web analytics
קטגוריות
טלויזיה

האלים של הגלקטיקה

 

הופיע באתר נארג

סדרת המדע הבדיוני "כוכב הקרב גלקטיקה" היא יוצאת דופן בתולדות הטלויזיה האמריקנית .לראשונה מוצגים בה גיבורים טובים ונרדפים שהם עובדי אלילים וגיבורים מרושעים ( פחות או יותר ) וגנוסיידיים שהם מונותאיסטיים המאמינים באל אחד . .

לאחרונה הוקרנו על המסך הקטן בערוץ יס 2 שתי העונות הראשונות של אחת מסדרות המדע הבדיוני המצליחות והמוערכות ביותר ,וגם השנויות ביותר במחלוקת , של השנים האחרונות " באטאלסטאר גלקטיקה ". סדרה זאת עוסקת במאבק האולטימטיבי בין שרידי המין האנושי הממוקמים בספינת הקרב ה(כמעט ) האחרונה של הגזע האנושי " גלקטיקה" ובין ה"סיילונים" גזע של אנדרואידים שנוצרו בידי בני האדם והשמידו את 12 "המושבות " כוכבי הלכת שבהם ישבו בני האדם בהתקפת פתע מרושעת , וכעת מקדישים את עיקר זמנם למרדף אינסופי שאחרי שרידי בני האדם בגלקטיקה וצי של ספינות פליטים המתלוות לה.

סדרה זאת היא יוצאת דופן מכמה בחינות . זוהי גרסה חדשה של סידרה לא מוערכת ביותר משנות
השבעים שהייתה חיקוי קלוש ביותר של סרטי "מלחמת הכוכבים" . אבל כיום ברור שהיא עולה בכמה דרגות על סדרת המקור מבחינת איכות הדרמה שלה . והיא גם יוצאת דופן למדי לגבי סדרת מדע בדיוני מודרני בדגש שהיא שמה על תכנים ואף מסרים דתיים שונים אלו אינם מומצאים "מהאוויר הריק " אלא הם מבוססים על דתות המוכרות לנו היטב בכדור הארץ אם כי נדיר היה לפגוש אותן בסדרה טלביזיונית אמריקנית עד השנים האחרונות . ומסיבות טובות מאוד: כל עיסוק בהם נגזר עליו שיעורר חילוקי דעות קשים מאחר שהם נוגעים לנושאים שהם בלב ליבן של הדתות המוכרות לנו.

מורמונים בגלקטיקה

 

הרוזן איבליס (פטריק מקני). השטן של הגלקטיקה הישנה.

דווקא בכך הגרסה החדשה של "גלקטיקה " אינה מחדשת באמת : כך היה הדבר גם עם הסדרה המקורית משנות השבעים שהכניסה גם היא לתכניה מסרים דתיים שונים ומפתיעים .
היוצר והמפיק של הסדרה המקורית גלן לרסון ,הכניס בעלילות רעיונות שונים שנובעים באופן ספציפי מהתנ"ך המוכר לכל : החיפוש של 12 "השבטים" ב"מדבריות " החלל אחר "כוכב הלכת המובטח". אבל בעיקר מדת לא ידועה ביותר: הדת המורמונית.דת שנוצרה במאה ה-19 בידי ג'וזף סמית הפכה לדומיננטית במדינת יוטה בארה"ב ובבירתה סולט לייק סיטי ונודעה בין השאר בגלל מנהג ריבוי הנשים שהתקבל על אנשיה.
כיום זוהי אחת הדתות המתפשטות ביותר במהירות בגלל המיסיונריות החזקה שמיושמת בידי מאמיניה במקומות שונים בעולם .
לרסון שהוא מורמוני אדוק הכניס לסדרה שלו רעיונות שהיו לקוחים באופן ספציפי מספרי הקודש של הדת המורמונית . למשל: שמו של כוכב הלכת "קובול" עולם המוצא האגדי של אנשי המושבות שאותו מבקרים אנשי הגלקטיקה באחד הפרקים הראשונים בסדרה ומוצאים שם את הפירמידות המצריות בעיר בשם "עדן" לקוח מכוכב בשם "קולוב " שמוזכר באמונה המורמונית ככוכב קרוב ביותר לכיסא האל .
הסיפור על 12 השבטים שמחפשים אחרי מולדת באזור השבט ה-13 מבוסס לאמיתו של דבר על המסורת המורמונית שמספר על השבט הישראלי ה-13 שנדד מארץ ישראל מאות שנים לפני הספירה ומצא את הארץ המובטחת האמיתית הלא היא יבשת אמריקה והתיישב בה.
ממשלת בני האדם ב"גלקטיקה " נקראת "מועצת ה12 " ו"הנשיא " שלה הוא הגנרל אדמה שלו יש סמכויות חילוניות אבל גם דתיות כמו הגוף השליט של הקהילה המורמונית עם "נשיאו ".שלו יש סמכויות דומות .

 

יצורי אנרגיה עליונים מסדרת "גלקטיקה " הראשונה.

בפרק המפורסם והמעולה ביותר של הסדרה המקורית "מלחמת האלים " הופיעו יצורי אנרגיה עליונים  שהסתבר שיש להם תוכנית מפורטת להעלאת דרגתו הרוחנית של המין האנושית שמקבילה יותר מכל דבר אחר לעקרונות האמונה המורמונית . הם קיבלו את הכינוי "שרפים " כמו יצורים דומים בתיאולוגיה המורמונית ,. בפרק זה גילו אנשי הגלקטיקה את הרוזן איבליס( שמו של השטן באיסלאם ) מעין שד או מלאך שנפל, בן מורד לאותו גזע של יצורי אנרגיה עליונים שפיקחו על גורלו של הגזע האנושי, והלה ניסה להשחית את אנשי הגלקטיקה אך לשווא. בפרק זה נרמז שאותו "איבליס " הוא שעומד מאחורי גזע "הסיילונים " המרושע שרודף את הגלקטיקה . בפרק שהיו לו משמעויות דתיות ברורות.ומדהימות עבור הטלביזיה האמריקנית בשנות השבעים . .
הסדרה החדשה של שנות ה-2000 היא המשך ישיר מבחינת עיסוקיה בנושאי דת .
אלא שבסדרה החדשה אם כי בהחלט ניתן למצוא בה דתות המוכרות לנו היטב אין אילו של הווריאציה המורמונית דווקא כפי שהיה בגירסה המקורית .והטיפול בהם הוא בלשון המעטה רחוק מאוד מלהיות "אורתודוכסי" לפחות במונחי הטלביזיה האמריקנית .

פגאנים בגלקטיקה

סיילונית מונתיאיסטית אדוקה בגלקטיקה החדשה.

הסיילונים הגזע של האנדרואידים ה" רעים" שרודפים את שרידי המין האנושי הם מונותאיסטים אדוקים ומדברים על " אל אחד אמיתי " שיצר את היקום ואותו הם עובדים ועוסקים באובססיביות בנושא קיומה של נשמה נצחית . הם ומנהלים שעות ארוכות בדיונים על האל האחד והיחיד ועל משמעויותיו ועל קיום הנשמה וכדומה .בזמן שבני האדם מעדיפים לעסוק בעניינים ארציים יותר כמו מין ואהבה.
גיבורי הסדרה אנשי הגלקטיקה הם פגאנים עובדי אלילים ! ( אם כי לאמיתו של דבר רובם הם אתיאיסטים האדישים לדת אבל חוזרים אליה בעקבות מלחמת הדת הנכפית עליהם ). הפגאניזם הוא דת שעד כה הייתה בגדר "בל יימצא" בטלביזיה האמריקנית .
האלים שבהם מאמינים הפאגאנים של הגלקטיקה הם "אדוני קובול " עולם המוצא האגדי של המין האנושי ששמו נשמר מהסדרה המקורית , ושמותיהם הם השמות של האלים היוונים –הרומאיים המוכרים לנו . ועולם המוצא שלהם "קובול " בפרקים שצפינו עד כה נמסר שעל פי האגדות בני האדם חיו במקור ביחד עם האלים ב"גן עדן "בעולם המוצא של "קובול " שממנו התפשט הגזע האנושי אל 12 הקולוניות ששמותיהם כמו בסדרה המקורית לקוחות משמות המזלות שהן כידוע שמות פגאניים הלקוחים מהמיתולוגיה היוונית .
ל"קובול " אין בגרסה זאת שום משמעויות תנכיות –מורמוניות רק פגאניות. בעת ביקורם של אנשי הגלקטיקה בכוכב זה הם מוצאים בו לא פירמידות מצריות כמו בסדרה המקורית אלא אתרים שונים שמזכירים יותר מכל דבר אחר את המקדשים של סטונהנג' ששימשו כמובן למטרות פאגאניות.
הפגאנים של הגלקטיקה שכוללים את הנשיאה של הגזע האנושי שהיא "חוזרת בתשובה " לפגניות מאמינים בחזרה הנצחית של כל הדברים וכל כל אירוע יתרחש שוב ושוב ושוב עד אין קץ אמונה פגאנית ידועה שמנוגדת לאמונה המונותאיסטית המבוטאת בידי הסיילונים שלכל דבר ויש משמעות ומטרה, וכי בסוף כל הזמנים צפוי שכר למאמינים בצורת עתיד זוהר ולא חזרה נצחית מעגלית .
מאבק האמונות הזה בין הסילונים ובני האדם הוא נושא מרכזי של הסדרה,הסיילונים מאמינים שהם נשלחו במסע צלב על ידי אלוהים להשמיד את בני האדם "הכופרים " ומשקף כנראה לצערנו את המתרחש בעולם האמיתי של מלחמת דת מתגברת בין חילוניים ואיסלאם קיצוני .

לאמיתו של דבר רוב אנשי ה"גלקטיקה " הם ברובם אתיאיסטים האדישים לדת אבל כמה וכמה מהם "חוזרים בתשובה " אל הפגאניזם בעקבות מלחמת הדת הנכפית עליהם וניתן לנחש שמספרם רק יגדל ככל שהסדרה תמשיך להתפתח בעתיד .
מיהו האל העליון של הסיילונים ? מקטע שצולם אך לבסוף לא הוקרן באחד הפרקים , נרמז שהיה זה אחד מ"אדוני קובול " האלים של אנשי הגלקטיקה שהשתגע מרד באחרים והחל לטעון שכל השאר הם "מתחזים " ושהוא עצמו הינו האל היחיד . דהיינו הוא למעשה "לוציפר "השטן המוכר מהתרבות הנוצרית ..
ואולי יש לראות בכך רמז לישות שהופיעה בסדרה המקורית של הרוזן איבליס השטן .אבל בשלב זה אין זה ברור אם מפיקי הסדרה אכן יפנו בכיוון זה אם כי זה סביר מאוד .
שני דמויות מרכזיות בסדרה הופכות במהלכה  לדתיות מאמינות. הנשיאה רוזלין הופכת לפגאנית אדוקה ומאמינה שהיא מקיימת נבואות על מנהיג מובטח שייקח את אנשי הגלקטיקה לכוכב הלכת המובטח הלא הוא כדור הארץ כמין משה חדש אבל הפעם באופן אירוני משה ממין נקבה ופגאני .אמונתה היא אדוקה כל כך עד שהיא מבצעת מעשה מרד רק כדי להשיג שריד קדוש "שלדעתה יוביל אותם לכוכב הלכת המובטח .
סגן הנשיאה , ולאחר מכן הנשיא ,  בלתאר ,מדען גאוני שבסדרה הקודמת תואר כמשתף פעולה מרושע עם הסיילונים ותו לא לשעבר אתאיסט בסדרה הזאת הופך להיות מונותאיסט מאמין ואדוק כשהוא מכוון בידי סילונית יפה ופנאטית השומרת עימו על קשר טלפתי הדוק (כולל מיני ) הרואה בעצמו כלי בידי אל זה להוביל את בני האדם בדרך הנכונה. בין השניים מתפתח מאבק שמן הסתם יהיה ציר שעליו תנוע הסדרה בעתיד.
המסר בסדרה זאת הוא ברור למדי : בני האדם ה"פגאנים " הסובלניים הם הטובים והמונותיאיסטים המתוארים כפנאטים מטורפים גנוסיידים המנהלים נגדם "מסע צלב " הם הרעים .והם נמצאים בכל מקום ויכולים להיות כל אחד כמו בתיאוריות קונספירציה שונות שהושמעו לאורך השנים לגבי יהודים .
.. הרמזים לעולם המודרני הם ברורים ביותר : למאבק של האסלאם הקיצוני דת פנאטית בדומה לזאת של הסיילונים המנהלת מלחמת השמד כנגד המערב החילוני "הפגאני "מלחמה שהחלה בהתקפת פתע בדומה להתקפה על המגדלים ב11 בספטמבר 2001. .

יוצר הגרסה החדשה  רון מור הכניס כבר ענייני דת לעולמות המדע הבדיוני הקודמים שיצר בסדרת "מסע בין כוכבים" ( שבימים אלה מולאים לה 40 שנה ) . .וזה היה בגדר העזה גדולה מאוד מאחר שעיסוק רציני בדת היה עד אז בגדר דבר שלא יראה ב"מסע בין כוכבים ". בגילגול הראשון של "מסע בין כוכבים "
הוא יצר דת שלמה עבור הקלינגונים גזע לוחמני בסדרת "מסע בין כוכבים :הדור הבא" שהייתה דת כמו ויקינגית באופייה עם עולם הבא המיועד ללוחמים ובסדרה נרמז שיש לה אמיתות אובייקטיבית .
מור העצים את העיסוק בדת לדרגות שלא נודעו עד אז בסדרה "מסע בין כוכבים הדור הבא " שעסקה בדת של כוכב הלכת באג'ור, דת המתבססת על מאבק בין יצורי אנרגיה טובים ורעים בני אותו גזע דת שהסיפור מאחוריה התגלה ככל שהסדרה התפתחה כאמיתי מאוד .

עבור המונותיאיסט צפייה בגלקטיקה אינה חוויה נעימה ביותר שכן ברור שהדת העדיפה היא הפגניות המתונה הליברלית לעומת המונותאיזם המחמיר הרצחני של הסיילונים.  אבל הפרקים החדשים יותר  רומזים שיש גם דרגות ביניים בין שתי הדתות המנוגדות .

בפרקים באחרונים של העונה השנייה של גלקטיקה מסתבר שגם ישנם סיילונים אתיאיסטיים בדיוק כפי שישנם אצל בני האדם ומן הסתם בעונות הבאות יוצגו תיאורים של מאבקים בין דתיים בקרב הסיילונים עצמם כמו גם תיאורים של משלחות מיסיונריות מונותיאיסטיות מצד הסיילונים אל בני האדם ומצד בני האדם הפאגאניים אל הסיילונים .
אין ספק שהעניין הזה בדת בסדרה שמוצגת בטלביזיה משקף את ההתפתחויות שחלות בעולם ה אמיתי של עניין גובר והולך בדתות שונות ומצד שני סביר להניח שהוא רק יחזק את העניין הזה.העיסוק בדתות עתידניות יותר ופחות בסדרות "מסע בין כוכבים " ובגלקטיקה הוא ככל הנראה רק סנונית ראשונה ויתכן מאוד שאנחנו עדיין רחוקים מהשיא .

 

קראו גם:

גלקטיקה החדשה בויקיפדיה

הסיילונים בויקיפדיה

 

 

רון מור על הדת של גלקטיקה

הפגניזם בגלקטיקה 

ירון גונן על הגלקטיקה

פורום גלקטיקה בתפוז

כוכב הקרב גלקטיקה ::סקירה מקיפה בעברית

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

5 תגובות על “האלים של הגלקטיקה”

בבאטלסטאר, שהיא סדרה מעולה לכל הדעות, כמה מהפרטים בכתבה הזו פשוט לא מדויקים. בראשה של מועצת ה – 12, ממשלת בני האדם הנותרים, עומדת נשיאה, לאורה רוזלין, שרת החינוך לשעבר, שמקבלת את המיוני לנשיאות משום שכל הקודמים לה בדרגות הממשלה מתים.

כמו כן, ליאובן, סיילון בעל מראה אנושי שנמצא בעונה הראשונה על אחת מספינות החלל ונחקר ע"י סטארבאק אומר לה במפורש – "כל מה שקורה כבר קרה ויקרה שנית" דווקא המעגליות והמחזוריות נובעת מאמונת הסיילונים, ולא מאמונת עובדי האלילים האנושיים.

כמו כן, תעשה חסד עם הקוראים שלך אם תבחר להשתמש יותר בפסיקים. הקריאה קשה מאוד בלעדיהם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

twelve − two =