web analytics
קטגוריות
טלויזיה סיפורת היסטורית

הקיסר ההיסטוריון :סדרת "אני קלאודיוס ".

הופיע באתר הסדרות הקלאסיות

סדרת הטלביזיה הבריטית משנות השבעים "אני  קלאודיוס " היא בלי שום ספק "המיני סדרה " המצליחה והמפורסמת ביותר של כל הזמנים מהטלביזיה הבריטית והיא כיום הסטנדרט האולטימטיבי שלפיו נשפטות סדרות היסטוריות ועל תקופות היסטוריות בכלל ועל תקופות ימי קדם ורומא העתיקה בפרט

בחנות הדיוי די "האוזן השלישית" ניתן למצוא קלטות של פרקי הסדרה הקלאסית "אני קלאודיוס " שכוללים לא רק את הפרקים עצמם אלא גם כמה תוספות מדהימות כמו זיכרונות של שחקני  הסדרה ,בחירה בידיהם של הסצנות האהובות עליהם והבונוס המרשים מכולם ,סרט דוקומנטארי בריטי ישן משנות השישים שעוסק בגרסה הקולנועית של "אני קלאודיוס " שלא הושלמה מעולם והוא מביא קטעים ממנה שהם מרשימים לא פחות מהסדרה הטלביזיונית .

"אני קלאודיוס " היא בלי שום ספק "המיני סדרה " המצליחה והמפורסמת ביותר של כל הזמנים מהטלוויזיה הבריטית והיא כיום הסטנדרט האולטימטיבי שלפיו נשפטות סדרות היסטוריות ועל תקופות היסטוריות בכלל על תקופות ימי קדם ורומא העתיקה בפרט ובכלל זה גם סדרות מצליחות ומושקעות ביותר כמו "רומא " המתרחשת בדור שלפני ראשית האירועים המתוארים ב"אני קלאודיוס ".

הספרים

הסדרה בת 13 הפרקים התבססה על שני ספרים של המשורר הידוע רוברט גרייבס ,"אני קלאודיוס ו"קלאודיוס האל " (שניהם פורסמו לראשונה ב-1934 ותורגמו לעברית בידי נפתלי גולן ב-1950 וב-1954 בהוצאת מסדה ויצאו מאז במהדורות רבות . ). ספרים אלה נחשבים ליצירות מופת קלאסיות של הסיפורת ההיסטורית .בישראל הם אף הושמעו כתסכיתי רדיו ( בתרגום של יצחק גורן-יאור לתסכיתים בריטיים של אריק אוונס " שבויימו לרדיו בידי אפרים סטן ) בשנות השישים .

המחבר

רוברט גרייבס התפרסם בתחילה הודות לספרי שיריו והודות לספר זיכרונותיו על חוויות הלחימה האיומות במלחמת העולם הראשונה "שלום ולא להתראות " ( 1929 , תרגם מאיר ויזלטיר ,הוצאת משרד הביטחון וזמורה ביתן ,1987) . הוא התפרסם בשנות השלושים גם הודות לביוגרפיה שכתב ב-1927 על ידידו הטוב הסוכן החשאי ת.א. לורנס הלא הוא "לורנס איש ערב " Lawrence and the Arabian Adventureשהייתה במידה רבה אחראית למיתוס שנוצר סביב איש זה ביחד עם ספר הזיכרונות שאותו כתב לורנס בעצמו

רוברט גרייבס חיבר רומנים היסטוריים שונים  : אלו כללו את הרומן תנ"כי מעניין בשם My Head! My

Head")(ראשי ראשי ! 1925) סיפור הנביא אלישע שהחיה בן מת של אישה השונמית המביא כמה תיאוריות מעניניינות מאוד על משה רבנו והסיבה שנאלץ למות מבלי שכף רגלו דרכה בארץ המובטחת . בספר קצר זה יש את הניצנים הראשונים של תיאורית האמונה באלה האם שלו שתפרח שנים לאחר מכן.

הרוזן בליזריוס רוברט גרייבס רומן היסטורי

הרוזן בליזריוס ( 1938 ותרגם לעברית אהרן אמיר ב-הוצאת זמורה ביתן , 1988 ) על ימי הקיסר יוסטיניאנוס ואישתו הפרוצה לשעבר תיאודורה בביזנטיון במאה השישית לספירה.

Image result for ‫גיזת הזהב גרייבס‬‎

Image result for ‫גיזת הזהב גרייבס‬‎

"גיזת הזהב ( 1944 ותורגם בידי משה דור ב-הוצאת עם עובד 1959 ולאחרונה בידי איתמאר פאראן בהוצאת אודיסיאה ) על ימי יוון הקדומה וגיבוריה המיתולוגיים הראקלס ויאסון.

Image result for ‫המלך ישו גרייבס‬‎

הוא כתב את הרומאן KING JESUS ( "המלך ישוע "1946 תרגם רמי שלבת הוצאת אודיסיאה 2010 )עוסק בהיסטוריה יהודית, על חייו של ישו הנוצרי שהוא מעין השלמה לספרי "אני קלאודיוס " שכן הוא מתרחש באותה התקופה בארץ ישראל ומופיעות בו כמה מאותם הדמויות כמו הקיסר אוגוסטוס ואישתו ליויה ורומאנים נוספים שלא תורגמו למרבית הצער כמו " Homer's Daughter (בת הומרוס , 1955) סיפור זיכרונותיה של האישה שחיברה במאה השמינית לפני הספירה את האפוס המפורסם "האודיסיאה" על סמך חוויותיה האישיות שלה,ו" Wife  to Mr Milton:אישתו של מר מילטון "1943) רומן ביוגראפי על המשורר הבריטי המפורסם מחבר האפוס התנ"כי "גן העדן האבוד " . כמה מאלה הם יצירות מופת של ז'אנר הרומן ההיסטורי אך אף לא אחד מהם זכה להצלחה ולפרסום של ספרי "אני קלאודיוס ".

גרייבס זכה לפירסום גם בזכות ספרים "עיוניים" שבהם פיתח תיאוריות מהיסטוריות מורכבות ביותר כמו האלה הלבנה:דקדוק היסטורי של מיתוס פיוטי (1948 , תורגם לעברית בידי טלה בר בהוצאת אסטרולוג ,2002 ) שבה טען שבעבר הרחוק שלטה בעולם דת פמיניסטית שהעריצה את האלה האם הטובה והליברלית ולא את האל הזכר המרושע והפנאטי כמו הדתות של ימינו.
ו"אלים וגיבורים במיתולוגיה היוונית "( 1960 תורגם  בידי יובל ואליס ,הוצאת פראג, 2002 )
עוד ספרים מעניינים מסוג זה שלא תורגמו כוללים את THE HEBREW GOSPEL ( הבשורה העברית ,שפירסם ביחד עם החוקר היהודי יהושע פודרו ב-1954 ושבו ניסו השניים לשחזר את המקורות היהודיים של הברית החדשה שזוייפו לדעתם בידי מחברי האבנגליונים ומייסדי הכנסייה הנוצרית גרייבס ופודרו כתבו ספר המשך בשם Jesus in Rome ( ישו ברומא, 1960 ) שבו טענו שישו לא מת על הצלב כפי שסופר בברית חדשה אלא נשאר בחיים נדד בעולם והיגיע לרומא ולבסוף מצא את מותו כעבור שנים בקשמיר שבהודו ששם נקבר.

השניים פירסמו גם  (צלע אדם ,1955 ) על המתולוגיה "הטרום מקראית " המשוערת.

ביחד עם החוקר הישראלי רפאל פטאי גרייבס כתב על נושא זה את "מיתוסים עבריים : ספר בראשית (ותורגם לעברית בידי משה אראל בהוצאת מסדה -1967 ) ובהשפעת רעיונותיו של גרייס חיבר פטאי ספר ( שלא תורגם ) על ה"אלה העבריה " .
גרייבס התעניין לא רק בעבר אלא גם בעתיד. עבור סדרה שעסקה בתחזיות עתידניות על תחומים שונים הוא כתב ספר בשם Lars Porsena or The Future of Swearing and Improper Language ( עתיד ניבולי הפה ,1927 ) שבו ניסה להעלות על דעתו כיצד יראו ניבולי הפה באנגלית של העתיד . מיד לאחר מכן ב-1928 פירסם באותה הסדרה מעין ספר המשך שבו שעסק בעתיד ההומור.
הוא אף כתב ספר מדע בדיוני בשם רוח מצפון ( 1949 שתרגם מ. אטר בהוצאת ש.פרידמן ב-1966 )על משורר מימינו שמגיע לעולם עתידני שבו שוב שולטת האלה הכוהנות שלה ודתה הפמיניסטית. ההשפעה של ספרים אלה הייתה כה עצומה עד שבימינו קמו דתות שלמות כמו "ויקה" שמיישמות את העקרונות הדתיים שאותם יצר גרייבס בספרים אלה..לגרייבס הייתה השפעה עצומה על חוקרי מיתולוגיה כמו ג'וזף קמפבל ודרכו על הבמאי יוצר "מלחמת הכוכבים " גו'ורג' לוקאס.
הוא מאוזכר רבות ברומן ההיסטורי של משה שמיר "עד הסוף " ששם יש דיון מעניין בכמה מרעיונותיו.
אבל לקהל הרחב גרייבס ידוע בראש ובראשונה ומעל לכל הודות ל"אני קלאודיוס " ובימינו הרבה יותר הודות למיני סדרה הטלביזיונית מאשר הודות לספרים המקוריים .

הסרט

.במשך השנים היו כמה ניסיונות להסריט את שני ספרי "אני קלאודיוס ".  ב-1937 הספרים כמעט זכו לגרסה קולנועית הוליוודית של המפיק המפורסם אלכסנדר קורדה שנודע באפוסים ההיסטוריים שלו בבימויו של הבמאי המפורסם של סרטים "דקדנטיים ,ג'וזף וון סטרנברג ובכיכובו של צ'רלס לוטון בתפקיד קלאודיוס.
הסרט שממנו הוסרטו כמה קטעים נשאר למרבית הצער בלתי מושלם בגלל מותה הטראגי בתאונת מכונית של אחת השחקניות מרל אוברון שהייתה אמורה לגלם את הקיסרית מסאלינה .
כיום על סמך אותם הקטעים ששרדו ,באורך של בערך 25 דקות סך הכל ( וששולבו מאז כולם בסרט טלוויזיה דוקומנטרי מ-1965 על הפרויקט בשם THE EPIC THAT NEVER WAS שאותו למרבית השמחה ניתן למצוא בדיסק הדי וי די של "אני קלאודיוס " ) אפשר לראות שהיה כאן בהחלט פוטנציאל ליצירת מופת שלמרבית הצער לא הושלמה וחבל מאוד. הקטעים כוללים את קלאודיוס פוגש את ליויה ( פלורה רובסון ) וקליגולה (אמלין ויליאמס ) בטקס ציבורי שבמהלכו הוא הופך למושא צחוק אכזרי מכל הנוכחים פרט לליויה המתייחסת בזלזלול לכל הנמצאים כאספסוף , קטע שבו קלאודיוס פוגש את הקיסר קליגולה ברומא וצריך לנחש שהמדובר כעת באל והשגיאה הקלה ביותר בעניין זה תעלה לו בחייו , קטע שבו מציג קליגולה את סוסו בפני הסנאט ומכריז עליו כקונסול של רומא ואת הקטע של נאומו הראשון של קלאודיוס לפני הסנאט שבו הוא מכריז על עצמו כקיסר לפני הסנטורים המזועזעים ושבו הוא מראה לראשונה שיש בו איכויות של מנהיג אמיתי. הקטעים הללו שהושלמו מראים כמה מקטעי המשחק הטובים ביותר של צ'רלס לוטון שבהם הוא משתווה לדרק ג'קובי בגילומו את אותו התפקיד שנים מאוחר יותר.

צפו כאן בקטעים ששרדו מאותו סרט אבוד.
מאוחר יותר ניסה גם השחקן הידוע אלק גינס ( בן קנובי מ"מלחמת הכוכבים ") להסריטם אך גם הוא ללא הצלחה. ב-1972 הומחזו הספרים למחזה בידי ג'ון מורטימר והמחזה עורר בהם עניין מחודש.

הסדרה

ב-1976 הבי בי סי הסריט לבסוף את "אני קלאודיוס " שאת תסריטיה כתב ג'ק פולמן.
הפרויקט המסובך בוצע לבסוף רק לאחר מו"מ ארוך ומפותל עם בעלי זכויות ההסרטה יורשיו של אלכסנדר קורדה שיצר את הגרסה הקולנועית שלא הושלמה .אבל הזמן הארוך שבמהלך התנהל המו"ם עד להשלמתו נתון לתסריטאי פולמן זמן ארוך מהמקובל לעבוד על התסריטים ולהביאם ליתר שלמות .
גרייבס עצמו היה משוכנע למדי שהסיבה שהספרים לא הוסרטו במשך שנים כה רבות ושמכשולים שונים ובלתי צפויים צצו ללא הרף במהלך הסרטתם הייתה בגלל קללתו של הקיסר קלאודיוס עצמו שאינו מעוניין בכך .אולם מסתבר שבסופו של דבר קלאודיוס הסיר את הקללה. …
הטלוויזיה הבריטית כבר טיפלה בנושא זה של הקיסרים הרומאיים הראשונים ב-1968 עם סדרה בשם "הקיסרים " סדרה של שישה פרקים על דמויותיהם של אוגוסטוס גרמניקוס טיבריוס,סיג'אנוס קליגולה וקלאודיוס והשחקן פרדי ג'ונס זכה הודותיה לפרסום עצום בגלל הדרך שגילם שם את הקיסר קלאודיוס..
אך כעת הגישה של יוצרי הסדרה " הייתה שונה מאוד מזאת של אותה סידרה קודמת כמו גם מגרייבס .בספריו .
סדרת "אני קלאודיוס " מתארת את תולדות מישפחת היולים –קלאודיים משפחת הקיסרים הרומאיים במאה הראשונה לפני ואחרי הספירה. וזאת דרך עיניו של הקיסר הרומאי קלאודיוס אדם שהוא היסטוריון ולאמיתו של דבר מה שהיינו מכנים היום "בלש" שחוקר ושמתאר באובייקטיביות וללא רחמים את מסקנות מחקריו על תולדות משפחתו לצופים . תולדות משפחה שהם מלאים וגדושים במעשי רצח ,סדיזם סטיות מיניות מכל סוג וגוון .
כל פרק בסדרה מתחיל בתמונה הקבועה והאפקטיבית מאוד של נחש ארסי המסתובב לו על פסיפס עם התמונה של גיבור הסדרה קלאודיוס ,כשברקע נשמעת מוזיקה מאיימת המבשרת לנו על הבאות , הנחש הזה מסמל את הנחשים האנושיים המסתובבים בסדרה בהמוניהם . (בסדרת הטלוויזיה הישראלית הקומית "חצי המנשה " על ימי התנ"ך כל פרק התחיל עם פרודיה על קטע זה של דבורה המסתובבת לה על פסיפס שבו מאויירים גיבורי הסדרה , אלא ששם הצלילים הראשונים של המוזיקה המאיימת שנלקחו ישירות מ"אני קלאודיוס " הוחלפו מיד במוסיקה עליזה כדי לסמן את האופי השונה מאוד של "חצי המנשה").

בראשית וסיום כל פרק אנו רואים את קלאודיוס ( דרק ג'קובי ) קיסר רומא הרביעי במאה הראשונה לספירה כאיש זקן שכותב את תולדות משפחתו ,ומכאן ואילך הפרק הופך ל"פלאש באק" ארוך שמתאר את תולדות המשפחה שמנהלת את האימפריה הרומאית חובקת העולם כמו משפחת מאפיה איטלקית בתקופות מאוחרות יותר.
חמשת האפיזודות הראשונות בסדרה תיארו את ימי הקיסר אוגוסטוס מייסד האימפריה ( אותו מגלם בריאן בלאסד ) . אוגוסטוס יוצר הקיסרות הרומאית שהיה שליט הקיסרות זמן רב יותר מכל שליט אחר שבא אחריו מתואר בסדרה כאדם טוב לב, משפחתי ,אבהי , ותמים ( זאת בניגוד מוחלט למציאות ההיסטורית ) הנשלט לחלוטין בידי הדמות הבולטת ביותר בסדרה , אישתו המרושעת והרצחנית,דמוית הנחש , הקיסרית ליויה ( בגילומה הבלתי נשכח של שון פיליפס ) . ליויה רוצחת בכל פרק כמה וכמה יורשים פוטנציאליים של אוגוסטוס או אנשים שמעוניינים בהחזרת הרפובליקה הישנה ,וזאת כדי לוודא שהאיש שירש לבסוף את אוגוסטוס כקיסר יהיה בנה הבלתי חביב והשנוא על אוגוסטוס ,טיבריוס . ובכך היא מצליחה לבסוף לאחר שבסופו של דבר היא רוצחת גם את אוגוסטוס עצמו שרק בימים האחרונים לחייו מבין לבסוף את היקף המזימות ומעשי הפשע של אישתו מזה עשרות רבות של שנים.במקביל מתוארים חייו של קלאודיוס נכדה של ליויה מבנה "הטוב " דרוסוס שאף אותו רצחה ליויה בגלל שאיפותיו להחזיר את הרפובליקה לרומא. קלאודיוס הוא אדם צולע מגמגם בעל פגמים גופניים שונים הנחשב בידי כל בני משפחתו וסביבתו לאידיוט גמור וכתם על שם המשפחה, הוא שנוא על אימו ומושא לבוז בידי כל. היתרון של מצב זה ,איש לא רואה אותו כבעל חשיבות מספקת כדי שיהיה שווה את הזמן והטורח לרצוח אותו . לאמיתו של דבר קלאודיוס הוא אינטליגנטי יותר מכל בני משפחתו ובעל שאיפה להיות היסטוריון ,שאיפה שאותה הוא ממלא לבסוף,כאשר הוא כותב את תולדות משפחתו ..שאיפה נוספת שלו המשותפת לאוגוסטוס ולשאר האנשים "הטובים " בסדרה היא להחזיר לרומא את הרפובליקה ו"שלטון העם " על פני שילטון היחיד שלמענו פועלת ליויה . אך שאיפה זאת לא תתגשם לעולם בעיקר בגלל מזימותיהם השונות של ליויה ונשים וגברים מרושעים אחרים.

פרקים 6-8 מתארים את תקופת שילטונו של טיבריוס,אדם חשדני רצחני ואכול בסטיות מיניות שונות ומשונות . הם מתחילים עם רציחתו של אחינו הטוב ואחיו האהוב של קלאודיוס גרמניקוס ,והמשפט של רוצחיו שלאמיתו של דבר נשלחו בידי טיבריוס וליויה. ההתדרדרות נמשכת עם שלטונו הרצחני של חביבו של טיבריוס סיג'נוס ( בגילומו של פטריק סטיוארט ) ושל אהובתו, אחותו של קלאודיוס ליוילה שהיא מכל בחינה יורשתה של ליויה ברצחנותה ( כמו כמה נשים אחרות בסדרה). אך מזימתם להרעיל גם את הקיסר נחשפת לבסוף על ידי קלאודיוס ואימו,הבת נכלאת בידי האם בחדר ושם היא גוועת ברעב ובצמא. ליויה עצמה מתה לבסוף לאחר שהיא מקבלת הבטחה מקלאודיוס שהוא יעשה אותה לאלה וכך יציל אותה מהגיהנום המחכה לה על פשעיה המרובים ובתמורה היא מספרת לו את כל סודותיה על רציחותיה שלהם היו הצופים עדים .
התיאור של ליויה בסדרה זהה לתיאורה בספרו של גרייבס. אך מעניין לציין שבאחרית ימיו גרייבס "חזר בו " מדעתו השלילית על ליויה וכתב סיפור קצר שבו הוא נותן לבסוף את רשות הדיבור לליויה שבו היא מסבירה שאת כל רציחותיה ופשעיה לא ביצעה מתאוות כוח ורשעות גרידה כפי שאפשר להבין מהספר המקורי ומסדרת הטלוויזיה ,אלא כחובה דתית וכתוצר ההכרחי של פולחן האלה כפי שהבין אותו כעת גרייבס שדורש שמלכים זקנים יפנו את מקומם ולו גם באמצעים אלימים ורצח לגברים צעירים ופוריים יותר למען התחדשות הטבע העולם והמין האנושי …

קלאודיוס טיבריוס  וקליגולה.

גם אחרי מותו של טיבריוס השנוא (הוא נחנק בכרית בידי שומרו ויורשו ) אין כל שיפור,נהפוך הוא . פרקים 9 -11 שהם אולי הדרמטיים ביותר בסידרה כולה מתארים את תקופת שלטונו הרצחני והמטורף של אחינו של קלאודיוס ,קליגולה ( ג'ון הרט) , קיסר צעיר ומטורף שניהל יחסים של גילוי עריות עם אחותו ורצח אותה עם העובר שבבטנה בסצינה השנויה במחלוקת ביותר בסדרה (קטע שנחתך בידי הצנזורה בארה"ב ) ואת אמונתו הפסיכוטית שהוא אל , עד שהוא נרצח לבסוף לרווחת הצופים וקלאודיוס עצמו בקשר של מקורבים.

Image result for i claudius caligula

הקיסר קליגולה  (ג'ון הרט ) וסוסו שאותו הוא ממנה לקונסול העיר רומא.

קלאודיוס עצמו לאורך הסדרה נחשב בעיני מרבית מקורביו לטיפש מטופש ומזיל ריר , וגרוע מכך וזה הדבר שמציל את חייו בזמן שכל בני משפחתו וידידיו נרצחים על ימין ועל שמאל ורק הוא עצמו נשאר בחיים לאחר כל הרוצחים .

אך לבסוף בפרקים 11 ו-12 הוא עצמו מגיע לשלטון לאחר שהצבא מתעקש לבחור בו כקיסר בגלל היותו בן המשפחה הקיסרית . בעזרת ידידו הטוב הנסיך היהודי הורדוס אגריפאס הוא מתגלה להפתעת הכל כקיסר טוב ויעיל,הרבה יותר מקודמיו . ובין השאר הוא כובש את האי בריטניה והופך אותו לחלק מהאימפריה הרומאית . אך נשותיו מתגלות כגרועות ורצחניות כמו שאר הדמויות בסדרה . אישתו האהובה מסאלינה היא נימפומנית יפה ורצחנית שמנהלת ללא ידיעתו אורגיות בארמון עם עשרות מאהביה. וכדי להוכיח את יכולתה המינית מנהלת התחרות עם זונה כדי לקבוע אחת ולתמיד מי תצליח להשכיב את מספר הגברים הרב ביותר במשך הזמן הרב ביותר , התחרות שמסתיימת בנצחונה של הקיסרית היפה. לבסוף בגידותיה נחשפים בידי עבדיו של קלאודיוס והיא מוצאת להורג. בגידותיה מקבילים לבגידתו של ידידו הטוב ביותר של קלאודיוס הנסיך היהודי הורדוס אגריפאס שחזר לארץ ישראל והפך ליהודי פנאטי וניסה למרוד בקלאודיוס .
הפרק האחרון מספר 13 בסדרה מתאר את ימיה של אישתו השניה של קלאודיוס,אגריפינה אחותו של קליגולה ,אולי המרשעת הגדולה מכולן ,זאת שפעם קיימה יחסי מין עם אחיה קליגולה וכעת מרעילה לבסוף את קלאודיוס כדי שבנה המפלצתי נירון ירש אותו לבסוף בסיום מצמרר לסדרה.קלאודיוס יודעים הצופים ידע זאת מראש ותכנן את כל מעשיו לכך בתקווה שאחרי נירון תחוסל לבסוף הקיסרות ועל חורבותיה תוקם שוב הרפובליקה , אך תקוותיו נכזבות .

אופרת הסבון

אוגוסטוס וליביה ב"אני קלאודיוס "

בניגוד לגרייבס שדן בספריו רבות בפוליטיקה של הקיסרים בתקופת שלטונם , הסדרה הטלוויזיונית העדיפה להתמקד בעלילה כ"אופרת סבון העוסקת במשפחה שניהלה את הקיסרות." ומציגה את תולדות הקיסרות כשורה של מעשי רצח ומניפולציות של נשים מרושעות ורצחניות כנגד גברים טובים כמו אוגוסטוס קלאודיוס וגברים מרושעים כמו טיבריוס קליגולה ,סיג'אנוס ונירון ורבים רבים אחרים,בזמן שמהפוליטיקה והכיבושים , כמו כיבוש בריטניה בידי קלאודיוס מתעלמים כמעט לחלוטין כחסרי חשיבות ועניין לצופים בהשוואה .
וכך בימי אוגוסטוס אנו עדים במסגרת המזימות המשפחתיות השונות למותם או להגלייתם של שישה אחיינים , בנים ונכדים ושל בת אחת יוליה בת אוגוסטוס שמתגלה כנימפומנית חובבת אורגיות , כמו גם לבסוף במותו בהרעלה של אב המשפחה עצמו אוגוסטוס שמת באיטיות לעיניה של אישתו . כל ההרעלות מתבצעות בצורה זאת או אחרת בידי אישה אחת ליוייה "מלכת הרעל ".
במהלך שלטונו של טיבריוס אנו צופים ביסורי המוות של אב ( אחיו של קלאודיוס ,גרמניקוס הטוב ) שנרצח בעזרת בנו ,קליגולה וההרס של אישתו ובניה האחרים פרט לזה של הבן הרצחני קליגולה ושל אחיותיו המרושעות באותה המידה שאנו מגלים שהם קיימו איתו יחסי גילוי עריות . בנתיים כלתו של הקיסר טיבריוס ( ואחותו של קלאודיוס ) בוגדת בבעלה ומרעילה אותו ומנסה לעשות אותו הדבר לבתה כאשר מתברר שהיא שמאהבה עומד לשאת אותה לאישה.זאת בזמן שהקיסר טיבריוס מנהל לעצמו חיים של אורגיות הומוסקסואליות בלתי פוסקות באי קאפרי והופך שם לחובב פורנוגרפיה קיצונית ביותר.
הקיסר וראש המשפחה הבא קליגולה הוא חובב של גילוי עריות עם שתי אחיותיו עוד מילדותו , רוצח את אחינו את אחותו האהובה בעת שהיא נושאת בבטנה את בנה ממנו והופך את בית המשפחה לבית זונות ציבורי .בנוסף הוא רוצח אין ספור אנשים נוספים בשיטות שונות ומשונות לשם הנאה.

בתקופת שלטונו של קלאודיוס אישתו הנימפומאנית מסאלינה מקיימת יחסי מין ציבוריים עם מאהביה הרבים תוך שהיא מבצעת מניפולאציות בבעלה האוהב ולבסוף מוצאת להורג . אישתו הבאה של קלאודיוס אגריפינה שקיימה יחסי מין עם קליגולה אחיה בעברה מרעילה את קלאודיוס למען בנו נירון שעימו נרמז לנו היא תקיים יחסי מין בעתיד.
הדגש החזק מושם כאן על מעשי הרצח והסטיות המיניות השונות של חברי המשפחה הקיסרית,וכתוצאה לא מעט קטעים "נועזים " נחתכו מפרקי הסדרה הבריטית כאשר הוקרנה בארה"ב השמרנית יותר,למשל סצינה משתה שבה הוצגו רקדניות חשופות שדיים , סצינה של תינוק שנדקר למוות וסתם סצינות של אנשים ערומים שמקיימים יחסי מין בחדר המיטות . .
אין ספק ש"אני קלאודיוס " היא אופרת הסבון המרשימה מכולם על משפחה קצת מוזרה אבל אולי לא הרבה יותר מוזרה מהמשפחות שמופיעות באופרות סבון רגילות וחייהן מלאי התהפוכות . ההבדל המכריע הוא שאנשי משפחה זאת יכולים לעשות ועושים כל מה שעולה על רוחם בגלל הכוח הקיסרי שבידיהם ושלטונם המוחלט על כלל העולם הידוע בזמנם .ניתן להשוות את המשפחה הזאת יותר מכל דבר אחר לאנשי משפחת המאפיונרים "הסופראנוס " שגם הם איטלקים ועוסקים במניפולציות ובמעשי רצח אין סופיים וההבדל היחיד הוא שהם "מחוץ לחוק " ולהם אין כוח מוחלט כפי שיש למשפחה היולית הקלאודית שהיא "החוק" .
מה שמעניין עוד יותר הוא הכוח המפלצתי שיש בידי הנשים של משפחה זאת ששולטות על הגברים שבה אם כי בהחלט לא חסרים גברים מרושעים ורצחניים ,אבל אלה בדרך כלל הם עושי דברם של הנשים או נרצחים על ידיהם .הרשעים והרשעות בדרך כלל מצליחים במזימותיהם אם כי בדרך כלל נרצחים לבסוף גם הם ברוב המקרים . אבל לא תמיד, ליויה הארכי רוצחת מתה במיטתה בשיבה טובה, ולאחר מותה נהפכת לאלה בידי קלאודיוס בתמורה לכך שחשפה לפניו את סודותיה ובכך ניצלת אולי גם מאש הגיהנום . . ה"טובים" כמו אוגוסטוס גרמניקוס וקלאודיוס תמיד מחוסלים לבסוף ומאמציהם להחזיר את הרפובליקה נכשלים. נראה כאילו נגזר על הקיסרות הרומאית להמשיך להתקיים ולתבוע בים של שחיתות רצחנית ועל אנשיה להמשיך להתדרדר. .
השחקנים הם כולם שחקנים מרשימים ביותר ולכמה מהם היו קריירות מרשימות ביותר אחרי "אני קלאודיוס" . כך למשל פטריק סטיוארט גילם מאוחר יותר את תפקיד קפטין פיקארד ההירואי בסדרת "מסע בין כוכבים הדור הבא " . שון פיליפס הימשיכה על מנת לגלם מלכה בריטית ברברית הרואית הנלחמת ברומאים בזמן יורשו של קלאודיוס נירון בסדרה לילדים בשם WARIOR QUEEN .

דרק ג'אקובי עצמו גילם מאז עוד תפקיד של בלש היסטורי של כומר בלש באנגליה במאה ה-12 בסדרה המצויינת "קדפאל ".
עד היום זאת אחת הסדרות הדרמטיות המפורסמות של כל הזמנים ומוזכרת כדוגמה ומופת לסדרה היסטורית שגם מרצים להיסטוריה משתמשים בה על מנת להציג את התקופה לפני הסטודנטים שלהם. היא מלאה בעיוותים דרמטיים של ההיסטוריה,אבל המציאות כפי שתיארו אותה ההיסטוריונים הרומיים הייתה לאמיתו של דבר גם היא דרמטית וביזארית לא פחות . .
בין השאר היא נבחרה כאחת מ100 הסדרות הבריטיות הטובות ביותר של כל הזמנים ,והיגיעה למספר 12 ברשימה זאת .

"אני קלאודיוס " נשארת בזכרון במשך שנים רבות,בזמן שמרבית הסדרות האחרות של תקופתה נשכחו.

צפו בפרקי סדרת "אני קלאודיוס ":

המקדימון לסדרה 

הפרק הראשון -נגיעה של רצח

הפרק השני -עסקי משפחה 

הפרק השלישי-מחכים

הפרק הרביעי -מה נעשה עם קלאודיוס ?

הפרק החמישי -מלכת הרעל

הפרק השישי-צדק מסויים

הפרק השביעי :מלכת השמיים

הפרק השמיני : שלטון הטרור

הפרק התשיעי זאוס בשם יופיטר!

הפרק העשירי –את מי להכתיר ?

הפרק ה-11 -מזלו של שוטה  

הפרק ה-12 -אל בקולצ'סטר

הפרק ה-13 -המלך הזקן לוג 

וכבונוס נוסף הנה ראיון עם גרייב ממסף "דברהשבוע " של העיתון "דבר אמצע שנות השישים

ראיון עם רוברט גרייבס מחבר "אניקלאודיוס" מ"דברהשבוע 1965

ראו גם:
סקירה על אני קלאודיוס

אני קלאודיוס בויקיפדיה

פרקי סדרת "אני קלאודיוס "

גרייבס בויקיפדיה

סקירה בעברית על הקיסר קלאודיוס

הקיסר קלאודיוס בויקיפדיה

"אני קלאודיוס " עם צ'רלס לוטון

"אני קלאודיוס " שמעולם לא הושלם "

בחיפוש אחרי גיזת הזהב : על רומן היסטורי של רוברט גרייבס

"אני קלאודיוס " באוזן השלישית

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

19 תגובות על “הקיסר ההיסטוריון :סדרת "אני קלאודיוס ".”

הסידרה במקור ששודרה ע"י ה BBC בבריטניה מכילה 12 פרקים. המפיץ האמריקאי חשב שהפרק הראשון ארוך מדי ופיצל את הפרק הראשון לשני פרקים וכך נוצרו 13 פרקים. הרשת האמריקאית גם קיצצה 4 דקות צילום מפרק 8 בו שודרו זוועות של קליגולה.בישראל שודרה הגירסה האמריקאית וכך התקבע בטעות נושא 13 הפרקים של הסידרה, למרות שבמקור הבריטי הסידרה כוללת 12 פרקים בלבד.

השחקן הבריטי ג'ון הרט שגילם את קליגולה הקיסר המטורף ב"אני קלאודיוס "הלך לעולמו בגיל 77, לאחר מאבק במחלת הסרטן. כך מדווח ה"דיילי מייל".

הרט שיחק בסרטי קולנוע רבים, בהם: "הנוסע השמיני", "איש הפיל", "אקספרס של חצות", "ונדטה", והעיבוד הקולנועי לספרו של ג'ורג' אורוול "1984" וגם לזמן קצר בתפקיד גיבור המדע הבדיוני הבריטי דוקטור הו..

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

fourteen + seven =