web analytics
קטגוריות
ספרות יפה

האיש שיצר את החדקרן: סקירה על קובץ סיפורים של מקסים גילן

קובץ סיפורים של המהפכן הנצחי מקסים גילן ,שיצא לאור שנה לאחר מותו הוא עדות לכשרונותיו המגוונים מאוד של האיש.

 

שוק קולטורה החדש, יריד הספרות והתרבות האלטרנטיבי שנוסד כחלופה לארועי שבוע הספר העברי יוצא החוצה. עד עכשיו התרחש במועדון "קולנוע זמיר",  לראשונה יערך בכיכר ביאליק בתל אביב.שבבית ביאליק לספרות וכתבי עת אלתרנטיביים לא מימסדיים  מוקדש לזכרו של הסופר והפעיל הפוליטי המשורר ,ההרפתקן ,המהפכן הלוחם , העיתונאי,המורה , הבדאי , "הבוגד" " הפילוסוף וההוגה הפוליטי ואיש השוליים האולטימטיבי המנוח מקסים גילן.
לאחרונה יצא גם קובץ סיפורים של גילן בשם "..וסיפורים אחרים " . בהוצאת "מטען" שהוקמה על ידיו וכיום מתקיימת על ידי ידידו ושומר זכרו יוסי גרנובסקי שעורך כיום את המגזין הפוליטי –תרבותי  שמאלני קיצוני , "מטען "  שאותו  ייסד גילן. ושמחולק חינם לכל דורש .
גרנובסקי  מצא עצמו בפני משימה קשה במיוחד בפירסום קובץ זה שכן חלק מהסיפורים כלל אף לא היו כתובים ,הם הוקלטו בידי המחבר גילן ,וגרנובסקי נאלץ לשבת ולהעתיק אותם מהשמיעה לאחר מותו של גילן ..
גילן תיכנן לחבר עוד כמה סיפורים נוספים שישלימו את הקובץ אך הם אף לא הועלו על הרשמקול ואם כי הוא סיפר עליהם לגרנובסקי הם אבדו לנצח.
אבל גם עם מה  שנותר מהתוכנית הכללית   זהו קובץ סיפורים מעניין ביותר. כמה מהסיפורים הם מפתיעים למי שאינו מכיר את מגוון תחומי התעניינותו של מקסים גילן שכלל היסטוריה ,ספרות מדע בדיוני ( הוא הכיר אישית והתכתב עם סופרי מדע בדיוני ידועים כמו הרלאן אליסון ) , אחרים לעומת זאת עוסקים בנושאים צפויים בהחלט מאדם כמו גילן, כאלה שעוסקים במהפכנים מסוגים שונים בתנועות פוליטיות מהפכניות אזוטריות שונות .
בין הסיפורים המעניינים בקובץ  ניתן למנות את "ג'נטלמן מטימישוארה " על סיפור חייו של בן טרנסילבניה מהמאה ה-19 שהחמיץ את גורלו  למות בקרב בגיל צעיר ולהיהפך לסמל למאבקו של המיעוט הלאומי הרומני שם ולהביא להפרדת טרנסילבניה מהונגריה וחיבורה לרומניה (כפי שהיא היום )ובמקום זאת נגזר עליו למות בשיבה טובה במיטתו . ההקבלות בין גורלו של של גיבור סיפור זה ובין גורלו של גילן מהפכן בתי קפה מוחמץ הן  ברורות למדי.

עוד סיפורי מהפכנים מעניינים בספר כוללים את "שבחי פומרול החתול הוירטואלי "עלילותיו של אסיר פוליטי במדינה אפריקנית נידחת המראה את העניין הרב שהיה לגילן במדינות העולם השלישי . ואת ארבעת הפסים סיפורו של קמע המשמש סמל למאבק החרות של עם הקטלאניים בספרדים לאורך הדורות.
סיפורים מעניינים אחרים בספר הם מהזן הפנטסטי וכוללים את :
"אמינה חייזרית " סיפורו של אדם  בשם "אבידן " (   על שמו של  דוד אבידן ,ידידו המשורר חובב המדע הבדיוני של גילן ) שמוליד מילדת מבחנה ,תוצר של ניסוי מדעי של מדען מטורף למחצה,  גזע על שמשתלט על המין האנושי .
. "האיש שחלם ערים " אדם שכל לילה חולם על עולם אחר שבו הוא מבקר אך מתברר לו חלום אחרי חלום שהוא נרדף בידי ישות מיסתורית כלשהי ישות שרודפת אחריו גם בעולם המציאות זהו סיפור המזכיר את סיפורי הפנטזיה של לובקראפט וקלארק אשטון סמית שגילן חובב הפנטזיה והמד"ב היכיר היטב.חבל רק שהסוף המצמרר  אינו ברור מספיק על מנת להוסיף לאימה שהיא ערטילאית מדי על מנת להיות חזקה באמת.

הסיפור המרשים ביותר בקובץ הוא לעניות דעתי "מי המציא את החד קרן ".

זהו סיפור היסטורי כביכול, אבל למעשה פנטזיה אנכרוניסטית מוחלטת המתרחשת  במאה ה-4 לספירה,  אבל לא המאה הרביעית האותנטית של פלישות ברברים לאימפריה הרומאית, אלא המאה הרביעית כפי שדמיינו אותה בימי הביניים  של עולם שכולו  נוצרי .

זהו סיפורו של נזיר שיצר מכוח דמיונו את החדקרן אותו יצור אגדי  דמוי סוס בעל קרן שיש לו משיכה מיוחדת לבתולות ,יצור שלא היה קיים לפני שדמיין אותו הנזיר והלה בכוח דמיונו החזק הפך אותו לבעל חיים אמיתי.

מתאים מאוד שגילן המהפכן הספרותי שתמיד שאף לשנות את המציאות סביבו גם אם תמיד נכשל סיים את

הקריירה שלו דווקא בסיפור אופטימי זה שהוא אחד משירי ההלל המרשימים ביותר שאני מכיר לכוח דמיונו של היוצר לעצב את המציאות סביבו .

קישורים רלבנטיים

"וסיפורים אחרים " מאת מקסים גילן

המיתולוגיה הפרטית של מקסים גילן

עלילות של הרפתקו :מיה בז'ראנו על "וסיפורים אחרים "

 

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

5 תגובות על “האיש שיצר את החדקרן: סקירה על קובץ סיפורים של מקסים גילן”

שהחרים את יסרו עאראפאת במחאה על חתימת הסכמי אוסלו. הבנדיט הזה גם קיבל פרס מהשמאלן אריק שרון,האחראי הראשי לגירוש היהודים מגוש קטיף.
אבל אני חייב להודות שאני אוהב את השיר שלו: סינלגיה פונה שנית לשמאלני

עזמיאל, אתה טועה. מקסים קיבל את פרס רה"מ ע"ש לוי אשכול, שהיה אדם הגון.
לדעתי, מדובר באחד מבכירי השירה העברית. הוא פרץ דרך למשוררות צעירות בעלות שם עולמי, כמו יונה וולך, אביה בן דוד ודנה אינטרנשיונל.

גם אני ניסתי להיפגש איתו, ככשמעתי את כולם מדברים עליו בתולעת ספרים, אבל אז משורר זקן- חבר שלו אמר לי, שמקסים כבר מת ועכשיו אפשר לשתות רק כוס יין לזכר מקסים המשורר, כוס לזכר מקסים העורך, כוס לזכר מקסים המזיין,כוס לזכר מקסים איש הלח"י, כוס לזכר מקסים השמאלן.
אני מנועה מלהגיד מיהי הדמות, שהגיבה בחיקוי של מקסים: כוׁס, כן, אבל אגלה לכם שמייד הלכתי איתו לשירותים של תולעת לזכר מקסים

רק כדי שלא יהיו רעיונות. רעות הלכה לשירותים רק כיוון שהיא שתתה הרבה יין. לאחר מכן היא ניגנה בפסנתר לזכר מקסים כמנהג משוררות בתולות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

one × three =