web analytics
קטגוריות
היסטוריה

שכונת מונטיפיורי :מרכז החיים החשאיים של תל אביב

סיור בשכונת מונטיפיורי בתל אביב ששם גדל אבי הביא אותי להרהורים על השכונה ותולדותיה.

השבוע השתתפתי בסיור מאורגן שאותו ערכה דודתי ציפורה פרימור , מדריכה של טיולים מאורגנים ומומחית לתולדות תל אביב והארץ בכלל , בשכונת מונטיפיורי בתל אביב ,מקום מגוריהם של סבי וילדיו בשנות העשרים עד שנות הארבעים והחמישים .
במהלך הסיור דודתי הדריכה אותנו בשכונה שכיום נראית כמקום עלוב למדי מלא מוסכים ובתים מטים לנפול , ותיארה את חיי השכונה השוקקים שהיו שם פעם בשנות השלושים והארבעים ,עברה מבית לבית ותיארה מי חי בכל בית,ובהם אנשים ידועים כמו הבמאי נתן אקסלרוד ,הסופר יהושע בר יוסף והמשורר יעקב רימון , סיפרה פרשיות שונות כמו רצח תושב השכונה המפורסם הפרדסן צוואנגר בידי יהודי סוכן של הנאצים ,סיפרה סיפורי רכילויות שפעם היו מפורסמות בקרב תושבי השכונה ומאז שקעו ונעלמו עד שהיא הקימה אותם לתחייה. ביקרנו בבית התרבות של ויצו" של המקום שעדיין קיים ו שפעם היה שם מרכז החיים הציבוריים ובו התקיימו  כל האירועים  ושמשמש כיום כמועדון זקנים כמתאפורה מתאימה למה שקרה לאותו ישוב שוקק לאורך השנים .
נושא אחד שעליו לא סיפרה דודתי במהלך הטיול הוא היותה של השכונה בימיה הטובים מקום מרכזו של אחד מארבעת המסדרים הסודיים הגדולים של ישראל (וככל הנראה החשאי והאיזוטרי שבכולם ) מסדר "האחים הנאמנים ", אירגון מקורי לארץ ישראל שסניפו בתל אביב הוקם בידי סבי,הסופר והמחנך יוסף זונדל וסרמן וכמה חברים.
סבי שהסתייג מפעילות הבונים החופשיים שהוא לא אהב את האחווה הבין דתית שלהם ( אם כי היה מיודד אישית עם בכיריהם ) ,ולא התלהב מפעילויות אירגון בני ברית ( שגם בו היה חבר ) וראה בהם עדת "ברברנים ", והיה מסוכסך אישית עם כמה מבכירי "אחווה " המסדר החשאי של בכירי ורבני העדה החרדית בירושלים, החליט להקים כמשקל נגד לכולם את "מסדר בני ציון : ארגון האחים הנאמנים "ארגון ששם לו למטרה לאחד את עם ישראל בין דתיים וחילוניים לפתח את ההשכלה, לשפר את מוסר העם לעזור לנזקקים ולהרים את הרמה המוסרית על ידי אהבת אחים טהורה ובלכוד כל הזרמים והמעמדות מסביב לאידיאל הנשגב של "ואהבת לרעך כמוך " יסוד היסודות של תורת ישראל העתיקה. "
אחד ממרכזי האירגון היה בשכונת מונטיפיורי ושם הם היו נפגשים בבית התרבות של השכונה באישון לילה ומבצעים את טקסיהם הסודיים ומדווחים על התפתחויות שחלו בבביצוע מטרות האירגון .ושם הם היו מדווחים על המאבקים התת קרקעיים שלהם עם אנשי "אחווה " ועל הצלחות שונות בגיוס אנשים חדשים
בשיאו כלל המסדר אלפי אנשים בכל הארץ גם דתיים וגם חילוניים מהם ידועים ובמשך הזמן שלח את זרועותיו הארוכות גם לארה"ב שגם שם הוקמו סניפים.
אבל היום גם "האחים הנאמנים " נעלמו ממונטיפיורי. השכונה התדרדרה לאורך השנים מאוד מאותה שכונת ילדות זוהרת כמעט שאותה תיארה דודתי והפכה לאיזור תעשייתי מכוער ועלוב למראה..
אבל ייתכן ששוב היא חוזרת לעצמה .על פי הדיווח של דודתי בשנים האחרונות באים להתגורר בה סטודנטים ואמנים שונים ,וישנם סימנים שהמקום עומד להיהפך לשיינקין /פלורנטין הבא.

ראו עוד על השכונה :

שכונת מונטיפיורי :סיפורו של ישוב תל אביבי 

שכונת מונטיפיורי בויקיפדיה 

כל מה שצריך לדעת על שכונת מונטיפיורי

האם מונטיפיורי מתעוררת לבסוף?

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

12 תגובות על “שכונת מונטיפיורי :מרכז החיים החשאיים של תל אביב”

שבאיזור השכונה נמצא מרכז של התנועה הסינטולוגית ולידו תיאטרון "תמונה" .
רק לפני כמה ימים אני ועמיתי יובל כספי הלכנו לראות בתיאטרון זה הצגה של המחזה "רביזור " שבו יש קטעים על הבונים החופשיים ובדרך נעצרנו אגב שיחה על הבונים נעצרנו בידי מישהי שהתעניינה מאוד על אפשרות ליצור עימם קשר ולבסוף התגלתה כסינטלוגית מהמרכז והשמיעה באזנינו נאום על גדולתו של האבארד.מייסד הסינטולוגיה .
אה כן ובהמשך הרחוב יש את המפקדה של הוצאת "אור עם " ההוצאה הגדולה ביורת בארץ לספרות ניו איג' מיסטיקה ואזוטריקה.
כך שהמסורת המיסטית של האיזור נמשכת.

חייתי עד 1948 בשכונה
סבי היה בעל בית המרקחת בשד יהודית 9 שם גם התגוררנו מי שמעונין בסיפורים או חומר מוזמן צונג רזיאל חולון

שלום לכולם, אשמח לקבל חומר על השכונה, מאמרים סיפורים ותמונות…
תודה… הילה.

ביום שני ה-18.5 בשעה 7 בערב תנתן בבית התנ"ך בשדרות רוטשילד 16 בתל אביב הרצאה של יעקב מרקל שפירסם בימים אלו ספר על תולדות שכונת מונטיפיורי ( השני עד כה שעוסק בשכונה זאת )
םורסם כבר ספר קודם בנושא של רזיאל צוונג שידוע גם כהיסטוריון של הבונים החופשיים בישראל ) )
הספר עוסק בין השאר בתולדות משפחתי בשכונה זאת שהיא הייתת ממיסדיה ,ואני מקווה להשיג אותו בקרוב ואז אתייחס אליו כאן באתר זה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

twenty − one =