web analytics
קטגוריות
חזון ופוליטיקה

מדינת תל אביב אויבת מדינת ישראל

"תל אביב היא אויבת המדינה ואיום חמור על עתידה  " פוסק פרופסור ארנון סופר  ראש הקתדרה לניאו אסטרטגיה באונ' חיפה  דמוגרף ( מאבות רעיון ההתנתקות ) בכתבה גדולה בעיתון תל אביב של ידיעות .

סופר קובע שהריכוז הגובר והולך של צעירים בתל אביב על חשבון האיזורים האחרים במדינה ( להלן הפריפריה ) ובראשם ירושלים הנגב והגליל , וההתמקדות התקשורתית והתרבותית בתל אביב  תביא להתמעטות האוכלוסייה היהודית שם ,להרחבות האוכלוסייה הערבית ולאסון לאומי כבר בטווח הקצר.

"אם העם היהודי יקים ועדת חקירה לבירור סיבות קריסתה של ישראל ,תשב התקשורת במקום של כבוד על ספסל הנאשמים ..רוב התקשורת ממוקמת במרכז תל אביב ורוב האנשים שלה מעולם לא ביקרו באיזורים בין כפר סבא לקלקיליה ".

"היחידים שבאמת מבינים מה קורה הם אלה שגרים בשוליים .מי שדר בתל אביב עוסק בקוסמופוליטיות ,מי שדר בשוליים עוסק בלאומיות " ( משפט יפה מאוד אגב ) .

"התקשורת צריכה  ללכת לשוליים ולעסוק בהם הרבה יותר כדי שהאנשים בהם יהיו גאים יותר במקומות שבהם הם חיים ".

דברים כדורבנות ( אם כי אני מודה שגם אני בעצמי אחד מאותם אנשי תקשורת  שמעדיפים  את תל אביב כך שאני אחד מהאנשים שסופר מתקיף ובצדק).  אבל נראה שקשה מאוד לשכנע את האנשים להתפזר ברחבי המדינה הם מחפשים מגורים היכן שישנה תעסוקה.ומן הסתם הקושי רק יגבר אחרי המלחמה הזאת שגרמה לנטישת ערים בצפון. אנשים יזכרו היטב שתל אביב הייתה היחידה ( נכון לרגע הכתיבה בצהרי היום ) שלא הותקפה בטילים .

דעתי היא שבמה שנקרא פריפריה יש להקים לא רק מרכזי תעסוקה  אלא גם ובעיקר  מרכזי תרבות כדי למשוך לשם אנשים שמתעניינים בתרבות ומוצאים אותה רק בתל אביב.בעולם האידיאלי לכל ישוב גדול במדינה מן הראוי שיהיה מרכז תרבות השווה לזה של תל אביב..

הבא ונזכור שבאתונה במאה החמישית לפני הספירה שנהנתה מעידן של פריחה תרבותית  היה מספר אנשים זהה לזה של קרית ביאליק היום כך שאולי זאת לא משימה בלתי אפשרית  להקים באיזור חיפה והקריות מרכז תרבות שישתווה לזה של אתונה של סוקרטס וסופוקלס.  

מצד שני מאז שנות החמישים מנסים לפזר את אוכלוסיית המדינה בנגב ובגליל וללא הצלחה גדולה .כנראה צריך לחשוב על שיטות חדשות .

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

11 תגובות על “מדינת תל אביב אויבת מדינת ישראל”

הערים
האחרות בישראל מהקרובות ביותר לתל אביב ועד הרחוקות ביותר, אינן מעוניינות להיות דומות לתל אביב ולאווירה שיש בה.
משפחות רבות בוחרות להתרחק מתל אביב ולבנות את ביתן במקומות אחרים
בגליל ובנגב אין מקומות תעסוקה
ולכן אין משפחות רבות שרוצות לגור שם.
לרוב מי שנשאר בתל אביב עצמה ולאורך שנים
זוהי אוכלוסיה שבוחרת לא להתחתן
או לא לגדל ילדים
והמוני בודדים ובודדות חיים בה לטווח רחוק.
כולל אנשים בעלי העדפה חד מינית.
בעית הדמוגרפיה של ישראל תנבע דווקא מבעיה של תרבות מתהוללת, מהשחתת מידות
ומצמצום הצורך של הפרט בבחירתו בבניית משפחה.

כמו שניסיתי לכתוב פה קודם
ונמחק חוסר ההשקעה בתרבות ובילוי מונע מהפיכת מרכזי הצפון והדרום לאיזור מרכזי לצעירים

זה קשור לחלוקת תקציבים בין האוכלוסיות שנובע לרוב שהיכן שיש הכי הרבה אזרחים שם יוקצעו התקציבים ולכן בוחרים כולם לעבור למרכז האוכלוסין הצפוף ביותר מכיוון ששם יש את ריכוז התקציבים הגבוה ביותר לתרבות ובידור

צריך קודם לפתוח את מקומות התרבות ,והבידור והבילוי ולאחר מכן כבר יבואו האנשים לגור בהם

אני לא יחזור על כל מה שכתבתי
אבל החלק האחרון הכי חשוב
תמשיך לכתוב הרבה בזמן המלחמה כדי שיהיה מה לקרוא שאר הבלוגים כאן ממש משעממים
תעביר להם כולל לסופרים קורס מזורז בכתיבת מאמרים באינטרנט
חבל שלא הביאו יותר היסטוריונים וחלק מאלה שהיו עזבו
תודה ובהצלחה

בתור חיפאי אני רואה את הבריחה הגדולה של הצעירים והם צודקים. העיר יפה אבל פשוט אין מה לעשות פה. מוזיאון, תזמורת סימפונית והתיאטרון העירוני הם לא מה שימשוך את הצעירים, אלא רק סצנת תרבות ותקשורת עם ייחוד ואופי משלה (אשר לצערי, לא קיימת באמת). אמנם אני מכליל, אבל בגדול, אנחנו בחיפה תרבות של פריפריה. ילדות בנות עשרים כבר נשואות והולכות עם עגלות הילדים בקניון. מי שלא רוצה להתחתן בגיל כל כך צעיר ולחוות קצת יותר את החיים עם ראש פתוח נאלץ לעבור לתל אביב, כי פה בחיפה אין באמת סצנה תרבותית ותקשורתית ברמה הזאת, ולצערי, פרנסי העיר לא באמת מבינים את זה. אין שום דבר יחודי בעיר הזאת שאפשר לשווק אותו לצעירים כדי שישארו לטווח הארוך חוץ מטיול בגנים הבהאים ולימודים בטכניון (אבל זה לא ממש תרבות ותקשורת…) בסופו של דבר, חיפה היא עיר גדולה, יפה, ובלתי מנוצלת. אין לה את האטרקציה או את המשהו הספציפי שיגרום לצעירים להגיד שהם באים דווקא ובמיוחד לחיפה וגם נשארים בה.

"אנשים יזכרו היטב שתל אביב הייתה היחידה ( נכון לרגע הכתיבה בצהרי היום ) שלא הותקפה בטילים "? אתה רואה מה אתה כותב?

אז ככה: רמת-גן, ראשון לציון, חולון, בת-ים ובקיצור כל ערי גוש דן, שכ-60% מאוכלוסיית הארץ חיה בו, ובניגוד למה שמשום מה רגילים לחשוב – רוב תושביו לא גרים בעיר תל אביב! ואם נצא מהמרכז ל"פריפריה", נוכל להוסיף עוד ערים בשפע שנהנות משקט בטחוני במלחמה הזאת: חדרה, נתניה, הרצליה, ירושלים, באר שבע, רחובות, מודיעין… והרשימה ארוכה. כל הערים הללו לא הותקפו בטילים עד כה. על חלקן נסראללה מאיים, ממש כמו שהוא מאיים על תל אביב, ועד כה לא הגשים את האיום עליהן, ממש כמו שלא הגשים את האיומים שלו על תל אביב. מאחרות, כדוגמת ירושלים, נחסכו גם האיומים, ונראה שאין סיכוי שייפול בהן צל צלו של טיל.

אבל אתה, מתוך התעלמות מוחלטת ממפת ישראל, מניח שמה שאנשים יזכרו היטב זה שהעיר היחידה בארץ שלא הותקפה במלחמה הנוכחית היא תל אביב. אתה יודע מה? אתה צודק, אולי זה מה שהזיכרון הכוזב של האנשים באמת יאמר להם. אם אתה מסוגל להאמין לדבר שכל-כך שקוף שהוא לא נכון, כנראה יש עוד אנשים שמסוגלים להאמין לזה.

עצוב שההתמרמרות שהתפתחה במלחמה הזאת כלפי "תל אביב" המיתולוגית וכלפי תושביה, שברוב חוצפתם זכו מן ההפקר הפעם ואינם חוטפים טילים, מגיעה עד לראייה מעוותת כל-כך של המציאות. ועוד כשזה נפלט אגב אורחא ממקלדתו של מי שמתיימר להיות סוג של היסטוריון.

אם לא שמת לב, הוא לא דיבר על העיר תל אביב, אלא על מדינת תל אביב. בכך הוא התכוון לגוש שמרכזו בתל אביב ורוב האנשים שגרים בו חושבים שזכרון יעקב זה איפה שהוא בצפון הרחוק.

לגבי מה שאמרתי, כי כמו שהראיתי, יש גם ערים ויישובים רבים מחוץ לגוש דן ומחוץ ל"מדינת תל אביב" לפי כל קנה מידה, שלא מופגזים כהוא כהוא זה ושגרת החיים בהם נמשכת כסדרה. אבל להם זה מותר ובסדר לא להיפגע, ול"תל אביבים" זה אסור.

אבל אני מתעקש להגיב לשתיכן
"לזאת שלפני"
זה לא נכוןשהם חושבים שזכרון איפה שהוא בצפון הם בכלל חושבים שזה בדרום איפה שהוא ליד אילת שמופגזת מקטיושות
שהתושבים שלה באו כפליטים לארץ תל אביב
ופה מדובר במה שהבאת על התרבות של ריכוז עצמי גבוה שמתחבר עם ההווי התל אביבי

והתגובה היותר רצינית ללא תל אביבית
לא מדובר פה לפי הבינותי על מלחמה אלא
על ימי השלום שיבואו שפשוט אי הצלחת יישוב הנגב והגליל עקב ריכוז כל הפעילות התרבותית עיתונאית ,הממשלתית וכמובן ההתעסקות כמבט מתוך מדינת תל אביב
גם מי שגר בערים האחרות במרכז גר שם רק עקב קרבה מסויימת למרכז
אחרת הוא היה עובר למקום שהוא יכול לקבל את אותם דברים רק ביותר זול
ואני די בטוח שלא הלחות מה שעושה לו את זה

הציון של המלחמה הוא אך ורק מפני שהיא תשפיע עוד יותר על המעבר של צעירים למרכז עקב נפילת הצפון לגרמי שמיים שתקפו אותו
וכך גם בהתייחסות לדרום שנהיה גשום לא ממזג האויר

לפחות כך אני רואה את פני הדברים עם קשר ובלי קשר למאמר

למגיב הראשון יהודה, אני מעיד על עצמי כרווק
שלא מרצון החי בסביבת בתל-אביב (פעם בת"א והיום ליד) ובהחלט מעוניין במשפחה וזוגיות, אכן למרות מאמצי, אני לא מוצא בחורה כלבבי באיזור הזה, לפחות עד היום… יש לך המלצות איפה אני כן אוכל למצוא?
שאלה קצת נאיבית משהו… אבל מי יודע אולי תחכים
אותי ותעזור לרווק מתוסכל, אני מחפש בחורה פשוטה ונשית מאד
וגם זו רדוקציה משמעותית לתיאור הולם…
לגבי הנושא הכללי, יש לנו כמדינה מספר בעיות
אני רואה את הרקע החברתי-מוסרי כבסיס לכל השאר.
כמאמר דוד בן-גוריון:
"מדינת ישראל תיבחן לא בעושר לא בצבא
ולא בטכניקה, אלא בדמותה המוסרית ובערכיה האנושיים".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

1 × 1 =