web analytics
קטגוריות
ספרות יפה

סדנת הכתיבה של חמוטל

סדנאות כתיבה הן נפוצות מאוד היום במגוון של מקומות וכידוע כל אדם שני או שלישי היום מעוניין לכתוב ועוד יותר מעוניין לפרסם ולזכות בתשומת לב ובפירסום .וההנחה היא שהסדנה תחדד את כישורי הכתיבה ואת יכולות הסופר המתחיל.
יש הרבה סדנאות כתיבה אבל חמוטל גורן , אשת חינוך מציעה היום סדנה מסוג חדש שונה מהסדנאות האחרות הקיימות בתכניה ובאידיאולוגיה שמאחוריה .וגם מיקום הסדנה הוא לא שיגרתי בלשון המעטה .היא תהיה במדבר ,מקור ההשראה הראשי של נביאים וחוזים דתיים וחמוטל מקווה גם של סופרים .

א.א. "מה הקשר שלך לעולם הספרות?
חמוטל : אני עובדת כבר הרבה שנים עם ילדים למדתי דרמה תרפיה ועסקתי בזה  בבית ספר יסודי ואחר כך לימדתי שיעור ספריה שהיה שילוב של דרמה ספרות וכתיבה יוצרת במטרה לעודד ילדים לקרוא. והיו בזה הצלחות והיו בזה אי הצלחות .
א.א: את עצמך כותבת ?
חמוטל "אני כותבת אבל עדיין לא התפרסמתי . בכל אופן הסדנה היא העיקר ולא אני .
א.א.נטלת חלק  בסדנאות אחרות ?
חמוטל : הייתי בסדנה בבית אריאלה סדנה שאהבתי מאוד .
א.א. : מהו הרעיון העומד מאחורי הסדנה שלך ?במה היא שונה מאחרות ?
חמוטל : מטרת הסדנא פשוטה מאוד, לאפשר לאנשים לכתוב. להזיז את העט על הנייר ולהתבטא במילים.
לפי דעתי, ליצירה יש כמה שלבים. שלב ראשון ובסיסי הוא חופש, אפשרות לתת לרעיונות רגשות ומילים לצאת בחופשיות, בלי לעצור אותם. לאחר מכן מגיעים שלבים של התעמקות בנושא, מחשבה, עיבוד ועריכה.
אני חושבת שאנשים רבים רוצים לכתוב, אך עוצרים את עצמם משום שהם מקדימים את המאוחר. הם מפעילים את השלב הביקורתי, לפני שנתנו לעצמם לבטא את מה שיש להם לומר, וכך הצנזורה מופעלת בתוך הראש עוד לפני שנכתבה מילה.
הסדנא מתמקדת בשלב החופש, באפשרות לכתוב ולהשמיע לאנשים אחרים מה שכתבת, כאשר התגובות הן ברמה של התחברות והזדהות, בלי שיפוט ספרותי.

א.א. :אבל מה מייחד את הסדנה שלך  מסדנאות כתיבה אחרות?
חמוטל :אולי העובדה שאין בה שיפוט ספרותי בכלל . היא מתמקדת בעיקר בחומרי הגלם, ורוצה לאפשר לאנשים ליצור ולבטא את עצמם בחופשיות. אני משערת שיש בסדנא גם דמיון לסדנאות אחרות, ומלבד התרגילים שהמצאתי בעצמי, אני ודאי שואבת מאותם מקורות של מנחי סדנאות אחרים. הייחוד הוא בדגש על חלק מסוים, ובעובדה שהסדנא מתקיימת במדבר.
כל אלה הם מסגרת, ומי שממלא אותה אלו המשתתפים, שמהם מגיע הייחוד  האמיתי של כל סדנא.

א.א. :כיצד הסדנה  מתבצעת בפועל?
חמוטל :באופן פרדוכסלי, יותר קל להתבטא בחופשיות כאשר יש משימה פשוטה ומוגדרת, שנעשית בתוך מסגרת. חשבתי על תרגילי כתיבה שנותנים אחיזה ובסיס, ממנו אפשר להמשיך. לדוגמא תרגיל בו כל משתתף מביא קטע ספרותי אהוב עליו, והכתיבה נעשית בהשראת קטע זה. בנוסף, יש רעיון שהגעתי אליו מלימוד דרמה, והוא נראה לי נכון גם לכתיבה. דרמה נעשית בקבוצה, ויש המון יצירתיות בתקשורת בין אנשים. כל מי שמכיר אימפרוביזציה יודע עד כמה שאר המשתתפים מפרים ונותנים רעיונות וכיוונים אחד לשני. ניסיתי להשליך את זה גם על כתיבה, לא באופן גורף, אבל יש בסדנא תרגילים בהם יש חיבור בין רעיונות של אנשים שונים, ויצירה בעקבות מילים או משפטים שבאים משאר המשתתפים.
א.א. :למי מיועדת הסדנה?
חמוטל : לכל מי שרוצה להתנסות בכתיבה. אנשים שאוהבים ספרות אבל לא כותבים, אנשים שכותבים ורוצים למצוא רעיונות או עומקים חדשים.
א.א: למה  הסדנה מתקיימת דווקא במדבר?
חמוטל : אני מאוד אוהבת את המדבר. יכולתי לומר שהמדבר מעורר השראה, מאפשר איזה ניתוק שאין בחיי היומיום ויש בו אנרגיה חזקה, ומצד אחד זה נכון ואני באמת חושבת ככה, אבל מצד שני – אפשר לכתוב בכל מקום, ולפעמים קל יותר לכתוב בחדר פשוט ומוכר מאשר במקום גדול ומעורר השראה.
ובכל זאת, "סוכה במדבר" זה מקום יפהפה, יש בו נוף מדהים, שקט וניתוק, ויחד עם זאת הסוכות מאוד נעימות, נותנות הרגשה של חום ובית. הסדנא תתקיים בסוכה שנקראת סוכת מועדים, ברגע שנכנסתי לסוכה הזאת הרגשתי שאני לא רוצה לצאת ממנה. יש במקום שילוב של מרחבי המדבר, ושל חדר קטן ונעים (או במקרה זה סוכה קטנה ונעימה) וזה נראה לי שילוב טוב לסדנת כתיבה.
א.א. מי לדעתך   הם הסופרים שהסדנה אמורה להוציא?
חמוטל : הסדנה לא דווקא אמורה להוציא סופרים דגולים אם כי כמובן לא נתנגד לכך , אלא לתת לכל בן אדם אפשרות  לכתוב ולבטא את עצמו.
א.א. :את לא חושבת שיש היום יותר  מידי אנשים שכותבים? שמציפים את המדפים ואת המגרסות  עם ספריהם ? שמביאים להשמדת יערות שלמים לצרכי נייר? האם אנחנו באמת צריכים שכולם יכתבו ?
חמוטל : תלוי את מה אתה רואה את  הספרים על המדף או את   טובת כל אדם שכותב. אני לא עוסקת דווקא בכתיבה לשם פירסום והשגת סלבריטאות  אלא לשם חווית הכתיבה לעצמה וכסוג של תראפיה.
לדעתי יש לכתיבה  משמעות תרבותית אמנותית לכל אדם. כל מי שרוצה ויכול  לכתוב צריך לתת לו את האפשרות והכלים . לדעתי יש אנשים שמאוד רוצים לכתוב ולא עושים את זה כי הם לא מוצאים את הדרך . והם יוכלו למצוא את הדרך  גם באמצעות הסדנה שלי.

 

קיראו גם :


המייל של חמוטל לפרטים

האתר של חמוטל גורן

חמוטל גורן על עלבונות באינטרנט

תנו כבוד לכוכב נולד 

 

סדנת הכתיבה של חמוטל

כוהנת המין-מחזה מאת חמוטל גורן

סוכה במדבר

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

sixteen + fourteen =