור שהוא צייר כאשר הוא היה לבדו בבית גלר נכשל.

מתוך
Uri Geller on a new bent
By Marco R. della Cava
USA Today – November 18, 1999

Geller pulled me aside, gave me paper and asked me to draw something. "Keep it simple, please," he said, turning. I drew a house with a triangular roof and a door. He closed his eyes and told me to concentrate on the image. He started sketching.

A minute later he asked me if my drawing was complete. I said it was. He opened his eyes and frowned: "Well, I got an incomplete image."

He turned his paper around and looked at my drawing. His eyes lighted up, and he slammed the kitchen table with an open palm: "Yes!"

Geller drew a square house with a triangular roof but no door. "Ah," he said, "that's why mine was incomplete. You weren't thinking of the door."

העיתונאי בכתבה לעיל צייר בית עם גג משולש ודלת.
גלר בתגובה צייר בית עם גג משולש ואז טען שהוא קיבל "תמונה לא שלמה".
כיצד ידע גלר שהציור שכביכול קלט טלפתית הוא לא שלם?
מסקנה:גלר ראה את הציור במו עינייו.

כיצד "משדרים" בטלפתיה לצופים בבית ציור או צורה מתוך חמישה צורות?
פשוט מאד דואגים שמתוך כל הצורות או הציורים, הצורה אותה אתם רוצים לצייר תופיע שניה מצד שמאל בסדר של הציורים.
רצוי גם שהצורה תהיה צורה פופולרית כמו כוכב כפי שתוכלו לראות מהדגמות שאורי גלר עשה בעבר.
ברוב הפעמים הצורה שהוא בוחר "לשדר" היא כוכב.
ובכל הפעמים היא מופיעה שניה מצד שמאל.
שימו לב למה שאומר Marcello Truzzi בספר
מתוך ספרו של ג'ונתן מרגוליס Magician or Mystic? פורסם ב 1998
פרק מספר 16.

"if you're asked to choose one of five objects, people always go for the second from the left"

עדיין לא מאמינים?
שימו לב למה שנכתב בספר הקסמים

Expert Card Technique: Close-up Table Magic by Jean Jugard and Frederick Braue 1944:

"invite the spectator to point to any card.
Altough he is given a free choice, he will point to the card second from his end of the row."

מבחר דוגמאות מהדגמות שערך גלר בעבר.
שימו לב לדפוס אשר חוזר על עצמו.

1997
January?
"In a demonstration of telepathy, Uri draws five simple objects for us: a
bottle, a star, a chair, a pair of glasses, and an apple. He projects into our
minds the image which he has previously drawn and sealed in an envelope. Each of
us in the audience draws the image we "receive" from Uri. In the last minute of
the show, Uri reveals his drawing, which has been waiting ceremoniously inside a
clear plastic box on stage since the start of the show: a star. We all hold up
our drawings: about 75% of us, myself included, have drawn stars."
Jane Bernstein A Day With Uri Geller

February
Four of the five Zener symbols are displayed.
They are the circle, star, square and cross. Before the show Uri placed one of the symbols inside an envelope and
he intended to transmit this symbol to the Viewers.
It was the star.
Beyond Belief

4December
"MANY of you looked into Uri's eyes as part of our paranormal experiment a week
ago. One reader reported: "I felt his eyes were almost alive, real and looking
into mine with intense power." The image sent to our offices by Uri, and the one
he was trying to communicate to readers telepathically, was the star. Readers
responded with pictures including a desert island with palm trees, and a castle.
One reader connected, however, and sent in a star. It was signed only `Andy S'
York Gateway

1999
27th May
For Jane Yates of Coed y Bryn correctly guessed the shape telepathic artist Uri
Geller was drawing 250 miles away in the broadcasting studios of Atlantic 252 in
London. "The shape of a star came into my head, so I drew it and sent it off and
thought nothing more about it," she said.
Tivy-Side Advertiser A mindblowing prize

2001

July?
Uri is interviewed on the Lisa Chait show – Cape Talk radio, South Africa.
Host: You asked me to draw a picture. Which I've done
Uri: Oh yeah, wait, wait. Look first of all, we've got the drawings, which I
beamed my, my, you know my, the symbol I chose. Now you drew a picture and I'm,
you know we have just a few more minutes. I want you to focus on that picture,
and I'll try to see if I can receive it, I doubt it, because you know I am
tired, and it is thousands of miles away. But what I'm getting, is, it's really
what I'm getting is what I drew, I'm getting a square and a, like a triangle
protruding out of it on the top, and something circular on the left side. That's
all I've got. Am I very wrong?
Host: Medium.
Uri: Medium. All right, don't tell me what it was.
Uri also attempted to send a symbol to the listeners:
"I have drawn on a piece of paper, five symbols, now you people at home please
draw them. … from left to right, a circle, a star, a cross, a triangle and a
square. … I'm now focusing on one symbol, on one shape, and I'm now
transmitting it to all of you out there. So I'm now also repeating the name of
what I drew, in my mind. I'm going to say it five times."
The symbol Uri was sending was the star.
Uri Geller on the Lisa Chait show

2002

January
"Most Lynn News readers who took part in Uri's experiment in telepathy chose the
star symbol that he blasted across West Norfolk using the power of his mind. But
it was a close run thing, with the fish and the chair proving popular choices."
Uri's the star

25th March
"To coincide with his visit to Wrexham Science Festival, Uri has set up these
online experiments on our North East Wales web service to test your ESP. …
Clear your mind and focus on Uri's hand-drawn shapes. Can you decide which one
he's "sending" to your mind?" [The choices were: circle , star, square, cross,
triangle.]
Results:
"People who took part in our fun ESP test with paranormal guru Uri Geller
correctly guessed what he was thinking – the shape of a star… Amazingly, 53%
of people correctly guessed the answer with 15% each for the square and
triangle."
Revealed: Uri's ESP test findings

כיצד מזיזים מחוגים של שעון כביכול בעזרת כוחות על טבעיים?
מבקשים את השעון מאחד האנשים כביכול כדי להראות את השעה לכולם.
למעשה בזמן שלוקחים את השעון הקוסם פותח את הצ'ופצ'יק של השעון מסובב את המחוגים ואז סוגר את הצ'ופצ'יק.
מכיוון שבשלב הזה מחוגי השעון כבר הוזזו אתה חייב להסתיר את השעה שהשעון מראה ולכן אתה מניח את השעון ביד של מישהו כאשר השעון הפוך, כלומר מונח עם הפנים כלפי מטה.

יונתן גפן סיפר בתוכנית ה"תיעודית" על אורי גלר כי בזמן שהוא ואשתו דברו על אורי גלר התפוצצו ארבע כוסות בסלון.
עוד סיפר גפן גי גלר קרא את מחשבותיו ואמר לו:"22, אמא" מה שכביכול היה קשור לשיר שכתב באותו היום עליו לא סיפר לאף אחד.
כיצד זה שלא שמענו על שני הסיפורים מעולם?
במהלך הראיון המלא (ניתן לראות אותו באינטרנט באתר של קשת) שואל גפן את הכתב:"זה בסדר? זה מה שחפשתם?"
שאלה ליהונתן גפן:האם קבלת כסף בעבור הראיון?
כיצד זה(לאור הסיפור עם הכוסות ) שבכל הפעמים שיונתן גפן כתב על גלר בעיתונות הוא כתב עליו בגנותו?
ב1974 למשל הוא כתב עליו את הבלדה על אורי גלר (ביצוע – דני ליטני)

הוא נולד בסתיו
היפנט את שני הוריו
והיה עושה בסיר
בלי שיושב עליו
יום אחד כשהוא שתה קקאו
הוא הביט
עשה עיניים וכופף את הכפית
כבר כשהיה בגן היה לו אמרגן
שסידר לו הופעות וכסף מזומן
הוא כופף את הגננת
הוא היה ביישן
אורי גלר
כשהיה בכיתה ח עצר את השעון
ככה הוא נשאר כיתה וגם נשאר גאון
הוא התחיל לקרוא ת'מחשבות של אחרים
ומאז הוא לבדו אין לו חברים
הוא ידע לקרוא כל מה שכל אחד חשב
וכמה שיותר קרא יותר הוא נעלב
כי קשה לבן אדם לדעת מה חושבים עליו
מה אתה אומר אורי גלר
הקוסם כשהתפרסם בכלל לא התבלבל
בחנו אותו בסטנפורד ומצאו שהוא נוכל
אבל הוא התאושש מהר לא עשה מזה עניין
הוא פשוט הסתכל על סטנפורד ונפל כל הבניין
לקח מטוס ראשון ללונדון וזה היה מרגיז
איך שהוא הזיז להם שם ת'ביג בן לפריז
הוא לא היה יוצא בשביל לשמוע או לראות
האולמות היו באים אליו להופעות
הוא כבש את העולם
הוא שיחק את המחר
הוא כופף כפית בכל מקום שהוא עבר
הוא השאיר שעון שבור
ורושם נהדר
וכמה שיותר שבר היה יותר יקר
אתמול הוא רק כופף כפית
היום הוא כבר מושלם
ואולי מחר הוא יכופף את העולם
כן
היום הולך לו טוב הכל לטובתו
אך יום אחד יפגוש כפית שתכופף אותו
הוא אהב לכופף כל כיפוף עשה לו כיף
אבל יותר מכל אהב הוא לכופף בננות.

ב23.11.84 פירסם יהונתן גפן את הרשימה "עליסה בארץ הקסמים" בעמוד 17 מוסף סופשבוע של מעריב באותה עת ערך אורי גלר סיבוב הופעות בארץ.
הנה שני ציטוטים מהרשימה:"אם יש פאראפסיכולוג או קוסם שיודע אלו מספרים יזכו בשבוע הבא בלוטו – שיופיע מיד!
ואם לא עזבו אותנו במנוחה…"

"…די באחיזת עיניים, קסמים וניחושי סרק"

בתוכנית "להיות אורי גלר" מראיינים אדם אשר טוען כי ראה את גלר בילדותו יוצא מהבית וכדור אור רודף אחריו.
ואילו הסיפור ששמענו במשך שנים הוא שגלר היה בגן לבדו ואז ראה כדור אור מוזר.
בספר "האמת על חיי" עמוד 86-87 מספר גלר על האירוע אשר קרה לו כביכול בגיל 3 או 4 בגן פרטי ליד הבית שלו.

מיקי פלד מספר באותה תוכנית כי בפעם הראשונה שפגש את אורי גלר, גלר נכנס למשרד שלו והצליח לצייר את כל החפצים שהיו במגירה שלו, בשולחן.
בספר של ג'ונתן מרגוליס מספר פלד את הסיפור הבא

Peled got Geller to come round to his busy ground floor
office close to the town hall within two hours. 'Uri was
wearing a short-sleeved shirt – it was summer – and the
first thing he asked was whether I knew what I had in my
briefcase. I did, of course, and he wrote on piece of
paper a complete list of everything, in detail.
It included some medicines, some pictures of my family,
bills, the exact number of keys.
He knew everything.
I couldn't believe it.

שימו לב שבסיפור אחד מדובר כביכול במגירה של שולחן ואילו בסיפור השני מדובר בתיק מסמכים.
כיצד הפך תיק המסמכים למגירה בסיפור השני?
כנראה שאורי גלר באמת קוסם.

הנה מה שמספרים
Gideon Peleg and Dov Yarom
גדעון פלג ודב ירום בספר Magician or Mystic?

רשות הדיבור תחילה לגדעון פלג:

"He once said that he could make people stumble and fall when they are walking, but he wouldn't do it because he is not that kind of person. I think"

Dov Yarom
דב ירום, המיקרופון שלך:

"He looked out of the window and said he can decide whether someone will fall in the street, although he didn't do it for me."

ראיתם פעם את אורי גלר מפיל מישהו בכוח המחשבה?

גלר והאחוזה שלו

בסוף שנת 91 פירסם גלר מודעה בעיתונות האנגלית בה הוא מציע את הבית שלו למכירה.
כתוצאה מהמודעה זכה גלר לכתבת שער במוסף 7 ימים של ידיעות אחרונות "אורי גלר מוכר את הבית הלבן ב10 מליון ליש"ט". (פורסם ב 11.10.91 מאת עמוס רגב)

ואילו לליאורה הכהן בכתבה "ואז טרומפלדור דפק אצלי בבית" אשר פורסמה במוסף סופשבוע של מעריב 19.3.93 אמר אורי גלר את הדברים הבאים:"הבית בכלל לא שלי. הוא רשום בקרן כלשהי."
שאלות לאורי גלר:האם הבית שלך או לא שלך?
במידה והבית לא שלך כיצד אתה מציע בית שהוא לא שלך למכירה?

גלר ושעון הביג בן

מתוך כתבתו של מיכאל אוהד "עושה הנפלאות" מוסף הארץ 1974 עמודים 12 13 ועמוד 30:" אורי טוען שאם יתנו לו זמן, יוכל להשתיק את קולו של הביג בן."

בדצמבר 1989 כאשר נעצר הביג בן הצטלם גלר לידו וטען שהוא זה שעצר את הביג בן בכוח המחשבה.

כנראה ש15 שנה זה מספיק זמן.

בכתבה "אורי גלר מוכר את הבית הלבן ב10 מליון ליש"ט" אשר פורסמה ב 11.10.91 אמר גלר את הדברים הבאים:"לפני כמה שנים עמדתי כאן בגן, והצלחתי לעצור את הביג בן, השעון של לונדון.
אז מה, זה היה צירוף מקרים שהביג בן התקלקל אחרי 140 שנה, בדיוק באותה שניה שבה ניצבתי בגינה ושידרתי אליו ממוחי?"

באוזני הכתב דוד לביא בכתבה "כך עצרתי את הביג בן" אשר הופיעה במוסף מעריב היום של עיתון מעריב ב 26.1.94 עמודים 6-7 שוב טוען גלר בפעם השניה שהוא עצר את הביג בן.
הנה מה שאמר המהנדס הראשי האחראי על הביג בן בראין או'ביל לכתב:"לבחור הזה יש הרבה חוצפה.זו הפעם העשירית ב16 השנים האחרונות שהשעון הזקן הזה מפסיק לעבוד."

כאשר דוד לביא מבקש ממנו את המספרים אשר יגלו בגורל בהגרלת הלוטו הוא משיב:"יש חוקים מסויימים בתורת המיסתורין. זה עובד כשזה חיובי, אבל כשהכוונות שליליות – זה לא מצליח."

שאלה לאורי גלר:מה בדיוק חיובי בכיפוף כפיות וקלקול שעונים?

אורי גלר טוען כי במהלך הופעה ב 28 בספטמבר 1970 בתל אביב ניבא את מותו של נאצר.
הנה לדוגמא פסקה מתוך הספר uri geller magician or mystic פרק מספר 7

It is practically impossible to establish nearly thirty years after the event the exact timings involved, but the Isreali papers over the next few days were full of the story of Uri Geller predicting the death of Nasser twenty mintues, as they seem to have agreed, before it was announced in Cairo.

למעשה אין שום איזכור לכך בעיתונות הישראלית.
מדהים איך שעיתונאים מחמיצים סקופ שכזה.

יניב דויטש
http://www.yanivd.co.il

——————————————————————————–
Never miss an email again!
Yahoo! Toolbar alerts you the instant new Mail arrives. Check it out.

אורי גלר:"לפני שנולדתי לא היה כזה דבר כיפוף כפיות" "עזבתי את הארץ כי לאנשים נמאס לראות אותי מכופף כפיות" (נאמר על ידו בהזדמנויות שונות) העובדה היא כי בכל ההופעות שלו בארץ בין השנים 1967 ל 1970 גלר מעולם לא ביצע את הלהטוט של כיפוף כפיות או חפצים אחרים. מעולם. רק לאחר שגלר עזב את ישראל (בעקבות זה שכל העיתונים כתבו עליו ב1970 שהוא נוכל) התחלנו לשמוע עליו בהקשר של כיפוף חפצים. יותר מזה;בכתבה אשר פורסמה עליו ב1970 במוסף הארץ בישראל נשאל גלר על ידי עיתונאית כיצד גילה את הכוחות שלו ותשובתו הייתה:"בגיל 8 גיליתי ששעון היד שלי התקלקל פתאום". שימו לב שהסיפור שונה מהסיפור אותו שמענו אינספור פעמים כי בגיל 4 (בכל פעם אנו שומעים גיל אחר, ב"סיפור חיי" האירוע התרחש כביכול בגיל 6 או מאוחר יותר) הכף התכופפה לו בזמן שאכל מרק. לליאורה הכהן בכתבה "ואז טרומפלדור דפק אצלי בדלת" אשר התפרסמה במוסף סופשבוע של מעריב 19.3.93 סיפר:"הכוח שלי התגלה לראשונה כשהייתי בן ארבע, אכלתי מרק ולפתע הכפית התעקמה." (בכתבה אחרת אשר פורסמה באוקטובר 1984 במעריב לנוער סיפר גלר כי התחשמל ממכונת התפירה של אמא שלו וכך כביכול גילה את הכוחות שלו). ברצוני לסבר לכם את האוזן ולספר כי להטוטים בהם הקוסם מכופף חפץ כלשהו פורסמו בספרי הקסמים עוד לפני שאורי גלר נולד. כבר בשנת 1934 חודש דצמבר פורסם בעיתון מקצועי לקוסמים JINX קסם בשם The Bending Swizzle Stick על ידי קוסם בשם אנאמן ((Annemann. בלהטוט הזה אתה כביכול גורם למקל בחישה להתכופף. 7 שנים מאוחר(1941) יותר התפרסם קסם שבו הקוסם מכופף מטבע. הקסם Atomic Penny מופיע בספר Highlight Magic מאת Ben Berger בפברואר 1952 התפרסם הקסם The Bent Penny Jean Bobo – Modern Coin Magic בעיתון Abra יולי 1967 התפרסם הקסם Breaking A Spoon מאת John Gilliland

אז זה למעשה פותר את השאלה האם גלךר הוא יוצר קסמים או רק פופלריזטור .
על פי המידע הזה הוא אינו אלא פופולריזאטור מתוחכם שלקח קסם לא כל כך ידוע וזכה עימו לפרסום עולמי.
אם זאת עדיין ישנה אפשרות שגלר המציא את
הקסם באופן בלתי תלוי בלי לדעת על הפירסומים הקודמים בנושא.
אבל אם אכן כך היה רק' אורי גלר ועוזרו שיפי סטרנג יודעים .

כנס של עמותת חקר העב"מים העצמים הבלתי מזוהים וחיים חוץ ארציים המופיעים בשמי העולם וכל הקשור בהם עורר אותי למחשבה בשאלה המעסיקה רבות גם את חוקרי העב"מים עצמם :האם יש מזימת הסתרה של מידע חשוב ואף חיוני בנושא מצד ממשלות שונות בעולם מפני הציבור הרחב ? ואולי חוקרי העב"מים עצמם הם חלק מהקונספירציה מבלי ידיעתם ?
ראו
חוקרי החוצנים
http://www.notes.co.il/eshed/56530.asp

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

11 + sixteen =